'Daar zijn geen woorden voor' Herstel basketbalteam tegen Tsjechoslowakije Kriek doorbreekt zegereeks Chang SPOÏTV Ondanks tweede nederlaag bij EK in Varna Van der Wiel goed op dreef Van Embiicqs bij Oranje Poortenaar bezorgt Nederlands hockeyteam 'finaleplaats' Volleybalsters walsen eenvoudig over Spanje MuttiRent DONDERDAG 15 JUNI 1989 SPORT PAGINA 19 ROSMALEN (GPD) Michael Chang staat weer met beide benen op de grond. De winnaar van Roland Garros verkeek zich gisteren op het snelle gras in Rosmalen op de taaie ve teraan Johan Kriek, die het zich zelfs kon veroorloven om zeventien dubbele fouten te slaan. De 31-jarige Amerikaan klopte zijn veertien jaar jongere landgenoot met 1-6, 7-6 en 6-4. reldranglijst Chang leek niet echt onder zijn derlaag gebukt te gaan. „Je kan niet Evernden altijd blijven winnen. Wil je een ech- Schapers niet al te veel vanavond tegen morgenavond tegen vakan te kampioen worden en de top ha- tiestemming zal verkeren, want len, dan moet je ook verliezen. Dat Rosmalen kan best nog wat Chinees hoort bij het leerproces. En laten eerlijk zijn: de oorzaak dat ik verlo ren heb is Kriek. Die stond erg goed te spelen", aldus Chang. De ervaring van 'grasliefhebber' Kriek gaf vooral de doorslag. De speler uit Florida verloor vuurwerk gebruiken. Over het1 lies van Chang zat de organisatie niet in. Wèl over de uitzending van het NOS-journaal. Daarin werd ge meld dat Chang uitgeschakeld was. Dat zou de organisatie toeschou- kunnen kosten. Chang speelt ste set met 6-1, maar herstelde zich nog minimaal drie partijen, want i„ prima in de tweede, hoewel hij die Rosmalen wordt het poulesysteem bijna nog uit handen gaf. Door de gehanteerd". tiebreak (7-3) te winnen sleepte hij i derde set uit. Chang liet daar- Voor Michiel Schapers is het toer nooi zo goed als voorbij. Weliswaar t toe dat zijn opponent het initia- mag hij vanavond nog - - w spar ren' tegen Michael Chang en dan za terdag om plaats vijf tot en met acht in de eindklassering spelen, maar meer eer is er voor de Rotterdam mer niet meer te behalen. Na zijn verlies dinsdag tegen Johan Kriek „Het verbaasde me eigenlijk dat ging hij gistermiddag met 6-1,3-6 en Chang zo goed startte op gras, want 6-4 onderuit tegen de Nieuwzeelan- tief nam en tot verbijstering a vijftienhonderd kijkers verrassend de derde set (6-4) won. Overschakeling de overschakeling van gravel gras is vrij groot. Ik ben van nature een aanvaller en speel het service- i volleyspel, terwijl hij daar nog onvoldoende antwoord op had", oordeelde Kriek, nummer 38 op de computerlijst. Na afloop bleek de echte reden der Kelly Evernden. Schapers zit in een diep dal en dat is duidelijk te merken. Zijn gedrag is er ook naar. Als adviseur van het achtend is. Dat spelletje eindigde toernooi in Rosmalen hoopte hij mijn voordeel, omdat Michael dinsdag nog dat de pers het toer nooi positief zou benaderen, maar na zijn nederlaag tegen Evernden weigerde hij gisteren te verschij- „Niet leuk, nee. Dat is eigenlijk VARNA (GPD) Eergisteren na het beschamende optreden op de openingsdag tegen Ita lië waren ze door het Bulgaarse publiek en de internationale pers al min of meer bij de vuil nisbak gezet. Dat werd niks met dat Nederlandse vrouwenteam op het 22ste eindtoernooi om de Europese titel basketbal. Net als het eveneens zwak begonnen Frankrijk zou Oranje geen enkele rol van betekenis spelen. In Varna zou de ploeg slechts dienen als complete ring van het veld van acht. Maar na het duel met Tsjechoslowakije is de algemene opinie flink bijgesteld en de ploeg voorlopig van het grofvuil gered. kent bij elke balsport onvermijde lijk het begin van het einde. Dat is al jaren 2 Niet dat Nederland er in slaagde om de nummer drie van Europa te ver slaan: dat lukte net niet. Maar de manier waarop de nationale ploeg de veel hoger ingeschatte tegen stander tot twee minuten voor tijd het vuur aan de schenen legde, wek te alom bewondering en leverde uit eindelijk een dikverdiend applaus op van de 1500 toeschouwers. De 68- 60 nederlaag werd op die manier een soort van morele overwinning. De realiteit gebiedt evenwel te zeggen dat je daar natuurlijk geen punten voor krijgt, maar daar maal de Daphne Berends niet echt om. De kleine spelverdeelster van Oran je, met haar lengte van 1.68 meter tot de krieltjes van de klas beho rend, was vooral content over het feit dat het zelfvertrouwen na het drama tegen Italië door deze prima prestatie weer flink was opgevij zeld. „Vergeet niet dat wij hier ko- r de vijfde plaats die recht der over haar eigen inbreng geeft op automatische WK-kwalifi- „Pure zenuwen waren dat, een andere verklaring heb ik er iet voor. Maar nu de kop er af was en de Tsje chische ploeg ook niet meteen aan drong konden wij in ons ritme ko men. Dat heb ik zeker nodig, een klein beetje speelruimte. Ja, en ver der was het een goede zet om met vier lange mensen te beginnen. Daar waren ze duidelijk door ver rast", aldus de mini van de ploeg. Inderdaad keek de Tsjechische coach, die de avond daarvoor nog alom lof oogstte door met zijn team en middels een paar knappe takti- sche trucs de torenhoge favoriet Sovjetunie bijna te kloppen (75-78), wat bedenkelijk voor zich uit toen zijn confrater Van Veen het Neder landse luchtdoelgeschut in stelling bracht. Miroslav Vondricka deed die vervolgens maar of zijn neus bloed de andere 'kleine' speelsters, de, liet zijn lange speelsters zitten catie. Meer zit er heus niet in en dat Petra Weeda en Laura Schaap, en leverde achteloos een tiental cen- weten we. In de poule-wedstrijden Vooral hen trof blaam in de ope- timeters aan lengte in. En dat kwam warmdraaien voor zater- ningswedstrijd. Het drietal slaagde hem bijna duur te staan. Brabantse gekomen om uit te rus ten. Hij miste de juiste wedstrijd concentratie. Chang: „In Nederland kan ik wat relaxed oefenen voor Wimbledon. Geen hoge gebouwen, geen mensendrukte, veel water en groen. Ja, dat kon ik best gebruiken na die zware weken in Parijs. De eerste keer weer op gras is me niet slecht bevallen. Er werd best goed gespeeld. Alleen moest ik weer even wennen dat de ballen anders aankwamen". Johan Kriek, die zijn tweede zege boekte (eerder deze week versloeg hij Schapers) en een riant uitzicht heeft op de kruisfinales, toonde veel bewondering voor Chang. „Michael blijft gelukkig een nuchtere jongen en laat zich niet gek maken door zijn omgeving", aldus Kriek. „Hij zal het verder brengen dan André Agassi. Die staat nu al naast zijn schoenen en denkt dat hij goed is. Michael hoor je zo iets niet zeggen". Het is voor de organisatoren te ho pen dat de Michael Chang moest gisteren zijn meerdere erkennen in zijn veertien jaar oudere landgenoot Johan Kriek. Chang: „Je kunt niet altijd blijven dag en zondag. Dan moeten x Speelruimte Tevreden ook was de spelbepaal- er tegen de Italiaanse press toen nauwelijks in om de bal over de Onnauwkeurig Bijna, want in de praktijk buitte middenlijn te brengen waardoor de lange mensen van fatsoenlijke aan voer verstoken bleven. En niet 1 landskampioen Den Hel- schieten of kunnen schieten bete- ROTTERDAM (ANP) - Jan Tim- 1 John Nunn zijn er niet in- de tiende ronde van het wereldbeker schaaktoernooi in Rotterdam koploper Anatoli Karpov nog dichter te benaderen. De Russische oud-wereldka- mioen deelde in een rustige partij tegen zijn jonge landgenoot Ehl- vest het punt. Timman en Nunn probeerden tegen respectievelijk Sax en Nogueiras wel op winst te spelen, maar moesten uiteinde lijk genoegen nemen met een half punt. Voor een prettige verrassing zorgde John van der Wiel. De Ne derlander is in Rotterdam de spe ler met de laagste Elo-rating. Gis teren zette hij een nieuwe stap in de richting van een verbetering van dat totaal door met wit de Hongaar Portisch te verslaan. In de partij tussen Sax en Tim man kwam de klassieke variant van de Franse opening op het bord. De Hongaar probeerde met een loperoffer (h7) het initiatief naar zich toe te trekken. De aan val sloeg echter niet door, mede omdat Timman zich secuur ver dedigde. De Hongaar kwam daar na in tijdnood. Hoewel Timman iets beter leek te staan accepteer de de Nederlander de deling van het punt. De Hongaar had door eeuwig schaak altijd een half punt gered. Bij de analyse van de partij kwam naar voren dat Tim man het offer van Sax waar schijnlijk onderschat had. Van der Wiel speelt tot nu toe een ver rassend goed toernooi. Tegen de Hongaar Portisch, die aan een te leurstellend evenement bezig is, behaalde Van der Wiel de zege volledig op eigen kracht. In de Najdorf-variant van het Siciliaans kwam hij op de 16e zet met een tactische vondst: Pd5. Het resul taat van die zet was een verzwak te koningsstelling van zwart. Van der Wiel dirigeerde daarna zijn zware stukken naar de konings vleugel. Portisch gaf in de slotfa se van de partij nog een kwaliteit, maar Van der Wiel werkte perfect naar de winst af. VARNA (GPD) Volkomen onverwacht heeft Sandra van Embricqs zich gisteren alsnog by de nationale basketbalploeg gevoegd. Zij zal in de resterende drie duels nog voor Oranje uitkomen. Vorige week donderdag, twee dagen voor het vertrek van de ploeg naar Bulgarije, werd bondscoach Meindert van Veen geconfronteerd met de afzegging van zijn meest getalenteerde speelster, die door tragi sche familie-omstandigheden niet in staat bleek om met de ploeg af te reizen. De broer van Van Embricqs behoorde tot de slachtoffers van de vliegramp met het SLM-toestel in Suriname. Tot nu toe is zijn lichaam nog niet geïdentificeerd. De speelster, die uitkomt voor de universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA), had zelf de mogelijkheid opengehouden om eventu eel later te komen. Zij arriveerde gisteren na het duel tegen Tsjechoslo wakije plotseling in het sportcentrum. Vandaag tegen de Sovjetunie krijgt zij in elk geval flink wat speeltijd toebedeeld. Over het hoe en trom wilde de coach nog geen mededelingen doen. „Ze is gekomen te basketballen, niet om te praten". Joegoslavië stap dichter bij Italië REYKJAVIK (Rtr) - De strijd in groep drie'van de Europese kwalifi catie voor de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal van 1990 in Italië, is ook na gisteren nog steeds open. Oostenrijk en IJsland rè™TrB^è^bbeïedaarfoo; WESTBERLIJN (GPD) - Voor de benjamin van het Ne- nog kansen voor de reis naar 'de derlands hockeyteam ging gisteren een nieuwe wereld Lars'. open. Niet een van de gezagsdragende figuren, maar nieuw- komt ir^?kyIEKopTo^ dfsov® komtr Bastiaan Poortenaar vormde het middelpunt van de jetunie is met acht punten uit vijf ongekende vreugdetaferelen in het Nederlandse spelers wedstrijden vrijwel zeker van plaat- kamp na de 2-1 overwinning op 'angstgegner' Westduits- sing voor Italië. Oostenrijk heeft land. De pas 20-jarige spelers hield de Oranje-formatie op pieren.' Hef heeft v'er^unten uk de viJfde da§ vfn de Champions Trophy in Westberlijn met evenveel duels. Turkije heeft uit vijf zlJn winnende treffer niet alleen de hoop op de toernooizege wedstrijden vijf punten, IJsland ligt levend, maar bevestigde tegelijkertijd een ongekend talent met vier punten uit vijf duels nog op te zijn. de loer. Joegoslavië heeft gisteren in Os lo door een zege op Noorwegen (2- 1), zijn kansen op kwalificatie in groep vijf voor het WK-voetbal in Italië volgend jaar doen stijgen. De doelpunten aan Joegoslavische zij de werden gemaakt in de 21ste mi nuut, Dragan Stojkovic, en de 88ste minuut, Zlatko Vujovic. Voor Noor wegen scoorde in de 90ste minuut Jan Aage Fjoertoft. Het elftal van Denemarken heeft in het eigen jubileum-toernooi fors uitgehaald tegen Zweden. In Ko penhagen werd het 6-0 voor de De nen. De doelpunten werden ge maakt door Elstrup (2), Poulsen, Andersen, Bartram en Michael Laudrup. Er waren 15.000 toeschou- Of zoals bondscoach Hans Jorrits- zijn oproepkracht later in de strijd, toen zijn ervaren colle ga's het uitzicht op een positief i schreef: „Een jonge speler met sultaat dreigden kwijt te raken. In enorm goede vooruitzichten. En die zin werd de Bilthovenaar de i ponent van de veranderde mentali- daar hebben land meer van. Jongens als Walter' teit, die sinds kort het nieuwe elón Drenth, Jan Willem Neuberg, Wou- vormt van het Nederland elftal ter van Pelt en Marinus Moolen- burg, excelleren nu al in Jong Oran je. Zij zullen in de toekomst ivullin^gj {-Stijl. „Schitterend", stamelde de ze- ïn-voudige international nader- zorgen. Daar ben ik hand. „Een goal maken tegen West- duitsland en dan ook nog het win nende doelpunt. Daar zijn geen oorden 1 zeker Bastiaan Poortenaar, gisteren op geroepen door het wegvallen LA CORTTNA (GPD) Het Nederlands vrouwenvolleybalteam won gisteravond snel en eenvoudig, maar weinig overtuigend de eerste wedstrijd tegen Spanje in het kwalificatietoernooi voor de Europese kampioenschappen. De wedstrijd duurde slechts drie kwartier en Spanje kwam niet verder dan 17 tegenpunten (15-10, 15-4 en 15-3). Cij fers die echter weinig zeggen over de kracht van Nederland, maar veel meer over de zwakte van het Spaanse team, dat het toernooi in La Co- runa beschouwt als de start van de voorbereiding op de Olympische Spelen in 1992 in Barcelona. Terwijl bondscoach Pang Wuqiang nog een beetje vergoeilijkend sprak van „overconcentratie, een normaal verschijnsel aan het begin van een toernooi", stelde Peter Murphy, technisch directeur van de bond en voorlopig assistent van Pang Wuqiang na het afhaken van Martje de Vries als tweede trainster, met een boos gezicht: „Een wed strijd op Spring Cup-niveau". De Spring Cup is het officieuze toernooi om de Westeuropese titel, dat vanwege het belabberde niveau door Ne derland al vanaf 1985 met een vies gezicht wordt gemeden. „Morgen nog eeri op warm wedstrijdje tegen de Zweden, daarna de cruciale wedstrijden tegen Polen en Joegoslavië. De programma-inde ling is gelukkig in ons voordeel", aldus aanvoerster Ingrid Piersma. „We zijn in toernooien wel vaker slow-starters gebleken. Gelukkig trof fen we nu Spanje en niet Polen. Dan kan zo'n matig toernooibegin je inderdaad de kop gaan kosten." Gijs Weterings (knieblessure), is die De ook al door Hans Jorritsma eer- groep al voorgegaan. De speler van der geroemde mentale ombuiging SCHC paste zich tegen de drievou- heeft de nationale equipe in Berlijn dig titelverdediger in het gelouter- verder gebracht dan de bondscoach de gezelschap en op het hoge niveau waarschijnlijk zelf vooraf had kun- moeiteloos aan. En ging zelfs voor nen bevroeden. Met het eveneens nog ongeslagen Australië (gisteren 2-1 tegen Groot Brittannië) is de ploeg al zeker van een medaille. Door de verrassende nederlaag van India (morgen de tegenstander van Nederland) tegen Pakistan (1-0) is het duel met de Aussies van zondag een echte finale geworden. „Het gaat alleen nog om de kleur", stelde de technisch leider naderhand bree- duit lachend vast. De ex-international Oranje dat overwicht onvoldoende uit, zo zou later blijken. Nu de aan voer wél prima was verzorgd en het in defensief opzicht ook redelijk klikte, sprong Nederland vooral in de beginfase van het duel evenwel veel te onnauwkeurig om met zijn schotkansen. Zowel Anita Blangé (1.90), als Annette Keur (1.92), als Esther Wender (1.90) kwamen als gevolg van dat lengte-overwicht in de eerste tien minuten keer op keer vrij onder de vijandelijke basket. Maar misten daar de ene eenvoudi ge inlegger na de andere. Dat bleef tegen deze niet echt goed spelende, maar toch altijd nog zeer geroutineerde Tsjechische ploeg, niet zonder gevolgen. Neder land was veel sterker, maar het bleek slechts optisch bedrog, want halverwege de eerste helft stond Oranje wel met 14-28 achter. Dat ge beurde dan vooral door toedoen van Kaluzanova en Novakova die op hun beurt wel de open kansen be nutten. Al bood de 29-36 ruststand kwaad al in die eerste fase geschied. Met een bewonderingswaardige in zet knokte Nederland voor elke cen timeter, knabbelde punt voor punt van de achterstand af, kwam terug tot 38-40 en hield de wedstrijd open tot in de slotminuten bij de stand 55-58. Toen evenwel klapte Oranje inelkaar. Het goedmaken van die achter stand en het voortdurend op de top pen van de tenen moeten lopen, had zoveel kracht gekost dat de pijp twee minuten voor tijd volledig leeg was. Driemaal balverlies (het totaal van 17 keer was minder dan dat in de eerste helft alleen al tegen Italië) deed het team uiteindelijk de das Met een zucht van verlichting stapte Tsjechoslowakije uiteinde lijk met een zwaarbevochten 68-60 overwinning van het veld. De Oost- europese kanshebber op een me daille was zojuist ontsnapt aan een, internationaal gezien dan, toch bla merende nederlaag. Daphne Berends dacht daar anders over. „We hebben pas in Polen al van ze gewonnen, dus ze waren gewaar schuwd". Om daar, met een tevre den lachje nog aan toe te voegen: „Maar we weten nu tenminste van onszelf dat we het nog kunnen". De Sovjet-dames zijn gewaarschuwd. jAUTO HUREN?! Bastiaan Poortenaar (links) was gisteren de held van het Nederlands hockeyteam. Met e wedstrijd tegen de Bondsrepubliek de stand op 2-1Doelman Schliemann is kansloos. i duik brengt hij in de (foto ANP) gezakt voor mijn VWO-examen. Dat gelopen seizoen zoveel wedstrijden moet ik eerst halen. Mijn studie gaat gespeeld dat ik een beetje hockey- Bij het WK in Pakis- 3 geworden", benadrukt de voorlopig nog nooit tan zal ik er zeker niet bij zijn. Na spelbepalende middenvelder zo ontspannen geweest. Hij geniet mijn schoolopleiding kijk ik pas SCHC. zichtbaar van de sportieve opleving verder vooruit. Ik ga er vanuit dat ik Het wegvallen van Poort van zijn keurkorps en de definitieve dan in het A-team kan terugkomen, hoopt Jorritsma in september op te Carsten Fischer) beperkt was geble- doorbraak van de jongeren met Want de Olympische Spelen in Bar- vangen met de terugkeer van routi- Bastiaan Poortenaar als voortrek- celona wil ik dolgraag meemaken", nier Hidde Kruize en de van een aanstormende lichting, aldus Poortenaar, die vorig jaar tij- ernstige knieblessure herstelde sterk toernooi, die plaats over. Pas na die omzetting keerde de rust te rug in het hart van de defensie, die opnieuw grote gaten liet vallen. Dat de schade in de eerste omloop tot 1-0 achterstand (strafcorner VONDELLAAN 80 2332 AH LEIDEN BEL 071-3100 01 Erg lang zal de roerganger evenwel dens een vierlandentoernooi in het Mare Benninga. „Dan hebben niet van de diensten van de Utrech- Egnelse Luton zijn debuut maakte ter gebruik kunnen maken. De tegen Kenya. Dank zij een sterk op- SCHC-er gaat nog wel i extra aanvaller en verdedi ger bij", legde de bewindvoerder i had dan ook meer met geluk dan met degelijkheid te maken. De flitsende start na rust met twee goals in een minuut bracht de ommekeer. Eerst verzilverde Maurits Crucq een vernuftige straf- r de treden tijdens het EK in Sparxje met de glorieuze triomf op de Westduit- cornervariant en vervolgens tikte Intercontinental Cup in het Ameri- Jong Oranje werd hij begin dit jaar sers de vinger op de j - - kaanse New Jersey, waar Neder- aan de A-groep toegevoegd voor het Vooral de bezetting land kwalificatie moet afdwingen Indira Ghandi-toernooi en de toer- voor het WK in Lahore volgend jaar nooi in Amstelveen. februari. Daarna keert hij tijdelijk Vervolgens moest hij voor lange op het middenveld, heeft op die pas in de laatste tien minuten werd eventerugnaarJongOranje.dat in tijd afhaken als gevolg van eei augustus in Malaysia in actie komt laat ontdekt scheurtje in het bot bij de wereldbeker voor jeugd- zijn enkel. „Dat heeft me acht teams. plek duidelijk nog aanpassings- aangezet moeilijkheden. Tegen Westduitsland kreeg de petitiewedstrijden gekost. Ik heb Bloemendaler in de eerste helft geen greep op aanvaller Thomas scher dertien seconden Na dat evenement verdwijnt hij alleen de laatste twee duels voor tenminste een jaar uit het in- SCHC nog meegemaakt. Op zich Reck. In de tweede omloop nam ternationale beeld. „Ik ben dit jaar vond ik dat niet zo erg. Ik heb het af- Jack Brinkman, bezig aan een ijzer als tumultueus slotoffensief. Met Volkert Fried op de paal een gemiste strafcorner van Fi- AD HEESBEEN DONDERDAG 15.15-18.30 BBC 2: Tennis: Queen's Club in Londen. 18.30-20.00 Ned 2: Jeugd Olympische Dagen 19.00-19.30 SKY: Motorsport News. 19.30-20.00 SKY: Surfen: vanuit Hawaii. 20.00-22.00 SKY: Tennis: Queen's Club in Londen. 22.00-23.00 SKY: Indy Cart Races twee de ronde vanuit Long Beach. Calrfornié. 23.004)0.00 SKY: Australian Rules Foot ball.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19