Grondwater is ernstig vervuild Scenario autoverbod bij smog niet klaar 'Lubbers verheft niets doen aan werkloosheid tot principe' Nederlandse ambassadeur gaat voorlopig niet terug Verwijzingscoimnissies voor speciaal onderwijs 'Stop hulp Nederland aan Indonesië' Minderheden blij met WRR-plan Op een gewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. 5,5% BINNENLAND PAGINA 3 RIVM: extra zuivering nodig DEN HAAG (GPD/ANP) Rond de eeuwwisseling zal bij na een kwart van de grondwaterstations in het zuiden en oosten van ons land geen acceptabel drinkwater meer kun nen leveren als gevolg van overbemesting. Extra zuivering zal nodig zijn om alsnog te voldoen aan de normen voor vei lig drinkwater. Technieken om meststoffen als nitraat en kalium uit grondwater te halen, zijn er op dit moment ech ter nog niet. Dat blijkt uit Rijksinstituut studie die het stikstof uitstoot wordt beperkt met de Volksge- 70 procent, zoals in het NMP i zondhëid en Milieuhygiëne (RIVM) noemd, zijn de problemen nog niet vanmorgen heeft aangeboden aan opgelost. Onder ongeveer 10 pro- milieuminister Nijpels. Door over- cent van de landbouwgebieden op bemesting is momenteel 70 procent zandgrond kunnen na enige tijd in van het grondwater onder land- het grondwater nog nitraatconcen- bouwgèbied op zandgrond veront- traties worden verwacht hoger dan reinigd met nitraat en kalium. Dat- de drinkwaternorm, aldus het RI- zelfde geldt voor het grondwater bij VM. Pas over tientallen jaren is een bossen. De concentraties voor deze positief effect merkbaar, stoffen liggen twee tot tien maal ho- Door de verzuring van het grond- de twee auto ger dan voor drinkwater acceptabel water worden duidelijk verhoogde wordt geacht. Omdat grondwater concentraties aluminium in het on- slechts traag stroomt, bereikt de diepe grondwater aangetroffen tot verontreiniging pas geleidelijk en zelfs tientallen malen de drinkwa- vele tientallen jaren later de pomp- ternorm, aldus het rapport. Dit stations. DEN HAAGMGPD) Er bestaat tenaar Jansen van het bureau Tucht- nog steeds geen perking of het stilleggen toverkeer in geval va smog. Het door minister Nijpels (milieu) geformeerde overlegor- gen, uiling van de provincie Zuid- Holland. „De commissaris van de ernstige koningin heeft weliswaar de be- 'oegdheid om het verkeer stil te leg- beschikt niet gaan bestaande uit de prov Zuid-Holland en Noord-Brabant, de politie en het openbaar ministerie heeft tot nu toe niets opgeleverd. Aanleiding waren de ernstige smog- problemen van enige weken gele den. Volgens van VROM is oktober te verwachten, omdat dan een rapportage van VROM over de-j ze problematiek wordt afgerond. Ook bij de provincie Zuid-hol land heeft men de hoop op een snel-j le oplossing van het verkeerspro bleem voorlopig opgegeven. Zo maar stilleggen van het autoverkeer zou op dit moment leiden tot grote chaos op de Nederlandse wegen en is daarom niet mogelijk. „Er zijn nog steeds geen afspraken over in zet van de politie, wegafzettingen en het in juiste banen leiden van de verkeersstroom", aldus milieuamb-1 het vereiste instrumentarium" Jansen hoopt desondanks dat een scenario voor beperking van auto verkeer nog deze zomer van kracht zal worden, omdat smogvorming vooral in de zomermaanden op- woordvoerdster treedt. De enige mogelijkheid op draaiboek pas in korte termijn voor de provincies is het uitsluiten van een deel van het autoverkeer bij ernstige smogvor- jming, zoals in Athene regelmatig gebeurt. De ene dag zouden alleen auto's met even nummerborden mogen worden gebruikt, de andere dag zijn de oneven nümmers aan de beurt. „We moeten hakken met de botte bijl, zolang er geen behoorlijk draaiboek voor dit soort situaties bestaat", aldus Jansen. Voor de in dustrie zijn wel regelingen op schrift gesteld om de uitstoot van schadelijke stoffen in de alarmfase te beperken. AMSTERDAM De technische recherche neemt een van de twee vluchtauto's onder handen die wérden terugge vonden na een spectaculair verlopen bankoverval op een vestiging van de RABO-bank aan de Bankrashofin Am stelveen. De politie was ter plekke voordat de overvallers kans hadden gezien zich uit de voeten te maken. De drie tot vijf overvallers namen na een vuurgevecht met de politie de wijk met twee vluchtauto's. Ook een agent in bur ger, die de ruit van één van de wagens met een breekijzer kapot sloeg, slaagde er niet in de daders tegen te houden. Tijdens de achtervolging, waarbij ook een helikopter werd ingezet, raakte de politie de overvallers kwijt. Slechts vuurwapen werden teruggevonden. De buit van de overval is nog onbekend. (foto anp) wordt niet alleen veroorzaakt door neerslag van stoffen uit de atmos feer, maar ook door de uitspoeling meststoffen in de landbouwge- Volgens het RIVM zal binnen 20 30 jaar éénderde van alle pompsta tions op zandgronden grondwater bieden, naar boven halen dat niet meer vol- Langs de grote doet aan de normen, zodat extra veringstechnieken toegepast n ten worden. Voor de oplossing voorlopig nog niet terug naar Tehe- Teheran, deed Iran de oproep Minister Van den Broek (bui- elke gedode Palestijn vijf tenlandse zaken) wil de ontwikke- Fransen, Duitserfc of Amerikanen onder bouwland en in stedelijk gebied worden veel vluchtige aromaten en chloorwaterstoffen gevonden. Vol- CAPELLE (ANP/GPD) - Het het nitraatprobleem zijn aanvullen- gens het RIVM bevestigt het onder- ontluisterend voor premier Lub de maatregelen nodig ter verbete- zoek eerdere bevindingen dat vele bers dat hij de onmacht van zijn ka de bestrijdingsmiddelen in het grond- binet om iets te doen aan de werk- WD-minister De Korte (econo- de machtspositie ring van de bedrijfsvoering landbouw. Hierbij gaat het ROERMOND/GOES/SPRANG- probleem op zijn beloop laat, aldus het kabinet heeft de WD volgens Van Mierlo een historische kans voorbij laten gaan om nu eindelijk de vanzelfsprekendheid lingen in Iran eerst nog zien, zo heeft hij gisteren in Luxem burg gezegd na het besluit van Frankrijk en de Bondsrepubliek hun ambassadeurs binnenkort naar Teheran terug te sturen. Nederland besloot kort geleden samen met de overige EG-landen de ambassadeurs uit Iran voor de i het CDA te tweede keer in korte tijd terug te effi- water terecht komen. Tot dusver loosheid verheft tot principe. Aldus mische zaken) en zijn CD A-collega doorbreken. Wanneer de WD de roepen. De eerste keer ciënter gebruik van mineralen in zijn d5arin 19 bestrijdingsmiddelen gisteren Pvd A-fractievoorzitter Ruding (financiën) haalden op vorig jaar door Voorhoeve ingezette herhaalde oproepen c dierlijke mest en kunstmest. Als de aangetoond, DEN HAAG (ANP) In elke regio ten katholiek, protestants-christe- komt een verwijzingscommissie lijk, overig bijzonder onderwijs en voor de beheersing van de groei van het openbaar onderwijs zoveel mo- het speciaal onderwijs. In de toe- gelijk samenwerken. In principe komst kan een leerling alleen nog zijn de regiogrenzen die van de naar een speciale school als de missie vindt dat hij of zij king komt derzoek. Kok gisteren in Roermond. De op positieleider kreeg gisteren van WD en CDA op zijn beurt de volle laag voor zijn plan om de belasting verlaging te halveren. Kok zei stomverbaasd te zijn over het feit dat Lubbers 'nu zijn karwei mislukt is' het werkloosheidspro bleem buiten de politiek wil plaat sen en het nauwelijks nog een taak voor de regering en voor de over heid vindt. De overheid heeft haar eigen verantwoordelijkheid en ver speelt haar gezag als ze dit enorme spreekbeurten i Capalle fel uit. tingplannen t i Goes en Sprang- sociaal-liberale koers had kunnen schrijver Rushdie te vermoorden naar de belas- vasthouden en naar het politieke wegens diens'godslasterlijke'boek het Midden-Oosten neer te schie ten. Daarop trokken alle EG-landen hun ambassadeurs voor onbepaal de tijd terug. Nu ayatollah Khomeini is overle den willen de Fransen en de Duit sers hun ambassadeur weer naar hun standplaats sturen, zo lieten ze gisteren weten tijdens het politiek overleg van de EG-ministers van buitenlandse zaken in Luxemburg. De situatie in Iran is een van de pun- de Britsche ten die de ministers van buitenland zaken tijdens de komende Eu ropese topconferentie in Madrid de PvdA. Volgens midden was opgeschoven, zou het de Duivelsverzen. Iran stelde de zullen bespreken. Verder staan daar De Korte betekenen de PvdA-1 stellen voor vermindering va belastingverlaging dat mensen met inkomens tussen 50.000 en 80.000 gulden bruto er tussen 2,5 en 4,5 procent op achterüit gaan. Ruding verweet de PvdA met de belasting voorstellen aan 'Madurodam-den- ken' te doen. moordenaars zelfs miljoenen dol- de ontwikkelingen in China op de lars in het vooruitzicht. zich tegen de PvdA-pla: belastingverlaging te beperken, schoolbegeleidingsdiensten. De notitie van Ginjaar-Maas komt toelatingson- nadat de gemeente Leiden een jon gen weigerde toe te laten tot een Dit blijkt uit een notitie die staats- openbare school secretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) als basis wil gebruiken binnenkort i stel. Ze gaat derwijs plaats geen i per- te dienen wetsvoor- soneelsstop gold. De Raad van Sta- uit dat de wet 1 te bepaalde evenwel dat de leerling niet binnen een jaar zo'n in, dan doet zij het. Die wordt w.eer opgehev voegde bestuurders Ginjaar-Maas had kritiek op deze uitspraak, ontkende de precedent- zodra de be- werking en vond dat schoolbestu- hebben ren beter moeten schiften. Als dat gevormd die aan de voorwaarden goed gebeurt kan volgens haar de r erkenning voldoet Volgens de notitie moeten de ou ders hun kind bij de commissie aan melden als zij vinden dat het naar een andere school moet. De com missie moet de ouders schriftelijk meedelen wat zij heeft beslist. Dit neelsstop, i kan inhouden, dat de ouders wordt van Leiden aangeraden hun kind niet over te wel terecht plaatsen, of naar een andere gewone digheden. school te laten gaan, of naar een school voor speciaal onderwijs te 1 sturen. De school waarop de leerling zit moet de commissie schrijven wat de problemen zijn en wat men heeft gedaan om ze op te lossen. De be windsvrouw kan aan dit onderwijs kundige rapport nadere voorwaar den stellen. Ouders kunnen herzie- Nederland zijn ning van een beslissing Vragen. Vin den ze de nieuwe uitspraak ook niet acceptabel, dan kunnen ze naar de rechter stappen. In de commissie, die na vie: opnieuw wordt samengesteld, 'achtlijst waarop zo'n 3000 kinde ren staan, worden opgeheven. Ze trok de personeelsstop voor het spe ciaal onderwijs niet in. Naar haar mening ging het in de uitspraak van de Raad van State niet om de perso neelsstop, maar om de weigering van Leiden en om de vraag of deze gezien de omstan- DEN HAAG (ANP) - De uitspra ken van Nederlandse bewindslie- In Sprang-Capelle keerde Ruding den dat de situatie in Indonesië op het gebied van mensenrechten niet verslechtert, berusten of op onkun de of op de onwil om de politieke verdere veria- consequentie te trekken: stopzet ting van de hulp aan Indonesië. Dat zegt het Komitee Indonesië in een petitie aan minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) die vandaag en morgen in Den Haag de jaarlijkse vergadering van de Inter gouvernementele Groep voor Indo- Ook na Oort zal ging van belastingen nodig zijn, meende hij. Alle ons omringende landen gaan hiertoe over. Zeker met het wegvallen van de grenzen bin nen de EG, zal ook bij de belastin gen Europees gedacht moeten wor den. „De fiscale blik van de PvdA reikt nog niet boven de duinen uit", sneerde Ruding. Polarisatie WD-leider Voorhoeve haalde gis teren de hoge plaatsing van milieu minister Nijpels jubelend binnen. Op de bijeenkomst in Goes consta teerde hij dat de gelederen in de WD weer gesloten zijn nu de ka mercentrales hebben besloten de verguisde bewindsman toch op de vijfde plaats van de lijst te zetten. D66- (IGGI) voorzit, de club a norlanden voor Indonesië. Het Ko mitee Indonesië voert deze dagen samen met het West-Papua Volks front aktie voor stopzetting van de hulp aan Indonesië. De aktie richt zich vooral tegen schending van de mensenrechten in het door Indone sië geannexeerde Oost-Timor en in West-Papua. Vandaag werd een demonstratie ve tocht gehouden langs de amb- basades van landen die lid zijn van de IGGI. Aan die tocht namen ook gisteren dat de WD met zijn polari satie naar de PvdA de kans op t Ma- coalitie van PvdA, WD en D66 x anp) gooit. Met het ten val brengen Van Mierlo stelde organisaties uit andere landen deel. WRR-voorzitter Albeda zei eerder pijn doet. Dat is nu al te zien bii de op de dag dat zo'n quotering in Ne- verplichting tevreden met het advies tenschappelijke Raad r de geringsbeleid (WRR) derhedenbeleid. Het bevat veel goe- jaar de punten, zij het dat de eigen cul- noe- tuur van etnische minderheden on derbelicht blijft. De organisaties - waaronder het algemeen derlandnietisintev i. „Je kunt dienst te i dé We- moeilijk verwachten dat een bedrijf nen gewoon eind van de maand hun het Re- in Groningen tien procent minder- boete af voor het niet in dienst ne- ienst moet nemen. Quo- men van gehandicapten. Die boete dan ook moeten gelden zal ook laag zijn bij allochtonen, gehandicapten" heden i tering spraakorganen Bovendien is de mogelijkheid tot controle moeilijk. Albeda bena- drukte bij de presentatie van het voorgestelde contract Morgen is er de traditionele picket- line voor het ministerie van buiten landse zaken, waar de IGGI bijeen komt. In de IGGI werken veertien donorlanden en vier internationale organisaties samen. Voor de perio de 1988-89 hebben zij voor vier mil jard dollar aan hulp toegezegd. Ja pan is met 1,4 miljard dollar de grootste donor. De Nederlandse bij drage voor 1989 is 217 miljoen gul- Volgens woordvoerder Wertheim van het Indonesië Komitee zijn er de laatste maanden duidelijk aan wijzingen dat het verzet in Indone sië tegen het bewind van generaal Suharto toeneemt. Dat verzet moet De werkgeversorganisatie VNO vanuit Nederland worden onder kantte zich gisteren vooral tegen de steund, aldus Wertheim gisteren. Aan de vooravond van de IGGI-conferentie tracteerde minister Bukman de conferentiedeelnemers op een etentje in Delft. Hier stapt hij met de Indo nesische minister van planning Af iff op de Prinsenhof in Delft uit een histo rische tram, waarmee het ritje van Den Haag naar Delft werd gemaakt. Antillianen, rapport dat er sprake i: Volgens hém meet de Nederlandse donorlanden wordt bereikt, komt Een voorbeeld is de bouw van de Arubanen, Turken, Marokkanen, merende situatie en dat maatrege- doet met bedrijven die zich inzetten wel veel lawaai alar- waarbij de overheid alleen zaken regering met twee maten. Zij maakt volgens het Indonesië Komitee Keung Ombo-dam in midden-Java, Tunesiërs en het Nederlands Cen- len hard nodig zijn om te voorko- trum Buitenlanders (NCB) - besef fen daarentegen wel dat kennis de Nederlandse taal nodig is, wil de subproletariaat'. beheersplan voor de Wad- allochtoon zijn positie op de ar- duidelijkheid komt beidsmarkt verbeteren. NCB-direc- Waddenzee De Tweede Kamer wil op korte ter mijn ee denzee over het al dan niet toestaan gaswinning. De Waddenadviesraad en de Kamercommissie maken zich zorgen na uitspraken van minister Dwang teur Rabbae: „De Nederlandse taal Ahold-topman Van Gent allochtoon wat oer is voor een timmerman". In grote lijnen zijn de minderhe- dienst I tenlanders. Ook va ethisch dering arbeidskansen wil het VNO niets weten. Het verbond vindt dat het huidige minimumloon een be langrijke barrière vormt voor het im gister- dienst nemen van mensen. Het mensenrechten wet bevor- China, maar Indoensië. slechts ten goede aan een zeer klei- waardoor een stuwmeer ontstaat in Suriname en ne toplaag van de Indonesische sa- van 600 hectare. In dat gebied leef- anzienlijk minder menleving. Daarbij wordt de steeds den 25.000 mensen van hun geirri- bevolking gevraagd de geerde rijstvelden. Een belangrijk het deel van de armere boerenbevol- Namens Groen Links benadrukte groeiende schuldenlast De Korte (economische zaken) over denorganisaties tevreden met het Ina Brouwer (CPN) dat internatio- land te dragen. Het Komitee wijst king blijft zich verzetten tegen naai, bij voorbeeld in de Verenigde erop dat de buitenlandse hulp voor- gedwongen verhuizing zonder dat Staten, het verzet tegen de schen- al in grootschalige prestige-objec- daar een behoorlijke schadevergoe- avond bij een debat over het rapport spijtig dat de WRR de hoogte van de ding van de mensenrechten in Indo- ten wordt geïnvesteerd, die zonder ding tegenover staat. Dat verzet is nesië toeneemt. De economische medewerking van de bevolking ge- op Java een nieuw verschijnsel, al- groei die mede met de hulp van de doemd zijn te mislukken. dus het Indonesië Komitee. dat bedrijven zullen zich pas gaan loonkosten niet betrokken heeft i inzetten voor allochtonen als het zijn aanbevelingen, aldus het VNO. mogelijke gaswinning r Ontucht i 1994. WRR-stuk. Een goede analyse 1 de problemen maar de uitwerking op sommige punten is onvoldoen- ADVERTENTIE Tegen een 55-jarige Amsterdammer de. Ze zijn blij dat er harde maatre- is gisteren twee jaar geëist wegens gelen komen op de gebieden arbeid, ontucht met negen jongens tussen onderwijs en scholing. De wet gelij- de tien en zestien jaar. De verdachte ke behandeling vreemdelingen, de is sinds 1952 geregeld veroordeeld terugkeeroptie van twee jaar bij re- wegens ontucht met minderjarige migratie, het pleidooi voor een dub- jongens, maar ontkende gisteren el ke ontucht. „Ik ben tè ruimdenkend met de jongens om gegaan, wat nu resulteert in een hetze tegen .mijn leid tot persoon". De rechtbank wijst op 26 Het voorstel bele nationaliteit bij naturalisaties het afwijzen van het woonland beginsel: dat alles corrigeert het be- li wet bevor dering arbeidskansen (naar Cana dees model) in te voeren om werk gevers te stimuleren allochtonen in dienst te nemen, betekenen een 'aanzienlijke verbetering Van het huidige beleid'. Maar volgens de or ganisaties biedt dit model nog te hun relatie bleef de 21-jari- veel ontsnappingsmogelijkheden, de verdachte treiteren. Toen De organisaties blijven verder vast houden aan de zogenoemde quote ring waarbij bedrijven een evenre dig aantal allochtonen in dienst moeten nemen. De WRR is daar niet juni Moord Een 22-jarige man uit Enschede is gisteren wegens moord op zijn voormalige 21-jarige vriend veroor deeld tot 4,5 jaar cel. Na het stuklo pen deze begin maart merkte dat zijn vriend zijn jas had stukgesneden, bracht hij hem met een mes en een luchtdrukpistool in een bar om het leven. Goed nieuws voor bedrijven, verenigin gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren. Tot dusver moest u steeds weer met uw bank afspraken maken over de belegging van overtollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoe ding: naarmate het saldo op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. De rente wordt maandelijks aangepast aan de ontwikkeling op de geldmarkt. Rente over de hoogste trap maar liefst Vrije beschikkingsmogelijkheid 9 Alle betalingsverkeerdiensten. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe ser vice? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3