STAD LEIDEN Overwachte benoeming nieuwe conrectrix bij het Rembrandt Van der Nat nieuwe WD-wethouder Klacht tegen advocaat van man die kind bij dochter verwekte Bezoek van president Bush bezorgt Leiden handenvol extra werk Politiek kiest in het geheim mevrouw A.N. Mooy-Smit KLM spreekt beschuldigingen 'Rijnland' tegen Tesselaar legt functie bij De Beuk niet neer Benoeming mevrouw J. Fase tot watergraaf nu definitief Examens op Leids beiaard Expositie over 'De kunst van het versieren' LEIDEN De stichtingen Tegen Haar Wil in Amsterdam en Gronin gen en Tegen Seksueel Geweld in Utrecht hebben bij de Nederlandse Orde van Advocaten een klacht in gediend tegen de advocaat van een 43-jarige man die voor de Hoge Raad een omgangsregeling eist met het kind dat hij bij zijn dochter heeft verwekt. De advocaat, mr. G. Spong uit Den Haag, heeft zich vol gens de stichtingen onnodig grie vend uitgelaten over vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld en hen daarmee schade toegebracht. Vertegenwoordigsters van de stichtingen, allen in het zwart ge kleed, overhandigden de klacht gis teren in Leiden aan mr. J.G. Geel kerken, deken van de Orde van Ad vocaten in het arrondissement Den Haag. De deken onderzoekt de klacht en zal de standpunten van zo wel de stichtingen als Spong met een vooradvies doorsturen naar de Raad van Discipline. Geelkerken zegde de vrouwen toe de Raad te la ten weten dat de vrouwen een be handeling op korte termijn wensen. De 43-jarige man uit Arnhem is vorig jaar juli wegens incest met zijn dochter door het Hof in Arn hem veroordeeld tot een gevange nisstraf van twaalf maanden, waar van twee voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Hierbij geldt de bijzondere voorwaarde dat de man gedurende de proeftijd op geen enkele manier contact met zijn dochter en het door hem bij haar verwekte kind mag zoeken. Tegen die speciale voorwaarde js Spong namens de man in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Bij de behandeling van dat be roep op 16 mei heeft Spong zich vol gens de drie stichtingen onnodig grievend uitgelaten over slachtof fers van seksueel geweld, "wat in gaat tegen de gedragsregels en ere code van advocaten". Het beroep van de advocaat op het recht van de man op een gezinsleven en het recht om het kind liefde en genegenheid te kunnen schenken om zijn mis drijf enigszins goed te maken, wij zen de organisaties volstrekt van de hand. Spong heeft naar hun mening de zaak aangekaart om "de grenzen van het recht uit te testen, waarbij hij kwetsende uitlatingen in de pu bliciteit niet schuwde". Volgens de stichtingen heeft de advocaat zich er geen rekenschap van gegeven dat hij met zijn uitla tingen belangen heeft geschaad. Belang voor de cliënt is er zeker niet, aldus de stichtingen, aange zien het volgens hen duidelijk is dat het standpunt van Spong onhaal baar is. Het door het Hof opgelegde verbod op contact is volgens hen namelijk overduidelijk nodig voor de bescherming van het slachtoffer. Spong had deze zaak volgens de stichtingen niet mogen verdedigen, ook al omdat de - te verwachten - publiciteit de schade voor de slacht offers alleen nog maar erger maakt. "In het bijzonder wordt de verwer king van ervaringen met seksueel misbruik verstoord. Door aldus te handelen heeft mr. Spong zich niet gedragen zoals een behoorlijk advo caat betaamt". Mr. Spong heeft verklaard de klacht 'volstrekte onzin' te vinden. De stichtingen schijnen niet te be seffen, zo meent de advocaat, dat er in cassatie sprake is van tegenstrij dige belangen. "Ik moet het belang van de verdachte behartigen en kan niet daarnaast ook het belang van het slachtoffer in de gaten houden. Daarvoor zou zij zelf een advocaat in de arm moeten nemen". Spong is van mening dat hij niet onnodig grievend is geweest. "In mijn schriftuur zult u geen onverto gen woord vinden". De Haagse ad vocaat noemt de klaagsters "een beetje zielig omdat ze niet beseffen dat ze het recht van vrije meningsui ting ontzeggen aan iemand met een afwijkende mening". Beleidsmedewerkster Ineke van der Vlugt van de stichting Tegen Haar Wil in Amsterdam overhandigde de klacht tegen mr. Spong gisteren in Lei den aan mr. J.G. Geelkerken, deken van de Nederlandse Orde van Advoca ten in het arrondissement Den Haag. (foto Henk Bouwman) (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Leiden zal 17 juli, tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan deze stad, wereld wijd in de belangstelling staan. In het gevolg van de president bevinden zich die dag rond de 400 journalisten, onder wie verslaggevers van alle grote televisie-stations in de Verenigde Staten. Vooral aan de naar verwach ting half uur durende rede van Bush zal in de Pieters kerk zal grote aandacht wor den besteed, meent burge meester Goekoop. Vooral ook omdat het bezoek aan Nederland de afsluiting vormt van Bush's rondreis door Europa. Of de Leidse bevolking veel van de president te zien krijgt, is overigens nog maar de vraag. Het gebied rond LEIDEN - Volkomen onver wacht en in het geheim heeft de Leidse gemeenteraad gis teravond een nieuwe conrec trix voor de Rembrandt Scholengemeenschap geko zen. Zonder daarover in het openbaar een woord vuil te maken werd A.N. Mooy- Smit (40), op dit moment do cente bewegingsonderwijs aan het Rembrandt, be- noerrid tot conrectrix. Woordvoerders van de school reageerden gister avond verrast, maar tevre den op de benoeming. Nadat twee maal eerder een sollici tatieronde zonder resultaat bleef, besloot wethouder H. van Dongen (PvdA/onderwijs) alle procedures opzij te ?etten. In overleg met de medezeggenschapsraad van de school werd besloten een commis sie in te stellen met als enige doel een geschikte vrouw te zoeken voor de baan van conrectrix. Eind mei was de eerste vergadering, nog geen twee weken laterv - gisteravond dus - benoemde de gemeenteraad una niem Mooy in haar baan. Ook voor de nieuwe rectrix wordt dezelfde procedure gevolgd. De eerste ronde voor een nieuwe conrectrix voor de Rembrandt LEIDEN De KLM heeft gisteren in navolging van Fokker de be schuldiging tegengesproken dat zij te weinig meewerkt aan de aanpak van lozingen van zware metalen (vooral cadmium) op het riool van Schiphol. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft beide bedrijven dezer dagen een veel te lakse hou ding ten aanzien van het milieu ver weten en hekelde de beroepen die de vliegtuigbedrijven hebben aan getekend tegen eisen in de lozings vergunningen. De KLM zegt, anders dan Rijn land heeft beweerd, de compe.tentie van het hoogheemraadschap op het gebied van het afvalwater en de ver werking daarvan niet te betwisten. Slechts een aantal voorwaarden van het schap wordt aangevochten, al dus de luchtvaartmaatschappij. De KLM kreeg eind vorig jaar van het hoogheemraadschap toestem ming een nieuwe proceswaterzuive ringsinstallatie (kosten: 27 miljoen gulden) te bouwen. Het begin van de bouw van deze installatie is vol gens de KLM alleen maar vertraagd door het onderzoek op het bouwter rein naar niet ontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Over de vergunningverlening voor de instal latie is tussen KLM en Rijnland uit voerig overleg gepleegd, aldus de KLM. Scholengemeenschap leverde geen geschikte kandidaat op. Uit de tweede ronde kwam wel een kandi date naar voren, maar het docenten korps van het Rembrandt verzette zich tegen haar benoeming. Nog voordat de gemeenteraad haar kon aanstellen, trok de kandidate zich terug. Zeer tot ongenoegen van de politiek overigens, die de actie van de docenten massaal afkeurde. Vooral ook omdat de politici de do centen ervan verdachten het beleid van de gemeente te willen frusteren om vrouwen absolute voorrang te geven bij het vervullen van functies waarin zij zijn ondervertegenwoor digd. Verkorte procedure "We zijn toen in overleg met de me dezeggenschapsraad getreden om te komen tot een verkorte procedu re voor de benoeming van een con rectrix", zo vertelde Van Dongen gisteravond desgevraagd. Besloten werd dat B en W afstand deden van hun bevoegdheden, evenals de me dezeggenschapsraad. Er werd een commissie ingesteld met daarin twee gemeentelijke ambtenaren en twee docenten. Zij kozen een onaf hankelijk voorzitter, afkomstig van een onderwijs-adviesbureau. De commissie kreeg de vrije hand en mocht alle procedures links laten liggen. Binnen twee weken werd gymnastieklerares Mooy-Smit aan gezocht en benoemd. Van Dongen was er alles aangele gen de zaak volledig in besloten heid te regelen. Pas gistermiddag was de benoeming aan de raads- agenda toegevoegd. Er werd een be sloten vergadering belegd, zodat er geen openbare discussie kon plaats hebben. Tijdens de openbare raads vergadering werd slechts gestemd. Zonder een enkel woord te zeggen schaarde de raad zich unaniem ach ter de benoeming. Zelfs de school was nog niet ingelicht. Vanmorgen om half elf werd de benoeming offi cieel meegedeeld. Van Dongen heeft met de school afgesproken dat dezelfde commis sie ook op zoek gaat naar een op volgster van rector Geerts die heeft aangekondigd te vertrekken. Ook ditmaal hoeft de commissie slechts aan twee voorwaarden te voldoen. De kandidaat moet vrouw zijn en geschikt zijn voor de functie. Mooy-Smit reageerde gister avond blij op haar benoeming. In de twee eerste rondes had zij niet ge solliciteerd naar de functie van con rectrix, omdat zij pas sinds een jaar of drie op de school werkzaam was. "Ik was blij verrast toen ik voor de functie werd gevraagd", aldus haar reactie. Tevreden De docente was dit jaar coördinator voor twee klassen geworden en dat beviel haar goed. Daardoor raakte zij steeds meer geïnteresseerd in een leidinggevende functie bij het Rembrandt. Mooy, die eerder werk zaam was in het lager onderwijs, zei desgevraagd niet beschikbaar te zijn voor het rectrixschap. "Daar ben ik niet voor in". Conrector P. Hartjesveld, tevens lid van de medezeggenschapsraad, toonde zich zeer tevreden met de benoeming. "Zij ligt goed in de school en is een prima mens", aldus de conrector. Hij meent dat de com missie een uitstekende keus heeft gedaan door een vrouw van het Rembrandt zelf te kiezen. De com missie voorkomt daarmee dat de nieuwe conrectrix aarzelend wordt ontvangen. "Als het een buiten staander was geworden, was dat moeilijk geweest na wat er zich heeft afgespeeld", meent de conrec tor. Hij is overigens niet zo blij dat de commissie ook voor de functie voor rector alleen een vrouw mag voor dragen. "Persoonlijk vind ik dat niet erg handig. Nee, voor mijzelf vind ik het niet frusterend. Maar wel voor collega's, die een hele goe de kans zouden maken", reageert Hartjesveld. Hij zou liever willen dat de com missie zowel mannelijke als vrou welijke kandidaten zou bekijken. Bij gelijke geschiktheid zou de vrouw dan voorrang moeten krij gen. Op de school zelf is er geen uit gebreide steun voor het gemeente lijke beleid. "Er zijn dames die het gemeentelijke beleid steunen. De heren niet, maar dat is logisch". LEIDEN - D. Tesselaar, PvdA- wethouder voor volkshuisvesting en sport, treedt niet terug als be stuurslid van het adviesbureau De Beuk dat in de komende jaren de cultuur van de ambtelijke or ganisatie wil veranderen. Tesse laar zei desgevraagd gisteravond dat het bestuurslidmaatschap niet meer inhoudt dan twee bij eenkomsten per jaar. Vorige week vroegen D66, Links Leiden en de SP aan de PvdA-wethouder om zijn beslis sing he bestuurslidmaatschap aan te houden te heroverwegen. Volgens de drie partijen zou de dubbelfunctie van Tesselaar - be stuurslid De Beuk en wethouder in de gemeente die een contract aangaat met dat bureau - mogelijk tot een vermenging van belangen leiden. Om de schijn weg te ne men zou Tesselaar - in elk geval tijdelijk - moeten terugtreden als bestuurslid van De Beuk. Maar Tesselaar liet weten daar voor niets te voelen. Hij wordt daarin gesteund door de andere leden van hét college van B en W, zo deelde collega-wethouder P. Bordewijk gisteravond mee. Of de politieke partijen zich bij de beslissing van Tesselaar neer leggen is nog onduidelijk. B en W hebben toegezegd de statuten van De Beuk ter inzage te leggen, evenals het jaarverslag, zodat de politieke partijen inzicht krijgen in de werkzaamheden van het be stuur. Uit de stukken moet blij ken dat de bestuursleden geen in vloed hebben op de dagelijkse werkzaamheden van de advi seurs van De Beuk, zoals Tesse laar steeds heeft gezegd. LEIDEN - WD-wethouder J. Fase (economische zaken) is met ingang van 1 juli benoemd tot watergraaf van het zuive ringsschap West-Overijssel. De WD-fractie wees gisteravond haar fractievoorzitter M. van der Nat aan als opvolger van Fa se. Hij verklaarde ook beschik baar te zijn als wethouder voor een volgende periode mocht de WD weer in het college ko men. De keuze van de WD-fractie is geen verrassing. Van der Nat was vanaf het eerste moment de belang rijkste kandidaat voor het wethou derschap. Het enige probleem was dat hij toestemming van zijn werk gever, de Amro-bank, nodig had. Naast het wethouderschap zal hij ook andere functies van Fase over nemen, zoals het commissariaat bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland en het lidmaatschap van de regionale antennevoorziening. Van der Nat (51) maakt sinds 1982 deel uit van de gemeenteraad. Sinds 1986 is hij fractievoorzitter. Hij staat te boek als zeer degelijk, serieus en weinig bevlogen raadslid en één van de weinige Financiële specialis ten die de gemeenteraad kent. In politieke kringen wordt hij tot de behoudende vleugel van de WD- fractie gerekend. De nieuwe wethouder verklaarde gisteravond vanuit zijn dagelijkse baan grote affiniteit met het be drijfsleven te hebben. Hij verwacht dan ook niet al te lange tijd nodig te hebben om zich in zijn nieuwe baan in te werken. De opvolging van Fase is voor hem geen noodzakelijk kwaad omdat in deze vacature nu eenmaal voorzien moest worden. "Deze nieuwe baan neem ik met veel genoegen, plezier en enthou siasme op me", aldus Van der Nat. Het raadslid G. Bakker wordt de nieuwe fractievoorzitter van de WD. R. van Cruijsen volgt Fase op als raadslid. Hij maakte al eerder uit van de gemeenteraad, maar viel bij de verkiezingen in 1986 uit de boot. De nieuwe wethouder wordt eind deze maand benoemd nadat de ge- De definitieve benoeming i tergraaf is gisteren bekend geworden. meenteraad op 22 juni afscheid neemt van wethouder Fase. De be noeming van Van der Nat zal echter niet zonder de nodige discussie voorbijgaan. Met name het CDA vindt dat de WD het niet kan ma ken om de vacature Fase te vervul len omdat de liberalen eerder (bij het vertrek van PvdA-wethouder J. Peters) te kennen gaven dat dit een mooie gelegenheid was om het aan- tdl wethouders van zeven naar zes terug te brengen. Volgens Van der Nat is het een absolute voorwaarde dat de WD twee wethouders in het college heeft en dient er daarom een opvol- VVD-fractievoorzïtter Van der Nat volgt Fase op als wethouder van economische zaken. ger voor Fase te komen. Fractie voorzitter J. Walenkamp (CDA) meent echter dat de WD zich op deze manier ongeloofwaardig maakt. "De WD kan er op rekenen dat ik me hiertegen fel zal verzet ten", aldus Walenkamp. "Een nieuwe wethouder heeft al een jaar nodig om in te werken. Dan is de collegeperiode al voorbij. Op deze wijze wordt onverantwoord omgesprongen met gemeenschaps gelden. Het was beter geweest wan neer de portefeuille van wethouder Fase voor de resterende tijd aan burgemeester Goekoop was gege ven", meent Walenkamp. Het CDA staat niet geheel in deze kritiek. Links Leiden-fractievoor- zitter R. van Lint noemt het verhaal van de WD bij het afscheid van Pe ters 'ontzettend goedkoop wanneer zij de vacature Fase nu willen op vullen". Van Lint is echter niet van plan dwars te gaan liggen. Ook de PvdA-fractie is niet van plan de WD te houden aan eerdere uitspraken. Plaatsvervangend frac tievoorzitter L. Beijen van deze par tij zegt er geen 'politiek nummer' van te willen maken. "Ik beschouw de uitlatingen van de WD destijds maar als ondoordachte opmerkin gen", aldus Beijen. de Pieterskerk, waar het bezoek zich voornamelijk afspeelt, zal uit veiligheidsoverwegingen de 17de juli volledig voor het publiek wor den afgesloten. Desondanks hoopt Goekoop dat de bevolking toch eni ge gelegenheid krijgt de Ameri kaanse president te aanschouwen. Het is de eerste keer dat een Ame rikaanse president deze stad aan doet. Volgens Goekoop is het initia tief uitgegaan van de Amerikaanse regering. Hij sluit trouwens niet uit dat het idee voor het bezoek is aan gedragen door Barbara Bush, de echtgenote van de president. Zij heeft Leiden, in de tijd dat hij nog vice-president was, twee keer eerder bezocht. Ze nam toen een kijkje bij de universiteitsbiblio theek en het Pedologisch Instituut. "Kennelijk vond ze de stad aardig genoeg om nog een derde keer hier naar toe te komen". Het bezoek zal de gemeente nog handenvol werk bezorgen. Leiden treedt officieel op als gastheer en is zodoende verantwoordelijk voor de voorzieningen nodig voor het ver blijf van Bush en zijn gevolg. "In de Pieterskerk zullen we bijvoorbeeld een accommodatie moeten aan brengen voor de 400 verslaggevers die bij de rede aanwezig willen zijn", aldus Goekoop. Leiden heeft inmiddels contact opgenomen met het ministerie van binnenlandse zaken over de kosten voor het bezoek. Hoeveel die bedra gen, is nog niet bekend. Ze zullen in elk geval zo hoog zijn dat Leiden, als armlastige gemeente, die onmo gelijk zelf kan dragen. Goekoop heeft ook al contact opgenomen met de politiekorpsen uit omliggen de gemeenten. Die moeten de Leid se politie tijdens het bezoek van de Amerikaanse president bijstaan. Het programma van het bezoek is nog niet volledig vastgesteld. Zoals het er nu naar uitziet, zal Bush in de Pieterskerk een krans leggen bij de gedenksteen van Robinson, de geestelijk leider van de Pilgrim Fathers in Leiden. Bovendien zal hij een speciaal voor die gelegen heid ingerichte tentoonstelling waar een groot aantal zeldzame stukken en documenten over de Pilgrim Fathers worden getoond. De muziekvereniging K&G, het Amsterdams Kamerorkest en het Back koor Holland luisteren het programma in de Pieterskerk muzi kaal op. De Pilgrim Fathers, in wier teken het bezoek zal staan, waren een groep calvinisten die om hun geloof in Engeland werden vervolgd en in 1609 naar Leiden uitweken. In 1620 maakten ze de overtocht naar Ame rika, nadat verschillende pogingen om terug te keren naar Engeland waren mislukt. De Pilgrim Fathers hebben een belangrijke rol ge speeld tijdens het ontstaan van de Verenigde Staten. De ideeën die ze uitdroegen, ideeën die nog altijd zijn terug te vinden in de staatsin richting van dit land, hebben ze voor een aanzienlijk deel in Leiden ontwikkeld. LEIDEN Omdat aankomende beiaardiers er hun examen op moe ten afleggen, zal de beiaard van het stadhuis komende donderdag de hele dag geluid produceren. Ambte naren van het stadhuis zijn gewaar schuwd dat vooral de kantoorruim ten aan de binnenplaats hiervan enige overlast te verduren kunnen krijgen en dat zij daarmee dus reke ning moeten houden bij het beleg gen van vergaderingen of het ma ken van afspraken. LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat houdt van 22 juni tot en met 30 juli de tentoonstelling 'De kunst van het versieren'. De expositie omvat een keuze uit de honderden teke ningen van Ger Daniëls over volks versieringen uit alle werelddelen. De tekst en tekeningen van de ten toonstelling geven aan waarom en hoe mensen zich versieren. Beeldend kunstenaar Daniëls be perkte zich tot culturen waarin ver siering een duidelijke culturele en religieuze betekenis heeft. Zo zijn er culturen die zich versieren om er mooier uit te zien met een hoofd tooi, kleding, tatoeages of beschil dering. Naast overeenkomsten tus sen de soorten versieringen laat de tentoonstelling zien dat er ook ver schillen zijn, omdat de schoon heidsidealen anders zijn. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13