Industriebond wil niet aan zaterdagwerk DE NISSAN SUNNY'89 NISSAN Pinochet toch kandidaat presidentsverkiezingen Peiling onder FNV-kader Campina koopt zuivelbedrijf in VS DONDERDAG 15 JUNI 1989 PAGINA II NISSAN Het succes van de Sunny collectie krijgt steeds meer glans. De Sunny was al kampioen roestbesten- digheid, ongeëvenaard in prestaties en uitrustingsniveau en houder van *3 diverse verkooprecords. En voor I I '89 hebben we zowel interieur, styling en Gfcyf techniek verder geperfec tioneerd. De nieuwe 1.4 en L6 benzine motoren leveren 15 resp. 6 pk meer ver mogen en zijn riOO-OOOn voorzien van de meest geavanceerde 12-kleppen tech nologie. Daardoor werken ze nog soepeler, met 'n beter rendement en 'n schonere verbranding. Bovendien werd de 1.6 voorzien van een 12-kleppen motor met motormanagementsys- teem en single-point lc«ss*l injectie plus gere gelde driewegkatalysator. De Sunny GTi is voortaan uitgerust met 'n 1.8 liter 16 kleppen motor met mo- tormanagementsysteem en multi-point injectie, goed voor 125 pk. En natuurlijk blijven ook de gerenommeerde 1.7 diesels als vanouds leverbaar. Voeg bij de tech- nische vernieuwingen de nieuwe grille en achterlichten èn de nieu we stoffen bekleding in sportief dessin en u heeft alle reden om bij ons langs te komen voor 'n nadere kennismaking. Of 't nu gaat om een 3-, 4- of 5-deurs, een stationcar of coupé, diesel of benzine, met de Sunny is autorijden er gegarandeerd 'n stuk leuker op geworden. Vanaf^ES] ■HlHIiJhlI.'lilIHh'W Prijs incl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Absvvoude B.V., Nieuwe OfFemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. DEN HAAG (GPD) Een peiling onder kaderleden van de Industriebond FNV heeft uitgewezen dat het af en toe wer ken op zaterdag vrijwel unaniem wordt afgewezen. Maar liefst 95,7 procent van bedrijfsledengroepen in de metaal- en elektrotechnische industrie noemt het afschaffen van de vrije zaterdag onbespreekbaar. Ook als er extra wordt be taald voor zaterdagwerk blijft 87,1 procent tegen. BUITENLAND ECONOMIE WASHINGTON (DPA/AFP) Een hevige onweersstorm, waarin windsnelheden van meer dan 140 kilometer per uur werden gemeten, heeft gisteren in Washington en omgeving voor miljoenen guldens schade aangericht. Het verkeer in de avoridspits raakte in grote delen van de stad compleet ontregeld. In de verkeerschaos kwam één persoon om het leven, zo hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Duizenden ontwortelde bomen beschadigden in hun val een aanzienlijk aantal huizen. Ook werden veel wegen geblokkeerd door omgevallen bomen en elektrici teitsleidingen. (foto AFP) De Industriebond heeft het onder zoek onder 276 bedrijfskadergroe- pen gehouden met het oog op het nieuwe cao-seizoen. Vooral in de metaal- en elektrotechnische indus trie neemt de druk van werkgevers zijde om bedrijfstijden te verlengen langere dagen en langere weken sterk toe. Bij enkele bedrijven, VNU wil tijdschrift uitgeven in Moskou AMSTERDAM (ANP) - De uitge verij VNU wil in de Sovjetunie een nieuw tijdschrift gaan uitgeven. In Moskou moet een joint-venture ko men van VNU en een staatsbedrijf, waar Nieuwe Revu-hoofdredacteur D. Sauer de leiding aan moet gaan geven. Eind juli vertrekt een Nederland se delegatie met Sauer naar Mos kou, waar spijkers met koppen moeten worden geslagen. Daar moet antwoord komen op de vraag in welke taal het tijdschrift wordt uitgegeven, hoe de redactie eruit gaat zien, en met welke frequentie het blad gaat verschijnen. Het idee van om een tijdschrift in de Sovjetunie uit te geven is afkom stig van het lid van de raad van be stuur van VNU dat onlangs een be zoek aan Moskou bracht. Tot nu toe was geen enkele Ne derlandse uitgeverij actief op de Russische markt. De Westduitse uitgeverij Burda geeft als enige westerse uitgever in de Sovjetunie een modeblad uit. De Amerikaanse uitgeverijen Time/Life en Penthou se overwegen zich op de Russische markt te begeven. waaronder recent een Philips-vesti- ging in Weert, heeft dat tot ernstige conflicten geleid. Ondanks over de stellige afwij zing van het (af en toe) opofferen van de vrije zaterdag, zijn de kader leden van de bond verdeeld over de invoering van langere werkdagen. Bijna 45 procent zegt een verande ring naar een werkweek van vier da gen van 9,5 uur bij een bedrijfstijd van vijf keer 9,5 uur aanvaardbaar te vinden. Bijna 44 procent ziet dat juist niet zitten. Ongeveer dezelfde percentages zien al dan geen kans voor verder gaande arbeidsduurverkorting naar 36 uur per week. Ook het slagen van werkgelegenheidsprojecten, belo ningen, het ouderenbeleid, oplei dingen en de kwaliteit van de arbeid maakten deel uit van het globale on derzoek yan de Industriebond FNV. Een grote meerderheid vindt dat nieuwe financiële afspraken moe ten worden gemaakt over werkgele genheidsprojecten. Maar ruim de helft twijfelt aan de bereidheid van werkgevers om vacatures te laten vervullen door langdurig werklozen Een meerderheid ziet eveneens onvoldoende mogelijkheden voor bijscholing en begeleiding - van werkzoekenden die via lopende ar beidsbemiddelingsprojecten in de bedrijven aan de slag komen. Vol gens de ondervraagden komen nieuwe werknemers vooral binnen via commerciële arbeidsbureaus en advertenties. Wel signaleert ruim een derde een toenemende rol voor niet-commerciële arbeidsbureaus en arbeidspools. VEGHEL (GPD) - DMV Campina heeft het Amerikaans zuivelbedrijf Ridgeview overgenomen. Het be treft een onderneming met een jaar- Grootste bank van Spanje in de maak MADRID (ANP) De Spaanse banken Caixa de Pensions de Cata- lunya y Balears en Caixa de Bar celona overwegen te fuseren, zo hebben functionarissen van de twee banken laten weten. Als dè transactie doorgaat ontstaat de grootste bank van Spanje met inge legde tegoeden van ruim 3,62 bil joen peseta (ongeveer 64 miljard gulden). Nu is Banco Bilbao Viz- caya nog de grootste. Deze bank ontstond vorig jaar door de fusie van Banco de Bilbao en Banco de Vizcaya. Samen hebben de banken 9300 mensen in dienst en beschik ken ze over ruim 2000 vestigingen. omzet van ruim 140 miljoen gulden. Er werken 135 mensen. Welk be drag met de overname is gemoeid, wilde mr. W. Overmars, voorzitter van de concerndirectie van Campi na. desgevraagd niet zeggen: 'een nette prijs die uit eigen middelen wordt gefinancierd'. Onder meer zal daartoe de op brengst van de Nederlandse Maat schappij tot Exploitatie van Koel huizen en Ijsfabrieken (Nemijtek) te Breda worden benut. De aande len van deze dochteronderneming van Campina worden aan de Vries veem-groep in Etten-Leur overge dragen. Eind vorige week is daar over overeenstemming bereikt. Doordat de botervoorraden zijn weggewerkt is fors wat ruimte over. "Bovendien zijn de vrieshuizen in Breda niet de modernste meer", zo lichtte mr. Overmars toe. Voor de 25 vaste werknemers verandert er niets. Voorts verwacht mr. Overmars binnenkort de verkoop van de ex portslachterij Vitelco in Den Bosch te kunnen afronden. Campina heeft namelijk besloten om zich uit de vleessector terug te trekken. Op het bedrijf werken 90 mensen. Met de overname van de zuiver- onderneming Ridgeview La Crosse in de Amerikaanse staat Wisconsin, waar jaarlijks ongeveer een kwart van de 65 miljard liter grote Ameri kaanse melkplas wordt geprodu ceerd, hoopt Campina op de eerste plaats vaste voet op de 240 miljoen consumenten tellende Amerikaan se markt te krijgen. Ridgeview beschikt over een goe de verkooporganisatie en haar acti viteiten met name op het gebied van de verwerking van wei sluiten goed op die van Campina aan, zo lichtte mr Overmars gisteren tijdens de al gemene vergadering in Veghel toe. Campina zal de eerste jaren fors in het Amerikaanse bedrijf investe ren. Voorts zal technische kenniser varing worden geëxploiteerd. Mr. Overmars verwacht daarmee de omzet te kunnen verdubbelen. Ook sluit hij de overname van andere Amerikaanse bedrijven niet uit. Hij gewaagde van een 'belangrijke stap' en beloofde de algemene vergade ring 'er wat van te zullen maken'. MEXICO (GPD) - Het Chileense staatshoofd Pinochet heeft de nodi ge verwarring gesticht met de me dedeling dat hij alsnog kandidaat wil zijn voor het presidentschap. De enige voorwaarde voor deelname bij de in december te houden ver kiezingen is dat het volk het hem vraagt, zei de generaal gisteren. Die aankondiging van Pinochet heeft de nodige onrust veroorzaakt binnen de Chileense oppositie. Vol gens de Chileense grondwet kan de Nederlander eet minder vaak buiten de deur AMSTERDAM (ANP) - Het bui tenshuis eten in Nederland is de laatste twee jaar afgenomen. Uit een door het NIPO uitgevoerde twee jaarlijkse enquête 'Buitenshuis eten in Nederland' blijkt dat vorig jaar 17 procent van de ondervraagden in de voorafgaande week min of meer uit gebreid uit eten was geweest. In 1986 was dat nog 18 procent. Het on derzoek is gepubliceerd in Horeca Nederland Magazine van deze maand. Het aantal personen dat het laatste kwartaal buitenshuis had ge geten bleef ongewijzigd op 56 pro cent. Er is wel een duiidelijke ver schuiving waarneembaar van de Hollandse en Chinees-Indische res taurants naar andere buitenlandse restaurants. Het aantal personen dat de laatste keer in een Hollands restaurant heeft gegeten liep terug van 38 procent in 1984 en 1986 naar 34 procent het afgelopen jaar. Voor de Chinees-Indische restaurants zijn die cijfers 19 procent in 1984,16 procent in 1986 en 15 procent in 1988. Buitenlandse restaurants klom men van 10 procent in 1984 via 11 procent in 1986 naar 14 procent in 1988. Pizzeria's scoorden 7 procent in 1988, eenzelfde percentage als in 1986 en 2 procent meer als in 1984. Het aantal personen dat wel eens bij een Chinees of bij de snackbar afhaalt, blijkt iets toe te nemen. Dit komt overeen met de ontwikkeling van in huis halen van gemaksvoe ding. Geen gegevens zijn bekend over het snel groeiende fenomeen van de aan huis bezorgende Pizzeri a's. generaal geen kandidaat zijn omdat het volk hem vorig jaar oktober wegstemde. Maar die grondwet staat op het punt om te worden ver anderd. Officieel moet dat via een referen dum gebeuren. Maar de afgelopen weken hebben Chileense regering en de oppositie moeizame onder handelingen gevoerd over de voor genomen wijzigingen. Het gaat daarbij onder meer om een zekere legalisering van de communistische partij. De oppositie vreest nu dat Pino chet de veranderingen binnen de grondwet wil aangrijpen om ook de weg voor zich zelf vrij te maken. Zijn verrassende aankondiging komt op het moment dat hij ook het referendum moet uitschrijven. Legertop Cuba betrokken bij corruptiezaak HAVANA (Rtr/UPI) - De Cu baanse generaal Arnaldo Ochoa Sanchez is gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn bij de illegale verkoop van Cubaanse suiker in Angola, zo is gisteren uit bronnen in officiële kringen vernomen. De ar restatie van Sanchez werd bekend gemaakt in de partijkrant Granma. Dinsdag werd minister van trans port Diocles Torralbas ontslagen die volgens de bron ook betrokken zou zijn bij het schandaal. Ochoa, één van de twaalf vice-mi nisters van het Ministerie van Revo lutionaire Strijdkrachten, is be schuldigd van "ernstige daden van corruptie en misbruik van economi sche fondsen", zo meldde Granma. Maar diplomaten zeggen dat de arrestatie van Ochoa, die tot vorig jaar in Angola gelegerd was, ver band houd met de illegale verkoop van suiker uit Cuba aan particulie ren in Angola. "Het kostte eerst de minister van transport de kop, en nu Ochoa. En er zullen er meer vol gen, maar dat mag het publiek niet weten", volgens de bron. Torralbas was bevelhebber in het verzetsleger voor de revolutie van 1959 en hij was een van de naaste medewerkers van de Cubaanse lei der Fidel Castro. Ochoa, net als Tor ralbas lid van het Centraal Comité, moet terechtstaan voor een militai re rechtbank.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11