'Kinderen ritueel mishandeld' Zorgen over invloed van tv snel overdreven David Bowie met nieuwe band in Paradiso Kleintjes zijn ook hitbewust INGEN WOENSDAG 14 JUNI 1989 Kaartverkoop gaat per post HAARLEM (GPD) - David Bowie treedt met zijn nieuwe groep Tin Machine op 24 juni op in Paradiso in Amsterdam. Omdat er voor dit concert op het clubpodium slechts 900 plaatsen voor het publiek be schikbaar zijn, heeft organisa tor Mojo Concerts besloten de verkoop van toegangskaarten per post te reguleren. Uit de aanmeldingen trekt de notaris dan de gelukkigen. David Bowie opende on langs een nieuw hoofdstuk in zijn meer dan 20-jarige carriè re. Hij vormde samen met de Amerikaanse broers Hunt (drums) en Tony Sales (bas) en gitarist Reeves Gabrels een nieuwe band die méér beoogd te zijn dan Bowie's zoveelste begeleidingsgroep. Bowie heeft zijn eigen naam van de affiches gehaald en wil dat Tin Machine voor hem een nieu we start zal zijn. Het gelijkna mige debuutalbum van de band is in de muziekpers be oordeeld als Bowie's eerste ar tistiek volwassen LP/CD-pro- duktie in meer dan tien jaar. Per persoon kan een ieder voor 14 juni maximaal twee kaarten a 35 gulden per stuk aanvragen bij: Tin Machine, postbus 1800, 3000BV Rotter dam. Mojo denkt zo chaoti sche situaties bij voorver koopadressen en een zwarte markt te kunnen uitsluiten. EO Tijdsein vanavond met bizar nieuws op tv HILVERSUM (ANP) - Ook in Nederland worden kinde ren op zeer jonge leeftijd ritueel mishandeld. Dit gebeurt in geheime genootschappen die satanische machten ver eren. Tot deze ontdekking is een team van de actualitei tenrubriek 'Tijdsein' van de Evangelische Omroep geko- De EO zendt vanavond een ver- woord op de vraag volg uit op de documentaire die stem niet wordt gehoord in de begin april werd gewijd aan Ame- EO-documentaire. Er is geen be- rikaanse satanische praktijken, wijs en daarom kan het niet ge- derland kinderen worden ge> dwongen deel te nemen aan onge wilde verkleedpartijen, bloederi ge offerceremonieën, seksuele rituele mishandeling, handelingen met dieren of met lij ken en andere bizarre activitei- duidt er volgens de EO alleen maar op dat er een zeer professio nele organisatie schuilt achter de De makers van Tijdsein tonen in de documentaire gesprekken met slachtoffers of hun ouders. In totaal hebben zij acht gevallen on derzocht, maar volgens eindre dacteur Henk van Rhee is het pro bleem veel omvangrijker. Vele slachtoffers waren niet bereid hun verhaal voor de camera's te vertellen, aldus Van Rhee. Ook tal van therapeuten wensten hun verhaal niet te doen, hoewel zij weet hebben van de rituele kin dermishandeling. Er wordt altijd met scepsis en ongeloof gereageerd op de verha len van slachtoffers, zo blijkt uit de documentaire. Dikwijls ko men zij immers uit de mond van kinderen onder de zes jaar. Maar het EO-team vindt de verhalen zo bizar dat ze niet aan de fantasie van jonge kinderen kunnen zijn ontsproten. Bovendien is de over eenkomst tussen de verhalen uit de Verenigde Staten en die uit Nederland zeer opmerkelijk. Politie en justitie zien dat nog steeds niet in. „Zij hebben zich tot nu toe steeds als onbenul ge dragen", aldus Van Rhee in ant- Oude Pekela De uitzending van twee maanden geleden heeft een nieuw licht ge worpen op de zaak-Oude Pekela, aldus Tijdsein. De actualiteiten rubriek heeft voor het vervolg uit voerig gesproken met prof. dr. G. Mik, die vele gesprekken heeft gevoerd met misbruikte kinderen uit het Groningse dorp. Mik wilde liever niet op de buis, maar "hij gelooft dit van a tot z", verzekert Van Rhee. De eindredacteur geeft toe dat na de 'hoofden-affaire' van KRO's Brandpunt "het tij niet zo gunstig is" om met bizar nieuws te ko men. Maar het verschil met die af faire is volgens hem dat het bij de rituele kindermishandeling om een wijdverspreid verschijnsel gaat. Bovendien is er niets in scè ne gezet, beklemtoont Van Rhee. Hij voorspelt dat therapeuten en andere hulpverleners op korte termijn meer opzienbarende ont hullingen zullen doen over rituele kindermishandeling. Zij hopen dat de uitzending van Tijdsein het klimaat daarvoor zal scheppen, aldus Van Rhee. NEW YORK - Acteur Marlon Brando wacht zijn beurt af tijdens opnamen van de film 'The Freshman', die deze zomer in het hartje i New York wordt opgenomen. Brando's figuur is de laatste ja- op z'n minst net zo imponerend geworden als de reeks filmrollen die de nu 65-jarige Brando op zijn naam heeft staan. Maar dat hij n 'The Freshmanmeedoet is tamelijk uniek, want de laatste ja- acteert hij-weinig meer. (foto ap) WASHINGTON Zangeres Marie Osmond, het zusje van de ooit zo befaamde Osmond Brothers', verscheen met zoontje Stephen en haar broer Donny op de toneelplanken in Washington. Marie Osmond ver klaarde onlangs dat ze het geen probleem vindt om haar nu vijfjarig zoontje al richting showbusiness te dirigeren. Wat het zoontje er zelf van vindt, is niet bekend... (fotoAP) Meeste mensen kennen TV-10 AALSMEER - Ruim tachtig procent van de Nederlanders kent TV 10. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door het bureau Inter/View in opdracht van het commer ciële station. Van de onder vraagden zei 78 procent ze ker naar de programma's van het 'sterrennet' te zullen kij ken. 58 procent zou het onte recht vinden wanneer minis ter Brinkman (\WC) maat regelen tegen TV 10 zou ne- Zeventig procent van de ondervraagden is van me ning dat de kabelmaatschap pij in zijn of haar woon plaats de programma's van TV 10 moet doorgeven. HILVERSUM - „Zorg van ouders over de in vloed van de televisie op hun kinderen is soms terecht, maar al snel overdreven," zegt drs. Peter Nikken van de Stichting Kinderpostze gels Nederland. Nikken houdt zich als psycho loog bezig met het onderwerp kinderen en tele visie, en schreef daar een vierdelig boekje over onder de titel 'Mag de tv aan?' Nikken: „Er is geen enkele reden kinderen geen televisie zouden moeten kijken. Televisie kan een heel positieve bijdrage leve ren aan de ontwikkeling van kinderen. Maar je moet de televisie wel de baas kunnen blij - De kwaliteit van televisie voor kinderen is de afgelopen jaren sterk verbeterd, meent Nikken. In 1979 stelde de Stichting voor het Kind de jaarlijkse Kinderkastprijs in voor het beste kinderprogramma. Het Jeugdjour naal en 'J.J. de Bom v/h De Kindervriend' kre gen de prijs, maar ook minder bekende pro gramma's als 'Niet thuis' en 'Meester, hij doet het weer' behoren tot de winnaars. „Blijkbaar heeft de instelling van de prijs programma makers gestimuleerd aan de kwaliteit te wer ken. Het wordt voor ons in elk geval steeds moeilijker een keus te maken uit het aanbod," stelt hij vast. Toch vindt de projectgroep Kinderkast het stimuleren van programmamakers alléén niet genoeg. Onder andere door het gepubli ceerde boekje wil de projectgroep zich nu meer op de 'gebruiker' richten. Via ouders en onderwijs kan kinderen geleerd worden kri tisch televisie te kijken, is Nikkeus overtui ging. „Er is momenteel geen enkele instantie die zich met deze materie bezighoudt," zegt hij, „ook omroepen beschouwen dat niet tot hun taak, vandaar dat wij het opgepakt heb ben. We constateerden namelijk dat scholen in toenemende mate ouderavonden over dit on derwerp beleggen, maar deskundigheid ont breekt daar vaak. Vandaar dit boekje." HILVERSUM Niet Michael Jackson en Madonna, m Jason Donovan, BROS Prince zijn bij kinderen op dit moment de favoriete artiesten om te playbacken. Waaruit blijkt dat ook de alleijongsten wel degelijk 'hitbewust' zijn, zo merkt tv-presentator Hen- ny Huisman momenteel. Tientallen kinderen tussen de zeven en tien jaar schreven Huisman de afgelopen nu den met de vraag of ze mogen meedoen aan de nieuwe sei Mini-Playbackshows, die het nieuwe seizoen bij TV-10 van start gaat. Huisman zoekt zelf de leuk ste kandidaatjes uit. Wie zich voor de komende shows nog wil opgeven, kan een brief schrijven naar Joop van den Ende, Postbus 190,1430 AD i Aalsmeer, onder vermelding van 'Mini-Playbackshow'. Henny Huisman daarover: "De kinderen die zich aanmel den, moeten natuurlijk wel voor het publiek durven op te treden. En ze moeten ook niet bang zijn voor de camera's, de glamour en glitter rond show. Want dat is de wereld van de televisie...". De 'streakrage' herleeft in En geland op dit ogenblik. Met na me op de Britse cricketvelden verschenen de afgelopen weken diverse geheel ontklede perso nen die tot grote verbazing van de spelende teams al zwaaiend naar het publiek over het speel veld snelden. Eind mei was de 19-jarige Sheila Nicholls actief op de Lords in Londen tijdens een match tegen Australië. Giste ren streakte de 16-jarige Lisa Watmough over de pitch tijdens een testmatch tussen Engeland en Australië in Headingly. Wrak Bismarck Na 48 jaar is het wrak van het Duitse slagschip Bismarck ge vonden op de bodem van de At lantische Oceaan, ongeveer 960 kilometer ten westen van Bretagne. Het wrak werd maandag op een diepte van 4.570 meter gelokali seerd-door de onderwater-robot Argo, waarmee 4 jaar geleden ook de Titanic werd opgespoord. Vol gens expeditieleider Robert Ballard van het Oceanografisch Instituut Woods Hole is het wrak intact en is het „uitstekend" be waard gebleven. De vondst zal naar verwachting vooral de nieuwsgierigheid prik kelen van marine-geschiedkundi gen. De Bismarck gold in zijn tijd als uiterst modern en de historici zullen vooral benieuwd zijn naar de technologie aan boord en de wijze waarop de bemanning leef de. Van de 2.200 opvarenden heb ben er maar ongeveer 100 de on dergang overleefd. De ondergang van de gevrees de Bismarck, met zijn acht 38- centimeter kanonnen, begon op 24 mei 1941 toen het schip voor de kust van Groenland in gevecht, raakte met de Britse marine. De Bismarck stuurde de Britse slag kruiser Hood naar de kelder, maar werd aangeschoten door de Prince of Wales. r het achtervolgd door de Britten. Twee dagen later kregen Britse oorlogsschepen en vliegtuigen het aangeschoten schip in het vi zier. Zij zetten de aanval in en de volgende dag werd de Bismarck tot zinken gebracht. Eremuur Op het kleine eiland Ellis in de Amerikaanse stad New York wordt een .eremuur' opgetrokken voor de miljoenen immigranten die via deze plaats in het verleden de Verenigde Staten zijn binnen gekomen. Iedere Amerikaan kan tegen betaling van een minimale dona tie van 100 dollar de naam van zijn eerste verwant in de VS in de muur laten graveren. „Wij willen de Amerikaanse bevolking een klein stukje van Ellis Island ge ven als een persoonlijk eerbetoon jegens hun ouders, grootouders of overgrootouders die als immi granten naar de VS zijn geko men", aldus Chrysler-topman Ia- cocca, een van de initiatiefne- De bekende manager is zelf de zoon van een immigrantenpaar dat op het eiland voor het eerst kennismaakte met het nieuwe va derland. Volgens hem maakt het monument deel uit van een ge plande restauratie van het immi grantenmuseum op Ellis, die ruim 300 miljoen gulden gaat kos ten. De muur.wordt ongeveer 260 lang en loopt langs de gehele oostkust van het eiland. Tot nu toe is een plaats gereserveerd voor de hamen van 90.000 mensen uit 94 verschillende landen. Paard cadeau Mathias Rust, de Westduitser die in mei 1987 de luchtverdediging van de Sovjetunie voor aap zette en met een sportvliegtuig op het Rode Plein landde, wü zijn lieve lingspaard La Bamba aan Sovjet leider Gorbatsjov cadeau doen. Rust wil hiermee volgens het blad Bild de vriendschap tussen de Sovjetunie en de Bondsrepubliek symboliseren. Gorbatsjov brengt momenteel een bezoek aan de Bondsrepubliek. Rust werd veroordeeld tot een gevangenisstraf, maar kreeg later gratie en werd naar de Bondsre publiek uitgewezen. /f6AAH W? A/AAR STEM0US!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28