Psychologie Jonitsma werkt weer 'Hoe harder ze schelden des te beter voel ik me' Basketbalvrouwen onderuit tegen Italië SPOoTTV Wereldrecord van Johnson geclaimd Hockeyers pakken ook winst tegen Pakistan in Champions Trophy WOENSDAG 14 JUNI 1989 SPORT PAGINA 19 Nieuwe bekentenissen van atleet TORONTO (GPD) Huilend heeft de Canadese atleet Ben Johnson gisteren in het openbaar berouw getoond over zijn jaren lange dopinggebruik. Hij zou graag weer een kans krijgen om aan te tonen dat hij ook zonder stimulerende middelen de snelste man in de wereld is. Johnson, die vanwege het gebruik van steroïden zijn gouden medaille op de 100 meter sprint tijdens de Spelen van Seoul verloor, heeft bekend dat hij ook gebruikte voor hij in au gustus 1987 bij internationale wedstrijden in Rome een nieuw we reldrecord vestigde. Dit record (9.83) wordt nog steeds erkend, maar de vraag is nu: hoe lang nog. Frank Greenberg, voorzitter Van de topatleten aanwezig waren besloten Amerikaanse atletiekbond (TAC) tot een twee weken durend doping- heeft gisteren in Houston verklaard programma. Dat gebeurde wellicht dat zijn organisatie al het mogelijke i paniekstemming, omdat de doen Carl Lewis erkend te groep niet zo goed had gepresteerd krijgen als recordhouder op de 100 in de Europese wedstrijden. meter. Indien het record Kort voor zijn vertrek naar de Olym- Johnson geschrapt wordt komt pische Spelen in Seoul liet Astap- Carl Lewis, met zijn tijd van 9,92 (Seoul, finale 100 meter) op de lijst als opvolger v op 3 juli 1983 recordhouder 9,93. De zwarte 'sportheld' Johnson zei gisteren er nu van overtuigd te zijn dat doping niemand-sneller maakt. Hij is bereid dat aa uit te leggen, zodat afblijven. „Ik weet wat het bedriegen. Het gebeurde met mij. Ik wil nu eerlijk zijn. Het het niet gebruiken". han bloedtesten doen bij Johnson. Daarna moest hij naar een bedrijf in Calvin Smith, die Toronto voor een machinale massa- Colorado Springs ge. Johnson wijst op zijn lever als is geworden met hem wordt gevraagd waar hij ge masseerd werd. „Ik wist niet waar die massage voor diende", zei Johnson gisteren. Er was niet uitgelegd dat het be- jonge atleten doeld was om de door het anabole het spul gebruik gestoorde leverfuncties weer op gang te brengen, zodat de verboden stoffen zijn lichaam zou- beter als den verlaten. Tijdens een enkele da gen durende tussenstop in Tokio WEERT SCHENK De dramatische woorden sprak gaf Astaphan hem zes keer daags hij uit tijdens de hoorzitting, een laxeertabletten. Het gif moest zijn soort parlementaire enquetecom- lichaam uit. missie die het dopinggebruik in Ca nada onderzoekt. Johnson, die tij dens de Olympische Spelen vorig jaar zijn gouden medaille van de 100 meter sprint moest inleveren na te zijn betrapt op doping, gaf afgelo pen maandag voor het eerst toe dat hij al jarenlang anabole steroïden kreeg toegediend. Na zijn terugkomst in Canada verklaarde de 27-jarige Johnson dat hij nooit bewust doping had ge bruikt. Mr. Armstrong, de raads man van de onderzoekscommissie, wilde nu weten waarom de verne derde atleet toen niet de waarheid vertelde. 'Big Ben' wreef in de ogen, keek naar zijn moeder Gloria, die in de zaal zat en zei stotterend: „Ik loog omdat ik me schaamde Trainer Raboen wil creatief Quick Boys DEN HAAG - Ambitieus, fanatiek, creatief en verslaafd aan het spelletje. Zo omschrijft de nieuwe trainer van Quick Boys, Melbi Raboen, zichzelf het liefst. "Ik ben anders dan de meeste trainers. Acht van de tien doen steeds hetzelfde, het is met hen of je elke dag een bal gehakt eet. Ik doe dingen in het voetbal die niemand verwacht, voldoe niet aan de normen die ze daarin stellen. Wat dat betreft ben ik een echte flapdrol. En ook daarbuiten. Zeggen ze dat mijn haar te lang is, dan laat ik het groei en. Ik dacht ook onmiddellijk toen ik werd benaderd: waarom ik? Waarom niet iemand anders?". door Herman Joustra maar niets van te merken is. Dan de praktijk moeten ze het leren. Na moeten ze gaan als een renpaard, zo'n wedstrijd bespreek ik dan hoe Maar waarom het verder steeds het had gemoeten" Het antwoord op die vraag kent hij maar al te goed. De 42-jarige Hage- Uitstippelen mag dan een vrijbuiter zijn In de regio Leiden, resultaten boekte bij LFC LDWS, vooral door zijn prestaties Maar w bij UVS. De club die hij zes jaar ge leden onder zijn hoede kreeg was destijds afgezakt van de hoofdklas- tie' intuïtie. En De supporters van Quick Boys moeten in elk geval niet raar opkij ken, wanneer Floor van Duyn tij dens de oefencampagne in de spits staat. Of Johan Jonker linksbuiten, il niet alleen weten wat de voetbal ler, het gaat mij ook om de zwakke punten. Hoe kom je dat te weten? Door het uit te proberen in een wed- "Ik heb zo in de gaten hoe ploegen het voetbalwereldje, hij staat tege- spelen. Balletje in de ploeg, van ach- t n..ntpn _iin lijkertijd te boek als een succestrai- teren opbouwen. Ik wil daar juist fpr h^t mfi "r hyook het verrassingselement inbrengen, Kijk, de tactiek kun je uitstippelen, blijf je al-s je rtnpi p rniLi n;nT' „n dank afgenomen. Maar hoe harder doel: je moet mspelen op de s.tua- 2e schel§en, des te lekkerder voel ik de tweede klasse. Onder het bewind van de Haagse oefenmees- ter stoomde de roemruchte Leidse Hoe, legt Raboen vervolgens uit aan de hand van een voorbeeld. "Neem ploeg weer in één ruk door naar het wedstrijd. Ik heb het wel hoogste niveau. "Vraag me niet hoe presteerd om tien man op te stellen, het komt, want dat weet ik niet. Be- Dat werd niet begrepen. Waar Melbi Raboen: "Ik vertrouw maar op.mijn ervaring e langrijk is in elk geval dat het klikt met de spelers. Ik geloof dat ik in hun huid kan kruipen. Ik weet wat gen ze voelen, speel daar op gen van mij heus wel ee roken vlak voor de wedstrijd. Dat hun verantwoordelijkheid. Als wel hoe dat by Quick Boys uitpakt". •riendschappelijke Kennis In dit geval is de tijd om inzicht te verkrijgen in de kwaliteiten van de spelersgroep wel erg kort, weet Ra- bezig, vroegen de spelers zich boen. Te elfder ure benaderd door het i wedstrijd gebeurt het tpch wel eens dat er iemand sigaretje wordt uitgestuurd. Daar moet een ploeg op kunnen inspelen. Ik ver lang creativiteit in mijn spelers- doen dat niemand het groep. Laat s spelen i o archief) ziet, op de WC. En als er op het veld situatie, oplossingen bedenken. In WESTBERLIJN (GPD) - Naast een professionele aanpak mijn familie, mijn vrienden, de Ca- staat bondscoach Hans Jorritsma bij het Nederlands man- nadese atleten en de kinderen die me bewonderden. Ik zat vreselijk in de knoei". Verbijsterd nen-hockeyteam vooral een psychologische benadering voor. In dat opzicht spiegelt de spoorleider zich aan zijn vakbroeder Arie Selinger. De scheidende volleybalcoach, net als Jorritsma alom erkend als een groot vakman op zijn Vervolgens stelde Johnson's advo- eigen werkterrein, slaagde er in korte tijd in een dermate omLe?steUstemaeen ^taTvooS* eensgezinde sfeer en ideaal werkklimaat te creëren, dat kookte vragen, die de gevallen su- vanuit het niets een toonaangevende positie in de wereld- peratleet de gelegenheid moesten top werd veroverd, bieden om het Canadese publiek weer voor zich in te nemen. Jorritsma werd drie jaar geleden bij moesten gaan hockeyen", verklaar- Daarna was de omstreden atleet zijn officiële aanstelling als spoor- de Jorritsma later de opmerkelijk het eind van zijn latijn. Ge- leider van Oranje met een soortge- veranderde opstelling van zijn vol- lijke situatie geconfronteerd. De ze- gelingen. „We zijn niet voor niets vende plaats op het WK in Londen derde geworden in Seoul. Daar '86 betekende dat de ex-interna- moeten we ons op dit ëmotioneerd stond hij op en onder steund door zijn advocaat verliet hij de zittingszaal, een tweehonderd in- ternationale journalisten verbijs- tional hëïemaaT opnieuw"moest bë- terd achterlatend gezette vertoning, de ginnen. Tegen de verdrukking met weinig krediet, maar uiterst De verslaggevers hadden eerder ambitieus en volgens zijn eigen al versteld gestaan van het doping- ideologie zette hij een nieuwe, jonge gebruik in de aanloop naar de ploeg op de rails, die bereid Olympische Spelen in Seoul. Zo de hoge had hij van zijn lijfarts Jamie Astap- der te voldoen, han ter behandeling van zijn gebles- Het resultaat van al die inspan- seerde benen allerlei soorten pillen ningen begint steeds meer vruchter gekregen: blauwe, groene, rode, af te werpen. Een Europese titel ir witte, rose en daarbij injecties. Johnson: „Ik dacht dat het voor mijn geblesseerde benen was". Ook Olympische Spelen in Seoul kreeg hij spuitjes waarvan Johnson het tastbare bewijs a wist dat ze steroïden waren. de formule. Op de Champions Trophy in Westberlijn blijkt dat de glans van de veroverde plak in Zuidkorea nog altijd niet is verbleekt. Met een ver zelfbewustheid gedragen. We hebbert daar de laatste weken veel meer energie in gestoken dan in trainingen en der gelijke. De groep heeft dat goed op gepakt, hetgeen tot een andere mentaliteit heeft geleid. Mede om de bewindvoer- die reden heeft de ploeg nu pas echt gestalte. Er staat nu een heel ander team in het veld dan voorheen". „De afgelopen jaren hebben we voordurend op onze tenen gelopen, omdat we overal moesten presteren om aan grote toernooien te kunnen blijven meedoen. Dat heeft heel veel van de spelers gevraagd. Ik heb er hele grote bewondering voor dat ze dat hebben kunnen opbrengen". Rendement Het rendement is vooralsnog dien- 'ereenkomstig. Het zou echter te Dopingkuren Vanaf februari 1988 kreeg Ben Johnson allerlei dopingkuren. Lijf- bazingwekkende' arts Astaphan gaf hem bijvoorbeeld presenteert en gedraagt het elftal ver voeren nu al in een hoerastem- onder meer een flesje, waarop hij zjch op het Olympia-complex als 'ming te geraken, want er staan nog i de kandidaten voor de titel, drie duels tegen achtereenvolgens Westduitsland (vandaag), India (vrijdag) en Australië (zondag) op de rol. Of zoals Tom van 't Hek het tref fend typeerde: „Nu begint het toer- had geschreven 'niet ccii vaji dagen voor de wedstrijd' Coach Na de 2.o zege over Groot-Brittan: Charlie Francis moest Ben Johnson met het spul injecteren, maar de at- leet mocht het flesje niet bij hem (strafcömerTwinst <3-2"- door drie achterlaten. goals van Floris Jan Bovelander) op 1 Johnson: „Jamie wilde met dat Pakistan. En daarmee zijn de Azia- -mm il ten, die eerder van Australië verlo- net als olympisch kampioen - - Oranje-keeper Frank Leistra wordt c pas echt. Ik denk dat niemand taanse strafbal heeft gestopt. de andere atleten het ook kregen Hij zegt niet te weten wat voor spul iict (uo M het was. Het flesje heeft hij met Groot-Brittannië uit de meer: „Na mijn terugkomst uit Se oul heb ik het tegen een week geleden had verwacht dat we zo ver zouden komen. Ik eerlijk gezegd ook niet". De nationale equipe staat evenals India een ander doel voor ogen dan nadrukte Jorritsma. „Daar gedra- santen aanvankelijk volledig te (acht) e gen we ons op dit toernooi ook na We trainen niet en spelen alleen c ze wedstrijden". af. Maar ik heb daar mijn bedoelin- het bestuur van Quick Boys, door J"L "J 1 de plotselinge dood van Niek Stienstra ('maar daar wil ik niet over praten, dat ligt nu zo gevoelig'), heeft hij afgelopen maandag pas kennis kunnen maken met de spe lers. "Wat weet ik nu van Quick Boys. Ik heb ze wel eens zien spe len, weet dat ze een kritisch publiek hebben en een accommodatie om trots op te zijn. De vraag is me ook onmiddellijk gesteld: wat weet je van het zaterdagvoetbal? Ik ver trouw maar op mijn ervaring en in zicht". Hij ziet in de overstap van De Zwarte Schapen, een Haagse afde lingsclub, naar Quick Boys in elk geval geen uitdaging. "In de vijftien jaar dat ik nu train heb ik alles mee gemaakt. Zo'n dertien, veertien kampioenschappen. Bij laag spe lende clubs en bij topclubs. Ik ver plaats me van club tot club, ik wil gewoon mijn hobby uitoefenen". Tegenstander Raboen kan in elk geval zijn borst nat maken. De eerste klasse lijkt sterker dan ooit. "Er zijn drie prij zen binnen te halen. Het kampioen schap, een periodetitel en de dis trictsbeker. Onze taak - want ik doe het natuurlijk niet alleen - is in elk geval één van die prijzen binnen te halen. Dat wordt dus spannend, ze ker door de komst van twee nieuwe regioclubs, Katwijk en Lisse. Ik zal zelf ook de nodige wedstrijden spe len. De meeste trainers zijn tevre den als hun ploeg wint, doelpunten maakt. Maar niet alleen op het veld is er een wedstrijd: ik speel een wedstrijd op de bank. Mijn tegen stander zit in de andere dug-out. Die wil ik de loef afsteken. Het gaat er om wie de juiste tactiek heeft". Van Basten blijft drie jaar langer MILAAN (Reuter) - Marco van Bas ten zal zijn contract bij AC Milan met driejaar verlengen. Een woord voerder van de winnaar van de Eu ropese beker voor landskampioe nen heeft dit gisteravond gezegd. Van Basten, wiens contract nog een seizoen liep, blijft tot 1993 bij de Ita liaanse topclub. Ruud Gullit ver lengde onlangs zijn verbintenis tot hetzelfde tijdstip. Volgens de woordvoerder is met het nieuwe contract een bedrag van 3,8 miljoen dollar, ruim 8 miljoen gulden gemoeid. De Italiaanse voetbalbond is een onderzoek gestart naar de com petitiewedstrijd die Napoli zondag speelde tegen Ascoli. Volgens be schuldigingen heeft Napoli in strijd met de regels gehandeld door niet gestopte strafbal (van het sterkste elftal het veld in te stu- r zijn helm geaaid door ploeggenoot Maurits Crue g nadat hij een Pak is een toonaangevende rol in het tien- t j I daagse toernooi. De teleurstelling de overige vier deelnemers. Pakis- potgesmeten Johnson meldde dat van (je Pakistani over de nederlaag tan, Australië, Groot-Brittannië en Astaphan hem nooit zorgvuldig was zeifs dermate groot dat zij na af- Westduitsland zijn al geplaatst voor rp 00u heeft onderzocht, ondanks de grote i0Qp weigerden op de traditionele de wereldbeker. Nederland en In- iropiSCn hoeveelheden stimulerende midde- persconferentie te verschijnen. dia, dat gisteravond met 3-2 len die de arts hem verstrekte. Eind augustus 1988 werd tijdens üjïiergie ww een bijeenkomst in Toronto, waar- „Ik heb de spelers voor|ehouden, New Yersey. „Bij de Intercontinen- scherp. De Aziaten, gewend bij Astaphan, Francis en een aantal dat zij vanuit een andere houding tal Cup moet onze piek liggen", be- brandende overlopen. Niet in de laatste plaats Ibrahim) dat de schade hoog opliep. omdat in het aanvallende concept, Floris Jan Bovelander deed op zijn Q. rtafkrtllrtW, dat sinds kort wordt gepredikt, de specialiteit de rest. Met zijn alom ge- OlCllll V06lD<iiierS verdedigende taken schromelijk vreesde slaggeweld velde de Bloe- 1 werden verwaarloosd. mendaler het vonnis. Om tien se- VOOF naDeStRcUlCien conden voor tijd zelf kennis te ma- Wellicht mede vanwege de tropi- Doelman Frank Leistra dichtte ken met een korte knock-out, nadat DEN HAAG (GPD) - De WCS Australië verloor, moeten dat begin sche temperatuur stond de Oranje- de gatenkaas echter persoonlijk. De hij door een Pakistaanse stick vol (vereniging van contractspelers) en juli nog doen _in het Amerikaanse brigade tegen Pakistan niet echt op Eindhovenaar voorkwam met een op zijn neus was geraakt. De blessu- het CFK (het pensioenfonds van de aten, gewend aan de serie voortreffelijke reddingen by re viel achteraf mee. beroepsvoetballers) hebben een i, dreigden hun oppo- zowel veldacties als strafcorners AD HEESBEEN stichting in het leven geroepen die - £je na5estaanden van de vliegtuig ramp in Suriname financieel en in de vorm van rechtshulp gaat steu nen. De stichting beschikt nu al over 100.000 gulden, geschonken door het CFK. VARNA (GPD) - De druiven smaakten vooral zuur voor Anita Blangé. Met 211 interlands achter haar naqm was het de absolute ve dette van het Nederlandse vrou wenbasketbal er veel aan gelegen om juist op de openingsdag van de strijd om de Europese titel in het Bulgaarse Varna'te laten zien dat ze nog altijd tot de top-elite gerekend dient te worden. Maar inplaats van het-zoet der wraak te mogen proe ven, kreeg ze een bittere pil te slik ken. In een door Nederland drama tisch slecht gespeelde partij ging Oranje mét Blangé uitgerekend te gen Italië kansloos ten onder: 52-67 na een al uitzichtloze 21-37 rust stand. Dat deed zeer, vooral voor Anita Blangé. De 29-jarige Voorburgse, zus van volleybal-international Pe ter, had in de havenstad aan de Zwarte Zee namelijk nog een reke ning te vereffenen. Per slot van re kening was zij aan het eind van het afgelopen seizoen op tamelijk one legante wijze door haar club, het Ita liaanse Primini Vicenza, aan de dijk gezet. De ploeg is meervoudig Europees bekerhouder en met vijf speelsters de hofleverancier van het nationale team. En als zodanig vormde het team een prima doelwit voor de hoogblonde Hollandse om haar re- vanchegevoelens bot te vieren. Maar Blangé had toch buiten de waard gerekend, zeker waar het Ca- tarina Pollini betrof. Zij wordt, als saillant detail, volgend seizoen haar vervangster bij Vicenza. Pollini is het afgelopen jaar geschoold en ge traind op de universiteit van Texas. Hobby Blangé, die voor haar Italiaanse avontuur ook nog eens vier jaar uit kwam voor Agon Dusseldorf en derhalve de enige Nederlandse speelster is die met haar hobby geld verdient, kende Pollini wel, maar smaakte nimmer het genoegen om met haar te spelen. Pech voor Blan gé, want de directe confrontatie met deze bikkelharde maar toch tech nisch hoogbegaafde tante, had al lerminst het kenmerk van een ge zellig onderonsje. Blangé bleek slechts haar even knie voor wat betreft haar lengte (1.90 meter). Voor het overige ver loor de Nederlandse topspeelster de slag met haar Italiaanse tegenpool op alle fronten. Goed voor een sala ris in de toekomst van minimaal 100.000 gulden per jaar, heerste de 23-jarige even spits ogende als scherp spelende Pollini tegen Oran je als een prima donna onder de bei de baskets. Tegenover haar 26 pun ten stelde Blangé er slechts 9. Die cijfers alleen al geven een redelijk inzicht in de krachtsverhoudingen. Ondermaats Wat overigens niet wil zeggen dat de Voorburgse in het zeer fraaie, maar op de openingsmiddag nog matig bezette sportpaleis van Varna, al léén verantwoordelijk gesteld kan worden voor het Nederlandse defi cit. Dat zou dus veel te ver voeren. Want behalve dat Oranje als collec tief een ondermaatse prestatie le verde tegen de zeer agressief verde digende Italiaansen - wat te denken van 18 keer balverlies in de eerste helft en slechts zestien genomen schoten - zat het Blangé en haar me despeelsters vooraf al bepaald niet Na een uitstekend verlopen oe fencampagne van twee maanden, werd de ploeg drie dagen voor het vertrek uit Nederland plotseling ge confronteerd met het drama dat zich rond Sandra van Embricqs en haar familie had afgespeeld. Haar broer was aan boord van het SLM- toestel dat bij Zanderij verongeluk te en hoewel zijn lichaam nog niet is geïdentificeerd, behoort hij tot de slachtoffers die de ramp niet heb ben overleefd. Geen EK uiteraard voor de bij UCLA (de universiteit van Calefornië) in Amerika spelen de inwoonster van Soest, die in tra nen achterbleef. Basis Met Blangé en Keur vormt Van Em bricqs de basis van het team en be halve dat Oranje nu haar zo noodza kelijke scoringsinbreng moet ont beren, ging natuurlijk ook een deel van de voorbereiding - toch mede speciaal door coach Meindert van Veen op de zeer talentvolle Van Em bricqs afgesteld - de mist in. „Maar het heeft niet veel zin om daarbij stil te staan", meende Anita Blangé na afloop van het treffen met de Azzuri. „Het is verschrikke lijk voor haar en wat wij hier doën speelt in zo'n geval natuurlijk een ondergeschikte rol. Zij heeft het moeilijker dan wij. Dat valt abso luut niet te vergelijken". Gelijk Van Veen („pas na de pou le-wedstrijden tegen Tsjechoslowa- kije en Rusland wordt het interes sant voor ons") gelooft Anita Blan gé ook ondanks die tegenslag en on danks die kansloze nederlaag tegen Italië nog in een goede afloop van de Oranje-missie in Varna. Het doel van de Nederlandse ploeg (Blangé is de enige routinier in de piepjonge ploeg) is om in dit veld van acht teams bij de eerste vijf te eindigen, plaatsen die recht geven op automa tische kwalificatie voor het WK dat volgend jaar in Maleisië wordt ge houden. „Maar vooropgesteld dat je hier natuurlijk geen zwakke tegenstan ders tegenkomt, zie ik heus nog wel mogelijkheden", hield de aanvoer ster van Oranje het moreel maar hoog. „Zouden we vierde worden in de A-poule dan spelen we tegen de nummer drie van de B-poule. De winnaar daarvan speelt om de vijf de en zesde plaats. Het was dan wel een afknapper vandaag, maar dat moeten we dan maar zo snel moge lijk vergeten". 20.00-22.00 SKY: Internationaal Tennis vanuit Queen's Club in Londen. 21.56-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.00-23.00 SKY: WK voetbal: kwalifica tiewedstrijd voor Italië. 22.30-23.15 Ned 2: Sportgala Snooker: verslag van de Open Nederlandse kam pioenschappen. 23.00-00 00 SKY: Hockey: (Champions Trophy in Westberlijn, Westduitsland-Ne- derland). 23.35-00.05 Ned 3: Studio Sport: met hoc key (Champions Trophy in Westberlijn, Westduitsland-Nederland) en tennis (toer nooi in Rosmalen). 00.00-01.00 SKY: Rugby: Australian Rug by League. 00.10-01.00 BBC 1: Cricket: Engeland- Australiö, samenvatting. DONDERDAG 12.05-12.30 BBC 1 Trackside Story: meerkamp voor topsporters. 15.15-18.30 BBC 2: Tennis: voor heren vanuit Queen's Club in Londen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19