TAD LEIDEN Leidse regio heeft 350 bedden nodig voor demente patiënten Heffing hoogheemraadschap in 5 jaar 11 procent omhoog 'Rijnland' mogelijk weg uit Breestraat LEIDSCH AS DAGBLAD Aanleg ontsluitingsweg Vlietland begonnen Nieuwe vereniging in de Oude Morsch mag niet in Waehtgebouw Gezondheidscentrum vrouwen nog onzeker DONDERDAG 15 JUNI 1989 LEIDEN De provincie is begonnen met de aanleg van de 1,8 kilometer lange ontsluitingsweg naar het recreatiegebied Vlietland. Het tracé komt parallel aan rijksweg 4 te liggen, beginnend bij de Europaweg en aanslui tend op het wegennet van Vlietland. Voor de aanleg zijn gisteren ook tien bomen gekapt. Met de komst van de vijf miljoen gulden kosten weg wordt Vlietland be ter te bereiken vanuit Leiden en omgeving. De verwachting is dat maxi maal 6000 auto's per dag de weg zullen passeren. Fietsers kunnen gebruik blijven maken van de Vlietweg. De aanleg is in handen gegeven van aane- mingsbedrijf GEVA. Een groot deel van de kosten wordt betaald door het ministerie van Landbouw en Visserij. Bij de Europaweg wordt een gecombineerde aansluiting gemaakt voor de ontsluitingsweg en de toe- en afrit van en naar de rijksweg. Die aanslui ting en het plaatsen van verkeerslichten zorgen ervoor dat Vlietland ge makkelijk bereikbaar is voor verkeer dat van de rijksweg komt. De aanleg neemt ongeveer 20 maanden in beslag. Oorzaak hiervan is on der meer dat in het gebied een aantal belangrijke leidingen ligt dat moet worden gekruist. Verder is de bodem zeer slap, wat speciale bouwmetho den vereist. In combinatie met de ontsluitingsweg legt de provincie waar schijnlijk aan de noordzijde van de Europaweg een busstrook aan. Deze verbindt de parallelweg bij de Kruisherenweg met de busstrook bij de Lammebrug. De verwachting is dat de ontsluitingsweg eind 1990 voor ver keer WOrdt opgengesteld. (foto Jan Holvast) Man slaat met blote handen caféruiten in LEIDEN - Een 22-jarige Leidse dronkeman raakte gewond aan zijn handen bij het kapotslaan van twee grote ruiten van café In den Ouden Marenpoort aan de Lange Mare. Hij viel in het café verscheidene bezoekers lastig. Nadat hij ook nog voor de lol de biertap openzette, was voor de cafébaas de maat vol en werkte hij de man naar buiten. Daarover werd de Leidenaar zo boos dat hij met zijn blote handen twee ruiten van ander half bij drie meter insloeg. Bij de arrestatie verzette de man zich nog zodanig dat hij de rechter- achterportier beschadigde. De snijwonden aan zijn handen wa ren van dien aard dat hij daar voor in het AZL moest worden behandeld. Daarna is hij ter ont- nuchtering in de dronkemans cel opgesloten. Duin- en Bollenstreek moet 250 bedden inleveren kankercentrum ALPHEN/LEIDEN - De Leid se regio moet binnen enkele ja ren de beschikking krijgen over ruim 350 bedden voor demente patiënten. De bouw van een nieuw verpleegtehuis voor zo genaamde psycho-geriatrische patiënten wordt daarbij niet uit gesloten. Op dit ogenblik is in Leiden geen enkel bed voor de mente patiënten beschikbaar. In de duin- en bollenstreek zijn daarentegen op dit moment bij na 600 bedden voor deze patiën ten. Die regio zal ongeveer 250 moeten inleveren. De Plancommissie Verpleeghuizen Zuid-Holland-Noord werkt nu een LEIDEN - Het Integraal Kanker- aantal varianten uit om aan de one- centrum-West houdt ter gelegen- venwichtige verdeling van bedden heid van het 10-jarig bestaan een t.ussen deze regio's een eind te ma- symposium in het Haags Congres- ken £>e Leidse regio - naast Leiden gebouw onder het motto 'Zorg op behoren daartoe Voorschoten, Lei één lijn'. Aan de orde komen de derdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest voorwaarden voor thuiszorg, in het en Alkemade - heeft daarentegen bijzonder voor kankerpatiënten. wej een overschot aan zogeheten so- Het congres wordt gehouden op 22 matische bedden. Die zijn bestemd juni van 9.00 tot 16.00 uur. Aanmel- Voor patiënten die alleen lichamelij- ding en informatie: IKW, Schiphol- ke klachten hebben en in het ver- weg 5a in Leiden, tel. 259759. pleegtehuis liggen om te revalide- Het ruilen van verschillende soor ten bedden, waarbij somatische bedden naar de duin- en bollen streek gaan en psycho-geriatrische bedden naar Leiden, behoort ook tot de mogelijkheden om tot een be tere spreiding te komen. Naar ver wachting zal de Rijnstreek, met on der meer Alphen aan den Rijn en Hazerswoude, er in de komende ja ren ongeveer 15 bedden voor de mente patiënten bij krijgen. Op dit ogenblik heeft het Leidse verpleegtehuis Zuydtwijck een aan vraag ingediend voor 60 psycho-ge riatrische bedden. Het is mogelijk dat ook andere somatische pleegtehuizen Leythenrode ven uit Warmond bedden zullen moeten inleveren. Al geruime tijd wordt door Leidse hulpverleners geklaagd over het ge mis aan bedden voor veelal oudere mensen die geestelijk dermate ach teruit zijn gegaan dat ze niet meer thuis kunnen worden verzorgd. Chronisch zieke ouderen blijven vaak in psychiatrische en algemene ziekenhuizen liggen, plaatsen waar ze eigenlijk niet thuis horen. Fami lieleden van demente ouderen uit Leiden klagen dat ze elke dag zo ver moeten reizen om bezoeken af te baseerd op prognoses van de bevol- commissie-Dekker aanzienlijk snel- kingsgroei in deze regio. Het minis- Ier zal worden gehaald. Staten van deze provincie die daar- bedden voor geriatrische patiënten. Het aantal bedden hangt „,.0_ „Q„rrti 0+0 a daarom af varhetinwonertal Tr^aen' in in IswnrJLtonT/w in spraakronde, waarbij verschillende basis Leidse regio 1994 op 363 den. Besluiten De plancommissie, die varianten moet opstellen om deze aantallen te verwezenlijken, is ingesteld door het provinciaal bestuur. Deze heeft op zijn beurt weer de opdracht van staatssecretaris Dees (volksgezond heid) gekregen om een verpleeg huisplan voor de provincie samen te stellen. De plancommissie wordt onder anderen gevormd door amb tenaren en vertegenwoordigers de uit- LEIDEN Na de perikelen rond de twee buurtverenigingen, dreigt in de Oude Morsch op nieuw onrust te ontstaan. Aanlei ding hiervoor is dat buurtvereni ging in oprichting 'De Put in de Oude Morsch', die de buurtbewo ners onlangs hebben verkozen boven de andere buurtverenging d'Oude Morsch, niet zomaar ruimte krijgt in het Waehtge bouw. In het Waehtgebouw zetelde vroeger buurtvereniging d'Oude Morsch. De gemeente vindt ech ter dat de nieuwe buurtvereni ging, net als alle andere organisa ties die ruimte van de gemeente willen huren, op de wachtlijst moet. Als voorlopige voorziening kan De Put volgens wethouder H. de la Mar voor een aantal dagde len ruimte delen met de Oppas- centrale die onderdak in het Waehtgebouw kan krijgen. Volgens F. Vervest van de ge meentelijke directie gebouwen was er eerst sprake van dat de ou derenbond ANBO een ruimte zou huren. Over mede-gebruik door 'De Put' is overlegd. De bond heeft de ruimte echter niet be trokken. "De volgende kandidaat op de lijst is de Oppascentrale en dat is iets heel anders. Die maken een soort kantoor- en administra tieruimte". Volgens 'De Put' kan de vereniging echter niet uit de voeten met twee volledig inge richte ruimtes. het Volkshuis/Dijk 33 aan de Apo- thekersdijk, maar de afstand tus sen de Oude Morsch en de Apo- thekersdijk vinden de leden van 'De Put' te groot. "Men kan daar over de schouders ophalen, maar dan gaat men geheel voorbij aan de kleinschaligheid die nu een maal kenmerkend is voor de Leidse binnenstad". Volgens Walle kan er geen be zwaar bestaan tegen verhuur aan 'De Put' als die haar financiële verplichtingen, zonder subsidie van de gemeente, kan nakomen. Hij maakt de vergelijking met de buurtverenigingen Rhijnevest en Muiderslot, die ook buurt- en clubhuizen in de onmiddellijke nabijheid hebben en toch andere ruimte hebben. Hij meent dat de gemeente, na jarenlang te hebben toegestaan dat de oude vereni ging hoofdhuurder van het Waehtgebouw was "en uit dien hoofde inkomsten genoot", met de houding tegenover de nieuwe vereniging een wel heel tegenge steld standpunt inneemt. Vervest stelt dat er geen aanlei ding is om 'De Put' een andere be handeling te geven dan elke ande re organisatie die op zoek is naar ruimte. "Wat ik heb gemerkt is dat de nieuwe club zomaar de ruimte van de oude club claimt. Maar zo werkt dat niet. Stel dat een kunstenaar hier zomaar bin nen stapt en zegt: ik moet een ate lier. Het is beslist niet zo dat elke 'De Put' geschaard. In c aan het college van B er hij dat een buurtruimte volgens hem actieve nieuwe niging onontbeerlijk is. De vere niging is officieel aangewezen op :n brief leid van de gemeente niet. 'De W stelt Put' zal zich op de wachtlijst moe de ten inschrijven. Er zijn tientallen re- instanties die op zbek zijn naar onderkomen. De wachttijd is tot twee jaar". Hond springt door ruit LEIDEN Een hond is gis terochtend door een winkelruit gesprongen. Het beest raakte gewond aan de neus. In de win kel van de One Hour Super Foto aan de Haarlemmerstraat heeft waarschijnlijk iets bewogen dat de hond ertoe bracht om een grote sprong te wagen. Hij dook dwars door de winkelruit heen. Het beest is door de dierenam bulance behandeld. De eigenaar van de hond heeft een schadere geling met de beheerder van de winkel getroffen. Afgezien van de onevenwichtige spreiding van soorten bedden bin nen het noordelijk deel van Zuid- Holland, is er ook sprake van een absoluut tekort aan psycho-geriatri sche bedden. Dit wordt met name veroorzaakt door de dubbele ver grijzing van de bevolking, wordt bedoeld dat het aantal sen van ouder dan 80 jaar relatief patiëntenvereniging, toeneemt. Dit brengt ook meer ou derdomskwalen met zich mee zoals dementie. Vandaar dat ervan wordt reikt. Dat is onder uitgegaan dat de totale capaciteit van Zuid-Holland-Noord in de ko mende jaren met 100 bedden zal moeten toenemen tot een totaal van ongeveer 800. De cijfers zijn afkomstig van het Bureau Gezondheidszorg van de provicie. De berekeningen zijn ge- verpleegtehuizen, ziekenfonds en VELSEN/LEIDEN - De veront- eenheden, stijgt de jaarlijkse reinigingsheffing, de heffing heffing met 21 gulden, zo bleek Het is nog niet duidelijk wanneer van het Hoogheemraadschap gisteren tijdens de verenigde deLeidse regmde streefgetallen be- van Rijnland, stijgt de komende vergadering in het raadhuis van J afhankelijk vijf jaar met zo'n 11 procent om Velsen. maatregelen tegen de fosfatise- ring van het water uit te voeren. Pr"dati er steeds meer fosfaten in a 'Ie öiaiïiu"t'j ieui Uitvoering van de maatregelen water komen, wordt de algen- ganisatie van de gezondheidszorg pj^ueiing van ae maairegeien grQei gteeds meer gestimuleerd en ogen waarbij commerciële in- vergen tot en met 1995 tussen da^ heeft all het al dan niet realiseren voorstellen ker. Deze commissie staat stellingen een belangrijke rol gaan de zes en acht miljoen gulden, spelen. Verwacht wordt dat het Per gezin, dat wordt aangesla- streefgetal met de plannen van gen voor drie verontreinigings allerlei vervelende gevol gen. Stankoverlast is nog de minst erge. Maar door de wildgroei schei den de algen vaak ook min of meer Onderzoek naar gewenste huisvesting kost 120.000 gulden geloten wordt dat geriatrische pleegtehuizen zoals De Wilbert Overduin uit Katwijk LEIDEN - De groep die het vrou wengezondheidscentrum in Leiden op poten moet zetten, heeft ge dreigd zich terug te trekken wan neer de gemeente niet meer geld be schikbaar stelt. De kans bestaat daardoor dat dit initiatief, waarover al lange tijd wordt gesproken, op nieuw grote vertraging oploopt. De zogeheten startgroep VELSEN/LEIDEN - Het Hoog heemraadschap van Rijnland dé" regio!" zoals heeft het Pand van het voorma- Leiderdorp, derge- k§e Indonesische restaurant lijke bedden erbij krijgen. Niet uit- Doea Koentji Baroe aan de Breestraat gekocht. De verenig de vergadering, het algemeen Mariënha- bestuur van het schap, stemde gisteren in met de aankoop en met een onderzoek naar de tota le huisvestingssituatie van Rijnland. Een adviesbureau gaat voor de somma van 120.000 gulden onderzoeken hoe de huisvesting van het schap er uit moet gaan zien. Vertrek uit de Breestraat wordt niet uitgeslo ten. nog altijd openstaat, voor het cen trum te bestemmen. Dit betekent een verhoging van de subsidie tot 165.000 gulden. Andere voorstellen van Links Leiden, waarmee de bijdrage zou kunnen worden aangevuld tot 180.000 gulden, kregerl niet de steun van de wethouders en de meeste an dere partijen. Alleen D66 omarmde wengezondheidscentrum vindt dat de plannen van Links Leiden. de gemeente gedurende de eerste twee jaar een bijdrage beschikbaar moet stellen van in totaal 180.000 Woordvoerster Hanneke Kallen- de startgroep toonde zich a afloop van de vergadering nog al- gulden. Alleen met een dergelijke tijd niet tevreden over de bijdrage subsidie heeft het initiatief volgens de startgroep kans van slagen. Het hadden de gemeente. "Aanvankelijk gemeente eenvoudig te weinig geld heeft. Tijdens een gezamenlijke verga dering van de raadscommissies minste 220.000 gulden nodig had den om een goed begin te maken r stellen dat de moet te komen hebben 180.000 gulden gevraagd. We willen principe niet nog verder terug- an", aldus mevrouw Kallenberg. De werkgroep beraadt zich bin- r onderwijs en volksgezondheid nenkort opnieuw over de situatie, kwamen de wethouders Kuijers en Tot die tijd blijft het dreigement om een voorstel het geld, dat i vacature voo /an Links Leiden om zondheidscentrum moeten nog 3 overgebleven nu een worden behandeld in de gemeente- een sociaal geriater raad. Voor het pand van het failliet gega- ne restaurant betaalde het schap 670.000 gulden. Het werd gekocht via een stroman omdat Rijnland de prijs niet wilde opdrijven. Volgens dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken was het pand zeker anderhalve ton duurder geweest als bekend was geworden dat Rijnland belangstelling had. "De prijs van panden schiet altijd omhoog als blijkt dat de buurman belangstel ling", zo zei Van Tuyll van Seroos kerken gisteren tijdens de verenig de vergadering die in het raadhuis van Velsen werd gehouden. Voorlopig gebeurt er niets met het pand. Er worden enkele kasten ingezet, maar verder wordt het niet in gebruik genomen. Het pand is ge- daarvoor kocht met het oog op de toekomsti ge huisvesting. De discussie daar over is actueel geworden, nadat was gebleken dat het opknappen van het gebouwencomplex van Rijn- Müller, voorzitter land aan de Langebrug, het Berken- die zich buigt daalstraatje en de Pieterskerk miljoen gulden uitge trokken, maar de opknapbeurt bleek 1,6 miljoen te kosten. En dat zijn de panden niet waard, meende hoogheemraad H.G. n de werkgroep de huisvesting het schap. Volgens Müller zijn waard. Omdat nog onduidelijk is hand van de gewenste huisvestings- het schap vervangende situatie, die door het adviesbureau huisvesting heeft, zijn de gebouwen wordt opgesteld, wordt bekeken of nog wel opgeknapt. Voor de hoogst een en ander aan de Breestraat kan worden gerealiseerd, en of voor de realisatie het pand van Doea Koen tji Baroe nodig is. Om later niet met lege handen te staan is nu wel tot koop van het belendende perceel gracht veel te duur is. Rijnland had de pandjes net een half miljoen huisvest is nog onduidelijk. Aan de overgegaan. gevaarlijke stoffen af. Daarom is het tegengaan van de algengroei in de ogen van het hoogheemraadschap zo belangrijk. Rijnland wil dat 75 procent van de fosfaten wordt verwijderd uit het af valwater dat in het gebied van het schap wordt gezuiverd. Om de kos ten zo laag en het rendement zo hoog mogelijk te houden heeft Rijn land gekozen voor maatregelen aan de grootste installaties, zoals die in Leiden-Noord en Zuid-West, Al phen, Nieuwveen, Nieuwe Wete ring, Leimuiden, Bodegraven en Zwaanshoek. Welke methode er wordt toege past om de fosfaten te verwijderen is nog onbekend. Er zijn verschil lende manieren, maar of die alle maal even goed zijn is de vraag. Voordat in 1992 de eerste installa ties worden aangepast, zal er meer duidelijkheid zijn, zo verwacht Rijnland. Om meer inzicht te krij gen in een van de technieken is de zuivering in Leiden-Noord aange merkt als proefproject. Overigens meent Rijnland dat niet kan worden volstaan met de maatregelen die door het schap worden genomen. Veel fosfaten ko men via de Rijn het land binnen. En door bemesting in de landbouw wordt het water fosfaatrijker. Er zijn dan ook maatregelen nodig om die fosfaatstromen in te dammen, aldus Rijnland. Streekschool begint in september met nieuwe opleidingen LEIDEN - De streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs start in september een aantal nieuwe oplei dingen. Zo kunnen medewerkers van bakkerijen terecht op de oplei ding 'bake-off bakker' terwijl voor mensen uit de horeca de opleiding 'horeca-medewerker' uitkomst kan bieden. Voor mensen die betrokken zijn bij de afhandeling van goede renstromen in de groothandel be ginnen enkele opleidingen vari ërend van magazijnmedewerker tot commercieel medewerker. Voor het middenkader in de detailhandel is er de voortgezette opleiding filiaal- beheerder. Alle opleidingen worden gegeven in het kader van het leerlingenwe zen. Dat betekent dat de leerling een dag per week op school zit en vier dagen onder begeleiding werkt. Hiertoe wordt een leerover eenkomst afgesloten tussen school, leerling en bedrijf. De opleidingen nemen twee jaar in beslag, leerlin gen dienen ten minste 16 jaar te zijn. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de streekschool, Lammen- schanspark 1, tel. 769242. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15