'Het is een volwassen winkeltje geworden "Bakker op Vrijdag De onmetelijke feitenkennis van Jan-Hermen de Bruijn Ronde van Zwitserland lijkt nu al beroofd van elke spanning K1JL)AU ïyiW PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) Het is niet te hopen dat er ooit brand uitbreekt op nummer 9 aan de Haagse Neuhuyskade, het domicilie van het echtpaar Jan-Hermen en Gabi de Bruijn. De inboedel van het statige pand is voor anderhalve ton ver zekerd. Maar wanneer het verzamelde werk van de buiten lands voetbalspecialist ooit in vlammen mocht opgaan speelt geld nog maar een onbeduidende rol. „Schei uit, zeg", reageert Jan-Hermen, alleen al bij het idee met het klamme zweet in de handen. „Ik denk er trouwens hard over om al mijn gegevens eens onder de kopieer-machine te leggen". De 35-jarige cijferfetisjist be schouwt de paperassen dan ook als zijn levenswerk. Tachtig zelf ver vaardigde multo-mappen op king size-formaat, een slordige 700 na slagwerken over voetbal, vrijwel al le binnen- en buitenlandse voetbal bladen in jaargangen geordend het is maar een greep uit het rijke bezit van de statisticus. „Het is een volwassen winkeltje geworden", zegt De Bruijn, die de schrijfmachi ne al heeft vervangen door twee computerschermen, aansluiting ge niet op vier telefoonlijnen en boven drie video-recorders heeft staan. „We wonen hier ook nog. Op de eer ste etage", legt hij uit. 'De Bruijn's Bureaux', zoals de firma officieel heet, is uniek in Ne derland. En vermoedelijk in Euro pa. Tal van sportredacties profite ren geregeld van De Bruijns onme telijke feitenkennis over het buiten landse voetbal. Tikt FC Utrecht ene John Moore op de kop, een tele foontje naar Den Haag is genoeg om twee minuten later het zwerversbe staan van de Engelse spits te ken nen. „Dat doe ik graag, en pro deo. Die informatie betaalt zich namelijk ADO, de club waaraan hij zijn hart nog altijd heeft verpand. „Dat ver scheen toen in de verenigingsgids, de ADO-Post. Als dank kreeg ik een seizoenkaart van de club". Van het een kwam het ander. In '67 werd De Bruijn gevraagd door het bestuur van ADO het programmaboekje in elkaar te draaien. „Dat heb ik een jaar of zestien volgehouden, samen met Fred van Hal. De ADO-Post werd jaarlijks uitgeroepen tot de beste stadiongids van Nederland. Daar waren we best trots op". Na zijn ^middelbare schooltijd kwam Jan-Hermen in dienst bij het bedrijf van zijn vader, die in de ver zekeringen zat. „Een familiebedrijf, we gaven eens in de week een verze keringsblad uit. Maar de voetbal materie slokte zoveel tijd op, dat we er een tweede poot van maakten. Zeker toen de Haagsche Courant me vroeg of ik een buitenlands voet balrubriek voor ze wilde verzorgen. Op maandag bracht ik het nieuws, op zaterdag in de bijlage maakte ik een column". Tien jaar geleden breidde Jan- Hermen de Bruijn zijn werkterrein uit tot Voetbal International, bij na's, inclusief de uitslagen belangrijkste Europese competi ties. Maar dat gaf me niet altijd een bevredigend gevoel. Ik hield i basis vormt van mijn kennis. Ik spel ieder Europees sportblad en de pro minentste kranten uit binnen- en buitenland. Tot aan Griekse en Rus sische toe, hoewel ik die talen niet lijk iedère week een enorme hoe- machtig ben. Maar een geoefend oog haalt uit opstellingen en rang lijsten toch de noodzakelijke gege- Jan-Hermen de Bruijn kan zich de tijd niet heugen waarin zijn inte resse voor cijfertjes nog op een laag pitje moet hebben gestaan. „Op school blonk ik uit in spijbelen. Dan zat ik te neuzen in de Koninklijke Bibliotheek van Den Haag, ik ploos alle voetbalboeken na die ik maar kon vinden. Ik ben nu eenmaal al tijd geboeid geweest door de histo rie van het voetbal, door 'eeuwige ranglijsten' en dergelijke' Als jochie vi een staaltje veelheid kopij over; ik wist te veel en kon mijn ei niet kwijt. Dat vond ik zonde. Vandaar dat we in '82 zijn begonnen met een soort nieuws brief over buitenlands voetbal. Naar.Amerikaans voorbeeld. Onder len uit Rusland. Dat is uniek in Eu- Internationaal Voetbal- ropa, alleen de Pravda kent die cij- Carlo TAmi kiest voor SW WASSENAAR - Carlo 'Ami heeft gekozen voor SW. De ambitieuze eerstedivisieclub huurt de oud doelman van Blauw Zwart voor één seizoen (met optie tot koop) van Ex celsior. Eerder dit seizoen werd de 22-jari- ge Wassenaarder uitgeleend aan PSV. De Eindhovense club kampte na een ernstige blessure van Hans van Breukelen met personele pro blemen. l'Ami fungeerde achter Pa trick Lodewijks als tweede doel man. De poortwachter maakte te gen FC Den Bosch, nadat Lode wijks was geschorst, zijn eredivisie- debuut. PSV wilde l'Ami voor komend seizoen vastleggen. De kampioen van Nederland had voor de 'huur ling' een functie als derde doelman in gedachte. l'Ami had echter wei nig trek voor een permanent ver blijf op de reservebank en koos voor het veldwerk bij SW. Peter Barendse voetbalt de ko mende twee seizoenen voor BW Den Bosch. De 22-jarige middenvel der speelde voor Feyenoord. Hij krijgt bij zijn nieuwe club te maken met trainer Rinus Israël, met wie hij eerder bij de club uit Rotterdam werkte. Met de transfer is een be drag van ruim vier ton gemoeid. bereikten we in de aanloop naar het WK'86 een oplage van bo ven de 10.000. Later gingen we sa men met het Belgische Voetbal Ma gazine, maar dat heeft slechts an derhalfjaar geduurd. Nu is het ka tern in VI uitgebreid tot twaalf pagi na's, en misschien worden dat er binnenkort wel zestien. Sinds deze 'Fijn langs de Lijn' koos De Bruijn School tien stuurde hij eens week brengen we zelfs de doelpun- uit als logische participant. „Het trommeld speurzin op naar tenmakers en toeschouwersaantal- was de beginperiode van de 06- werd Voetballijn In april '86 kreeg De Bruijn e Na het ANP. Pelleboer en de scheepvaartberichten bleek er ook een gat in de markt voor de voetbalnieuwtjes. Het was haast werk om de organisatie op touw te zetten, ik moest het binnen een paar dagen zien te fiksen. Het was de kans van mijn leven, dus daar heb Kopgroep Peter Post had met Theo de Rooy en Louis de Koning twee man in de kopgroep. Het duo speelde in de fi nale geen rol van betekenis. Johan Belg uit de ploeg van Ferdinand Bracke spande zich niet teveel in tij dens de ontsnapping. Hij fixeerde zich op de tweede belangrijke zege LAUSANNE (AFP) - De Ronde van Zwitserland is op de tweede dag van veel spanning beroofd. Een Tour de France op te doen. aantal vedetten, onder wie Delgado, Rooks, Theunisse en Kelly, liep in de rit naar Lausanne ruim dertien minuten achterstand op. Steve Bauer profiteerde, hij eindigde als derde, achter de Belg Bruyneel en de Zwitser Joho. Oudgediende Beat Breu, winnaar van de ronde in 1981, nam de gele leiderstrui over van Brüggmann. Na nog geen zestig van de bijna 200 kilometer ontsnapten twintig renners. In het peloton voelde nie mand zich geroepen van de achter volging een serieuze zaak te maken. Immers, veertien ploegen waren in de kopgroep vertegenwoordigd. Die lamlendigheid achterin stemde de kanshebbers voorin tot tevre denheid. Vooral die van Bauer en de Zwiters Breu, Gianetti, Müller, Jar- mann en Wegmüller. Zij waren niet echt geïnteresseerd in de dagprijs, maar in het neerzetten van een klas sement. Opvallend is, dat Bauer en Jar- mann vorig jaar in de derde etappe een dergelijke ontwikkeling mee maakten. Toen zou de eindoverwin ning uiteindelijk naar de Oostenrij ker Helmut Wechselberger gaan. Het is een beetje het noodlot van de do pe. De Belg verliet daarop de ploeg. Voor eerstejaars professional Vos was het de tweede zege van het sei zoen, na de hoofdprijs (na een sprint) in het afsluitende criterium van de Ronde van Asturië. Vos is voor PDM ontdekt door Gert-Jan naie geen roi van oeieKenis. juuan r™oc Bruyneel deed dat wel. De 24-jarige "ifïïL Geffen trainde al een tijdje met zijn bekendere streekgenoot. Theu nisse prees diens persoonlijkheid en uitstekende wedstrijdmentali- bü'dë^^^ïo^^^e ^,^aa, Bovend.en had de meet fietste hii Vos bi-> de ama'fmni bewezen u.aa- ven Teelden vnnr sale aankomsten goed aan te kun- nen. Vos kreeg een contract, maar brak in het begin zijn sleutelbeen. kilometer weg, om met zeven seconden sprong te arriveren. De Italiaan Giovanni Strazzer heeft gisteren de derde etappe van de Midi-Libre gewonnen. Jérome Simon uit Frankrijk behield de lei ding in het algemeen klassement. De hitte in Frankrijk was niet be- Cees Priem heeft zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk bijna rond. De Australische kopman Phil An derson heeft gezelschap van de Ne- vorderlijk voor de aanvalsdrift van derlanders Jacques Hanegraaf, Ed dy Schurer, Rob Kleinsman en Jan Precies een van Wim Arras ter in de ploeg van Jan Gisbers op gestaan. John Vos won gisteren in de spurt de tweede etappe in de Ronde van Zweden. Een jaar geleden werd zijn voor ganger, de snelle Wim Arras, na de als Skibby tweede rit door het Scandinavische talia de Journalistiek opge- ging aan de slag. Het orm succes, we bereik ten vier miljoen minuten". Een hektische tijd in huize De Bruijn was aangebroken. „De kel der bouwden we om tot geluidsstu dio, de wanden werden hermetisch geïsoleerd. We sleepten ons bed naar de tweede etage. Ja, we hebben ons gezinsleven aan het werk aan gepast. Ik maakte wel negentig uur in de week. De telefoon stond naast mijn bed. Als de afdeling Gelder land me op zaterdagochtend vroeg belde dat hun wedstrijden waren af gelast, gooide ik dat meteen op de Voetballijn". Toch werd de nieuwste rage zelfs het echtpaar De Bruijn te gortig. „We hadden inmiddels twee kinde ren, de oudste begon zijn eerste stapjes al te zetten. Het kantoor be neden was een doorgangshuis, jan- en-alleman kwam over de vloer. Pri vacy jenden we nauwelijks meer, ik kwam totaal niet meer los van mijn werk. In september werd het me teveel, ik stortte in. Gelukkig is de Voetballijn sinds 1 april verhuisd naar het bureau van VI. Ik heb nu tenminste weer een plek 'om thuis' te komen. Het moet wel een hobby blijven. Wat? Ja, ik ben er nog wel zeven dagen per week mee bezig". Feitenmateriaal Niet alleen kranten en (binnen- en buitenlandse) voetbalbladen ma ken gebruik van De Bruijns dien sten, ook tal van prominente trai ners, de radio en de televisie profite- op zijn tijd uit zijn onuitputtelij- brande en Johan Capiot en de Deen Jesper Skibby. De Zeeuwse ploeg- ke feitenmateriaal. „Als er wordt ge- de negende renner alsmede de raü11 boeken en mappen in de stu- reserves bekend. Zowel Anderson dio of op een locatie, en word ik ge- tijdens de Giro d'I- acht binnen één of twee minuten al les op te lepelen over de tegenstan ders van de Nederlandse clubs. Een man als Aad de Mos belt me dan ook altijd op. In zo'n eerste ronde praat je toch over 120 mogelijke tegen standers. Vorig jaar had een grap penmaker bedacht dat de uitzen ding plaats moest vinden in de open lucht. Er stond toen een flink zucht je wind. Ik had de grootste moeite om mijn paperassen in bedwang te houden". Volgens Jan-Hermen de Bruijn kleeft er één nadeel aan zijn werk. „Ik zie nog maar zelden een voetbal wedstrijd. Ik bezoek wel altijd trouw de thuiswedstrijden van FC Den Haag, en heb twee weken terug voor de dertiende achtereenvolgen de keer de Cupfinal op Wembley bijgewoond. Maar voor de rest ben ik aangewezen op de televisie en op één van mijn drie video's". Een vakantie is er de laatste jaren ook al bij ingeschoten. „Nu heb ik weer een opdrachtje van een Neder lands bedrijf, dat een soort voetbal- triviant op de markt wil brengen in diverse landen. Ik ben nu bezig om vragen te verzinnen voor de Finse en Italiaanse uitgave. Dat moeten er duizend worden. Ik ben nu bij vraag 450, en heb nog maar twee weken. Het nadeel is dat je per dag maar een vraag of vijftig kunt verzinnen, anders ga je onzin neerpoten. Vra gen waarop geen zinnig mens een antwoord weet". „Maar", zo verzekert Jan-Hermens Oostenrijkse vrouw Gabi, „we knij pen er van de zomer toch even tus senuit. Naar Wenen, mijn geboorte stad. Daar heb ik Jan-Hermen leren kennen, ik had voor die tijd maar één keer in mijn leven een voetbal wedstrijd gezien. Onze huwelijks reis ging naar Amerika, daar be zocht Jan-Hermen en-passant drie wedstrijden, schreef-ie twee co lumns en maakte hij één interview". Jan-Hermen: „Ja, ik zorg wel dat ik in een land terecht kom waar ze voetbalbladen verkopen. Als ik in Italië zit voor mijn rust koop ik toch even gauw de Gazetta della Sport. Noteer ik stiekum de transfers van die week". Of de maniakale hobby erfelijk is? Jan-Hermen: „Ik zou het niet weten. Mijn jongste zoon heet Floris Christiaan, F.C. De Bruijn dus. Jan Hermen de Bruijn, met op de achtergrond zijn vrouw Gaby: "Mijn zoon is de enige kleuter in Ne derland die weet in welk duel Keshi rood kreeg". «otoGPD) Maar dat is toeval. En het eerste woord dat Alexander, die nu vier is, kon uitspreken was 'bal'. Ik moet toegeven: die jongen is al wel een beetje besmet. Hij is vermoedelijk de enige kleuter in Nederland die weet in welke wedstrijd Keshi van Anderlecht dit seizoen uit het veld werd gestuurd". Halsall zwemt naar recordtijd GENÈVE (SI) - Dino Halsall is in een 25 meter bassin de snelste zwemmer op de 50 meter vrije slag. De 26-jarige Zwitser verbeterde gis teren tijdens wedstrijden van zijn club in Geneve de toptijd van Matt Biondi. Halsall tikte aan na 21,81 se conden. Daarmee werd hij de tweede zwemmer die onder de 22 seconden bleef. Biondi sprintte in april 1987 in Los Angeles naar 21,84. In Gene ve was Halsall vooral door zijn flit sende start een fractie sneller dan de inmiddels gestopte Amerikaan. Dat de Zwitser tot de snelste star ters ter wereld behoort, demon streerde hij eerder op de avond op de 25 meter vrije slag. In de series noteerde hij 10,03 seconden, in de fi nale 9,95 seconden. Beide tijden wa ren officieuze wereldrecords. Groene groep: Evernden (Nzl) - Chang (VSt) 6-3, LONDEN QUEENS Wilander (Zwe) - Chamberlin (VSt) 6-1.6-4, lendl (Tsj)-Jelen (BRD) 6-1,6-3. RONDE VAN ZWITSERLAND Etappe: 1Bruyneel (Bel) 197,5 km van Bern naar Lausanne in 5.01 13. 2. Joho (Zwi) 0.07.3. Earley (Ier), 4 Bauer (Can). 5. Kaelin (Zwi), 6. Cenn (Joe), 7. Steiger (Zwi), 8. Podenzana (Ita), 9. Mauri (Spa), 10. Wyder (Zwi), 12. Breu (Zwi), 15. De Rooy (Ned), 16. De Koning (Ned) allen zelfde tijd als Joho, 43. Adri van der Poel (Ned) 13.33, 46. Veldscholten (Ned), 48. Kelly (Ier), 50. Van Orsouw (Ned), 60. Dekker (Ned), 65. Van der Hulst (Ned), 82. Bogers (Ned), 86. Rooks (Ned), 89. Van Vliet (Ned), 104. Delgado (Spa), 109. Van- deraerden (Bel), 113. Theunisse (Ned), 118. Ste- venhaagen (Ned), allen zelfde tijd als Van der Poel. Algemeen klassement: 1Breu 8.34.06, 2. Joho 0.02,3. Bruyneel 0.08, 4. Podenzana 0.14,5. Ear ley 0.15,6. Bauer, 7. Kaelin, 8. Müller, 9. Cerin. 10. Steiger, 14. De Rooy, 15. De Koning, allen zelfde tijd als Earley. 22. Vanderaerden 13.36, 27. Van Vliet. 31Van der Poel, 32. Rooks. 45. Veldschol ten, 47. Stevenhaagen, 50. Kelly. 53. Theunisse, 54. Van Orsouw. 75. Delgado allen zelfde tijd als Vanderaerden. 122. Van der Hulst 14.32,125. Bo gers 15.05,128. Dekker 15.23. Derde etappe: 1Strazzer (Ita) 171,6 kilometer in 4 uur, 30 minuten en 51 6econden, 2. Peeters (Bel), 3. Boucanville (Fra), 4. Lameire (Bel), 5. Tsjabalkine (Sov), 6. Garnier (Fra), 7. Willems (Bel), 8. Pagnin (Ita), 9. Dazzani (Ita), 10. Van Keirsbulck (Bel) allen zelfde tijd als Strazzer. Alge meen klassement: 1. Jérome Simon (Fra) 15.17.45.2. Rué (Fra) 0.37,3. Colotti (Fra) 0.49,4. Mottet (Fra) 0.59. 5. De Clercq (Bel) 1.05, 6. Be- zault (Fra) 1.06, 7. Pelier (Fra) zelfde tijd, 8. Esnault (Fra) 1.10, 9. Millar (GBr) 1.17,10. Mare Madiot (Fra) 1.18. Klimkoers Arrate Tweede etappe: 1Lieckens (Bel) 5.21.48,2. Kir- sipuu (Sov), 3. Guay (Fra). 4. Gutierrez (Spa), 5. Suun (Sov). klassering Nederlanders: 9. Wijn- ands, 33. Jacques van der Poel. 67. Bol, 83. Du- crot, 112. Suykerbuyk allen zelde tijd, 121. hane graaf 0.21, 130. Lammertink 3.08,131. VanLoen- hout, 132. Schurer beiden zelfde tijd. Algemeen klassement: 1. Guiterrez (Spa) 9.39.10, 2. Echave (Spa), 3. Bontempi (Ita), 4. Suun (Sov). 5. Weltz (Den), klassering Nederlan ders: 26. Ducrot, 47. Suykerbuyk, 67. Wijnands, 92. Jacques van der Poel, 11Bol 1.53,117. Lam- Ronde van Zweden Tweede etappe: 1. Vos (Ned) 167 van Nyköping naar Norrköping in 3.37.42, 2. Daams (Ned), 3. Nijdam (Ned), 4. Jekimov (Sov), 5. Benz (BrD), 6. McCarthy (VSt), 7. Andersson (Zwe), 8. Verhoe ven (Ned). 9. Spruch (Pol). 10. Michelsen (Den), allen zelfde tijd als Vos. Algemeen klassement: 1. Pegestam (Zwe) 6.09.42,2. Van den Akker (Ned) 0.03,3. Tsjmelini- ne (Sov) 0.07, 4. Andersson (Zwe) 0.10, 5. Kvals- voll (Noo) 0.14, 6. Daams 0.54,7. Nijdam 0.59, 8. Vos 1.07, 9. Lesniewski (Pol) 1.08, 10. Kryger (Den) z.t. LISSABON EK Driebanden Nederland-België VARNA EK Vrouwen Groep A: Nederland - Sovjetunie 56-59 (31-31), Tsjechoslowakije - Italië 67-51 (31-21). Eind stand: 1Sovjetunie 3-6,2. Tsjechoslowakije 3-5, 3. Italië 3-4.4. Nederland 3-3. Groep B: Frankrijk - Hongarije 65-63 (36-40), Bul garije - Joegoslavië 69-79 (37-45). Eindstand: LA CORUNA EK KWALIFICATIE Nederland - Zweden 3-0 (15-10,15-3,15-2), Joe goslavië - Polen 3-1 (15-13. 12-15, 15-6, 17-16). Stand: 1Joegoslavië 3-6 (9-1), 2. Nederland 2-4 (6-0), 3. Polen 2-2 (4-3). 4. Spanje 2-0 (0-6), 5. ROTTERDAM Afgebroken partijen: 5e ronde- Nogueiras (Cub) - Joesoepov (Cub) 1/2-1/2,8e ronde: Ehlvest (Sov) Portisch (Hon) 1/2-1/2, 9e ronde: Karpov (Sov) Short (GBr) 1/2-1/2 Stand na tien ronden: 1Karpov 6 punten uit 8 partijen, 2. Nunn, Timman 5 1/2-9, 4. Vaganjan 5, 1/2-10, 5. Nogueiras 5-9, 6 Salov, Sokolov 4 1/2- 8, 8. Sax, Seirawan. Ehlvest. Joesoepov 4 1/2-9, 12. Van der Wiel 41 /2-10.13. Short 4-8,14Ljubo- jevic 2 1/2-8,15. Hjartarson 21/2-9,16. Portisch 2- Sovjetunie Nederland 11-9; Tsjisov - Clerc 1-1, Gantwarg - Stokkel 1 -1Baljakin - Van der Wal 2-0, Werny - Wesselink 1-1, Schwartsman - Kraien- brink 1-1, Tsjegolev - Bastiaannet 0-2, Vatoetin - Van der Borst 1-1, Miltsjin - Van Leeuwen 1-1, Koyfman - Bies 1-1, Tsjipes - Scholma 2-0. Totaalstand: Sovjetunie - Nederland 21-19. PAARDENSPORT Zweden 3-0 (0-9). Hoofdklasse: Pirates-Wassenaar 0-1 MAGDENBURG DDR-kampioenschappen: Vrouwen, 400 meter vrije slag: 1Móhring 4.08,63, 2. Friedrich 4.10,26.3. Strauss 4.10.41100 me ter ruQslag: 1Otto 1.01.77.2. Eichhorst 1.02,47, 3. Sperka 1.03.10; 4 x 100 vrije slag: 1Dynamo 50,84,3. Bludau 51,19; 200 meter rugslag: 1Weber 2.01,39,2. Marcinkowski 2.02,49,3. Kai ser 2.03,31 Sovjet-kampioenschappen: Vrouwen, 50 meter rugslag: 1Sjibajeva 30,61 200 meter vrije slag: 1. Trefilova 2.01,96, 200 meter schoolslag: 1. Volkova 2.30,13 Mannen, 50 meter rugslag: 1 Zabolotnov 26,67,100 me ter vlinderslag: 1. Kovalski 55,05, 400 meter wisselslag: 1. Marinioek 4.25,69. Hoofdklasse 1Popeye 3 Hilversum. NIP - Victo- na, Unicum - Warande. Metselaars - Z'67; Hoofdklasse 2: Thor RW - ELTV 2. Joy Mozaïek - Dekker; Overgangsklasse A5: BTCI Unicum 2; A6: Hil- legom Brunssem; Overgangsklasse B6: Thor RW - De Munnik 1; B12: OLTC - De Merenwijk;B13: Nieuw-Vennep- Topspinners; B14: Duno De Boekhorst; B15: Vredenburgh - Hillegom 2; Marquette - Unicum 3; Tweede klasse: Zee en Duin - Be Quick (M); Derde klasse: Forescate 2 - Sassenheim, Haar- lem 2 - KLTV, HTC Oude Eik, Zoeterwoude CC 2. -ISMEN De helft had de vingers al in de aanslag. Ze hadden in de vroege Parijse ochtend thuis zelfs nog wat geoefend. Raar gevoel om voor het eerst sinds mei '68 weer eens op de vingers te fluiten. Het ging nog. Gelukkig maar. Ten minste nog iets van het revolutio nair elan bewaard gebleven. Ze hadden het er zaterdagavond nog over gehad. Als dat joch er ook maar één dankwoord aan zou wijden, gingen de vingers ter af keuring in de mond. Titel of geen titel. Jongste winnaar van Rol land Garros of niet. Chang dankt en dankt en dankt. Heeft een briefje en komt gelukkig verder dan 'Ik ben zo ge lukkig, ik weet niet wat ik moet zeggen'. Dan gebeurt het, 'last but not least' dankt Michael Onze Lie ve Heer. Promt barst er een gefluit los, zo hels dat het zelfs Heinze Bakker niet ontgaat. Een gefluit geboren uit irritatie. Want nor maal sluit het lichtstedelijk pu bliek zo'n leuk lief klein Aziatisch winnaartje natuurlijk liefdevol in de armen. Irritatie. Eindelijk heeft de ruimdenkende zich losgeworsteld van God en gebod. Eindelijk heeft hij zich de vrijheid veroverd aan een ander geloof ten prooi te val len. Komt een kereltje van net ze ventien een beetje de zondagmid dag verzieken door zich een reli gieus fanaticus te tonen en niet een hapklaar nieuw idool. Dat is natuurlijk ten hemel schreiend. Fluiten. De ruimdenkende kijkers thuis voor de buis vonden het ook bar mooi, dat fluiten. Net als dat stuk je van collega (ik gebruik het woord met gepaste nederigheid) Jan Mulder maandag in de Volks krant, waarin hij Heinze Bakker opriep tijdens het interviewen van Michael Chang, wat overi- gens geen doorgang vond, te vra gen hoeveel topspin er in God zit. 's Avonds deed zelfs Tom Egbers zijn vergeefse best heel badine rend te zeggen dat Chang 'in den Heer' is en wat Michiel Schapers ervan vond dat hij daar zo open lijk van getuigde? Michiel vond het geen punt. Moet kunnen. Ik stem, om deze week tenminste nog één keer te stemmen, op Mi chiel. Moet kunnen. Iemand moet toch de vrijheid hebben om te zeg gen dat hij zonder hulp van boven nooit op de gedachte was gekomen om onderhands te serveren. Ie mand moet toch van zijn geloof kunnen getuigen. Stel, Tsjesiiokov laat Chang niet ontsnappen en wint Garros. Andrej dankt en dankt en dankt ook het communisme. Hij draagt zijn winst op aan het RiLSsische volk, dat hem in de gelegenheid heeft gesteld zijn talenten te ont plooien. Van mij had-ie gemogen. Hadden de ruimdenkenden dan gefloten? Of had de andere helft het gedaan? Abdul traint zich in Allah's naam naar de wereldtennistop. Verschijnt met tulband in de fina le van Garros tegen Edberg. Ab dul wint en verklaart dat hij zijn niet aflatende ijver in de vijfset ter heeft geput uit de Koran. Dat hij het als zijn taak ziet al zijn niet in het Islam gelovende oppo nenten te verslaan. Moet kunnen. Wellicht had het Garros-publiek dan één fluitend front gevormd. En wat als Mohadma Sing plot seling het racket grootmeesterlijk had gehanteerd. Had hij dan niet mogen stellen dat hij zich bij het halen van die ene beslissende dropshot het vuur uit de Indiase schenen heeft gelopen, omdat hij onderhand wel een keer als heilige koe terug wil komen. Moet alle maal kunnen. Er zou in Parijs ge lachen zijn en niet gefloten. Weet u wat ook grappig H zijn. Als McEnroe had gewonnen en een keer hardop had uitgespro ken wat al zijn collegae altijd stil zwijgend doen: "En tot slot dank ik vooral mezelf. Want laten we wel zijn, ik sta me hier toch boven al ter meerdere eer en geld i mezelf in het zweet te slaan". Ap plaus was hem op Garros ten deel gevallen. De een getuigt van katholicis me, de ander van socialisme, de volgende van hindoeisme en heel soms iemand openlijk van egois me. Ik vind het prima allemaal. Elk -isme zijn kansel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19