Verpleging dreigt ELAM B.V. Mercedes SL: na 18 jaar wachten direct al uitverkocht Vernieuwde modellen bij Renault HAT AUTO-TELEFOON PHILIPS Calibra: sportcoupé Opel PINACO zitten in stijl Dagboeken over formatie 1948 Peseta snel in muntslang EG DONDERDAG 8 JUNI 1989 Renault vernieuwt na drie jaar een produktie van één miljoen stuks: de Renault 21 en 21 Nevada. Vooral het exterieur is veranderd: de voorzijde is veel vlakker. Door de gewijzigde bumper, de kofferdeksel en de daar op gemonteerde spoiler, ziet de ach terkant er wat robuuster uit. Nieu we koplampen, wieldoppen en de rechter buitenspiegel completeren de buitenzijde van de R21 Phase II. Nieuw is de 1.9 ltr dieselmotor van 65 pk, het vergrote vermogen van de turbodiesel naar 74 pk en een 2 ltr benzinemotor van 135 pk voor het type TXI. Verder zal de TXE in plaats van het digitale dashboard een wat rijkere uitrusting krijgen. Als extra is nu een 'climate control' te krijgen en ABS op een aantal ty pen. De meerprijs van de nieuwe Renaults 21 is tegen september, als ze in de verkoop gaan, bekend. Trafic Ook de Trafic-serie, de bestelauto's van Renault, is veranderd. Een ge heel nieuw front waarbij wel mel ding wordt gemaakt van een betere stroomlijn, een nieuwe dieselmotor en meer laadvermogen zijn de meest opvallende kenmerken van de Trafic Phase II. De Trafic hoort thuis in de klasse van 2,5 tot 3,1 ton en heeft een leidinggevende positie in het verkoopsegment van lichte bedrijfswagens in Europa. Dat om vatte vorig jaar bijna 1,5 miljoen au to's, waarvan Renault 19,8 procent voor haar rekening nam. In de cabine van de Trafic is door een betere isolering een lager ge luidsniveau bereikt. Verder is de passagiersbank veranderd en zit er een nieuw stuur en andere bekle ding in. De uitbreiding met een 2.5 ltr dieselmotor met een vermogen van 75 pk sluit goed aan bij de hoge re laadvermogens van deze bestel auto-serie. De maxima liggen nu op 900, 1100 en 1300 kilo, tegen prijzen van respectievelijk 23 mille, 25 mille en 31 mille. ADVERTENTIE Uw Renault dealer voor Leiden e.o, en Bollenstreek Haarlemmerweg 2-4, Leiden, tel. 071-213341/224131 ADVERTENTIE De vooral uiterlijk vernieuwde Renault 21 Austin Rover Nederland brengt een gelimiteerd aantal speciale, zeer sportieve Metro's uit: Metro 'Red Hot' en Metro 'Jet Black'. Deze Metro's zijn gebaseerd op de 1300 L (3 deurs) met katalysator en veel extra's zowel voor het in- Metro 'Red Hot' en 'Jet Black' terieur als het exterieur. interieur is voorzien van zwarte De carrosseriekleur van de Red stoelbekleding met rode rand. De Hot is vlammend rood en van de prijs van een Metro 'Red Hot' cq. Jet Black zwart, waarin ook bum- 'Jet Black' bedraagt 18.995,- in pers en grille zijn uitgevoerd. Het H. btw. Bijzondere auto's worden niet in groten getale geproduceerd, zodat zowel kwaliteit als exclusiviteit be waard blijven. Niet iedereen hoort in een 'special' te rijden, ook al zou men er een paar ton voor over heb ben. Dat bedrag moet de klant beta len voor de duurste uitvoering van de Mercedes 500 SL. Helaas, alle ty pen van dit voertuig zijn inmiddels uitverkocht. Van de 20.000 stuks voor volgend jaar zou er 60 procent naar de USA gaan. Om de Europese markt niet te verzieken met jarenlange levertij den, moet men daar met minder ge noegen nemen. Kijken of dat zo blijft als de dollar richting 2,70 gul den gaat. Mercedes kijkt ondanks een 9 procent gegroeide omzet van DM 73,5 miljard tegen een 4,5 pro cent dalende winst van DM 1,7 mil jard aan. Wat extra inkomsten uit valutawinst zou dus prettig zijn. Slechts 4 procent van de onge veer 550.000 personenauto's die Mercedes maakt omvat de nieuwe S-klasse, auto's die al sinds 35 jaar tot de verbeelding spreken. Van het laatste model die inmiddels 18 jaar bestaat, is de gehele produktie elk jaar steeds weer uitverkocht. De prijzen zijn op dit moment toch tus sen de 140 en 190 mille; voor het in stapmodel 300 SL moet straks 170.100 gulden neergeteld worden. Voor dat geld staat er wel een hele bijzondere auto. We mochten er even op het circuit van Estoril mee rijden en dat was zonder meer een openbaring. Voor al dan komen de sterkste troeven als actieve en passieve veiligheid duidelijk naar voren. Als stille ge- ADVERTENTIE the American way to dri Adembenemende uitnodiging. Kon, Je amerikaanse auto van uw Jro- men nu proefrijden hij JeH.AI.Wan, of uw hart nu uitgaat naar een meesterlijke Chevrolet Van, de sportieve topklasse CHRYSLER van een Pontiac of de uitzonderlijke vormgeving van een Chrysler, hij de H.A.I. vindt u ze. Naast uiteraard alle andere amerikaanse automerken. En inclusief een perfecte ser vice. AVant de H.A.I. is erkend expert tuige stond er een grijze SL in de pits die voorover was geklapt. Deu ren gingen normaal open, de rol- beugel was automatisch omhoog gekomen en de voorruitstijlen van deze oerdegelijke cabriolet hadden haast geen krimp gegeven. De losse hard-top was nauwelijks ingedeukt, de Japanse PR-dame kon met een flinke schrik in de benen gewoon uitstappen. Deze Mercedes leent zich uiter aard voor meer zaken dan alleen rondjes op een circuit. Het is bij voorbeeld een fijn gevoel om met een open dak geen hinder te onder vinden van de rijwind. Vernuftige carrosserie-details voeren de mees te wervelingen achter de twee inzit tenden. Voor hogere snelheden is een extra windschot met een soort horregaas op te klappen. Mocht er eer. bui vallen dan kan het linnen dak binnen een halve minuut met behulp van elektrische bediening gesloten worden. Een hydraulische pomp met 15 drukcilinders, 17 eind- schakelaars en 11 magneetventielen treden in werking. Alles zoeft, draait en suist om even later met het mobiele regenkapje op verder te rij den. Verstellen De zit in deze Mercedes cabrio is prima, omdat je alles elektrisch kunt verstellen. In de 300 SL-24 en 500 SL kun je ook de stuurstand veranderen. De hoogteverandering 3917,-of 79 j* p. maand 3272,-of ƒ66 j" p. maand nuniLL PXOfLS&OMLBlN 3895,-o, 78 p. maand Prijzen ex B T W. ^/Jaardcmo Nw Beestenmarkt 28 len. tel 071-124647 Haarlemmerstr 241 len. tel 071-140833 Hooftstraat 219 Alphen ad Ri|n 01720-74488 Fax 071-140747 B innen van de hoofdsteun is gekoppeld aan die van de in de stoelen geïntegreer de veiligheidsgordels. Klein nadeel is de beperkte hellingshoek van de rugleuning, waardoor je niet echt lekker onderuit kunt zitten als pas sagier. In plaats van extra pakruim- te met nog twee grote vakken onder het vloertje, kunnen er mini-stoel tjes achterin zitten. Echt comforta bel zit het grut daar niet. Er is in de SL-serie keuze uit drie motoren: de 6 cilinders van 3 ltr/190 pk en 231 pk (24-klepper) en de V8 van 5 ltr/326 pk. Of 17 mille extra uitgeven voor alleen die multi-klep- pen motor zinvol is, dat kan een klant nauwelijks rationeel bepalen. Afgaand op de rij-indrukken zou voor mij een 300 SL meer dan ge noeglijk vervoer zijn. Zaken als ABS, centrale slotenbediening (in clusief interieurvakken!), koplamp- wissers, air-bag, warmtewerend glas, elektrische antenne en uitstap- verlichting zitten daar al standaard in. Een automatische 4-traps ver snellingsbak kost 6 mille extra, die zou ik dan nog wel bijbestellen. De trekkracht in de 300 SL-24 is gpd) alleen in de derde versnelling over een breed toerengebied steeds goed voorhanden, in de vierde gangwis sel is de fut er een beetje uit. De 24- klepper komt op 187.750,- en de 500 SL noteert 235.200,- als eind- prijs. Extra's zijn onder meer het au tomatische demping systeem (ADS) en de speciale CTS-banden die lek nog met 80 km/u een afstand van 200 kilometer kunnen afleggen. Normaal zitten er om de 16 inch lichtmetalen velgen banden van 225/55 ZR 16. AUTO-ALLERLEI MINICA heet de nieuwste en tevens kleinste Mitsubishi. Het model is in tal van varianten leverbaar, naast de normale 3- en 5-deurs uitvoeringen is er een 'shopping' versie met één deur links en twee rechts. Verder is de Minica als 4WD en met een 15- kleps motor leverbaar. Standaard is de 3 cilinder motor van 32 pk en een inhoud van 550 cc, de multiklepper krachtbron levert 64 pk/7500 tr. Of hij ook uit Japan geëxporteerd wordt is nog niet bekend. LAND-ROVER ziet ook wel in dat 75 mille voor een terreinauto, veel geld is. Vandaar dat de fabrikant een goedkoper en eenvoudiger mo del produceerde, de Land-Rover 90 Soft Top. De auto is voorzien van een linnen kap met aan de zijkanten alleen ramen in de twee deuren. Dat maakt het mogelijk om op grijs ken teken te rijden en de prijs van deze Britse 4WD op f 39.990,- inclusief btw te houden. Calibra heet het n e model van Opel dat in Frankfurt wordt gepresenteerd. Op basis van het chassis van de Vee- tra zal Opel in september op de in ternationale autotentoonstelling in Frankfurt de Calibra presenteren. De sportcoupé, die een prijs van te gen de 70 mille zal krijgen, hoort thuis in de gelederen van de nieuwe Volkswagen Corrado en de Audi 90 Coupé. De Calibra zal naast een groot aantal onderdelen van de Vectra ook het 4WD-systeem van dit model overnemen. Het motorenaanbod bestaat uit de van de Kadett GSi af komstige 16 klepper van 2 ltr/160 pk, een gewone 12 klepper van 130 gpd) pk, twee geheel nieuwe V6 motoren van 2,5 ltr/180 pk en een 24 klepper van 3 ltr/230 pk. Die laatste versies zijn goed voor ruim 250 km/u. Deze opvolger van de roemruchte Opel Manta heeft voorwielaandrij ving en haalt met de door Nucio Bertone ontworpen carrosserie een lage CW-waarde van 0.29. Boven de grote kunststof bumpers zitten, net als bij de nieuwe Citroen XM, ui terst smalle koplampen. Daardoor kan de voorzijde van de Calibra sterk naar voren neigen. Naast het uitbrengen van de Calibra zou er op de tentoonstelling in Frankfurt ook nog een Super Vectra met turbomo tor komen te staan. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Stakingen als bemiddeling mislukt Alleen de meest noodzakelijke ver pleegkundige handelingen zullen dan nog worden uitgevoerd. Patiën ten zullen niet meer worden gewas sen, bedden worden niet meer op gemaakt en er wordt geen eten mëer geserveerd. Volgens kaderlid Sjaak Blaak van de AbvaKabo zullen fa milieleden en vrienden de verzor ging van de patiënten moeten over- Verpleegkundigen in het Rotter damse Claraziekenhuis hebben al aangekondigd dat zij, onafhankelijk van een landelijk besluit van hun bonden, in staking zullen gaan na een mislukking van de missie van Van der Reijden. De afdeling Zuid- Holland Zuid van de AbvaKabo heeft bij zowel de AbvaKabo als de CFO een landelijke staking in de ziekenhuizen voorgesteld. Blaak, bestuurder van de Zuid hollandse afdeling, zegt dat "een staking duidelijk kan maken dat het ons ernst is". Hij meent dat alleen nog met harde acties als een com plete staking druk kan worden uit ADVERTENTIE geoefend op de politiek. Hij heeft geen vertrouwen in een goede af loop van de bemiddelingspoging van Van der Reijden. "De kans is dus groot dat het tot een staking komt". Eerste onderhandelaar Adriaan Wirtz van de AbvaKabo benadrukt dat het Zuidhollandse stakings- voorstel nog niet is overgenomen door het landelijk overleg van actie groepen. "Het voorstel van Zuid- Holland is pas aan de orde als de verkenning Van der Reijden voor het eind van deze maand geen resul taat oplevert", aldus Wirtz. Van der Reijden, tegenwoordig voorzitter van de NOS, hoopt met zijn bemiddeling een oplossing te vinden voor het cao-conflict in de gezondheidszorg dat nog steeds muurvast zit. De bonden AbvaKabo en CFO eisen 5 procent loonsverho ging voor verpleegkundigen, terwijl minister De Koning van sociale za ken blijft vasthouden aan een maxi male loonruimte van 0,75 procent. De andere partijen in het cao-con flict hebben steeds gezegd dat de overheid wat betreft de loonsverho ging de eerste stap moet zetten. Pas dan is met name het pensioenfonds PGGM bereid om over verdere ver laging van de pensioenpremie te praten. Een woordvoerder van de NOS heeft namens Van der Reijden mee gedeeld dat de bemiddelaar nog twee weken nodig heeft om zijn ver kenning in het cao-conflict af te ron den. Het is nog onzeker of hij dan met een voorstel komt om de impas se te doorbreken. ROTTERDAM (ANP) - Arbeids bureaus met een apart plaatsings team dat zocht naar geschikte werk gevers en vervolgens intensief be middelde vinden meer banen voor langdurig werklozen dan bureaus die werken met algemene bemidde laars. Het kamerlid voor de PvdA Ver meend, geestelijke vader van de wet Vermeend-Moor, zei dat gisteren in een lezing het Nederlands Studie Centrum. Hij baseerde zich op een rapport over de effecten van de Wet Vermeend-Moor van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, dat binnenkort verschijnt. Arbeidsbureau vindt meer banen met 'apart' team Vermeend-Moor is bedoeld voor mensen boven de 21 jaar die al lan ger dan drie jaar werkloos zijn. Werkgevers die hen voor minimaal een halfjaar in dienst nemen krijgen premievrijstelling voor maximaal vier jaar en een eenmalig bedrag van vier mille voor training en bege leiding. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) signaleer de gisteren op de studiedag dat maar 17 procent van de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf op de hoogte was van deze subsidiemoge lijkheid. Desondanks zijn in de af gelopen twee jaar 20.000 langdurig werklozen door die wet geplaatst, zo blijkt uit het rapport. Byna 10.000 van die mensen heeft inmiddels een vaste aanstelling. Bedrijven met minder dan vijftig werknemers na men volgens Vermeend 85 procent van alle plaatsingen voor hun reke ning. DEN HAAG (ANP) - Aan de voor avond van de nieuwe kabinetsfor matie - na de verkiezingen op 6 sep tember - verschijnt volgende week een studie over de formatie van 1948, die leidde tot het tot stand ko men van het eerste kabinet-Drees. In dit kabinet werkten sociaal-de mocraten, christen-democraten en liberalen samen. De studie, van de hand van de Nij meegse politicoloog J. van Oerle, is geheel ontleend aan de formatie dagboeken van de vier betrokken hoofdrolspelers: Beel (formateur), Drees (de beoogde premier) en de fractievoorzitters Van der Goes van Naters (PvdA) en Romme (KVP). Het is voor het eerst in de parle mentaire geschiedenis dat een kabi netsformatie op zo'n uitvoerige wij ze aan de hand van dagboekaante keningen van betrokkenen is vast gelegd. Uit de studie blijkt een grote be trokkenheid van toen nog prinses regentes Juliana bij het verloop van de formatie. Er is sprake van veel vuldig mondeling en telefonisch overleg. Tijdens besprekingen bel de de regentes nog op, zo legt Beel (op 21 juli 1948) vast. Drees tekent bij het welslagen van de formatie- besprekingen (op zaterdag 7 augus tus) aan gehoord te hebben "dat de prinses heel verheugd was". In de studie, getiteld 'Kabinets formatie onder hoogspanning', wor den ook de hoofdpersonen zelf be schreven. Over Beel zegt de auteur, dat deze „niet gold als een echte po liticus, laat staan als een echte KVP- man. Hij had weinig flair of charis ma. De publiciteit werd door hem niet gezocht". De studie wordt dinsdag 13 juni aan fractievoorzitter Van Mierlo (D66) aangeboden. MADRID (GPD) De Spaanse peseta zal nog voor 1 juli volgend jaar toe treden tot het Europese Monetaire Systeem (EMS), een stelsel waarin een aantal Europese valuta in een vaste verhouding aan elkaar is gekoppeld. Dat heeft de Spaanse minister van economische zaken, Solchaga, gisteren aangekondigd op een bijeenkomst van de internationale monetaire confe rentie in Madrid. Tegenover het Franse economische dagblad La Tribune de l'Expansion bevestigde de minister dat één van de consequenties hier van is dat de peseta te zijner tijd moet devalueren. Enige uren na de aankondiging van Solchaga maakte de peseta op de in ternationale wisselkoersen een spectaculaire val ten opzichte van de Ame rikaanse dollar. Gisteren moest er voor een dollar 129,066 peseta's worden betaald tegen over 123,904 een dag eerder. De opvallende waardevermindering van de peseta wordt als een aanwij zing gezien dat de waarde van de peseta ten opzichte van de belangrijkste westerse wisselkoersen op dit moment veel te hoog is. Hij riep vooral Groot-Brittannië, maar ook Griekenland en Portugal, die evenmin op dit moment deel uitmaken van het EMS dan ook op Spanje volgend jaar te volgen. Grote achterstand bijbetaling ziekenfondspremie AMSTELVEEN (GPD) - Een klei ne tien procent van de ziekenfonds verzekerden heeft achterstand in de betaling van de nominale premie van 13 gulden per maand, die sinds ,1 januari verplicht is. In het over grote deel van de gevallen wordt de nominale premie geïnd door het rondsturen van acceptgiro's. Dit jaar zou de nominale premie in to taal een bedrag van 1,2 miljard gul den moeten opleveren. Als de ten dens van de eerste maanden zich voortzet lopen de fondsen dit jaar een tekort op van ruim 100 miljoen. De invoering van een in guldens vastgesteld deel van de totale zie kenfondspremie is bedoeld als een eerste stap op de weg naar een ge heel nieuw systeem van financie ring van de gezondheidszorg. De rest van de premie wordt nog als een percentage van het loon door de werkgever ingehouden. Per verzekerde volwassene moet sinds 1 januari 156 gulden per jaar (13 gulden per maand) als nominaal deel van de ziekenfondspremie worden betaald aan het zieken fonds waarbij men verzekerd is. Voor kinderen is de helft (6,50 gul den per maand) verschuldigd. Wan neer er meer dan twee kinderen zijn, hoeft overigens slechts voor twee te worden betaald. Er zijn om en nabij 9 miljoen men sen bij ziekenfondsen aangesloten, de kinderen daaronder begrepen. Voor slechts een klein aantal ver zorgt de werkgever de afdracht van de totale ziekenfondspremie. Voor werkgevers zit daar nogal wat werk aan omdat precies moet worden bij gehouden voor hoeveel personen nominale premie moet worden be taald en aan welk ziekenfonds dat moet gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9