BB Werkgevers halen veto snel van tafel Beleggers storten zich op zeeschepen 'Banenplan kost werkenden banen' Vuilverwerking AVR stijgt tot record van miljoen ton Verder overleg over arbeidsvoorziening ZONDER FEEST EN NIET TE WATER Schippers klaar voor actie tegen Granaria PvdA: bedrijven krijgen afscheidscadeau Koning DONDERDAG 15 JUNI 1989 SLIEDRECHT De tewaterlating van het baggerschip Hang Lian 702, bestemd voor China, zou in verband met de bloedige gebeurtenissen in dat land een sobere aangelegenheid worden: de champagne werd afbesteld. Tot i ramp ging de tewaterlating van de zelfvarende emmermolengisteren niet door vanwege te lage (foto ANP) Economie kort Bouw In de bouwnijverheid is vorig jaar het aantal aanvragen om een volle dige werkloosheidsuitkering met 6,8 procent gestegen (van 58.600 in 1987 naar 62.600 in 1988). Het totaal aantal uitkeringsdagen voor de ww steeg van 4,9 miljoen naar vijf mil joen, zo blijkt uit het jaarverslag van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB). Koffie De prijs van koffie op de grondstof- fentermijnmarkt van Londen is scherp gedaald. In minder dan 24 uur tijd werd koffie tien procent goedkoper. De prijsval is een reac tie op de mislukking van het over leg van de Internationale Koffie Or ganisatie (ICO) afgelopen week. Handelaren en producenten reke nen de komende weken op verdere prijsdalingen. De Nederlandse Ver eniging van Koffiebranders ver wacht niet dat de prijsdaling vorig jaar een recordhoeveelheid van een miljoen ton vuil verwerkt. Een positief bedrijfsresultaat van 14 miljoen gulden was hiervan het ge volg. Het jaar daarvoor kwam de aanvoer uit op 950.000 ton en be droeg het bedrijfsresultaat 2,5 mil joen gulden. De AVR-winst zal voor de helft worden uitgekeerd aan de aandeelhouders. Dat zijn de ge meenten in Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland die hun huishou delijk afval bij de AVR laten ver werken. De AVR staat de komende jaren nog een aanzienlijke investering te wachten. De zes roosterovens moe ten op termijn 'schoner' worden ge maakt door middel van rookgasrei nigers. Deze wordt gebouwd in de periode 1990-1992 en kost 100 mil- DEN HAAG (ANP) - Ongeveer de helft van de 9000 langdurig werklo zen, die vorig jaar via de loonkos tensubsidies van de wet Vermeend- Moor een baan hebben gevonden, pikt in feite de baan van een wer kende in. Twintig tot dertig procent van de werklozen die worden gehol pen zouden toch wel een baan zou hebben gevonden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de wet, dat minister De Koning gisteren aan de kamer heeft gezonden. Hij noemt de wet desondanks een succes. De wet (die zal worden uitge breid) stelt werkgevers die een lang durig werkloze een arbeidscontract i half jaar of langer aanbie- branding (vorig jaar 33.500 ton), betalen van sociale werkgeverspre- gaat naar de eigen stortplaats. mies. Daar kan nog eens 4000 gul- Opmerkelijk is het succes van de den subsidie voor scholing boven- actie 'Kwik in het bakkie als de na- op komen, tuur je lief is', bedoeld om batterijen apart te houden van het overig af- TT val. In zes maanden tijd werd in het Hoge Verwachtingen Rijnmond-gebied en bij vier ge- De Koning en zijn staatssecretaris meenten op Goeree Overflakkee De Graaf (sociale zaken) hebben ho- ruim 100.000 kilo aan batterijen in- ge verwachtingen, zo schreven zij gezameld, ruim twee keer zoveel als gisteren ook aan de Tweede Kamer, over het hele jaar 1987. Mede door van het jeugdwerkgarantieplan dit succes daalde de kwik-uitworp (jwg) dat op stapel staat en dat jon- via de AVR-schoorstenen 1210 kilo geren verplicht deel te nemen op tot 598 kilo. Met de rookgasreiniger straffe van uitkeringsverlies. Zij kan dit na 1990 nog met tweederde vinden het 'belangwekkend' dat 46 worden teruggebracht. procent van de overheidsbedrijven ROTTERDAM (GPD) - De Afval- gen-)bouwprojecten. Vliegas, verwerking Rijnmond (AVR) heeft ander restprodukt van de vuilver- den maximaal vier jaar vrij van het die jongeren in verband van het jwg aan een tijdelijke baan helpen nog meer willen doen. Dat staat in een gisteren gepubli ceerde begeleidende brief van de bewindslieden aan de Kamer bij een onderzoek naar de effecten van de voorloper van het jwg, de zoge naamde 'tijdelijke voorziening'. Van de tijdelijke voorziening kunnen jongeren en gemeenten vrijwillig gebruikmaken. Het gaat om tijdelijke deeltijdbanen bij de overheid en bij door de overheid be taalde instellingen voor jongeren tussen de 16 en 21 die zes maanden werkloos zijn. Vorig jaar bleek al dat de gemeenten hieraan op grote schaal deelnemen (8000 banen), om dat ze 1800 gulden subsidie per jon gere krijgen. De meeste jongeren in de tijdelij ke maatregel doen administratief werk (43 procent). Daarna volgen huishoudelijk werk (23), technisch werk (14) en verzorgend werk (13). Het aandeel van meisjes is 69 pro cent. Van alle jongeren behoort 14 procent tot een etnische minder heid. Voor één op de twaalf jonge ren bestaat er kans op een vaste baan bij de instelling waar hij of zij een tijdelijke baan heeft. Uitzendbureaus De 850 vestigingen van uitzendbu- koffie op de korte termijn merkbaar joen gUjden Aan het eind van het verbran dingsproces blijven onder wordt voor de consument. Benzine 'slakken' over. Dit restprodukt De prijs van een liter benzine gaat worcjt in toenemende mate ge morgen met twee cent omlaag. Een bruikt jn de wegenbouw en de be- liter superbenzine gaat dan aan de tonindustrie. De AVR produceerde zelftankpomp 1 (3 cent per liter kos- vong jaar 224.000 ton van die slak- ten en een liter euro loodvrij 164 ^en en ^je afvoeren naar (we- cent. Dieselolie wordt een cent per liter goedkoper, zodat de prijs daar- van op 86,2 cent per liter komt. De adviesprijzen voor benzine aan de witte pomp liggen een cent lager. Minimumloon Kamsteeg Auto Lease 071-317436 Oag»lg»s|. Katwijk, Li*». HUtcgom. LakJardorp. Aiphan »/<J Celstraf geëist voor subsidiefraude ROTTERDAM (ANP) - Twee man nen die ervan worden verdacht ten onrechte subsidiegeld te hebben opgestreken voor de export van kaas, hoorden gisteren vier en drie jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. De officier van justitie eiste bo vendien ontneming van het voor deel van elk drie ton dat beiden van de fraude hebben genoten en een boete van 750.000 gulden tegen de BV die ze speciaal voor deze fraude hadden opgericht. De 44-jarige J.V. en de 40-jarige J.V. zouden facturen en stempels van onder meer (buitenlandse) dou anekantoren hebben vervalst even als formulieren. Daarmee konden zij goedkope kaas uit niet-EG-lan- den importeren in onder andere de Verenigde Staten alsof de kaas toch uit een EG-land afkomstig was. Op die manier zijn bij voorbeeld de VS 500.000 dollar misgelopen en heeft Nederland zo'n 250.000 gulden te veel subsidie aan het bedrijf toege kend. 'Loonstijging van 5% mogelijk voor verpleegkundigen' DEN HAAG (GPD) - Een vijf-pro cents loonsverhoging in de gezond heidszorg is haalbaar volgens oud- staatssecretaris Van der Reijden, maar alleen voor de verpleegkundi gen. Er is eenvoudig niet genoeg geld beschikbaar voor de gehele sector, zegt Van der Reijden, die de problemen verkent tussen de over heid en de werknemers bij het cao- overleg in het ziekenhuiswezen. Van der Reijden betwijfelt overi gens of de bonden ermee akkoord gaan dat verplegers meer krijgen dan bijvoorbeeld technisch en ad- minstratief personeel. Volgens hem is het kabinet bereid een financiële bijdrage te leveren aan de oplossing van het slepend cao-conflict. Sa men met de verlaging van de pre mies, waartoe het pensioenfonds PGGM zich onlangs bereid ver klaarde, moet dat genoeg zijn voor een aanzienlijk beter aanbod aan de verplegers. Van de werkgevers, verenigd in de Nationale Ziekenhuisraad (NZR), mag volgens Van der Reij den niet al te veel worden verwacht: "Door de bezuinigingen zijn er in de budgetten van de ziekenhuizen niet veel mogelijkheden". Namens de NZR zei prof.dr. G.M. van Veldhoven gisteren in Utrecht ook te verwachten dat het kabinet serieus overweegt financieel over de brug te komen. Komende vrijdag overleggen de betrokken bewinds lieden over het cao-conflict. Tot nu toe was minister De Koning (sociale zaken) niet bereid meer uit te trek ken dan 0,75 procent aan loonsver betering. DEN HAAG (ANP) De gezamenlijke werkgevers zijn bereid om verder te praten met mi nister De Koning over de voorwaarden waaronder de nieuwe opzet (tripartisering) van de arbeidsvoorziening over onder meer de arbeidsbureaus nieuwe stijl van de grond kan komen. Daarmee haalt de grootste organisatie VNO erg snel zijn veto over het huidige wetsvoorstel van tafel. Het VNO vindt dat de Tweede Ka mer te veel zeggenschap krijgt in het doen en laten van het overkoe pelende Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening, waarin over heid, werkgevers en werknemers gezamenlijk het arbeidsmarktbe leid gaan bepalen. In het aanvanke lijke voorstel stond de Kamer vrij wel geheel buitenspel, waarna kri tiek van PvdA en WD De Koning dwong tot aanpassingen. De Raad van de Centrale Werkge versorganisaties, het samenwer kingsorgaan van de werkgevers in ons land, wil toch verder praten met de minister, maar blijft een gelijke mate van zeggenschap van werkge vers, werknemers en overheid on verkort als uitgangspunt zien. Door de tegemoetkomingen aan de Kamer is dat volgens het VNO niet langer het geval en dreigt be moeienis van de Kamer het arbeids marktbeleid te frustreren. "Dat staat haaks op de uitgangspunten, waardoor er nu een halfbakken compromis op tafel ligt", aldus VNO-voorzitter Van Lede, die on der geen beding door de Kamer uit gestippeld beleid wil uitvoeren. De Kamerleden Spieker (PvdA) en Linschoten (VVD) vinden dat minister De Koning nu met het VNO moet gaan praten. Vlak voor het zomerreces wisselen minister en Kamer nog een keer van gedach ten over de arbeidsvoorziening, waardoor de uiteindelijke behande ling na de verkiezingen door de Ka mer in nieuwe samenstelling zal plaatsvinden. De minister zelf zei gisteren zijn best te zullen doen het VNO er als nog van te overtuigen dat ze op ba sis van echte gelijkwaardigheid kunnen meedoen. Hij vergeleek zijn overleg met de Kamer met het overleg van werkgevers en werkne mers met hun achterban. "De Ka mer js als het ware mijn achterban". Hij was hoopvol over het halen van 1 januari 1990 als invoeringsdatum. Contract De Koning gaat ook met werkge vers en vakbonden praten over ver dere loonmatiging in 1990. Door af spraken in een sociaal contract wil de bewindsman de koppeling tus sen lonen en uitkeringen, die het ka binet op zichzelf voorstaat, herstel len. De bewindsman heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De Ko ning wees erop dat het kabinet alles moet doen wat in 's lands belang is. Overleg over een sociaal contract past in dat kader, aldus De Koning. Volgens hem. zal ook de komende jaren werk boven inkomen moeten gaan. 'Hulpbehoevenden door Financiën gediscrimineerd' DEN HAAG (GPD) - Onge- huwde bejaarden en hulpbehoe vende gehandicapten van 27 jaar en ouder worden door het ministerie van financiën gedis crimineerd. Als zij van anderen dan naaste familie hulp krijgen, worden zij door het ministerie ingedeeld in belasting-tarief groep I. Verzorgen naaste fami lieleden hen, dan worden zij in de gunstiger groep II ingedeeld. De Nationale Ombudsman, mr.drs. Oosting, komt tot zijn aanbeveling op grond van een klacht van een ernstig lichame lijk gehandicapte vrouw uit Leidschendam. Zij heeft geen familieleden die haar de noodza kelijke hulp en verzorging kun nen of willen bieden en vond een andere alleenstaande vrouw bereid bij haar in te trekken, op niet-comerciële basis. Dat resul teerde voor beide vrouwen in in deling in de hoogste belasting tariefgroep, omdat zij werden geacht samen te wonen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ver eniging Eigen Huis heeft het over leg met de Koninklijke Notariële Broederschap afgebroken. De nota rissen willen niet ingaan op de voor waarde van Eigen Huis om de tarie ven voor de overdracht van koop woningen te halveren. De notarissen zijn bereid met de Vereniging Eigen Huis te gaan pra ten over wijziging van de tarieven voor de aankoop van een eigen huis. Maar dan moeten wel alle notariële tarieven in het overleg worden be trokken, aldus directeur mr. P. Kole van de Koninklijke Notariële Broe derschap. De Vereniging Eigen Huis verzet zich ertegen dat notarissen de tarie ven eenzijdig vaststellen. Daardoor is er geen sprake van een gelijk waardige onderhandelingspositie. De Vereniging heeft het overleg Eigen Huis breekt overleg over lagere notariskosten af met de Broederschap nu afgebro ken en wil dat pas weer hervatten als de overheid (de ministeries van justitie, economische zaken en volkshuisvesting) eraan deelneemt. Volgens de Broederschap is ver laging van de tarieven van vooral de duurdere koopwoningen bespreek baar. Maar dat zal dan wel gevolgen hebben voor de transacties in lagere prijsklassen of voor het tarief van testamenten, zei Kole gisteren in een reactie op het conflict met de Vereniging Eigen Huis. Ongeveer een jaar geleden kwam de Vereniging Eigen Huis met een rapport waarin de notariële tarieven voor transport- en hypotheekakten ernstig werden bekritiseerd. De Vereniging vindt de dienstverle ning aan de huizenkoper 'groten deels overbodig en in ieder geval veel te duur'. Het gesprek dat daar na op gang kwam tussen Vereni ging en Broederschap lijkt voorals nog geen enkel resultaat te hebben gehad. Zelfs wanneer de overheid bereid is deel te nemen aan de onderhan delingen, eist 'Eigen Huis' een hal vering van de tarieven voor trans port- en hypotheekakte alvorens aan het nieuwe overleg deel te ne men. Volgens de Vereniging blijft er ook na halvering van die tarieven een ruim inkomen over voor de no tarissen. Enkele honderden binnenschippers waren gisteravond bijeen om de bereidheid tot acties te peilen voor het geval Granaria opnieuw eigen vervoer buiten de schippersbeurs om gebruikt. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - Als de Rot terdamse veevoederhandelaar Gra naria besluit met de 9,6 miljoen gul den schadevergoeding van de over heid eigen schepen te kopen, dan zullen de binnenschippers opnieuw tegen dit eigen vervoer in actie ko men. dit hebben ze gisteravond op een schippersvergadering in Rot terdam besloten. "Granaria vaart niet; als Granaria gaat varen breekt de pleuris uit; als Granaria vaart krijgt hij ons over zich heen", waren de uitspraken waarmee de schippers besloten nooit te zullen toestaan dat het Rot terdamse bedrijf opnieuw probeert zijn vrachten buiten de schippers beurs om te vervoeren. Vorig jaar waren de schippersac- ties gericht tegen de goedkope ver- voersmethode van Granaria om een groot deel van het eigen vervoer te laten verrichten in eigen duwbak ken met per gelegenheid gecharter de duwboten. Nu het bedrijf daar van heeft afgezien zou het in theorie volgens een nieuwe richtlijn wel het eigen vervoer met duwboten in ei gen beheer mogen verrichten. De honderden schippers die in het gebouw Palace bijeen waren ge komen legden zich, zij het morrend, neer bij de constatering dat er waar schijnlijk weinig mogelijkheden meer zijn om de door de arbitrage commissie berekende schadever goeding voor het bedrijf te torpede ren. Granaria heeft 9,6 miljoen gul den gekregen om geen gebruik te maken van de vergunning die het bedrijf eigen vervoer toestaat. Met enige spanning wachten de schippers af of in het komende overleg tussen Smit-Kroes en de Tweede Kamer nog wat meer dui delijk wordt over de achtergrond van de hele Granaria-affaire. Tal van schippers lieten echter blijken ook in de Tweede Kamer weinig vertrouwen meer te hebben. De vier miljoen Amerikanen die het minimumloon verdienen zullen de komende tijd niet meer geld in hun loonzakje vinden. Het Huis van Af- gevraadigden is er gisteren niet in geslaagd voldoende stemmen te verzamelen om het veto van Bush teniet te doen en het minimumloon de komende drie jaar te verhogen met 1,20 dollar (2,65 gulden) per uur tot 4,55 dollar per uur (10,00 gulden) in 1991. Brazilië De sojaboon heeft koffie definitief onttroond als het belangrijkste ex- portprodukt van Brazilië. In het boekjaar 1989 oogstte Brazilië 23,5 miljoen ton sojabonen, een stijging met dertig procent ten opzichte van vorig jaar. ROTTERDAM (GPD) - Het beleg gen in zeeschepen is weer in. Aan gelokt door de goede resultaten in de zeescheepvaart en bij gebrek aan andere beleggings- en investerings mogelijkheden, stellen banken, par ticuliere beleggers en andere finan ciële instellingen weer miljarden ter beschikking voor de financiering van schepen, zo blijkt uit het jaar verslag van de Nederlandse Scheepshypotheekbank. Dit jaar heeft de bank al voor 500 miljoen aan leningen gesloten, waardoor het totaal, dat eind maart 1,4 miljard bedroeg, nog verder zal toenemen. De bank zal zich verder meer gaan richten op het deelne men in het risicodragende kapitaal van rederijen. De Scheepshypotheekbank, on derdeel van de Rabobank Neder land, noemt het frappant dat zo kort na de scheepvaartcrisis, waarin meermalen op veilig lijkende lenin gen verliezen moesten worden ge nomen, de bereidheid aanwezig is om in deze bedrijfstak ook weer risi co-kapitaal te steken. De Scheepshypotheekbank meent dat de hier en daar bestaande angst als zouden er te weinig midde len zijn om de noodzakelijke ver nieuwing van de vloot te financie ren, ongegrond is. Er is nu kapitaal voorhanden en bovendien beschik ken reders, die in de jaren 1985,1986 en 1987 schepen kochten tegen uit zonderlijk lage prijzen, inmiddels ook over grote vermogens voor nieuwe investeringen. De bank waarschuwt nog wel voor onbezonnen financieringen waardoor opnieuw een teveel aan schepen zou kunnen ontstaan. Zij hoopt dat strenge voorwaarden worden verbonden aan de hoogte en de duur van de lening, het mana gement van de rederij en het em plooi van de schepen. "De politieke stabiliteit, de gunstige economische ontwikkeling in het Verre Oosten, het bestand tussen Iran en Irak en de op topcapaciteit draaiende in dustrielanden zijn voor de scheep vaart gunstige omstandigheden", aldus het jaarverslag. De Rijn- en bmnenvaartmarkt moet, voor zover het de droge la ding betreft, volgens de Scheepshy potheekbank eveneens kunnen profiteren van de goede economi sche ontwikkelingen. De malaise in de binnentankvaart, verergerd door de zachte winter, kan slechts ver holpen worden door een internatio nale capaciteitsregeling. Van renda bele vrachten is reeds lang geen sprake meer. Vorig jaar verleende de Scheeps hypotheekbank voor een recordbe drag aan leningen (691 miljoen). De brutowinst steeg met ruim 57 per cent tot 23 miljoen gulden. Na toe voeging aan de 'stroppenpot' (voor ziening algemene bedrijfsrisico's) en belastingen bedroeg de netto winst 6,3 miljoen (tegen 1,1 miljoen in 1987). Ook voor dit jaar zijn de vooruitzichten gunstig. reaus in Nederland hebben de Tweede Kamer aangeboden in 1990 tienduizend langdurig werklozen aan betaald werk te helpen. De uit zendbureaus willen dan wel net zo worden behandeld als andere be drijven die langdurig werklozen aan een vaste baan helpen. Zo wil len zij premievrijstelling voor maxi maal vier jaar en subsidie voor de kosten van training en begeleiding van de werkloze. De uitzendbureaus vragen de Tweede Kamer de wet Vermeend- Moor zo aan te passen dat een lang durig werkloze die via het uitzend bureau aan een vaste baan komt, de premievrijstelling bij zijn nieuwe, vaste werkgever, behoudt. DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Koning (financiën) heeft gisteren in de Kamer felle kritiek te verduren gekregen op zijn beslissing om bepaalde omstreden afspraken ('rulings') tussen belastinginspecteurs en belasting plichtigen (bedrijven) nog enige tijd te gedogen. "Konings afscheidsgeschenk voor het bedrijfsleven", noemde PvdA-ka- merlid dat in een door hemzelf aangevraagd debat. CDA-Kamerlid Vreug- denhil vond dat er te veel een luchtje aan het besluit van Koning hing van een "legalisatie van allerlei zaken die niet recht zijn". Hij verdacht de be windsman er echter niet van douceurtjes weg te geven. Zijn fractie en de WD steunden Koning in zijn zogeheten ruling-beleid. De bewindsman zelf pareerde fel met: "Ik ben verbaasd over de kritiek. Er is geen sprake van nieuw beleid. De heer Vermeend is niet goed op de hoogte" Volgens Koning werd de aanval van Vermeend dan ook vooral in gegeven door de verkiezingen van vandaag. De bewindsman erkende eind 1988 de Kamer te hebben gezegd dat ru lings die in strijd zijn met de wet niet meer konden worden verlengd. On derzoek leerde echter dat bij de meeste rulings de bepaling is opgenomen dat deze na hun looptijd met eenzelfde periode worden verlengd. Bij een wijziging van beleid is niet onder die bepaling uit te komen. Daarom is, bij wijze van overgangsbeleid, nu bepaald dat de omstreden ru lings nog maximaal één keer verlengd worden. Bij alle nieuwe rulings wordt bepaald dat deze kunnen worden verlengd voor maximaal 4 jaar. Met Van Dool zonwering houdt u het zonnetje uit huis en haalt u kwaliteit in huis. Want met Van Dool zonwering mag u hier allemaal op rekenen: garantie, perfeKt maatwerk, vakkundige plaatsing, top-kwaliteit materialen, deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool zonwering... Vakwerk

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7