Champagne met 'n vleugje Barneveld Bax pakt beker vanaf penaltystip Demonstraties ijsmaken in de zuilvelkeuken Manzanilla ideale maatje voor de nieuwe haring Meloentje een lekker 'snel-klaar' toetje Chang trekpleister in Rosmalen Bakker ronde verder in Lisse WOENSDAG 14 JUNI 1989 PAGINA 21 Nederlandse kippemest voor de Franse wijnbouw De kenner steekt zijn neus diep in het glas: "Een brut, zuidelijke helling, met een vleugje Barneveld". Hollandse kippemest helpt de Franse landbouw. Geen grapje, maar een serieuze ontwikkeling. In het Limburgse Weert staat een fabriek waar van kippemest een natuurvriendelijke mest, onder de merknaam Org-E- Vit, wordt geproduceerd. Een fabricageproces, dat na wat aanloopproblemen nu met een minimum aan overlast beheersbaar is. TNO- onderzoek heeft uitgewezen dat, wanneer de fabriek op volle capaciteit werkt, de verzuringsbijdrage aan het milieu minder is dan die van een zeughouderij met 120 zeugen. In de fabriek wordt dan echter wel 50.000 ton kippemest per jaar omgezet. door Huub Klompenhouwer Ing. Eugene van Tuijn is directeur van Vefinex BV, een volle dochter van de Cehave NV in Veghel. Enke le jaren geleden heeft Vefinex het mestverwerkingsbedrijf Lamberts Recycling in Weert overgenomen. Dit bedrijf stond na jaren studie en experimenten aan de basis van het nieuwe mestprodukt. - Met name kippemest wordt toch gezien als scherp en schadelijk voor het milieu? Eugene van Tuijn: "Ik moet eerst even zeggen dat we werken met kip- Met behulp van de moderne keu- kenapparatuur kan iedereen tegen woordig zelf ijsmaken. Maar er is een groot verschil tussen een ijsje en ijsdessert. Onder de titel 'Fanta seren met ijs' houdt de Zuivelkeu- ken in Leidschendam (Berberis 10) 29 juni een ijs-maak-demonstratie. Daarbij kan de bezoeker iets leren over het maken van: roomijs, parfaits, sorbets en granités. Het ac cent ligt daarbij op de feestelijke ijs- desserts. Een bezoek aan de demon stratie, die worden gehouden van 14-16.00 uur en van 19.30-21.30 uur kost 10,-. pemest met een gehalte aan droge stoffen van minimaal 50 procent. Om een beeld te geven: Mest van voornamelijk de braadkuikenhou- derijen. Die kuikens lopen zes tot zeven weken rond op een bodem van strooisel. Daarna worden die kuikens verwerkt en wordt de mest met het strooisel verwijderd. Juist die mest is een prima produkt". "Wat wij scherp vinden van kip pemest is de lucht van amoniak, die vrijkomt. Die lucht komt vrij als je in de mest zou roeren. Ook als mest over het land uitgestrooid wordt, komt die amoniak vrij en stinkt het. Daar valt wel wat aan te doen door het snel onder te werken, maar opti maal is het niet. Gebleken is nu dat als je die kippemest opslaat en laat rusten, dat er dan als het ware een korst gevormd wordt, die de mest van de buitenlucht afsluit. Wat er dan gebeurd is, dat de amoniak bij draagt aan de ontbinding van die aanwezige organische stoffen in de mest. Zou je daarna die mest in de grond verwerken, dan worden die organische stoffen veel makkelijker als een natuurlijke voedingsstof weer door de grond opgenomen". In de fabriek in Weert nu wordt dit natuurlijke proces goeddeels ge ïmiteerd en versneld. Daarbij is het de kunst de uitstoot van amoniak tot een minimum te beperken en volgens Van Tuijn is op dit moment de uitstoot van amoniak terugge bracht tot minder dan een procent van de vergelijkbare uitstoot, wan neer de kippemest zou worden uit- pagne laten zich niet graag boeren noemen. Het zijn de rijkste wijn bouwers van Frankrijk. Maar dat komt ook omdat ze de grootste ken nis hebben. Zij hebben waarschijn lijk als eerste gezien datje niet straf feloos door kunt gaan om de bodem uit te putten. Dat er ook zorg gedra gen moet worden voor het herstel van die bodem. Dat besef zie je nu overigens ook in de andere wijn- en landbouwgebieden". - Die export van de kippemest naar de Champagnestreek draait nu al drie jaar en de vraag neemt steeds meer toe. Waarom eigenlijk kippemest uit Nederland? Frank rijk zelf heeft toch ook kippen en diLS kippemest genoeg? Eugene van Tuijn: "Het procédé dat bij ons in Weert wordt gevolgd, is voorlopig nog geheim. Aan de an dere kant, het gaat erom aan hoog waardige kippemest te komen met een voldoende gehalte droge stof fen. In Nederland is er een aantal kuikenhouderijen die die kwaliteit aan mest kunnen leveren. In Frank rijk zijn de meeste van deze bedrij ven veel kleiner. De controle op het voer en eventuele toevoegingen is mogelijk ook niet overal zo opti- Kippemest is precies wat grond waarop wijnstokken staan nodig heeft. maal als juist in ons land. Het zijn factoren die meespelen". - Als deze mest voor de wijnbouw al zo succesvol is, waarom ook niet voor andere sectoren van de land bouw? "Ik denk, of liever ik ben er van overtuigd, dat we pas aan het begin staan van een heel positieve ontwik keling. Want waarom ook deze mest niet geexporteerd in het kader van de ontwikkelingshulp. Overigens is deze mestverwerking slechts een van de variaties op het probleem - Waarom is vooral de Franse wijnbouw en uitgerekend de Cham pagnestreek zo geïnteresseerd in uw produkt? Van Tuijn: "Wijnbouw is typisch een vorm van landbouw, waarbij er van de grond veel meer gevraagd wordt, dan erin wordt terugge bracht. Is landbouw in evenwicht, dan geeft het verbouwde produkt vrijwel evenveel terug als dat er uit de aarde wordt gehaald. Maar een wijnrank zal zo worden geselec teerd dat er nauwelijks blad aan zit. De druif immers moet voor het rij pen optimaal zon krijgen. Dat blad zou als het op de grond valt bij kun nen dragen aan de voeding van de aarde. Nu moet de wijnboer de grond bemesten. Het unieke van ons produkt is dat het een prachtige organische mest is. Het voegt juist die voedingsstoffen- aan de grond toe die deze ontbeert, zonder scha delijke andere stoffen". "Tja, waarom juist de Champag nestreek. De boeren in de Cham- Een mooi theeservies hoeft niet per se van porselein te zijn. Deze glazen set van Randwijck Design is een pronkstuk op tafél. De verti caal geplaatste handgrepen zijn van roestvrij staal, de knopjes zijn van verguld messing. De set, die de naam Menuet draagt, bestaat uit 1 theekan, 1 theestoofje, 1 sui kerpot met lepeltje, 4 theegla zen met houder en 1 dien blad. van de mestoverschotten. In Zee land bij Uden, werkt het bedrijf Hendriks aan een procédé om uit kippemest eiwitten terug te win nen. Die eiwitten worden dan weer aangewend voor veevoeder. En er zijn plannen om uit mest rubber en zelfs een koolstof te winnen voor bijvoorbeeld autobandenzwart". - Uw verhaal klinkt zo positief, hoe lang duurt het nog, dat kippen gehouden worden voor de mest en de eiêren en het vlees als bijprodukt be schouwd wordt? Een lachende Van Tuijn. Maar even later weer serieus, "Laten we nuchter blijven. De op brengst voor de kuikenhouderij is miniem. En als de kuikenmesthou- der van de mestopbrengst zou moe ten leven, was het project nu al mis lukt. Wij hebben het tij mee. De mest levert in zijn algemeenheid een negatieve bijdrage aan de milieuproblemen op. Met name de fosfaten in de mest. Een ton mest betekent al gauw 25 kilo fosfaat. Met een beetje geluk halen wij 1,25 miljoen kilo fosfaten uit dat aanbod aan mest en dat verdwijnt naar het buitenland. Daarmee scheppen we wel veel ruimte in eigen land voor de veeteelt. En in de toekomst ver wachten wij uit onze verwerkte mestprodukten toch wel enig ren dement te halen". Wij eten in dit land veel haring en drinken veel sherry, maar wonderlijk genoeg worden beide zelden gecombineerd. Toch is juist sherry een veel beter maatje voor Hollandse Nieuwe dan bijvoorbeeld een blanke borrel. Ik heb het dan over een specifiek type sherry, Manzanilla. Dit is de vedergewicht der sherrysoorten. De beste Manzanilla's hebben vaak maar 15,5 procent alcohol en een delicate, beendroge, vaag naar zilt zwemende smaak die prachtig met die van zoute haring combineert. Manzanilla laat zich trouwens ook goed schenken bij andere soorten vis, alsmede bij schaal- en schelpdieren. Ik heb dat bij herhaling ervaren in Sanlücar de Barramede, de geboorteplaats van deze sherry. Dit uit de kluiten gewassen vissersdorp ligt in Spanje's diepste zuiden, aan de monding van de Guadalquivir. Op het brede zeestrand staan eettentjes waar je in de schaduw luncht, terwijl de immer aanwezige zeewind verkoeling brengt. Het menu bestaat uit vele soorten verse vis, en de bezoekers vrijwel geen toeristen drinken daar haast altijd Manzanilla bij. Het spreekt vanzelf dat Manzanilla ook een mooie aperitiefwijn vormt bij bijvoorbeeld olijven. De bijzondere kwaliteiten van Manzanilla zijn te danken aan het eigen klimaat van Sanlücar de Barramede. Tegenover het dorp, aan de overzijde van de Gualdalquivir, ligt een natuurreservaat dat bescherming biedt tegen noordewinden. En in de rug wordt het dorp beschut door een 20 meter hoge heuvelrug. Dit heeft tot gevolg dat in Sanlücar een relatief gematigd klimaat heerst met wat meer vocht dan elders in de sherrystreek. Dit klimaat vormt een ideale leefomgeving voor flor del vino, een gistsoort die op de wijn tot ontwikkeling komt als deze in vaten ligt. In Sanlücar is deze florlaag altijd dikker dan elders in het gebied. Omdat de florbactariën zich voeden met zuurstof, oxydeert de wjjn nauwelijks en blijft optimaal fris. Heilzame werking Sanlücar de Barrameda is de enige plaats ter wereld waar Manzanilla kan worden gemaakt. Indien men de nog jonge wijn verder landinwaarts zou brengen, naar de sherryhoofdstad Jerez de la Frontera, ontstaat geen Manzanilla, maar het iets fermere type Fino. De naam Manzanilla is vermoedelijk in de vorige eeuw ontstaan. Het sherrytype was toen populair in de nabije havenstad Cadiz, waar het in cafés geschonken werd. De laatste restjes bleken altijd veel flor te hebben, en juist daarnaar ontstond vraag: men vond dat dit laatste beetje wijn net zo'n heilzame werking op de maag had als kamillethee. Op den duur kreeg de sherry daarom de Spaanse naam voor kamille, ofwel Manzanilla. Van deze kostelijke wijn wordt slechts weinig gemaakt, want Manzanilla vertegenwoordigt slechts één procent van de sherryproduktie. Maar wie een fles kan bemachtigen, haalt de perfecte partner voor Hollandse haring in huis. HUBRECHT DUIJKER Ogenmeloen is zo ongeveer de meest makkelijk verwerkbare vrucht die er bestaat. En... er is maar weinig kennis nodig om de lekker ste uit te zoeken. Exemplaren van topkwaliteit zijn herkenbaar aan het meisjemerk-stickertje. Als ze rijp worden geven ze een heerlijk zacht aroma af. Zodra deze geur in dringend wordt, moet de meloen snel gegeten worden, want je kunt hem niet langer dan twee dagen be- Invriezen lukt ondanks het ho- ge vochtgehalte heel goed. Met suiker bestrooide (250 g op 1 kg me loen), luchtdicht verpakte partjes blijven ong. drie maanden goed. Nog betere resultaten verkrijgt men door de vrucht in zijn geheel in te vriezen. Van de bovenkant het kap je afsnijden, het pulp en de pitjes verwijderen. Ook hier de binnen kant rijkelijk met suiker bestrooien. Bij het invriezen van ongeacht welk produkt staat zorgvuldig inpakken garant voor de smaak en het be houd. Niet ijskoud maar iets gekoeld is de meloen op zijn best, wat de ver werking enkel ten goede komt. Klassieke combinaties zijn: me loen met rauwe ham, kip, of stukjes zoetzuur varkensvlees, om van ijs en vruchtensalades maar te zwij gen. Heel bijzonder is zoet-zuur van ogenmeloen, met name bij rijstge rechten of gegrild varkensvlees (denk aan de barbecue!). Een sim pel en vlot te bereiden bijgerecht, zeker drie maanden houdbaar en bovendien goedkoop: 1 kilo niet al te rijpe geschilde en ontpitte me loen, 500 g suiker, 5 dl wijn of krui- denazijn, 5 g pijpkaneel, 3 kruidna gels, 1 theelepel gemberpoeder. Snijd het stevige vruchtvlees in blokjes. Kook van de suiker, de azijn, pijp kaneel, kruidnagels en gemberpoe der een dunne suikerstroop. Laat de stukjes meloen niet langer dan twee minuten zachtjes in de stroop mee koken, ze mogen beslist niet verpul- pen. Laat alles afkoelen, verwijder pijpkaneel en kruidnagels. Breng de meloenballetjes over in met soda uitgekookte potjes. Giet er sui kerstroop bij tot de vruchten net on der staan. Sluit de potjes luchtdicht af met plastic folie. Schroef er voor de zekerheid nog deksels op. Etiket tering met datum en inhoud is aan te bevelen. VOORHOUT - Beter benutte penalty's bezorgden Bax uiteinde lijk de zaalvoetbalbeker. Dat gisteravond in De Gaasbak in Voor hout tot het nemen van strafschoppen moest worden overgegaan, was een verrassing van de eerste orde. Immers, in de uitwedstrijd tegen het Egmondse Rolff verwierf de Voorhoutse formatie zich met een 5-3-overwinning een uitstekende positie. In een snikhete sportzaal werden de rollen tijdens de tweede confrontatie om de landelijke beker omgedraaid: 3-5 voor Rolff. Bax kwam derhalve dank zij het be ter nemen van strafschoppen met de schrik vrij. Waarmee andermaal werd bewezen dat de equipe van Jan Schoen in Voorhout nauwelijks uit de voeten kan. Zondag in de eer ste wedstrijd om de landstitel tegen Hoornse Veerhuys kon Bax zijn hoogwaardige reputatie nimmer waarmaken, gisteren was het beter gesteld met de kampioen van West 2._al kreeg de 250 koppige aanhang wederom geen -oogstrelend zaal voetbal te zien. Jan Schoen sprak naderhand van een 'angstsyndroom' om voor eigen publiek overtuigend op te treden. Sponsor Foreholte LEIDEN - Foreholte heeft alsnog een sponsor weten te strikken. Noorlander Beheer fungeert de ko mende drie jaar als geldschieter van de Voorhoutse handbalclub die vol gend seizoen met het vrouwenteam in de eredivisie uitkomt. Het bedrag van de overeenkomst is niet bekend gemaakt, maar de projectontwikke laar zal vermoedelijk jaarlijks onge veer een halve ton uittrekken voor de club. Met de steun van Noorlander is meteen ook een potentiële deelne mer van het handbalproject dat in Voorhout op stapel staat binnenge loodst. De Stichting tot Bevorde ring van Tophandbal in de Bollen streek wil in samenwerking met het Nederlands Handbal Verbond (NH\Ö in Voorhout een handbalhal annex -school neerzetten. Het is de bedoeling dat Foreholte met coach Jan Kecskeméthy de 'trekker' van het instituut wordt. Verder moeten er internationale wedstrijden en trainingsstages worden gehouden. Hoewel de plannen nog steeds niet voor de volle honderd procent zijn ingevuld, is er al wel een B-status verleend aan de hal. Dat betekent dat er internationale wedstrijden mogen worden gespeeld. Anita Seur vertrekt naar eredivi- sionist PSV. De reserve-doelvrouw van Foreholte, krijgt een baan en een huis in Eindhoven. Teamgenote Monique Gijsman vergezelt de 21- jarige keepster van Jong Oranje naar PSV vertrekt. Al eerder overkwam het de coach dat zijn team een veilig lijkende voorspong in belangrijke wedstrij den uit handen gaf. De geschiedenis herhaalde zich gisteren. Halverwe ge leek Bax op rozen te zitten met een 3-1 voorsprong op zak. Zelfs voor de meest ervaren ploeg van Nederland, met drie internationals in de gelederen, was de marge van totaal vier treffers (inclusief de uit wedstrijd) niet voldoende om de strijd onbezorgd uit te spelen. Overtreding Breekpunt van het spannende duel was de overtreding van Hennie Koet ten opzichte van Hans Kaan dorp na 12 minuten in de tweede helft. De Leidenaar in Voorhoutse dienst kreeg een strafschop tegen en kreeg bovendien een tijdstraf van twee minuten opgelegd. Bin nen die tijdspanne sloeg de tegen stander uit Egmond zijn slag: van 3-3 naar 3-5. Bax wankelde en mocht daarna niet klagen dat de score onaange roerd bleef. "Nooit had het zover mogen komen", kritiseerde Jan Schoen zijn ploeg. "Op papier heb ben we de beste voetballers van Ne derland, maar in dit soort wedstrij den zijn we onszelf niet. We kunnen TVM ontslaat Van der Velde HOOGEVEEN (GPD) - Zoals ver wacht mocht worden is Johan van der Velde met onmiddellijke in gang bij TVM ontslagen. Dat ge beurde gisteren tijdens een niet eens zo lang gesprek van de Rijs- bergse profrenner in Hoogeveen met directeur Ad Bos van de spon sor en ploegleider Cees Priem. Na afloop werd een gezamenlijk communiqué uitgegeven waarin stond dat de samenwerking met beider instemming werd beëindigd en dat verder samengaan geen zin meer had. Op de escapades van zijn renner wilde Bos gisteravoind niet ingaan. Van der Velde en diens adviseur Ri- ni Wagtmans hielden zich onbereik baar voor commmentaar. Juichende spelers moeilijk een voorsprong verdedi- bodem. "We krijgen dan meer ruim- keert immers in de wetenschap dat gen. En als het dan even fout gaat, te en spelers als Mario Faber komen Bax buiten Voorhout op zijn best is. slaat iedereen op tilt. Dan is het dan beter uit de verf', beseft Bax-Rolff 3-5. 0-1 Peter Buis, voor een tegenstander niet moeilijk Schoen, die vrijdag in Hoorn het be- 1 -»1 Hennie Koet, 2 -1 en 3 -1 Hans om over ons heen te denderen. Als slissende duel uitvecht met Hoorn- van Leeuwen, 3-2 Peter Klaver, coach kan ik daar weinig tegen uit- se Veerhuys. Ondanks de matige 3-3 Peter Buis, 3-4 Hans Kaan- richten". uitgangspositie (0-0) houdt Schoen dorp, 3-5 Marco Möls. Bax voelt zich thuis op vreemde vertrouwen in zijn ploeg. Hij ver- ROB ONDERWATER ROSMALEN (GPD) - De 'Chang- gekte' is ook losgebroken in het Brabantse Rosmalen, waar de jong ste winnaar van Roland Garros gis teravond zijn eerste opwachting op Hollandse bodem maakte. Omringd door enkele bodyguards, die de pers en handtekeningjagers op af stand hielden, begaf Chang zich rond acht uur naar de grasbaan voor zijn eerste oefensessie. Voordat het echter zo ver was hield de jonge Amerikaan de gemoederen in de Brabantse streek Parkland danig bezig. Aanvankelijk zou hij al maan dag arriveren, maar door de 'Chang- verering' in de Franse hoofdstad werd zijn vertrek naar Nederland uitgesteld tot gisteren en werd het wedstrijdschema aangepast. Chang moet de trekpleister van het eerste grastoernooi op het Eu ropese continent worden. Nog geen zeventig toeschouwers aanschouw den 's middags de eerste hoofdpar tij van de dag, die ging tussen de Amerikaan Dan Goldie en de West duitser Carl-Uwe Steeb, die in een lange drie-setter met (6-3 en 6-7 en 7- 5) het loodje moest leggen. De links handige Steeb liet de winst in de derde set glippen. De 4-1 voor sprong bleek onvoldoende, terwijl hij bij 5-4 zelfs twee matchpoints onbenut liet. De 21-jarige Westduit ser, die dit jaar verraste door in de Daviscupfinale tegen Zweden Mats Wilander te verslaan, was vol lof over de grasmat in het Autotron. „Ik heb vorige week in Osnabruck nog even op gras gespeeld, maar ben na een paar slagen opgehouden. Er was niet op te spelen. In Rosmalen ligt het gras er perfect bij". Voor iets meer publiek trad Mi- chiel Schapers aan tegen Johan Kriek, nummer 34 op de computer ranglijst. Schapers ging met twee maal 6-4 ten onder. De Rotterdam mer maakte een erg lome indruk. „Ik kon me niet voor honderd pro cent concentreren. Het leek wel een trainingspartijtje. Jammer want ik was op gras goed ingespeeld. Het is voor het eerst dat ik ook bij de orga nisatie van een toernooi betrokken ben. Je bent dan met te veel zaken bezig. Dat kan eigenlijk niet", be kende Schapers. Vrijdagavond ontmoet hij Chang. „Ik hoop mijn hoofd er dan volledig bij te hebben". Miloslav Mecir won in drie sets (7-6, 3-6 en 6-1) van Slo bodan Zivjinovic. Vanavond maakt Rosmalen zich op voor de partij tus sen Chang en Kriek. Timman naar gedeelde tweede plaats ROTTERDAM (ANP) - Jan Tim man is opgerukt naar de gedeelde tweede plaats in het wereldbeker- schaaktoernooi in Rotterdam. De Amsterdammer was dinsdag in de negende ronde de enige winnaar in het World Trade Center. Met wit versloeg hij de IJslander Hjartarson. Van de overige zes par tijen eindigden er vijf in remise. Het prestigeduel tussen Karpov en Short werd na zestig zetten afgebro ken. Door zijn overwinning, zijn derde in het toernooi, kwam Timman op gelijke hoogte met de Brit Nunn: 5 uit 8. Koploper Karpov heeft even veel punten uit zes ronden plus een hangpartij. Met een vleugje meer fortuin had Timman na negen ron den de ranglijst in Rotterdam aan gevoerd. Tegen Elhvest en Van der Wiel had hij met zwart de beste kan sen, maar liet hij in kritieke fases niet de beste zetten uit de vingers vertrekken. De witspelers ontsnap ten met remises. Hjartarson maakte het hem dinsdag niet al te moeilijk. De IJslander had in het Russisch de partij tussen de twee Russen Arsjipov en Tsjeskovski als lei draad genomen. LEIDEN - Eric Bakker had giste ren drie sets nodig om zich op het tennistoernooi van Lisse te ontdoen van Onno Guinau. De speler van Dekker (als zesde geplaatst) liet na een makkelijke eerste set (6-1) de tweede set aan zijn tegenstander (5- 7). In de derde stelde Bakker orde op zaken: 6-3. Marcel Vink was sneller klaar. De favoriet voor de zege in het manne- nenkel B stuurde in twee sets Snel lenberg naar huis: 6-1, 6-4. Onno Wempe had niet veel meer tijd no dig tegen Mark Kallenberg (6-4,6-4). Alphenaar Mark Nagelkerken ging ook verder door in twee sets (6-2, 7- 5) van Marcel van Rijn te winnen. Voor Jan Baan is het toernooi al voorbij. Hij verloor van Frank Lief- broer (6-3, 6-3). In het vrouwenkel B trof Irma van Seeters (De Merenwijk) Wil den Hollander (Unicum). Het Leidse on deronsje eindigde in een overwin ning voor Van Seeters: 6-1, 6-2. El len de Jong was duidelijk te sterk voor Mariëlle van de Bemt die slechts twee games kon scoren. Pistons kampioen LOS ANGELES (AFP) - De Detroit Pistons hebben voor het eerst in hun bestaan het Amerikaanse bas ketbalkampioenschap voor profes sional teams gewonnen. In Ingle- wood (Californie) werd gisteren de serie van ten hoogste zeven wed strijden om het kampioenschap van de National Basketball Association beslist door de overwinning van de Pistons op de Los Angeles Lakers, 105-97. Midi Libre, eerste etappe: 1. Uurent (Fra): 5 uur. 40 minuten en 46 secon den. 2. Colotti (Fra). 3 Ballerini (Fra). 4. De Clercq (Bel). 5. Furlan (Ita), 6. Mare Madiot (Fra). 7 Motiet (Fra), 8. Jérome Simon (Fra), 9. Uvenue (Fra), 10. Kuum (Noo) allen zeilde tijd als Uurent Algemeen klassement: 1. Colotti (Fra) 5.46.36. 2. Laurent (Fra) 0.09. 3. Mottet (Fra) zeilde tijd. 4. Bezaull (Fra) 0.16. 5. Pellier (Fra) 0.18, 6. Lavainne (Fra) 0.20, 7. Esnault (Fra) zeilde tijd. 8. De Clercq (Bel) 0.219. Jérome Simon (Fra) 0.21,10. Furlan (Ita) 0.24. EK vrouwen, Varna: Groep A: Nederland - Italië 52-67 (21-37), Sov jetunie - Tsjechoslowakije 78-75 (54-39). Groep B: Joegoslavië - Hongarije 76-52 (41-22), Bulgarije - Frankrijk 90-54 (41-31). Sampras (VSt) - Nijssen (Ned) 6-3,7-6 (7-4). Lendl (Tsj) - Svantesson (Zwe) 1-6, 6-2, 6-1. Pereira (Ven) - Edberg (Zwe) 7-6 (7-4), 7-6 (7-4), Wilander (Zwe) - Matuszewski (Vst) 6-2,6-2. Rosmalen: Goldie (Vst) - Steeb (Brd) 6-3,6-7 (3-7), 7-5, Kriek (Vst) - Schapers (Ned) 6-4,6-4 Champions Trophy: Nederland - Pakistan 3-2 (2- 1). 12. Bovelander (sc) 1-0.26. Bovelander (sc) 2- 0.30. Sharif 2-147 Bovelander (sc) 3-149. Fero- ze 3-2. Scheidsrechters: Deo (Spa) en Schas6er (Aus), toeschouwers: 1250. Australië - India 3-2 (2-1). 7. Hager 1-0,13. Jagbir Singh 1-1, 26. Hager 2-1, 47. Reid 3-h Wereldbekertoernooi, Rotterdam, negende ronde: Vaganjan (Sov) Nunn (GBr) 1/2-1/2, Nogueiras (Cub) - Salov (Sov) 1/2-1/2. Se.rawan (VSt) - Sax (Hon) 1/2-1/2. Timman (Ned) - Hjartarson (IJs) 1- 0. Sokolov (Sov) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2, Por- tisch (Hon) - Joesoepov (Sov) 1/2-1/2, Karpov (Sov) - Short (GBr) afgebroken. Ljubojevic (Joe) en Elhvest (Sov) vrij Stand na negen ronden: 1. Karpov 5 1 afge broken (7), 2. Timman, Nunn 5 (8). 4. Vaganian 5 (9), 5. Salov 4 1/2 (7). 6. Nogueiras 4 1 afg. (7). 7 Joesoepov 4 1 alg. (8). 8. Sax 4 (8). 9. Elhvest 31/2 1 afg. (7). 10. Short 31/2 1 alg. (8). 11. Sokolov 3 1/2 (7). 12. Seirawan 3 1/2 (8). 13. Van der Wiel 31/2 (9). 14. Hjartarson 21/2 (8), 15. Lju bojevic 2 (7). 16. Portisch 11/2 1 alg (6) Winnen stapt op DEN HAAG (ANP) - Peter Winnen verlaat de ploeg van Peter Post na dit seizoen. De Limburger kan het financieel niet eens worden met de ploegleider Peter Post. Het is nog niet bekend, voor welke ploeg Win nen volgend jaar fietst. Ophof naar Utrecht UTRECHT (GPD) - FC Utrecht heeft Edo Ophof gecontracteerd. De voormalig international is aan getrokken als opvolger van de naar VfL Bochum getransfereerde libero Gerrit Plomp. Ophof is voor één jaar vastgelegd. Het afgelopen kwam de 30-jarige Ophof v> uit. VOETBAL - KV Kortrijk heeft na Hendrie Krüzen ook Gérard Ples- sers, oud Belgisch international, ge contracteerd. Plessers, 30 jaar, heeft een contract voor twee jaar gete kend bij de eerste klasser. Hij speel de eerder voor Standard Luik, HSV en Racing Genk. TENNIS - Carin Bakkum is in de tweede ronde van het toernooi van Birmingham uitgeschakeld. Op gras verloor ze in het 150.000 dollar toernooi met 0-6,1-6 van de Japanse Akiko Kijimuta. VOETBAL - De Braziliaanse voet baller Aldair speelt het komende seizoen bij Benfica. Zijn huidige club, Flamengo, heeft dit bekend gemaakt. De transferprijs bedroeg 3 miljoen gulden. Hij volgt bij Benfi ca zijn landgenoot Mozer op, die naar Marseille gaat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21