Samenwerking van sociaal rechercheurs Idee 'herhuisvestingspooF slaat aan Ander bestuur in Koudekerk Unieke overkapping maar jaar bruikbaar Continuïteit van het werk nu gewaarborgd9 Majoor moet drie weken eel in 'Milieu en economie moeten in kustgemeenten samengaan' 'Slobberkar' voor cfk's PAGINA 18 DONDERDAG 15 JUNI 1989 Kosten in Rijpwetering 80.000 gulden ALKEMADE - Het Hoogheem raadschap van Rijnland moet 80.000 gulden betalen om de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Buiten weg in Rijpwetering te overkappen. "Het is voor het eerst dat we voor dit doel een kunststof-overkapping plaatsen. We hebben wel ervarin gen met een soortgelijk ding bij een bodemsaneringsproject in de Ste venshof in Leiden, maar voor dit doel is die uniek", aldus een woord voerder van Rijnland. Het schap is tot de investering ge dwongen na massale protesten uit Rijpwetering over de stankoverlast. Ondanks een aantal noodmaatrege len heeft Rijnland daar nooit een einde aan kunnen maken. Nu, één jaar voordat de overbelaste installa tie buiten gebruik wordt gesteld, is onder druk van de bewoners en de gemeente Alkemade alsnog beslo ten tot de overkapping. In het verle den is daar herhaaldelijk over ge sproken, maar toen werd die oplos sing steeds te duur gevonden. Over het bassin wordt over twee weken een plastic koepel gebouwd, op het hoogste punt vier meter hoog. De produktie en bouw nemen maar veertien dagen in beslag. Voor de aanleg van het leidingennet is 3,5 week nodig. De lucht wordt gezui verd met behulp van een compost- filter. "De tent in Leiden staat al 3,5 jaar. Zodoende weten we dat de con structie ook bij storm overeind blijft", aldus een woorvoerder van Rijnland. Hij denkt niet dat de Rip- se koepel nadien nog bruikbaar is. "Dat zou mooi zijn. maar ik heb niet veel hoop. Eronder is zo meteen sprake van een redelijk agressief milieu. Het kunststof blijft wel heel, maar het frame zal daardoor wor den aangetast. En verder wordt de overkapping voor de installatie in Rijpwetering precies op maat ge maakt". DEN HAAG/LISSE - Een 47-jarige majoor bij de koninklijke marine uit Lisse is gisteren door de zee krijgsraad in Den Haag wegens rij den onder invloed, het rijden tij dens een ontzegging en doorrijden na aanrijding, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en achttien maanden ontzegging. Het vonnis was conform de eis van de fiscaal. De man had op 18 december vorig jaar met een adem-alcoholgehalte van 715 microgram, hetgeen gelijk staat aan een alcohol-percentage tussen 1,30 en 1,80 (dan kan men tussen de vijf a tien glazen bier heb ben gedronken) over de Chopin- straat gereden en hier vier auto's ge ramd. Daarna was hij doorgereden. De Lissenaar was eerst door zijn zoon naar een cafe gebracht. Na af loop was hij een stuk naar huis ge bracht, maar de laatste driehonderd meter had hij zelf moeten rijden. „Rijden? Het lijkt het er meer op, of u botsautootje heeft gespeeld", vond president mr. S. Braunius. De majoor legde uit dat er vier au to's in parkeervakken stonden. „Als je de eerste raakt, schuiven ze tegen elkaar aan", meende hij. De presi dent hield het erop dat het 'een beetje kaatsen' was geweest. Buren hadden lawaai gehoord en zagen uit het raam dat de marineman pro beerde door te drukken, aldus het rapport. Drie van de vier wagens waren total loss en de andere had aanzienlijke schade. Ook de auto van de Lissenaar was total loss. De man had op 20 aprl vorig jaar juist een ontzegging van een jaar ge kregen. Toch verklaarde hij dat de verzekering de schade had vergoed, omdat de wagen nog wel was verze kerd. „U kan me toch niet vertellen dat wanneer u onder invloed, met ontzegging rijdt, de verzekering be taald", reageerde de president on gelovig. De beklaagde bleef volhou den dat dit het geval was geweest, al voegde de 47-jarige hier aan toe, dat hij direct was geroyeerd. SCHOORL Voor het derde achtereenvolgende jaar werden de zoge naamde blauwe vlaggen uitgereikt aan kustgemeenten, waar een milieu bewust recreatiebeleid wordt gevoerd. Demissionair minister Nijpels van milieu reikte gisteren in Schoorl de vlag uit aan de gemeenten Domburg, Nieuw-Haamstede, Hoek van Holland, 's-Gravezande, Noordwijk, Zand- voort en de gastgemeente zelf. Doel van dit initiatief van de Europese orga nisatie voor milieu-educatieve projecten FEEE is mensen bewust te ma- keh van hun omgeving en gemeenten te stimuleren een milieubewust be leid te voeren ten aanzien van toerisme en recreatie langs de kust. Minister Nijpels betitelde de Blauwe Vlag als een belangrijk internatio naal symbool. „We zijn met z'n allen al honderden jaren verkeerd bezig met het milieu. We hebben ons als kinderen in een snoepwinkel gedragen; binnen een paar uur was bijna alles op en nu hebben we buikpijn. Die buikpijn is de milieu-ellende waar we nu mee zitten. Die pijn gaat niet over met een pilletje en een nachtje slapen. Er verandert pas echt iets, wanneer we> ons gedrag veranderen. De landelijke overheid, de provincie, de ge meenten en wij zelf moeten milieubewust worden". Nijpels wees er verder op dat de kustgemeenten vaak met een dilemma zitten: de spanning tussen milieu en economie. „Maar die twee zaken kun nen best samengaan. Een schone badplaats is een aantrekkelijke bad plaats en in die zin wordt het milieu een economische factor van belang. Gaat U allen door op dit pad. En als 't aan mij ligt, sta ik hier volgend jaar weer in dezelfde functie en krijgt U van mij allemaal weer de vlag". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense woningbouwvere nigingen WVA en St. Jozef zijn enthousiast over de plannen van VVD-wethouder G. van As om via een 'herhuisves tingspooF de doorstroming van huurders in Alphen te bevorde ren. Aanstaande maandag wordt daar over overleg gepleegd. Vooruitlo pend daarop laten beide corporaties weten dat zij vooral zijn geïnteres seerd in de wensen van bewoners met lage huren. Van As lanceerde zijn voorstel vorige week in de ver gadering van de commissie ruimte lijke ordening en stadsontwikke ling. De WVA en St. Jozef houden bij het toewijzen van woningen op dit moment al rekening met de verlan gens van huurders. Het op elkaar af stemmen van vraag en aanbod be perkt zich vooralsnog echter vooral tot nieuwe woningen. Van As wil aan de hand van een enquête echter alle huurders in Alphen bij het on derzoek betrekken; "Ik wil meer be weging krijgen in de oude wonin gen. Daar zitten mensen in die na vele jaren wel eens wat anders wil len. Bijvoorbeeld omdat de gezins situatie behoorlijk is veranderd. De een zal groter willen wonen, de an der juist kleiner en goedkoper. Aan de hand van de situatie waarin ze verkeren en de wensen die ze ken baar maken, kun je proberen om ze te helpen en kun je bekijken of ver schuivingen mogelijk zijn. Daar voor kun je een soort herhuisves- tingspool creëren". De WVA, met 6500 woningen de grootste corporatie, wil graag aan de herverdeling en de doorstroming meewerken: "Wat Van As wil, sluit aan op hetgeen waarmee wij bezig zijn. We hebben al een enquête ge houden, maar die beperkte zich tot de 1900 woningzoekenden die bij het bureau woomruimtezaken van de gemeente en bij onszelf staan in geschreven. We waren al van plan om binnen één a twee jaar een totaal woningmarktonderzoek te houden om de basis te verbreden. Dat on derzoek kan nu wellicht versneld worden uitgevoerd", aldus woord voerder R. Los van de WVA. Woningbouwvereniging St. Jo zef, die 1200 woningen in bezit heeft, speelt bij de bouw van flats met vier verdiepingen in Kerk en Zanen al in op de wensen van huur ders. Directeur R. Helsloot: "De tendens is dat veel ouderen, en dan met name mensen van wie de kin deren het huis uit zijn, belangstel ling hebben vóór deze woningen. Bij de indeling is daarmee rekening gehouden: gesloten galerij, liften, extra aansluiting van het centrale antennesysteem in de slaapkamer. Omdat bekend was dat veel mensen wat ruimere woningen wilden heb ben, zijn de huizen groter van opzet dan bijvoorbeeld in de Herenhof. Daardoor zorg je voor doorstroming van mensen die elders te krap zitten en hun meubels niet kwijt kunnen. Die mensen laten nü een passende woning achter voor anderen". Helsloot vindt het positief dat in het plan van Van As vooral ook de herverdeling van oude woningen wordt betrokken. ALPHEN AAN DEN RIJN - He laas verbleef kinderboekeiischrijver Roald Dahl in Australië. Vandaar dat M. Olthoff, werkzaam bij de uit gever van Dahls boeken, gistermor gen de Alphense Kroontjespenprijs 1989 in ontvangst nam. De prijs werd uitgereikt omdat de Alphense kinderjury unaniem had besloten dat 'Matilda', Dahls laatste boek, het beste kinderboek van 1989 was. E. Eigenraam, hoofd jeugdafdeling van de Alphense bibliotheek, over handigde Olthoff in de kan tine van de bibibliotheek een goud met zwar te oorkonde. Dat gebeurde in aan wezigheid van leerlingen van basis scholen De Helicon, De Hobbitsteé en de Zwammerdamse Koningin Juli- anaschool. Deze Alphenaartjes heb ben van 1 februari tot 1 juni dit jaar de recensies geschreven van de te be- OOrdelen boeken(foto Ben de Bruyn) Gedeputeerde geeft startsein Laura ALPHEN AAN DEN RIJN - De 42ste rijwielvierdaagse Laura in Al phen wordt maandagavond 17 juli officieel geopend door gedeputeer de T. Jansen (WD/recreatie). Dat gebeurt om acht uur in gebouw Na bij aan het Lauraplein. De Laura wordt gehouden van 18 tot en met 20 juli. Nabij is daarbij steeds begin- en eindpunt. Tot en met 8 juli kan tegen een gereduceerde prijs, 17,50 gulden, worden ingeschreven. Daarna wordt het inschrijfgeld ver hoogd tot 20 gulden. Waarschuwing voor nep-controleurs ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie heeft de inwoners van Zwammerdam en Bodegraven ge waarschuwd voor lieden die zich uitgeven als controleurs van het energiebedrijf. Bij een aantal men sen is de laatste dagen aangebeld met de mededeling dat een gaslek- controle werd gehouden. Het schijnt om valse controleurs te gaan. De echte kunnen zich legiti meren met een pasje van het ener giebedrijf. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeente Koudekerk heeft giste ren een uur onder een ander bestuur gestaan. Elf onbekende gemeente raadsleden onder leiding van bur gemeester L. Elf er s namen enkele nogal ingrijpende beslissingen. Er werd een ton beschikbaar gesteld voor het onderzoek naar de moge lijkheden voor een tweede brug in Koudekerk. Tevens werd besloten om een reuze glijbaan aan te bren gen in het Prins Willem Alexander- bad. De kosten hiervoor worden ge dekt door het bad twee dagen per week te sluiten. Hierdoor worden sa larissen en energiekosten bespaard. Bovendien komt er in het bestem mingsplan Kerklaan een park waar te zien is dat hier ooit het kas teel Klein Poelgeest heeft gestaan. De gemeenteraadsvergadering, waarin al deze besluiten werden ge nomen, was een spel dat werd opge voerd door leerlingen van de chris telijke basisschool De Rank. In het kader van het project 'Koudekerk' dat op de school wordt gehouden en waaraan alle kinderen meedoen, hebben de leerlingen van de hoogste groep zich verdiept in de manier waarop de gemeente wordt be stuurd. Daar hoorde ook een raads vergadering bij die zich in besluit vaardigheid duidelijk onder scheidde van de gebruikelijke ver gaderingen. (foto Ben de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De twee sociaal rechercheurs in Alphen gaan samenwerken met de opsporingsambtenaar die op korte termijn wordt aangesteld in Leiderdorp en Wad- dinxveen. Daarmee komt de regionale samenwerking tot stand die al ruim een half jaar wordt nagestreefd. "Het grote voordeel van deze samenwerking is dat bij vakanties of ziekte het werk niet stil komt te liggen, zoals nu nog gebeurt, en dat fraudezaken die nogal eens over de gemeentegrenzen heen gaan, beter kunnen worden aangepakt", zo juicht de Alphense wethouder W. de Jong (PvdA/sociale zaken) de ontwikkelingen toe. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 8-jarige Alp hense Marieke Hogenes (links) met haar witte ko nijn Roosje is gistermid dag op de dierenboerderij Zegersloot in Alphen ge kozen tot Alphens beste beestenbaasje. Naast haar de 12-jarige Bianca van der Salm uit Rijnsa- terwoude die de grootste dierenvriend is gewor den. Beide kinderen de den mee aan de wedstrijd voor kinderen van 8 tot 16 jaar die is uitgeschreven door de Stichting Alphen se Kinderboerderijen. De jury oordeelde dat Mariekes konijn in per fecte conditie is en dat zij het dier uitstekend ver zorgt. Marieke: "Roosje is mijn beste vriendin en ik verzorg haar helemaal al leen. Roosje is bovendien een bijzonder konijn om dat ze kan traplopen. Als ik het zeg gaat ze zelf de trap op naar boven, haar hok in". De grootste dieren vriend Bianca had een opstel geschreven over haar dieren: konijnen, een hond, een kat, scha pen, koeien en varkens. De jury vond haar de grootste dierenvriend om dat ze in het verhaal het belang aangaf van in stanties die proberen mensen dierenliefde bij te brengen. Bianca in haar opstel: "Het leukste van dieren vind ik dat als je laat blijken dat je van ze houdt, ze dat ook terug doen. Ik kan ook niet gelo ven dat iedere dag dieren worden afgemaakt om dat ze worden mishan deld. Want vaak worden ze vals en vertrouwen ze niemand meer. Gelukkig zijn er ook stichtingen die dat proberen te voorko men. Het is te hopen dat dat lukt want dieren heb ben ook een hart". Als prijs kreeg Marieke uit handen van de voor zitter van de stichting, J. Breek, een voer- en verzor ging spakket voor haar konijn en een uitvergrote foto waarop ze met haar konijn staat. Bovendien mag ze een keer op pad met een Alphense dieren arts. Bianca ontving een verrekijker en een boeken- bon voor natuurboeken. Zij mag een keer mee met de dierenverzorger van vogelpark Avifauna, (foto Ben de Bruyn) Die 'oudjes9 van tegenwoordig... ALPHEN AAN DEN RIJN - Die 'oudjes' van tegenwoordig... Niet al leen jongeren blijken nog overlast te kunnen veroorzaken, gister avond zag de Alphense politie zich genoodzaakt twee mannen van 61 en 62 jaar en een 42-jarige vrouw aan te houden. Het drietal maakte een lawaaiige toestand op een bal kon van de hoogbouw aan de Leeu werikstraat. Ze hadden zich tegoed gedaan aan teveel alcohol. Het ging er schreeuwerig aan toe. Verzoeken om het wat rustiger aan te doen, hadden een averechts effect. Op een gegeven moment werd zelfs glas op straat kapot gegooid. De politie heeft de mannen en vrouw aange houden ter ontnuchtering in de cel gesloten. In de loop van deze mor gen zouden ze weer op vrije voeten worden gesteld. 'Nieuwe' auto brandt uit NOORDWIJKERHOUT - De nieu we eigenaar van een tweede-hands auto heeft daar gisteren weinig ple zier aan beleeft. De auto brandde gistermiddag op de 's-Gravendam- seweg in Noordwijkerhout geheel uit. De bestuurder wist op tijd uit de wagen te komen. Oververhitting van de motor is de vermoedelijke oorzaak van de brand. De mogelijkheid bestaat dat ook de sociaal rechercheur in Nieuwkoop intensief bij de samenwerking wordt betrokken. Tot nu toe is dat slechts incidenteel het geval. Nieuwkoop is bang voor onover zichtelijkheid en gebrek aan slag vaardigheid als het gebied verder wordt vergroot. De rechercheur in deze plaats heeft ook een aantal ge meenten in de regio in zijn pakket. Onwerkbaar Leiderdorp en Alphen onderhande len sinds eind vorig jaar al over sa- Kroontjespenprijs voor Roald Dahl menwerking bij de aanpak van steunfraude. Leiderdorp heeft 450 uitkeringsgerechtigden. Op basis daarvan komt die gemeente met steun van het rijk aan een halve for matieplaats. In de praktijk zou zo'n part-timefunctie echter tot een on werkbare situatie leiden. Om die re den werd contact gezocht met Al phen waar ongeveer 1500 uitke ringsgerechtigden staan geregi streerd. In 1984 is in Alphen de eerste so ciaal rechercheur aan de slag is ge gaan en later is nog een rechercheur voor twintig uur in dienst genomen. De Jong: "Gebleken is echter dat anderhalve sociaal rechercheur niet zo praktisch is. Daarom zijn ook wij uiterst geïnteresseerd in regionale samenwerking. De continuïteit van het werk wordt daardoor gewaar borgd". Die samenwerking werd moge lijk toen ook Waddinxveen met ruim 500 uitkeringsgerechtigden te kennen gaf een sociaal rechercheur te willen aantrekken. Aangezien het rijk een vergoeding van 80.000 gul den geeft per 1000 mensen en Wad dinxveen in aanmerking kwam voor slechts een halve formatie plaats, ontstond net als in Leider dorp een onwerkbare situatie. "Daarom is het goed dat de gemeen ten elkaar nu hebben gevonden. In principe werkt de nieuwe recher cheur alleen voor Leiderdorp en Waddinxveen. Mochten er om wel ke reden dan ook problemen zijn in Alphen, dan springt de nieuwe re chercheur bij. Valt er in Leiderdorp en Waddinveen een gat, dan is het omgekeerde het geval. Op die ma nier kan je veel efficiënter werken. Daar komt bij dat wij de kennis heb ben, die vooralsnog in de andere plaatsen ontbreekt", aldus De Jong. KATWIJK De gemeente Katwijk wacht, voordat het overgaat tot de aanschaf van een 'slobberkar', een proef ai van hét plaatselijke bouw- materialenbedrijf Bouw Rent met een vergelijkbaar soort afzuigma- chine van milieuvijandige cfk's. Cfk's komen vaak voor in koelvloei stoffen van koelkasten en vrieskis ten. Dat maakte directeur C. van de Griend van gemeentewerken giste ren bekend tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, grondbedrijf en openbare werken. De mededeling van Van de Griend gold meteen als een verdedi ging tegen de aanval van mevrouw R. E. Haasnoot-van Duin (PvdA), die nauwelijks een goed woord over had voor het college. Zij toonde zich diep teleurgesteld over de vrijblij vendheid van een nota, waarin het college de mogelijkheden opsomt om het gebruik van cfk's in Katwijk tegen te gaan. Volgens Van de Griend geeft me vrouw Haasnoot een gemakkelijke voorstelling van zaken, als zij be weert dat de aanschaf van een slob berkar en het opslaan en afzuigen van koelapparatuur goedkoop en gemakkelijk ter hand kan worden genomen. "De praktijk is heel an ders. Het is allemaal niet zo eenvou dig. Het stelt extra eisen aan het transport en de behandeling van de apparaten". Haasnoot bracht nogmaals haar standpunt naar voren, dat Katwijk best geld op tafel kan leggen om de bestrijding van cfk's te kunnen aan pakken. Toen er daarop een discus sie dreigde over milieubeleid in het algemeen, kapte de wethouder die af. Hij beloofde dat maatregelen niet zullen uitblijven. In de binnen kort te starten discussies over het hinderwet-uitvoeringsprogramma zal aandacht worden besteed aan beperkte voorwaarden ten aanzien van cfk-gebruik in Katwijkse be drijven. DONDERDAG 15 JUNI Leiden avond-fietsvierdaagse, vertrek tussen 10.30 en 19.30 uur bij club huis Swifttoer, Roomüurgerweg. voorlichtingsbijeenkomst over ouderen en medicijnen, aanwezig zijn- huisarts, apotheker, wijkver pleging en fysiotherapeut, aan vang 14.30 uur. in dienstencen trum Morschwijk. Topaaslaan spreekuur Hulp- en Informatie dienst Socialistiese Partij, van 19 00 tot 20.00 uur in het gebouw het Cleve- literaire conversatie 'De kaart én het gebied', Helbertijn Schmitz- Kuiler in gesprek met Hermine de Graaf, aanvang 20.15 uur bij Kunstkring De Burcht, Burgsteeg 14. Voorschoten concert Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (piano), aan- VRIJDAG 16 JUNI Leiden avond-fietsvierdaagse, start tussen 18.30 en 19.30 uur bij club huis Swifttoer. Roomburgerweg. orgelconcert Charles de Wolff, aanvang 20.15-uur in de Hoog landse kerk. voorstelling: 'De zoon van Al Capone', door leerlingen en leer krachten van het Bonaventura, aanvang 20.15 uur in de Leidse schouwburg. voorstelling 'Dolce di Sposa', Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 Warmond Burkina Faso-loop over 3, 5 of 11 km, start om 19.00 uur op het pleintje bij de Pomp. ZATERDAG 17 JUNI A PW A r> n Oudshoornsekerk, van 10.00 tot 16.00 uur. rommelmarkt Arti et Religioni, vanaf 10.00 uur in gebouw Onder weg, Lijsterlaan. verkoop divers meubilair, Ver pleeghuis Oudshoorn, van 10.00 tot 12.00 uur. orgelbespeling Ronald de Jong, Oudshoornsekerk, van 11.00 tot 16.00 uur. barbecue Jazz Club Alphen, Theehuis Avifauna, 18 00 uur einduitvoering kinderballet optreden 'The Howling Slee pers', in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Boskoop open dag kanovereniging 't Schouwtje, de Overslag, aanvang Hazerswoude rommelmarkt carnavalsvereni ging De Blauwkousen, Da Costa- 10.00 tot 16.00 uur in buurt- in Vrije School Mareland, 10.00 tot 15.00 jubileumtocht roeivereniging Die Leythe en Njord, i Ie kleding, start om 10.00 1 vlooienmarkt in de Groenoord- termolen, Merenwijk. optreden 'Djenga', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp Turks Vrouwenleest in Sjelter, Heemraadlaan, aanvang 20.00

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18