WINGZ 50 miljoen niet aan werklozen besteed f l Xs JS±1 >ze is gel\ OPEC verhoogt olieproduktie in geringe mate Transport dreigt boot te missen Staking dreigt bij omroep ukkiger n De Koning: minder geld voor werkgelegenheid MAKKELIJK OPEN VANZELFSPREKENDKIESTU ROHILL AUTOTELEFOON! DONDERDAG 8 JUNI 1989 PAGINA 7 Dit blijkt uit een brief van De Ko ning aan de Kamer, waarin hij te vens schrijft dit jaar slechts 223 mil joen gulden extra voor het werkge- Verbod Oostenrijk nachtverkeer blijft ondanks druk EG BRUSSEL (ANP) - Oostenrijk houdt vast aan het besluit om het nachtelijk vrachtverkeer op drie be langrijke doorgaande snelwegen te verbieden. Dit heeft de Oostenrijk se vice-kanselier Josef Riegler gis teren op een persconferentie in Brussel gezegd. De EG-ministers van verkeer vonden het Oostenrijkse besluit maandag onaanvaardbaar. Maar Riegler. die gisteren overlegde met transportcommissaris van de EG Van Miert, zei dat het doorgaande EG-goederenvervoer te veel lawaai en milieuhinder veroorzaakt en te veel schade aan de Oostenrijkse we gen toebrengt. Rohill CT 900; absolute klasse in bedie ningsgemak en styling. Vormgegeven door de designers van Bang Olufsen. Geavanceerde toptechniek met'spreek- woordelijke Deense kwaliteit. De voordelen van de Rohill CT900 zijn: het gemak van uiterst bedieningsvrien- delijke montage op zwanenhals •inge bouwde telefoonbeantwoorder •hands- free bediening (veiligheid!) •Security Identification System (SIS) tegen mis bruik en diefstal continu toegankelij- Unigro De levensmiddelengroothandel Unigro die al geruime tijd met Schuitema (Centra- en Spargroep) overhoop ligt heeft gisteren aange kondigd bij de Ondernemingska mer een procedure te zullen begin nen tegen de jaarrekening van Schuitema over 1988. Er loopt nog een hoger-beroepzaak van Unigro tegen haar concurrent over de om streden overdracht door Schuitema van een pakket van 46 procent aan delen. dat Unigro indertijd bezat, aan Ahold. Goodyear De Amerikaanse rubbergigant Goodyear trekt zich terug uit Zuid- afrika en heeft zijn belangen ver kocht aan het Zuidafrikaanse be drijf Consol. Als reden voert Goodyear de sancties van de Vere nigde Staten tegen dit land, de dub bele belastingheffing op in Zuid- afrika gemaakte winsten en de voortdurende waardevermindering van de rand. Europees Combi Foto, Video. Audio, een Ne derlandse inkoopvereniging van 200 handelaren in foto-, video-, au dio- en software-apparatuur, gaat samenwerken met vijf Europese zusterorganisaties onder de naam Euro Aktiv. De nieuwe onderne ming, met Belgische. Deense, Brit se en Franse belangen wordt geves tigd in Luxemburg Waterketels Philips heeft qntdekt dat in een klein aantal elektrische waterketels van het type hd 4380 lekkage kan optreden. Ze roept bezitters van dergelijke ketels op om het appa raat voor controle terug te sturen. legenheidsbeleid uit te geven. De doelstelling om jaarlijks 45.000 langdurig werklozen via individue le heroriënteringsgesprekken te be naderen is volgens de bewindsman haalbaar. Binnenkort wordt geke ken of die gesprekken nuttig zijn, evenals de zogenaamde 'sollicitatie clubs'. Voorzitter Quené van de Sociaal- Economische Raad (SER) roept de Tweede Kamer op in te stemmen met de nieuwe arbeidsvoorziening nu minister De Koning iets tege moet is gekomen aan de kritiek van de Kamer. In de nieuwe opzet gaan overheid, werkgevers en werkne mers gezamenlijk de arbeidsvoor ziening uitvoeren. De Tweede Ka mer (met name PvdA en WD) vindt echter dat zij in het voorstel buitenspel komt te staan doordat de besteding van de bijna 2 miljard gulden die jaarlijks in de arbeids voorziening wordt gestoken aan het oog wordt onttrokken. In een rede voor de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zei de SER-voorzitter: "De prijs voor verwerping van het voorstel door de Kamer is te hoog. De voor een actief arbeidsmarktbe leid noodzakelijke nieuwe organisa- ke alarmnummers •alphanumenek te lefoonnummerbestand gesprekskos tenteller ingebouwde netvoeding waardoor de telefoon ook buiten de auto bruikbaar is PC modem fax interface •automatische uitschakeling autoradio vcrgrendclbare montage DE NIEUWE NORM IN MOBIELE COMMUNICATIE 9 LEIDEN Banen, banen, banen. Meer arbeidsplaatsen voor laagge schoolden. Dat is de enige manier om werkelijk iets te doen aan het probleem van de langdurige werk loosheid. Dat zegt prof.dr.C.J.M. Schuyt, één van de auteurs van het onderzoek 'Een tijd zonder werk' dat vandaag in Den Haag werd over handigd aan demissionair minister De Koning (sociale zaken). Schuyt ondersteunt pleidooien voor het op grote schaal aanwenden van uitke- ringsgeld om eenvoudig werk van de grond te tillen. Schuyt vestigt, wat dat betreft, zijn hoop op een nieuwe regeringscoalitie. door Bart van Leeuwen "Er wordt al zo lang gesproken over de werkloosheid, maar er wordt weinig echt intensief aan ge daan. De maatregelen die de rijks overheid tot dusver heeft genomen op het gebied van scholing en tijde lijk werk, zijn niet slecht. Maar het is te weinig voor die harde prop van langdurig werklozen", meent Schuyt. "Nu worden er heroriente- ringsgesprekken gevoerd. Op zich zelf goed om een beeld te krijgen van de groep mensen. Maar neem Rotterdam, een stad met "50.000 werklozen, maar hooguit 2000 ba nen op het laagste niveau. Zo bouw je nieuwe teleurstellingen in". Meer banen voor laag geschool den zijn ook in het belang van de sa menleving, stelt Schuyt die aan de Rijksuniversiteit Leiden hoogleraar sociologie is. "De straten zijn vuil, er wordt gepikt in de warenhuizen en zwart gereden in de tram. Er is tie voor de arbeidsvoorziening is dan voor langere tijd uit beeld is". Volgende week valt het besluit of de kamer het voorstel in behande ling neemt. Quene hoopt dat het aangepaste voorstel, dat door de werkgevers al is geaccepteerd, voor zowel de Kamer als de sociale part ners een aanvaardbare uitweg biedt uit de gerezen meningsverschillen. "De invoering is urgent, kabinets crisis of niet", zei Quené. Verbod geëist op condoom als cadeau verpakt ZWOLLE (ANP) - Condooms, verpakt in een zwart glimmende cadeauverpakking waarop de naam Boss is vermeld, moeten uit de handel. Die eis stelde sportkledingfabrikant Hugo Boss A.G. uit Metzingen (West- duitsland) gisteren aan het be drijf Anime Cadeau uit Dronten, dat de condooms als 'aardig heidje' in de handel brengt. Boss vroeg de vice-rechtbank- president in Zwolle, mr. G. Man- nourij, een verbod op de ver koop uit te vaardigen. Verder zou Anime Cadeau opgave van haar afnemers moeten doen en de bestaande verpakkingen ver nietigen, alles tegen een dwang som van 5000 gulden per dag. Boss AG levert behalve kle ding ook parfum, toiletartikelen en accessoires, zo betoogde ad vocate mr A.S. Arnold. Door ar tikelen van dubieuze kwaliteit zou het publiek de Boss-pro- dukten als 'iets ordinairs' zien. Het geding van woensdag was het tweede in ruim een maand tijd tegen Anime Cadeau. Op 8 mei werd het bedrijf veroor deeld de produktie te staken van flesjes shampoo met stic kers die leken op die van met de door die producent gebruikte slogan; "Het geheim datje deelt met Uitspraak op 16 juni. ..fw« Sy Schuyt (foto gpd) best veel zinvol werk, maar de wil en het geld ontbreken om er regulie re banen van te maken. Je kunt een 50-jarige ex-havenarbeider wel dwingen zich om te scholen, maar dat slaat toch als een tang op een varken als er geen werk voor hem is. De meeste werklozen zijn echt niet beroerd om hard te werken". Schuyt deed samen met enkele andere wetenschappers onderzoek naar de belevingswereld van lang durig werklozen, in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. De groep koos wijken uit in Rotter dam, Amsterdam en Enschede die sterk verschillend zijn: een verpau perde wijk met een hoog percenta ge werklozen en migranten waar ARNHEM (GPD) - In tijden van schaarste op de arbeidsmarkt vor men vrouwen een arbeidsreservele- ger. Ze fungeren als klapstoelen. Vrouwen willen echter een vol waardige arbeidsplaats, stevig en stabiel als een fauteuil. Zo licht het Landelijk Steunpunt Vrouw Werk (LSP) het boek 'Van klapstoel naar fauteuil' toe. Vanmiddag werd het eerste exemplaar in Utrecht ge presenteerd. Dit boek is bedoeld voor bege leidsters van Vrouw en Werkwin kels in Nederland en voor iedereen die werkzaam is op het terrein van de banen- en beroepenoriéntatie zoals het gewestelijk arbeidsbureau en docenten op hogere beroepsop leidingen. 'Van klapstoel naar fau teuil' reikt een methode aan waar mee herintredende vrouwen een nieuwe keuze kunnen maken voor betaald werk. UTRECHT (GPD) - Het weg- en railvervoer in Nederland dreigt een ernstige achterstand op te lopen in verhouding tot de concurrentie in Frankrijk en Westduitsland. De ont wikkelingen in Europa leiden tot een groeiend belang van het weg vervoer. Daartoe zullen de Fransen hun netwerk van snelwegen in tot nauwelijks sociale controle bestaat (het Nieuwe Westen in Rotterdam); een buurt met een ouderwetse soli daire arbeidscultuur (Pathmos en Stadsveld in Enschede); en anonie me flatwijken (Banne Buiksloot en het Overtoomse Veld in Amster dam). Keurig De groep wetenschappers onder vroeg ruim 200 langdurig werklo zen. De bevindingen bleken in de drie steden flink uiteen te lopen, zo dat Schuyt tot de conclusie komt dat het leven van langdurig werklo zen sterk samenhangt met de socia le omgeving. Zo wordt door Werklo zen in het Rotterdamse Nieuwe Westen (waar naar zijn zeggen 'een cultuur van werkloosheid' heerst) meer zwart gewerkt dan in de Am sterdamse en Enschedese wijken en hebben de Rotterdammers ook meer schulden. In het algemeen viel Schuyt op dat het overgrote deel van de lang durig werklozen keurig nette, schijnbaar tevreden mensen zijn, die zich aan de regels houden (regel matig solliciteren, niet zwart wer ken). Zij vinden dat ze pech hebben, maar hebben de hoop dat zij ooit weer een baan zullen vinden, niet opgegeven. Mensen die zwart wer ken of zich trachten te verrijken door te frauderen met de uitkering, zijn veruit in de minderheid, con cludeert hij. "Werklozen worden in de volksmond ten onrechte op één hoop geschoven, alsof ze er allemaal wel iets zouden bijverdienen". Hij zegt het niet letterlijk, maar Schuyt laat doorschemeren dat hij 'zwart werken' zo slecht nog niet vindt. Een werkloze die zo nu en dan wat klust, is doorgaans gelukki- Werkende vrouw wil fauteuil en geen klapstoel In de inleiding van het boek wordt uitgelegd dat de arbeids markt nog steeds moeilijk toegan kelijk is voor herintreedsters. Een verouderde opleiding en onvol doende zicht op die markt maken het voor veel vrouwen noodzakelijk zich eerst te heroriënteren, voordat ze op zoek gaan naar betaald werk. De Vrouw en Werkwinkels heb ben de afgelopen jaren een speciale cursus ontwikkeld, die volgens hen tot goede resultaten heeft geleid. Een aantal cursisten vindt na afloop werk; een groot deel begint een op leiding die perspectieven biedt op een betaalde baan. Voor het Lande lijk Steunpunt Vrouw en Werk was dit aanleiding om de manier van werken in een methodiekboek neer te leggen. Het eerste exemplaar werd giste ren in het Utrechtse Jacobitheater overhandigd aan drs. S. Stanmeije- re, coördinator beleid minderheden en categorieën op de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale za ken. Voorafgaand aan de uitreiking werd een talkshow gehouden met ex-deelneemsters van de cursus ba nen- en beroepenoriéntatie in As sen, Groningen, Hengelo, Oss en Rotterdam. 'Van klapstoel tot fau teuil' is te koop in de boekhandel en bij het Landelijk Steunpunt Vrouw en Werk, Koningslaan 11 in Utrecht. De Korte verrast door Hoogovenwals in Zwitsers bedrijf DEN HAAG (ANP) - Onderdelen van de oude warmbreedbandwalse- rij 1 van Hoogovens zijn via een schroothandelaar in Zwitserland te rechtgekomen en vervolgens in een nieuwe walserij in het Zwitserse Wohlen. De Hoogovenswalsenj werd in 1985 met subsidie stilgelegd in het kader van de herstructure ring van de Nederlandse en Europe se staalindustrie. Dat de onderdelen in Zwitserland zouden opduiken was niet te voorzien. Dat blijkt uit antwoorden van mi nister De Korte (economische za ken) op Kamervragen van de socia list Vos. De Korte vindt het duide lijk dat de uitbreiding van de wals- capaciteit de sanering van de Eu ropese staalindustrie frustreert. Hoogovens heeft de onderdelen aan een schroothandelaar verkocht on der de uitdrukkelijke voorwaarde dat ze niet binnen de EG samen met andere onderdelen opnieuw in ge bruik mochten worden gesteld. De toen geldende steunregels zijn vol gens De Korte dan ook niet over schreden. Hoogovens weigerde la ter ook elke medewerking aan het Zwitserse project. WENEN (AP) - De dertien OPEC- landen gaan hun olieproduktie slechts licht verhogen. Het oliekar- tel wil de tweede helft van dit jaar 19,5 miljoen vaten per dag produce ren, een stijging van 1 miljoen va ten. De ministers, die de afgelopen da gen in Wenen bijeen waren op een halfjaarlijkse vergadering, hopen dat met deze lichte verhoging de standaardprijs van een vat olie (van 159 liter) op 18 dollar zal blijven. Het voorstel van Saudiarabië om in plaats van de richtprijs van 18 dollar een minimumprijs van 15 dollar te hanteren, werd verworpen. AMSTERDAM Voor mensen met reumatische gewrichtsaandoeningen heeft een fabrikant van geneesmidde len een speciale pot ontworpen en vervaardigd. Het nieuwe middel novuran voor deze patiënten zit in een pot met een bijzonder deksel. Door de opstaande rand hoeven de patiënten niet veel kracht te zetten als zij de pot met een eenvoudig hulpmiddel als een potlood openen. Het middel is alleen op doktersrecept verkrijgbaar. (foto anp) HILVERSUM (GPD) - De kans is groot dat de radio en de televisie tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 6 september zullen staken. Om een staking te vermijden moeten de omroepen vóór 28 augustus ingaan op de door de vakbonden gestelde looneis van drie tot drieëneenhalf procent. Met deze dreiging hebben FN V-bestuurder Klaas Koornstra en CNV-er Jaap Kos de onderhandelingstafel verlaten. FNV en CNV verwachten een grote mate van stakingsbereidheid, zelfs onder de omroepjournalisten, die traditiegetrouw nauwelijks voor stakingen te porren ziin. De bonden eisen van de omroepen het uitbetalen van prijscompensatie, trapsgewijze invoering van een dertiende maand en verhoging van de toe slag voor onregelmatige diensten. Dit pakket komt neer op een loonsver hoging van om en nabij de drie procent. De werkgevers zeggen niet meer ruimte te hebben dan 0,35 procent. De cao-onderhandelingen zijn tot nu toe uiterst stroef verlopen. Volgens Koornstra en Kos koersen de v/erkgevers door hun onwillige houding rechtstreeks aan op een groot conflict. De eerstvolgende ontmoeting van bonden en werkgevers staat gepland op 28 augustus. De laatste keer dat het publiek geconfronteerd werd met een forse omroepstaking was in 1985, toen minister Brinkman (wvc) de omroep-cao afwees. 2000 met 75 procent uitbreiden. Het Duitse autowegnet is al goed te noe men, maar ook dat zal worden uitge breid, vooral in Zuid-Duitsland. Tot die conclusie komt de stich ting Nederland Distributieland (NDL) in haar rapport 'Infrastruc tuur en Concurrentiekracht', dat zij samen met de nota 'Telematica en Concurrentiekracht' gisteren aan bood aan demissionair minister Smit-Kroes van verkeer en water staat. Dat gebeurde tijdens een symposium met het thema 'Stippel uw koers uit voor de toekomst'. De strenge milieu-eisen, eventue le doorberekening van milieukos ten op basis van 'de vervuiler be taalt' en ook de relatief matige weg en spoorverbindingen van Neder land, zullen de groei van het weg vervoer in ons land belemmeren, al dus het NDL-rapport. Ook op het gebied van het spoor vervoer laten Frankrijk en Duits land zich verre van onbetuigd. Zij investeren de komende jaren twee, respectievelijk driemaal zoveel in de rail-verbindingen en -werken dan Nederland. Nederland Distri butieland pleit dan ook in elk geval voor aansluiting op de internationa le supersnelle treinverbinding (TGV), omdat het goederenvervoer hierbij een direct belang heeft. De Nederlandse binnenvaart Leidse hoogleraar Schuyt ziet voldoende zinvol werk ger dan een passieve werkloze, die geen motivatie meer kan opbren gen voor wat voor bezigheid dan ook. Voor het verschijnen van het rap port hadden de wetenschappers juist daarover onenigheid met het ministerie van Sociale Zaken. De tekst werd enigzins aangepast, om vooral zo min mogelijk begrip voor 'zwart werken' te laten blijken. Het ministerie wilde ook dat al te nega tieve citaten van werklozen uit het rapport zouden worden verwijderd, maar dat verzoek negeerden de sa menstellers. "Dat is de paradox voor de werk loze. Hij kan passief blijven, maar daarmee is hij niet geholpen. Maar als hij wat gaat doen, komt hij al gauw in'die immorele zone terecht en loopt hij het gevaar te worden ge pakt. Ik denk dan: wie illegale ar beid verricht, doet tenminste wat, die gebruikt zijn capaciteiten. Na tuurlijk moet de overheid streng blijven controleren. Maar ik vind. dat niet iedere zwartwerker even zwaar moet worden gestraft. Voor een oudere werkloze ligt dat toch anders dan voor een jongere, die met drie jaar avondschool best per spectief op werk kan hebben", meent Schuyt. Op de vraag welke groep langdu rig werklozen het eerst weer aan werk moet worden geholpen, aar zelt Schuyt even. "Je zou ze natuur lijk allemaal moeten helpen. Maar waar je in elk geval op moet letten zijn de jongerendie kun je niet eeu wig buitenspel laten staan. Ook moet je de tweede generatie etni sche minderheden in de gaten hou den. De grote werkloosheid onder die groep vormt een groot probleem voor de grote steden". heeft betere grote mogelijkheden in het internationale vervoer, maar dan is meer aandacht nodig voor de kwaliteit van de vaarwegen. Boven dien moet men zich concentreren op onder meer het vervoer van hoogwaardige producten en contai nervervoer. Ook in het gecombi neerd vervoer ligt ruimte. Nederland Distributieland be veelt de binnenvaart verder aan be tere aansluiting te zoeken binnen de keten van vervoer en verbindingen. De overheid moet in dit verband de ontwikkeling van transportcentra voor gecombineerd binnenvaart- rail- en wegvervoer stimuleren en»fi- nancieel ondersteunen. De stichting wijst er ook op dat de luchthaven bij Maastricht onvol doende heeft kunnen profiteren van de groeimogelijkheden die luchtvracht-expressevervoer biedt. Zij adviseert nachtvluchten toe te staan en de luchthaven met een ex tra startbaan uit te breiden. In de door alle lidstaten onder schreven slotverklaring staat geen oplossing voor het hardnekkige probleem, dat verschillende OPEC- landen de produktiequota over schrijden. Volgens oliemarktdes- kundigen heeft het kartel de afgelo pen weken zo'n 21 miljoen vaten per dag geproduceerd, 2,5 miljoen meer dan het voor het afgelopen halfjaar was afgesproken. Om zich aan het huidige produktie-akkoord van 19,5 miljoen vaten te houden moet de OPEC de huidige produktie terug schroeven. De produktieverhoging wordt over alle lidstaten verdeeld. Ku- wayt zorgde op de vergadering eer der voor problemen door een groter aandeel in de produktieverhoging voor zich op te eisen, maar liet die eis uiteindelijk vallen. In september komt een speciale commissie bijeen om zich te beraden over de dan be staande situatie op de wereldolie- markt. ADVERTENTIE Maak uw gordels vast want... Piloot zijn van WINGZ is sensationeel! _v^ Beleef de extra dimensie van WINGZ; het nieuwe presentatie-spread sheetprogramma van Informix voor gebruikers van Apple Macintosh Computers. Met WINGZ presenteert u levensecht en bliksemsnel in drie dimensies de uitkomsten van al uw berekeningen. U vliegt als een piloot over alle presentatie-mogelijkheden heen. U bekijkt ze van boven, van opzij of in glijvlucht... U toont ze vanuit elk gewenst standpunt. Maak uw gordels dus maar vast! Gratis cursus t.w.v. 450,= Wie voor 15 juli 1989 koopt krijgt een gratis vlieg-cursus over de dieper- gaande mogelijkheden van WINGZ. Kent u WINGZ nog niet? Vraag een testvlucht aan. Hij is gratis! v i e - r i c k e i 7 Stuur mij uitgebreide informatie over WINGZ. Als ik voor 15 juli 1989 WINGZ koop, krijg ik een gratis vlieg-cursus t.w.v. 450,=. 7 Stuur mij een gratis test-pakket waarmee ik op mijn eigen Apple Macintosh een oefenvlucht kan maken op WINGZ. Naam: l-unctie: Wr* Bedri|f: Adres:...Tel.: l'ostcode en plaats: WINGZ KOST NIET MEER DAN 1 050, Stuur deze bon in een open enveloppe zonder postzegel naar: Informix Software Benelux BV, Antwoordnummer 812, 3350 VD Sliedrecht INFORMIX Informix iséen van de 10 grootste softwarehuizen te wereld en is o.a. uitgever van Smartware, Wingz en telefoon 078 - 417800 informix SQL, 4 GL en Turbo. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Koning (sociale zaken) heeft ruim 50 miljoen gul den bestemd voor hulp aan werklozen niet uitgegeven. Van de ruim 267 miljoen gulden die vorig jaar extra beschikbaar v/as. werd slechts een kleine 215 miljoen gulden besteed. On geveer 50.000 mensen zijn met dat geld geholpen, 28.000 minder dan de bedoeling was. ADVERTENTIE Authorized dcalei Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 2352 BB Leiderdorp Postbus 109 2300 AC Leiden Telefoon 071 - 411141 Telefax 071 - 89 68 77

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7