EIDEN Circa 4 ton extra voor werven van bedrijven Vraagtekens bij actie van 'Rijnland' Interesse voor Leiden moet vergroot Aanvraag islamitische school afgewezen op puur formele gronden Geding over personeelsstop in speciaal onderwijs is definitief Beschuldigingen aan adres Fokker en KLM Opinie Bijenvolk op de wip Recreatiedag Vlietlanden LEIDSE STRAATKAPPER LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JUNI 1989 LEIDEN - De gemeente Lei den trekt de komende an derhalfjaar zo'n 400.000 gul den extra uit voor het wer ven van bedrijven. B en W hebben gisteren besloten de gemeenteraad voor te stellen dat bedrag aan extra wer ving uit te geven. Leiden wordt geconfronteerd met een weinig geïnteresseerde hou ding van vastgoedmakelaars voor de industrie- en kantoorlocaties. Door het beleid tegen speculatie en het erfpachtsysteem is er voor de makelaars in Leiden minder te ver dienen dan in concurrerende ge meenten als Zoetermeer, Leids- chendam en Hoofddorp. Makelaars zijn daarom minder actief in het werven en dus is een extra inspan ning van de gemeente zelf noodza kelijk. De acquisitie gebeurt voor drie lo caties: het bioscience-park, Room burg en het stationsgebied. De di rectie economische zaken heeft een plan opgesteld dat tot de komst van een reeks nieuwe bedrijven moet leiden. In dat plan staan tal van acti viteiten, zoals het benaderen van bedrijven, bezoeken aan congres sen en het intensiveren van de con tacten met Japan. Voor Roomburg richt de werving zich vooral op ambachtelijke en licht-industriële bedrijven die nu al in de Leidse regio zijn gevestigd en willen uitbreiden of moeten verhui zen. Ook bedrijven gericht op Schiphol worden geworven. Voor het gebied rond het station wordt gegokt op kantoren in secto ren als de reclame, de reiswereld, uitgeverijen, automatisering en der gelijke. Het gaat dan om onderne mingen die zich nu onder de rook van Schiphol vestigen, of om bedrij ven die zich graag in 'een hoogwaar dig stadsmilieu' willen vestigen zonder daarvan afhankelijk te zijn. Het doel van de extra wervingsac tiviteiten is de huidige resultaten continueren en zelfs verbeteren. Uiteindelijk moet de vier ton kos tende acquisitie zichzelf ook terug verdienen. Als Roomburg een jaar eerder is volgebouwd levert dat een rentewinst van vier ton op. Voor een terrein als het bioscience-park kan het voordeel zelfs oplopen tot een miljoen gulden. Bovendien betekent de uitbrei ding van de bedrijvigheid een toe name van de werkgelegenheid en extra inkomsten via precariorech ten. Verder hopen B en W dat het imago van Leiden verbetert door de wervingsacties. LEIDEN - Het college heeft de aanvraag voor een islamitische basisschool in Leiden afgewezen. Dit is gebeurd omdat het verzoek niet aan de formele normen vol deed. De stichting die de aan vraag heeft ingediend, de Stich ting Islamitische Basisscholen Leiden, heeft teleurgesteld gerea geerd op het besluit. De stichting neemt de gemeente kwalijk dat ze na het verzoek niet om meer gege vens heeft gevraagd. De gemeente heeft het verzoek afgewezen omdat het was gericht aan de verkeerde instantie. De stichting had de aanvraag naar het college gestuurd, terwijl het aan de gemeenteraad diende te worden gericht. Een ander argu ment voor de afwijzing was de 'vaagheid' van de handtekenin genlijst bij het verzoek. Volgens onderwij s-ambtenaar L. de Jonge waren bij voorbeeld niet de adres sen van de ouders en de leeftijd van de kinderen vermeld. Even min was aangegeven of de ouders hun kinderen inderdaad op de is lamitische school wilden plaat- "Het kon bij wijze van spreken om ouders gaan die in Groningen wonen en kinderen he ben van 20 jaar oud", aldus De J nge. Hij erkent overigens dat de g meente geen contact heeft opg nomen met de stichting. Juist dat zit de indient s van het verzoek zeer hoog. "He is in derdaad waar dat bij het vt zoek geen adressen en leeftijden van kinderen hebben vermeld. Daar hadden we geen gelegenheid meer voor toen we de handteke ningen ophaalden. We hadden grote haast omdat we de aanvraag voor 1 april moesten indienen", stelt -de woordvoerster van de stichting. "Later hebben we wèl al die ge gevens verzameld. Die had de ge meente kunnen inzien, en we hadden ook verwacht dat ze dat zou doen. Tot de afwijzing bin nenkwam, heeft echter niemand van de gemeente contact met ons opgenomen". De stichting is vast van plan volgend jaar een nieuwe aanvraag in te dienen. Ze beraadt zich nog over de vraag of ze in beroep gaat tegen de afwijzing. LEIDEN - Wethouder Van Dongen oriënteert zich in de nieuwe werkruim te van de Stichting Sociale Projecten aan de Uiterstegracht in Leiden. Met collega-wethouder H. de la Mar opende zij gistermiddag de nieuwe huis vesting van de stichting die de de verantwoordelijkheid heeft over twee projecten: de klussenbank en het scholingproject 'Werken met je handen'. Beide projecten zijn ondergebracht in het pand Uiterstegracht 140. Mede werkers en cursisten hebben zelf een steentje bijgedragen aan de totstand koming van de nieuwe ruimte. De gemeente Leiden betaalde de materiaal kosten voor de verbouwing. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het was wat onwennig, de eerste stappen van het Hoog heemraadschap van Rijnland op het pad van de milieubescher mers. Publiekelijk werden KLM en Fokker aangepakt omdat deze bedrijven allerlei schadelijke stoffen lozen. KLM en Fokker hebben hun milieuhart niet op de juiste plaats zitten, luidde de openbare aanklacht van het hoog heemraadschap op een perscon ferentie deze week. door Henny van Egmond Vol bewondering nam het alge meen bestuur van Rijnland ken nis van de gebeurtenis. Er was lof voor de moed en het lef dat dijk graaf E.H. van Tuyll van Seroos- kerken en zijn hoogheemraden hebben om zulke giganten als KLM en Fokker aan te pakken. Bovendien past het in het nieuwe beleid waarbij Rijnland publieke lijk grote vervuilers aan de schandpaal nagelt. Bijval was er zelfs van de regionale inspecteur voor de volksgezondheid en mil ieuhygiëne. Omdat Rijnland geen wettelijke mogelijkheden heeft, wil het KLM en Fokker onder druk zetten door tegen elk nieuw- bouwplan bezwaar in te dienen. Volgens Rijnland traineren de twee bedrijven willens en wetens de invoering van milieumaatrege len door steeds op het laatste mo ment de aanvragen voor een lo zingsvergunning in te dienen. Bo vendien zouden de twee onderne mingen alle juridische mogelijk heden gebruiken om uitvoering van de vergunning tegen te gaan. KLM en Fokker reageerden fu- rieus op de beschuldigingen. De verdediging dat zij wel degelijk milieuvriendelijk proberen te zijn lijkt zwak. Uit cijfers van Rijn land blijk dat vooral de normen voor het lozen van zware metalen fors worden overschreden. In dat opzicht is het openbaren van deze cijfers terecht, vooral ook omdat het om bedrijven gaat waarin de overheid een aanmerkelijk be lang heeft. Bedrijven, waarvan je mag verwachten dat ze een voor beeld zfin voor de rest van onder nemend Nederland. Vragen Maar de actie van Rijnland roept wel wat vragen op. Het is natuur lijk verheugend dat het hoog heemraadschap zich zo milieube wust toont, maar dat is in het ver leden natuurlijk wel eens anders geweest. Toen twee jaar geleden Rijnland een vergunning verleen de voor de stort van verontreinig de baggerslib in het Braassem- mermeer, verdedigde het schap zich door te wijzen op normen van de provincie. Normen die ver ouderd waren en ook onmiddel lijk werden aangescherpt door Zuid-Holland. In het geval van KLM en Fok ker is het in feite niet anders. Zo lang de lozingsvergunningen geen rechtskracht hebben, gel den de oude normen. En kunnen KLM en Fokker dezelfde woor den gebruiken, die Van Tuyll in dertijd gebruikte om de kritiek op de toestemming van Rijnland voor de slibstort te weerspreken. Natuurlijk is het verwijzen naar het verleden op zich een slecht ar gument. Je mag niemand verwij ten in het verleden een andere vi sie te hebben gehad op milieube langen en de behartiging daar van. Wel mag de vraag worden ge steld of de betrokkenheid van Rijnland niet wat laat naar buiten is gekomen. Een tweede interessante vraag betreft de juridische situatie. Rijnland geeft toe dat het for meel-juridisch ongelijk heeft. Ju ridisch gezien is KLM en Fokker niets te verwijten. Zij hebben ver gunningen aangevraagd. De ver gunningen werden verstrekt en zoals zo vaak gebeurt, KLM en Fokker gingen in beroep bij de Kroon. Om te voorkomen dat de maatregelen alvast werden opge legd, vroegen de twee bedrijven de Afdeling rechtspraak van de Raad van State de uitvoering van de vergunningen voorlopig te schorsen. Fokker kreeg gelijk van deze onafhankelijke beroepsin stantie, de beslissing op het ver zoek van KLM wordt een dezer dagen verwacht. Boven de wet Feitelijk betekent het dus dat de Raad van State heeft bepaald dat onmiddellijke uitvoering van de vergunning een onevenredig na deel zou betekenen voor Fokker. En nu wil het hoogheemraad schap dat - ondanks de uitspraak van de onafhankelijke, admini stratieve rechter - Fokker alsnog voldoet aan de vergunning. En als Fokker dat niet doet, gaat het hoogheemraadschap 'elke uit breiding van Fokker aan te vech ten'. Rijnland stelt zich daardoor bo- ven de wet en begeeft zich op een hellend vlak. Nadat een onafhan kelijke instantie heeft gesproken, is het in ieder geval voor overhe den een goed gebruik zich naar die uitspraak te schikken. Het is onjuist om via oneigenlijke mid delen, zoals het vertragen van al lerlei bouwplannen door het in dienen van bezwaarschriften, als nog je gelijk proberen te halen. Het hoogheemraadschap staat daarmee voor een dilemma. Het tegengaan van een verdere ver vuiling van het milieu of het res pecteren van de wettelijke-proce- dures, lijkt de keus. Maar zo zwart-wit ligt het niet, bleek ook al tijdens de persconferentie van Rijnland. De overheid kan de pro cedures aanpassen en Rijnland vraagt het parlement dat ook. Maar er is nog een andere weg. Omdat het rijk als aandeelhouder veel invloed heeft op het functio neren van de twee ondernemin gen, kan Rijnland vragen die in vloed ten gunste van het milieu aan te wijzen. Deze weg is heel wat zuiverder dan de huidige marsroute en leidt mogelijk zelfs heel wat simpeler tot het ge wenste resultaat. LEIDEN - De gemeente Leiden spant definitief een kort geding aan tegen de staat om de perso neelsstop in het speciaal onder wijs van tafel te krijgen. De ge meente had dit kort geding al eerder aangekondigd nadat staatssecretaris Ginjaar-Maas had laten weten zich niets aan te trekken van de uitslag van het 'proefproces' dat Leiden over deze zaak had uitgelokt. De Raad van State bepaalde toen dat de gemeente een leerling niet de toegang had mogen wei geren tot een school voor moei lijk lerende kinderen, ook al was er door de personeelsstop geen plaats voor hem. Ginjaar-Maas wil met eventuele stappen wachten op de uitslag van de zogeheten bodem-procedure, die Leiden heeft aangespannen bij de Raad van State. De gemeente vindt echter dat ze meer haast moet ma ken. Zo'n procedure kan nog enkele maanden duren, terwijl de scholen nu zekerheid willen hebben. De ko mende tijd worden de lesroosters opgesteld en scholen moeten dan weten op hoeveel leerkrachten ze kunnen rekenen. Ondanks alle haast heeft de ge meente gewacht met het kort ge ding. Ze wilde eerst meer zekerheid hebben over haar kansen op succes. Het risico bestaat namelijk dat, als Leiden het geding verliest, de winst van het proefproces weer teniet wordt gedaan. Onderwij s-ambte naar C. Klein: "Als we op veilig wil len spelen, moeten we wachten op de uitslag van de bodem-procedure. We zijn er zeker van dat die niet zal afwijken van de uitspraak in het 'proefproces'. Maar gezien de tijds druk moeten we enige risico's ne- Nu "stadsadvocaat' Linskens heeft bepaald dat Leiden een rede lijke kans heeft om de zaak te win nen, heeft het college gisteren het licht op groen gezet voor het kort geding. Ze spant het geding overi gens samen met de Stichting Ba lans aan. 'Balans' is een landelijke organisatie die de belangen van ou ders met kinderen in het speciaal onderwijs behartigt. De beide eise ressen worden ondersteund door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Volgens Klein heeft het kort ge ding een landelijke betekenis. "Bfi het proefproces voor de Raad van State draaide het weliswaar om één leerling, maar de voorzitter van de afdeling rechtspraak gaf toen al aan dat het een algemene zaak is. En dat is het natuurlijk ook. Behalve dib ene leerlingen zijn er nog duizenden kinderen getroffen door de perso neelsstop in het speciaal onderwijs. De ouders van die kinderen zouden allemaal afzonderlijk een procedure voor de Raad van State moeten aan spannen. En dat is natuurlijk uiterst omslachtig". Wanneer het kort geding dient, is nog niet bekend. Wethouder Van Dongen van onderwys hoopt hier over maandag meer zekerheid te hebben. Afscheid wethouder Fase LEIDEN - De speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schubert- laan had er gistermiddag geduren de enkele uren een attractie bij: een zwerm bijen koos de wip van de speeltuin als tijdelijke verblijf plaats. De bijen zijn door de inder haast gewaarschuwde imker Piet Doorschot in een korf ondergebrach t en 's avonds uit de speeltuin verwij derd. De komst van de zwerm heeft vol gens mevrouw S.M. Talens, voorzit ter van de speeltuinvereniging, niet tot paniek onder de kinderen geleid. "In tegendeel, ze vonden het juist heel interessant. En de imker heeft meteen uitgelegd dat er niets hoeft te gebeuren, zo lang de bijen maar met rust worden gelaten". (foto Jon Holvast) LEIDEN - Bij de Vlietlanden wordt op zondag 25 juni een recreatiedag gehouden. Tussen 11.00 en 17.00 uur worden diverse activiteiten ge organiseerd. De skateboard-baan, het luchtkussen en de rollerskates staan gratis ter beschikking en te gen een kleine vergoeding kan de bezoeker kanovaren, zeilen en mid- get-golven. De activiteiten worden opgeluis terd door circus Caprioli en de zan ger Hugo van Haastert. Er worden tevens demonstraties trampoline springen gegeven. Bovendien is veel materiaal verkrijgbaar over vrijetijdbesteding in de provincie. Het recreatiegebied is bereikbaar via de Leidse Lammebrug. De veer pont tussen Voorschoten en de Vlietlanden vaart die dag gratis. Huwelijkstrouw LEIDEN - In deze krant van woens dag is aandacht besteed aan Leidse bruidsparen die dit jaar 60 dan wel 65 jaar zijn getrouwd. Daarin was eveneens vermeld dat mevrouw Holswilder-Houps als 76-jarige de jongste van die groep was. Dat is niet helemaal juist. Mevrouw Hols- wilder was wel de jongste, maar is niet 76 maar bijna 78 jaar oud. LEIDEN - Omdat het na het uitvallen van de air-conditioning binnen nauwelijks meer te harden was, heeft kap per Hans Amersfoort gisteren maar besloten een deel van zijn zaak naar buiten te verhuizen. De in de Kraaier- straat gevestigde kapper trok daarmee een enorme belangstelling. "Voortdurend bleven er voorbijgangers staan en één keer kwam een automobilist zelfs achteruit teruggereden om te kijken wat er nu precies aan de hand was. Het is natuurlijk ook vrij uniek. Zoiets als dit kan misschien maar één keer in dit land". Volgens Amersfoort stel den de klanten de 'buiten-knipbeurt' zeer op prijs. "En voor ons was het wel lekker makkelijk. We hoefden niet te vegen, want de haren waaiden vanzelfweg". (foto Henk Bouwman) Op donderdag 22 juni a.s. neemt Mw. Mr. J. Fase-Dubbelboer, wethouder Economische Zaken, afscheid van de gemeente Leiden. Om 15.00 uur wordt in het Stadhuis een bijzondere raadsvergadering gehouden. Van 16.30 - 18.30 uur wordt haar in het restaurant van de Groenoordhallen een receptie aangeboden. Eenieder kan daar persoonlijk van haar afscheid nemen. Het Gemeentebestuur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11