Trein trekt spoor door 150 jaar geschiedenis Het van inwijdingsfeest de ijzeren weg Evenementen Van 9goedkoop e uitstapjes9 tot waar zouden we zijn9 liir'! i m ZATERDAG 17 JUNI 1989 EXTRA PAGINA 33 De Nederlandse Spoorwegen herdenken deze maand het feit dat 150 jaar geleden de eerste stoomspoorlijn in gebruik werd genomen. Op 20 september 1839 reed de eerste trein tussen Amsterdam en Haarlem en al snel daarna werden ook Leiden, Den Haag en Rotterdam aangedaan. Hoewel de eerste rit de nodige stof deed opwaaien, werd er slechts bescheiden verslag van gedaan. Het was ook nauwelijks nodig, de trein zelf was de beste reclame. Tegenwoordig moeten de NS miljoenen uittrekken in de strijd om de gunst van de reiziger. "We willen het imago van het bedrijf verbeteren". 2 zondagse kleren De jeugd van tegenwoordig regelt het dagje uit per trein zelfstandig. Samen er op uit met een tienertoerkaart of een zwerfkaart voor heel Europa, (pr-ioto's) Van 'Goedkoope uitstapjes: de schoone omstreken van Driebergen' uit 1900 tot 'Waar zouden we zijn zonder de trein?' nu. De Spoorwe gen promoten hun wijze van vervoer al ruim 90 jaar. Vóór de eeuwwisse ling was reclame maken niet echt noodzakelijk. De publiciteit in dag bladen, maar ook bijvoorbeeld het vermelden van dienstregelingen op sigarenzakjes een initiatief van de sigarenfabrikanten), was voldoende om mensen de trein in te krijgen. Momenteel is dat wel anders. De Ne derlandse Spoorwegen geven jaar lijks miljoenen uit in de niet aflaten de strijd om de reizigersgunst. door Pien Wildeman De eerste trein die in 1839 van Amster dam naar Haarlem reed, deed zoveel stof opwaaien dat de toenmalige Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij (HIJSM) alle bekendheid verwierf die ze zich kon wensen. Het gouden gedenk boek van de HIJSM (1839-1889) memo reert dat de trein zelf de best reclame was. Trekschuit en diligence konden er niet tegen op. Reclame werd voor de Spoorwegen ei genlijk pas belangrijk toen de trein na de Tweede Wereldoorlog te maken kreeg met concurrentie van auto en bus. Teke nend voor het belang van de strijd tegen de concurrenten is het groeiende recla mebudget, dat vanaf de beginjaren ze ventig tot nu van drie miljoen gulden tot bijna dertig miljoen gulden per jaar is op gelopen. Auto Al in het begin van de jaren zestig begint de kostbare strijd tegen de auto, de grootste concurrent van de trein. De hele campagne is er op gericht de auto als 'een onding' af te schilderen. Met leuzen zoals 'M'n auto kan ik niet missen, zegt u. En toch heeft u zoveel moeite om hem kwijt te raken? Neem liever de trein' en 'Tot ziens, auto! Neem uw gemak, neem de trein!' probeerden de Spoorwegen men sen in de trein te houden. "Op zichzelf is het natuurlijk geen on logisch idee om je in reclame af te zetten tegen de concurrent", zegt G.S Hellinga, hoofd Marketing-communicatie en Design van de NS. "Files, parkeerproble men en onveilige situaties door slecht weer werden breed uitgegemeten in de anti-auto-campagne. Maar het schoppen tegen de auto bleek een zeer ongelukkige keuze in die tijd, omdat de auto toen voor bijna iedereen hét ideaal' was. Mensen met een auto liepen naast hun schoenen van trots en voelden zich diep beledigd door de Spoorwegen. Maar ook de men sen die druk aan het sparen waren voor hun eerste auto werden tegen de sche nen getrapt. Nee die felle, bagatellise rende campagne werd de NS niet in dank afgenomen". "Nu, vijfentwintig jaar later, proberen we het opnieuw, maar we pakken het nu veel subtieler aan", vervolgt hij. De recla meleus 'Slimme mensen nemen (wat va ker) de trein' illustreert precies wat Hel linga bedoelt met subtiel. "We hebben eerst bekeken welke groep automobilis ten het meest in aanmerking komt voor het reizen met de trein. Dat zijn niet de Echt opgewonden was het volk niet, die 21e september 1839. De Opregte Haarlemsche Courant van die dag meldt op wat tegenwoordig de be langrijkste plek op de voorpagina is: "Te Petersburg zijn dezer dagen op de Newa proeven genomen met eene boot, vervaardigd van zeildoek, overtrokken met elastieke gom. Deze boot liet zich gemakke lijk ineenrollen; werd in weinige mi nuten met lucht gevuld, en voer daarna met drie menschen, zeer snel over de rivier". door Dick Fijlstra Inderdaad, ook in die tijd werd de voor uitgang op de voet gevolgd, maar van de eerste rit per trein van Amsterdam naar Haarlem, het begin van 150 jaar Neder landse spoorwegen, werd slechts be scheiden verslag gedaan. "Amsterdam - Heden heeft het inwij dingsfeest van de ijzeren weg naar Haar lem voor de deelhebbers in de onderne ming plaats gehad. De trein, door twee stoomwagens getrokken, bestond uit 18 rijtuigen in welke naar men berekent om streeks 600 personenen gezeten waren. Aan de stations alhier en te Haarlem voerden de muziekkorpsen der stedelijke schutterijen bij het vertrek en de aan komst van den trein onderscheidene stuk ken uit. Bij hunnen terugkomst aan de station alhier werden de gasten op onder scheidene ververschingen onthaald". Al eerder was getracht een spoorver binding tussen Amsterdam en Keulen tot stand te brengen, maar dat mislukte door gebrek aan kapitaal. Welgestelde Nederlanders investeerden liever in bui tenlandse spoorverbindingen dan in treinverbindingen in eigen land. In Ne derland zou het met de trein nooit wat mensen die de auto als overdekte fiets gebruiken en dus voor elk stukje in hun auto kruipen. De trein komt pas in beeld boven de 15 kilometer en hoe langer de afstand, des te meer kans maakt de trein in het binnenland", legt Hellinga uit. "Wij richten ons in de tweede anti-au to-campagne dan ook op de groep men sen die regelmatig behoorlijke stukken reizen. Uit onderzoek blijkt ook dat we het op het gebied van het zakelijke reizen zeer goed doen. Op het tr^jekt Gronin gen—Den Haag hebben we bijvoorbeeld zeventig tot vijfenzeventig procent van de zakelijke markt. Dat is dus helemaal niet gek. Maar we proberen nu ook voor de iets kortere afstanden, zoals tussen de grote steden in de Randstad, mensen te interesseren voor de trein". In de 'tweede strijd' tegen de auto wordt opnieuw dankbaar gebruik ge maakt van de oplopende kosten van het reizen per auto, files en de slechte weers omstandigheden. En de Nederlandse Spoorwegen hebben er nu een goed wa pen bij: het milieu. Onder een sfeervolle tekening van dieren en planten staat de veelzeggende kreet: 'Waar zouden zé zijn zonder de trein'. Pleziertreinen Tot de oorlog werd er voornamelijk ge adverteerd voor toeristische reisjes. De spoorwegen wilden met de reclameleu zen mensen trekken voor 'een dagje uit met de trein' of een volledige vakantie reis naar de Cote d'Azur of Londen. Die buitenlandse reizen waren toen zeer ex clusief en niet weggelegd voor de lagere klassen. Voor hen introduceerden de NS de pleziertreinen of guldentreinen. Deze treinen reden, meestal op zondag, tegen een sterk gereduceerd tarief naar popu laire bestemmingen. In 1895 werden de ze pleziertreinen voor het eerst volop aangeprezen. Dat werd gedaan door middel van strooibiljetten: pastel-kleurige papier tjes, met daarop de plaats van bestem ming, de vertrektijden, de prijzen en de adressen van de plaatskaarten-verko- pers. In de jaren 1925/1930 vierde de ple- ziertrein hoogtij. Na de Tweede Wereldoorlog wordt het busvervoer steeds populairder en krijgt de trein voor het eerst te maken met een concurrent. De NS gaan de strijd aan met het aanpassen van de dienstregeling, het verkorten van overstaptijden en het ver hogen van de frequentie. Ook reclame gaat in deze tijd een belangrijke rol spe len. Steeds vaker verschijnen affiches die op de dienstregeling slaan ('Neder- landsche Spoorwegen: Met de regelmaat van een uurwerk') naast de aankondigin gen voor dagtripjes. "In de jaren vijftig komen de Spoorwe gen voor het eerst met extra reducties, zoals het ge?ins- en avondretour. Om hieraan bekendheid te geven werden kunnen worden. Nederland beschikte immers over een uniek net van waterver bindingen, daar kon de trein niet tegen op. Het was koning Willem I persoonlijk die uiteindelijk de plannen voor de eer ste lijn doordrukte. Het traject Amster dam—Haarlem werd voor één miljoen gulden aanbesteed. Omdat de onder grond nogal drassig was, werd de aarden spoordijk op een bed van rijshout aange legd. Er was ruimte voor een dubbel spoor maar voorlopig volstond men met de aanleg van een enkel spoor. Rijtuigen Twee ondernemende ondernemers haakten direct in op de eerste spoorver binding in Nederland, via een adverten tie in dezelfde krant. "Frederik Sieu- werts en H. Peters, logementhouders te Haarlem verwittigen het geëerd Publiek dat ingevolge een overeenkomst tussen de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij en hen, te beginnen met 24 sep tember op de Stationsplaats binnen het Hek, Rijtuigen zullen aanwezig zijn ter vervoer van Passagiers, vanaf de Sta tionsplaats tot op de Groote Markt bin nen Haarlem voor de prijs van 15 Cents per Passagier". Een paar dagen later maakt de krant melding van het feit dat de trein konink lijke belangstelling trekt. "Amsterdam, 30 September - Zaterdag hebben de vor stelijke personen, met een aanzienlijk ge volg een togt gedaan op de ijzeren weg van Haarlem. De trein bestond uit vijf rijtuigen, welke den afstand tussen beide stations in 21 en 22 minuten hebben afge legd. Bij hunne terugkomst te Amster dam hebben hoogstdezelve deelgenomen aan een collation (een lichte maaltijd), 't welk hun door de administratie eerbie dig werd aangeboden". En in diezelfde krant ook het volgende bericht: "Berigten uit Londen van 2 sep grote affiches ontworpen", vertelt Hel linga. Maar echt snel ging de invoering van kortingskaarten in Nederland niet. "In België was het in de late jaren zes tig en het begin van de jaren zeventig al abnormaal wanneer je het volledige ta rief betaalde voor de trein. Voor iedere categorie mensen was er wel een of ande re kortingskaart. In Nederland kenden we toen alleen nog maar de 65+-kaart en de tienertoerkaart", aldus Hellinga. Spoorslag '70 De Spoorwegen luiden de jaren zeventig in met Spoorslag '70. De treinen worden geel gespoten en de eerste intercity doet zijn intrede. Tot de Spoorslag rijden er 2800 treinen per dag, daarna zijn het er ineens 4000. Deze enorme frequentiever hoging gaat gepaard met de reclame campagne 'Er gaan wat treinen van daag de dag'. "Drie a vier jaar na Spoorslag stellen de reclamemakers zich ten doel de trein een menselijker gezicht te geven. De eer ste voorstellen waren toen de lachende trein, maar door de treinkaping in Wijs ter verdween dat idee in de prullenbak. Het alternatief was de familie Spoor. Pa, ma, zoon en opa en oma Spoor werden geïntroduceerd, met als achterliggend idee dat de trein er voor iedereen is", ver telt Hellinga. "De familie Spoor sloeg niet erg aan. Zoon Spoor was te geitewollensok- kenachtig en Pa Spoor die met een auto- stuurtje in de hand zijn eerste avontuur tje beleefde met de intercity was wel héél erg oubollig. Veel te weinig mensen her kenden zichzelf in deze familie". Na de niet zo geslaagde introductie van de familie Spoor veranderde de visie van de reclamemensen van de Spoorwe gen. Hellinga: "Vanaf die tijd wordt de reclame duidelijke rationeler. Een goed voorbeeld daarvan is de assortiments campagne, met bekende kreten als 'Bio logie geleerd tussen Assen en Gronin gen; kosten 15 cent per kilometer'. Voor het eerst spelen de NS in op het bewust zijn en het gevoel van reizigers en zij ho pen daarmee hun gedrag te veranderen". De NS willen niet alleen mensen be wust voor de trein laten kiezen, maar met behulp van reclamecampagnes ook het imago van het bedrijf verbeteren. NS- president Ploeger noemde een paar jaar geleden de NS nog een beetje het behang van Nederland: 'We zijn er wel, maar je staat er verder niet bij stil. Daar willen we van af. Daar zijn de NS de afgelopen jaren dan ook druk mee bezig geweest. De kwali teit van het totale produkt wordt verbe terd: comfort, snelheid, vertragingsni veau, opstaptijd, parkeerplaatsen voor auto's en fietsen, eet- en drinkgelegenhe- den, aan alles wordt gedacht. "Maar we moeten ook van het idee af dat hier al leen maar suffe grijze ambtenaren wer- tember, door duiven overgebragt mel den dat de Nederlandsche fondsen al daar prijshoudend waren". De communicatie met de rest van de wereld gebeurde nog per postduif, maar van Amsterdam naar Haarlem kon voortaan in iets meer dan twintig minu ten. De trein werd het symbool van de vooruitgang. Toch zou het in Nederland nog jaren duren voordat de trein echt ging bijdragen aan de economische ont wikkeling. Omwenteling Niet 1839 werd het begin van de grote omwenteling, dat punt ligt rond 1860, toen de staat zich met de aanleg van de spoorlijnen ging bemoeien. In 1863 werd de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen (SS) opgericht, die de concessie voor de exploitatie van de door de staat aangelegde lijnen kreeg. De ken", zegt Helling. "En alle verbeterin gen moeten we melden, net zo goed als dat we moeten staan voor wat we zeg gen". Bewustzijn In 1987 gaan de Spoorwegen met een an dere reclamebureau in zee. De nu lopen de campagne is duidelijk gericht op het bewustzijn. De NS spelen in op mensen die hun reisgedrag heroverwegen, men sen die bijvoorbeeld net zijn verhuisd of een nieuwe baan hebben gekregen. Daarnaast speelt in de hele campagne het imago van de NS een grote rol. „Ook intern wordt er aan het imago ge werkt. De werknemers moeten trots zijn op hun bedrijf en daar moet de reclame aan bijdragen. Dus weg met de oude igpiq (archieffoto) Spoorwegwet van 1860 die dat mogelijk maakte voorzag in de aanleg van 888 kilo meter nieuwe spoorlijn. Tot dat moment was er nog slechts 337 kilometer aange legd. Vanaf dat jaar werd het spoorwegnet in snel tempo uitgebreid, maar op de in dustriële revolutie moest Nederland wachten tot het eind van de jaren negen tig. Aan de aanleg van het eerste lijntje Amsterdam Haarlem, was veel discus sie vooraf gegaan. Omwonenden, schip pers, voerlieden, paardenfokkers, de aandeelhouders in straatwegen, ze vrees den allen de concurrentie van het spoor. En oneigenlijke argumenten werden daarbij niet geschuwd. De gezondheid van de reizigers bij voorbeeld, die door de hoge snelheid geen adem meer zouden kunnen krijgen, het lawaai zou de hersenen aantasten en natuurlijk zouden ontsporingen, ont ploffingen en branden aan de orde van kreet 'De trein is zo gek nog niet'. Met zo'n kreet drukken we onszelf in de ver dediging. 'Waar zouden we zijn zonder de trein?' klinkt al veel positiever", aldus Helling. Hij is er voor om nog meer lef te tonen. "Ik ben er voor onze reclameleus op een 'besneeuwde plaatje' af te drukken. Daar kreeg ik intern veel verschrikte reacties op. Zoals 'oh jee, sneeuw. Zouden we dat wel doen? Straks valt heel Nederland over ons heen met opmerkingen dat de treinen al stilstaan bij het eerste vlokje'. Maar in feite rijden de treinen prima in de winter. Okay, er zijn dan af en toe best vertragingen, maar hoeveel auto's star ten niet in de kou? Relatief komt de trein er helemaal niet gek van af in de sneeuw en daar kunnen we best trots op zijn". de dag zijn. Langs een deel van de lijn werd, om het wegverkeer te bescher men, een schutting van tweehonderd meter lang en vijf meter hoog gebouwd. De vrees voor concurrentie was na tuurlijk terecht. Het vervoer in Neder land vond in die dagen plaats via trek schuit en diligence, zoals dat al jaren ge beurde. Vooral de trekschuit was een ty pisch Nederlands fenomeen, waarmee een uitgebreid net van openbaar vervoer werd onderhouden. In de achttiende eeuw voeren wekelijks van Amsterdam zo'n achthonderd beurtveren af. Met 120 tot 180 plaatsen bestonden er verbindin gen over water. Het vervoer over land was veel minder ontwikkeld. De snelheid van de trekschuit lag rond de zeven kilometer per uur, een kilome ter langzamer dan die van het rijtuig. Maar de tijdwinst van de diligence vorm de geen compensatie voor de veel hogere tarieven, de geringere frequentie en het volstrekte gebrek aan comfort. Tolhekken Het wegennet was in die tijd buitenge woon slecht. In het begin van de negen tiende eeuw kende Nederland rond vijf honderd kilometer verharde weg, voor namelijk in wat nu de Randstad heet. Aan de randen van Nederland, zoals in Limburg, Drenthe, Groningen en Fries land lagen helemaal geen verharde we gen. De aanleg van nieuwe wegen en de ver betering van bestaande werden gefinan cierd met tolgelden. Vooral de belangrij ke verbindingen stonden vol met tolhek ken. En goedkoop was de tol niet. Het koninklijk besluit van 29 oktober 1833 bepaalde de prijzen: voor een los paard een stuiver, voor een kar getrok ken door twee honden 3 cent en voor een rijtuig met 4 wielen en twee paarden 20 cent. Het gemiddelde dagloon van een ar beider lag rond die tijd in Holland en Zeeland rond ëén gulden per dag, in an dere provincies rond twee kwartjes per dag. Vlak voor de komst van de trein moet het druk zijn geweest op de Nederlandse wegen, maar zodra er een treinverbin ding tussen twee steden gereed kwam, Van 22 juni tot en met 6 augustus wor den in Utrecht op het stationsempla cement, rond het Jaarbeurscomplex en in het Spoorwegmuseum verschil lende evenementen georganiseerd. Centraal staan de geschiedenis en toe komst van de trein en de spoorwegen. Een selectie van het rollende mate rieel dat ooit over de rails tufte of er nu nog overheen raast, is te zien op het emplacement van het Centraal Sta tion. Naast treinen uit de jaren twintig en dertig, zoals een luxe Pullmanrij tuig, is er ook modern materieel te zien, zoals de supersnelle TGV uit Frankrijk. Het Centraal Station is ook het ver trekpunt van de Blokkendoos, een treinstel uit 1924. Deze trein vertrekt dagelijks (behalve op maandag) om de drie kwartier naar het gerenoveerde Spoorwegmuseum. Eveneens op het Centraal Station wordt de stoomlocparade gehouden. Iedere middag (behalve op maandag) zullen tien locomotieven van weleer al sissend en fluitend langs het postper- ron stomen. Op dinsdag, donderdag en zondag organiseren de NS treinritten door Nederland met ondermeer de historische 3737 stoomloc. De parkeerplaats vóór het Jaar beursgebouw is omgebouwd tot een groot festivalterrein. Met een replica van de Arend, de eerste trein die in Nederland reed, kunnen bezoekers een ritje maken over een speciaal daarvoor aangelegde brcedspoorbaan. De reizigers kunnen in de luxe eerste klas, de tweede klas of op de houten banken van de tochtige derde klas plaatsnemen. Perron, seinhuis en seinpalen maken het terrein tot een groot formaat modelspoorbaan. Tentoonstelling In de Margriethallen van de Jaarbeurs kunnen bezoekers ronddwalen over 'De Tentoonstelling', waarin verleden, heden en toekomst van de spoorwegen in beeld worden gebracht. Een andere tentoonstelling, 'De Tweede Dimen sie', is te vinden in de expo-ruimte van het Beatrixgebouw (Jaarbeurs). De tentoonstelling omvat een uitgebreide verzameling van 'kunstuitingen' die met de trein te maken hebben, zoals foto's, films, postzegels en stripverha len. Bedrijven en instellingen die bijna dagelijks met de spoorwegen te ma ken hebben, presenteren zich in de Ju- lianahal van de Jaarbeurs. Hier staat ook een casco van een trein in aan bouw. Modelspoorhobbyisten kunnen hun hart ophalen bij speelgoedleve ranciers en -importeurs. Het evenement 'Treinen door de tijd' is maandag van 13.00 tot 18.00 uur te bezoeken. De andere dagen van de week is dat tussen 10.00 en 18.00 uur. De toegangsprijs is tien gulden. Kin deren in de leeftijd van vier tot en met elf jaar betalen vijf gulden. In de cen trale hal van het Beatrixgebouw en die van het hallencomplex van de Jaarbeurs zijn twee informatiepun ten. In en rond Utrecht vinden ter gelegen heid van 150 jaar Nederlandse Spoor wegen nog andere activiteiten plaats. Zo brengt de Utrechtse Komedie ter gelegenheid van het jubileum de treinmusical-thriller 'Het Koffermys terie', vanaf donderdag 22 juni tot 12 juli (behalve op maandagen). Aanvang 22.15 uur, op het achterterrein van het Spoorwegmuseum. (Informatie: 030- 306290). 'Het Groene Spoor' is de naam van een tentoonstelling over alles wat groeit en bloeit langs het spoor. Tot eind juni dagelijks van 9.30 tot 16.30 uur te bezichtigen in de Botanische Tuinen in Utrecht. Op zaterdag 1 juli organiseren de NS in samenwerking met de Stichts Gooi- se Wandelsport Bond een wandeltocht door de zandverstuivingern. bossen cn heidevelden in de omgeving van Soest. Het vertrekpunt is het Café Bos en Duin aan de Bosstraat 80 in Soest. In schrijvingen en informatie over kos ten en vertrektijden: 02152-55518. Op zaterdag 1 juli is er ook een fiets tocht. Vertrekpunt is station Amers foort. Deelnemers kunnen kiezen uit drie routes van 40.100 of 150 kilometer. Voor informatie: 033-804678. werd de diligence opgeheven en werd het stil. In de jaren tachtig van de vorige eeuw, na de komst van de tram die ook vracht vervoerde, werd het nog rustiger op de weg. Pas de komst van de fiets en de auto brachten daarin verandering. Rond 1880 wordt uiteindelijk de laatste trekschuit tussen Amsterdam en Haarlem uit de vaart genomen. De dili gence had de trekschuit altijd het hoofd weten te bieden, de trein betekende uit eindelijk de genadeklap. De in 1839 geopende lijn werd al snel doorgetrokken via Leiden en Den Haag naar Rotterdam. In 1843 werd de lijn Utrecht—Amsterdam geopend, kort daarna het traject Utrecht-Arnhem dat werd beheerd door de Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij. Die kreeg in 1855 ook het beheer over de lijn Rot terdam—Utrecht. In die tijd kwam ook eindelijk een verbinding met Duitsland tot stand. De vertraging werd ondermeer veroorzaakt door het verschil in spoor breedte, in Nederland twee meter, in de meeste andere landen smaller. Concurrenten In de jaren zeventig van de vorige eeuw waren er uiteindelijk drie grote spoor wegmaatschappijen in Nederland werk zaam. De Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, de Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Gedeeltelijk vulden ze el kaar aan, vaak waren ze eikaars concur rent. Ondertussen werd het lijnennet sterk uitgebreid. In 1890 verween de NRS. De concurrentie tussen SS en HIJSM bleef bestaan, maar het spoor- lijnnet werd voortaan als één geheel ge zien. Op sommige lijnen verzorgden bei de maatschappijen een dienstregeling maar echt optimaal werkte dat niet. Soms zag je treinen van beide maat schappijen vlak achter elkaar rijden. Pas in 1917 in Europa woedde toen de Eerste Wereldoorlog gingen de maatschappijen nauw samenwerken, al bleven beide bedrijven nog apart be staan. Het zou tot 1937 duren voordat uit eindelijk de NV Nederlandse Spoorwe gen werden opgericht, met de staat als enig aandeelhouder. De Arend, de oudste locomotief van Nederland, zal deze maand opnieuw zijn rondjes draaien: op het parkeerterrein van de Utrechtse Jaarbeurs.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33