Piloot SLM nam mens elijl k risico Lubbers hield zijn kruit droog Meer steun voor Indonesië KIJKSHOP...STERK IN GEREEDSCHAP... kijkshop Speculaties over vliegramp nemen toe Medicijngebruik onder beroepsbevolking hoog Voorzitter van LSVB treedt af lb DEN HAAG (ANP) - Het medicijn gebruik onder de Nederlandse wer kende beroepsbevolking is hoog. Ruim een derde van de beroepsbe volking gebruikt voorgeschreven of niet-voorgeschreven medicijnen. Zo'n 15 procent neemt geneesmid delen die het reactie- en waarne mingsvermogen kunnen beïnvloe den. Ernst en omvang van het medi- bruik ook nadelige gevolgen kan cijngebruik maken overheidsingrij- hebben voor het functioneren 1 sen op hun werk, is de omvang het medicijngebruik onder de pen gewenst. Dit blijkt uit het gebruik van medicijnen onder werkende beroepsbevolking werkenden dat is uitgevoerd door kaart gebracht. Het onderzoek be- het ministerie van sociale zaken en staat uit werkgelegenheid. Staatssecretaris gevens v De Graaf heeft de onderzoeksresul taten aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer. Aanleiding tot het onderzoek vormde een in 1986 gehouden lan- beeld werkdruk of stress, zo staat in j het rapport. Relatief hoge percenta ges medicijngebruikers komen voor in het onderwijs, de zakelijke dienstverlening, maatschappelijk werk, en in de gezondheidszorg. De omvang van het medicijnge bruik onder de Nederlandse wer kende beroepsbevolking wijkt ech- geneesmiddelen die het reactie- of ter niet opmerkelijk af van het ge- waarnemingsvermogen beïnvloe- bruik onder de gehele Nederlandse dén. Onder de vrouwelijke werkenden komen meer medicijngebruikers voor dan onder mannen. Vooral de hogere leeftijdsklas- Uit het onderzoek komt ren dat het medicijngebruik vaker slikken veelal slaap- voorkomt naar mate de leeftijd vor- middelen, dert: in de leeftijdsklasse van 55-64 PARAMARIBO/AMSTERDAM (GPD/ANP) - Amerikaanse deskundigen die de leiding ee\Z^e~Z ÏÏSS&TTiÏÏTuSZ hebben over het onderzoek naar de vliegramp vorige week in Suriname hebben aan de waarin op de risico's van medicijn- hand van beschikbaar gekomen gegevens verklaard dat de piloot Will Rodgers (65) aan- gebruik door verkeersdeelnemers vaardbare risico's heeft genomen toen hij eenmaal de baan zag op 900 meter afstand en werd gewezen. Omdat medicijnge- probeerde te landen. Sommigen spreken van menselijke risico's. Bijna alle piloten zouden die nemen omdat het instrumenten landingssysteem (ILS) op Zanderij niet functioneert. medicijn- (zowel voorgeschreven als niet- mers voorgeschreven). Van deze leef- stoord tijdsgroep slikt meer dan een derde bevolking, aldus het onderzoek. Omdat de werknemer vrij vaak en vrij veel grijpt naar geneesmidde len, is overheidsingrijpen toch ge boden, aldus het onderzoek. "Ge- (55-64 jaar), zo'n 60 procent, ge- dacht kan worden aan voorlichting bruiken veel geneesmiddelen. Zij speciaal voor werknemers, maar kalmerings- ook ten behoeve van artsen en apo thekers", zo staat in het rapport. De kennis van deze laatsten over medi- Medicijngebruik onder werkne- cijnen die reactie- en waarnemings- I een gevolg van een ver- vèrmogen beïnvloeden is volgens enwicht tussen belasting de onderzoekers namelijk niet opti- belastbaarheid door bijvoor- maal. Een week na de ramp met de DC-8 de SLM bij vliegveld Zanderij de 'cockpit troffen. De politie is ervan op de gesprek- hoogte, maar heeft nog geen r de radio tussen verkeers- houdingen gepleegd. Bij de berging i vliegtuigen plus die tussen honderd de bemanningsleden zijn opgeno- trokken. Een aantal van hen heeft verklaard gezien te hebben dat i Suriname is een ware vloedgolf ken o- aan speculaties over de oorzaak op toren i gang gekomen. In het Surinaamse dagblad 'De Ware Tijd' is geconsta teerd dat "op iedere straathoek te "Uit de bandopname van de sieraden weggenomen werden vernemen valt waarom het toestel is 'cockpit voice recorder'is gebleken dode lichamen. Ook familieleden neergestort, hoe het toeging tijdens dat de verkeerstoren opdracht heeft van omgekomenen zeiden dat i ge- "J" w kan slachtoffers ontbraken, hoogte Directeur A. Mungra van de Suri- luchtvaartmaatschappij uit de zwarte doos", Verscheidene Surinaamse kran- de landingsbaan tot op ten meldden dat voorlopig onder- van 560 voet (ongeveer 170 meter) zoek heeft uitgewezen dat het in- worden genaderd. Met het ILS kan SLM heeft verklaard dat strumenten landings systeem (ILS) worden gedaald tot van het vliegveld Zanderij bij Para- 260 voet (een kleine maribo de oorzaak geweest is van het ongeluk. De heer Veira, hoofd van de Surinaamse Luchtvaart dienst, zegt daarentegen dat het ILS niet is gebruikt bij het binnenlood sen van het toestel. Volgens Veira is getracht het SLM-toestel in de mist te laten landen met een ander sys teem. Dat zou blijken uit het afluis- achten het schijnlijk dat falen hoogte van bruik is gemaakt van het feit dat de meter). Vol- SLM gratis tickets beschikbaar had op het moment gesteld voor nabestaanden. Ruim een kwart van de 400 passagiers van de speciale KLM-vlucht die zater- Paramaribo aankwam, was de slachtoffers. gens Veira van de landing voldoende zicht om het Vordme-systeem toe te passen. Veira: "Ook al zou het Instrument Landing System niet gewerkt heb- geen familielid ben, dan kan dit nooit de oorzaak van de vliègramp geweest zijn". Verkeersvliegers in Nederland Meer dan 5000 mensen wonen rouwdienst bij PARAMARIBO (ANP) - De Su rinaamse regering heeft gister avond een nationale rouwdienst gehouden in het Anthony Nes- ty-stadion in Paramaribo. De dienst werd bijgewoond door ruim 5.000 ménsen onder wie de totale regering. Assembleevoor zitter Jaggernath Lachmon, ver tegenwoordigers van diverse landen en vele kopstukken uit de Surinaamse samenleving. President Ramsewak Shank- ar zei in een korte toespraak dat met deze bezinningsdienst de nationale rouwweek werd afge sloten. Dit betekent echter niet dat daarmee een eind komt aan het medeleven met de vele na bestaanden van hen die zo jam merlijk omkwamen bij de vlie gramp op woensdag 7 juni, zo zei Shankar. De rouwdienst begon nadat om zes uur de kerkklokken in het hele land hadden geluid. Geestelijken van diverse reli gies richtten een woord tot de rouwenden, waardoor de dierist een interreligieus karakter had. Ter gelegenheid van de rouw dienst voor de slachtoffers wa ren nagenoeg alle zaken en res taurants de hele middag geslo ten. Tijdens de week van natio nale rouw bleven de bioscopen, discotheken en andere openba re gelegenheden gesloten en werden alle openbare activitei ten afgelast. Kostenbeheersing gezondheidszorg werpt vrucht af Molukkers en Papua's demonstreerden gistermiddag in Den Haag i tegen de IGGI-conferentie over steun aan Indonesië. het ILS ge leid heeft tot de ramp. De Ameri kaanse piloot Will Rodgers vloog al ruim twee jaar op Zanderij en kon weten dat het systeem onnauwkeu rig was. Ook de KLM heeft onafge broken op vliegveld Zanderij gevlo- MAARSSEN (ANP) - De kostenbe- gen. Volgens luchtvaartdeskundi- heersing in de gezondheidszorg gen van de KLM is landen bij mist heeft resultaat gehad. Staatssecre- zonder ILS alleen mogelijk met be- taris Dees (volksgezondheid) stelde hulp van radarassistentie. Zanderij dit gisteren tevreden vast op de al- zou echter niet beschikken over de gemene ledenvergadering van daarvoor benodigde precisie-appa- Nefarma, de overkoepelende orga- ratuur. nisatie van de farmaceutische in- Geroofd Vorige week maakte het Centraal Er zijn overigens sterke aanwijzin- Bureau voor de Statistiek voorlopi- gen dat bij de berging van slachtof- ge cijfers over die kostenontwikke- UA ,TDO, fers uit het neergestorte vliegtuig ling bekend: de kosten van de ge- H^AG (IPS) Indonesië kan persoonlijke bezittingen geroofd zondheidszorg zijn vorig jaar met «ojnend jaar rekenen op 4,3 miljard (jard gulden gestegen tot 37,5 het ministerie i IGGI zegt 9,5 miljard gulden toe zijn. Iri de buurt van het toestel zijn Afiff van ontwikkelingsplanning, legde Bukman in voorzichtige be de IGGI, de Intergouvernementele Groep voor Indonesië. Dit betekent een verhoging van de hulp met drie honderd miljöen dollar. Deze uit komst van het tweedaagse IGGI- overleg maakte demissionair minis ter van ontwikkelingssamenwer king Bukman gisteren in Den Haag bekend. Net als vorig jaar is Japan ook in 1989/90 de grootste geldschieter van de regering in Jakarta, op de voet gevolgd door de Wereldbank. Uit transmigratie aan de orde, de Tokyo komt 1,46 miljard dollar, uit streden verhuizing Washington 1,35 miljard dollar. Het Nederlandse aandeel bedraagt vergaderingen kwam de schending den verdreven door de aanleg van de mensenrechten in Indonesië bijvoorbeeld stuwdammen, pas aan de orde na afloop van de be sprekingen over de hulp. In Stuwdam sprek met het hoofd van de Indone- Een actueel voorbeeld, waar de be- sische delegatie, minister Saleh windslieden overigens geen woord UTRECHT (ANP) - De voorzitter van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVB), Nicky de Hiep, is gis teravond afgetreden. Nicky de Hiep deelde haar aftreden mee tijdens een besloten algemene ledenverga dering van de LSVB. De LSVB noemt als reden voor haar aftreden een uitspraak van De Hiep over de harmonisatiewet, die in tegen spraak is met het beleid van de LS VB. Nicky de Hiep is maar een paar maanden voorzitter van de LSVB geweest. Begin dit jaar werd ze de opvolgster van Maarten van Poel geest. In een verklaring zegt de LS VB "kennis te hebben genomen" van het besluit van Nicky de Hiep. Een woordvoerder van de LSVB zei in een toelichting dat de ge wraakte uitspraak van Nicky de Hiep ging over de overgangsrege- ling in de harmonisatiewet. Zoals buitenlandse zaken bekend bepaalt die wet dat studen ten hoogstens zes jaar over hun stu die mogen doen. De wet heeft een terugwerkende kracht" tot 1981. Minister Deetman erkende on langs dat een aantal studenten hier door in de problemen zou komen. Hij stelde een overgangsregeling voor van twee jaar. Het VVD-Twee- de Kamerlid Franssen was het daar niet mee eens en dreigde zelfs de zaak controversieel te verklaren. Nicky de Hiep heeft twee weken ge leden tijdens een forumbijeen komst van het jongerenplatform van de WD gesuggereerd om de overgangsregeling een jaar te laten plaats van twee jaar. Deze wijdden, is de omstreden miP, „v. stuwdam bij Kedung Ombo op ddren - woordingen drie punten op tafel, Midden-Java. Volgens de laatste in- sPraak wijkt af van het beleid waarover de internationale gemeen- formatie stijgt honderden gezinnen van de die vindt dat de schap zich zorgen maakt. Over de letterlijk het water tot de lippen, gangsregeling dit overleg hulden de Het stuwmeer achter de dam loopt duren. langzaam vol. De boeren willen hun De zaak kwam gisteravond land niet verlaten omdat de vergoe- orde t«dens de algemene ledenver lang mogelijk uitkomst gesprekspartners zich gisteren stilzwijgen. Als eerste punt stelde Bukman de ding die de regering hen biedt niet pdenng waaraan alle studenten- 'e, de om- meer dan een tiende is van de wer- bonden die lid zijn van de LSVB, bewoners kelijke waarde van hun land. deelnamen Uit die beraadslagin- dunbe- Op de agenda van de IGGI-verga- gen heeft De Hiep geconcludeerd dering is geen plek ingeruimd voor dat ze maar beter kon aftreden al- 286 miljoen gulden, tegen 252 mil- gaat dat weliswaar zonder dwang, dergelijke klachten uit de samenle- dus. de woordvoerder. De LSVB iving. De donoren beperken zich tot heeft ,nd ee" interim-bestuur be- bespreking van de hoofdlijnen n°emd. Op de algemene ledenver- Zoals gebruikelijk bij de IGGI- van de Indonesische economie. Mi- ««tering in september wordt nister Bukman was vol lof over de n,auw bestuur e hij op de rechteloze positie prestaties van de regering in Jakar- Zltter gekozen. ta de afgelopen twee jaar. De econo- IT mische groei is gestegen tot een ge- KinflPrPll Vail i boeren die van hun land 1 Haags stadhuis van de baan MAASTRICHT - Schoonmakers bescher- DEN HAAG (ANP) - Het Haagse stadhuisplan is vrijwel zeker van de baan. schoon te maken. Onbekenden hebben de gehele trein voorzien van graffi- stemmen. Eén van hen is de wethouder van financiën, G. van Ötterloo Het ti. De NS heeft er nog geen idee van waar en wanneer deze 'kunstuiting' is dreigement van het gewestelijke bestuur, namelijk dat bij blijvende zonde vijf procent, de inflatie daal de tot 6,6 procent en Indonesië is 111 J hard bezig met deregulering en af- DHlKOIl ££6J£001Q schaffing van handels- en investe- ringsbarrieres. aangebracht. Zeker is dat het cadeau bij de jarige NS ii gevallen. i verkeerde aarde is enigheid binnen de Haagse PvdA, e and opstappen, lijkt nu de uitvoering nabij. Verdronken De 21-jarige Oliver Ketelhut uit het Westduitse Heiligenhaus is gister avond verdronken in het Leuker- meer bij het Noordlimburgse Well. De juiste toedracht is nog onbe kend, aldus de politie. Vermoord Een 62-jarige Amsterdammer gis termiddag in zijn woning aan de Bannebuikslootlaan door de politie dood gevonden. Hij is met geweld om het leven gebracht. D man ver scheen 's morgens niet op zijn werk, zodat de politie werd ingeschakeld. De groep ernstige delicten van de politie onderzoekt de zaak. Drugs De douane heeft in 1988 verspreid over geheel Nederland 458 kilo he roïne en cocaïne en ruim 68.000 kilo hasj en marihuana gevonden en in beslag genomen. Op Schiphol kwa men de meeste zwaar verdovende middelen in de douane-netten: 374 kilo. Aan lichte drugs is daar 'slechts' 5.700 kilo in beslag geno men. In de zeehavens heeft de doua ne verreweg de meeste soft drugs in beslag genomen: 55.000 kilo. Van Thijn Met een van de kortste verklaringen uit zijn zesjarige carrière als burge meester van Amsterdam heeft Ed van Thijn gisteren zijn herbenoe ming aanvaard voor eep periode van nog eens zes jaar. Van Thijn maakte duidelijk dat hij in Amster dam wil blijven en niet beschikbaar is voor de Haagse politiek. Eerder was hij onder meer minister van Binnenlandse Zaken. Tbc De 800 personeelsleden van het mi litair hospitaal Dr. A. Mathijsen in Den Haag krijgen vanaf volgende week een Mantoux- of röntgen-on- derzoek om na te gaan of er besmet ting met tbc heeft plaatsgevonden. De leiding van het hospitaal heeft daartoe besloten, nadat sinds sep-, tember 1988 vijf patiënten zijn op genomen die aan een besmettelijke vorm van tbc bleken te lijden, aldus het ministerie van defensie giste- De verlaezingscampagne die niet op gang kwam DEN HAAG (GPD) - 'Geluk kig is het bijna voorbij' ver zuchtte begin deze week één van de Europese lijsttrekkers, toen hij dacht onbespied een plasje te kunnen doen. Niet alleen de vermoeidheid uitte zich in deze hartekreet. Ook het feit dat de Europese ver kiezingscampagne niet over Europa ging, moet bij de Eu rolijsttrekkers enige frustra tie hebben achtergelaten. door Henri Kruithof Piet Dankert, Jean Penders en Gijs de Vries (zo heten de Euro- lijsttrekkers van de drie grote par tijen) hebben de afgelopen maand krampachtig geprobeerd uit te leggen dat de kabinetscrisis in hun voordeel zou werken. Ze hebben de indruk echter niet kunnen wegnemen, duidelijk te leurgesteld te zijn over het feit dat de Europese onderwerpen vol strekt ondergesneeuwd raakten. "De nationale politiek is er als een denderende trein over heen ge gaan", zei D66-leider Van Mierlo dinsdag treffend. Alle onderzoeken wijzen het uit: De Nederlandse burger weet, ook na weken campagne, nauwe lijks iets over de taken en be voegdheden van het Europarle ment en nog veel minder over de Nederlandse vertegenwoordigers in die zaal. Zelfs het partijkader, de verkiezingsbijeen komsten kwam, kon veelal niet vertellen wie de eigen lijsttrekker De Eurolijsttrekkers hebben het échec van 'hun' campagne ten dele aan zichzelf te danken. Ze hebben geen van allen gepro beerd een politiek onderwerp op de Europese agenda te zetten. Piet Dankerts (PvdA) vermeende boterfraude was slechts een zwakke, en pijnlijk mislukte, po ging in die richting. Maar wie, zoals de WD-er Gijs de Vries, vooral praat over de noodzaak van een Europees bosbouwbeleid of nieuwe TV-technologie, moet niet klagen als de kiezers ongeïn teresseerd het hoofd afwenden. De partijen hebben zich er in rap tempo bij neergelegd dat er in grote lijnen overeenstemming be staat over 'Europa'. PvdA, CDA en WD, maar ook de kleine link se partijtjes zijn het er over eens dat het Europese parlement meer macht moet krijgen. Vooral in het kader van het verdwijnen van de binnengrenzen in 1992, moeten de nationale parlementen be voegdheden overdragen aan de Europese pendant in Brussel- /Straatsburg. Ook het milieu is volgens alle politieke groeperin gen even belangrijk. Vervelend PvdA-er Piet Dankert drukte het dinsdagavond klagend in St. An- naland zo uit: "De indruk bestaat dat de campagne zo'n dooie boel is, vervelend, omdat de partijen het eens zijn". Hij probeerde het nog even met: "Soms is overeen stemming in de politiek geen slechte zaak". Maar een parle ment dat door lage opkomst en gebrek aan bevoegdheden poli tieke kracht mist, zal ook eensge zind weinig presteren. Toch wijzen opiniepeilingen uit dat de opkomst vandaag wei eens hoger zou kunnen zijn dan bij de vorige Europese verkiezin gen. De oorzaak daarvoor is ech ter niet te zoeken bij een toene mend belang dat de burgers zou den hechten aan Europa. Nee, veel waarschijnlijker is dat de op roep van alle politici om te gaan stemmen, omdat het zo'n mooie voorronde is voor de echte verkie zingen op 6 september, enig effect begint te sorteren. De partijen hebben de afgelo pen weken daar ook nadrukkelijk voor gebruikt: om het partijkader te mobiliseren, te kijken of het 'apparaat' gesmeerd loopt, de electorale mogelijkheden te me ten, en de nationale lijsttrekkers te profileren. Joris Voorhoeve had de campagne nodig om de wonden van WD-strijd te laten helen, PvdA-leider Wim Kok ge bruikte de bijeenkomsten om zich nadrukkelijk af te zetten te gen CDA-; DEN HAAG (GPD) - De politie in Leidschendam begint binnenkort met het verhoor van een 33-jarige ,cuuc "Indonesié doet het heel goed in vrouw uit deze gemeente die afgelo- 'PvdA^weth'ouders'moeten vergelijking met andere landen in pen zaterdag twee dochtertjes van wetnouaers moeten dezelfde positie« dus Bukman, een balkon op de vierde etage van De royale ondersteuning door de haar flat heeft gegooid. De meisjes IGGI is volgens hem het tastbare van 5 en 7 jaar liggen met ernstig bewijs van die waardering. Om op hersenletsel in coma in een Haags den duur minder afhankelijk te ziekenhuis. De vrouw die na haar worden van buitenlandse steun daad ook zelf van het balkon moet Indonesië zijn uitvoer verder sprong, is met twee gebroken benen vergroten. Ook moet Jakarta beter in het ziekenhuis opgenomen. Vol- gebruik maken van de eigen finan- gens een woordvoerder van de ciele bronnen, bijvoorbeeld door de Leidschendamse politie heeft de belastinginning te verbeteren, con- vrouw in een vlaag van verstands- cludeerde de IGGI. verbijstering gehandeld. ADVERTENTIE De enige die zich tijdens deze campagne op de achtergrond heeft gehouden is premier en CDA-lijsttrekker voor de echte verkiezingen, Ruud Lubbers. Hij was weliswaar telkens aanwezig op de CDA-bijeenkomsten, maar hij moet nog betrapt worden op de eerste nieuwswaardige uit spraak. Met de arrogantie van de echte leider van het land, houdt hij zich verre van het laag bij de grondse politieke gewoel. Perikelen Althans dat beeld probeert hij vèn zichzelf op te houden. In wer kelijkheid ligt dat natuurlijk an ders. Hij mengt zich niet direct in de politieke perikelen, omdat hij voor zichzelf het imago van de lei der 'boven de partijen' wil ophou den. Dat imago had hij bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer zo zorgvuldig op gebouwd en dat heeft hem geen windeieren gelegd. Juist de 'staatsman' Lubbers heeft toen in de laatste dagen nog voor een po litieke aardverschuiving ten gun ste van het CDA gezorgd. Lubbers lijkt de Europese ver kiezingen dan ook totaal onbe langrijk te vinden. Alles wat hij doet, en vooral wat hij niet doet, staat in het .teken van de zesde september. Dan moet het CDA opnieuw de grote klapper maken en in elk geval de grootste partij worden. Dat lukt alleen, als gedu rende de hele zomer by de CDA- achterban het schrikbeeld levend kan worden gehouden van een 'rode' stembusoverwinning. Een vervelende bijkomstigheid daarbij kan zijn dat het CDA al vandaag als de grootste uit de stembus rolt. De campagneleider van die partij krijgt dan de moei lijke taak in eigen kring uit te leg gen dat de klus nog lang niet ge klaard is; dat er nog steeds cam pagne gevoerd moet worden. Een te grote voorsprong vandaag op de concurrerende partijen (met name de PvdA), kan op zes sep tember alleen maar remmend werken. 'Europa' is vanavond voorbij, de verkiezingen duren tot zes september. FERM KOLOMBOORMACHINE Boorkop 13 mm Boordiepte 50 mm Uitlading 105 mm *5 Snelheden Hoogte onderste werkplaats tot boorkop265mm* Totale hoogte 585 mm Fermprijs 289.- MACHINEKLEM 19.95 Frontech MIDISET MET CD SPELER Stereo combinatie met FM/MG en LG tuner Dubbel cassettedeck mat high-speed dubbing Computergestuurde CD-speler met geheugen Platenspeler met keramisch element. Vbor adressen, bel 04180-15575

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3