Schandalen van Papandreou raken al in het vergeetboek Grieken moeten zondag naar de stembus 'Postorder' dierenarts in opmars Hervormde synode stelt gemeentegrenzen open PAGINA 2 VRIJDAG 16 JUNI 1989 doening, als ze hun situatie vergelij ken met die van tien of twintig jaar geleden. De linksen onder hen waarderen bovendien het veel vrij er geworden politieke klimaat. De jongeren daarentegen, die daar geen ervaring mee hebben, verto nen een duidelijke tendens riaar rechts of naar onverschilligheid. In elk geval meer, zo krijgt men de in druk, dan naar de linkse oppositie. Baantjes Een andere reden om te verwachten dat Papandreou's verlies beperkt zal blijven, is het traditionele pre- electorale beleid dat ook deze keer weer is gevoerd in de maanden voor de verkiezingen. Daarbij bemidde len de plaatselijke kandidaten op wie de stemmen worden uitge bracht (en het zijn nu weer voor keursstemmen, een systeem dat in 1985 was afschaft) bij het uitdelen van gunsten. Tienduizenden ille gaal gebouwde huizen zijn 'erkend', duizenden baantjes toegewezen op ministeries en staatsbedrijven. Vooralsnog voor drie tot vijf maan den, maar na de verkiezingen zal worden overwogen ze permanent te maken. Elk van die nieuwe werkne mers levert, zo wordt geschat, vijf stemmen op. Dat de, reeds zwaar overbezette, staatsbedrijven (waarvan de direc ties in veel gevallen ook bij de schandalen waren betrokken) op deze manier nog zwaarder in de ro de cijfers komen, is van later zorg. De grote schuldenlast in de publie ke sector is onlangs door de presi dent van de bank van Griekenland, Dimitri Chalikias, in een overigens nogal optimistisch rapport Grie kenland grootste probleem ge noemd. Het tekort ligt momenteel dichtbij de 25 procent van het bruto nationaal produkt. Het afbetalen van de nationale schulden - recentelijk werden nog twee grote binnenlandse staatsle ningen aangegaan, voor het eerst in 'Europese' Ecu's - zal dit jaar 44 pro cent van de belastingopbrengst op slokken; in 1992 zal dit percentage naar verwachting 53 zijn. - of eventueel, oude - premier van Griekenland komt eco nomisch voor weinig benijdens waardige taken te staan. Een daar van is de waarschijnlijkheid van een devaluatie van de drachme, die dit jaar ten opzichte van de dollar al 40 procent in waarde is gedaald. Mitsotakis heeft al aangekondigd dat hij als regeringsleider het mes zal zetten in de staatsbedrijven en vooral in de sector van 'problemati sche industrieën'. Hetgeen, naar hij liet doorschemeren, met zich mee zal brengen dat de werkloosheid, momenteel stabiel op het peil onder dat van de EG, 'tijdelijk' zal toene- Economie Optimistischer laat de voorzitter van de Federatie van Grieks indus- trialisten, Stelios Argyros, zich uit. Hij verwijst naar de doorlopende verbetering van de conjunctuur die zich de laatste jaren voordeed, toe nemende investeringen, exportper spectieven vooral in de textielbran che. Zelfs een onduidelijk verkie zingsresultaat zal de economische situatie van het land niet nadelig be ïnvloeden. "De economie maakt zich geleidelijk onafhankelijk van de politiek in Griekenland. Als de politici zich in de jaren negentig niet moderniseren, dan zal de eco nomie hen achter zich laten". DEN HAAG Het zijn dieren artsen, maar ze ze bekommeren zich niet om dieren. Ze maken misbruik van hun bevoegdhe den om snel geld te verdienen. In de ogen van hun collega's vormen ze een mafia. De 'snel weg-dierenartsen', zoals ze wor den genoemd, proberen veehou ders zoveel mogelijk medicijnen te verkopen zonder dat ze de beesten kennen of hebben on derzocht. Minister Braks (land bouw) heeft zijn bezorgdheid over deze praktijken uitgespro ken. door Weert Schenk De omstreden dierenartsen be zoeken ver buiten hun vesti gingsplaats veehouders, verko pen tegen gereduceerde prijzen medicijnen en vertrekken weer. Er is dus geen voortdurende controle van dieren en over het opzetten van een behandelings programma wordt al helemaal niet nagedacht. De typering 'snel weg-dierenarts' heeft dus een dubbele betekenis. Nog gemakkelijker maakt zich de 'postorder-dierenarts' er van af. Hij werkt als een soort Wehkamp. Stuurt folders en ca talogi rond en levert de bestelde medicijnen per post af. Vaak wordt dit systeem gehanteerd in combinatie met de 'snel weg- methode'. Het is niet duidelijk hoeveel dierenartsen zich met deze praktijken bezig houden. Het verhaal gaat dat ze een omzet hebben van 120 miljoen gulden. Dat gerucht is al genoeg om veel onrust te zaaien onder netjes plaatselijk werkende dierenart sen. Zij moeten bij nacht en on tij voor de boeren klaar staan, maar tegelijkertijd zien ze hun omzet dalen, doordat veehou- ders op andere wijze veel medi cijnen kopen. De 'snel weg-dierenartsen' kun nen de medicijnen door inkoop in grote hoeveelheden voordelig aanbieden. Voor boeren in de bio-industrie is dat aantrekke lijk, omdat het in die sector zo slecht gaat dat ze elk dubbeltje moeten omdraaien. Maar, om dat de veehouders veel medicij nen nodig hebben, verdienen deze dierenartsen er goudgeld Waarschijnlijk verkopen de snel weg-jongens vooral anti biotica en medicijnen die de veestapel voor ziekten moeten behoeden. Maar in principe kunnen ze alles aan de boer slij ten. Ze hebben tenslotte de be voegdheid om alle medicamen ten uit te schrijven. Dat betekent dat de 'snel weg- dierenartsen' ook verboden pre paraten kunnen verstrekken die niets met medische zorg te ma ken hebben, maar alles met het bevorderen van een snelle groei van de dieren. Ook kan de boer zo aan medicijnen komen die al leen door dierenartsen mogen worden toegediend. Boeren die daar gebruik van maken, zijn in overtreding. "Het zal best voorkomen dat zware en verboden medicijnen zonder meer worden geleverd", zegt algemeen secretaris A. Wij- gergangs van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde. "We weten het niet precies. Veehouders hangen ook niet alles aan de gro Snel weg-dierenartsen bekommeren zich niet om de gezondheid van de dieren die zijn behandelen, maar alleen maar om de winsten die zij door medicijnverkoop daaraan opstrijken, (foto anp> te klok. Die dekken alles netjes a/, w3nt die hebben tenslotte ook een beperkte winst. De Al gemene Inspectiedienst van het ministerie zou ze op heterdaad moeten betrappen." Wet Wijgergangs zegt niets te kun nen doen tegen de snel weg- en postorderdierenartsen. Het wachten is op de Wet op de Dier geneeskunde, die nu op bij de Eerste Kamer ligt. De nieuwe wet regelt onder meer het tucht recht voor dierenartsen. Met het onderlinge tuchtrecht van de Maatschappij valt niets te begin nen, omdat de snel wegdieren- artsen zich niet hebben aange sloten. De Maatschappij voor Dierge neeskunde heeft geprobeerd snel weg-dierenartsen te bena deren in een vriendelijke poging hen er van te overtuigen dat ze niet zorgvuldig hun vak uitoefe nen. "Het liep op niks uit. Ze zeggen: We hebben niks met jul lie te maken." Wijgergangs wil geen namen noemen van snel weg- en post orderdierenartsen. Hij verwijst naar het ministerie van land bouw. De woordvoerder van het departement zegt geen namen te weten. De Algemene Inspec tie Dienst (AID) heeft de zaak in onderzoek. Er is ook nog geen beeld van de omvang van het probleem. Niettemin heeft mi nister Braks al in het openbaar zijn bezorgdheid uitgesproken. De bewindsman vindt dat het de eerste taak van een dieren arts is om diergeneeskundige bijstand te verlenen, gekoppeld aan een permanente bewaking van de gezondheidstoestand van de dieren op een bedrijf. De snel weg-dierenartsen voldoen daar niet aan, omdat zé geen dia gnose stellen. Daardoor loopt de gezondheid van de veestapel en de kwaliteit van het vlees ge vaar, aldus Braks. Dierenarts R. Reulkens uit het Brabantse Oosterhout wordt door collega's aangewezen als postorder-dierenarts. Reulkens bevestigt in 1980 geprobeerd te hebben een postorderbedrijfie op te zetten, Hij wilde op die ma nier onschuldige middelen aan de man brengen zoals hoefvet en wormkuren. "Noem het maar drogisterij-artikelen." "Het werkte niet", zegt Reul kens "veehouders kopen niet van een onbekend adres, ik ben er dus meegestopt. En er is geen enkel ander postorderbedrijf, dat weet ik zeker, want er is geen markt voor. Braks en de Maatschappij voor Diergenees kunde weten niet waar ze het over hebben." Leden van de Hervormde Kerk kunnen zich voortaan la ten inschrijven in een andere gemeente dan de plaatselijke gemeente. De hervormde syno de is gisteren met een voorstel tot wijziging van de kerkorde akkoord gegaan. Hervormden kunnen nu al ergens anders naar de kerk gaan en daar catechese of bijbelstudie volgen. Zij kun nen echter geen ouderling of di aken worden in een gemeente waarin zij niet staan ingeschre- De commissie open gemeente grenzen had de synode voorge steld het artikel in de kerkorde dat hervormden lid zijn van de kerkelijke gemeente waarin zij wonen, niet onder alle omstan digheden te handhaven. Een verzoek tot overschrijving wordt alleen gehonoreerd om re denen van pastorale aard of als het desbetreffende kerklid be hoefte heeft aan meer, of juist minder orthodoxe elementen in de prediking en catechese. Plaat selijk kunnen er in dat opzicht grote verschillen tussen gemeen ten bestaan. De mogelijkheden tot over schrijving zijn beperkt. Kerkle den kunnen alleen lid worden van een gemeente binnen dezelfde classis (regionale kerkvergade ring) als de woongemeente. Daar op wordt een uitzondering ge maakt bij gemeenten die aan el kaar grenzen, maar tot twee ver schillende classes behoren. De synode stelde in maart nog een besluit uit. Synodeleden vreesden toen onder meer voor meer bureaucratie in de kerk en een onwerkbare regeling. Van de ze kritiek was nu weinig meer te beluisteren. Het schriftelijk verzoek van een kerklid moet ingediend worden bij de centrale kerkeraad (wan neer de gemeente minimaal drie predikantsplaatsen telt) of de pro vinciale kerkvergadering (in het geval de plaatselijke gemeente minder dominees telt). Faculteit Amsterdam De adviescommissie van de her vormde synode die zich bezig houdt met de theologische oplei dingen, zal zich niet verzetten te gen sluiting van de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam. Dat werd gister-, avond duidelijk tijdens de zitting van de synpode. Secretaris dr. Ad de Roon van de commissie TWO (Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs) zei dat het onontkoombaar is dat het aantal theologische opleidingen wordt verminderd. De commissie wil zich wel sterk maken om ele menten die de Amsterdamse fa culteit waardevol maken voor de Hervormde Kerk, bij andere op leidingen onder te brengen. Enkele synodeleden verweten TWO een te lijdzame houding, maar er werden geen pogingen ondernomen de hervormde krachten te mobiliseren. Volgens dr. De Roon is het vooral een zaak van de universiteit om de facul teit te redden en kan de Hervorm de Kerk daarbij hooguit indirecte steun bieden. Zoals bekend heeft de commis sie godgeleerdheid ('commissie- Oberman') in een rapport aan mi nister Deetman een vernietigend oordeel uitgesproken over de fa culteit in Amsterdam en voorge steld haar te sluiten. Het plan van minister Deetman om het theologisch onderwijs aan de vier openbare universiteiten waar de hervormden hun predi kantenopleiding hebben onder gebracht, in een kerkelijke instel ling onder te brengen, komt waar schijnlijk in juli in grote lijnen ge reed. Volgens dr. De Roon levert de juridische vormgeving meer problemen op dan verwacht. Wereldraad en PLO Door het woord Palestina in geografische zin te gebruiken, conformeert de Wereldraad van Kerken zich aan het PLO-stand- punt. Het is "absoluut niet zo" dat de Verenigde Naties de door Is raël bezette gebieden met Palesti na aanduiden. Zo reageert P. Leurdijk van het Nederlands instituut voor inter nationale betrekkingen Clingen- dael op het gebruik van het woord Palestina door de Wereld raad van Kerken. Clingendael verzorgt in ons land de voorlich ting over de Verenigde Naties. In een vergaderstuk voor het centraal comité (bestuur) van de Wereldraad, dat deze zomer in Moskou bijeenkomt, wordt in een passage over de bezette gebieden melding gemaakt van "een pasto raal bezoek aan Palestina". Des gevraagd laat de woordvoerder van de wereldraad, Eeva Kemppi, weten dat de wereldraad hiermee aansluit bij het inmiddels gang bare gebruik van die term, door bijvoorbeeld de Verenigde Na ties. Leurdijk wijst er echter op dat de Verenigde Naties het woord Palestina alleen gebruiken voor de status van de PLO-delegatie als waarnemer bij de VN. Vorig jaar, nadat de PLO de staat Pales tina had uitgeroepen, veranderde de naam van de delegatie in Pa lestina. Overigens ls het pastoraal be zoek, dat in juni of juli zou plaats vinden, uitgesteld. Bevrijdingstheoloog Voor de progressieve Brazi liaanse geestelijke Leonardo Boff, een van de belangrijkste ex ponenten van de zogeheten be vrijdingstheologie, dreigt op nieuw een spreekverbod van de zijde van het Vaticaan. Vorige week ontving Boff een brief van de Duitse kardinaal Jo seph Ratzinger, het hoofd van de congregatie voor de geloofsleer de ideologische waakcommissie van het Vaticaan. In de brief zegt Ratzingen zich gestoord te heb ben aan een aantal artikelen van Boff die werden gepubliceerd in rooms-katholieke bladen in Bra zilië en Europa. Hij gaf Boff ad vies zijn reizen naar het buiten land te staken en zich terug te trekken in het Franciscaner klooster van Petropolis, in het binnenland, voor een periode van "spirituele retraite". Een woordvoerder van de Bra ziliaanse bisschoppenconferentie zei dat contact was opgenomen met kardinaal Ratzinger om te achterhalen wat precies diens be doeling is. De Braziliaanse bis schoppenconferentie is geirri- teerd over de frequentie waarmee Rome ingrijpt in de kerkprovin cie. De woordvoerder zei dat er in het geval van Boff zelfs sprake leek van regelrechte vervolging. De 53-jarige Boff wordt vooral door een groot deel van de rooms- katholieke jeugd in Latijns Ame rika op handen gedragen. Hij is een van de grondleggers van de theorie dat de kerk zich daadwer kelijk moet inzetten voor het lot van de armen en onderdrukten in de wereld. Evensong. Aan de Evensong, die zondagavond plaatsvindt in de Hooglandse Kerk in Leiden (aanvang zeven uur), zal de canto- rij van het kathedrale koor van de St. Bavo in Haarlem medewer king verlenen. Het koor bestaat uit zo'n honderd leden (in leeftijd variërend van heel jong tot ou der), maar wordt voor speciale ge legenheden in diverse kleinere ensembles gesplitst. Liturg van de Evensong is ds. A. Alblas. Afscheid ds. N. Wijngaar den. De gereformeerde kerk van Nieuw-Vennep neemt dit week einde afscheid van ds. N. Wijn gaarden, die gebruik maakt van de VUT-regeling. Morgenmiddag is er van vier tot vijf uur een re ceptie in het gebouw 'De Rank' naast de kerk, terwijl zondag om half vier de afscheidsdienst aan vangt. Ds. Wijngaarden (61) is sinds 1972 aan de gemeente van Nieuw-Vennep verbonden. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Langweer c.a. (toezegging) H. W. van Veldhuizen kand. Go- rinchem; bedankt voor Oud-Al- blas W. L. Smelt Randwijk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Lethbridge (Canada) G. M. de Leeuw kand. Rotterdam, te Lisse, Poortugaal en te Rotter- dam-Alexanderpolder P. Melis kand. 's-Gravenzande. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: beroepen als lerend ouder ling te Achterberg, te Barneveld en te Oosterland (Zeeland) D. Monster Puttershoek. Ongeveer 250.000 aanhangers van de Griekse socialistische partij verzamelden zich bij de haven van Saloniki toen de premier daar een verkiezingstoespraak hield. (foto epa) ATHENE Het aantal Grie ken dat gelooft dat de socia listische premier Andreas Papandreou de parlements verkiezingen van zondag po litiek zal overleven, is niet bijster groot. De vele finan ciële schandalen, met als grootste het bankschandaal Koskotas waarbij minstens 400 miljoen dollar in rook opging, maken in de ogen van tallozen - niet alleen te genstanders van de premier - een nieuwe absolute meer derheid voor een regerende Pasok ondenkbaar. In 1981 kwam Papandreou aan de macht met 48 procent van de stem men, in 1985 bleek hij daarvan slechts twee procent te hebben in geboet. Het zou verbazing wekken als de socialisten deze keer een per centage van 40 zouden overschrij den. door Frans van Hasselt Niettemin worstelt men zelfs bin nen de gelederen van Papandreou's felste vijanden bij tijd en wijle met de bange vraag in hoeverre de schandalen nog steeds de gemoede ren van de gemiddelde Griekse kie zer beheersen. Zijn ze niet alweer een beetje in het vergeetboek aan het raken? In Griekenland gaan de gebeurtenissen gauw voorbij, men wacht alweer op nieuwe ontwikke lingen. Nog dagelijks komen er ont hullingen, maar de aandacht begint de verslappen. Men begint een beetje murw te worden. "Misschien hadden de schandalen electoraal gezien iets later moeten losbar sten", kan men in rechtse gelederen horen. Zowel nationaal als internatio naal hebben de schandalen de aan dacht ook een beetje afgeleid van het fenomeen dat het economisch gezien niet uitgesproken slecht ging met Griekenland de laatste twee jaar van socialistisch bewind. scheiden van de vrouw met wie hij 38 jaar getrouwd was geweest, (foto epa) En hier gaat het natuurlijk om be dragen waarbij die van de schanda len in het niet vallen. Zo zijn de re serves aan buitenlands valuta sinds 1985 gestegen van 1,73 miljard naar 4,59 miljard dollar. Het tekort op de betalingsbalans, in 1985 nog 3,3 mil jard dollar, is vorig jaar tot onder een miljard gezakt, een gunstige tendens die zich dit jaar nog voort zet, onafhankelijk van de ontwikke lingen op de handelsbalans die een gelijkmatig achterblijven van ex port bij import vertoont. De verbetering van de betalings balans is maar voor een klein ge deelte toe te schrijven aan Papan dreou versoberingspolitiek van de jaren '86 en '87. Het leeuwendeel komt uit de kassen van de EG die in de afgelopen drie jaar maar liefst vijf miljard dollar liet binnenstro men en Griekenland behoedde voor Zuidamerikaanse ontwikkelingen (de inflatie daalde van 22 tot 15 pro cent per jaar). Het door de rechtse oppositiepartij Nieuwe Democratie nog steeds druk gebezigde argu ment, dat het haar oprichter Kara- manlis is geweest die Griekenland de EG heeft binnengeloodst tegen de oppositie van Papandreou in, doet electoraal weinig opgeld meer. Platteland Van al die EG-gelden heeft vooral het platteland geprofiteerd, nog al tijd een derde van de bevolking, dat electoraal zeker tot 40 procent ge wicht in de schaal legt. In de dor pen, waar men minder kranten leest, geen oppositionele radiosta tions ontvangt en aangewezen is op de propagandistische staatstelevi sie, is men niet zo vervuld van de miljoenenschandalen, en het effect op de publieke opinie van Papan dreou's amoureuze avonturen kan licht worden overschat. Behalve misschien in Kalamata, het stadje dat een jaar na de zware aardbeving door Papandreou zou worden be zocht, maar op het laatste moment moest vernemen dat de premier de voorkeur gaf aan een plezierboot- tocht met Dimitra. De EG bracht de boeren geen mil joenen maar miljarden dollars, en daarmee is wel degelijk wat gedaan: kredieten, wegenbouw, gezond heidszorg (nog steeds gebrekkig, maar in de provincies toch sterk vooruit gegaan sinds de rechtse ja ren zeventig, met honderden plaat selijke opvangcentra en gratis ge neesmiddelen) en niet te vergeten de gestegen pensioenen voor boe ren en boerinnen. Bij Papandreou's verkiezings meetings in provinciesteden viel de grote toevloed van ouderen op, die oprechte redenen hebben tot vol

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2