'Je wint niets, je verliest alleen maar* Het trieste lot van de gokker Problemen door verslaving nemen hand over hand toe Gokker Jan al twintig jaar verslaafd aan de fruitautomaat VRIJDAG 9 JUNI 1989 PAGINA 23 De schrijver Fjodor Dostojevski was een berucht gokker. Om uit zijn speelschulden te komen, schreef hij zelfs het literaire tussendoortje De speler. Ons aller Multatuli heeft tot twee keer toe al zijn geld verspeeld. Gokverslaving, relativeert psycholoog Henk Hermans, is dus op zichzelf niets nieuws. "Maar ik denk wel dat de problemen door gokken en gokverslaving sterk zijn toegenomen door de beschikbaarheid van gokgelegenheden. We zijn getuige van een geweldige groei van het aantal amusementshallen, fruitautomaten in snackbars en cafés, casino's en Golden-Tengelegenheden. Daardoor zijn steeds meer mensen in de gelegenheid om te gokken en bij een aanzienlijke groep mensen gaat dat een eigen leven leiden". Het gokken wordt steeds populair der. Begin deze maand maakte de stichting Casinospelen bekend dat het bezoek aan de zeven Nederland se casino's afgelopen jaar opnieuw toenam (met 14 procent) en dat er ruim 318 miljoen gulden werd ver gokt, 130 gulden per bezoeker Exacte bedragen zijn niet bekend, maar aan de legale gokspelen, lote rijen en wedgelegenheden als paar denrennen besteden we jaarlijks tussen de 2 en 3 miljard guldep. In de Golden-Tenclubs en illegale go- kuizen wordt naar schatting nog eens zo'n bedrag vergokt. door Sjaak Smakman Een toenemend aantal mensen heeft pro blemen met gokken. De schattingen lo pen uiteen. Hermans, die als psychothe rapeut bij het CAD (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs) in Goes een aan tal gokverslaafden heeft behandeld en een boekje heeft geschreven over gok verslaving, schat hun aantal op tenmin ste 25.000, "maar eerder 100.000 dan 20.000". Ongeveer de helft daarvan is jon ger dan 25 jaar, de andere helft vooral tussen de 30 en 45 jaar. De jongeren zijn te vinden bij de fruitautomaten, de oude ren vooral in de casino's en Golden-Ten clubs. Hermans: "Een gokker heeft alle ken merken van een ernstig verslaafde. Hij is in zowel denken als handelen voortdu rend bezig met gokken, en alles wat hij doet staat in dienst van het gokken. Zijn vrije uren besteedt hij aan het ontwikke len van systemen om te winnen, ook al weet hij wel dat die niet bestaan. Zijn so ciale leven is vrij snel van de baan. Het gokken leidt tot financiële problemen de mensen die ik heb behandeld hadden schulden van gemiddeld enige tiendui zenden guldens en het leidt tot ont wrichting van het gezin. Ik ken mensen die alleen nog leefden in hun kamer, de gokhal en de Golden-Tenclub". Tegenstrijdig Volgens de Tilburgse psycholoog De Vos zijn met name de jeugdige gokkers mensen die het leven eigenlijk niet aan kunnen. "Het klinkt tegenstrijdig, maar ze durven juist niet te gokken. Ze zijn niet in staat een langdurige relatie aan te gaan of een andere opleiding te volgen dan die welke hun ouders voor hen in petto hebben. Ze durven niet te gokken met hun toekomst", zei hij onlangs in een vraaggesprek. Hermans is het daarmee maar ten dele eens: "Ik zou eerder stellen dat met name die mensen risico lopen die heel ver trouwd zijn met gokken. Wat opvalt is dat de verslaving met name in de hoek zit van mensen die uit culturen komen waar gokken alledaags is Chinezen en In diërs bijvoorbeeld. De meeste gokkers blijken familieleden of kennissen te heb ben die veel gokken, zij zijn ermee opge voed". Gokken, schrijft Hermans in zijn boek je 'Nu moet het lukken', biedt een combi natie van drie aantrekkelijke factoren: onze hang naar magie, onze zucht naar sensatie en de structuur van het kansspel zelf. Het eefste element, de magie, zit in de oorsprong van het gokspel. Dobbel stenen voorspelden in de oudheid de wil van de goden, terwijl het kaartspel werd (en wordt) gebruikt om de toekomst te voorspellen. Kansspelen worden ook vandaag de dag nog gebruikt om vast te stellen of we geluk hebben. Winnen we, dan is het lot ons goed gezind. Verliezen we, dan is het omgekeerde het geval. Die magie uit zich ook in het bijgeloof van veel gokkers: alleen met een bepaald at tribuut, in bepaalde kleding of op een be paalde gokkast is geluk verzekerd. Gokken appelleert volgens Hermans ook aan onze ingeboren behoefte aan spanning en sensatie. De gokker zoekt de opwinding van het spel. Opwinding die bij winst overgaat in verrukking. Al leen: om dezelfde sensatie te ervaren moet de inzet steeds worden verhoogd. Wat bekent een winst van 50 gulden nog als je een keer 1000 gulden hebt gewon nen? Die sensatie is ook een vorm van ontspanning: "Gokverslaving gaat vaak samen met werkverslaving. Vooral bij de verslaafden van middelbare leeftijd zie je keurig-burgerlijke mensen die ontzet tend hun best doen. Er zitten goede va ders en moeders tussen die heel veel in vesteren in hun werk en hun gezin, maar die naast het gokken geen enkele andere ontspanningsbron hebben". En daarnaast is het de structuur van de kansspelletjes, die het uiterst verleide lijk maakt om door te gaan: de inzet is maar een fractie van de mogelijke winst, de uitkomst is direct bekend en de uitbe taling geschiedt onmiddellijk. En wat nog belangrijker is: iedereen wint zo af en toe. Gokkasten zijn zo afgesteld dat 60 procent van het ingeworpen geld op puur toeval wordt uitgekeerd. Juist dat element, zo blijkt uit allerlei onderzoe ken en experimenten, is een sterke mo tor om door te gaan. Als we nu geen ge luk hebben, dan wel bij het volgende kwartje of de volgende gulden. Hersenspoeling De vraag is waarom het gokken nu zo veel slachtoffers maakt. Hermans houdt het op een combinatie van twee dingen: "Ik denk dat we enerzijds een aangebo ren neiging hebben om te denken dat er een bepaalde geluksfactor in ons le'ven zit en dat er een bepaalde macht is die ons beschermt. Dat er zoiets is als een eerlijke verdeling: als we deze keer geen geluk hebben, dan is de kans des te gro ter dat we dat de volgende keer wél heb ben. Gokken heeft ook iets van een plaatsvervangend magisch denken. We zien overal om ons heen nieuwe religies ontstaan. De traditionele magische op vattingen maken plaats voor meer per soonlijke magiën. Gokken is er daar één "Daarnaast is er een hele gerichte her senspoeling, een beïnvloeding van ons denken vanuit de amusementsindustrie en de postorderbedrijven. Hoe vaak vin den we geen bericht in de bus dat we weer wat gewonnen hebben? Wé leven in een cultuur waarin we bijna onvermijde lijk het idee krijgen dat het geluk op de loer ligt en dat we alleen hoeven vol te houden om het te krijgen Je zou kun nen zeggen dat de industrie handig in- Toen Jan (gefingeerde naam) 18 was, be gon het. Hij was chauffeur en pikte zijn graantje mee van het vele zwarte geld dat in het vervoer omgaat. Dan ging hij een biertje halen en gooide eens wat in een gokkast. En ja hoor, de jackpot. De winst was snel op en sloeg om in verlies. "Dan zie je iemand anders winnen en je wilt dat ook. Het wordt een obsessie, je wilt die machine in je macht krijgen, je wilt winnen. Ik denk dat dat het ken merk van de gokker is: als hij wint, wil hij meer winnen om het verlies van de vorige keren terug te winnen. Maar dat is het verschrikkelijke van gokken: je wint niets, je verliest alleen maar. Je verliest je jezelf, je verliest je omgeving, en je komt financieel aan de grond te zitten. Elke keer ga je door tot je geen cent meer in je zak hebt en je geen raad meer weet. Dan denk je: ik moet naar huis gaan. Maar je vraagt je tegelijkertijd af: heeft het nog wel zin om naar huis te gaan". Doorsnee Jan woont in de bollenstreek. Hij loopt tegen de veertig,, is vader van een zoontje en werkt hard. Een doorsnee man. Toch is hij al bijna 20 jaar verslaafd aan gok ken op gokkasten. Waarom? "Ik denk dat ik ergens bij wilde horen. Ik had nooit vrienden en als ik bij zo'n kast stond en er geld in gooide, was ik het mannetje. Voor mij was geld geen pro bleem. Dat die anderen dat niet hadden, dat maakte mij veel meer dan hen. En het is de kick, de-spanning, het gevoel datje de machine kent". Toen het moeilijker werd om aan geld te komen Jan heeft tienduizenden gul dens in de gokkasten gegooid ging hij trucs uithalen zodat zijn vrouw het niet zou merken. Bankafschriften een paar weken achterhouden, of spaargeld van de bank halen. Het contant uitbetaalde vakantiegeld ging er in één avond door, waarna hij maar thuis vertelde dat hij het nog steeds niet gekregen had. "Als ze zei: Jan, ga jij even boodschappen halen, dan ging ik ook nog 50 gulden in een gokkast gooien. En als ze dan vroeg waar dat briefje van 50 was gebleven, dan zei ik: geen idee, dat weet ik ook niet". Uiteindelijk kwam ze er achter, en keer op keer ontstond hetzelfde patroon: "Ze was verschrikkelijk boos, teleurge steld dat ik haar vertrouwen had be schaamd. We maakten ruzie, die we een paar weken later uitpraatten. Ik beloofde om niet meer te gokken, en dat ging twee of drie weken goed. Maar dan gebeurde er wat, kregen we ruzie, en dan had ik na tuurlijk een fantastisch excuus om weer te gokken. Op een gegeven moment is al les goed. Je weet s morgens al dat je 's avonds gaat gokken en het overlijden van de zus van de nicht van je tante is dan excuus genoeg. Ik denk dat je een gok verslaafde moet zien als een alcohol- of drugsverslaafde". "Vooral de laatste anderhalfjaar heb ik gigantisch gegokt, soms wel 5 of 6000 gulden per maand. En dat alleen aan gok kasten, ik ben nooit in een casino ge weest. Daar was ik bang voor, ik dacht: daar red ik het niet. Nee, zei ik tegen me zelf, laat mij maar lekker even aan zo'n kastje staan. Dan loopt het allemaal zo'n vaart niet". Gokker Jan Toch gaf Jan nooit voor zichzelf toe dat hij verslaafd was. Toen hij een tv-pro- gramma over gokverslaving zag, dacht hij dat het met hem zo'n vaart niet liep. Het breekpunt kwam pas toen in een café waar hij regelmatig kwam gokken al een zak rijksdaalders voor hem klaarstond. "Toen ik daar een ?keer afrekende stond er op het bonnetje: gokker Jan. Dat heeft me enorm zeer gedaan. Ik dacht bij mezelf: verdorie, ik ben wél een gokker. En daar kwam nog bij dat mijn vrouw in verwachting bleek. Ik dacht toen: ik kan het toch niet maken om zo met geld om te gaan. Ik moet mezelf waarmaken, mijn kind moet een vader hebben waar het trots op kan zijn". Het CAD in Leiden verwees hem naar de Gamblers Anonymous, die gespreks groepen voor gokverslaafden organi seert. Zo begon de moeizame weg van het afkicken. Jan: "In het begin hoor je zelfs 's nachts in je bed die kasten nog rammelen". Het twaalf-stappenplan van de GA heeft Jan inmiddels afgelegd. "Door mijn eigen wilskracht, dankzij de GA en door de steun van mijn vrouw. Want als je niemand hebt die om je geeft, dan ben je nog veel verder weg. Dan ein dig je in de goot, of nog erger". Het heeft zijn leven totaal veranderd. Hij heeft nu een baan met vaste werktij den, deelt zijn dag zo in dat hij geen ver loren uurtjes heeft 'wantje bent als snel geneigd om die met gokken op te vullen', en is begonnen met een avondstudie. "En als je zelf verandert, blijken mensen je wel aardig te vinden om jezelf. Vroeger had ik nooit een agenda, want ik hield me toch nooit aan afspraken. Nu heb ik er een, en als er iemand belt om langs te komen, moet ik zoeken naar een gaatje. Dat is toch fantastisch". Hij kan zelf niet aan zijn salaris komen, dat wordt gestort op de rekening van zijn vrouw. Jan krijgt een tientje zakgeld in de week ("ik heb nu precies 2,35 gulden in mijn portemonnee"). Als hij wat moet kopen, vraagt hij geld aan zijn vrouw. Geen tijd en geen geld om te gokken: het gaat al een hele tijd goed. Jan heeft het geluk, en dat beseft hij zelf ook, dat hij geen grote schulden heeft: "Ik ben nog een vrij rustige gok ker. Ik heb op de GA gehoord van men sen die in casino's speelden en daarvoor geld van de zaak verduisterd hebben. Daar heb ik me nooit aan gewaagd, ik heb altijd alleen mijn eigen, óns eigen geld vergokt. Maar toch heb ik een enor- rijk genoeg kan zijn. Dat brengt ze in ver warring. Eén manier om daarmee om te gaan is gokken. Zolang ze gokken heb ben ze geen geld om echt zelfstandig te worden en kunnen ze nog een tijdje on der de vleugels van hun ouders thuis blij ven. Ze nemen niet de verantwoordelijk heid voor hun eigen toekomst". Afkicken Gokken afleren is niet eenvoudig. Im mers, de meeste gokkers beseffen wel dat er geen winnende systemen zijn en dat ze uiteindelijk altijd met een lege por temonnee naar buiten gaan. Bovendien gaat het afkicken vaak gepaard met ont wenningsverschijnselen. "Bij de mees ten treden bepaalde veranderingen op in hun gewaarwording, met name bij het gokken op fruitkasten. Ze raken in een euforie die de neiging om door te spelen versterkt. En als ze afkicken, treden er ook ontwenningsverschijnselen op als uitputting, misselijkheid en transpire ren. Maar op zich zijn dat onschuldige dingen", aldus Hermans. In zijn therapie probeert hij mensen er toe te brengen via hun rationele denken hun irrationele gedachten over gokken onder controle te krijgen. 'Nu moet het lukken' is een zelfhulpboekje waarmee de gokker stap voor stap van zijn versla ving af kan komen. De echt zware geval len redden het echter niet op die manier, stelt Hermans. Die hebben persoonlijke begeleiding nodig. Hermans verwacht dat de gokversla ving nog verder zal toenenemen, omdat niemand de ongebreidelde opmars een halt toeroept. In maart besloot het kabi net de omstreden krasloterijen toe te staan: je koopt een overal verkrijgbaar lot, krast een beschermlaagje los en weet direct of je iets hebt gewonnen. Af en toe is dat ook zo door het grote aantal prij zen. Dat is, concludeert Hermans, dus een perfecte combinatie van factoren. Voor de organisator van de loterij dan. Hij vindt het enerzijds terecht dat de overheid een laissez-faire houding aann- eenmt ten aanzien van het gokken. "De meeste mensen zijn wel in staat om zelf te beslissen wat ze willen. Het kan een heel prettige en onschuldige vorm van vermaak zijn, en voor grote groepen is dat ook zo. Maar we moeten zo langza merhand wel constateren dat niet ieder een er op die wijze mee om kan gaan". En daar wringt 'm de schoen. Die er kenning is er niet. Het ministerie van WVC weigert bijvoorbeeld om de in ver slavingen gespecialiseerde CAD's toe stemming te geven om gokverslaafden te behandelen. Een aantal CAD's doet het desondanks wel, wat oogluikend door het ministerie wordt toegestaan, en een aantal verwijst door naar Riagg's of de Gamblers Anonymous (Anonieme Gok kers), die acht jaar geleden in Nederland naar het model van de Anonieme Alco holisten is opgericht. Risico's Bovendien, vindt Hermans, zou de over heid moeten wijzen op de risico's van gokken, net zoals dat nu gebeurt met al cohol. De gokproblematiek loopt daar mee namelijk helemaal parallel: alcohol werd steeds makkelijker verkrijgbaar ('zelfs de melkboer mocht bier verko pen'), wat een van de factoren was waar door het gebruik sterk toenam. En met die toename kwam ook de grootscheep se alcoholverslaving. En nu is er een re actie in de vorm van de grote waarschu wingscampagne met advertenties en tv- spots. Iets dergelijks zou ook voor gokken moeten gebeuren, vindt Hermans. "We moeten mensen opvoeden tot een andere denkwijze over kansspelen. We moeten actief de mythe weerleggen dat er zoiets is als een winnend systeem of het idee dat iedereen uiteindelijk wel wint". Henk Hermans. Nu moet het lukken, over gokken en gokverslaving. Uitgeverij Boom. ƒ18,90 me ader gelaten. Niet om het geld, ook al moeten we nu elke gulden omdraaien. Maar om het gevoel dat ik mijn vrouw zo vaak in de steek heb gelaten. Als ik het boodschappengeld vergokte, dan moest zij maar weer zien hoe ze de rest van de maand de eindjes aan elkaar knoopte. Dan zie je dat een schoft bent geweest, een grote egoïst". Waarschuwing Hij vertelt zijn verhaal, zegt hij, vooral als waarschuwing voor 'al die jonge jon gens' die hij ziet gokken. „Als je de kwaadheid ziet als ze niet winnen...ik heb een paar keer gezien hoe ze dan naar buiten gingen en een paar fietsen in el kaar trapten. Het is toch belachelijk dat kinderen op die dingen mogen spelen". Hij zou, zegt hij, graag zien dat er ook in Leiden een GA-groep zou komen. Niet alleen voor de 'honderden' gokkers in de regio, ook voor hemzelf. "Nee, ik ben niet van het gokken af. Ik denk datje er nooit vanaf raakt. Er zijn mensen die nu al vier of vijf jaar niet meer gokken, maar het nog heel moeilijk hebben als ze geld op zak hebben. Juist als het goed gaat moet je oppassen. Ze zeggen bij de GA: als je gokt, dan mag je komen. Maar als je niet gokt, móet je komen". Anonieme Gokkers, postbus 22649, 1100 DC Amsterdam. Telefoon: 020-990115 (groep Amsterdam) of 020-6685064 (groep Haar lem). speelt op een bestaande neiging. Ook al is het natuurlijk een illusie: je kunt best 10 jaar met de lotto meedoen zonder dat je ooit iets wint. Je kunt heel goed je maandsalaris naar de fruitautomaat brengen zonder datje daar iets van terug krijgt". Hermans stelt dat vooral jongeren vat baar zijn voor de magie van het gokken, omdat die zich immers aan het losmaken zijn van de normen en waarden van de ouders met alle onzekerheid die daarmee gepaard gaat. Hermans: "Voor gokkende jongeren geldt vaak dat ze in een bepaald subcultuur zitten, die op zich niet zoveel verschilt met die van alcohol- of drugs verslaafden. Het is een eigen groep, die een bepaalde zekerheid biedt. Binnen gokhallen heerst een eigen cultuur met eigen regels. Wat daarbij opvalt is dat mensen steeds meer zelf gaan gokken in plaats van alleen maar naar anderen te kijken. Het gebeurt ook wel dat de baas van de goktent je wegstuurt als je niet gokt". Volgens De Vos gaat het vaak om jon geren die de confrontatie met de wereld om zich heen niet goed aandurven en het gokken als uitstelmanoevre gebruiken: "Ze weten niet hoe ze moeten bereiken wat ze willen bereiken. Toch zien ze om zich heen dat het bij velen niet mooi en

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23