TAD LEIDEN Gemeente wil grond HCG-terrein kopen Snackboot Wiljo blokkeert scheepverkeer twee uur lang Meningen over taxivervoer in Leiden blijven verdeeld LEIDSCH DAGBLAD Minuut te laat LANGE HUWELIJKSTROUW s WOENSDAG 14 JUNI 1989 Snackboot Wiljo blokkeerde gistermiddag enkele uren het scheepverkeer in de Oude Rijn. LEIDEN - Leidenaar W.C. Verschoor heeft de blokkade van de Ou'de Rijn met zijn snackboot Wiljo gistermid dag rond kwart over twee weer opgebroken. Hij deed dit nadat de gemeente hem de toezegging had gegeven dat hij ook in de toekomst zijn boot in de Leidse wateren mag afmeren. De actie van de Leidenaar heeft overigens nauwelijks tot problemen m^t de scheepvaart geleid. Verschoor heeft de Oude Rijn twee uur lang geblokkeerd door zijn 27 meter lange boot dwars voor de Schrijversbrug af te me ren. Daarvoor heeft hij korte tijd het autoverkeer over de brug ge stremd door zijn snackboot onder de geopende brug stil te leggen. Op verzoek van de brugwachter, die bang was voor oponthoud voor ambulances en brandweer wagens, heeft Verschoor zijn blokkade van de Schrijversbrug zelf na een kwartier opgeheven. De Leidenaar is zijn actie be gonnen uit woede over het gedrag van de gemeente Leiden. Die heeft geëist dat Verschoor de snackboot - die tevens zijn wo ning is - verplaatst van de Suma- trastraat naar een tijdelijke lig plaats bij het Zitman-terrein. De verplaatsing is noodzakelijk om dat de bodem van dat deel van de Oude Rijn moet worden schoon gemaakt. Bij het water verrijzen vervolgens woningen. Verschoor is bereid te verhui zen, maar wilde wel dat de ge meente hem een nieuwe, defini tieve ligplaats toewees. De ge meente Leiden is niet op die eis ingegaan. Omdat Verschoor me dewerking bleef weigeren, span de Leiden een kort geding tegen hem aan. Dat geding heeft de ge meente gewonnen. De uitslag van deze rechtspro cedure was voor Verschoor de druppel die de emmer deed over lopen. Onmiddellijk nadat hij het vonnis in handen kreeg, trok hij er op uit met zijn snackboot, en legde hij het vaarverkeer rond de Schrijversbrug lam. Nadat ge meente-ambtenaar Blanken- heym hem de schriftelijke toezeg ging had gegeven dat hij met zijn boot in Leiden mag blijven, is hij weer vertrokken. Een duidelijk geëmotioneerde Verschoor verklaarde gistermid dag voor het gesprek met de ge meente-ambtenaar dat hij zich door de gemeente aan de kant ge zet voelde. "Vorig jaar oktober hebben ze bij de boot een bord neergezet met de mededeling dat de zaak daar gesaneerd zou wor den. Ik wist toen nog van niks. Pas een halfjaar later kreeg ik een briefje waarin me werd verteld wat er ging gebeuren en dat ik voor één jaar een nieuwe ligplaats kon krijgen". "Waar ik na dat jaar naar toe kon, werd er niet bijgezegd. Ik heb later zelf een paar alternatie ven aangedragen, maar daar ging de gemeente niet op in. En een ga rantie dat ik in Leiden kon blij ven, wilde ze niet geven. Ik vind echter dat ik daar recht op heb. Ik ben Leidenaar en ik wil in Leiden mijn zaak uitoefenen". Ambtenaar Blankenheym meent dat de woede van Ver schoor berust op een misver stand. "We willen hem zeker niet uit de Leidse wateren jagen. Hij mag wat ons betreft zijn boot ook straks binnen de gemeentegren zen afmeren. Verschoor wilde echter dat we al direct een nieu we, definitieve ligplaats aanwe zen. Dat kan dus niet. Voor zo'n ligplaats heb je toestemming no dig van de provincie en van even tuele grondeigenaren". Met de schriftelijke garantie dat hij in Leiden mag blijven, heeft Verschoor geen nieuwe toe zegging gekregen, aldus Blan kenheym. "Dat recht had hij al de hele tijd. In de overwegingen bij het vonnis in het kort geding heeft de president van de Haagse rechtbank daar trouwens ook na drukkelijk op gewezen. Het pro bleem met Verschoor is echter dat het soms wat moeilijk praten is met hem. Tijdens die actie was hij over zijn toeren, ja. Maar zo heb ik hem al vaker meege maakt". Kritiek op gebruik van terrasboot bij The Duke LEIDEN Twee bewoners van de Oude Singel hebben zich bij de ge meente beklaagd over de aanwezig heid van de terrasboot van café The Duke in de Oude Singel. Het café licht volgens hen fors de hand met de afspraak dat het terras na elf uur 's avonds niet mag worden ge bruikt. Het terras zou van tien uur 's avonds tot sluitingstijd in bedrijf zijn. Verder zeggen zij vuil- en la waaioverlast te ondervinden van de boot, die zij een 'smerige schending van het beschermd stadsgezicht' Om de t^rrasboot is al veel te doen geweest omdat de buurt er veel bezwaren tegen had. De ge meente heeft uiteindelijk besloten dat de boot mag blijven liggen in af wachting van een nota over wat de gemeente met dergelijke drijvende terrassen precies aan moet. Volgens R.D.M.B Verplancke van de ge meentelijke directie ruimtelijke or dening had die nota er inmiddels wel moeten zijn, maar hebben ande re zaken hogere prioriteit. Hij ver wacht dat deze in het najaar zal ver schijnen. Voor bouw van ongeveer 100 woningen LEIDEN De Raad Bouw- ontwikkeling in Katwijk en de gemeente Leiden zijn in onderhandeling over ver koop van het voormalig HCG-terrein aan de Zoeter- woudseweg, maar zijn het nog niet eens over de prijs. De gemeente zou op het ge deelte in het verlengde van de Zoeterwoudseweg naar de Herenstraat en aan de kant van de Veilingkade in totaal ruim 100 woningen willen bouwen. Het initiatief voor de verkoop is af komstig van De Raad. Het bedrijf heeft voorgesteld de grond aan de gemeente te verkopen om vervol gens een bedrijfsgedeelte terug te kopen. "Maar de wederzijdse bere keningen over de prijs sluiten nog van geen kant op elkaar aan", aldus H.A. J. van der Wiel van de gemeen telijke directie grondzaken. "De be sprekingen zijn niet echt eenvou dig. Maar de deur is zeker nog niet op slot". Uitgewerkte plannen voor wo ningbouw zijn er volgens hem niet, maar globaal denkt de gemeente aan de komst van ongeveer 60 een gezinswoningen aan de Zoeter woudseweg. De overige woningen aan de kant van de Veilingkade zou den mogelijk gestapeld worden ge bouwd. De Raad is ook eigenaar van het terrein van de voormalige groente veiling aan de Zoeterwoudseweg en wil daar bedrijfsgebouwen en kan toren neerzetten. De gemeente heeft de in totaal zes bouwaanvra- gen daarvoor echter om verschillen de redenen geweigerd. Tegen de af wijzing van drie van de zes aanvra gen heeft De Raad een beroep schrift ingediend bij de gemeente raad. Twee bouwaanvragen laat het bedrijf vervallen, voor een derde wordt een gewijzigde aanvraag in gediend. De gemeente meent dat de bouw aanvragen niet voldoen aan de bouwverordening omdat niet dui delijk is wat voor bedrijven zich op het terrein zullen vestigen. Verder zou niet zijn aangegeven hoeveel parkeerplaatsen er zullen komen. De gemeente verwacht dat er 570 nodig zijn, een aantal waarvoor vol gens haar op het terrein niet genoeg ruimte is. Bij de plannen van De Raad zijn, stelt de gemeente, ook de bebouwings- en bestemmingsgren- zen overschreden. In het beroepschrift stelt De Raad onder meer dat er, nu de plannen zijn aangepast, er geen 570 maar 318 parkeerplaatsen nodig zullen zijn. Daarvoor is wel ruimte, meent het bedrijf. Als de gemeente de aard en de bestemming van de bouwwer ken niet duidelijk is, had ze daar naar kunnen en moeten vragen in plaats van de vergunningen direct te weigeren, stelt De Raad. Volgens het bedrijf is verder in drie gevallen helemaal geen sprake van het over schrijden van de bebouwingsgren- LEIDEN Leidenaar T.C. Wijf je heeft een bezwaarschrift inge diend tegen de nieuwe dienstre geling van lijn 13 van de NZH. Door de bus twee minuten eer der dan nu te laten rijden, moe ten reizigers op station Lam menschans maar liefst 29 minu ten wachten op de trein naar Al phen en Utrecht. De bus komt namelijk één minuut na vertrek van die eens m het half uur rij dende trein op Lammenschans Volgens Wijfje waren de dienstregelingen van de lijnen 13 en 14 tussen Leiden Noord en de Kooi en station Lammen schans precies goed: lijn 13 gaf aansluiting op de trein richting Alphen, lijn 14 richting station Leiden. Videorecorder niet meer dan doos met zand LEIDEN Een 50-jarige Leidenaar heeft gisterochtend 1500 gulden neergeteld voor twee in schuim- plastic verpakte zakken zand. De Leidenaar verkeerde in de veron derstelling dat hij twee videorecor ders had gekocht, maar kwam er bij thuiskomst achter dat hij was opge licht. De transactie had plaats op het parkeerterrein van de Groen- oordhallen bij het sluiten van de veemarkt. De oplichter viel niet meer te achterhalen. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland is het de derde maal dat aangifte is gedaan van een dergelij ke oplichtingszaak. "Misschien is het wel veel vaker gebeurd, maar hebben de slachtoffers uit schaam te dat zij erin zijn gestoken zich niet bij de politie gemeld". Maatregelen op Haarlemmerweg LEIDEN Op de Haarlemmerweg wordt in het najaar een aantal sluis jes aangelegd om de snelheid van het verkeer terug te dringen. Bewo ners van de straat klagen al tijden steen en been over het grote aantal auto's dat de weg als racebaan ge bruikt. Met de aanleg van de sluisjes wordt de rijbaan ter plaatse vers mald naar 3,5 meter en moeten te genliggers op elkaar wachten, ter wijl fietsers aan de kant van de Haarlemmertrekvaart een vrije doorgang hebben. Door het plaat sen van paaltjes aan weerskanten van de versmalling zullen fietsers geen last hebben van parkeerma- Taxi Kerkhof werkt al volgens nieuwe wet LEIDEN - Het taxibedrijf Kerkhof mag voorlopig geen busjes gebrui ken als taxi's, zo vinden de gemeen te Leiden en de politie. Volgens hen heeft Kerkhof een vergunning vol gens de oude Wet Autovervoer Per sonen (WAP) en op basis daarvan is het rijden met busjes niet toege staan. Volgens directeur Koot van Kerkhof biedt de nieuwe Wet Per sonenvervoer hem nu al de moge lijkheid met busjes te rijden. In de oude wet staat dat elk taxi bedrijf een bedrijfsvergunning moet hebben en elke taxi een ver gunningsbewijs met daarop het kenteken en het merk auto. Voor taxibedrijven is het alleen toege staan volgens de WAP met auto's te rijden als daarvoor een vergun ningsbewijs beschikbaar is. Maar sinds april vorig jaar is er een nieuwe wet, de Wet Personen vervoer, die veel meer mogelijkhe den biedt. Elke personenauto met maximaal acht zitplaatsen (exclu sief de bestuurder) mag worden ge bruikt als taxi op voorwaarde dat de auto is voorzien van een beugel met daarop het verlichte bordje taxi en voorzien is van een deugdelijke me ter. Op basis van deze wet meent Koot dat hij ook de busjes kan laten rijden. Maar volgens Y. Ulrich van de ge meentelijke directie verkeer en ver voer heeft Koot ongelijk. Zolang er nog geen vergunningen aan de taxi bedrijven zijn verstrekt op grond van de nieuwe wet, gelden de oude vergunningen en de oude wet. Dat is bepaald in een overgangsrege ling. "De betrokken firma weet heel duidelijk dat de oude vergunningen en de bepalingen en voorwaarden uit de Wet Autovervoer Personen in stand blijven", aldus Ulrich. Zij erkent grif dat er nogal wat on duidelijkheden zijn over de toe komstige situatie nu er nog geen nieuwe vergunningen zijn verstrekt en de regionale taxicommissie nog geen nieuwe verordening heeft vastgesteld. In de nieuwe verorde ning wordt vrijwel zeker het ver gunningsbewijs met daarop kente ken en merk van de auto opgeno- De gemeente Leiden wil dat om te voorkomen dat er te veel taxi's op de straat rijden. Nu zijn de gewone taxi's en het groepsvervoer van bij voorbeeld gehandicapten geschei den. In de nieuwe wet is die schei ding verdwenen, waardoor het risi co bestaat dat busjes, zoals die van Kerkhof, bijvoorbeeld op uitgaans avonden in het weekeinde als gewo ne taxi worden gebruikt. De ge meente Leiden wil dat niet, omdat de bedrijven elkaar dan kapot zou den kunnen maken. "Het is ter be scherming van de bedrijven zelf dat we het vergunningsbewijs in de ver ordening opnemen". Van het taxibedrijf Kerkhof zijn de laatste weken vier auto's door de politie van de weg gehaald omdat ze^ technisch niet in orde waren. Bo vendien bleek dat er in een paar ge vallen geen vergunningsbewijs aan wezig was. "Dat is sneu voor hem", reageert Ulrich, "maar het neemt niet weg dat hij zich aan de regels heeft te houden". Heropening De Zaailing LEIDEN - De Zaailing, winkel in biologisch-dynamisch voedsel, her opent zaterdag 17 juni haar deuren. Het bedrijf aan de Hooigracht is met ongeveer 50 vierkante meter uitge breid. Dit was samen met de viering van het elf-jarig bestaan aanleiding voor een feestweek. Bij de heropening houdt Koos Bakker (17 juni om 14.00 uur) een le zing over biologisch-dynamische land- en tuinbouwprodukten. Een week later, op 24 juni, geeft genees kundig therapeut Ton linssen gratis consult. Hiervoor moet wel een af spraak worden gemaakt. Afscheid van wethouder Fase LEIDEN Wethouder Fase neemt donderdag 22 juni tijdens een bij zondere raadsvergadering afscheid van de gemeente Leiden. De verga dering duurt van 15.00 tot 15.45 uur. Na afloop kunnen raadsleden en ge nodigden persoonlijk afscheid ne men van Fase, die is benoemd tot watergraaf van het Zuiverings schap West-Overijssel. Aansluitend is om 16.30 uur een openbare recep tie in het restaurant van de Groen- oordhallen. i de nieuwe wet meer mogelijk is dan de gemeente en de politie LEIDEN - Burgemeester Goekoop ontving gistermiddag op het stadhuis weer vele echtparen die dit jaar hun 60- of 65-jarig huwelijksfeest vieren. Na een welkomstwoord van de burgervader, kregen de bezoekers een film over Leiden te zien en werd er aansluitend in de Burgerzaal een drankje geserveerd, terwijl het trio Dorien Mijksenaar een muzikaal programma bood. Veel echtparen vieren dit jaar hun 60- dan wel hun 65-jarig huwelijksfeest. Maar lang niet allemaal maken ze gebruik van de uitnodiging van de burgemeester om ter gelegenheid daarvan op het gemeentehuis een borreltje te komen drinken. Ongeveer de helft (18 echtparen) maakte daarvan wel gebruik. De gisteren aanwezige echtparen die dit jaar 65 jaar zijn getrouwd: T.L. Groenendijk-LandzaatJ. Laman- Sjardijn, M. Meijers-Snik, H. Schouten-van der Steen en I. Beurze-van der Hoeven. De 60-jarige bruidsparen: S.J. van Egmond-Koolloos, P.J. de Wekker-Wolfs, B.H. van der Kuij-van der Vliet, I. van der Weijden-van den Hoek, H. de Geest-Bar ends, J. Kluivers-Visser, A. Galjaard-Gulay, N. Anes-Batelaan, B. Holswilder-Houps, W. Bodrij-Ouwerkerk, P. Mooten-Teljeur, J. van Rossen-Cambier en J. Laven-Cambier. De oudste gast was gisteren mevrouw C. Laman-Sjardijn (94). De jongste, dit jaar zestig jaar getrouwd, was mevrouw A. Holswilder-Houps (76). (foto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15