Drie procent lijkt mogelijk in verpleging Perspectief voor belegger wazig Grof geschut tegen reclamedrukwerk Eerste 'Joekesmunten' geslagen Vangst van kabeljauw en tong moet aan banden NS: onderzoek naar strippenkaart in de trein VRIJDAG 16 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Wachten op eerste stap kabinet DEN HAAG (GPD) Verpleegkundigen kunnen ongeveer drie procent meer loon krijgen. Binnen het kabinet bestaat de bereidheid om een eerder aan de verpleegkundigen ge daan bod voor een loonsverhoging van 0,75 procent tot 1 procent te verhogen. Daarnaast zouden het pensioenfonds PGGM, door premieverlaging met één procent, en de werk gevers in de sector zelf met geld over de brug moeten ko men. Beide zijn daartoe bereid als ook het kabinet een stap zet. Aan de looneis van vijf procent wordt in ieder geval niet tegemoet gekomen. In de opzet van het kabinet moet de gende beroepen als geheel beper- LISSE (GPD) - Bijna op de dag dat de nieuwste herziene druk ver schijnt van Michelin's wegenatlas van Frankrijk, ligt er in de witte boekwinkels een Engelse editie van de atlas, die veel goedkoper is. Uit geverij Rebo in Lisse, die deze 'New Edition' voor de prijs van nog geen vijftien gulden op de markt brengt, heeft zich daarmee de woede op de hals gehaald van uitgeverij Zomer en Keuning, die de Nederlandse uit gave verzorgt voor bijna veertig gul den. Rebo is een niet erkende uitgever, vooral gespecialiseerd in uitgaven voor die ramsjmarkt. In Engeland kocht deze uitgeverij een grote op laag van de Engelstalige editie van 1988. De Engelse uitgever Hamlyn Publishers kon hierdoor voorko men dat, op de Engelse markt, de Engelse wegenatlas dupeert uitgever van Michelingids oude editie (met de vermelding 'New Edition') verward kon worden met de editie van 1989. Zomer Keuning voelt zich door de actie van Hamlyn Publishers ernstig benadeeld. De vierde editie die de uitgeverij dezer dagen op de markt heeft gebracht, is inderdaad de nieuwste editie. Maar de ver schillen met de editie van vorig jaar zullen miniem zijn. En het verschil in taal tussen de Nederlandse en de Engelse uitgave blijft beperkt tot de begeleidende teksten. De plaatsna men en dus ook het register zyn nu eenmaal Frans. De verkoop van de Engelse uitga ven is intussen 'schitterend', zoals Rebo zegt. Voorlichter Koning: "Als wij enkele tienduizenden ver kopen, hebben wij een mooie va kantie." Zomer Keuning heeft gepro beerd de Engelstalige editie van de Nederlandse markt te weren. De uitgever heeft namelijk de rechten voor Nederland en bovendien is de de stap van de Engelse uitgever hoogst ongebruikelijk. De rechten zullen Rebo een zorg zijn. Koning: "Wij zijn een groot handel en hebben geen tijd om uit zoeken of er niet toevallig een Ne derlandse uitgave is. Het is een mooi vooijaar en wij moesten dus gewoon een boek hebben over va kantieland i extra loonsverhoging pleegkundigen niet tot gevolg heb ben dat andere werknemers in de verzorgende beroepen of in de tota le door de overheid uit subsidies en premies bekostigde sector met soortgelijke eisen komen. Dat kan door het extra geld te geven in de vorm van toeslagen op het loon voor onregelmatige, nacht- of weekein de-diensten dan wel voor zwaar werk. Een andere mogelijkheid is het verlengen van loonschalen. Het kabinet wil ook de werkdruk voor de verpleegkundigen verla gen. Dat kan door het aanstellen van meer mensen of de inschake ling van werklozen, die op die ma nier met subsidies van de overheid werkervaring kunnen opdoen. Bui ken. Per jaar zou daarvoor 50 tot 100 miljoen gulden extra voor uitge trokken moeten worden. De negen ministers en staatsse cretarissen, die bij de zaak betrok ken, moeten vandaag kiezen uit on geveer tie» varianten voor de vorm geving van de loonsverhoging van verpleegkundigen. Nog niet duide lijk is waar de 50 tot 100 miljoen gul den voor de lagere werkdruk van daan komt. Een oplossing voor de verkaging van de pensioenpremies is er ook nog niet: het PGGM kan het zelf be talen maar verpleegkundigen in provinciale en gemeentelijke zie kenhuizen zijn ambtenaar en vallen onder het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Minister Ru- ten de verpleging wil de ministers- ding heeft de laatste jaren stelsel- ploeg ook de werkdruk in de verzor- matig de overschotten van het ABP opgeëist. Vasthouden AbvaKabo en CFO hebben al aan gekondigd de cao-onderhandelin gen in de gezondheidszorg niet te hervatten als het kabinet de extra loonruimte bfeperkt tot uitsluitend verpleegkundigen. De bonden hou den vast aan de eis van 5 procent 'loonsverhoging voor alle 200 dui zend werknemers in de gezond heidszorg. AbvaKabo-woordvoer- der Gerard Veth benadrukte van ochtend dat de bonden niet accep teren dat verplegers meer zullen krijgen dan bijvoorbeeld technisch en administratief personeel. Dit staat ook lijnrecht tegenover de bevindingen van oud-staatsse cretaris Van der Reijden, die het cao-conflict in het ziekenhuiswezen 'verkent'. Deze meent, op basis van zijn contacten met de diverse partij en in het conflict, dat 5 procent loonsverhoging alleen mogelijk is als alleen verpleegkundigen daar voor in aanmerking komen. 'Wilde' acties van werknemers Philips-Groningen GRONINGEN (ANP) - Ongeveer 200 medewerkers van Philips Gro ningen hebben gisterenmiddag spontaan actie gevoerd tegen <de plannen tot reorganisatie van de produktie-afdelingen van Philips in Groningen. Philips is van plan deze afdelingen deels over te dragen aan een ander bedrijf (Schuttersveld) en deels naar Hoogeveen te verplaat- De 'wilde' acties, die los stonden van de vakbonden, werden gehou den tijdens een bezoek van verte genwoordigers van Schuttersveld. De werknemers blokkeerden enke le keren de Europaweg, een belang rijke invalsroute van de stad Gro ningen. De Europaweg ligt ook di rect voor het Philips-complex. De Philips-directie heeft onlangs aan de vakbonden vertrouwelijke cijfers laten zien over de produktie- afdelingen in Groningen, die vol gens de directie onvoldoende ren dabel zijn. De directie zei daarbij open te staan voor andere oplossin gen als die tenminste rendabel zijn. De definitieve beslissing over de re organisatie valt vermoedelijk half augustus. Economie kort Sanders/Gamma De commissarissen van Sanders Behang, producent van behangsel papier en wandbekleding in Delfgauw, zijn tegen overneming door de Helmondse textielonderne ming Gamma Holding. De commis sarissen staan daarmee lijnrecht te genover hun directie, die bij monde van plaatsvervangend directeur dr- s.Ch.H.M. Nijman verklaarde posi tief tegenover de plannen van Gam ma te staan. Text Lite Text. Lite, producent van zakte- lexen en lichtkranten, heeft alsnog het (betwiste) omzetcijfer over 1987 aangepast en komt vooral daardoor in 1988 uit op een verlies van 15 mil joen gulden op een omzet van 18 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag. De externe accountant keurde de jaarrekening over 1987 niet goed, omdat een nog niet geleverde partij zaktelexen die voor verzending naar de Filipijnen gereed stond, reeds in de omzet over 1988 was ver werkt. De omzet was daardoor vol gens de accountant 9,9 miljoen gul den te groot. Inkoopbureau De PvdA is toch bereid mee te wer ken aan een andere opzet van het Rijks Inkoopbureau (RIB). Het bu reau zou commerciëler moeten kunnen gaan werken en omge vormd worden in Nederlands In koopcentrum (NIC). Tót nu toe heeft de PvdA de plannen tegenge houden. Dit tot grote woede van CDA en WD. Via een met het CDA uitgewerkt compromis heeft de PvdA het verzet nu opgegeven. Prudential De Amsterdamse rechter mr. J.M. Vrakking heeft gisteren geen uit spraak gedaan in het kort geding, dat de voormalige directeur B.M. van Binsbergen van het effecten huis Prudential Bache tegen zijn ge wezen werkgever had aangespan nen. De twee hebben de zaak geroy eerd, aldus de rechtbank. Pruden tial Bache had Van Binsbergen ont slagen omdat zij hem betichtte van frauduleuze handèlingen. Van Binsbergen eiste een bedrag op van 60.000 dollar dat Prudential Bache een verzekeringsmaatschappij had laten terugstorten. Rijksmuntmeester Van Draanen (r) overhandigt het kamerlid Joekes de eerste zilveren dukaat. De munt werd in 1816 voor het laatst geslagen. UTRECHT (GPD) Bij 's Rijks Munt in Utrecht zijn gisteren de eerste zilveren dukaten geslagen. Mr.Th.H. Joekes, lid van de Tweede Kamer voor de WD, de staatssecretaris van financiën mr.H.E. Koning, de commissaris van de koningin in Utrecht drs.P.A.C. Beelaerts van Blokland en de Utrechtse burgemeester drs.M. Vos-Van Gortel verrichtten om beurten deze handeling. De zilveren dukaat werd in 1987 op initiatief van Joekes, opnieuw in de Muntwet opgenomen en gaat volgens Muntmeester drs.Chr. van Draanen nu al als de 'Joekesmunt' door het leven. De dukaat, die geen wettig betaalmiddel is, is vooral bedoeld voor verza melaars. Al eerder, in 1985 en 1986, werden door het Rijk gouden dukaten uigegeven, terwijl in 1988 de eer ste dubbele gouden dukaat werd uitgegeven. De eerste zilveren dukaten werden in 1659 geslagen. Ze werden door de Staten-Generaal van de Republiek der Verenigde Nederlanden ingevoerd als concurrent voor de Zuidnederlandse betaalmiddelen. De koers van de dukaat werd bepaald op 50 stuivers, in die tijd eveneens zilveren muntjes. Elk der zeven provincies had een eigen dukaat met het provinciewapen voor de geharnaste ridder. In de internationale handel kreeg de zilveren dukaat al snel een goede reputatie om het betrouwbare zilver gehalte en het gewicht. In de landen rond'de Oostzee was de dukaat zo populair, dat hij daar op grote schaal werd nagemaakt. De laatste zilveren dukaten werden in 1816 geslagen in Utrecht bij 's Rijks Munt, het enige overgebleven Noordnederlandse munthuis. In dat jaar werden er nog 175.000 geslagen. In totaal zijn er zo'n tachtig miljoen zilveren dukaten in omloop ge bracht, waarvan 25 miljoen door de provincie Utrecht. Staatssecretaris Koning maakte bekend dat in 1991 opnieuw een zilveren vijftig-gulden-stuk zal worden uitgegeven. Dat zal gewijd zijn aan het zilveren huwe lijksfeest van koningin Beatrix en prins Claus. Al eer der werd bekend dat ook in 1990 een zilveren vijftig gulden-stuk zal worden uitgegeven ter ere van hon derd jaar vorstinnen-regering door de koninginnen Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix. Volgens Ko ning een volstrekt unicum op de wereld. MINIMUMPRIJZEN - De mini mumprijs voor brood gaat met in gang van maandag 3 juli met zeven cent omlaag, naar 1,77 gulden. Des ondanks wordt het meeste brood drie cent per brood duurder door hogere loon- en grondstoffenkos- ten. De minimumprijs voor suiker wordt maandag 19 juni afgeschaft. Die voor melk blijft voorlopig tot 1 oktober 1990 gehandhaafd. Dit zestiende-eeuwse triptiek, voorstellend de heilige familie met de heilige Barbara en Catharina op de zijluiken, komt volgende week ter veiling bij Christie's in Amsterdam. Het stuk zal vermoedelijk tussen de 120.000 en 160.000 gulden opbren gen. Het drieluik is afkomstig uit het bezit van de Duitse graaf Hoens- broech. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging Milieudefensie en de stichting Konsumenten Kontakt (KK) heb ben grof geschut ingezet tegen de drie grootste landelijke versprei ders van huis-aan-huis reclame drukwerk: hun is gesommeerd maatregelen te nemén tegen de pa pierbergen die zij veroorzaken. Als de bedrijven binnen drie weken niet of op onbevredigende wijze re ageren, stappen Milieudefensie en KK naar de rechter. Volgens de consumentenorgani saties zijn PTT-post in Den Haag, Interlanden Spreigroep in Amster dam en Vierhand Huis aan Huis in Haarlem, samen verantwoordelijk voor de bezorging van 70 procent van het ongevraagde reclamedruk werk in Nederland. De eisers willen dat in brievenbussen met de sticker 'geen ongeadresseerd reclamedruk werk' geen reclame wordt gestopt. Milieudefensie stuurt jaarlijks op aanvraag duizenden van deze stic kers. "Niettemin gaat in veel geval len de overlast door", aldus de orga nisaties. Miieudefensie had enkele maan den geleden al gevraagd aan de dis tributeurs om intern orde op zaken te stellen, zodat ongewenst recla medrukwerk niet meer wordt be zorgd. Volgens berekeningen van Milieudefensie en KK worden jaar lijks 3,3 miljard blaadjes gedrukt. Deze enorme hoeveelheid papier zorgt voor een aanzienlijke aanslag op het milieu. Interlanden/Spreigroep vraagt zich af waarom Milieudefensie en KK de drie distributiebedrijven verantwoordelijk stelt voor de pa- pieroverlast. "Zij moeten bij onze opdrachtgevers zijn. Deze geven ons de opdracht reclamedruk werken bij de mensen in de brieven bus te stoppen. Wij zijn dus niet de aanspreekbare partij", aldus een woordvoerder van de Amsterdamse distributeur. Milieudefensie en KK vinden dit echter geen geldig excuus. De advo- AMSTERDAM Voor Amsterdam ging wederom een moeilijke beurs- week heen. Het perspectief wordt steeds waziger nu, behalve de bin nenlandse politiek, ook het rente probleem weer aan de orde is. Velen waren verheugd dat, onder leiding van de Westduitse centrale bank, de rentepolitiek was losgekoppeld van het stijgen van de dollar. Er behoef de dus geen renteverhoging te wor den gevreesd als de dollar zijn haus se voortzet. door Jan Wagenaar Nu onze eigen centrale bank ech ter een niet geringe ingreep bij de banken heeft weten door te druk ken ipzake de door hen verleende kredieten, is de rentetoekomst weer in nevelen gehuld. Althans dat wa ren de eerste reacties en commenta ren in bankkringen, maar vooral voor de lange rente, onder meer voor hypothecaire leningen, nog een verdere flinke verhoging werd gevreesd. Maar de werkelijkheid gedroeg zich dit maal anders. Hoewel de obligatiemarkt in Amsterdam vori ge week vrijdag in eerste instantie wat lager afkwam, na het bekend worden dat de nieuwe kredietbe perking per 1 juli ingaat, ontwikkel de zich deze week een krachtige stij ging. Deze beleggers zouden zich mas saal van dollarleningen ontdoen om er obligaties in Westduitse marken en Nederlandse guldens voor terug te kopen. Op de eerste plaats vrezen zij een rentedaling in de Verenigde Staten. Verder is de inflatie in Ame rika veel hoger dan in Europa en ten slotte is het hoogst onzeker wat de dollar zal gaan doen. De aantrekkende obligatiemarkt was voor de Amsterdamse aande lenmarkt natuurlijk een fikse steun, zodat de toch al goede stemming van de vorige week, bij overigens matige handel, kon worden gehand haafd. Ondanks het wazige werden deze week opnieuw historische hoogterecords gevestigd. Een duidelijk bewijs, zo was de beursvloer van oordeel, dat de Am sterdamse obligatiemarkt zich niets meer aantrekt van de dollar. Een an dere verrassing voor onze beurs was de nieuwe staatslening tegen een kwart procent lagere couponrente dan de 7,5 procent van de lening van mei. Een aanwijzing dat de rente- markt zich inderdaad wat ontspant. Het internationale effectenbeurs- wezen lag deze week wat moeilijk» Niet alleen in Amsterdam, maar ook elders was er weinig houvast. De eerste twee dagen lieten de meeste beurzen dan ook lagere koersen zien. In Wall Street bedroeg na vier dagen handel het verlies op de Dow Jones-index 38 punten. In Europa lag vooral Londen erg flauw door de zware druk op het Britse pond en de angst voor hogere inflatie en slechte Britse handelscijfers. Wall Street stond daarnaast weer duidelijk in het teken van de af wachting. Gisteren pas werden de Amerikaanse handelscijfers over april bekend. Het tekort op de han delsbalans bleek in april op 8,3 mil jard dollar te zijn uitgekomen. Ver wacht was ook ongeveer 8,3 miljard dollar en boven de 9 miljard dollar zou de valutahandel erg teleurge steld zijn geweest. Zo ver is het dus niet gekomen, maar ook met dit bedrag konden de markten niet uit de voeten. Amster dam reageerde er in eerste instantie zelfs iets lager op, evenals Wall Street, en ook de dollar reageerde niet erg enthousiast. De effecten beurzen in het Verre Oosten lieten weinig herstel zien. Hongkong boekte enig technisch herstel, maar geen indrukwekkende verbetering. Tokyo werd zelfs bijzonder flauw nu de yen steeds lager komt te staan ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Amsterdam bleef daarentegen overwegend positief. Na vier dagen handel, waarin vele andere effec tenbeurzen per saldo verliezen le den, liet de algemene stemmingsin dex een stijging van twee punten zien en het algemene beursgemid- delde een verbetering van anderhal ve punt. Allebei een nieuw histo risch hoogterecord. Voortrekker was Hoogovens, die door de forse winststijging van collega British Steel bijna tien procent in koers wist op te lopen. De meeste koerswinst behaalde, in een dunne markt, echter Giessen- de Noord met 15 procent, terwijl 5 procent meer beurswaarde werd ge boekt voor Otra, Reesink, Heineken en Internatio Müller. DAF moest wederom enkele guldens afstaan, tot ongveer 55 gulden. De Europese Optiebeurs kreeg het steeds drukker naarmate de werkweek vorderde. De dagomzet steeg tot ruim 70.000 contracten en in totaal werden er deze week 312.000 contracten afgesloten, tegen 256.000 in de voorgaande werk week. Hoogovens was onbetwist nummer één met een hoge score, die zelfs de zo populaire index-op ties nog sterk voorbij schreed. Ook Philips IJMUIDEN (ANP) - Om de vis stand de gelegenheid te geven zich te herstellen moeten de toegestane vangsthoeveelheden voor onder meer tong en kabeljauw binnen de Europese Gemeenschap worden verlaagd. De paaistand van een aan tal commercieel belangrijke vis soorten is laag tot zeer laag. Dit geldt onder meer voor tong. De stand van kabeljauw is beneden het gewenste minimum. De paaistand van schelvis bevindt zich op een ge vaarlijk laag niveau. Dit schrijft het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in zijn gisteren verschenen jaarverslag over 1988. Het RIVO heeft geconstateerd dat er nog al wat sterfte is onder ge vangen vis die weer overboord wordt gezet. Dat gebeurt onder meer met kleine haring die minder opbrengt dan de grotere soortgeno ten. Deze praktijken moeten vol gens het RIVO uiteindelijk tot klei nere toegestane vangsthoeveelhe den leiden. Uit de milieu-onderzoeken die het RIVO uitvoert, blijkt onder meer dat het gehalte aan giftige pcb's (polychloorbifenyl) in aal uit het Haringvliet is verdrievoudigd. Meer stroomopwaarts in de Rijn blijken volgens het RIVO de gehal ten af te nemen, maar worden weer andere giftige stoffen in vis gevon den. Ziekenfondsraad: premie kan lager AMSTELVEEN (ANP) - De pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering kan in 1990 omlaag van 8,1 tot 7,8 procent van het inkomen. Voor aow-ers zou de premie moeten worden vastgesteld op 1,9 procent (nu 1,8). De Ziekenfondsraad heeft dit berekend in een ontwerpadvies dat de voltallige raad volgende week donderdag bespreekt. Van de premie van 7,8 procent zou 4,8 procent moeten worden be taald door de werkgever en 3 pro cent door de werknemer. Op het ogenblik zijn die percentages 4,95 en 3,15. Voor de awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten) blijft de premie vrijwel gelijk. De geadviseerde premiepercenta ges dekken alle lasten en gaan uit van ongewijzigd beleid. Er is dus geen rekening gehouden met de fi nanciële gevolgen van eventuele verdere stappen in 1990 op weg naar een nieuw stelsel van ziektekosten verzekeringen (plan-Dekker). Het zelfde geldt voor de uitkomsten van het cao-overleg in de gezondheids zorg. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft in april becijferd dat de premie voor het ziekenfonds en de awbz 0,27 procent omhoog zou moeten als in het ziekenhuiswezen aan de eis van 5 procent wordt voldaan. Een ver betering van 5 procent in de hele verzorgingssector zou leiden tot een premieverhoging van 0,34 procent. Uit geregeld onderzoek van ka beljauwlevers maakt het RIVO op dat het reeds jaren verboden bestrij dingsmiddel DDT weer wordt ge bruikt. Ook in aal uit het Haring vliet werd meer DDT gevonden en ook kwik. Het onderzoek naar radio-actieve stoffen in vis, ingesteld na de ramp driejaar geleden met de kerncentra le in Tsjernobyl, hoeft wat het RIVO betreft niet te worden voortgezet. De gemeten hoeveelheden cesium- 137 en cesium-134 liggen ver bene den de norm van de Europese ge meenschap. Granaria koopt niet zelf schepen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse veevoederbedrijf Granaria zal niet overgaan tot het kopen van eigen schepen als minister Smit van verkeer en waterstaat gewoon de 9,6 miljoen gulden schadevergoeding uitbetaalt waarop het bedrijf recht heeft volgens een arbitragecommis sie. Dat heeft de directie van Grana ria gisteren bekendgemaakt. Mocht de minister het bedrag niet uitke ren, dan zal Granaria zeker eigen schepen aanschaffen, aldus de di rectie. De Granaria-directie zegt af te zien van een eigen rederij, omdat men geen trek heeft in een nieuwe langdurige periode met geweldda dige schippersacties. Particuliere binnenschippers meldden woensdagavond in een vergadering opnieuw in actie te ko men, als Granaria weer eigen ver voer gaat verzorgen, zij het nu met eigen in plaats van gehuurde duw boten. Aanmoediging in advertentie doet vrouw solliciteren DEN HAAG (ANP/GPD) - Vrou wen solliciteren het meest op banen in personeelsadvertenties met 'aan moedigingszinnen'. Bijna de helft (45 procent) van de sollicitanten is vrouw, wanneer er staat: bij gelijke geschiktheid wordt gekozen voor een vrouw. Worden ze slechts ver zocht mee te dingen dan is hun aan deel 20 procent van het totaal. Dat blijkt uit onderzoek, verricht in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Een andere doeltref fende wervingsmaatregel is het ver melden van arbeidsvoorwaarden als deeltijdwerk of kinderopvang. Bijna driekwart van de vrouwen re ageert op deeltijdbanen. Motieven voor werkgevers om vrouwen aan te nemen zijn het ge ringe aantal vrouwen in leidingge vende functies en in cao-verband gemaakte afspraken. caat van de eisende organisaties stelt dat een contract tussen distri butiebedrijven en opdrachtgevers "nooit de milieuoverlast voor der den kan rechtvaardigen". Milieudefensie en Konsumenten Kontakt zullen wanneer de distri butiebedrijven niets ondernemen, hun gelijk via de rechter proberen te krijgen. Op straffe van 50.000 gul den per overtreding willen zij maat- Topman Deli volgt Van der Zwan op bij Vendex AMSTERDAM (ANP) - Mr. J.M. Hessels (47) wordt de nieuwe top man van Vendex International. Hij volgt A. van der Zwan op, die 1 juni Vendex heeft verlaten. Hessels is op het ogenblik president-directeur van de Amerikaanse tabaksonder neming Deli Universal. Hessels wordt per 1 januari aan gesteld als vice-voorzitter van de hooffdirectie van Vendex. Het is de bedoeling dat hij op de aandeelhou dersvergadering in juni 1990 zal worden benoemd tot voorzitter van de hoofddirectie. In die functie volgt hij de huidige voorzitter A.J. Verhoef op, die wordt beschouwd als een tussenpaus. Hessels studeerde rechten in Lei den. Voordat hij in 1967 in dienst trad van de bank Warburg Com pany in Londen studeerde hij nog aan de London School of Econo mics en aan de Wharton School of Finance van de universiteit van Dat de eisers eerst de 'groten' aan pakken is volgens een woordvoer der puur een kwestie van 'efficien cy'. "Het hangt van een eventuele uitspraak van de rechter af, maar we zijn wel degelijk ook van plan de kleinere distributeurs te waarschu wen", aldus de zegsman. 'Hessels HotoANP) Pennsylvania. In 1977 werd hij pre sident van Akzo in Sao Paulo en in 1982 werd hij vice-president van Akzona, de chemische tak van Akzo in de Verenigde Staten. In 1985 werd Hessels president-directeur van Deli Universal (tabak, rubber, plantaardige oliën en hout, omzet f 2,3 miljard, 5900 werknemers). Oorspronkelijk was Van der Zwan beoogd als toekomstig voor zitter. Deze raakte echter in conflict met de toenmalige voorzitter Anton Dreesmann. UTRECHT (GPD/ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben in een brief aan het ministerie van verkeer en waterstaat voorgesteld een studie te doen naar de uitbreiding van het gebruik van strippenkaarten in de trein. Nu kan de strippenkaart alleen worden gebruikt in de stedelijke gebie den van Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag/Zoetermeer en Gro ningen. De NS willen kijken of dat ook mogelijk is ten zuiden van Sittard, tussen Rotterdam en Hoek van Holland, rond Leeuwarden en in de Ach terhoek. Uit het jaarverslag van de Spoorwegen over 1988 blijkt dat nog nooit hebben treinreizigers in Nederland gezamenlijk zoveel kilometers afge legd als vorig jaar. De omvang van het personenvervoer per trein steeg met 3 procent tot 9,7 miljard gereisde kilometers. De winst van NS groeide met 53 miljoen gulden ten opzichte van 1987 tot 73 miljoen. Het resultaat lag rond de nul, zoals eerder dit jaar al bekend werd gemaakt. De toekomst ziet er beter uit. Stijging van de energieprijzen, waarvan NS profiteert door het relatief lage energieverbruik, is gunstig voor het goede renvervoer per spoor, evenals het wegvallen van de Europese binnengren zen in 1992 en de maatregelen die Europese landen hebben afgekondigd in de sfeer van milieubescherming en filebestrijding. Het aantal perso neelsleden bij de NS daalde in 1988 met bijna 800 tot 26.600.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7