'Vernietiging Europa reëel risico Onzeker lot bootvluchtelingen Achtergrond Hoofd godsdienstzaken Sovjetunie krijgt nieuwe fiinctie Onderzoeker De Wijk veegt vloer aan met NAVO-strategie PAGINA 2 WOENSDAG 14 JUNI 1989 LEIDEN - Tijdens de NAVO- top in Brussel zat hij even in de knijp en vreesde Rob de Wijk (34) zijn proefschrift te moeten herschrijven. Hij kon gerust zijn. Het even verras sende als doortastende optre den van George Bush ten spijt, is er niets veranderd in de mi litaire verhouding van West tot Oost. De Amerikaanse pre sident leverde "politiek vak werk" door Gorbatsjov van repliek te dienen en tegelij kertijd het NAVO-brandje rond de Lance-raket te blus sen, maar zijn ontwapenings voorstel houdt geen koerswij ziging in. "De NAVO streeft nog steeds naar minder, maar betere wapens. Daarmee blijft de militaire dreiging voor het Warschaupact on veranderd. Een politieke stra tegie, die past bij de ontspan ning, ontbreekt". door Wim Fortuyn Het gevaar zit 'm volgens De Wijk in de sinds 1967 aanvaarde strategie van de 'flexibility in respons', het aangepaste antwoord. Die behelst aanvallen tot diep in het Oostblok om vijandelijke aanvalssystemen onklaar te maken en een beweeglij ke vorm van oorlogsvoering. Doel is via bliksemsnelle, agressieve acties het numeriek sterkere Warschau pact te verslaan. De aanzet voor dat beleid werd begin jaren '60 gegeven door de Amerikaanse minister van defensie McNamara, die dacht door 'selec tief gebruik van kernwapens te kunnen voorkomen dat een nucle aire wereldoorlog zou ontstaan. Op dat patroon is sindsdien voortge borduurd, met name in de jaren '70 onder het toeziend oog van Kissin ger, de veiligheidsadviseur van Nixon, en Schlesinger, zijn minister van defensie. Europa werd de voor uitgeschoven post van waaruit het aangepaste antwoord moest wor den gegeven. Voor Rob de Wijk (hij promoveert vandaag op zijn stellingen aan de Leidse universiteit) staat vast dat het idee van de flexibility in respons en een beperkte kernoorlog slechts risico's oplevert. "De nadruk ligt op nucleaire aanvallen op militaire doelen in de diepte. Dat is uitermate bedreigend voor het Oostblok. In Hongkong wil af van ruim 40.000 Vietnamezen HONGKONG Alleen al in Hong kong zijn er nu ruim 42.000 Vietna mese vluchtelingen. Bijna dagelijks komen er 500 bij. Ze worden ergens in de Zuidchinese Zee opgepikt, hongerig, angstig en vaak ziek. Bij na zonder uitzondering zwalken ze rond in gammele bootjes, die ze voor veel geld hebben gekocht. Ze zijn beroofd; de vrouwen en meisjes veelal verkracht. Anderen worden vermoord door zeeschuimers om hun schamele bezittingen. De lijken gaan overboord. door Louis Burgers In Hongkong is hun leven in ieder geval veilig. Maar hun bootjes lig gen ver van de bewoonde wereld af gemeerd bij de Soko-eilanden. Ve len zijn ondergebracht in lekke ten ten op het verlaten vliegveld van Sek Kong. Weer anderen zijn geluk kiger; zij wonen in overvolle kam pen. Overal is er strikte bewaking door politie en Ghurka-troepen. De regering van de Britse kroon kolonie ziet de 'boat people" liever vandaag dan morgen vertrekken. Het zijn er teveel, naast al die dui zenden economische vluchtelingen uit China die jaarlijks proberen de grens over te komen. Met bijna zes miljoen mensen op een vlekje aan de rand van het 'Land van het Mid den' is de kolonie toch al overvol. Ook de bevolking heeft maar één wens: de vluchtelingen moeten zo snel mogelijk weg. De mensen zijn het zat nog langer een groot deel van de kosten voor de opvang van de Vietnamezen te betalen. Dat klinkt hard, maar het stond zater dag letterlijk in de Engelstalige South China Morning Post. Het was ook de teneur van televisiereporta ges, zoals die onder de veelzeggen de titel 'The tide must turn' (De stroom moet keren). In Genève begon gisteren een in ternationale VN-conferentie, onder auspiciën van de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen, over het probleem van de bootvluchtelin gen. Hongkong stuurde zijn gouver neur, Sir David Wilson. Hij weet dat hij met resultaten - lees 'geld en toe zeggingen' - thuis moet komen. Volksvertegenwoordigers heb ben al laten weten niet langer mid delen beschikbaar te willen stellen voor de opvang van de vluchtelin gen. Eri steeds luider klinkt de op roep om Hongkong gewoon te slui-- ten voor nieuwe vluchtelingen. "Indien wij de afgelopen weken Peking niet hadden gehad, dan was de kwestie van de bootvluchtelin gen voor onze ogen ontploft. Dan zouden de mensen nu door de stra ten marcheren tegen de komst van vluchtelingen. Zij zouden dat het bestuur maatregelen aldus de afgevaargdi- ge Hui Yin-fat, een van de felste cri tici. De bevolking van Hongkong weet dat geen enkel westers land het zou aanvaarden wanneer de 'boat people' worden teruggezon den. Maar alleen door hard en lang durig aan de bel te trekken, kan er wat worden bereikt. De bijeenkomst van deze week houdt zich overigens niet alleen be zig met de problemen van Hong kong. Steeds meer Vietnamezen steken over naar de Filipijnen. Sa men met kleinere groepen in andere landen gaat het om in totaal 90.000 bootvluchtelingen. Dan zijn er nog 75.000 Laotianen in Thailand, en eveneens 300.000 Cambodjanen. Maar het probleem van de Hong- kong-Vietnamezen is het meest dringend. De conferentie wil drie zaken re gelen. Allereerst moet het principe van het recht van eerste asiel in Zuidoost-Azië opnieuw worden in gevoerd. Daardoor wordt de druk van de vluchtelingen beter over de verschillende landen verdeeld. Te gelijkertijd moet het Westen toezeg gen meer immigranten uit de vluch telingenkampen toe te laten. Daarnaast moet er in de toekomst een verschil gemaakt worden tus sen 'echte (lees: politieke) vluchte lingen en economische. De laatsten worden teruggezonden naar het land van herkomst. Tien jaar gele den werd elke Vietnamese vluchte ling nog als een politiek vervolgde beschouwd. De grote aantallen van de laatste jaren maakt een splitsing noodzakelijk. In het geval van de Vietnamezen betekent het dat een groot deel van nieuwkomers direct terug zou wor den gezonden. Deskundigen van de VN geloven dat zij vaak 'slechts' een beter bestaan zoeken. Zij hoeven niet bang te zijn voor vervolging in Vietnam, zeggen de westerse lan den. In Hongkong gaan al stemmen op om deze nieuwe regels niet alleen te laten gelden voor nieuwe immi granten. Ook de al in de kroonkolo nie aanwezige Vietnamezen moeten opnieuw worden beoordeeld. Tot nu toe blijkt nog geen tien procent te voldoen aan de omschrijving 'er kend vluchteling'. De VS verwach ten dat onder andere groepen rond de helft zich zal kwalificeren. Dat zou betekenen dat de komen de jaren talloze vluchtelingen naar Vietnam worden teruggestuurd. Of de internationale gemeenschap zo ver wil gaan, moet' worden afge wacht. Maar de kans daarop lijkt niet erg groot. De mogelijkheid be staat dat Hongkong alsnog zal be sluiten zelf dan maar de uitwijzing door te voeren. Voor de Vietname zen in Hongkong breekt een zware tijd aan. i Hongkong 500 bootvluchtelingen. Vaak zijn ze onderweg beroofd en zijn de vrouwen De voorzitter van de raad voor godsdienstzaken van de Sovjet- regering, Konstantin Chartsjev, krijgt een andere functie. Chartsjev heeft er naar ge streefd dat de kerken en andere godsdienstige gemeenschappen minder in hun activiteiten wor den beperkt. Het wordt niet uit gesloten dat hij slachtoffer is geworden van een coalitie van conservatieve krachten binnen de communistische partij èn de orthodoxe kerk. Volgens Nikolai Mukhin, hoofd van de afdeling buitenlandse be trekkingen van de raad, heeft Chartsjev zijn verandering van baan aan zijn medewerkers mee gedeeld. Hij heeft niet gezegd •waar hij gaat werken, maar vol gens waarnemers wordt Chartsjev, die uit de diplomatieke dienst afkomstig is, ambassadeur in een Afrikaans land. Chartsjev werd hoofd van de raad kort voordat Michail Gor batsjov in 1985 aan de macht kwam. In die jaren heeft hij ge poogd een soepeler beleid ten op zichte van de diverse religieuze groeperingen te bewerkstelligen. De raad werkte een nieuwe gods dienstwet uit die de kerken en godsdienstige gemeenschappen meer vrijheid geeft. Volgens Mukhin is de vervan ging van Chartsjev "een heel nor male gang van zaken", die niets met fundamentele veranderingen in het beleid van de Sovjetunie te maken heeft. Maar in Moskou verluidt dat Chartsjev teleurge steld is over het verzet van con servatieve partijfunctionarissen tegen een nieuwe godsdienstwet. Zij zouden Chartsjev ook verwij ten dat hij te veel op de voorgrond dringt. Ook zouden binnen de leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk bezwaren tegen de voorzitter van de raad bestaan. Chartsjevs idee ën over een interne democratise ring van de kerken zouden te ver gaan voor sommige kerkleiders die vrezen voor het verlies van hun functie. Vlaamse EO Evangelische christenen in Vlaanderen hebben de Christelij ke Vlaamse Omroep (CVO) opge richt. Deze nieuwe omroep hoopt binnenkort, na toestemming van het Vlaamse ministerie van cul tuur. maandelijks een televisie programma via de kabel uit te zenden. De evangelische omroep van Vlaamse bodem is een bundeling van media-initiatieven van de Evangelische Alliantie Vlaande ren (een belangenorganisatie van zeventig evangelische gemeen ten) en de Broederschap van Pinkstergemeenten. De Nederlandse stichting Christelijke Media Projecten, nauw verwant aan de Evangeli sche Omroep, heeft zich voorlo pig garant gesteld voor tweeder de van de kosten. De rest moet worden bijeengebracht uit leden gelden of bijdragen van bedrijven en christelijke organisaties. Op de zogenoemde publieke zenders van de BRT is zendtijd beschikbaar voor de verschillen de godsdiensten en de humanisti- - sche beweging. Het zeer beperkte aantal televisie-uren voor protes tantse uitzendingen deed de evangelische initiatiefnemers op zoek gaan naar andere mogelijk heden om regelmatiger op het scherm te komen. Bovendien wordt de zendtijd voor protestanten integraal toe gekend aan slechts ëen kerkge nootschap, de Verenigde Protes tantse Kerk in België (VPKB). Deze kerk telt in Vlaanderen on geveer dertig gemeenten. Vele VPKB-leden van evangelicale signatuur zijn bij het initiatief voor een nieuwe omroep betrok ken. Studentenpastoraat De rooms-katholieke bisschop pen hebben besloten dat er in elk bisdom een instelling voor het studentenpastoraat moet komen. Verder gaan zij over tot de vor ming van een landelijke advies groep waarvan de samenstelling nog moet worden bekendge maakt. Dit is aan het einde van de bisschoppenconferentie in Amersfoort meegedeeld. De bisschoppen hebben een advies van een commissie onder leiding van de voorzitter van het College van Bestuur van de Rijks universiteit Utrecht, drs. J.G.F. Veldhuis, terzijde gelegd. Deze commissie drong bij de bisschop pen aan op een nieuwe visie op de identiteit van het studentenpas toraat en ontraadde ten sterkste de oprichting van instellingen per bisdom. Zij meende dat kon wor den volstaan met de al bestaande besturen van de studentenparo chies. De voorzitter van het Landelijk Beraad van R.-K. Studentenpas tores, drs. H. van Breukelen uit Leiden, toont zich "verbaasd en zelfs geergerd" over het besluit van de bisschoppen. Niet alleen steekt het hem dat het advies van de commissie-Veldhuis is gene geerd, maar ook meent hij dat de bisschoppen zijn gezwicht voor de "clericale, heel eng Nederland se" opvattingen van kardinaal Si- monis en bisschop Gijsen van Roermond. Deze bisschoppen menen dat het studentenpasto raat geen aparte taak van de kerk is en dat studenten maar naar de parochiekerk moeten gaan. Op Schiphol zijn vanochtend 31 jongeren uit Canada en de Vere nigde Staten geland om deel te nemen aan het zogenoemde 'Der de Generatie Project', het laatste onderdeel van het feest rond hon derd jaar gereformeerd jeugd werk in Nederland. Het project heeft als doel Ne derlandse jongeren en jeugd uit de grootste emigratie-landen met elkaar in contact te brengen. Vol gen coördinator Cees Anker zul len ook nog jongeren uit Brazilië, Nieuw-Zeeland, Argentinië en Australië volgen. In al deze lan den is volgens hem 'veelal bloei end gereformeerd jeugdwerk' op gezet. Centrale vraag bij de uitwisse ling zal zijn wat het geloof in Je zus Christus voor ieder persoon lijk betekent. Daarbij wordt het thema van de jubilerende jeugd bond, 'Geloof in het leven', als uit gangspunt genomen. Na een ver blijf bij gastgezinnen in verschil lende steden in Nederland, zullen de deelnemers een conferentie bijwonen in Ysselsteyn (Lim burg). Europese bisschoppen. De Nederlandse bisschoppen heb ben de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Simonis, be noemd tot hun vertegenwoordi ger in de Raad van Europese Bis schoppenconferenties (CCEE). Hij volgt bisschop Móller van Groningen op, die sinds de op richting in 1972 in de CCEE zit ting heeft gehad. In de CCEE wer ken de bisschoppenconferenties in Europa samen. Religie. Onder de titel 'Reli gie relevant?' wordt in het Hen drik Kraemer Instituut in Oegst- geest een cursus gegeven over re ligie en geloof in de Derde We reld. Tijdens een serie bijeenkom sten in het najaar wordt onder an dere ingegaan op de grondslagen van de islam, de plaats van het christendom in Zuid-Amerika en de religies in de Afrikaanse sa menleving. De kosten van de cur sus bedragen honderd gulden. Voor informatie kan rnen bellen, tel. 071-177777. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Hazerswoude C. D. Zonnenberg Benschop. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Nagele in combinatie met Tollebeek (parttime) drs. J. W. Overvliet kand. Kampen; be roepbaarstelling drs. J. W. Over vliet kand. Kampen. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Rijssen (Oranje kerk) als lerend ouderling D. Monster Puttershoek; beroep baar als lerend ouderling T. Klok Laarweg 32 6732 DH Harskamp tel. 08383-6391, D. Monster Laan van Heemstede 16 3297 AJ Put tershoek tel. 01856-1376. tijden van crisis zal dat leiden tot een zenuwenoorlog, waarbij het ge makkelijk uit de hand kan lopen. Immers, het is van het grootste be lang dat je de vijand, dus je eigen uitschakeling, vóór bent. De eerste klap is in dit geval letterlijk een daalder waard". Eerste klap De strategie van het aangepaste ant woord is in strijd met de belangrijk ste doelstelling van de NAVO: het voorkomen van oorlog, is de con clusie van De Wijk. Ze staat ook haaks op het streven de strijd snel te beëindigen op een zo laag mogelijk niveau van geweld, als die eenmaal is ontbrand. "Het aantal bedreigin gen is dan zo groot, dat het niet meer binnen het menselijk vermo gen ligt dat nog te overzien. Als het Warschaupact het zekere voor het onzekere neemt, betekent dat een omvangrijke aanval op NAVO-doe- len. Dat betekent in feite de vernie tiging van Europa". Hij geeft grif toe dat zijn theorie is gebaseerd op "academische koffie- dikkijkerij". Er is nu eenmaal nog nooit een kernwapenoorlog ge voerd onder dreiging van de huidi ge NAVO-strategie. Duidelijk is evenwel, dat je moet beschikken over een enorm en veelzijdig wa- penpotentieel, wil je elke denkbare uitdaging kunnen beantwoorden. "Flexibiliteit is onzin", vindt De Wijk. "Technisch en ook financieel niet haalbaar. We weten het niet, het is nog nooit geprobeerd. Maar als je de vijandelijke wapens onschade lijk wilt maken, moet het allemaal wel in één klap werken. En we heb ben aan de space shuttle gezien hoe snel er iets mis kan gaan". Als er op het slagveld met kern wapens wordt gesmeten, kan er van een beheerste situatie kan geen sprake meer zijn. De Wijk: "Geloof maar dat er paniek ontstaat, chaos, als die paddestoel eenmaal opstijgt. Het zal verlammend werken. Com mandosystemen vallen uit door de magnetische impuls die een kernre actie voortbrengt; goede communi catie is niet meer mogelijk". Anders gezegd, de NAVO-strategie is gebaseerd op de illusie van tech nische perfectie, met als toppunt kunnen we het betalen. Er is geen het Amerikaanse ruimteverdedi- veiligheidsconcept op grond waar- gingsprogramma SDI (dat volgens van ze kunnen bepalen of ze die wa- De Wijk overigens langzaam wordt pens wel willen hebben, of ze wel afgeschreven). De huidige plannen passen bij de ontspanning om te moderniseren, onder het mot- Dat politieke onvermogen voert to 'minder, maar beter', getuigen De Wijk terug op het gegeven dat de dat geloof in de tech- NAVO is opgebouwd uit zestien de- niek. Wat daarbij vooral zorgen mocratieën, die het nooit eens zijn baart, is dat het wapentuig puur en dus op een gegeven moment de vanuit militair oogpunt wordt ont- rijen maar sluiten omwille van de wikkeld zonder rekening te houden eenheid. "Je ziet het aan het com met de politieke effecten. "Defensiebeleid heeft twee po ten: je hebt het materiaal de man netjes, de raketten, de tanks en je hebt de politiek. Aan beleid op dat laatste punt ontbreekt het, terwijl Ook het compromis ten -het daar eigenlijk moet beginnen, de Lance-raket (uitstel van ae mo- Als NAVO-bevelhebber Saceur dernisering in afwachting van on- raketten wil hebben, stellen derhandelingen met de Sovjetunie) prehensive concept, het allesomvat- typisch Nietszeggend de politici vaak maar vraag: s volgens De Wijk een staaltje kunnen we ze betalen. Ze vragen zich (foto Holvast) nietszeggendheid. Op het oog heb ben de Duitsers in Brussel een suc cesje geboekt. Maar de Britse pre mier Thatcher, onvoorwaardelijk op de hand van de Amerikanen, be nadrukte onmiddellijk dat de mo dernisering overeind was gebleven. "Zelfs Schmelling, en dan hebben we het toch over de adviseur vgn Kohl, zei dat de NAVO-top was mis lukt". Europa, verdeeld en wel, wacht af als het aankomt op het ontwikkelen van nieuwe NAVO-plannen. En ook de gekozen politici in de Verenigde Staten missen vaak de kennis om de voorstellen van de experts op waar de te schatten. De Wijk: "Nixon had als bijnaam the great neglector, de grote veronachtzamen Die tekende stukken zonder de inhoud te ken nen. Reagan wilde op een gegeven moment zelfs niet meer geïnfor meerd worden over kernwapens en Weinburger, zijn minister van de fensie, kon nog geen grasmaaier van een raket onderscheiden". Dus is het uiteindelijk een klein groepje Amerikaanse specialisten, zoals Paul Nitze, dat in feite het be leid bepaalt. Gevolg is dat de Ameri kaanse perspectieven en belangen overheersen. De strategie is gericht op het bepoerken van de strijd te beperken tot Europa. De angst voor een Europees slagveld, vlak voor de laatste NAVO-top nog ondubbelzin nig naar voren gebracht door de Bondsrepubliek Duitsland, beves tigt dat alleen maar. Er zijn Europese politici die juist de dreiging van een kernoorlog tus sen de twee supermogendheden zien als kern van de afschrikking. Zij willen af van de flexibility in res pons, maar slagen er niet in het NAVO-beleid in die richting om te buigen. Dat moet anders, vindt Rob de Wijk, want doorgaan op de inge slagen weg is gevaarlijk en zinloos. Crisisbeheersing De strategie van het aangepaste ant woord kan niet worden waarge maakt, is zo ingewikkeld dat ze poli tiek niet te hanteren is en staat ver mindering van het aantal wapens in de weg. Nu het Warschaupact onder leiding van Gorbatsjov duidelijk maakt een minder op confrontatie gerichte koers te willen varen, moet de politiek het heft weer in handen Crisisbeheersing. Dat is waar vol gens De Wijk alles om moet draaien. Om te voorkomen dat het in span nende tijden uit de hand kan lopen, moet de NAVO zorgen voor een on dubbelzinnig en puur defensief sig naal in de richting van het Oostblok. Niet de militaire, maar de politieke boodschap moet voorop staan. Dus geen offensieve plannen meer op militaire doelen, diep in de Sovjetu nie, die aanvallen kunnen uitlbk- ken. En geen dreiging van atoom wapens op het slagveld. Dat heeft ook andere voordelen. Het mes kan diep in het Europese wapenarsenaal van de NAVO en dat komt goed uit, want de defensie budgetten staan onder druk. Om te beginnen kunnen de atoomkanon nen weg, evenals de huidige nucle aire vliegtuigbommen. De Lance- raket hoeft wat De Wijk betreft ook niet vervangen, maar hij vindt wel dat de Sovjetunie dan de eigen kor- te-afstandsraketten (Frog, Scud en SS-21) moet terugtrekken. Op con ventioneel gebied kan bijvoorbeeld het aantal tanks worden gehalveerd tot 10.000. Van de huidige 4j600 NAVO-kern- wapens in Europa hoeft de NAVO er in de visie van De Wijk niet meer dan 1000 te handhaven. Voor de nu cleaire afschrikking kan worden volstaan met een nucleaire grondra- ket met een bereik van 400 kilome ter, die wordt gekoppeld aan de F- 16. De Wijk: "Die zijn alleen voor het -uiterste geval, dus als de strijd met geen enkel ander middel kan wor den beëindigd. Vliegtuigen zijn langzaam, je kunt ze zien aankomen en dat is voor het Warschaupact een stuk minder bedreigend. Maar ze geven wel een heel krachtig politiek signaal. Ze kunnen dan op alle NAVO-vliegvelden worden gesta- tionneerd, zodat niet alleen West- duitsland risico's loopt". Puinhoop Helemaal afzien van atoomdreiging gaat De Wijk een stap te ver. De we reld is te vol van onzekerheden om er op te vertrouwen dat de stap naar ontspanning tussen Oost en West definitief is gezet. "Vergeet niet, de Europese geschiedenis is doorspekt met conflicten. Het, is een gierende puinhoop in het Oostblok. De com munistische wereld verkeert in een absolute crisis. Je ziet het nu weer aan China, maar ook in de Sovjetu nie gebeurt van alles. We beoorde len Gorbatsov hier op zijn buiten landse beleid, maar in eigen land zijn de mensen uiterst ontevreden over zijn beleid. Het is buitenge woon interessant wat er allemaal gebeurt, ook in Polen, maar ik ben er nog helemaal niet gerust op".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2