9 Groen Links geen gelegenheidspartij9 Lubbers lijstaanvoerder Ouderen de dupe van politieke 9 Natural Verldezingsuitslag Bemmel al bekend Wraak wellicht motief PTT bereid hijgers te ontmaskeren ZATERDAG 17 JUNI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Beckers pleit op PPR-congres voor verdere samenwerking AMSTERDAM (ANP) - Groen Links, de gezamenlijke lijst van de kleine progressieve par tijen, streeft een 'trendbreuk' na, een duurzaam politiek alternatief voor de milieuproble matiek. Van een gelegenheidscombinatie in het belang van de afzonderlijke deelnemende partijen is geen sprake. Met die woorden wekte PPR-frac- moment aan. "Terwijl twee fanta- tuur en het initiatief neemt tot een tieleidster Beckers, aanvoerster van sieloze managers, een ondernemer volgende fase in het politieke de- de Groen Linkse lijst bij de Kamer- en een vakbondsman, de politiek bat", aldus Beckers, verkiezingen, het congres van haar voor zich opeisen en om elkaar heen Er is volgens de lij staan voerster van partij zaterdag op. akkoord te gaan dansen om al voor de verkiezingen Groen Links grote behoefte met de samenwerking. de regeermacht te verdelen, presen- - Groen Links kondigt zich vol- teert zich gens haar op een wezenlijk politiek pleit voor Drie arrestaties in moordzaak-Fagel BOSCH EN DUIN (GPD) Bij een Zij worden ervan verdacht inval op drie plaatsen tegelijk in de trokken te zijn bij de moord, die gemeente Zeist heeft het Recherche rige week vrijdag in alle vroegte Bijstandsteam Utrecht, dat de werd gepleegd in de slaapkamer bo- moord op de 42-jarige top-restaura- ven het restaurant. Daarbij werd Fa- teur Gerard Fagel onderzoekt, gis- gel door één kogel in de borst ge- termiddag drie Marokkanen aange houden. Een van hen heeft tot voor kort in de keuken van het sterren-__D restaurant 'De Hoefslag' gewerkt, de hand daarvan waarvan Fagel de eigenaar 'Dikke onvoldoende' de 24-jarige man, als mede diens 26-jarige broer en een de brpers. Uit PUTTEN (ANP) - Het congres de jongerenorganisatie van de CNV officier van justitie besloten tot heeft gisteren met één stem tegen houding een resolutie aangenomen het de wens uitspreekt dat er geen 24-jarige kennis derde coalitie CDA/WD komt. "Het beleid van het kabinet Lub bers II verdient een dikke onvol doende", vermeldt de resolutie. "Het heeft geleid tot tering van de positie v; denkbeelden "nu de PvdA politieke formatie die wegloopt voor de uitdaging en geen nieuwe politieke cul- ander perspectief weet dan aan te schuiven bij het CDA". Ook D66 le vert volgens Beckers geen behoor lijk alternatief. "Hoe is het toch mo gelijk dat Van Mierlo zich altijd weer in een gaatje weet te priegelen tussen de grote drie in De partij van het midden van het midden van verdacht be- het midden". Partijvoorzitter Van Ojik zei dat de PPR zich er rekenschap van geeft dat met de papieren afspraken tussen de deelnemers aan Groen Links de bestaande verschillen in partijcultuur niet zijn weggepoetst. "Een frisse zuigeling heeft haar in trede gedaan in de Nederlandse po litiek. De opa's en oma's kibbelen nog wel een tijdje over de vraag op wie de jonge spruit het meeste lijkt. Het is buitengewoon verleidelijk om over de pijnlijke bevalling dan ook verder maar te zwijgen". Toch biedt de krachtenbundeling "wijlen klein links" de mogelijk heid te ontsnappen aan "de vicieuze cirkel van het klein zijn". "Mensen die onze ideeën goed vinden en on ze politieke stijl waarderen kunnfen niet langer op een ander stemmen, troffen. Zijn vriendin Peggy, die naast hem sliep, kon de politie een signalement geven. Aan verhoor van personeelsleden, rees de verden king op een nog niet zo lang geleden ontslagen personeelslid. Vanaf afgelopen weekeinde werd de man, die in Zeist woont, door de politie in de gaten gehouden. Gis termiddag werd in overleg met de afgevuurd. Volgens politiewoord voerder Servaas gaat de politie er n verslech- vooralsnog van uit dat het om een jongeren", wraakactie gaat. ben. Groen Links is een alternatief voor kabinetsbeleid en sociaal-de mocratische oppositie", aldus Van Ojik. DEN HAAG (ANP) - Telefoon abonnees die voortdurend last hebben van hijgers en/of bedrei gingen kunnen sinds kort in en kele telefoondistricten het tele foonnummer van de beller krij gen. De benadeelden kunnen dan zelf de politie waarschu wen. In enkele gevallen is dat al gebeurd. Telefoonnummers van hijgers of bedreigers worden alleen in 'extreme gevallen' gegeven, be nadrukt de PTT. De directeur van een telefoondistrict beslist daarover. Vijf keer een telefoon tje van een hijger noemt de PTT geen extreem geval. Wil de PTT telefoontjes in die categorie in delen, dan moet er sprake zijn van langdurige problemen, waarbij sprake is van veel leed, bij voorbeeld gezinnen die drei gen ontwricht te raken. De PTT verstrekte voorheen nooit telefoonnummers van hij gers of bedreigers en ook nu nog wordt uiterst zorgvuldig met de privacy van de "daders" omge gaan. Hun nummers werden door het aftappen van telefoon gesprekken wel opgespoord. Dat leidde soms tot telefoonaf sluitingen. ADVERTENTIE Een kapsel met een eigen stijl. Wanneer je wilt met extra volume door de natural wave (vanaf f 49.50) en warme tinten door relief-kleuring (vanaf f 22,50). Deze splinternieuwe technieken zorgen ervoor dat je haar beter zit dan ooit! torn westen kapsalon -u/ijK'i'/ïPlöCkl alpfwn a/d rijn: raadhuisstraat 156 lel 01720 73848 Van der Linden hoog op kandidatenlijst CDA UTRECHT (ANP) - Het CDA-partij- bestuur heeft gisteren in Utrecht de voorlopige kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen opge steld. Op de eerste plaats staat pre mier Lubbers. Opmerkelijk is een tiende plaats voor oud-staatssecre taris Van der Linden van buiten landse zaken, die vorig jaar het slachtoffer werd van de paspoortaf faire. De oud-staatssecretaris en nu weer Kamerliden ziet zijn voorlopi ge tiende plaats een "erkenning voor het feit dat ik in de paspoort-af faire vrijuit ben gegaan". "De partij laat zien dat de paspoort-affaire geen enkele rol meer speelt bij het samenstellen van de voorlopige lijst", aldus Van der Linden in een reactie. Tweede op de voorlopige lijst is fractievoorzitter De Vries. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) staat derde. De lijst ziet er tot en met de elfde plaats als volgt uit: 4: minister Deetman (onderwijs), 5: minister Braks (landbouw en visse rij), 6: staatssecretaris Van Rooy (economische zaken). 7: minister Brinkman (wvc), 8: minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king), 9: Tweede Kamerlid Evers- dijk, 10: Van der Linden en 11: staatssecretaris Heerma (vrom). Bij de eerste zeventig personen bevinden zich twaalf nieuwe ge zichten. Dit zijn onder anderen G. de Jong, plaatsvervangend secreta ris van de SER (35), G. Koffeman, voorzitter van de Algemene Chris telijke Politiebond (40), H. Huibers, De Koning kan geen 'nee' zeggen DEN HAAG (ANP) - Demissionair van ontwikkelingssamenwerking minister van sociale zaken en werk- worden, dan zou ik het ontzettend gelegenheid De Koning is bereid moeilijk vinden om nee te zeggen", om in een nieuw kabinet aan te tre- aldus de 62-jarige De Koning giste- den als bewindsman. "Als ze zou- ren in een vraaggesprek met Het Pa den zeggen: "Jij moet weer minister rooi. len" dat de staatssecretaris van bin nenlandse zaken stappen onder neemt in deze affaire. Al was het al leen al om te voorkomen dat ondere lidstaten Nederland ervan beschul digen zich niet aan de geheimhou dingsplicht die in Europees ver band overeen is gekomen, te hou den. Het is uiteindelijk het open baar ministerie die moet beslissen of de burgemeester ook strafrechte lijk zal worden vervolgd. Klacht Behalve in Bemmel is ook in de ge meente Mijdrecht bij het stembu reau De Ronde Venen iets misge gaan bij de gang van zaken rond de Europese verkiezingen. Mijdrechte naar Rouwenhorst wilde het tellen van de verkiezingen bijwonen, maar kreeg daarvoor geen toestem ming van de burgemeester. Navraag bij de Kiesraad leerde hem dat hij wel degelijk het recht had de telling bij te wonen. Hij over weegt een klacht in te dienen over de weigering van de burgemeester. Rugkwaal na les in botssimulator ROTTERDAM (GPD) - In een botssimulator het nut van autogor dels 'leren', maar daardoor wel de kans lopen op een rugkwaal. Dat heeft de 34-jarige Schiedammer R. Jaspers ervaren. Zijn advocaat heeft de gemeente Rotterdam, ver antwoordelijk voor de politie, en Veilig Verkeer Nederland (WN), eigenaar van de botssimulator, aan sprakelijk gesteld voor het toebren gen van lichamelijke en materiele schade. Jaspers werd in april in Rotter dam door de politie aangehouden omdat hij geen autogordel droeg. Van de politie kreeg hij de keus: of een boete van 35 gulden betalen of een 'autogordelles' doen in de bots simulator. Hij koos voor het laatste, maar kreeg daar achteraf spijt van want naar zijn zeggen hield hij daar aan een hernia over. Of het tot een juridische procedu re komt, hangt volgens zijn advo caat mr. Gelderblom af van de reac tie van de gemeente Rotterdam en WN. Rapporten van specialisten zullen hierbij ook een rol spelen. Veilig Verkeer Nederland heeft de klacht ernstig genomen en on derzoekt of er inderdaad door de botssimulator lichamelijke nadelen kunnen ontstaan. Woordvoerster Brunsveld: "De simulator is een be hoorlijk belangrijk voorlichtings middel om de noodzaak van auto gordels aan te tonen. De gordels zijn de grootste levensredders van auto mobilisten gebleken. Maar het mid del mag natuurlijk niet erger dan de kwaal zijn". oud-voorzitter CDJA (55) en Hans Hillen, hoofd voorlichting bij het ministerie van financiën (64) Vrijwel alle beschikbare fractiele den zijn opnieuw gekandideerd op verkiesbare plaatsen, net als alle be schikbare CDA-bewindslieden. De advieslij st zal op 23 juni door het versterkt partijbestuur worden vastgesteld. Daarna vindt er stem ming op de gemeentelijke afdelin gen plaats. Op de CDA-partijraad van 14 en 15 juli in Bussum worden de definitieve kandidatenlijst en het CDA-verkiezingsprogram vast gesteld. Brazilië wijst journalisten uit RIO DE JANEIRO (ANP) - Twee Nederlandse journalisten zijn don derdag in Brazilië gearresteerd, na dat zij een reportage hadden ge maakt over een pas ontdekte india nenstam in het Amazone-oerwoud. Ad van den Ouden en Deen van der Zaken, werkzaam voor het tijd schrift Panorama, moeten vóór vol gende week vrijdag 23 juni Brazilië verlaten. Zij bevinden zich sinds 4 juni in Brazilië en worden ervan be schuldigd zonder de nodige toe stemming journalistiek werk te hebben verricht en zonder toestem ming een beschermd indianenre servaat te hebben betreden. Binnenland kort Kremers De vier commissariaten van de Limburgse gouverneur Kremers leiden niet tot belangenverstrenge ling. Dit is de conclusie van Gedu peerde Staten van deze provincie naar aanleiding van de kritiek van PSP/CPN-statenlid Kienhuis op de vele nevenfuncties van Kremers. De gouverneur houdt per jaar 175.000 gulden over aan zijn bijver diensten. Identificaties Het Rampen Identificatie Team (RIT) van de rijkspolitie heeft in middels 120 stoffelijke overschot ten geïdentificeerd van de vlie gramp met de DC-8 in Suriname. Morgenochtend komen overigens nog twee ernstig gewonden aan op Schiphol, van wie er een in coma ligt. Gijzelingszaak Een 31-jarige Fransman is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Samen met een Belgische vriend gijzelde de Fransman in de nacht voor Sinterklaas 1987 twee Bos schenaren in hun eigen huis. De man en de vrouw lagen de hele nacht geboeid op bed en werden met geweld geprest te vertellen waar waardevolle spullen in huis waren. Tegen de ochtend werd de 35-jarige vrouw verkracht. Rem De RAI werkt aan een voorstel om de reclame aan banden te leggen voor auto's,die zeer snel kunnen "rij den. De RAI doet dit o)p verzoek van minister Smit. Zij had dat de vereni ging voor fiets- en autofabrikanten gevraagd naar aanleiding van een advies van de Raad voor de Ver keersveiligheid. Per jaar veroorza ken verkeersongevallen een scha debedrag van vjjf tot zes miljard. Professor Kobben waarschuwt voor ondervertegenwoordiging "Als ouderen zich de komende ja ren bewuster worden van hun po sitie in de maatschappij, dan zal hun invloed in de landelijke poli tiek ongetwijfeld toenemen". Die verwachting spreekt de Leidse professor A.J.F.Köbben uit. Sa men met zijn collega mevrouw C.Nelissen deed hij een onder zoek naar de vertegenwoordiging van ouderen (in de leeftijdscate gorie vanaf 60 jaar) in de politiek en in besturen. Dat resulteerde in het rapport Oud en Machteloos? door Bert Paauw Het tweetal, werkzaam bij het aan de Leidse universiteit verbonden Centrum voor Onderzoek van Maat schappelijke Tegenstellingen, kwam onder meer tot de bevinding dat de huidige Tweede Kamer voor slechts 5 procent uit ouderen be staat. En dan te bedenken dat op dit moment 17 procent van de Neder landse bevolking 60 jaar of ouder is. Om een goed inzicht te krijgen in de huidige positie van ouderen in de politiek voerde Kobben uitvoerige gesprekken met alle oudere Twee de Kamerleden. Daarnaast werd ook de situatie in grote en kleine ge meenten onder de loep genomen. Kobben: "Er zijn mensen die den ken dat ouderen in de politiek bui tenspel staan. Dat is maar gedeelte lijk waar. Als het gaat om functies die een dagtaak beslaan, dan zijn ouderen sterk ondervertegenwoor digd. Gaat het om functies die geen volledige werkweek vergen dan zijn ouderen juist heel sterk vertegen woordigd, niet alleen in de politiek maar ook in allerlei andere licha- Kobben: "Het lidmaatschap van de Tweede Kamer is een zware baan. Veel mensen vinden dat je daar op je 65ste maar niet meer aan moet begin nen". (foto Wim Dijkman) men als besturen van landelijke den van wethouders in steden met bonden en Raden van Commissa- meer dan 100.000 inwoners. Dan rissen bij bedrijven". stuit je maar op 2 of 3 ouderen. In "Die constateringen zijn bijna kleine gemeenten ligt het percenta- een wetmatigheid. We hebben bij- ge wethouders, ouder dan 60 jaar, voorbeeld gekeken naar de leeftij- ruim boven de twintig. Ten aanzien van gemeenteraadsleden zie je ook een duidelijk verschil tussen grote en kleine gemeenten. Hoewel het raadslidmaatschap geen full time functie is, slaat in de grote steden de professionalisering steeds sterker toe. In sommige steden gaat men zelfs al overdag in plaats van 's avonds vergaderen. Hoe groter de gemeente, hoe schaarser het aantal ouderen in de raad". Bizar Volgens Kobben heeft het geringe aantal full time-politici te maken met de heersende opvatting dat je op 60-jarige leeftijd behoort te gaan denken aan het afbouwen van de werkzaamheden waarmee je be roepshalve bezig bent. "werken bo ven de 65 jaar wordt bijna bizar ge vonden. dat heeft z'n weerslag op al lerlei functies. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer is een zware baan. Veel mensen vinden dat je daar op je 65ste maar niet meer aan moet beginnen". Kobben zegt er voorstander van te zijn wanneer belangenorganisa ties van ouderen er nadrukkelijker naar zouden streven om geschikte ouderen voor politieke functies te behouden of in politieke functies te krijgen. "Een beetje tegengas tegen de idee datje het na je 60e jaar rusti ger aan behoort te gaan doen kan geen kwaad. Begryp me goed, als mensen het fijn vinden om op hun 60e jaar met werken te stoppen om dat ze dan eindelijk hun hobby's kunnen gaan botvieren, vind ik dat prima. Maar stoppen met een full ti me politieke functie zou geen van zelfsprekendheid moeten zijn. Ie dereen heeft passief kiesrecht. De wet noemt in dat opzicht geen leef tijdslimiet. Dat recht moet je oude ren dan ook niet willen ontzeggen". Tijdens zijn onderzoek merkte Kobben dat sommige ouderen om politieke redenen niet langer waren gewenst, maar dat voor de buiten wereld de leeftijd als argument naar voren werd gebracht. "Er wordt door politieke leiders gewoon ge zegd: hij is te oud. Dat vindt men kennelijk een fatsoenlijke reden. Stel dat iemand niet op een kandi datenlijst zou worden geplaatst met als argument: de kandidaat is vrouw, homo of Surinamer. Het he le land zou bol staan van het protest en terecht. Maar het leeftijdsargu ment vindt men kennelijk accepta bel. Toch eigenaardig dat zo weini gen daarover vallen". Kobben signaleert wel een moge lijk probleem bij oudere politici. "Op een gegeven moment kan er geestelijke achteruitgang optreden. Dat heeft iemand soms zelf niet door. Als je dat dan duidelijk moet maken is dat erg pijnlijk". Overi gens zijn er talloze voorbeelden van tot op hoge leeftijd goed functione rende politici. Kwaliteit Verwacht Kobben dat ouderen zich in de komende tijd nadrukkelijker in de politiek zullen doen gelden, voor een suggestie als een mini mum aantal ouderen in bijvoor beeld de Tweede Kamer bespeurde hij weinig enthousiasme. "Die ge dachte wordt over het algemeen sterk verworpen. Men vindt de ma- nouvreerruimte bij kandidaatstel lingen dan te gering worden. Je hebt al de claims die vrouwenbewe gingen op zetels leggen. Als oude ren dat ook gaan doen, dan komen straks ook de homoseksuelen, de gehandicapten, de etnische minder heden, zo werd opgemerkt. Men vindt dat de kwaliteit van de kandi daten voorop moet blijven staan". "Trouwens, jongeren kunnen na tuurlijk ook best de belangen van ouderen behartigen. Zoals met alles geldt ook hier: niet overdrijven. De genen die extreme posities inne men zitten er naast. Het is niet zo dat alleen ouderen de belangen van ouderen kunnen behartigen; het is ook niet zo dat de belangenbeharti ging van ouderen volledig aan jon geren kan worden overgelaten". Ter vergroting van de invloed in de politiek doet Kobben de oude renbonden in het rapport enkele aanbevelingen. Onderhandelingen met politieke partijen en juridische acties tegen voor ouderen ongunsti ge overheidsmaatregelen behoren daartoe. Kobben: "Acties als hon gerstakingen, blokkades of een be zetting van gebouwen slaan bij ou deren niet aan. Beter is het om naar een politieke partij toe te stappen en te onderhandelen over het plaatsen van 'geschikte ouderen op verkies bare plaatsen, met als tegenpresta tie het uitbrengen van een stemad vies. Per slot van rekening bestond het kiezerscorps bij de laatste Ka merverkiezingen voor 20 procent uit ouderen. Stel dat van de drie grote partijen er twee op ingaan, dan zou die derde partij daar toch behoorlijk last van kunnen krij gen". "Zo'n handelwijze zou ik geen chantage willen noemen. Het is het gebruiken van machtsfactoren bij onderhandelingen. Zo werkt dat nou eenmaal in de politiek. De ou deren mogen zich best bewust wor den van hun positie en wat probe ren op te schuiven naar het centrum van de macht. Achter de titel van ons rapport 'Oud en Machteloos?' is heel bewust een vraagteken ge plaatst. GRONINGEN (ANP) Koningin Beatrix feliciteert de Russische atoomgeleerde Andrei Sacharov, dat hem gis teren in de Groninger Martinikerk werd verleend ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de Rijksuniversi teit Qroningen. Nog zes andere personen, onder wie dichter Leo Vromans, werden eredoctor. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - De burgemees ter van het Gelderse Bemmel, Henk Bergamin, heeft de kieswet overtre den door donderdag al de uitslag van de stemming voor de Europese verkiezingen in zijn gemeente openbaar te maken. Hij heeft daar mee zijn geheimhoudingsplicht als hoofd van het stembureau geschon den. Bergamin had met het open baar maken van de uitslag moeten wachten tot morgen, als de verkie zingen in alle lidstaten achter de rug zijn. Adjunct-secretaris mr. M. Bakker van de Kiesraad heeft dit gisteren desgevraagd bevestigd. Het schen den van de geheimhoudingsplicht wordt volgens hem beschouwd als een misdrijf waarvoor hij kan wor den veroordeeld tot een gevange nisstraf van maximaal een jaar of 25.000 gulden. Volgens de Bemmelse wethouder A. Akkermans heeft de burgemees ter bewust besloten meteen tot openbaarmaking van de uitslag over te gaan. Geheimhouding zou Burgemeester overtreedt kieswet volgens hem "geen enkele zin" heb ben. "Het tellen van de stemmen is immers openbaar. Hypothetisch is het mogelijk dat iemand die die tel ling bijwoont de uitslag meteen na afloop weet", aldus de wethouder. Daar komt volgens hem nog eens bij dat "niemand in Europa" er wak ker van zal liggen hoe er in Bemmel is gestemd. "De invloed hiervan op de verkiezingen is nihil", zegt hij. Bovendien vindt hij het niet erg be- vordelijk voor de belangstelling voor de verkiezingen als de burgers vier dagen moeten wachten op de uitslag. De burgemeester zelf is niet voor commentaar bereikbaar. Akkermans ontkent overigens dat de geheimhoudingsplicht is overtreden. "De minister van bin nenlandse zaken doet hiertoe alleen een verzoek. Daar hebben wij in Bemmel niet aan voldaan, maar dat is ons goed recht". Bakker noemt de redenen die Bemmel aanvoert "volstrekt niet re levant". De geheimhouding ligt vastgelegd in de wet en daar hoort hij zich aan te houden", aldus Bak ker. Hii zou zich "kunnen voorstel- SACHAROV EREDOCTOR

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3