'Psychiatrie altijd ondergeschoven kindje geweest' Kurdische strijders ronselen herdersknapen PAGINA 2 ZATERDAG 10 JUNI 1989 Bezuinigiiigen oorzaak misstanden Sancta Maria NOORDWIJKERHOUT "Je bent de hele dag keihard bezig om zo goed mogelijk voor de patiënten te zorgen, maar als je dan 's avonds op de bank ploft realiseer je je dat je weer niet hebt kunnen doen watje wilt. Dat gaat dag in dat uit zo door en leidt tot toenemende frustratie. Daarom verlaten steeds meer mensen de psychiatrie en komt de patiëntenzorg steeds meer in gevaar". Aldus Ronald van Gooi, woordvoerder van de actiegroep van het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria. Die actiegroep kwam een paar weken geleden naar buiten met een brief waarin een aantal schokkende voorbeelden stond van wat er fout gaat in de instelling. Niet door onwil bij personeel of directie, maar omdat de psychiatrie door de bezuinigingen van de afgelopen jaren onvoldoende geld heeft voor personeel en faciliteiten. Het gebrek aan tijd voor persoon lijke aandacht is in de psychiatrie een groter probleem in de algemene ziekenhuizen. De verpleegkundi gen komen volgens Van Gooi in de praktijk nauwelijks verder dan het aan- en uitkleden en wassen van de patiënten en hen van eten en drin ken voorzien. "Maar juist in de psy chiatrie gaat het niet alleen om eten en drinken, maar vooral om de soci ale en psychische begeleiding. Daarin vallen steeds meer gaten, vooral bij de chronische patiënten. Het is niet zo dat er helemaal geen tijd meer is voor gesprekjes en per soonlijke aandacht, en verpleeg kundigen proberen die tijd zeker ook te maken. Maar het wordt wel steeds minder", aldus Van Gooi. Misstanden De brief maakt duidelijk dat het in middels om méér gaat dan minder gesprekjes, al stelt algemeen direc teur Van der Zanden in een reactie nadrukkelijk dat zich in zijn instel ling geen misstanden voordoen. Volgens hem is bij de bezuinigin gen van de afgelopen jaren het ver pleegkundigenbestand ontzien en is de verhouding tussen gediplo meerden en leerlingen verbeterd van 40 om 60 naar 60 om 40. "Het aantal gediplomeerde handjes aan de bedden is dus aanzienlijk toege nomen", concludeert hij. En, zegt hij: "Als de toestand hier werkelijk onacceptabel was, dan zou ik de poorten sluiten omdat ik er geen verantwoording meer voor wil ne men. Wij kunnen hier de toets der kritiek doorstaan. Echte calamitei ten doen zich hier niet voor". De verpleegkundigen vinden de door hen aangehaalde voorbeelden echter wel degelijk misstanden. Van Gooi en Van der Plas bena drukken overigens dat reacties van collega's in de regio duidelijk ma ken dat de problemen op de Sancta Maria geen uitzondering zijn, maar regel. Een reportage in het week blad De Tijd over het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang bevestigt dat ook daar grote problemen zijn. Volgens Van der Plas is het vijf voor twaalf 'en eerder twaalf uur', hoewel de toestand niet voor afde lingen van het psychiatrisch zieken huis gelijk is. "Op sommige afdelin gen gaat het nog net, op andere gaat het net niet meer", aldus Van Gooi. Voor de afdelingen voor chronische en geriatrische patiënten (ouderen) is de situatie volgens hem het meest nijpend. Schrijnend noemt hij de recente oproep in het eigen blad van de inrichting aan patiënten om hun bejaarde medebewoners in hun rol stoelen rond te rijden over het ter rein omdat de verpleegkundigen daar gewoon geen tijd meer voor hebben. Makkelijk Zowel actievoerders, hoofd afde ling verplegingsdienst Janssen als Van der Zanden zijn het erover eens dat er sprake is van een hoge werk druk. Die is de laatste jaren toege nomen door het beleid om zoveel mensen zoveel mogelijk buiten de instellingen te behandelen. Niet al leen uit kostenbesparing, maar ook omdat een verblijf in een psychiatri sche inrichting de patiënt vaak een levenslang brandmerk geeft. De Sancta maria heeft bijvoor beeld een polikliniek in Noordwijk aan Zee en opent er binnenkort één in Alphen aan den Rijn. Daarnaast is er het Riagg (regionaal instituut voor ambulante geestelijke gezond heidszorg), dat veel mensen met psychische problemen opvangt. Het riagg heeft daarbij de mogelijk heid om crisisgevallen drie etmalen op de Sancta Maria onder te bren gen onder haar eigen vlag. Pas daar na wordt besloten of de patiënt daar echt wordt opgenomen. Het beleid, constateert Janssen, is in de prak tijk wat doorgeschoten. "We krijgen hier vaak gevallen die eigenlijk al veel eerder opgenomen hadden moeten worden". Maar hoe dan ook: vrijwel geen de 351 bedden op de Sancta Maria bevat een 'makke lijke geval'. Venema Met hun voorbeelden heeft het ac tiecomité van de Sancta Maria naar eigen zeggen de buitenwereld dui delijk willen maken wat er in de psychiatrie schuil gaat achter de term hoge werkdruk. Psychiatri sche ziekenhuizen nemen wat dat betreft een veel geïsoleerder positie in dan de algemene ziekenhuizen. Niet alleen figuurlijk in de zin dat mensen nu eenmaal vaker bij de arts dan de psychiater komen, maar ook heel letterlijk omdat pyschiatri- sche ziekenhuizen al van oudsher een flink eind van de bewoonde we reld werden gesitueerd. Ronald van Gooi (l) en Ton van der Plas van het actiecomité: juist in de psychiatrie gaat het niet alleen om eten en drinken voor de patiënten. (foto Wim Dijkman) Jolanda Venema was een van de weinige gevallen die dat isolement doorbrak. Haar ouders kwamen met een schokkende foto waarop de hun 24-jarige zwaar zwakzinnige dochter naakt en vastgebonden te zien was. De verklaring van de di rectie was eenvoudig en hard: om dergelijke patiënten beter te behan delen moet constant een verpleeg kundige bij haar zijn. En daar is ge woon geen geld/personeel voor. Na de nodige deining besloot staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) vo rige week om anderhalf miljoen ex tra ter beschikking te stellen om een betere behandeling mogelijk te ma ken voor Jolanda en enkele lotgeno ten. Voorzitter Krol van de sectie zwakzinnigenzorg van de Nationale Ziekenhuisraad noemde vorige week de uitkomst van de publiciteit rond Jolanda Venema het bewijs dat publiciteit een effectief pressie middel zijn. Maar het kan ook ave rechts uitwerken. "Overdrijven zou alleen maar in ons nadeel zijn, want dat veroorzaakt een negatieve beeldvorming die je nauwelijks meer kunt rechtzetten Wij bren gen gewoon op een harde wijze onze noden naar voren. We doen het niet voor ons plezier, want je vertelt lie ver positieve dingen over je inrich ting, maar dat is te lang gebeurd. Als we alleen maar positieve dingen over de zwakzinnigenzorg naar bui ten zouden brengen, zoals een paar leuke mongooltjes bij Ivo Niehe, vertellen we niet de volle waar heid". Geld Iedereen op de Sancta Maria zijn het erover eens dat er snel meer geld moet komen. Janssen: "We zijn altijd een ondergeschoven kindje in de gezondheidszorg geweest". De Sancta Maria heeft een budget van 42 miljoen gulden per jaar, en dat schept veel beperkingen. De gebou wen zijn volgens Van der Zanden 'best aardig'. "Maar als je beseft hoe lang mensen daar soms moeten zit ten zou je best wel wat beters willen bieden. En dat kan als de gemeen schap maar wil betalen. Maar het lijkt erop dat die zegt: zo is het wel genoeg. Omwille van die beperking kun je gewoon niet doen wat je zou willen doen". Op een recente forumbijeen komst op de Sancta Maria over de looneis van 5 procent stelde Van der Zanden, tevens bestuurslid van de Nationale Ziekenhuis Raad (de werkgevers in de gezondheidszorg, red.), zich vierkant achter deze eis op. Het is door de slechte betaling, zo zei Krol op die avond, vrijwel on mogelijk om voldoende personeel te krijgen. Ook bij de Sancta Maria verloopt de werving voor de in sep tember te starten nieuwe driejaar lijkse opleiding moeizaam. Van Gooi: "Je krijgt een voorop leiding van zeven maanden en dan verdien je tussen de 300 en 400 gul den netto. Daar moeten je boeken en je kamerhuur nog van af. Daarna verdien je 900 gulden netto, moetje wisselende diensten draaien en moet je in je vrije tijd nog studeren. Je zou toch wel gek zijn als je dat doet. Ik zou dat in elk geval niet meer doen. Dat mensen hier uit ide alisme voor kiezen? Ach, misschien was dat 40 jaar geleden zo. Dat is nu toch wel verdwenen, al heeft het in derdaad lange tijd acties in de weg gestaan dat je je patiënten toch niet de dupe wilt laten worden". Van der Zanden beaamt dat de lo nen in de gezondheidszorg fors om hoog moeten om jonge mensen te interesseren. En als het gaat om de keuze tussen hogere lonen en meer personeel - je kunt ook een extra gulden nu eenmaal maar één keer uitgeven - kiest hij voor hoger loon. "Want alleen met meer loon krijg je meer mensen. Je kunt nu eenmaal niet alles tegelijk. In arbeidsvoor waarden staan we nu gewoon veel te ver achter bij het bedrijfsleven en die achterstand zul je als eerste moeten wegwerken". Maar, zoals hij ook tijdens de fo rumavond al opmerkte, 5 procent is politiek niet haalbaar. De Nationale Ziekenhuisraad heeft tot ongenoe gen van het personeel ingezet op 2,85 procent loonsverhoging. Bo vendien stelt de NZR zich volgens hen veel te slap op tegen het kabi net, dat in de persoon van minister De Koning (sociale zaken) slechts 0,75 procent loonruimte ter be schikking heeft gesteld. Willen de verpleegkundigen meer netto-loon, dan kan dat via een verlaging van de pensioenpremies. Volgens premier Lubbers barst het PGGM-pensioen- fonds van het geld. Momenteel is oud-staatssecreta ris Van der Reijden bezig met een bemiddelingspoging waarbij de pensioenfondsen, het kabinet en de instellingen zelf geld voor de loonei sen bijeenbrengen. Hij liet eergiste ren weten dat hij nog minstens twee weken nodig heeft om alle partijen op één lijn te brengen. Volgens Van der Zanden 'mogen we niet moppe ren als dat al met al 2,5 procent ople vert'. "Ik vind het jammer, want het zou meer moeten zijn, maar dat is denk ik politiek gewoon niet haal baar". Hij is het pertinent oneens met het verwijt dat de NZR zich te slap opstelt: "Mot de wegen die ons openstaan oefenen we voldoende druk op de overheid uit". Werklozen Een optie is het inzetten van werk lozen in de gezondheidszorg in het kader van het werkervaringsplaat senplan van het ministerie van soci ale zaken. Werkloze jongeren kun nen dan maximaal een jaar werker varing opdoen bij een (semi-)over- heidsinstelling. Het idee is dat ze dan een betere kans op een 'echte' baan maken. De Sancta Maria heeft zich aangemeld voor 35 plaatsen op een totaal personeelsbestand van ongeveer 700 mensen (van wie de helft verpleegkundigen). Van Gooi en Van der Plas zien daar geen en kel heil in. Van der Plas: "Hoezeer ik die werklozen ook een baan gun, ze moeten wel goed begeleid "worden en daar gaat een hoop tijd in zitten. Zeker de eerste maanden neemt de werkdruk alleen maar toe. Boven dien zijn de verschillende facetten van het werk niet zo te scheiden. De psychische en sociale aspecten spe len ook een rol tijdens de verzor ging. Ze zijn wel te ónderscheiden, maar niet te scheiden. Als je een pa tiënt in de separeercel zijn eten gaat brengen en je blijft erbij, dan is dat een contactmoment. Om daar goed gebruik van te maken krijg je een specifieke opleiding van drie jaar. Je kunt van mensen dus niet ver wachten dat ze dat in een paar we ken onder de knie krijgen. En als je patiënten naar een therapie brengt of een wandelingetje met ze maakt, dan moet je wel weten wat je moet doen als het plotseling fout gaat. Bovendien moeten ze wél gemoti veerd zijn voor dit werk Krol zei op die forumavond dat hij elke stro halm wil aangrijpen. Dat geeft de kwaliteit van het plan al aan". Van der Zanden en Janssen on derschrijven de bezwaren. Toch voelt hij zich verplicht, zegt Van der Zanden, om gebruik te maken van de werkervaringsplaatsen: "In de eerste plaats omdat alle beetjes hel pen, en in de tweede plaats omdat we als behoorlijk grote instelling een maatschappelijke verantwoor delijkheid hebben ten opzichte van het werkloosheidsprobleem. Als zo veel mensen werkloos langs de straat lopen en we kunnen helpen om dat probleem deels op te lossen, dan moeten we dat gewoon doen". Janssen stelt datje die extra men sen kunt inzetten bij de niet-verple- gende diensten, zoals de keuken, de administratie of de technische dienst. Maar voorzien van veel mit sen en maren wil hij niet uitsluiten dat ze ook in de verpleging worden ingezet. "Het gaat om een prille, nieuwe ontwikkeling die nog vaste voet aan de grond moet krijgen. Je moet heel goed kijken bij welke zorg op welke afdeling je werklozen zou kunnen inzetten. We moeten niet alles wat met patiënten te ma ken heeft direct tot superprofessio neel werk bestempelen, maar we moeten nog veel praten om daar het juiste midden in te vinden". door Sjaak Smakman De voorbeelden logen er niet om. Een greep: er wordt sneller gebruik gemaakt van dwangmiddelen als medicijnen, de isoleercel, geen vrij wandelen of vastbinden, vooral ou dere patiënten zitten soms dagen lang binnen omdat er niemand is om met ze naar buiten te gaan, bui ten kantooruren zijn er geen be voegde artsen aanwezig en moeten verplegenden probleemgevallen na telefonisch overleg zelf oplossen, en de psychotherapie bestaat veelal uit twee gesprekjes per week van 5 mi nuten met een psychiater. Het probleem van te weinig tijd en te veel werk is niet nieuw. Ook van de algemene ziekenhuizen is het verhaal bekend van de verpleeg kundigen die geen tijd meer hebben voor wat persoonlijke aandacht voor de patiënten. Een belangstel lende vraag of een gesprekje kun nen er niet meer af. Dat door de werkdruk daadwerkelijke misstan den ontstaan is misschien logisch, maar het is een aspect waarover de betrokkenen maar liever het stil zwijgen bewaren. Dat maakte de brief zo opmerkelijk. Van der Zanden: 'Wij kunnen hier de toets der kritiek doorstaan'. (foto Holvast) Afslachtingen in oostelijk Turldje maken plaats voor nieuwe tactiek ISTANBUL Op een van de laatste avonden van de meimaand bestormden ongeveer twintig Kurdische strijders het dorp Anilmis op het Cudi-gebergte in de provincie Siirt. Zij repten zich naar het huis van Omer Ulus en schoten hem, zijn 21-jarige zoon Emin en zijn 17-jarige dochter Gullu met automatische wapens dood. De 15-jarige jongste zoon, Vahap, namen ze mee, samen met nog acht jongelui uit het dorp, tussen 15 en 20 jaar oud. door Frans van Hasselt Zo luidt, kort weergegeven, het la conieke relaas uit de Turkse pers over een van de vele gewelddaden die afgelopen maand in het zuidoos ten van Turkije werden gepleegd. Wat opvalt is, dat voor het eerst sinds meer dan een jaar weer een bijna complete familie werd uitge moord. al waren er deze keer dan ook geen baby's of kleuters bij. De vader was vermoedelijk een 'colla borateur' in de ogen van de PKK, de kurdische Arbeiderspartij die al sinds 1984 haar guerrilla-oorlog voert. Wat nog meer opvalt is dat de 15- jarige Vahap werd gespaard en meegenomen, samen met jonge dorpsgenoten, in het kader van wat zich de laatste tijd steeds vaker voordoet: massale ontvoeringen. De PKK spreekt van 'mobilisatie', maar men kan zich afvragen hoe veel plezier ze zal beleven van de Een andere nieuwigheid is, dat van PKK-zijde steeds meer 'psy chologische propaganda' wordt be dreven. Zo vertoonde zich in de loop van de maand een groep van 40 gewapende guerrillastrijders bij de kolenmijn van Sirnak, ook weer in de provincie Siirt. Zij kondigden de aanvang van het 'voorjaarsoffen sief af en namen twintig jongelui mee. Met hoeveel dwang, is niet dui delijk geworden. De Turkse autori teiten spraken aanvankelijke be richten tegen dat het ook hier een 'kidnapping' betrof, want van de zij de van de families was geen aangifte binnengekomen. De kolenmijn van Sirnak is van ouds de warmtebron voor dit hele gebied. De guerrillastrijders arri veerden op het moment dat de be volking bezig was kolen te verzame len die aan de oppervlakte lagen. Dit is officieel illegaal, maar werd voor de staatsgreep van 1980 ooglui kend toegestaan, mits elke familie slechts weghaalde wat een ezel kon dragen. Na de staatsgreep werd de controle strenger, mensen die brandstof bleven halen werden ge slagen en hun ezels, met zadel en al, verbrand. Het moet hebben geleid tot een si tuatie die men in al deze gebieden terug vindt: men ducht de PKK, maar men haat de Turkse gendar me. Het schijnt meer en meer de tactiek van de PKK te worden, hier op in te haken. Het afslachten van hele families lijkt te zijn opgehou den, al is de recente moordpartij in Anilmis daar weer mee in strijd. jongen die zijn vader, broer en zus ter door de 'guerrillastrijders' heeft 'De PKK drijft nu op kinderen'. Half april kwam Kozakcioglu, de Turkse 'supergouverneur' van de elf grotendeels door Kurden be woonde provincies, met deze be kendmaking. Het jaar tevoren zou den ongeveer 200 kinderen, meest herdersknapen, door de PKK uit de bergen zijn weggesleept over de grenzen met Iran en Iraq, om daar militair te worden opgeleid. Mankracht Meer dan de helft zou zijn ontsnapt, de weg terug hebben gevonden en de autoriteiten hebben voorzien van nuttige gegevens over de nieu we situatie binnen de PKK. Die zou, door de toenemende verliezen, steeds meer moeite hebben met het vinden van mankracht en daarom terugvallen op kinderen. Wat dat informatie-element be treft: als we Turkijes grootste krant Hurriyet mogen geloven - maar dat mogen we lang niet altijd - heeft Ab dullah Ocalan het hoofdkwartier van zijn PKK dit voorjaar verplaatst van Syrië naar Iran, vlak over de grens met Turkije, in de provincie Urumiye. De Iraanse regering zou hiertoe toestemming hebben ver leend en een van de voordelen voor de PKK zou zijn dat men nu vrijer in Turkije kan infiltreren via de pro vincies Kars, Agri, Erzurum en Er- zincan die (nog) niet onder de super gouverneur staan. "Als gevolg van de laatste opera ties die we hebben voltrokken en de Het begon met de aanhouding, be gin mei, van een mini-bus bij Eruh door ongeveer veertig Kurdische militanten, verkleed als Turkse ge ndarmes. Ze schoten vier Turkse soldaten dood die in burger waren, omdat ze terug kwamen van verlof. Een vijfde slachtoffer onder de pas sagiers was een Kurdische 'dorps wachter', een van de 15.000 door de regering bewapende en goed be taalde krachten die de PKK be schouwt als verraderlijke collabora teurs. die erop volgde was de bloedigste en voor het Turkse veiligheidsappa raat schadelijkste sinds het oplaai en van de oorlog in augustus 1984. Op de 26e van de maand maakten guerrillastrijders in het Cudi-ge bergte wederom vijf slachtoffers onder Turkse militairen die met hun jeep in een hinderlaag waren gereden. Intussen kwam het bijna dagelijks tot incidenten. In totaal werden minstens 18 Turkse militai ren, onder wie een kapitein, gedood terwijl het aantal gesneuvelden on der de Kurden in de tientallen loopt. Verscheidene 'dorpswachters' wer den neergelegd. Propaganda Een nieuw element in de, uiterst ge brekkige, berichtgeving van officië le zijde vormden de meldingen dat 'de strijd nog voortduurde'. Er is geen sprake meer van een duidelijk begin en einde van de gevechtshan delingen, die op verscheidene 'fron ten' aan de gang zijn. Herders in het Turkse deel van Kurdistan moe ten niet alleen waken over hun kudde, maar ook over hun kroost. Kurdi sche guerrilla strijders zouden herdersjongens ontvoeren om ze over de grenzen met Iran en Iraq militair op te leiden. maatregelen die we hebben geno men, kunnen ze niet meer op hun benen staan, laat staan hun plannen volvoeren. Op het ogenblik kennen we elke stap die ze zetten. Heel spoedig zal de PKK een begrip uit het verleden zijn. De organisatie zal zijn uitgeroeid", aldus Kozakcioglu in zijn bovengenoemde verklaring van half april, waarvan men zich kan afvragen of ze verstandig was. Bloedig Zij kan de vijandelijke organisatie hebben uitgedaagd. De meimaand

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2