I tui Ruim helft probleemgevallen veroorzaakt door de alcohol Leidse bedrijven beperken uitstoot Meestal Leidenaaïs van rond de vijftig jaar Opkomst in Leiden ruim 45 procent VRIJDAG 1G JUNI 1989 LEIDEN 'Hygiënische probleemgevallen' heten ze in het hulpverleningscircuit: mensen die zichzelf dusdanig verwaarlozen dat ze letterlijk in hun eigen vuil dreigen om te komen en een gevaar voor zichzelf en hun omgeving vormen. In het ergste geval komt hun bestaan pas aan het licht als buren de stank niet meer te harden vinden of het ongedierte in wel erg groten getale rondhuppelt en de politie wordt ingeschakeld. In dat stadium is de situatie echter al flink uit de hand gelopen. De Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen van de Basisgezondheidsdienst Zuid-Holland Noord, waarin tal van hulpverlenende instanties de krachten hebben gebundeld, vermoedt in Leiden 100 tot 200 van dit soort krepeergevallen. De werkgroep bestaat vijfjaar, sinds een jaar wordt door goede onderlinge samenwerking tussen al die hulpverleners geprobeerd meer grip op hen te krijgen. Intussen zijn ongeveer 60 probleemgevallen bekend, waarvan 25 zich het afgelopen jaar aandienden. Meer dan de helft van deze aan lager wal geraakte Leidenaars blijkt met forse drankproblemen te kampen. Jan de Nooij, werkgroepvoorzitter en algemene gezondheidszorg-arts en Hans van der Grijp, initiatiefnemer en sociaal- verpleegkundige van de BaGD, over de stand van zaken. r*TTT l ~TT% Wfmr a imm I i i LEIDEN "Wat komt eerst? Meestal de drank. Mensen be ginnen te drinken en verwaarlo zen of vervuilen daardoor steeds meer. Leiden heeft ze venduizend probleemdrinkers en het is geen loze schatting als je zegt dat één procent van die mensen echt ontspoort. Het is ongelooflijk als je de hoeveelhe den lege flessen ziet die sommi gen in huis hebben". door Simone van Driel "Wat alcoholproblemen betreft gaat het vaak om wat oudere mannen van rond de vijftig, die een schei ding achter de rug hebben of met een midlife-crisis kampen en altijd al wel een glaasje lustten. Het gaat niet alleen maar om arme sloebers, al zitten velen wel in de lage sociale klasse. Die groep is in Leiden nu eenmaal het grootst. En als je voor vijfhonderd gulden in de week weg drinkt. red je het met je uitkering van 1400 gulden in de maand niet. Als je dan eens nuchter bent, is er geen geld om nieuwe kleren te ko men. Die groep komt dus sneller in een neerwaartse spiraal terecht". "De gemiddelde alcoholklant heeft vaak al een langdurige ge schiedenis achter de rug en komt meestal niet meer van de drank af. Ze liggen soms letterlijk in de goot, één hebben we echt op de rand van de dood aangetroffen. Vier promille alcohol, dan leef je normaal gespro ken niet meer. Die man kocht aan het begin van de maand een ma kreel en daar at hij aan het eind van de maand nog van. Tegen die tijd liep dat beest natuurlijk wel spon taan over tafel". "Als zo iemand ernstig verwaar loosd in zijn huis wordt gevonden, wordt gezorgd voor onderdak of plaatsing in een afkickcentrum. In de tussentijd maken wij een plan wat we met zo iemand zullen doen. Het huis wordt schoongemaakt, bij de sociale dienst eventueel geld ge regeld, we zorgen dat een maat schappelijk werkster wordt inge schakeld. Na gemiddeld drie maan den kan hij dan weer naar huis". Terugvallen "Twee dingen kunnen dan gebeu ren: of die man is zich zo het lazarus geschrokken van de situatie hij is beland dat hij de zaken voortaan anders aanpakt, of hij gaat direct bij de kruidenier nieuwe drank inslaan. We zijn nog tè kort bezig om iets te kunnen zeggen het succespercentage, maar wat de alcoholproblemen betreft is het aantal mensen dat terugvalt groot. Daar vloeit uit voort dat 1 tal personen met wie we bezig zijn geweest, na verloop van tijd weer in de oude staat terugzien. We probe ren met iedereen contact te onder houden, maar als iemand dat niet wil, houdt het op. En dat gebeurt nogal eens". "Soms denk je dat het goed zou zijn als iemand maar even een poos je uit zijn omgeving wordt gehaald, maar je kunt niemand dwingen. Dat staat de wet rliet toe. Wij worden ge confronteerd met de bijzondere "9,9 procent van de bevol- Jan de Nooij (links) en Hans van der Grijp van de Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen: "Het is ongelooflijk als je de hoeveelheden lege fles sen ziet die sommige mensen in huis hebben". (foto jan Holvast) "Van dit geval zijn we kotsmisse lijk geworden. Dat mensen zo met andere mensen omgaan. Dit was een exces, maar er zijn zeker meer gevallen van mensen die volledig worden kaalgeplukt. De samenle ving wil liever niet weten dat deze problemen bestaan, wil niet worden geconfronteerd met zo'n duistere kant van de maatschappij. Dat kun op zich niet kwalijk ne- r het bestaat wel". king functioneert normaal. Met de echte probleemgevallen houdt de wet geen rekening. Het is op zich een goede zaak dat niemand ver plicht kan worden opgenomen - of hij moet gek zijn en met een machi negeweer op zijn buren schieten -, maar voor dit soort mensen is het heel triest". "Als mensen terugvallen in hun oude situatie komt dat niet doordat de hulpverlening tekort zou schie ten. Het ligt aan de aard van het pro bleem. Als mensen helemaal niets van hulp willen weten, kun je niet meer doen dan proberen te zorgen dat de buurt in elk geval geen last meer ondervindt. Dat is heel prag matisch, maar in een aantal geval len kun je nu eenmaal niet méér doen. Voorzichtig gesteld kun je misschien wel zeggen dat mensen die in een andere woonomgeving te recht komen, zoals een centraal wo nenproject, minder snel terugval len. Ze zijn immers niet meer alleen en dat is een heel belangrijk punt". Kotsmisselijk "Bij ons zijn nu ongeveer zestig pro bleemgevallen bekend. We hadden geen idee wat we konden verwach ten toen we begonnen, vermoedden een aantal van tussen de honderd en tweehonderd. We zijn nog niet in staat om te zeggen wat de omvang van het probleem precies is. Dan zou je met tien man een hele maand elk huis in de stad langs moeten om te kijken of het met iedereen wel goed gaat. Dat kan niet. Er is dus nog een onbekend aantal verborgen gevallen. We moeten het hebben van meldingen van buren en vooral de wijkagenten. Die agenten zijn van onschatbare waarde, omdat ze het meeste horen en zien. We zien het aantal meldingen wel stijgen: hulpverleners - huisartsen, politie, gezinsverzorging - weten ons goed te vinden en daarover zijn we zeer tevreden. Wat dat betreft voldoet deze structurele aanpak zeker". "Om de ernst van de problema tiek aan te geven een voorbeeld van een heel schrijnend geval, het meest schrijnende en extreme dat wij tot nu toe hebben meegemaakt en dat ons echt heeft geshockeerd. Na een melding van de wijkagent kwamen wij drie weken geleden bij een on geveer 65-jarige man die in een rij tjeshuis in Leiden woonde. Hij kon alleen nog maar zijn hoofd bewe gen, was aan zijn stoel gekluisterd. Zijn voeten waren aan het afrotten. De man vertelde dat jongeren uit de buurt in en uit bij hem liepen, hem kaal schoren, over hem heen pies ten. zijn uitkeringscheques stalen en inden en daarvan drank kochten en hem dan twee biertjes gaven. Ze hadden het hele huis leeggerausd, er stond alleen nog wat troep. Die man moet zo'n twee jaar zo geleefd hebben, al heeft dat met die jonge ren niet zo lang geduurd". Pension "De opvangmogelijkheden voor probleemgevallen zijn in Leiden ui termate beperkt. Er zou wat ons be treft een bed-, was- en ontbijtgele- genheid moeten komen. Een soort sociaal pension waar je mensen die in een crisis zitten een tijdje kunt stallen. We doen wel eens een be roep op Centrum Onderdak, maar daar staat men begrijpelijkerwijs niet te springen om iemand die vies en vervuild is. In zo'n pension zou den niet alleen, maar wel óók deze moeilijke gevallen terecht moeten kunnen. Daarbij zijn wel twee pro blemen: zo'n voorziening slibt mis schien te snel dicht door het aantal mensen dat er minder ernstig aan toe is. of mensen willen er niet naar toe. En je kunt als Basisgezond heidsdienst niemand zijn huis uit dwingen, alleen als ze een besmette lijke ziekte hebben. Als zo'n voor ziening er nu al wel was, dan had dat echter voor een aantal mensen met wie we te maken hebben gehad, uit komst kunnen bieden". "De oorzaken dat mensen in der gelijke extreme situaties belanden, zijn grofweg in te delen in de cate gorieën (ex)psychiatrische proble men, drugs of alcohol of een combi natie daarvan: mensen met een uit gebreid psychiatrisch verleden die het net niet redden en het leven met drank net draaglijk vinden. Die combinatie komen we tegen. Ook dementerende mensen vormen een deel van de probleemgevallen. Het is vaak een langzaam proces. Steeds minder voor jezelf koken, je afslui ten voor de buitenwereld, oude kranten opsparen en op het laatst al les verzamelen". "Maar net als over de omvang is over de oorzaken vrijwel niets be kend. Daarom zijn deze situaties nog moeilijk te voorkomen. Het wordt voorlopig alleen maar erger. Door afnemende sociale controle kunnen mensen midden in het cen trum van een stad zo eenzaam zijn als de pest. Mensen zitten in een be narde economische situatie. De dubbele vergrijzing. Meer psychia trische patiënten die terug de maat schappij in gaan. De toenemende al coholproblemen. De eerste twintig jaar zal het aantal probleemgevallen daarom eerder drastisch toenemen. Een dodelijke combinatie: meer mensen worden steeds ouder, daar is steeds minder geld voor, ze heb ben minder kinderen en vereenza men sneller". Uniek "Studenten sociale wetenschappen van de Leidse universiteit hebben onderzoek gedaan naar de afhande ling van de probleemgevallen in Leiden. Daar hebben ze een prijs voor gekregen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Be langrijker voor ons is echter dat dat onderzoek wordt gepubliceerd en dat dat regionaal of landelijk wordt opgepikt. De werkwijze in Leiden is tamelijk uniek. Een soort vergelij kend warenonderzoek tussen Rot terdam, Amsterdam en Leiden wees uit dat Leiden meer dan Rot terdam en Amsterdam naar de mens kijkt: het welzijn van de mens staat voorop, dan pas komt de om geving. De eerlijkheid gebiedt wel te zeggen dat dat de ideale situatie is, soms kun je voor de mens niets meer doen. Maar die volgorde han- teren wij meer dan Amsterdam en Rotterdam". "Er loopt nu een tweede onder zoek naar de omvang, de aard en de oorzaken van dit soort krepeerge vallen. Op den duur zou er dan een draaiboek moeten komen waarmee elke gemeente in Nederland kan werken. Want dit komt ook in Gro ningen en Maastricht voor. Als be kend is hoe mensen in dergelijke si tuaties belanden, kunnen hulpver leners vroegtijdig signalen oppik ken. Nu komt het vaak pas boven als de zaak al is geëscaleerd. Hoewel we soms ook wel meldingen krijgen over mensen waarbij nog niet echt van een heel erg onhygiënische toe stand sprake is. Dan vermoedt men dat het wel erger zou kunnen wor den als zo iemand niet wordt gehol pen. Mensen kunnen ons elk geval melden, ook anoniem. Ze krijgen daar echt geen last mee zoals som migen denken". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Parkeerverkoop Op verschillende plaatsen in de stad kun je rijen auto's langs de weg geparkeerd zien staan. Wat is daar nou bijzonder aan? zult u zeggen. Maar vaak zit achter de ruit een kartonnetje waarop in koeieletters de auto te koop wordt aangeboden. Kijk maar eens bij de Haagweg, Vondellaan, Rijnsburgerweg en Morsweg. Wellicht weet u in de buurt ook nog wel meer van dergelijke openlucht-showrooms. En dan wordt het natuurlijk an ders. Het te koop aanbieden van auto's op deze manier is verboden en valt onder de zogenaamde par- keerexcessen. Het is volgens de wet niet toegestaan voertuigen op de openbare weg te slopen, op te slaan dan wel te verhandelen. Deze praktijken zorgen in de buurt voor overlast. Vaak is het namelijk zo dat hierdoor bewo ners hun eigen auto's een paar straten verder op moeten parke ren, omdat hun eigen straat vol staat met koopjes. Bovendien kan het mensen afleiden die in de au to's zitten en zo de verkeersveilig heid in gevaar brengen. Nu zou den wij er nooit aan beginnen om op die manier een auto aan te schaffen, maar kennelijk laten ve len zich toch door deze verkoop methode verleiden. Volgens politie-wooravoeraer Gravelaftd is er de laatste tijd in derdaad een forse toename ge constateerd van het op deze-wijze aanbieden van auto's. "Wrakken halen we sowieso weg", zegt Graveland. "Daarnaast zijn we nu ook al een poosje bezig met het optreden tegen deze illegale vorm van autoverkoop. We trekken na of er een vergunning voor is. Is dat niet het geval dan worden de auto's weggesleept en krijgt de ei genaar een proces-verbaal", aldus de politiezegsman. Volgens hem gaat het om een verschijnsel dat elke zomer weer de kop op steekt. Het is natuurlijk prachtig dat de politie nu optreedt, maar eer lijk gezegd is daar nog weinig van te merken. Je ziet nog overal die auto's staan. Het lijkt zo heel erg simpel om in ene de stad hiervan te ontdoen. Telefoonnummer en kentekennummer liggen voor het grijpen. Nu geen excuses dat de daders zo moeilijk te pakken zijn. Wanneer komt het nu voor dat een inbreker zijn naam en adres achterlaat? Koffertje (I) Het was een zeer koude en winde rige februari-morgen in het vorig jaar. Toen monteerden de Leidse wethouders De la Mar en Van Dongen aan de Rijnsburgerweg het eerste bordje Kernwapen- vrije Gemeente onder het ge meentebord van Leiden. Een his torische gebeurtenis mogen we wel zeggen. Niet lang daarna hin gen die bordjes overal en kon je Leiden niet meer in zonder er op gewezen te geworden dat in de stad kernwapens verboden zijn. Bovendien is het niet toegestaan om dergelijke apparaten over Leids grondgebied te vervoeren. Nu even wat anders. Zoals u de ze week in déze krant kon lezen, vereert president Bush van de Verenigde Staten ons nederige woonoort op 17 juli met een be zoek. Leiden wordt een bolwerk van veiligheid. In het spoor van de president komen maar liefst 400 journalisten. Omdat het be zoek aan Nederland de afsluiting vormt van een Europese tour, ver wacht men dat hij bepaalde be langrijke uitspraken gaat doen. Jawel, ons Leiden zal die dag het middelpunt van de wereld zijn. Nu denkt u: wat heeft dat met elkaar te maken? Leiden kernwa- penvrij en het bezoek van Bush. Dat zullen we even uitleggen. Sinds het moment dat de Vere nigde Staten beschikte over een kernwapenarsenaal is er altijd, maar dan ook altijd, in de directe omgeving van de president een veiligheidsagent met een koffer tje. In dat koffertje bevinden zich alle geheime instructies en codes voor het lanceren van de kernwa pens. Als dat koffertje gebruikt wordt, is de Derde Wereldoorlog niet meer te vermijden. Het wel en wee van moedertje aarde hangt af van dat koffertje. Nu voelt u hem natuurlijk al aankomen. Als Bush een krans legt bij de gedenksteen van Pil- grimfather Robinson, zal niet ver bij hem vandaan een soort Jerom- meke staan met dat verschrikke lijke koffertje. Kijk, nu is dat koffertje wel geen kernwapen. Maar laten we wel zijn. De verklaring van ons B en W dat Leiden kernwapenvrij moet zijn. is natuurlijk een sym bolische. Het is een gebaar dat uitdrukking geeft aan de afschuw van het bestaan en mogelijk ge bruik van kernwapens. Kortom, juist dat koffertje mag onder geen beding,de stadsgrenzen over. Koffertje (2) Een probleempje is alleen dat als de Amerikanen voor de keuze koffertje of Leiden worden ge steld, zij waarschijnlijk voor het eerste zullen kiezen. Dat betekent dat het bezoek van Bush aan Lei den niet door zou gaan. Dat zou toch spijtig zijn voor onze stad. Want nogmaals, er komt een la ding publiciteit naar Leiden waaraan een start van bij voor beeld de Tour de France die een stad miljoenen guldens kost, ab soluut niet kan tippen. Stel je ook voor: Amerikanen die niet weten waar Nederland ligt, maar blinde lings Leiden op de kaart kunnen aanwijzen. Dat is om nachtmer ries van te krijgen! Het is dus de vraag hoe stevig het gemeentebestuur in de schoe nen staat. Of het een destijds ge nomen besluit (zo van: wat maakt het uit; baat het niet, dan schaadt het niet; dan zijn die jongens en meisjes van de vredesbeweging ook weer tevreden) ook kunnen waar maken? Een van de grote gangmakers en voorstanders van de kernwa penvrij verklaring is Links-Lei- denwethouder Hans de la Mar. Hij piekert er niet over om over het koffertje problemen te gaan maken. "Er zit toch zeker geen kernwapen in. Maar misschien kunnen we het wel afpakken", zegt hij met gevoel voor humor. Hans, jongen, je hoeft er alleen maar naar te wijzen and you're a dead person, zoals de Amerika nen met gevoel voor piëteit kun nen zeggen. Hij vindt wel dat de bordjes nu juist hun nut afwerpen. "Als Bush uit het raampje van zijn li mousine kijkt, zal hij de bordjes zien hangen. Misschien moeten we die wel vertalen. Dan zal hij beseffen dat het in een kernwa- penvrije zóqe ook goed toeven is", aldus De la Mar. Het is de bedoeling dat het ge hele gemeentebestuur aan Bush wordt voorgesteld. Gaat De la Mar de Amerikaanse president (ten slotte een imperialist en kapi talist) wel een hand geven? De la Mar: "Natuurlijk wel. Ik zal het je nog sterker vertellen. Ik ga me zelfs voor Bush een nieuw t-shirt aanschaffen!" Daarnaast wil hij ook van de ge legenheid gebruik maken om het werk van 'Leiden, stad van vluch telingen' onder de aandacht te brengen. "Een mooiere kans om het vluchtelingenbeleid integraal op de Amerikaanse televisie te krijgen is er niet". Kijk, dat is De la Mar in volle glorie. Het ene principe een beetje geweld aandoen, maar om dan met het andere principe on genadig uit te halen. Als die man het niet ver schopt, dan weten we het niet meer. MEINDERT VAN DER KAAIJ Vrijwillige actie in verband met smog (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het verzoek van de ge meente Leiden aan bedrijven om vrijwillig de uitstoot van koolwater stoffen te beperken, is goed opge volgd. Dat is de indruk van G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu van de gemeente. Leiden heeft vooral auto- en houtspuiterijen en drukkerijen benaderd. "De meeste spuiterij^n hebben positief gerea geerd en toegezegd grote spuitwer ken uit te stellen", aldus In 't Veld. De meeste drukkerijen bleken volgens het hoofd van de directie milieu minder vervuilend te zijn dan verwacht. "Die bedrijven wer ken tegenwoordig met inkten op waterbasis, en daarmee is wat de smogvorming betreft weinig aan de hand". Directeur A. Molenbeek van Au tomobielbedrijf Rijnland bevestigt de indruk van In 't Veld. "We heb ben inderdaad het spuitwerk stilge legd. Veel problemen leverde dat niet voor ons op. We hadden geluk kig veel plaatwerk te doen". Molen beek verwacht wel moeilijkheden voor zijn bedrijf als de waarschu wingsfase nog lang aanhoudt. "Op een gegeven moment zullen we de klussen toch moeten afmaken". Voor de HCG, een ander bedrijf dat door de gemeente is benaderd, heeft het verzoek geen gevolg. De onderneming gebruikt op dit mo ment geen oplosmiddelen. De gemeente heeft ook de politie, de brandweer en haar eigen ge meentelijke diensten benaderd. De politie heeft daarop toegezegd de auto's, die ook fors bijdragen aan de smog-vorming, zo veel mogelijk te laten staan. De brandweer stelde een alarmoefening uit en de ge meentelijke diensten lieten de be drijfswagens waar mogelijk in de garage. De directie milieu heeft voorts de gemeente-ambtenaren ge vraagd met de fiets of het openbaar vervoer te komen. Of dat verzoek veel effect heeft gehad, kon In 't Veld vanmorgen niet zeggen. Schilders De gemeente heeft overigens niet alle 'vervuilende' bedrijven in Lei den benaderd. De grote onderne mingen, zoals het energiebedrijf en de vuilverbranding, vallen onder verantwoordelijkheid van de pro vincie. "Verder hebben we nog even overwogen oni de schildersbe drijven, die ook met oplosmiddelen werken, het verzoek voor te leggen. Maar voor hen betekent dit, als ze er op ingaan, dat ze al het werk moeten stilleggen. Omdat oplosmiddelen toch een vrij beperkte bijdrage leve ren aan de smogvorming, hebben we daarvan afgezien", stelt In 't Veld. Om diezelfde reden heeft de ge meente bijvoorbeeld ook de expedi tiebedrijven en tankstations over geslagen. Of deze bedrijven even eens buiten schot blijven wanneer de alarmfase wordt afgekondigd, kon In 't Veld niet zeggen. "Dan praten we over zeer ingrijpende maatregelen. Daarover heeft nog overleg plaats tussen de commissa ris van de koningin in Zuid-Holland en een aantal burgemeesters". Bij dat overleg, dat vandaag wordt ge houden, is ook burgemeester Goe- koop aanwezig. In 't Veld kon van morgen nog niet zeggen voor welke maatregelen de Leidse burgemees ter zal pleiten. LEIDEN - In Leiden heeft 45,4 pro cent van de stemgerechtigden bij de verkiezingen voor het Europees parlement zijn stem uitgebracht. Hoe de opkomst is geweest in de verschillende wijken, en hoeveel stemmen de verschillende partijen hebben gekregen, is nog niet be kend. De uitslag mag trouwens niet voor zondag bekend worden ge maakt, omdat in een aantal landen de verkiezingen nog moeten plaats hebben. Een blik op de openlucht-showroom aan de Haag weg met op de achtergrond de molen van Noordman.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15