Aparte oven voor afval ziekenhuizen Begin jaren '70 was het vaak veel erger Eerste eis in een reeks van kaasfraude-zaken: vier jaar 'Gehandicapten misbruikt' PRINS OP ZAKENBEZOEK Sacharov in Nederland VRIJDAG 16 JUNI 1989 Ministerie steunt plan: DEN HAAG/DORDRECHT De Gemeenschappelijke Vuilverbranding Dordrecht gaat samen met de particuliere afvalverwerkers Browning-Ferris Industries (BFI) en Gan sewinkel onderzoek doen naar de mogelijkheden van een centrale verbrandingsinstallatie voor specifiek ziekenhuis- afval als bij operaties verwijderde ledematen en medische apparatuur. Dordrecht is in het verleden al aan gewezen als plaats waar zo'n instal latie eventueel moet komen. Voor de studie, die aan het eind van dit jaar moet zijn afgerond, heeft het ministerie van VROM een subsidie van 359.000 gulden toegekend. Het ministerie van VROM staat achter de studie omdat zij centraal verwer ken van dit soort afval een nuttige zaak vindt. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het om vier ver schillende onderzoeken: naar de rechtsvorm en financiële structuur van de centrale installatie, naar de bouw en naar project-management. De vierde studie behelst een stook- proef in de Verenigde Staten, waar al ervaring met het centraal verwer ken van specifiek ziekenhuisafval is opgedaan. Onderzocht worden on der meer de ideale verbrandings- temperatuur en hoe bij het verbran den zo min mogelijk schadelijke stoffen kunnen vrijkomen. De ziekenhuizen in Nederland produceren gezamenlijk jaarlijks ongeveer 120.000 ton afval. Tien procent daarvan zou specifiek afval zijn. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is op dit moment de grootste verbrander van Nederlands zieken huisafval, die dit voor het grootste gedeelte krijgt aangeleverd via Gansewinkel en BFI. BFI, de Amerikaanse afval-multi- national die onlangs het in ops praak geraakte bedrijf Zegwaard heeft overgenomen, heeft samen met Ganse winkel en het Ameri kaanse bedrijf Waste Management Inc. een meerderheid op de Neder landse afvalmarkt. De AVR vindt overigens dat het ministerie daarmee geld over de balk gooit door 359.000 gulden uit te trekken voor onderzoek naar de mogelijkheid van een centrale ver brandingsinstallatie. Er is volgens de AVR gewoon niet genoeg van dat afval om daar een speciale oven voor te bouwen. Daarvoor zop er volgens haar ten minste 6.000 ton per jaar moeten zijn. Tot nu .toe wordt per jaar 2.500 ton aangeboden dat de AVR gewoon met het andere chemische afval mee verbrandt. Het kan de AVR trouwens niets schelen als het ziekenhuisafval zou verdwijnen naar een andere oven omdat het maar zo'n klein beetje is op het totaal van 150.000 ton che misch afval per jaar. Maar de AVR bestrijdt dat het goedkoper kan (on geveer vijf gulden per vat). De aan voer en het vervoer in de vaten die per stuk vijftien gulden kosten kan Binnenland kort Groentax De PPR wil het autogebruik dras tisch verminderen door een extra heffing op de benzine van 96 cent per liter. Deze 'groentax' staat in de nota Kiezen en Winnen, die de PPR gisteren openbaar heeft gemaakt. De PPR wil het autoverkeer in tien jaar tijd met 30 procent verminde ren. De radicalen stellen daarom verder voor eens in de vier weken de autoloze zondag in ere te herstel len. Bejaardenoorden Als het kabinet extra geld beschik baar stelt yoor de werknemers in het ziekenhuiswezen, dan rekenen de bejaardenoorden in Nederland op een zelfde bedrag voor hun werknemers. Ook de 70.000 werk nemers in de bejaardenoorden heb ben de afgelopen jaren immers een forse inkomensachterstand opgelo pen. schrijft voorzitter Wagner van de Vereniging van Nederlandse Be jaardenoorden (VNB) aan minister De Koning (sociale zaken). Kwik-zeep Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de keuringsdienst voor waren harder gaat optreden te gen de handel in kwikhoudende ze pen. Dees verwacht dat hierdoor op korte termijn deze zeep uit de win kels zal verdwijnen. Het PvdA-Ka- merlid De Pree had gevraagd om maatregelen tegen de zeep, die hij als gevaarlijk voor de volksgezond heid beschouwt. Cocaïne Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 42-jarige man ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf voor handel in cocaïne vanuit Curasao naar Nederland De ver dachte kon rekenen op medewer king van een marechaussee die er voor zorgde dat de drugskoeriers ongehinderd via de personeelsuit gang het douanegebied van Schip hol konden verlaten. wel een stuk goedkoper. De AVR is daarover in overleg met de zieken huizen en de ziekenhuisraad. DEN HAAG (GPD) - De HaagsL wethouder Adri Duivesteijn, de geestelijke vader van het plan voor de bouw van een nieuw stad huis, is bereid af te treden. In een brief aan het bestuur van zijn par tij, de PvdA, schrijft Duivesteijn dat de discussie over het stadhuis wordt vertroebeld door een con troverse tussen hem en zijn partij genoot Van Otterloo, de wethou der van financiën. "Als mijn aftreden ertoe bij draagt dat de discussie over het stadhuis zakelijk zal zijn, ben ik bereid op te stappen", aldus Dui vesteijn. Het gebaar van Duives teijn lijkt meer dan het is. Het ge westelijk bestuur van de PvdA had twee maanden geleden ge- SCHIEDAM - Op de deur is een plaatje bevestigd. 'Heden is van kracht'. Het schuifbordje geeft CO DE 2 aan, de waarschuwingsfase. Achter de deur bevindt zich de meld- en regelkamer van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Die plek is,, vooral deze week, het zenuwcentrum voor het signaleren van luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied, het deel van Ne derland waar de smog zo ongeveer is 'uitgevonden'. door Harmen Bockma De sfeer in de meldkamer is op sommige momenten hectisch, maar toch blijven de medewerkers, die veel overuren draaien, vrij ontspan nen. Door de grote drukte hebben sommigen geen tijd om te roken. Het lijkt er daardoor op dat naarma te de lucht buiten smeriger wordt, de kwaliteit van de lucht binnen steeds verder verbetert. De drukte wordt vooral veroor zaakt door de vele telefoontjes die via het alarmnummer van de DCMR binnen komen. Zoals de dringende vraag van een regionaal brandweerkorps: "Is het wel ver standig om op dit moment onze persluchtapparatuur bij te vullen?" De vraag zorgt voor hilariteit. Ei genlijk weet geen van de aanwezi gen of dat wel of niet is aan te raden. "Als het niet anders kan.."., luidt uiteindelijk het antwoord. Cor van der Kooij, de coordinator van de meld- en regelkamer, is ver baasd over alle drukte die is ont staan over de smog. "Beginjaren ze ventig, toen ik hier kwam werken, waren de gemeten waardes regel matig veel hoger dan nu. Toen was er van grote aandacht voor het pro bleem geen sprake. Terwijl er in vergelijking met voorgaande jaren niet veel anders aan de hand is". Van der Kooij zoekt de verklaring ROTTERDAM Geen plakje kaas is meer wat het lijkt. Kaas uit IJs land wordt in Nederland 'omgesti- ckerd' tot Belgische Goudse, opdat het in de Verenigde Staten als 'EG- kaas' kan worden ingevoerd. Neem nou dat bedrijf in Lekkerkerk. Dat kocht kaas in Oostenrijk. Of Em- menthaler in Hongarije. In ieder ge val werd er een andere wikkel om gedaan, met bijvoorbeeld de sticker German Emmenthaler Cheese Swiss, Product of West Germany'. Daar trapten die Amerikanen wel door Arnoud Riethof De omgebouwde kaas kreeg ver volgens ladingpapieren met be stemming Venezuela, maar 'strand de' uiteindelijk in Miami, waar de Zwitsers/Duitse Emmentahler uit Hongarije op de markt werd ge dumpt. Op die manier werd onder meer in Oostenrijk exportsubsidie opgestreken, in Nederland kreeg de kaashandel 'uitvoerrestitutie' van het Produktschap omdat het zoge naamd naar Venezuela was gegaan en in Amerika werd de douane op het verkeerde been gezet omdat daar alleen kaas uit EG-landen naar binnen mocht. "Wij moesten wel meedoen. An ders is er in de kaashandel geen Duivesteijn wil met aftreden stadhuis redden dreigd een of meer wethouders te ontslaan, als de fractie er niet in zou slagen een unaniem stand punt over het stadhuis in te ne men. Dat is niet gelukt, omdat wethouder Van Otterloo weigert het stadhuisplan te steunen. Over de bouw van een nieuw droog brood te verdienen," zeiden twee directeuren van kaasbedrijven uit Lekkerkerk en Roermond giste ren bedremmeld voor de Rotter damse rechtbank. Officier van Jus titie mr. G.P. van de Beek had zo juist vier jaar gevangenisstraf geëist voor het Lekkerkerkse 'brein' van de kaasfraude en drie jaar voor de verdachte meedenker uit Roer mond. Bovendien wilde de officier van beiden een bedrag van 300.000 gulden op rekening-Rijk gestort zien wegens 'wederrechtelijk geno ten voordeel'. De fraudezitting in Rotterdam is nog maar een eerste in een hele reeks kaaszaken. In de justitiële res sorten Amsterdam, Den Bosch en Arnhem lopen nog onderzoeken naar andewre zuivelbedrijven die misbruik zouden hebben gemaakt van allerlei EG-regels. In de Vere nigde Staten is een onderzoek ge start naar zeventien Amerikaanse importeurs die het gele melkpro- dukt voorzien van 'EG-papieren', via Nederland, uit Finland, IJsland, stadhuis, dat het centrum van de stad nieuw leven moet inblazen, wordt al meer dan driejaar gedis cussieerd. De ruzie spitst zich toe op de huurprijs van het complex, die volgens de gemeenteraad niet meer dan 23,5 miljoen per jaar mag bedragen. Volgens het colle ge van b. en w. blijft de huur bin nen dat bedrag. Alleen Van Otterloo denkt daar anders over. Hij heeft berekend dat het stadhuis jaarlijks vier mil joen gulden meer gaat kosten. Door de houding van Van Otter loo, die door tenminste drie frac tieleden wordt gesteund, is de co alitie afhankelijk geworden van het CDA, dat het stadhuisplan in ruil voor enkele wethouderspos- ten zou willen steunen. Hongarije en Tsjechoslowakije lie ten overkomen. Zelfs het Oostenrijkse parlement, toch al geplaagd door wijnschanda len en een verdacht staatshoofd, heeft gedebatteerd over de Holland se kaaskoppen, die de staat voor ruim tien miljoen gulden zouden hebben benadeeld. Want hoe ging dat? Oostenrijk kan z'n kaas maar moeilijk kwijt. Amerikanen weten zelfs niet dat het land bestaat en de EG heeft zelf een kaasberg. Dus geeft de Oostenrijkse regering sub sidie aan de bedrijven die toch kaas weten te exporteren. Vreemd ge noeg zat de hoogste premie op kaas die Oostenrijk werd uitgevoerd als proviand voor zeeschepen. De directeur van het Lekkerkerk se bedrijf werd daarop Z9 rond '84 geattendeerd door een connectie uit Roermond en door Oostenrijkse handelaren. Lekkerkerk kocht par tijen Oostenrijkse kaas voor een for se prijs op. In Lekkerkerk werd een 'non-manipulatie-certificaat' zoda nig vervalst dat het leek alsof de UTRECHT (ANP) - Er moet een lan delijk onderzoek komen naar seksueel geweld tegen mensen met een handicap. Dat is nodig omdat seksueel geweld wel vaak voor komt, maar precieze cijfers ontbre ken. Ook moet er een registratie- punt komen waar seksueel geweld kan worden gemeld. Deze en andere aanbevelingen doet de Gehandicaptenraad in de nota „Het komt vaker voor dan je denkt". Het rapport is vandaag in Utrecht gepresenteerd op een stu diedag. In de nota staat dat de stich ting Tegen Haar Wil in Amsterdam gemiddeld vijfhonderd telefoontjes per maand krijgt van vrouwen over seksueel geweld. Hiervan zijn er per SCHIPHOL (ANP) - De Russische dissident en Nobelprijs-winnaar Andrei Sacharov krijgt vandaag in Groningen een eredoctoraat uitge reikt in aanwezigheid van koningin Beatrix. Sacharov kwam gisteren samen met zijn vrouw Jelena Bon ner aan op Schiphol. Tijdens een persconferentie rea geerde Sacharov op vragen over zijn recente "uitgejoelde" optreden in het congres van afgevaardigden in Moskou, waarin hij sinds april van dit jaar gekozen is. "Ik had het vermoeden dat er po gingen zouden worden onderno men om mijn persoon te compro mitteren. Het weerspiegelt de diep- ideologische strijd. Het tumult ont stond na mijn vraag wie verant woordelijk is voor de oorlog in Af ghanistan. De zitting vond plaats op een historisch moment, maar is niet in staat geweest om de structuur te wijzigen", aldus Sacharov. De Nobelprijs-winnaar was ver- partij kaas naar het buitenland werd uitgevoerd als scheepspro- viand. De Oostenrijkers kregen zo doende een forse exportsubsidie; en die buit werd verdeeld. De kaas ging intussen niet naar hongerige scheepsmatrozen, maar werd omge- kat tot echte Belgische Goudse of Duitse Gouda. Waarna de Amerika nen ermee konden gaan fonduen. Op een gegeven moment had het Lekkerkerkse bedrijf zo veel Oos tenrijkse scheepskaas in voorraad, dat de hele wereldhandelsvloot er mee bevoorraad had kunnen wor den. Dat moest gaan opvallen en er diende dus een andere bestemming te worden gevonden. Dat was Vene zuela. Ook de export naar dat land werd door de Oostenrijkse staat fors gesubsidieerd. Het kwam daarbij goed uit dat de kaashandelaar uit Roermond een stapeltje blanco Ve nezolaanse douaneformulieren (al voorzien van een officieel stempel) in z'n bezit had. Die konden weer dienen om de Oostenrijkers ervan te overtuigen dat ladingen kaas in- maand één tot twee vrouwen met een handicap. "De daders zijn in die situaties meestal de verzorgers die helpen met de algemene dagelijkse levensverrichtingen", stelt de Ge handicaptenraad. Cijfers zijn dus niet bekend, maar de raad berekent op basis van alge mene onderzoeken naar seksueel geweld dat ruim 70.000 vrouwen met een handicap één of meer erva ringen met seksueel misbruik door verwanten hebben. Preventie moet erop gericht zijn de oorzaken van de verhoogde kwetsbaarheid van gehandicapten op te heffen, vindt de raad. „De principiële vraag blijft echter of mensen met een handicap extra be- heugd over de uitlatingen van Gor- batsjov bij diens bezoek aan de Bondsrepubliek Duitsland, waarin hij de afbraak van de Berlijnse muur "discussieerbaar" noemde. "Ik hoop dat het snel gaat gebeuren. Het beste zou zijn als de muur nooit zou zijn gebouwd". Imperium Sacharov noemde de populariteit van Gorbatsjov in Europa "voor spelbaar". De populariteit van Gor batsjov in Europa is te danken aan zijn verstandige buitenlandse poli tiek. Die is beter dan zijn binnen landse, die vol zit met tegenstrijdig heden. In het hele land groeit de spanning en de ontevredenheid is overal voelbaar. Het algemene ge voel is dat het alleen nog maar slechter kan gaan." Sacharov noemde zijn land het "laatste imperium. De geschiedenis bewijst dat imperia niet levensvat baar zijn", aldus Sacharov. PAGINA 3 derdaad Venezuela waren inge voerd. Officier van justitie Van de Beek had het over 'breinen' die vele hon derden documenten hadden ver valst en over omvangrijke, langdu rige (de eerste kaasfraude schijnt van 1972 te dateren), zeer nadelige fraudes die het vertrouwen in han delspapieren hebben ondergraven. "Als we dit misbruik van vertrou wen beantwoorden met een schou der ophalen en verder gaan, bete kent dat uiteindelijk het einde van onze sterke handelspositie en van een leefbare samenleving. Dit vraagt dus om een harde strafrech telijke sanctie". Vier jaar cel dus. Of die breinen nou wel zo handig waren? Landbouwinspecteurs kwamen bij een routinecontrole op het spoor van de fraude doordat ze in de trouw bijgehouden admini stratie van het Lekkerkerkse be drijf facturen aantroffen voor het la ten drukken van stickers en dozen met het opschrift 'German Em- menthale Cheese'. En bovendien vonden ze oude rekeningen van een stempelfabriekje dat de kaashande laren stempels had geleverd zoals de Duitse, Belgische, Deense en Finse zuivelcontrolediensten die ook wel gebruiken. Tenslotte ble ken er bij andere drukkerijen doua neformulieren en certificaten uit al lerlei landen te zijn gedrukt. De rechtbank doet op 28 juni uitspraak. schermd moeten worden omdat ze extra kwetsbaar zijn voor seksueel geweld". In de nota wordt gepleit voor zelfverdedigingscursussen en een meidteam in elke instelling waar vermoedens van seksueel ge weld kunnen worden aangegeven. De nota is overigens gebaseerd op een studiereis naar Amerika die de schrijfsters vorig jaar maakten. Daar bezochten zij een aantal orga nisaties die actief zijn op het gebied van seksueel misbruik van gehandi capten. Amerikaanse hulpverleners schatten dat zestig tot bijna hon derd procent van alle vrouwen met een lichamelijke handicap, ooit te maken hebben gehad met seksueel geweld. Tel. 071-177158 .cm,.... Kamsteeg Auto Rental Te- Oegsigeesi. Katwijk. Lias* Hlllagom. Leiderdorp. Alphon a/d Rijn Meldkamer tikkeltje verbaasd over ophef rond smog Drukke tijden voor de ophef onder andere in de toegenomen aandacht voor het milieu. Ook het feit dat de provin cies voor het eerst gebruik kunnen maken van de wettelijke bevoegd heden (die ze twee jaar geleden kre gen) om maatregelen te nemen te gen de luchtvervuiling, speelt een rol. En, voor het eerst, is het niet de industrie, maar zijn het de auto's die zorgen voor de toename van stik stofdioxide in de buitenlucht. Autobezitter De maatregelen die door de indus trie zijn genomen tegen de luchtver vuiling, hebben volgens Van der Kooij al zoveel effect gehad, dat daar 'niet veel meer is te halen'. Niet de industrie, maar de auto is nu de grote vervuiler. "Als er nu maatre gelen worden genomen, is het niet de directeur van een of ander be drijf die in zijn portemonnee wordt gepakt. Dan is bijna iedere autobe zitter de klos". Van commissaris van de konin gin S. Patijn van Zuid-Holland komt rond twee uur 's middags per fax een speciale brief binnen. Het is eep maatregel die alle diensten van de provincie gebiedt de dienstau to's zoveel mogelijk te laten staan. "De maatregel wordt, indien nodig, komend weekeinde verlengd", meldt hij ten overvloede. Ook een grote rampenoefening op de Hey- plaat gaat niet door. "Je kunt moei lijk tientallen voertuigen laten rondrijden, terwijl je burgers vraagt hun auto te laten staan", is de me ning in de meldkamer. GPD) In het midden daarvan bevindt zich de meterslange 'controletafel', het hart van de meldkamer. Links op de tafel, die plaats biedt aan drie mensen, staat een beeldscherm voor het automatisch meetnet S02, ofwel zwaveldioxide. De concentra ties C02 zijn slechts iets hoger dan normaal. Een wandkaart geeft, als de S02 per kubieke meter tot ge vaarlijke hoogten stijgt, door mid del van knipperlichten aan bij wel ke meetstations dat gebeurt. Het zijn ook die 22 meetstations, verspreidt over het Rijnmondge bied, die automatisch de gegevens over ozon en stiksofdioxide meten. Eens per uur belt de computer, die in een ruimte achter de meldkamer staat, de meetstations op. De com puter spuwt vervolgens de gege vens en de gemiddelden voor het Rijnmondgebied uit. Oxidant Aan de hand van die gemiddelden kan de verantwoordelijke man in de meldkamer besluiten om over te gaan tot code 1 (voorwaarschu- wingsfase A), 2 (waarschuwingsfase B), 3 (ook fase B), 4, of 5. Code 4 be tekent dat de Commissaris van de Koningin wordt geadviseerd over te gaan tot de alarmfase. Code 5 bete kent dat er geen code van kracht is. De oxidant, de gehalten aan stik stofdioxide en ozon bij elkaar opge teld, is een vrij jonge term, die is uit gevonden door de Nationale Ge zondheidsraad. De ozon in de lucht, veroorzaakt door de zon, reageert met de vervuiling die grotendeels door het gemotoriseerd verkeer wordt veroorzaakt. Hoewel de ozon daardoor verdwijnt, blijft de lucht kwaliteit slecht. Er vormt zich na melijk N02, stikstofdioxide; en die is nog giftiger. "Het gemiddelde aan oxidant ligt gewoonlijk rond de 60 microgram per kubieke meter", vertelt Van der Kooij. "Nu is dat ongeveer 150 tot 180". Als de meldkamer constateert dat de gemeten waarden stijgen, wordt contact opgenomen met het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne in Bilthoven. "Op die manier", legt Van der Kooij uit, "weten we wat ons, vooral bij oostenwind, nog te wachten staat". In de loop van de middag wordt duidelijk, dat als er een verbod op autorijden komt, dat waarschijnlijk op zaterdag zal vallen. Maar duide lijk wordt dat het heel moeilijk is om de omstandigheden voor de ko mende dagen te voorspellen. "De weersomstandigheden zijn heel moeilijk te voorzien", legt Van der Kooij uit. „Het kan dus best dat als zaterdag het autoverkeer wordt stil gelegd, er op dat moment geen spra ke is van een alarmfase". Het schuif bordje met daarop CODE 3 ligt in ie der geval klaar in de meldkamer. SCHIPHOL - De saudische prins Bin Abdul Bin Saud ariveerde gisteren op Schiphol voor ei Nederland. Premier Lubbers en minister van defensie Bolkestein rechts) wachtten de gast op. 1 zakenbezoek c Onderzoek naar seksueel geweld bepleit Opsluiten van hond in auto hard aangepakt EINDHOVEN (ANP) - De Emd- hovense politie treedt voortaan streng op tegen de bezitters van een hond die hun huisdier ach terlaten in een afgesloten auto. Een woorvoerder van de Eindh- ovense politie heeft dit gisteren meegedeeld. De afgelopen dagen heeft de politie al twee keer een hond uit een auto moeten bevrijden. Met dit warme weer is het volgens de politie pure mishandeling wan neer een dier wordt opgesloten in een personenauto. De politie is van plan in alle gevallen de hond in beslag te ne men. De eigenaar krijgt onver biddelijk een proces-verbaal. In het verleden heeft de Eindho- vense kantonrechter voor deze vorm van dierkwellerij als eens boetes opgelegd van 250 gulden. Volgens de woordvoerder van de politie zal dit in voorkomen de gevallen ongetwijfeld weer gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3