Doodvonnis voor Chinezen Shanghai De Muur is voorlopig nog niet weg Herbegrafenis Nagy brengt Hongaren massaal op de been 'Bezoek Gorbatsjov voor hele wereld van belang' Rel rond vrijlating van gegijzelde arts Libanon 'Collega' in plaats van 'kameraad' Kritiek op Andropov MlELE KEUKENS, DE MAATSTAF VOOR SCHOONHEID EN KWALITEIT VRIJDAG 16 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Wegens in brand steken trein en mishandeling PEKING (GPD/Rtr/AFP) Drie aanhangers van de Chinese democratische beweging zijn gisteren door een rechtbank in Shanghai ter dood veroordeeld. De drie stonden te recht op beschuldiging een trein in brand te hebben gestoken en spoorwegpersoneel te hebben geslagen tijdens anti-regeringsdemonstraties die volgden op de bloedige militaire interventie op Tiananmenplein in Peking. De ter dood veroordeelden hebben drie dagen de tijd gekregen om te gen het vonnis in beroep te gaan. Gedeelten van het proces werd door de staatstelevisie uitgezonden. Ra dio Sjanghai zond ook een waar schuwing uit van de stedelijke auto riteiten, waarin alle bij de demon straties betrokken mensen worden opgeroepen om zich binnen een week bij de veiligheidspolitie aan te geven. De staatsradio meldde gisteren de eerste tekenen van verzet tegen het bloedige militair ingrijpen. Vol gens de radio hebben sluipschut ters schoten gelost vanuit een uni versiteitsgebouw in het zuidweste lijke gedeelte van Peking. De radio meldde ook dat 'rebellen' een bus in brand hebben gestoken, zuidelijk van het Tiananmenplein (Plein van de Hemelse Vrede). Arrestaties in Oezbekistan na etnische rellen MOSKOU (AP) In Oezbekistan standers. Volgens officiële Chinese statis tieken heeft het land als gevolg van de politieke onrust een economisch verlies geleden van 270 miljoen Amerikaanse dollar. De export daalde, transacties werden afgebro ken en contracten ingetrokken. Ook de inkomsten uit toerisme daalden beduidend. De Chinese premier Li Peng ver klaarde gisteren via de radio, dat China door zou gaan met zijn her vormingsbeleid en open-deur-poli tiek. Li Peng sprak van "correcte maatregelen door de regering om de contra-revolutionaire rebellie te on derdrukken". Nog geen twee we ken geleden waren meer dan één miljoen mensen in de straten van Peking op de been om zijn ontslag te eisen. In de noordoostelijke stad Chang chun werden 26 arbeiders door ge wapende politie voor een volgepak te sporthal op een verhoging te kijk gezet. Ze waren kaal geschoren en droegen borden om hun nek met daarop de beschuldiging 'onrust stokers' te zijn. De borden vermeld den ook dat ze waren veroordeeld tot een werkkamp. De scène deed denken aan de dagen van de cultu rele revolutie, toen de rode gardis ten dit deden met politieke tegen- voortdurend in gesprek zijn en 'vei klikkers' worden gedwarsboomd. BONN (GPD) Bonn en Moskou hebben een buitengewoon positie ve balans opgemaakt van het be zoek van de Russische staats- en partijleider Michail Gorbatsjov aan de Bondsrepubliek. Beide leiders spraken van een historische ont moeting, die niet alleen voor de bila terale betrekkingen, maar ook voor de ontwikkelingen in Europa en de hele wereld van groot belang is. Kanselier Kohl heeft intussen zijn westerse partners op de hoogte ge steld van de resultaten van zijn ge- sprekkken. Gorbatsjov nodigde de Westduit- se president Von Weizsacker uit voor een tegenbezoek. Beide zijden onderstreepten dat hun nauwe sa menwerking tegen geen enkel an der land is gericht en ook de bond genootschappen, waarvan zij lid zijn, niet ter discussie stellen. Michail Gorbatsjov benadrukte in het enorme enthousiasme van de Westduitse bevolking 'een aanspo ring te zien door te gaan op de nieu we weg. Hij herhaalde, zowel op een internationale persconferentie, als later tijdens een bijeenkomst met 8000 geestdriftige staalarbeiders in het Roergebied, dat zijn politiek van perestrojka niet meer terug te draaien is. Hij wil het communisme in de Sovjetunie een menselijker gezicht geven en er tegelijkertijd voor zorgen dat er vrede en begrip zal heersen in een verenigd 'Euro pees Huis'. Dan pas kan volgens de Russische leider de Muur tussen Oost- en West-Duitsland verdwij nen. "Die muur werd gebouwd toen de soevereine DDR dit noodzake lijk achtte, hij kan weg als die nood zaak niet meer bestaat. Niets is eeu wig en laten we hopen dat we nu de juiste weg hebben ingeslagen". Vol gens hem is deze grens slechts een van de vele hindernissen op de weg naar een verenigd Europa. Gorbatsjov bepleitte opnieuw verdergaande stappen op het ge bied van de ontwapening in Euro pa. Hoewel hij positieve elementen zei te zien in het nieuwe NAVO- plan, constateerde hij ook den uit de tijd die hem tot nadenken stemmen. "De verklaring van Brussel is geen doorbraak", zei hij, "maar bevat dwijnen en dat Europa kernwapen- vrij wordt. Alleen zo kan, volgens Gorbatsjov, net op vertrouwen ge baseerde Europese Huis tot stand komen. De Russische leider toonde zich bezorgd over de ontwikkelin gen in China. Hij waarschuwde voor een te snelle oordeelsvorming, maar stelde ook vast dat hij in de brieven die veel Chinese studenten hem hadden gestuurd na zijn be zoek aan Peking, niets had kunnen ontdekken dat op contra-revolutio naire activiteiten duidde. Na het officiële afscheid zei presi- dent Von Weizsacker dat het bezoek de Koude Oorlog had geleid tot een menselijke én po litieke toenadering. "Vertrouwen en begrip zijn gegroeid. Wij willen geen eigen weg inslaan, maar wel de elementen die de hoop doen groei- ontspanning bevorderen, waarbij wjj een sleutelpositie innemen". In hakend op de berichten over een mogelijke Duitse hereniging, zei hij dat het weinig zin heeft over de ver re toekomst te filosoferen. "We Moskou wil dat alle vreemde moeten nu het^ noodzakelijke en troepen van vreemde bodem ver- mogelijke doen". i dat de gesprekken in Wenen c conventionele wapenvermindering snel tot succes leiden". Daarmee uitte hij zich harder dan twee dagen tevoren tijdens i zijn enkele honderden arresteerd op beschuldiging 'po groms, moorden en geweld' te heb ben georganiseerd, terwijl andere relschoppers bleven zorgen voor onrust in de centraal-Aziatische Sovjetrepubliek, heeft de partij- Gisteren verscheen in het Hong- kongse maandblad Emancipatie een interview met de door de Chine se autoriteiten gezochte dissident Fang Lizhi. Het vraaggesprek vond plaats op 4 juni, de dag nadat het bloedbad in Peking was begonnen. BRUSSEL In het Belgische kabi net is een rel ontstaan rond de vrijla ting in Libanon van de Belgische gijzelaar dr. Jan Cools. Die werd gis teren, na een gevangenschap van ruim een jaar, door zijn ontvoerders vrijgelaten. De 32-jarige arts ver keert in goede gezondheid en zal over enkele dagen naar België te rugkeren. krant Pravda gisteren bekendge- Op 5 juni vluchtte Fang met zijn maakt. Pravda publiceerde een vraagge sprek met luitenant-generaal Anik- ijev, een politiek medewerker van het ministerie van binnenlandse za ken. Deze vertelde dat in Fergana, de stad waar zich de ernstigste on lusten hebben voorgedaan, solda ten patrouilleerden en de wacht hielden op kruispunten en bij over- heidsgeboouwen. Helikopters blijven de situatie in de gaten houden, en een uitgaans verbod van tien uur 's avonds tot 6 uur 's morgens is nog altijd van kracht, schreef de krant. Anikijev zei dat de situatie ernstig bleef "om dat een onbekende hand bandieten dirigeert om spanning te kweken", maar dat de toestand in Fergana ge heel onder controle was. Het persbureau Tass meldde later dat de politie bericht had gekregen, over nieuwe ongeregeldheden in Fergana, waarbij een kar met kin derkleren die waren ingezameld ten behoeve van vertrekkende Mesche- ten in brand werd gestoken, en de politie kon voorkomen dat brand werd gesticht bij een plaatselijk in- zamelingspunt van katoen. Tass zei dat woensdag meer dan 15.000 Mescheten uit Oezbekistan waren geëvacueerd. Het zou de be doeling zijn in totaal ongev 17.000 Mescheten jetrepublieken over te brengen. Anikijev 5 vervolgings naren, onder meer van de KGB het ministerie van binnenlandse ken, tweede door geweld getroffen stad, en de Oezbeekse hoofdstad Tasj- kent waren gekomen om de oorza ken van de gewelddadigheden bloot te leggen. echtgenote naar de Amerikaanse ambassade. Fang Lizhi noemde de slachting van het Chinese leger on der burgers en demonstranten "on geëvenaard in de wereldgeschiede nis". Volgens hem "valt niet te ont kennen dat de democratiseringsbe weging een zware en betreurens waardige slag is toegebracht, maar dat met deze nederlaag tegelijker tijd een veel grotere beweging is ge boren. Nu heeft iedereen een duide lijk beeld van dit regime een belangrijke les stige ontwikkeling dus Fang Lizhi. De Italiaanse televisie RAI heeft hebben bepleit. Tindemans is daar- De Chinese televisie toonde gisteren een van de drie ter dood veroordeelden. Het drietal hoorde de doodstraf te- door zeer op zijn tenen getrapt. gen zich eisen wegens hun aandeel in de brandstichting op een trein en het drie dagen lamleggen van het spoorver- Tindemans zegt al maanden bezig keer in Shanghai. (foto ANp) te zijn geweest op Cools vrij te krij gen. Al twee maanden geleden kreeg ^ij van Syrië de verzekering dat Cools snel zou worden vrijgela ten. Enkele dagen geleden nog zou dat zijn herhaald, en lichtte Tinde mans de familié van Cools over de aanstaande vrijlating in. Inmiddels was de Waalse socialist Urbain op een handelsmissie naar Libië vertrokken. Vooraf had hij met premier Martens en minister Tindemans afgesproken dat zijn be- De rel is het gevolg van het optre den van minister van buitenlandse handel Urbain. Die blijkt, zonder medeweten of instemming van mi nister van buitenlandse zaken Tin- tuig met zijn ouders e demans, bij de Libische leider Gaddafi de vrijlating van Cools te teravond echter geen toestemming spraken geen 'hoge' bezoeken aan Libië te brengen. Urbain deed dat, met medeweten van Martens en Tindemans. toch. De Libische leider Gaddafi blijkt een belangrijke rol gespeeld te heb ben bij de vrijlating van Cools, die op 21 mei vorig jaar in de Zuidliba- nese stad Sidon werd ontvoerd. Co ols, die werkte voor de Noorse hulp organisatie Norwac, bedankte giste ren na zijn vrijlating de Libische lei der nadrukkelijk. Ook de Palestijn se Revolutionaire Raad van Aboe Nidal zou bij de vrijlating betrok ken zijn geweest. Cools sloot niet uit dat hij na ver loop van tijd weer naar Libanon te rugkeert. Na zijn vrijlating ging hij naar de Syrische hoofdstad Da- Een Belgisch legervlieg- arts die hem komt onderzoeken, kreeg gis- i moest in Athene BUDAPEST (GPD) - Honderddui zenden mensen waren vanmorgen in de Hongaarse hoofdstad Bud apest op de been om op het Helden- de toekom- plein de plechtigheden rond de her- China", al- begrafenis van de communistische leiders van de Hongaarse opstand 1956 bij te wonen. Volgens zegs- gen te kunnen ingrijpen. Een de partij met vergaande politieke zoe^ alleen de handelscontacten gisteren de kijkers opgeroepen lieden van het Comité voor Histori- massaal de telefoon te grijpen en te sche Gerechtigheid, de organisator bellen naar China om de daar inge stelde 'verklikkerslijnen' te overbe lasten. De presentator gaf de vier num mers die de Chinese bevolking kan bellen om zogenoemde 'contra-re volutionairen', oftewel de deelne mers aan de recente demonstraties voor vrijheid en democratie, aan te geven bij de autoriteiten. Daarmee zouden de Italiaanse bellers ervoor kunnen zorgen dat de MENEM De nieuw gekozen pre sident van Argentinië, Menem, zal andere Sov- Cp 8 juli het presidentschap aan- i vaarden. Dat zijn de regerende radi- dat uit het hele land cale partij (UCR) en Menems pero- opsporingsajnbte- nistische partij gisteren overeenge komen. Hiermee is een einde ge maakt aan de voortdurende specu- Fergana, Kokand, de laties over de datum van opvolging van de huidige president Alfonsin, die begin deze week bekendmaakte vervroegd te zullen aftreden. de herbegrafenis, is de herbe grafenis de grootste manifestatie in de Hongaarse geschiedenis. De politie had 35.000 agenten ge mobiliseerd om bij ordeverstorin- BUDAPEST (GPD) - De Hongaar se defensieminister generaal Karpa- thi heeft gesproken. Ook in het le ger slaan de hervormingen toe. Niet alleen gaat er fors worden bezui nigd, maar ook de omgangsvormen veranderen. Het leger wordt gedepolitiseerd, was zijn boodschap. En in dat kader mogen militairen elkaar voortaan aanspreken met 'bajtas', hetgeen zoveel betekent als 'collega-sol daat'. Totnogtoe was 'elvtars' ver plicht: 'kameraad'. woordvoerder verzekerde dat ze hervormingen de steun van opposi- 'onzichtbaar' zouden blijven en dat tie-partijen eventuele inzet van manschappen of materieel alleen mogelijk was na orders 'van het allerhoogste ni veau'. Het organiserend comité, dat bestaat uit familieleden en ex-ver oordeelden, verwachtte echter niet dat het tot incidenten zal komen. Gisteravond al was de zuilengale rij op het Heldenplein geheel met zwart doek omwikkeld, evenals de gerehabiliteerd door de partij", tieregering die het land uit de nomische crisis moet trekken. Miklós Vasarhelyi, in 1956 woord voerder van premier Nagy (een betreffen. Hij mocht coali- zaak-Cools met zijn gastheren pra- Leider Kurden: Iraq vergiftigde vluchtelingen MANAMA (UPI) - Iraakse agenten zijn verantwoordelijk voor de ver giftiging van duizenden Kurdische mannen, vrouwen en kinderen in een Turks vluchtelingenkamp. Dit heeft Talabani, leider van de Pa triottische Unie van Kurdistan (PUK) in noord-Teheran gezegd. De vergiftiging zou hebben overleg met Tin demans. Cools bepleitte echter bij Gaddafi vrechtstreeks de vrijlating, en liet plaatsgevonden op 9 juni de vier leiders die vandaag wordt Tindemans daarvan onwetend, herbegraven), benadrukte gisteren Toen woensdag het bericht kwam dat de partij nog een stap verder zal dat Cools definitief zou worden vrij moeten gaan. "Nagy en zijn mede- gelaten, deed Urbain alsof dat werkers zijn nog steeds niet politiek verdienste was. "Mijn bezoek het vluchtelingenkamp Mardin in Tur kije, vlakbij de grens met Syrië. "Volgens onze berichten kregen de gelaten, deed Urbain alsof dat zijn vluchtelingen die dag vergiftigd gevels van de beide weerszijden van het plein. Opval- klaarde hij gisteren. lend achter het monument, als in 1956 een gat in het midden was uitgesneden. Op die plaats hoort zich het communistische staatswapen te bevinden. Een van de vlaggen is het (uit Chicago over gekomen) exemplaar dat demon strerende studenten op 23 oktober 1956 op het parlementsgebouw plaatsten. Het i: de redenen dat het Tripoli heeft de doorslag gegeven", zei hij gisteren in Libanon. Maar Tindemans reageerde daar- de nationale vlaggen Comité geen formele uitnodigingen °P woedend. "Mijn stille diplomatie heeft verstuurd aan regering of par- heeft Cools vrijgekregen", zei hij tij. Vasarhelyi: "Wie zijn respect wil hoos. Tindemans vroeg zich af of betuigen, een krans wil leggen, kan Urbain soms Gaddafi bepaalde toe dat doen. Wij hebben alleen de eis zeggingen heeft gedaan. Bovendien gesteld dat degenen die direct be- blijkt Urbain op eigen houtje, en an- trokken waren bij het onderdruk- dermaal zonder Tindemans in te ken van de revolutie en de vervol- lichten, naar Libanon te zijn gevlo ging van opstandelingen, weg blij- 6eIJ- Dat leggen van kransen gebeurt Budapest is, kortom, geheeUn de op het Heldenplein. De vijf kisten - symboliseert de 300 geëxecu- greep van een 'Nagy-manie'. Er zijn de laatste weken talloze boeken teerden die in naamloze graven over hem verschenen, radio en tele- ten - zouden vanmiddag visie zenden vrijwel dagelijks rede voeringen van hem uit, zijn portret prijkt overal in de stad. Een beeld dat geheel past in de 'verzoenings politiek' van de communistische partij, die af wenst te rekenen met een zwart verleden. Bovendien wil En dat terwijl Tindemans, vlak voor de Europese verkiezingen waarvoor hij de CVP-lijst aanvoert, bij de kiezers met de vrijlating van Cools wilde pronken. Urbain han delde overigens in strijd met EG-af- brood te eten in het kamp. Kort op werden velen van hen getroffen door interne bloedingen", aldus Ta labani. Er zouden 500 mensen zijn omgekomen. "We hebben goede redenen om aan te nemen dat de Iraakse rege ring achter deze actie zit", meent Talabani. "De Turkse autoriteiten zijn medeplichtig. Doordat zij de vluchtelingen van de buitenwereld afgesloten houden is het moeilijk na te gaan wat er in de kampen ge beurt". Het Front van Iraakse Kurden heeft het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN in Ge- nève verzocht het gebeuren te on derzoeken. kerkhof aan de rand van Budapest worden gebracht. Voor de begrafe nisplechtigheid zijn 1200 mensen persoonlijk uitgenodigd. Verwacht wordt echter dat tienduizenden zich naar het kerkhof zullen bege ven om de laatste eer te bewijzen. MOSKOU (AP) De voormalige in de officiële pers. Voordien was de Sovjet-leider Andropov heeft de enige aanwijzing dat hij bij de offi- wijdverspreide corruptie die tot in ciële instanties mogelijk in ongena- het Kremlin reikte, genegeerd toen de was gevallen het feit dat een Rus hij onder Brezjnev aan het hoofd sische stad sinds maart niet langer BONN De vier dagen durende 'Gorbatshow' in de Bondsrepubliek is voorbij. De Russische staats- en partijleider Michail Gorbatsjov kan zich weer aan de problemen i Palme-proces De advocaat van de man die moord op de Zweedse premier Olof gen huis wijden terwijl in West- Palme wordt beschuldigd, heeft duitsland de balans van zijn bezoek aangekondigd dat hij de vrijlating wordt opgemaakt. In de eerste t zijn cliënt zal eisen als de getui genis van Palme's weduwe niet snel plaatsvindt. De getuigenis van Lis bet Palme is van groot belang in de zaak tegen Christer Petterson. Zij herkende hem van een video-opna me als de man die haar echtgenoot op 28 februari 1986 neerschoot. Sluiting De Israëlische militaire autoriteiten hebben het Holyland Persbureau in Oost-Jeruzalem voor twee jaar ge sloten verklaard. Volgens een poli tiewoordvoerder werd het bureau gebruikt voor subversieve activitei ten ten behoeve van de PLO en de Palestijnse opstand. Eigenaar van het persbureau is professor Nussei- beh van de universiteit van Bir Zeit en één van de bekendste persoon lijkheden op de Westelijke Jordaan- Cocaïne De gerechtelijke diensten van Brugge hebben beslag gelegd op 20 kg zuivere cocaïne. De partij be vond zich aan boord van het Griekse schip de Chios Pride dat even daarvoor met een lading fruit uit Colombia in Zeebrugge was bin nengelopen. In verband met de drugsvangst zijn vier mannen aan gehouden, een Griek, twee- Chile- nen en een Colombiaan. Volgens het gerecht is de in beslag genomen partij cocaïne ruim dertien miljoen gulden waard. plaats moet hetfenomeen Gor batsjov worden verklaard. Wat bracht de Westduitsers, politici zo wel als industriëlen en 'gewone' burgers, zo in de ban van deze boe renzoon uit de Kaukasus, die nu de machtigste leider van de commu nistische wereld is? Wat maakt hem populairder dan zijn Amerikaanse collega George Bush, dan alle wes terse, democratisch gekozen politi- Vooral jongeren in het Westen zien bij deze communist eigen schappen die zij blijkbaar bij hun ei gen politici missen: eerlijkheid en de moed om ongemakkelijk te zijn. Hierin moet een ander deel van de verklaring voor zijn ongelooflijke triomftocht door Westduitsland lig gen, want werkelijk baanbrekende voorstellen heeft hij niet gedaan. Het als 'historisch' omschreven slotdocument zet dan wel een streep onder het verleden en schetst een fraaie toekomst, maar hoe dat 'Europese Huis' met zijn vele open ramen en deuren eruit moet zien weet ook de eerste architect uit Moskou nog niet zo precies. Wel heeft hij de Bondsrepubliek als i En welke boodschap verbreidt deraannemer aangesteld. Twee gro- üe man die er trots op is lid te zijn te staten gaan samenwerken om een van de partij van Lenin? vreedzaam Europa te bouwen, zei Michail Gorbatsjov en dat doet de £JqqP Duitsers natuurlijk goed. Hans Hoogendijk Woonkamer Veertien dagen nadat de Ameri- De eerste verklaring is waarschijn- kaanse president George Bush de lijk dat Gorbatsjov bij de Duitsers rol van Bonn al behoorlijk had op- de angst voor een oorlog heeft weg- gewaardeerd, bleef Michail Gor- genomen. Maar er is meer: niet al- batsjov niet achter. Natuurlijk heeft leen bezit hij een enorme persoon- de Russische leider de Duitsers niet lijke uitstraling; hij heeft ook de om hun mooie blauwe ogen uitver- kracht en de moed zijn hervor- koren voor deze rol. Iedereen die op mingsplannen in daden om te zet- de landkaart kijkt, ziet dat als er een ten. Waarbij nog maar moet worden Europees Huis van Lissabon tot afgewacht of hij daarin slaagt. En Moskou moet worden gebouwd, internationaal heeft hij door zijn -Westduitsland de woonkamer ontwapeningsvoorstellen in korte vormt. Zonder goede betrekkingen tijd heel veel in beweging gebracht met de Bondsrepubliek is een der- in Oost en West, terwijl hij tegelij- gelijk bouwwerk al een luchtkas- kertijd in eigen land als een Hercu- teel, voordat het de tekentafel heeft les vecht tegen de alles verlammen- verlaten. Zonder de inbreng van de de bureaucratie en voor een vorm economische kracht van Westduits- van democratie. Die democratie land is het op drijfzand gebouwd, mag dan niet de onze zijn, het bete- want dan blijven de materiële ver kent toch wel een duidelijke verbe- schillen tussen de bewoners van de tering in de Sovjetunie. diverse kamers gigantisch. nog over is van het Oostblok. En daarachter wordt een beetje met de mocratie geoefend. Gerrasimov bracht ook dit fraai onder woorden: "Vroeger was er de Brezjnjev-doc- trine, nu hebben we de Sinatra-leer: I have it my way". Elk regime kan en mag perestroj ka op zijn eigen manier in praktijk brengen. Alleen in de DDR is de tijd nog niet rijp, want wat er ook in Po len of Hongarije gebeurt, Polen blijft Polen en het Hongaarse volk verliest ook zijn identiteit niet. In dien echter de ideologische barriè res tussen Oost- en Westduitsland wegvallen, zullen de Duitsers el kaar weer snel vinden. Veel sneller dan perestrojka ooit succesvol kan zijn. Gorbatsjov (Foto anp) Sch.6id.SmU.UX De boodschap van Michail Gor- En juist aan de Duits-Duitse batsjov aan de Duitsers moet duide- grens staat als symbool van die lijk zijn: pas als de welstands- en kloof de Muur. Gorbatsjov heeft welvaartskloof tussen Oost en West daar duidelijke taal over gesproken: overbrugbaar wordt, kan het Eu- de Muur kan pas verdwijnen als de ropese Huis zijn ramen en deuren omstandigheden die tot de bouw openzetten. Tot die tijd mag er wor- hebben geleid, verdwenen zijn. Zo den gebouwd, maar staat er midden lang in de DDR de angst bestaat dat in het huis een scheidsmuur, het land zal leegbloeden als de Het zal waarschijnlijk nog wel grens wordt opengezet, zal de Muur even duren voordat dit besef tot de blijven. De Russische woordvoer- nu nog jubelende Duitsers is door- der van buitenlandse zaken Gerra- gedrongen. President Richard von simov zei dat heel plastisch: "De Weizsacker stelde echter al vast dat DDR-leiding heeft Gorbatsjov ge- niemand weet hoe het proces zal zegd dat als de Muur weg is, alle verlopen en hoe Europa er over 50 tandartsen vluchten. Dan zou de jaar zal uitzien. "Maar als de presi- DDR-bevolking snel zonder tanden dent van de Sovjetunie over een Eu- staan en zonder tanden kun je niet ropees Huis spreekt en de Ameri- goed lachen". kaanse president stelt dat Europa De Muur vormt ook de barrière zijn deling kan en moet overwin- waarachter Gorbatsjov zijn pe- nen, dan zijn dat uitgangspunten restrojka-experiment kan uitvoeren waarbij het in ons belang is dat zij zonder dat de resten van zijn impe- zich in eikaars richting bewegen, rium ontploffen en om zijn oren want dat komt uiteindelijk ons vliegen. De Muur houdt samen wat Duitsers het eerst ten goede". stond van de KGB. Deze openlijke zijn officiële kritiek staat te lezen in het weekblad Ogonjok dat een uitge sproken voorstander is van Gorbat- jsovs glasnost-beleid draagt. Het is echter te vroeg om uit te maken of de kritiek op Andropov in Ogonjok aanleiding zal zijn voor grootscheepse campagne c Het weekblad citeert Andropovs voormalige leider in diskrediet te voorganger bij de KGB, Semitsjast- brengen. De kritiek in het weekblad ny, die zijn opvolger ook verwijt de dient overigens te worden gerelati- bloedige zuiveringen van Stalin in veerd. De aanvallen van Semitsjast- 1949-50 te hebben helpen uitvoeren, ny op Andropov kunnen zijn inge- Tot nu toe was Andropov, die van geven door persoonlijke wrok. Se- 1967 tot 1982 aan het hoofd stond mitsjastny werd immers na zes jaar van de KGB en daarna het land leid- dienst overgeplaatst naar de Ukraï- de tot aan zijn dood in 1984, niet ne om plaats te maken voor Andro- rechtstreeks onder kritiek gekomen pov bij de KGB. ADVERTENTIE Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5