GEZOCHT; EEN PARTNER ik doe het met mijn schrijfmachine 'De een doet het met zft vlotte babbel, ZATERDAG 17 JUN11989 PAGINA 23 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD 't Kan heel direct: "Ik heet Mahad Hassan en wil met een vrouw trouwen van 23 tot en met 27 jaar". 't Kan heel eerlijk: "Jongeman, 29 jaar, lichte handicap, zoekt kennis making met meisje/vrouw. Wie durft?". 't Kan kort: 'J. vr. judoka, 26 jr. zkt l.bl. judoka, 27-35 jr. om evt. rel. op en rond de judom. op te bouwen". 't Kan opvallend: "Ademben Nèt niet! Wel ben ik een zelfbew. sl. vrouw 't Kan ludiek: "Jonge grijsaard (43 jr.) 't Kan krom-poëtisch: "Hoe lang nog wachten? Teder verlangen, soms vurig smachten. Naar jou en samen trachten, vriendschap laten ontstaan 't Kan ironisch: 'Aardige anti prins (31) zonder wit paard of kar 't Kan gevoelig: "Jouw prachtige stralende ogen, je schitterende verle gen glimlach, je slanke vrouwelijke fi guur, de warmte in je mooie stem, je oprechtheid en vrolijkheid zullen mijn warm kloppend hart en gevoelige ziel voor altijd open laten staan 't Kan origineel: "Aantr. gulle za kenman z.k.m. stel, echtp. of dame voor wandeling om de Maarsseveense plas. Ik wacht met lichtblauwe Passat op het grote parkeerterrein voor de plas a.s. maandagochtend 11 uur". Dubieus Drie jaar geleden zette ik een contact advertentie voor een gezellige vriend. Mijn vrienden- en kennissenkring vond ik te beperkt. Op mijn badmin tonclub snelde iedereen na een partij tje direct naar huis. In de kroeg han gen leek me niks, en de disco werd be volkt door jongeren van wie ik de moeder had kunnen zijn. Waarom geen advertentie, dacht ik vervolgens. Ik zag het als een spannende, leuke methode om mijn sociale contacten snel uit te breiden. En wie weet: een eventuele, serieuze relatie sloot ik niet uit. De commentaren uit mijn omge ving waren vernietigend. 'Dat heb jij toch niet nodig?' en 'Ben je zo wanho pig?', werd er gezegd. Ik was ver baasd. Blijkbaar zagen veel mensen contactadvertenties als inferieur en dubieus. Een middel dat je aangrijpt als je niet op een normale manier een vriend of vriendin kunt vinden. Wat was dan wel die 'normale' manier, vroeg ik. De antwoorden waren vaag: 'Nou eh, gewoon, op straat. Of op je werk'. De reacties die ik op mijn adverten tie kreeg, logenstraften alle verhalen over 'kneuzen die de boot hadden ge mist'. Natuurlijk, er waren zielige, eenzame figuren bij, maar die vorm den een uitzondering. De meeste mannen leken me zelfstandig, interes sant en bijdehand. Ze vertelden me deze methode aan te grijpen omdat ze geen tijd en zin hadden allerlei clubs, theaters, musea en kroegen af te lo pen. Sommigen vonden het ook gê nant om echt 'op vrouwenjacht' te gaan. Een advertentie leek hen heel wat sympathieker. Dan wist je ten minste zeker dat beide partijen de zelfde bedoelingen hadden. De twijfel liet mij echter niet los. Ik vertelde mijn omgeving niet langer spontaan dat ik een contactadverten tie had gezet. Een licht gevoel van schaamte streed voortdurend met een innerlijke stem die riep 'wat kan het me schelen wat anderen denken'. De negatieve reacties en mijn eigen gemengde gevoelens riepen de vraag op of andere mannen en vrouwen die via contactadvertenties zochten ook zo'n tweeslachtig gevoel zouden heb ben. Uiteindelijk zette ik een oproep in een landelijk ochtendblad, waarop elf mensen reageerden. Zij waren be reid om te vertellen over hun motie ven, schaamtegevoelens, teleurstel lingen en frustraties. "Ik ben al zo'n zeven jaar met ad vertenties in de weer. Doorgaans rea geer ik, twee keer heb ik er zelf een ge plaatst. Waar ik vooral op let is de woordkeus. Ik knap af op mensen met een slechte kennis van de Nederlandse taal. Hobby's en dergelijke interesse ren mij minder. Ik vind dat je elkaar daarin vrij moet laten. In de brieven die ik schrijf zet ik geen adres, alleen een telefoonnum mer. Als ze me bellen vragen vrouwen steevast: vertel eens wat over jezelf. 'Ik heb al genoeg over mezelf in mijn brief verteld', antwoord ik dan. Daarop is het meestal even stil aan de andere kant. 'Hallo, ben ik nog in beeld?', roep ik dan maar. Tja. Ik val op vrou wen die spontaan reageren, maar de meeste vrouwen kunnen dat niet. De gesprekken zijn doorgaans in schrille tegenspraak met wat je in de adver tentie wordt beloofd. Ik heb niet veel pretenties en toch kan ik maar geen vrouw vinden. De enige eisen die ik heb is dat ze politiek links en kinderloos moet zijn. In het begin had ik wel hoge verwachtingen, maar nu ben ik uiterst cynisch gewor den. Ik werd moe van alle voorwaar den die vrouwen stelden: zeilen, rei zen, uitgaan, ik weet niet wat. Ik ben een huiselijk type en houd niet van de disco. Vrouwen zullen me wel saai hebben gevonden. Spijt van deze methode heb ik nooit gehad.. Ik ben getrouwd geweest met een vrouw die ik via een advertentie heb leren kennen. Ik heb ook veel over vrouwen geleerd. Het lijkt allemaal heel mooi, maar de werkelijkheid is De meeste contactadvertenties zijn te vinden in de dagbladen van de Pers combinatie: het Parool, Trouw en de Volkskrant. Vooral op zaterdag be slaat het aantal advertenties in de ru briek 'Huwelijk en kennismaking' ruim anderhalve pagina met ongeveer 300 advertenties. Per week komen er gemiddeld 700 tot 800 brieven op de advertenties binnen. Echte advertentiepieken zijn er niet meer volgens een medewerkster van de advertentieafdeling van de Volks krant. "Vroeger had je nog wel een toename vlak voor de feestdagen of de zomervakantie. Maar tegenwoor dig is het het hele jaar door druk". De meeste advertenties worden door middel van een brief aangemeld. De advertentieverkoopster merkt meteen als iemand opbelt om een contactadvertentie te plaatsen. "Men sen zijn heel zenuwachtig". Opvallend is dat meer mannen ad verteren dan vrouwen. Een echte ver klaring is er niet voor. Ook opmerke lijk is dat de meeste mannen boven de veertig een veel jongere vrouw zoe ken. Er worden zelden advertenties geweigerd, al is Trouw behoudender dan de Volkskrant en het Parool. Al te platvloerse teksten - 'Man zoekt vrouw met grote tieten' - gaan recht streeks de prullenbak in. In de zee van advertenties is opval len een eerste vereiste. Dat betekent vechten tegen clichés en zo origineel mogelijk proberen te zijn. Met een glas wijn bij de open haard, een fijne strandwandeling, of een goed gesprek kan niemand meer aankomen. Dus putten mensen zich soms uit in de meest bizarre omschrijvingen, want originaliteit - in welke vorm dan ook - wordt op prijs gesteld. Verder wordt gelet op opleidingsni veau, leeftijd en eigenschappen. "Ik reageer niet op advertenties waarin mannen pronken met hun baan. mooie huis of auto. Ik zoek een mens", stelt Maaike. "Ik ben nu zo'n twee jaar bezig met advertenties. Ik ben op zoek naar een serieuze LAT-relatie. Een keer heb ik zelf een advertentie gezet, maar dat bleek erg duur. Meestal reageer ik al leen. Ik denk dat ik doorgaans zo'n drie tot vier brieven per maand schrijf, waarin ik alleen mijn naam en telefoonnummer geef. Verder vertel ik niets. De telefoongesprekken verlopen meestal wel prettig. Ik kan vrij ge makkelijk over de telefoon spreken. Ik vergelijk het maar met praten met ie mand aan wie je net op een feest bent voorgesteld. Een keer heb ik een verve lend gesprek gehad toen iemand zei: hoe vrij je liever, onder of boven. Ik heb een stuk of vijf ontmoetingen gehad. Meestal spreek ik af in een park, waar andere mensen in de buurt zijn. Als ik een afspraak heb vertel ik een vriendin altijd waar ik heen ga, voor het geval dat. Je weet immers nooit met wie je te maken krijgt. Met twee mannen heb ik een re latie gehad. Bij de een liep het af om dat hij wilde samenwonen en ik niet. De ander had eigenlijk te weinig tijd voor een relatie. Contactadvertenties hebben me ge leerd dat mannen op het gebied van emoties en zelfkennis achterliggen bij vrouwen. Heel veel mannen weigeren zich te verdiepen in zichzelf. De mees ten zijn gescheiden, hebben nauwe lijks sociale contacten en storten zich maar op hun werk. Intimiteit met ie mand delen vinden ze heel moeilijk. Er zijn maar weinig mannen die zich zelf goed kennen en kunnen analyse ren. De meesten zijn slachtoffer van hun prestatiedwang. Je ziet het ook aan de tekst van de advertenties. Die van vrouwen zijn doorgaans eerlij ker, pakkender en nuchterder. Vrou wen kennen zichzelf beter". (Maaike uit Hilversum, 39 jr., bij standsmoeder, een kind, werkt partti me) "Als ik alles bij elkaar optel ben ik nu ongeveer 15 jaar bezig met adver tenties. Soms intensief, soms helemaal niet want je hebt natuurlijk ook wel eens een relatie. Ik reageer liever dan dat ik zelf adverteer. Het reageren op een advertentie heeft meer het karak ter van een spel. Ik heb ook liever dat iemand mij uitzoekt dan omgekeerd. Ik zoek een vrouw van gelijk ni veau, liefst een beetje kritisch. Dat schept de noodzaak om ook over je ei gen standpunten eens na te denken. In de ideale vrouw geloof ik niet. Ik ben enkele jaren getrouwd geweest en heb een paar relaties gehad. Dat laatste bevalt me wel. Ik zoek geen relatie to- taan mijn dood. Ik heb vrij veel vrouwen ontmoet. Daarom noem ik het een spel, je gaat er aardigheid in krijgen. Aan de ene kant is het heel serieus, een soort solli citatie, aan de andere spannend en leuk. Het heeft ook te maken met hoe gewoon deze methode voor de deelne mers is. Volgens mij is het een vorm die steeds meer wordt geaccepteerd. Je hoort vaak dat het moet 'klikken'. Veel vrouwen hebben me op grond van het feit 'dat 't niet klikte' afgewezen. Wat ik me daarbij moet voorstellen weet ik niet goed. Je merkt wel dat je je van tevoren gaat indekken tegen mis lukkingen. Eerst was ik heel gespan nen en nerveus als ik een ontmoeting had. gaandeweg werd ik veel laconie ker. Nu ga ik naar een afspraak met een instellinp van 'ik verwacht er niet Zie verder volgende pagina. Contactadvertenties. Steeds meer mensen kiezen bewust voor deze manier om een partner te zoeken. De advertentierubriek 'Huwelijk en kennismaking' in de dagbladen wordt vooral in het weekeinde letterlijk gespeld. Mensen van uiteenlopende leeftijd en opleiding, met verschillende interesses en wensen, doen hun uiterste best om zichzelf in vijf tot tien regels zo origineel mogelijk te verkopen. In de hoop dat de 'ware' ander zal reageren. Wat drijft mensen ertoe op deze manier contact te zoeken? door Margot Klompmaker anders. Wat moet ik met een vrouw die met de volle hand een elpee beetpakt. Moet ik die op mijn platenverzame ling loslaten? Veel vrouwen tobben met oude relatieproblemen. Ook wil len ze me veel te veel naar hun hand zetten, mijn karakter ombuigen. Daar werd ik horendol van. Ik heb het wel eens meegemaakt dat een vrouw mij niet moest, omdat ik in mijn vrije tijd. antieke uurwerken repareer". (Henk uit Putten, 40 jr., draaier aan de werkbank) "Ik ben zeven jaar geleden begon nen met advertenties zetten. Door zelf te adverteren krijg je veel meer infor matie binnen. In totaal heb ik zo'n acht advertenties gezet met verschil lende teksten. Gemiddeld kreeg ik zo'n 25 reacties binnen. Bij het selecteren lette ik op handschrift en taalgebruik, bij taalfouten haakte ik af. Verder se lecteerde Ik gevoelsmatig: ik keek of mannen echt iets over zichzelf vertel den. Als ze begonnen over hun fijne doorzonwoning dacht ik: laat maar. Ik zocht iemand met levenserva ring, die open, emotioneel, kwetsbaar en humoristisch was. Na de selectie hield ik gemiddeld twee tot drie men sen over. Daar had ik hele vlotte en ge zellige telefoongesprekken mee. Ik heb weinig mensen met problemen of de- pressievelingen ontmoet. Ik denk dat dat een kwestie van goed selecteren is. De eerste ontmoeting vond meestal plaats bij een van beiden thuis. Als ik dat deed was ik ervan overtuigd dat het in orde was. Bang ben ik nooit ge weest en er is nooit misbruik van mijn vertrouwen gemaakt. Ik heb er leuke relaties aan overge houden, een van een halfjaar en nu een van twee jaar, die wat mij betreft mijn hele leven mag voortduren. Ik ben dus redelijk succesvol geweest en zeker niet ontevreden. Mijn ervaring is dat je een hoop leuke mensen ont moet". (Angelique uit Zaltbommel, 37 jr., adm. medewerkster) Motieven De elf deelnemers aan het 'spel' (zoals een van hen deze methode noemde) hebben allen om dezelfde redenen heel bewust voor contactadvertenties gekozen. Stuk voor stuk houden ze niet van de kroeg, disco of uitgaan in het algemeen. Ze hebben weinig tijd en komen niemand tegen op hun werk of daarbuiten. En als ze iemand tegenkomen weten ze vaak nog niks: is de ander bezet of vrij? Een voor zichtig verkenningsgesprek levert vaak de teleurstellende conclusie op dat de ander inderdaad al is 'voor zien'. Ook gaf een aantal mannen te kennen er niets voor te voelen om echt te 'jagen' op een vrouw. "De meeste mannen die ik tegen kom hebben al een partner of het con tact is puur zakelijk" (Hilde). "Als je zoals ik in de bijstand zit, is dit de eni ge manier om met mannen in contact te komen" (Maaike). "Ik vind het af grijselijk om echt op de versiertoer te gaan. Het grenst voor mij aan vrou wenverachting" (Antoon). "Als ik vrouwen tegenkom lopen ze niet rond met een ik ben urij-button" (Paul). Angelique: "Ik ben wel eens naar de kroeg geweest met het idee van: nou ga ik er flink tegenaan. Al die mensen die quasi-interessant stonden te doen maakten me doodmoe. En als ik een leuke man zag, zei me dat nog niks. Het kon wel een kluns wezen, of misschien zat z'n vriendin net op de Velen hadden een vaag gevoel van schaamte toen ze met contactadver tenties begonnen. Men maakte er niet echt een geheim van, maar vertelde het selectief, alleen aan goede vrien den. De meesten constateerden dat het gevoel van gêne geleidelijk ver dween. Doorslaggevend daarbij was dat de mensen die zij via een adver tentie ontmoetten net zo gewoon, in telligent en interessant bleken te zijn als zijzelf. Paul: "Ik schaam me niet voor deze manier. Ook vind ik mezelf bepaald geen tweede keus". Angelique: "Ik vind al die vooroordelen onzin. Ik heb ook wel reacties gehad van mensen die zeiden: als je dat doet kun je blijk baar niet normaal contacten leggen. Dan ben je zielig. Heel even heb ik ook zelf dat idee gehad, maar dat was snel over toen ik mijn eerste brieven kreeg. Die waren geschreven door normale mensen zoals ik". Henk: "De een doet het met een vlotte babbel, ik doe het met mijn schrijfmachine". Iedereen beschouwt adverteren als een eerlijke, directe en gelijkwaardige vorm van contact zoeken. Hilde: "Ik vind dit een leuke, open manier. Je weet wat iemands bedoelingen zijn en of iemand serieus is". Angelique: "Deze vorm van contact zoeken is duidelijk: jij zoekt iets bepaalds en de ander wil dat ook". "Na mijn scheiding, acht jaar gele den, ben ik met contactadvertenties begonnen. Aanvankelijk wilde ik een vaste relatie uit een soort idee van: wat moet ik zonder man, maar dat is in de loop der jaren veranderd. Meestal reageerde ik op adverten ties. Drie keer heb ik zelf geadver teerd, waarop ik gemiddeld 15 tot 20 brieven kreeg. Om ze te selecteren zette ik eerst een pot koffie, pakte m'n shag erbij en ging ervoor zitten. Brieven met taal- of spelfouten vielen meteen af, evenals mensen met zeurverhalen of problemen. De brieven waren heel uiteenlopend, soms smerig. Ik reageer de niet op brieven met alleen een tele foonnummer. Verder lette ik er op wat iemand over zichzelf vertelde of met een relatie wilde, 't Ging vaak ook in tuïtief. In totaal heb ik ongeveer 50 mannen ontmoet. Met de meesten sprak ik af bij een van beiden thuis. Ik heb dat nooit een risico gevonden. Als ik ie mand niet zag zitten, zei ik dat meestal meteen na de eerste ontmoe ting. In het begin had ik daar moeite mee, maar je leert dat wel. De mannen hadden daar ook begrip voor. Eentje zei: ach meid, kop op, je hebt er een leuk bosje bloemen aan overgehouden. Het heeft me veel geleerd over de an dere sekse. Er zijn veel mannen die be hoefte hebben aan een luisterend oor, een praatpaal. Ze hadden doorgaans geen belangstelling voor mijn behoef ten en interesses. Waar ik doodziek van werd waren de verhalen over hun echtscheiding. Weinig mannen waren de moeite waard om mee door te gaan. Een langdurige relatie heb ik er nooit aan overgehouden. Mijn behoefte is ook veranderd. Ik heb inmiddels een leuke vrienden- en kennissenkring opgebouwd. Ik wil best een vaste relatie, maar minder sterk dan vroeger. Veel mannen zijn ouderwets in hun opvattingen. Ze heb ben er moeite mee als een vrouw tame lijk zelfstandig is en er een eigen me ning op na houdt. Ook het feit dat ik niet wil samenwonen schrikt af. De meeste mannen zijn op zoek naar een veilige haven. Samenwonen, trouwen en alles delen. Voor mij hoeft dat niet Al met al vond ik het wel de moeite waard. Ik heb veel mensen ontmoet en ben ook veel over mezelf aan de weet gekomen. Ook ben ik een paar keer leuk verliefd geweest. Dat was mooi meegenomen". (Hilde uit Utrecht, 48 jr., docente, twee kinderen) vrouw'van 27 wonend en werkend in Dren te. heb genoeg vrienden en vriendinnen, maar mis toch de geborgenheid en wamte, -die'voor mij bij een intieme relatie passen. Daarom zoek ik een integere vuend voor wie betrokkenheid, respect en trouw deel uitmaken van relatie ■mmmmbMM

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23