Aanzienlijke daling van werkloosheid Gorbatsjov omarmt Westduitse industriëlen Acties dreigen in de bejaardenzorg Kamer behandelt omstreden wet arbeidsvoorziening toch Zilveren Kruis bang voor volksverzekering TIE KOOP WOENSDAG 14 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7* DEN HAAG (GPD/ANP) - De werkloosheid is tussen het eerste kwartaal 1988 en de periode maart-mei van dit jaar met bijna 100.000 gedaald. Dat is ruim twintig procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit bekend ge maakt. Over de periode maart-mei waren gemiddeld 387.000 mensen werk loos. In de drie maanden daarvoor, de periode februari-april, was de werkloosheid nog 409.000. Toen het CBS in 1988 voor het eerst het (nieu we) werkloosheidscijfer presenteer-" de, kwam het over de eerste drie maanden gemeten uit op 484.000. Het CBS geeft toe dat er onzeker heidmarges in de cijfers zitten, maar zeker is dat er sprake is van een daadwerkelijke daling van- de werkloosheid over een langere pe riode. In de afgelopen maanden daalde de werkloosheid zowel voor mannen als voor vrouwen over'vrij wel de hele linie. Alleen voor vrou wen die langer dan een jaar werk loos waren, was er geen verbetering te constateren. In een brief aan de Tweede Ka mer heeft minister De Koning (soci ale zaken) gisteren te kennen gege ven dat een werkloze die is inge schreven bij een arbeidsbureau 48 procent kans heeft om binnen een jaar werk te vinden. Is betrokkene korter dan een jaar werkloos dan is die kans 62 procent. Duurde de werkloosheid al drie jaar of langer dan bestaat nog maar 27 procent kans op het vinden van een baan binnen een jaar. Vooral jongeren tussen 15 en 24 jaar die nog geen jaar werkloos zijn, hebben kans op het snel vinden van ander werk. Van hen komt 75 pro cent binnen een jaar weer aan de slag. Ouderen tussen 40 en 64 jaar die langer dan driejaar zonder werk zitten hebben de minste kans op een andere baan. Van hen vindt 19 procent binnen een jaar weer werk. De kansen om snel weer uit werk loosheid aan de slag te komen, lig gen volgens De Koning hoger voor vrouwen dan voor mannen. Oor zaak is de gemiddeld lagere leeftijd van werkloze vrouwen. Alleen voor vrouwen die langer dan twee jaar' zonder werk zitten en ouder dan 24 jaar zijn, liggen de kansen op het vinden van een nieuwe baan slech ter dan voor mannen. De kans voor Marokkanen eri Turken op het vinden van een nieu we baan na werkloosheid ligt onder het gemiddelde, aldus De Koning. Datzelde geldt voor werklozen af komstig uit de sectoren textiel en kleding, huishoudelijk personeel, kunst en sport. Landelijk gemeten scoren Gro ningen en Zuid-Holland lager dan het gemiddelde voor werklozen om binnen een jaar ander werk te vin den. De kans daarop is in beide pro vincies 46 procent, twee procent on der het landelijk gemiddelde. De overige provincies scoren beter met Zeeland als topscorer (62 procent van de werklozen vindt binnen een jaar ander werk). De berekeningen van De Koning gaan over de periode mei 1988 tot mei 1989. In dat jaar namen de kan sen op het vinden van werk binnen over de hele linie met twee tot drie procent toe. Vooral degenen met middelbaar- of hoger beroepson derwijs zagen hun kansen op het snel vinden van een baan na werk loosheid stijgen. AbvaKabo zwicht voor druk RIO DE JANEIRO - De Effectenbeurs in Brazilië moesten gisteren hun deuren sluiten nadat een groot scheepse fraude aan het licht was gekomen, waarbij zeven effectenhuizen zijn betrokken. Daarvan verke ren er drie met een gezamenlijke schuld van 18,4 mil joen nieuwe cruzado (31,3 miljoen gulden) in beta lingsmoeilijkheden, Handelaren beschrijven de crisis als de ergste in de 144-jarige geschiedenis van de beurs. De speculant Naji Nahas, die met een effectenporte feuille van ongeveer zeshonderd miljoen dollar handel de, bleek cheques te hebben afgegeven die niet voldoen de waren gedekt. Het effectenkantoor Ney Carvalho werd het eerst de dupe toen het een cheque van elf mil joen nieuwe cruzado (tegen de officiële koers 19,8 mil joen gulden) niet bleek te kunnen verzilveren bij de bank. Nahas kwam in de problemen doordat de aande lenkoersen vorige week sterk zijn gedaald en de rente flink is gestegen. De regering heeft laten weten de beurs niet de helpen de hand te zullen toesteken. "De beurs is een particulie re organisatie. De overheid heeft er niets mee te maken en zal niets doen om haar te redden", zo heeft president Sarney verklaard. Ondanks de hollende inflatie in Brazilië levert de beurs de beleggers hoge winsten op. Gecorrigeerd voor de inflatie stegen de koersen vorig jaar met 74 procent. Het dagelijks verhandelde volume verdubbelde tot een waarde van bijna dertig miljoen dollar. (foto afp) NOORDWIJK (ANP) - Zilveren Kruis, met bijna 670.0000 verzeker den de grootste particuliere ziekte kostenverzekeraar in Nederland, vindt dat in het plan-Dekker voor de gezondheidszorg nog onvol doende waarborgen bestaan dat er dat er geen verkapte 'klassieke' volksverzekering komt. Bestuur en directie zeggen in het jaarverslag over 1988 ook dat voor invoering van het plan-Dekker eerst de garantie moet komen dat er inderdaad genoeg concurrentie zal zijn om de zorgverzekering uit te voeren en dat er prikkels zullen blij ven bestaan om de kosten te beheer sen. De tot nu toe gevolgde proce dure leidt er volgens Zilveren Kruis toe dat verschillende groeperingen in de gezondheidszorg a'fhaken. Het plan-Dekker heeft er al toe Economie ko Luchtwaardig De Europese luchtvaartautoriteiten hebben met de Amerikaanse vlieg tuigfabrikant Boeing volledige overeenstemming bereikt over de vijzigingen, geleid dat de particuliere verzeke raars en de ziekenfondsen praten over samenwerking. Zilveren Kruis (veertig jaar geleden door zieken fondsen opgericht) voert met een aantal ziekenfondsen besprekingen over voortzetting van de samenwer king, die kunnen leiden tot integra tie of fusie. Door premie-aanpassingen voor de overige polissen, kostenbewa king en vermindering van de be heerskosten kon over 1988 weer een winst van 4,2 miljoen gulden wor den geboekt. Het jaar 1987 eindigde voor Zilveren Kruis met een verlies van 67,5 miljoen gulden door de gro te toeloop van mensen uit de in 1986 opgeheven vrijwillige ziekenfonds verzekering. Zij kostten meer dan de door de overheid vastgestelde premie voor de standaardpolis. Voor 1989 verwacht Zilveren Kruis een verdere verbetering van het resultaat, mede doordat de pool- ingsregeling voor de standaardpolis (de verdeling van de tekorten over alle particuliere verzekeraars) dit jaar is uitgebreid. De gemiddelde kosten per verze kerde zijn, ondanks de vergrijzing van het verzekerdenbestand, vorig jaar gedaald met 2,4 procent. Het aantal verzekerden bij Zilveren Kruis is in 1988 met bijna 30.000 ger daald tot 667.000. DEN HAAG (ANP) - De Twèede Kamer heeft gisteren gezorgd voor een kleine doorbraak rond de om streden herziening van de arbeids voorziening. Het wetsvoorstel om werkgevers en werknemers naast de overheid een gelijkwaardige stem te geven in de besteding van de bijna twee miljard gulden die de arbeidsbureaus te besteden hebben is 'niet controversieel' verklaard. Dat betekent dat het toch nog be handeld kan worden tijdens de pe riode van dit demissionaire kabinet. Overigens ziet het ernaar uit dat het voorstel pas na de zomer kan wor den behandeld, maar dat laat ruim te over voor een ingangsdatum van 1 januari 1990. In de vaste kamercommissie voor sociale zaken werd gisteren beslo ten om eerst mondeling te overleg gen met minister De Koning (socia le zaken en werkgelegenheid) om verduidelijking te krijgen over zijn laatste, gewijzigde plan. De be windsman kwam daarin enigszins tegemoet aan de bezwaren van met name de PvdA en de WD, die vreesden dat de politiek zijn greep op het werkgelegenheidsbeleid zou verliezen. De partijen wensen meer inspraak van de Kamer over de be steding van het geld dan de sociale partners (werkgevers en werkne mers) willen toestaan. Ervaringsplaatsen Inmiddels heeft de commissie voor sociale zaken ook besloten om het wetsontwerp op de werkervarings plaatsen plenair te behandelen. De oppositie vindt niet zozeer dat het voorstel niet voldoet, maar dat de regering te krenterig is. Met de werkervaringsplaatsen is een be drag van bruto 470 miljoen gulden gemoeid, maar de regering bespaart bijna 290 miljoen gulden aan uitke ringen. De PvdA vindt dat er wel wat meer geld voor worden uitge trokken om nog meer langdurig werklozen een werkervaringsbaan te geven. De Koning is bij deze werkerva ringsplaatsen overigens niet bang voor een zogeheten 'verdringingsef fect', zei hij gisteren in een schrifte lijk antwoord op vragen daarover uit de Kamer. Hij sloot uit, dat be drijven langdurig werklozen in dienst nemen op een zogenoemde werkervaringsplaats en tegelijker tijd een vaste werknemer (of de baan die hij na vertrek openlaat) schrapt. Werkgevers en werknemers zul len moeten controleren of er geen sprake is van verdringing. In de eer ste plaats moeten sociale partners samen afspraken maken over de plaatsen en hebben geen van beide belang bij een sterke verdringing (10 procent is aanvaardbaar). Tot op heden zijn er in de markt sector afspraken gemaakt voor een paar duizend werkervaringsplaat sen, die door de overheid en uit pre mies bekostigd zijn. Voor werker varingsplaatsen kan een werkgever 15.000 gulden subsidie krijgen. DEN HAAG (GPD) - De AbvaKabo gaat onder druk van de Actiegroep Bejaardenzorg In Opstand (ABIO) de cao-onderhandelingen in de be jaardenzorg geforceerd beëindigen om een loonconflict uit te lokken. De bond zal vervolgens op korte ter mijn de leden raadplegen over ac ties in bejaardenhuizen om de loon eis van 5 procent kracht bij te zet ten. Dit heeft AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur gisteren ge zegd tijdens een door de ABIO geor ganiseerd protest van enkele tien tallen werknemers uit de bejaar denzorg bij het hoofdkantoor van de AbvaKabo in Zoetermeer. De ac tievoerders eisten in een langdurig gesprek met leden van het AbvaKa bo hoofdbestuur dat de bonden bij de cao-onderhandelingen 5 procent loonsverhoging eisen, alsmede in voering van een systeem van func tiewaardering (dat leidt tot nog eens vijf procent loonsverhoging) en uit breiding van het personeel in de be jaardenoorden. De ABIO is een volle dochter van de actiegroep van Verpleegkundi gen WIO. De groep verzet zich te gen de principe-overeenkomst die de bonden 23 mei met de werkge versorganisaties afsloten. Daarin kwamen de partijen overeen dat de lonen 0,7 procent stijgen en een functiewaarderingssysteem zou worden ingevoerd dat vergelijkbaar is met dat in de gezondheidszorg. Enige tijd geleden heeft de Abvaka- bo het principe-akkoord ongeldig verklaard en nieuwe onderhande lingen gevraagd. Nu streeft de vak bond een regelrechte breuk met de werkgevers na, teneinde in actie te kunnen komen. Van der Scheur noemde de over eenkomst van 23 mei 'een fout' en legde de schuld bij de dinsdag afwe zige AbvaKabo-onderhandelaar Pim van Loon: "Toen Van Loon het resultaat presenteerde heb ik hem terug gefloten". Volgens Van der Scheur „zijn er hier en daar wat on gelukken gebeurt. Vijf procent was de eis, is de eis en zal de eis blijven. Ook uit de functiewaardering moet een salarisverhoging voor zoveel mogelijk mensen voortvloeien". RIDDERKERK (ANP) - Eind 1991 gaat in Amsterdam op proef een autobus in de dienst van de GVB rijden die een elektrische aandrijving heeft die op waterstof werkt. Uit de uitlaat komt H20, pure waterdamp. De hoofdstad krijgt daarmee een wereldpri meur. Dit heeft Holec, fabrikant van electronisch gestuurde aan drijvingen, bekendgemaakt. De 'milieubus' is in het gebruik iets duurder dan de huidige diesel bussen. Holec loopt al zo'n tien jaar rond met het plan voor een bus met een elektrische aandrijving. In 1987 verkreeg de onderneming samen met andere bedrijven de status van Eureka-project voor het plan. Dat betekent dat de re gering en de EG de ontwikkeling van de bus subsidiëren omdat zij Superschone stadsbus rijdt op waterstof technisch gezien van een hoog ni veau is. Eureka is de Europese or ganisatie die samenwerking tus sen bedrijven uit twee of meer landen stimuleert bij de ontwik keling van nieuwe technologi sche hoogstandjes. Holec bouwt de 'motor', het Belgische bedrijf Elenco levert brandstofcellen, waarin de water stof verbrandt, Air Products uit Waddinxveen heeft de waterstof kennis in huis, en Den Oudsten bouwt de carrosserie van de bus. Met de bouw van de bus wordt over enkele maanden begonnen. Over twee jaar komt er in Amster dam een speciaal tankstation voor de bus, die een actieradius van 250 kilometer heeft. Volgens Holec is er internatio naal al veel belangstelling ge toond voor de waterstofbus. Zo heeft het openbaar-vervoerbe drijf van Athene -waar nogal eens dikke smogdampen hangen- inte resse, maar ook uit Zweden en Ja pan is in Ridderkerk naar de nou veauté van het Nederlandse be drijf geïnformeerd. De directie van Holec denkt voorlopig echter alleen aan de binnenlandse markt. Bovendien is in het huidige stadium nog niet te zeggen wanneer de bus pro- duktierijp is, als de proef in Am sterdam gunstig verloopt. Nieuwe staatslening DEN HAAG (ANP) - Er komt een nieuwe staatslening en die draagt een iets lagere rente dan de vorige. Op 20 juni kan worden ingeschre ven op de tienjarige lening, die een rente meekrijgt van 7,25 procent, zo heeft het ministerie van financiën vandaag bekendgemaakt. De rente voet van de vorig lening bedroeg 7,5 procent. Stortingsdatum is 17 juli. Aflossing geschiedt ineens op 15 ju li 1999. Vervroegde aflossing is niet mogelijk. De vorige lening (tegen 7,5 pro cent) leverde f 6,5 miljard op. Van der Scheur weigerde een ver klaring te ondertekenen waarin hij garandeerde dat de eisen van de ABIO zouden worden overgeno men. "Niets, maar dan ook niets kan gegarandeerd worden, maar we zul len de uitkomsten aan u voorleg gen", zei de voorzitter van de Abva Kabo. „Als u die afwijst dan zult u zich daar ook hard voor moeten ma ken." Over de financiering van de eisen wilden de AbvaKabo-bestuurders zich niet uitlaten. Mogelijk zal de bond, ondanks de bezwaren van de ABIO, voorstellen een deel te be; kostigen uit een verlaging van de pensioenpremie. De AbvaKabo zal overigens het resultaat van de "verkenningspo ging" van oud-staatssecretaris Van der Reijden afwachten voordat tot actijes in de bejaardenzorg wordt overgegaan. „Ik hoop vurig op een gunstig resultaat, dan kan ik na maanden actievoeren in de gezond heidszorg weer eindelijk eens nor maal mijn werk doen", verzuchtte een aanwezige AbvaKabo-districts- bestuurder. Explosieve groei cd-verhuur kost musici kapitalen HILVERSUM (ANP) - Muzikan ten, componisten, producenten en platenmaatschappijen lopen een enorme hoeveelheid inkomsten mis door de verhuur van compact-discs. De cd's worden niet gehuurd om naar te luisteren, maar om te ko piëren op muziekcassette, waarvoor geen cent auteursrecht wordt be taald. De auteursrechtenorganisaties BUMA/STEMRA noemden deze si tuatie bij de presentatie van de jaar verslagen bedreigend. De groei van met name commerciële verhuurbe drijven van cd's is explosief. Uit een lopend onderzoek naar deze ver- huurvorm, waarvan de resultaten in september bekend worden ge maakt, blijkt dat 90 procent van de cd's verhuurd worden om te ko piëren. Nu al adverteren sommige verhuurbedrijven met stunts waar in gratis een lege cassette wordt aangeboden en is het mogelijk om cd's voör een halve dag te huren. Directeur Willemsen van Stemra wil niet proberen de verhuur te ver bieden, maar wel zou in de verhuur prijs een percentage voor auteurs rechten moeten worden inge bouwd. Hij zal bij de minister van wvc op aandringen om een leen rechtregeling voor de cd-verhuur in te voeren. Het leenrecht is in een groot aantal Europese landen al in gevoerd, naast een extra toeslag op lege banden. ADVERTENTIES WEGENS OPHEFFING MAGAZIJNRUIMTE 1 Aluminium schuifpui Winkelinventaris 1 Averij prijsapparaat 8 Speakerzuilen 1000 Zonnefilters ini. Sjaardema auto-hifi Nw. Beestenmarkt 28, Leiden Boeing 747-400 moeten worden i gebracht om aan de Europese eisen te voldoen. De Nederlandse Rijks luchtvaartdienst heeft op basis van deze overeenstemming een Neder landse typecertificaat of definitief bewijs van luchtwaardigheid voor dit nieuwe vliegtuig gegeven. Boeing krijgt twee jaar de tijd om de gewenste wijzigingen aan te bren gen. Rodamco Het vastgoedfonds Rodamco, een van 's werelds grootste beleggings maatschappijen in onroerend goed, heeft nog ruim drie miljard gulden vrij voor nieuwe beleggingen. Op de Nederlandse onroerend-goedmarkt zijn daarvoor te weinig toplocaties, blijkt uit het jaarverslag. Positieve factor is volgens het jaarverslag de aanzet tot enige city-vorming in ons land, vooral in Rotterdam. Rodam co heeft iets meer dan vier percent van de ,5,3 miljard reeds uitgezette vastgoedbeleggingen uitstaan in ons land. Aardgas De wereldproduktie van aardgas heeft vorig jaar een record bereikt van 1.943 miljard kubieke meter. Dat was 2,3 procent meer dan in 1987. Ook de aangetoonde aardgas reserves zijn verder toegenomen tot 111.829 miljard kubieke meter. Dat is het 58-voudige van de produktie van vorig jaar, zo heeft Esso AG, de Westduitse dochter van de Ameri kaanse oliemaatschappij Exxon, dinsdag bekendgemaakt. Frankeren Op zes postkantoren worden op 22 augustus frankeerautomaten ge plaatst. Klanten kunnen dan zelf hun post frankeren met frankeers- troken, die in totaal in veertien waarden verkrijgbaar zullen zijn. BONN "Liever stikken wij in het stof, dan dat we de kapitalisten poli tieke concessies doen", donderde Nikita Chroesjtsjov in 1964. „Ik kan iedereen die handel aan politieke te gemoetkomingen wil verbinden, zeggen: jullie zullen eerder door de wormen zijn opgevreten, dan dat wij voor jullie door het stof krui pen". door Hans Hoogendijk Een kwart eeuw later sprak een andere Sovjetrussische leider, Mi- chail Gorbatsjov, heel andere woor den tot de leidende Westduitse in dustriëlen. Hij zei dat zijn land zich ontwikkelt in de richting van een vrije-markteconomie, maar dat dit proces tijd vergt. De roebel zal nog niet vrij inwis selbaar worden, omdat dit een hol lende inflatie en prijsexplosies tot gevolg zou hebben. Dat zou volgens Gorbatsjov de sociale vrede in het land bedreigen. "Een vrije-markt economie kan niet van de ene dag op de andere worden geschapen. Maar er zal geen terugkeer zijn naar de economische methoden die in de tijd van de stagnatie domineerden. Zij die vooruit kijken en gecalcu leerde risico's nemen, handelen juist". Een ongekend open Gorbatsjov, die alle fouten in de geleide markt economie toegaf, constateerde ook dat zijn land op die gebieden v^aarin het land wél mee kan doen op de wereldmarkt, worjlt gediscrimi- Michael en Raisa Gorbatsjov in Bonn. "Een vrije-markteconomie kan niet van de ene dag op de andere worden geschapen". (foto ap> neerd. In dat verband pleitte hij In een tijd waarin "ijzeren gordij- weer voor het opheffen van de zoge- nen vallen", riep hij de Duitse in- naamde COCOM-lijst met strategi- dustriëlen op niet te aarzelen en de sche goederen die niet aan de Sov- kansen te benutten die perestrojka jetunie mogen worden verkocht, biedt. Hij beloofde liberale handels- "Deze beperkingen doen ons pijn. Maar rekent u eens uit hoeveel mil joenen of zelfs miljarden ze u, lei dende managers in het Westen kos ten"? wetgeving, bescherming teringen en afbouw van de starre bureaucratie. Gorbatsjov bood de Duitsers sa menwerking aan op een aantal ge bieden, waarin de Russen volgens hem wel topklasse zijn: researchop- drachten tegen marktprijzen aan de Russische Academie voor Weten schappen, orders voor het lanceren van Duitse satellieten, samenwer king bij de scheepsbouw en de pro duktie van conmsumptiegoederen, exploitatie van de bodemschatten op het schiereiland Kola en in Sibe- Conversie Verder maakte hij bekend dat het zogenaamde conversieprogramma, waarbij de militaire industrie wordt omgeschakeld op civiele produktie, vruchten begint af te werpen. "Al in 1989 zal de civiele produktie van on ze defensie-industrie 40 procent van het totaal bedragen. In 1995 zal dit percentage tot 60 procent zijn geste gen". Bewogen appelleerde de Russi sche leider aan de Westduitse in dustriëlen om hun argwaan te laten varen en mee te doen aan zijn le venswerk. "Er is sinds korte tijd minder achterdocht en angst en meer vertrouwen. De ontwikkelin gen van de economische, weten schappelijke en technologische banden kan een toetssteen worden voor de oprechtheid van de politie ke bedoelingen. Ik ben ervan over tuigd dat het concept van een ge meenschappelijk Europees huis een veelbelovende weg is om de Eu ropese deling te overwinnen. U, als captains of industry in Duitsland, zou daar bij stil moeten staan, om dat u, samen met alle andere Duit sers, buitengewoon gevoelig bent voor de effecten van deze deling". Het was een toespraak van een man, die zich heel goed. realiseert dat de liefde voor perestrojka door de maag van de 'gewone' Rus gaat. Na vier jaar hervorming zijn de win kels leger dan ooit en Gorbatsjovs belangrijkste taak is het dan ook er voor te zorgen dat er brood op de plank komt. Hij strijdt op twee fronten. In de eerste plaats zijn er aan het thuis front nog veel ministeries waar tra ditionalisten de dienst uitmaken, die in hun achterhoofd nog altijd de autarkie-doctrine van Stalin heb ben. In de tweede plaats worden veel hervormingsgedachten dood- eenvoudig gesaboteerd, omdat functionarissen bang zijn hun privi leges kwijt te raken en in de derde plaats is een in 70 jaar gegroeide centrale economie niet in een han domdraai te herstructureren. Staatsschuld De redding moet vooral uit het bui tenland komen, maar daar aarzelen de industriëlen hun kapitaal risico dragend in te zetten. Het zijn niet al leen de bureaucratische hindernis sen die daar achter zitten. Velen zijn afgeschrikt door het enorme tekort aan deviezen in de Sovjetunie. De staatsschuld is opgelopen tot omge rekend 120 miljard mark en alleen dit jaar moeten 48 miljard worden vrijgemaakt voor rente en aflossing. De geldkraan druppelt nog slechts en steeds meer potentiële investeer ders worden geconfronteerd met de eis naar compensatie-orders. Maar wat heeft de Sovjetunie meer te bie den dan grondstoffen? Opinie-onderzoeken hebben uit gewezen dat de meeste Westduitse bedrijven hopen en geloven dat pe restrojka een succes wordt, maar dat zij weinig kansen zien dat de reusachtige Russische markt voor hen op korte termijn perspectieven biedt. De toekomstkansen hangen volgens de Westduitse economen af van de structurele verandering in het economisch bestel in de Sov jetunie. De vroegere minister van economische zaken en huidige FDP-voorzitter Otto graaf Lambsdorff is daar duidelijk over: "De Russen zijn nog altijd niet in staat artikelen aan te bieden die op de wereldmarkt goed te verkopen zijn". Michail Gorbatsjov gooit het dan ook vooral op de langere termijn: in vesteren nu zal de Westduitse in dustriëlen in de toekomst goud op leveren. Maar Tyll Necker, presi dent van de Westduitse werkgevers, reageerde afwachtend en bena drukte dat het moeilijk samenwer ken is zolang de Sovjeteconomie niet werkt zoals die in het Westen. "De Bondsrepubliek heeft nau welijks bodemschatten. Haar rijk dom berust op de motivatie van de burgers om te presteren en verant woording te dragen, op de kennis en het kunnen van de mensen, op het vermijden van verspilling en beper king van staat en bureaucratie. Ei genbelang, concurrentie en directe verantwoordelijkheid zijn bij ons de belangrijke motoren van de vooruitgang. Ondernemers begrij pen de problemen van andere on dernemers het best".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7