'Wat hier gebeurt, lijkt op apentheater' Johnson geeft gebruik doping toe SpootTV BIN "k A Melbi Raboen wordt trainer Quick Boys Discussies om wijziging spelregels 'Ik wist dat die injecties steroïden waren' Gendarmerie houdt fans Chang op afstand Sponsor stopt DINSDAG 13 JUNI 1989 SPORT PAGINA 17 Vaganjan helpt zieke Salov met snelle remise ROTTERDAM (ANP) - De Russi sche schaker Salov moet stukken zetten, maar hij blijft liever in bed liggen. Zijn ziekte speelde ook gis teren een rol tijdens de achtste ron de van het toernooi om de wereld beker in Rotterdam. Salov en Va ganjan besloten reeds na één zet tot remise, maar die werd niet geaccep teerd door de toernooileiding. Valeri Salov uit Leningrad pro beerde in het weekeinde uit te zie ken. Hij hoefde niet achter het bord van de organisatie. Regelementair moest hij gisteren weer aan de slag. Zoals gebruikelijk wikkelde hij de partij af in zijn hotelkamer, waar hij landgenoot Vaganjan ontving. Die wilde Salov blijkbaar ontzien. Na diens openingszet, h2-h4, kwamen de twee remise overeen. De zieke dacht weer snel onder de lakens te kruipen, totdat de scheidsrechter ingreep. Hij ging niet akkoord met de gang van zaken en dwong de Sovjets tot een serieuzere opvatting van het spel. Met tegenzin zette het duo zich weer achter het bord, om na elf 'normale' zetten met hetzelfde resultaat op de proppen te komen: een deling van het punt. Van der Wiel en Timman lever den meer strijd, hoewel na de Sicili- aanse opening de zogenaamde Veli- mirovic-aanval uit de weg werd ge gaan. De Amsterdammer Van der Wiel kwam beter te staan, maar op 20. paard a4 gaf hij het voordeel weg. Timman nam het initiatief en bij 31...Le6 wilde hij de partij beslis sen. Hij had echter beter kunnen kiezen voor 31...Lb5. De met wit spelende Van der Wiel haalde vrij gemakkelijk remise. De Let Ehlvest en de Hongaar Portisch brachten een dubieuze va riant van het Siciliaans op het bord. Ehlvest deed bij 27. Lxf7 een stuk offer, maar Portisch weigerde daar op in te gaan. Volgens Karpov, die een dagje vrij was, had de hekke- sluiter in het klassement het offer beter kunnen aannemen. In dat ge val waren zijn winstkansen groot geweest. Nu ontwikkelde zich een toreneindspel, met goede mogelijk heden voor Ehlvest op de zege. De partij werd afgebroken. De enigen die zich verzekerden van een punt, waren Nunn en Soko- lov. Nunn (wit) nam tegen Ljuboje- vic meteen het initiatief op de dam evleugel. De Joegoslavische tegen stander had geen enkele compensa tie op de rest van het bord. De Brit deed een fraai stukoffer, waardoor hij twee verbonden vrijpionnen in het centrum op de zesde rij kreeg. Een van deze pionnen stootte door naar d7 en bleek niet meer te stop pen. Waarna Ljubojevic, die het laatste gedeelte in grote tijdnood verkeerde, opgaf. kggynü"*-. m'W -r.' m al KATWIJK - Melbi Raboen wordt de nieuwe trainer van Quick Boys. De voormalige oefenmeester van onder andere LFC, LDWS, ADO en UVS is gisteren tot overeenstem ming gekomen met de Katwijkse zaterdageersteklasser. Quick Boys moest vorige week opnieuw op zoek naar een trainer nadat Nick Stienstra, de op volger van de vertrekkende Hans van der Zee, omkwam bij de vlie gramp in Suriname. „We hebben gezocht naar iemand met gelijke ideëen. Een zelfde type trainer", al dus secretaris Arie de Vreugd nadat Quick Boys bij de WON had aan geklopt om een lijst met nog be schikbare oefenmeesters. Zaterdag werd het eerste contact gelegd met Raboen (42), die hiomenteel werk zaam is bij de Haagse afdelingsclub DZS in Scheveningen. Beide partij en kwamen snel tot overeenstem ming. „Raboen zal zich nu moeten ori ënteren. De tijd is natuurlijk kort. Volgende maand beginnen de trai ningen al", aldus De Vreugd. WESTBERLIJN (GPD) De commotie en verwarring, maar vooral de kritiek van de meeste bonds- coaches op de nieuwe strafcorner-regel heeft bij de Rules Board van de Internationale Hockey Fede ratie (FIH) een flinke discussie opgang gebracht. Tijdens de Champions Trophy, die deze week in Westberlijn wordt afgewerkt, komt er een meeting met alle bondstrainers, managers en arbiters. Daarbij zal de invoering van aparte spelregels voor de internationale en nationale topteams het be langrijkste onderwerp van gesprek zijn. Rob Lathouwers: "Ik heb de afgelopen dagen behoorlijk op mijnflikker gehad". Van der Louw leidt vergadering ZEIST (ANP) - Het bondsbe- stuur van de KNVB heeft gister avond in oude samenstelling de voorgeze- de demissionaire tegenwoordigers van het betaal de voetbal, André van der Louw, Jacques Hogewoning en Henk Hut zijn nog geen opvol gers" gevonden. In de vergadering werd mee gedeeld dat Gerrit Brokx, de voorzitter van de informatie- commissie, van mening is dat op korte termijn een nieuw bestuur betaald voetbal kan worden voorgesteld. Brokx, burgemees ter van Tilburg, was niet aanwe zig in Zeist wegens een raads vergadering. KNVB-bestuur steunt Libregts ZEIST (ANP) - Thijs Libregts zal in ieder geval tot en met de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1990 het volste vertrouwen van de bondsbestuur van de KNVB hebben. Voorzitter Jo van Marle pa reerde indirect gisteravond in de bondsvergadering de kritiek die de laatste weken opnieuw is losgebarsten over de technisch directeur. „Het bondsbestuur", stelde Van Marle, „zal zich niets aantrekken van welke hetze dan ook en zal het volste vertrouwen in de heer Libregts blijven hou den." Benefiet voor slachtoffers ramp Zanderij ZEIST (ANP) - De KNVB zal in gaan op de talrijke verzoeken en suggesties om een benefietwed strijd te organiseren voor de na bestaanden van de slachtoffers van de vliegramp van woensdag bij Paramaribo. Overleg van het bondsbestuur voor de voorjaarsvergadering, leidde tot de beslissing een wed strijd voor dat doel vast te stel len. „Wij zullen een datum zoe ken voor éen duel tussen een zo sterk mogelijk „veel-kleurig" elftal en de rest van Nederland", aldus bondsvoorzitter Van Mar le. Die bijeenkomst is een gebaar naar de technische begeleiders van de zes in Westberlijn aanwezige lan denploegen (Groot-Brittannië, Westduitsland, Nederland, Austra lië, Pakistan en India). Zij voelen zich mede naar aanleiding van de al om veroordeelde regelwijzigingen door de FIH volledig genegeerd. „Binnen onze internationale or ganisatie", verduidelijkt Piet Lat houwers, voorzitter van de regel- commissie, „kennen wij geen over- leginstituut met coaches. Dat is er alleen met de managers en aanvoer ders. In principe zijn de oefenmees ters van de toonaangevende hoc- keynaties het beste klankbord dat we ons kunnen wensen. Zij hebben ongelooflijk veel know-how, maar onze belangen zijn niet dezelfde. Wij als bestuurders willen de regels veranderen en vereenvoudigen om onze sport aantrekkelijker te ma ken. Coaches hebben andere invals hoeken dan de regelmakers. Het zal ze een zorg zijn of dat ten koste gaat van het spel. Het resultaat staat bij hun voorop. We kunnen zo'n over legorgaan best opstarten, maar op bepaald moment zullen hand begint de maat vol te raken, bij een strafcorner van Floris Jan omdat we niet serieus worden geno- Bovelander. men". Dat incident en het hoofdletsel Zijn Westduitse vakbroeder van de Argentijnse doelman Otto Klaus Kleiter zegt het nog kernach- Schmidt, ook veroorzaakt door de tiger: „Wat hier allemaal gebeurt, Nederlandse cornerspecialist, wa- lykt veel op een apentheater. Zo'n ren de directe aanleiding voor de regelwijziging wordt achter onze FIH om tot actie over te gaan. rug bedacht door een stelletje ve grijsde, onwetende bestuurders in plaats van door praktisch ingestel- India, het enige land dat vanwege het ontbreken van echte slagmen sen blij is met de regelwijziging, heeft daar weinig van geleerd. „De -*->opmars zijnde Aziatischeploeg Kegelneet calculeert zelfs een extra risico in. Die verwijten zijn bij de 60-jarige Anticiperend op de nieuwe situtatie 'regelneef uit Vught hard aangeko- duikt Subramani, de snelste uitlo- men. De afgelopen weken viel de per bij de verdedigende corner, als halve hockeywereld over hem heen een kamikazepiloot met zijn stick na het verbod op de liggende kee- als afweerwapen naar de bal. „Dat is per. De doelverdediger moet inderdaad gevaarlijk", beweert voortaan bij de strafcorner blijven coach Ganesh met een iets te ern- staan tot de eerste bal op doel is ge- stig gezicht. „Hij is echter bereid dat slagen. Dit om het gevaar voor ern- voor het vaderland te doen", stige blessures weg te nemen. Maar üiigt; uiessures weg ie nemen, maar dat argument appelleert volgens de W 06QC spelers en begeleiders niet aan de Vooralsnog richt de algehele woede beoogde doelstelling. Zij zijn van zich vooral op de even snelle als on- mening dat de kans op letsel voor verwachte veranderingen, het ont- de onbeschermde lijnstoppers juist breken van elk vooroverleg en de is toegenomen. „In deze sport kan je interpretatie van de regel door de het gevaar nooit helemaal uitslui- scheidsrechters. „Ik heb de afgelo- wegen toch scheiden", aldus de ten. Dat neemt niet weg dat ons pen dagen behoorlijk op mijn flik- van scheidsrechter Rob Lat- streven daar wel op gericht moet ker gehad", zegt Lathouwers, wers. zijn", betoogt de Brabander. „Maar daarover kan ik me niet zo ans Jorritsma, bewindvoerder In dat opzicht had hij gisteren bij druk maken. Iemand moet uitein- het Nederlands team, schetst de Westduitsland-Groot-Brittannië (2- delijk de verantwoordelijkheid i huidige situatie als 'onvoorstelbaar en niet van deze tijd'. „Het gros van de hockey-officials houdt zich meer rand- dan met hoofdzaken be zig", meent hij. „Tijdens de Cham- moest met een gebroken pions Trophy worden telkens din- den afgevoerd naar het plaatselijk 1) het gelijk aan zijn zijde. Bij een men. Dat dit besluit nu al is inge- weggeslagen bal kreeg Stephan gaan, heeft te maken met de inter- Blöcher het speeltuig vol in het ge- nationale kalender. Er bestaat Westduits gen veranderd, wa pas op ziekenhuis. Daar werd hij direct ge- het laatste moment worden gekend. opereerd. Het was de tweede keer Wij tellen als gesprekspartners ge- op rij dat de ongelukkige speler woon niet mee. Het enige wat een topevenement moest coaches krijgen, zijn briefjes met Bij de Olympische Spelen in Seoul mededelingen. Maar zo langzamer- werd hij op het achterhoofd geraakt TORONTO (GPD) - De beroemde Canadese atleet Ben Johnson heeft gisteren toegege ven dat hij vanaf 1981 verboden spierversterkende middelen gebruikte. Dat zou hij niet hebben gedaan als hij gewaarschuwd was voor de schadelijke bijgevolgen voor zijn ge zondheid. 's-Werelds snelste man, die in veel landen tot sportman van het jaar werd gekozen, verklaarde dit giste ren in Toronto tegenover een soort parlementaire enquêtecommissie, die het dopinggebruik onder Cana dese atleten en gewichtheffers on derzoekt. Vorig jaar, na de Olympi sche Spelen in Seoel, ontkende hij ooit bewust stimulerende middelen te hebben gebruikt. Johnson was toen net op doping betrapt en had zijn gouden medaille van de honderd meter sprint moe ten inleveren. Sedertdien zweeg hij over het schandaal, dat het einde symboliseert van het Olympisch ideaal. Meer dan tweehonderd journalis ten van over de hele wereld waren naar Toronto gekomen om te horen of Johnson zou volharden in zijn ontkenning verboden middelen te hebben gebruikt. Eerdere getuigen hadden tegen de commissie gezegd dat Johnson anabolen kreeg toege diend en dat hij heel goed wist wat dat waren. Ben Johnson blijkt niet voor deze waarheid te willen wegrennen. De gespierde reus, die er goed maar iets magerder uitziet dan in Seoel, zweert op de bijbel en zegt zonder omwegen wat inmiddels iedereen al denkt: ik gebruikte doping. Oogappel Ben Johnson heeft het moeilijk met het vertellen van het bijbehorende verhaal. Wellicht niet alleen omdat de wereld toekijkt, maar ook omdat zijn moeder Gloria in de zaal zit, die alles voor haar oogappel heeft over gehad en die hij dolgraag deze schande had willen besparen. Johnson probeert zijn zenuwen te camoufleren, maar zijn ogen schie ten soms rusteloos heen en weer. Hij stottert, slikt woorden in, maakt zinnen niet af en spreekt niet zelden zich volkomen tegen. De raadsman van de commissie, mr. Armstrong, formuleert de vra gen zoveel mogelijk op een manier dat 'Big Ben' nauwelijks meer hoeft te zeggen dan 'yes sir' en 'no sir'. Op heel veel vragen, die gebaseerd zijn op getuigenissen van coach Charlie Francis, lijfarts Jamie Astaphan en collega-sprinters, antwoordt Johnson dat hij het zich niet kan herinneren. Johnson bevestigde wel dat Charlie Francis, die zijn ta lenten in 1977 ontdekte, in 1981 het gebruik van anabolen oppert. Door de spierversterkers zou hij als atleet internationaal kunnen doorbreken. Johnson zegt het voorstel voor ken nisgeving te hebben aangenomen: „Ik heb geen ja of nee gezegd tegen steroiden". Enige tijd later gaat hij op sterke aandrang van Francis mee naar Hei- ge Kosh, een arts in Toronto. Kosh en Francis spreken met elkaar, Johnson luistert. Aanvankelijk zegt Ben Johnson niet meer te weten waarover ze het hadden, maar even later blijkt dat het over doping ging. „Ik wilde er niets mee te maken hebben en ben opgestapt". Blauwe pillen Ben Johnson herinnert zich ook dat Charlie Francis hem niet lang daar na blauwe pillen, 'dianabol', geeft. Die slikt hij samen met een grote hoeveelheid vitaminetabletten. Hij vraagt zich niet af waarvoor die blauwe ampullen dienen. Waarom zou hij: „Charlie is mijn coach. Als hij me wat geeft, neem ik het". Johnson beschouwde Francis als een vriend. Hij vertrouwde hem vol ledig. Het jaar daarop verstrekt Francis hem ook rose pillen, 'stanozolol'. „Ik wist niet wat het was. Maar hij gaf me een handje. Drie maal daags gedurende twee weken. De atleet heeft niet het idee dat die pillen enig effect op hem hebben. Hij krijgt ook geen stijve spieren, zoals de andere topatleten van zijn club die bij Char lie Francis trainen. Zijn spieren groeien wel, maar Johnson denkt dat het komt door de intensieve ge wichtstraining. Pas in 1983 begint Johnson zich af te vragen of er iets met die gekleur de pillen aan de hand is. „Op de campus van de universiteit, waar ik trainde, gaf Charlie ze me op een nogal geheimzinnige manier. Ik vermoedde dat hij niet wilde dat ie mand het zag. Kennelijk waren het toch geen vitaminen". Als Johnson in 1983 uitkomt op de Pan-Amerikaanse spelen in Ve nezuela wordt het hem voor het eerst volledig duidelijk dat hij ana bole steroiden slikt. Omdat bij die wedstrijden Heel onverwacht op do ping wordt gecontroleerd, waar door veel atleten om allerlei rede nen vroegtijdig naar huis terugke ren, wordt in het supportersdorp vrijwel nergens anders over ge praat. „Ik begreep dat ik gediskwa lificeerd zou worden als de anabo len in mijn systeem zouden worden aangetroffen". Het besef dat hij te gen de regels handelt, blijkt echter geen reden te zijn om ermee te stop pen. Injecties In 1984 begint Charlie Francis in contact met de arts Jamie Astap han, van wie hij injecties krijgt. 'estduitse sterspeler afspraak dat we regelwijzigingen ruim voor titemtoemooien, zoals een WK, EK of Olympische Spelen, invoeren. De Champions Trophy bood ons die gelegenheid". Ofschoon de FIH er vanuit was topevenement moest afhaken, gegaan dat de koerscorrectie meer goals zou opleveren, is dat effect de afgelopen drie dagen (nog) in West berlijn niet bereikt. Van de dertig strafcorners in vijf wedstrijden wer den er slechts zes benut. „Dat ren dement", filosofeert Jorritsma, „komt wel terug, wanneer de ploe gen er beter op zijn ingesteld". „Als regelmakers lopen we altijd achter de feiten aan", verweert Lat houwers zich. „Coaches bedenken toch altijd een passend antwoord. Kijk maar naar Nederland en de ma nier waarop Frank Leistra het pro bleem oplost. Ja, en wat die speler van India doet, is toegestaan. We hebben het achteraf nog eens op de 1 1 1 video bekeken, maar het is minder I gevaarlijk dan het er in werkelijk- I heid uitziet. Op dit moment is het I nog te vroeg voor conclusies. Een goed afgewogen oordeel kunnen we pas na een paar toernooien vor- Rob Lathouwers, ■liPIr scheidsrechter en neef van de Rules Board-praeses, zegt geen moeite te hebben met de toepassing van de nieuwe regel. Hetgeen hij gisteren bewees in de ontmoeting West duitsland - Groot-Brittannië, waar in het gastland het geschonden prestige opvijzelde en de olympisch kampioen tot toernooi-figurant werd gedegadeerd. „Het is er ons niet gemakkelijker op gemaakt", luidt het understatement van de 36- jarige bij na-record-arbiter (85 inter lands). „We moeten nu op nog meer zaken letten. Vooraf zijn we goed geïnstrueerd. Maqr toch is er na tuurlijk iets van onzekerheid. Het is per slot van rekening weer wat nieuws. Dat geldt trouwens ook voor de spelers. Die gevoelens ver dwijnen vanzelf wel weer wanneer we er aan gewend zijn geraakt". AD HEESBEEN De Canadese sprinter Ben Johnson krijgt tijdens zijn verhoor voor een omnderzoekscommissie in Toronto een handje vol tabletten voorgehouden door commissielid Robert Armstrong. Johnson erkende dat hij wist dat het anabole steroïden zijn. (f0to anp> ROSMALEN (GPD) - Michael Chang, de kersverse tenniskam pioen van Roland Garros, komt pas in de loop van vandaag aan in Nederland. Aanvankelijk zou de jonge Amerikaan gisteravond ar riveren, maar hij liet de organisa toren van het grastoernooi in Ros malen weten nog een dag langer uit te willen puffen van zijn ge weldige prestaties in Parijs. Van uitrusten in de Franse hoofdstad komt overigens wei nig, want overal waar Chang zich begeeft wordt hij door horde mensen gevolgd. De gendarmerie heeft motorbegeleiding ingezet om de jonge kampioen te begelei den. De organisatoren van het toernooi in Rosmalen, Chang deelneemt, houden de aankomsttijd van de Amerikaan dan ook angstvallig geheim om hem een rustige aankomst te kun nen garanderen. „Het zal een lu dieke aankomst worden", verze kerde Paul Koster van het organi satiebureau Holland Sportief". „Het is geen onwil. We doen hét op het dringend verzoek van Chang zelf, die op het vliegveld geen Franse toestanden wil. Wij hebben de plicht om hem daar voor te beschermen. Zo zijn de spelregels die door derden wor den bepaald". Verwacht wordt dat Chang zich in de loop van deze middag in ie-' der geval in Rosmalen zal melden voor zijn eerste training op gras. Chang komt morgen, donderdag en vrijdag als eerste in actie om Voor zijn partijen is enor me belangstelling ontstaan. De telefoon in het Autotron in Ros malen staat roodgloeiend. Voor de eerste drie dagen hadden de organisatoren op vijfhonderd toe schouwers per dag gerekend, maar nu staat al vast dat de komst van Chang een kassucces wordt. Koster: „We wisten een half jaar geleden al dat hij veel talent had, maar dat het nu uitgerekend in Parijs al de top heeft bereikt had den we niet durven dromen. Ie dereen reageerde lauw op ons r dat i npleet toernooi, m; veranderd". Het toernooi in Rosmalen valt nu nog onder de categorie de monstratie-toernooien. Voor vol gend jaar heeft 'The Continental Grass Court Championships' een officiële ATP-status gekregen en jjal dan bestaan uit een deelne mersveld van 32 spelers. Nu wordt gespeeld in twee poules, met zaterdag de kruisfinales en zondag de finales. Het wedstrijd schema is door het succes van Chang aangepast. De Amerikaan komt als eerste in actie in de avondsessie, die om zes uur be gint. De middagsessies beginnen om half een met een jeugdpartij, waarna een hoofdpartij volgt. Johnson en Astaphan spreken niet over doping, maar de atleet weet dat hij anabole krijgt toegediend. Johnson raakt goed bevriend met Astaphan eti zegt hem als arts te res pecteren. Voor de commissie ont kent hij met zijn lijfarts ooit over do ping en neveneffecten ervan te heb ben gesproken. Hij weet niet dat het spul problemen kan geven met hart, lever, nieren en de seksuele poten tie. „Anders had ik geen relatie meer gehad met Astaphan. Volgens Johnson heeft Charlie Francis evenmin voor mogelijke na delige gevolgen gewaarschuwd. „Als ik geweten had welke gevaren er waren, had ik geen deel meer uit gemaakt van de trainingsgroep van Francis". De atleet vindt het niet no dig zelf vragen te stellen over de in vloed van het medicijnengebruik: „Ik ben geen dokter. Ik ben geen coach. Ik neem alleen maar op drachten aan". Kortom, Flying Ben voelt zich het slachtoffer van de mensen die hij vertrouwde. Francis en Astaphan verklaarden echter eerder tegen over de commissie dat zij hun pupil volledig op de hoogte hebben ge steld van alle voor- en nadelen van de spierversterkers. Het verhoor van Ben Johnson ging gisteren niet verder dan de pe riode tot 1986. De aanloop naar de Olympische Spelen van Seoel bleef nog buiten beschouwing. Johnson is dus ook nog niet ondervraagd over hoe het mogelijk was dat hij in Seoel werd betrapt, terwijl het do- pingprogramma zo slim in elkaar stak dat alle verboden stoffen op tijd zijn lichaam hadden moeten verlaten. Het verhoor wordt vandaag voortgezet. WEERT SCHENK BRUSSEL (ANP) - Het Japanse electronica concern Hitachi zal na afloop van het lopende seizoen niet langer een wielerploeg onderhou der.. Daardoor dienen de Neder landse beroepsrenners Jos van Aert, Wybren Veenstra en Stefan Rakers naar een andere werkgever uit te zien. De bekendste renner van Hitachi, dat vijfjaar als sponsor op trad, is de de Belg Claude Criquie- lion. 19.00-20.00 SKY: What a Week: week overzicht. 20.00-21.45 Super: Super Sports Night: met snooker. 20.00-22.00 SKY: Europees Voetbal: hoogtepunten van de Europa Cup-I-, Eu ropa Cup-2- en UEFA Cupfinales. tan. 22.00-00.00 Super: NBA Basketbal: Ame rikaans prof-basketbal 22.55-23.15 Ned 3: Studio Sport: met hoc key (Champions Trophy in Westberlijn, Nederland-Pakistan) en tennis (toernooi in Rosmalen). 23 00-00.00 SKY: Rugby: British Lions* WOENSDAG 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: Engeland- Australië. 14.50-15.15 BBC 1: Cricket: Engeland- paardesport (Concours Hippique CHIO) en hockey (Champions Trophy in Westberlijn, Westduitsland-Nederland).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17