TAD LEIDEN Schrappen banen bij AZL niet nodig' LEIDSCH DAGBLAD Afscheid van rector Geerts Nieuwe opleiding op BTS voor iets minder vaardige leerlingen Alternatief plan medezeggenschapsraad Vijf maanden cel voor ontucht met meisje (7) Protesten van de Vereniging Dierenzorg Anjerfonds geeft 29.000 gulden aan muziekgebouw Woonwagens in Kikkerpolder Hoofdwond na gooien bierfles Taxi's botsen Studenten: Oostvlietpolder ongeschikt voor woningbouw Bijzondere foto-tentoonstelling in museum geologie en mineralogie VRIJDAG 16 JUNI 1989 Vrouw op eigen kamer verkracht LEIDEN - Een 21-jarige Leidse heeft vanmorgen aangifte gedaan van verkrachting door een beken de. De vrouw werd gisteravond na een bezoek aan een café gevolgd door een man die zij uit het verleden kende. De man ging met haar mee naar haar kamer. Om vier uur van ochtend verkrachtte hij haar. Tij dens de verkrachting kwam een ka mergenoot binnen, waarna de man op de vlucht sloeg. De politie heeft de verdachte nog niet kunnen aan houden. LEIDEN - De Rembrandt Scholen gemeenschap houdt 6 juli een af scheidsreceptie voor rector J.B.L. Geerts. Geerts legt zijn functie met ingang van 1 augustus neer. De re ceptie wordt gehouden in de aula van de scholengemeenschap aan de Noachstraat 2. Het officiële gedeel te van de receptie duurt van 15.00 tot 16.00 uur. Van 16.00 tot 17.30 uur hebben bezoekers de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van Geerts. LEIDEN - De Bedrijfs Tech nische School (BTS) begint een opleiding voor leerlingen die niet vaardig genoeg zijn voor technische vakken, maar mogelijk wel emplooi kunnen vinden in de dienstverlening. De BTS is de eerste school in de Leidse regio die deze oplei ding - algemene voorberei ding op maatschappij en be roep (AMVB) - biedt. De op leiding begint in augustus van dit jaar. Directeur S.M. de Mik van de BTS meent dat de AMVB-oplei- ding voorziet in een lacune. "In het verleden is al eerder geconsta teerd dat een aantal leerlingen in het individueel technisch onder wijs (ITO) niet technisch genoeg is om met de gebruikelijke tech nische, huishoudelijke of agrari sche opleidingen uit de voeten te kunnen. Ze hebben geen 'gouden handjes', om het zo maar te zeg gen. Veel van die leerlingen we ten bovendien niet wat ze precies willen worden. Ze willen van alles wat, maar niets in het bijzonder". "Dergelijke leerlingen dreig den tot voor kort tussen wal en schip te vallen. Je kunt niet ie mand voor een technisch beroep opleiden als hij de techniek een voudigweg niet in zijn vingers heeft. Omdat ook is gebleken dat deze leerlingen doorgaans te rechtkomen in eenvoudige dienstverlenende beroepen, ont stond halverwege de jaren '60 het idee om voor hen een speciale op leiding in het leven te roepen". "Dat idee is destijds afgewezen. Het toenmalige ministerie van onderwijs voelde er weinig voor. Later is het opnieuw boven tafel gekomen, en in 1985 is op 17 scho len in Nederland een experiment met het AVMB-onderwijs begon nen. Dat bleek zeer goed te vol doen. Nu wordt de opleiding defi nitief ingevoerd op de 17 proef scholen en op 20 andere scholen, waar onder dus de BTS". De opleiding is bestemd voor der dejaars-leerlingen in het indivi dueel technisch onderwijs, een vorm van lager beroepsonderwijs voor wat moeilijker lerende kin deren. De leerlingen maken in het AVMB kennis met vier vakrich tingen: verzorging, commercie, administratie en algemene tech niek. Om hen ervaringen te laten opdoen met de verschillende vor men van dienstverlening, wordt op de school een speciaal lokaal ingericht waar de praktijk zo goed als het maar kan wordt na gebootst. De leerlingen krijgen geduren de hun opleiding twee keer een stage. De eerste binnen de school, de tweede bij een bedrijf. De Mik: "Tijdens hun eerste stage lopen ze mee met onder anderen de con cierge of de mensen van de huis houdelijke dienst. Ze worden dan ingezet voor de meest uiteenlo pende karweitjes: van het repare ren van een slot tot het verzorgen van drukwerk en het bereiden van slaatjes voor de kantine". Volgens De Mik hebben de leerlingen een grote kans om een baan te vinden nadat ze hun di- Directeur De Mik van de BTS: "dergelijke breed opgeleide mensen worden veel gevraagd door het bedrijfsle ven". (foto Jan Holvast) ploma hebben gehaald. "Dergelij- geleid en van alles wat kunnen, zijn, worden veel gevraagd door ke mensen, die heel breed zijn op- zonder ergens 'specialist' in te het bedrijfsleven". LEIDEN - Vereniging Dierenzorg Leiden en Omstreken biedt donder dag 22 juni om 12.00 uur protest- briefkaarten en handtekeningen lijsten aan aan de wethouders Kuij- ers en Bordewijk. De vereniging maakt bezwaar tegen de verhoging van de hondenbelasting en tegen het aanlijngebod voor honden in al le parken. Het laatstgenoemde is een maat regel om de overlast van hondepoep te beperken. De hondenbelasting wordt volgend jaar verhoogd van 92 naar 112 gulden. De Vereniging Dierenzorg heeft bezwaarschriften ingediend tegen het plaatsen van wildroosters en afsluiten van het Van der Werfpark en de Burchtheu vel. De overhandiging van de pro testen heeft plaats op de kamer van wethouder Kuijers, 2de verdieping, kamer 213. LEIDEN - De vijf muziekverenigin gen die gebruik maken van het mu- ziekverzamelgebouw krijgen ruim 29.000 gulden van het Anjerfonds voor de inrichting van dit pand. Het geld is hun gisteravond toegezegd door mevrouw G. Roborgh, consu lente van het Anjerfonds Zuid-Hol land. Ze deed dit aan het einde van de Stertocht die een aantal Leidse mu ziekverenigingen hebben gehou den. Het Anjerfonds heeft de afgelo pen vijftien jaar in totaal een half miljoen gulden geschonken aan Leidse verenigingen en instellingen die culturele activiteiten ontplooi- Herinrichting van Franchimontlaan LEIDEN - De gemeente begint eind deze maand met de herinrichting van de Franchimontlaan. Daarmee hoopt ze de verkeersveiligheid in deze straat, waar vaak zeer hard wordt gereden, te verbeteren. In de Franchimontlaan worden de kruispunten ter hoogte van de Stieltjesstraat en de Van de Sande Bakhuyzenlaan verhoogd. Bij de kruising met de De Sitterlaan komt een verkeersdrempel. Ter hoogte van die kruispunten wordt de rij baan bovendien versmald naar vijf meter. Bij de wegversmallingen plaatst de gemeente enkele paaltjes om het uitzicht vrij te houden. Om het aanzicht van de straat te ver fraaien, worden enkele bomen ge plaatst. Als alle aanpassingen zijn uitge voerd, zal in de straat een maxi mumsnelheid van 30 kilometer per uur gelden. Burgerlijke Stand Gehuwd: W.G.J. Masselink en A. Karduks; P.J. de Winter en M.W.M. Coenen; C.A. Tho mas en W.L. Ouwerkerk; R.E. Heemskerk en M.E.C. van Mourik; R.P. Huismann en L. Hop- pezak; R.C. Vermeulen en A. Klinkert; H.J. van der Steen en C. van Beelen; R.C. Zandvliet en N.W. Viele; A.C. van Wetten en C. de Roode; K.J. Pantophlet en C.A. van Weeren; P. Deegenaars en J.B. Koopman; J.W.M. Snoeks en J.H. Jansen; R. van Delft en B. de Booij; A.M. Nuijs en E.M. Beems, A.F.' Bertijn en K.F. Sluijter; M.R.D. Glasmacher en M.G. Hensing. DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tien maanden gevan genisstraf, waarvan de helft voor waardelijk, geëist tegen een 52-jari- ge Leidenaar die in maart van dit jaar ontucht pleegde met een 7-jarig meisje. Bovendien vroeg de officier om ook de twaalf weken voorwaar delijke celstraf ten uitvoer te leggen die eerder tegen de man was geëist voor een soortgelijk feit. Half maart vergreep de Leidenaar zich aan het kind. Het meisje was haar hondje aan het uitlaten, maar besloot even te schuilen voor de Te gen onder het afdak van een fietsen stalling. Kort erop kwam de man daar ook staan en betastte het kind. Het meisje verzette zich hiertegen en rende naar huis waar ze alles aan een oudere zus vertelde. In een psychiatrisch rapport dat over de Leidenaar was uitgebracht, werd hij als pedofiel omschreven. De man ontkende zelf ook niet dat meisjes onder de tien jaar een sterke aantrekkingskracht op hem heb ben. Als reden daarvoor noemde hij het feit dat zijn vier zusters geen contact meer met hem hebben. Maar de psychiater stelde in zijn rapport dat de Leidenaar dringend behoefte heeft aan intensieve hulp. Hulp die hij in een beschermde woonvorm in Baarle Nassau kan krijgen, zo was gisteren bekend ge worden. Want terug naar de buurt waar hij vandaan komt lijkt onmo gelijk. Er heerst in die wijk grote on rust, zei de officier van justitie. Be woners waren met een lijst rond ge gaan waarop 400 mensen hun hand tekening hadden gezet. Op deze ma nier zetten zij hun eis kracht bij dat de terugkeer van de Leidenaar, die als kinderlokker bekend staat, niet zou worden getolereerd. De handte- LEIDEN - De medezeggen schapsraad (MR) van het AZL wijst het bezuinigings plan van de Raad van Be stuur van het ziekenhuis van de hand. De MR heeft het be stuur een alternatief plan aangeboden. Uitgangspunt van dit alternatief is dat er geen arbeidsplaatsen hoe ven te verdwijnen. In het plan van de Raad van Be stuur werd rekening gehou den met een verlies van circa 200 arbeidsplaatsen. De Raad van Bestuur had voorge steld in vijf jaar tijd zo'n 50 miljoen gulden te bezuinigen. Dit bedrag bestaat uit twee componenten: 30 miljoen gulden voor de inrichting van de nieuwbouw van het zieken huis en 20 miljoen gulden om tekor ten van de afgelopen jaren op te vangen. In het plan van de MR wordt voorgesteld de 30 miljoen gulden voor de inrichting op de geldmarkt te lenen. Er wordt binnen de MR niet getwijfeld aan de hoogte van dit bedrag. Voorzitter P. de Jong van de MR: "Voor de inrichting van de eerste fase was ook een dergelijk be drag nodig. We gaan er dus vanuit dat het bedrag redelijk is". Het resterende bedrag van twin tig miljoen gulden kan worden op gebracht door bezuinigingen op materieel en door beheersing van de uitgaven op de afdelingen. De Jong: "Wij verwachten dat door de centrale budgetering er meer op de 'inhoud van de portemonnee wordt gelet". Door minder uit te geven LEIDEN - Op de parkeerplaats van de voetbalvereniging Lugdunum aan de Oegstgeesterstraatweg bi vakkeert een woonwagen-familie. Zeven woonwgens staan tijdelijk in de Kikkerpolder. De familie heeft de politie toegezegd uiterlijk zon dag verder te trekken. keningen boden zij de burgemees ter aan. Beschermd wonen was voor de officier geen punt, maar hij was van mening dat de man eerst zijn straf moet uitzitten. Zeker omdat het niet de eerste keer was dat hij zich aan jonge meisjes had vergrepen. Naast de celstraf en de tenuitvoerlegging van de voorwaardelijke straf, eiste de offcier ook twee jaar proeftijd, toezicht van de reclassering en op name in een beschermde omgeving. De advocate van de man vond on voorwaardelijke gevangenisstraf geen oplossing. "Hij moet zo gauw mogelijk terecht komen waar hij thuis hoort. Inmiddels heeft hij drie maanden in voorarrest gezeten. Ik denk dat we het daarbij moeten la ten om hem zo snel mogelijk te kun nen laten opnemen". Uitspraak 29 juni. komt bovendien geld beschikbaar om de lening af te lossen, denkt de MR. De Jong noemt het alternatief van de MR 'heel eenvoudig'. De MR heeft het plan door een deskundige 'min of meer' laten doorrekenen en daaruit geconcludeerd dat uitvoe ring mogelijk is. "Maar wij zijn geen deskundigen. Misschien denken we wel te simpel", tekent De Jong aan. De voorzitter van de MR noemt het plan van de Raad van Bestuur bovendien 'slecht onderbouwd'. Het maakt onvoldoende duidelijk hoe de geldstroom binnen het zie kenhuis verloopt. De Jong: "Mis schien zijn die gegevens wel voor- LEIDEN - Woningbouw is voor de Oostvlietpolder niet de beste be stemming. Deze polder is belang rijk voor het beschermen van recre atieve functies. Bovendien kost het teveel inspanning om de grond bouwrijp te maken. De ligging van de Oostvlietpolder is zo geïsoleerd dat er bovenwijkse voorzieningen zullen moeten komen zoals een win kelcentrum. Het is de vraag of de draagkracht hiervoor wel groot ge noeg zal zijn. Dat stellen Robert de Koning en Thijs Huys in een examenopdracht planologie die zij moesten maken voor de Agrarische Hogeschool in Boskoop. De Leidse wethouder Van der Molen (ruimtelijke orde ning) laat onderzoeken welke pol ders rond Leiden geschikt zijn voor woningbouw. De provincie heeft hierbij al te kennen gegeven niets voor bebouwing van de Oostvliet polder te voelen. Volgens de twee studenten is het beleid altijd geweest om te voorko men dat stedelijke gebieden dicht slibben en dat recreatieve functies hierdoor verloren gaan. De Oost vlietpolder maakt deel uit van een handen. Maar ze staan niet in het plan dat de Raad van Bestuur ons heeft voorgelegd". Daarbij, vindt de MR, wordt onvoldoende duidelijk gemaakt waarom sommige polikli nieken inefficiënt werken en om welke reden de ene afdeling zwaar der wordt belast dan de andere. De Raad van Bestuur heeft zijn plan inmiddels voorgelegd aan alle afdelingen. Mede op basis van deze reacties wordt door de leiding van het AZL na de zomer het definitieve plan vastgesteld. Dan wordt duide lijk hoeveel arbeidsplaatsen er ver dwijnen en op welke termijn. De MR wordt dan opnieuw om advies gevraagd. groene route die vanuit de stad naar de buitengebieden loopt. Die moet volgens de twee studenten dan ook behouden blijven. De Koning en Huys betogen ook dat de Oostvlietpolder niet voor so ciale woningbouw geschikt is. Dit brengt volgens hen een hoge bouw- dichtheid met zich mee en dat hoort niet in een zogenaamde geledings- zóne (overgangsgebied tussen ste delijke en groene delen) zoals de Oostvlietpolder is. Volgens De Ko ning en Huys kan het gemeentebe stuur voor woningbouw beter zoe ken naar mogelijkheden zoals in- breiding in bestaande stadswijken. Ten tweede denken de studenten dat het beter is om bij uitbreiding te denken in de richting van Voor hout, Rijnsburg en Katwijk. Pleintje bij de Heemskerkstraat nog niet afgesloten LEIDEN - Het pleintje aan de Heemskerkstraat wordt voorlopig niet afgesloten voor het verkeer. De gemeente wil eerst een informatie avond houden over de herinrich ting van het plein voordat ze hiertoe besluit. De informatieavond heeft in het najaar plaats. Tijdens de avond krijgen bewoners ook de ge legenheid hun mening te geven over inrichting van het openbaar groen en de plaatsing van speel- werktuigen. Omwonenden hebben de ge meente enige tijd geleden gevraagd om op het plein meer bomen te planten. Al eerder liet het gemeen tebestuur weten dat dat niet kan in verband met de vele kabels die on der het plein liggen. Wel is de ge meente bereid er vijf plantenbak ken te plaatsen. LEIDEN - Een 56-jarige Leidenaar is gisteren even na vier uur door de politie aangehouden omdat hij een bierfles op de Brahmslaan van vier de etage op het hoofd van een ander had gegooid. Het slachtoffer is met een hoofdwond overgebracht naar het AZL. De twee mannen hadden ruzie ge kregen. Waarover is onbekend. Uit eindelijk liep de man weg, maar de 56-jarige besloot het er niet bij te la ten zitten. Hij liep de galerij op van een flat aan de Brahmslaan en wierp van de vierde etage een bierfles naar beneden die de man vol raakte. LEIDEN - Twee auto's van het taxi bedrijf Kerkhof zijn gistermorgen op elkaar gebotst in de Helena Ver burgstraat in de Stevenshof. Bij de aanrijding liep een 22-jarige Leidse taxichauffeur een hersenschudding op. Toen hij achterop de auto van zijn collega reed, kwam hij met zijn hoofd tegen de voorruit. Hij is over gebracht naar het AZL. LEIDEN - In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie is tot en met 3 september de tentoon stelling Grotesque te bezichtigen, fotografische impressies uit de in ternationale rhusea voor zoölogie, anatomie en natuurhistorie. Het is de bijdrage van het Leidse mu seum a$n het 150-jarig bestaan van de fotografie. De expositie is gistermiddag geopend door de di recteur van de Reinwardt Acade mie, de heer F. Schouten. Tien internationale fotografen - onder wie de Nederlander Paul den Hollander - werden uitgeno digd om hun kijk op de ingewan den van de musea vast te leggen. Dat resulteerde in een expositie van honderd foto's, variërend van puur documentair tot surrealis tisch geënsceneerd. Ter illustratie is aan de fototen toonstelling 'echt' materiaal uit de depots van de musea voor na tuurlijke historie en anatomie toegevoegd. Gezocht is naar ob jecten die zoveel mogelijk over eenkomen met het onderwerp van de fotograaf. Het geeft de kij ker gelegenheid van de geënsce neerde foto en de werkelijkheid te vergelijken. Het museum van geologie en mineralogie beleefde gisteren de wereldpremière van deze exposi tie. De foto's gaan in het najaar de internationale musea langs waar in de fotografen het afgelopen jaar aan het werk zijn geweest. Ie der museum zal - zoals in Leiden is gebeurd - met materiaal uit ei gen depots de expositie illustre- De tien fotografen die aan deze tentoonstelling meewerkten zijn: Gwen Akin Allan Ludwig, Pa trick Bailly Maitre Grand, Joan Fontcuberta, Paul den Hollander, Olivia Parker, Rosamond Wolff Purcell, Jürgen Straub, Manuel Vilarino, Roger Wagner en Joël Peter Witkin. Het museum is op maandag tot en met vrijdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Een van de tentoongestelde foto's in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. <f0to pr) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13