9,6 Miljoen Vergoeding Granaiia Adviezen zijn soms niet zorgvuldig 'Vet afzuigen is niet ongevaarlijk' Bindend advies commissie Kok: defensiegeld voor Derde Wereld 'Journalisten Z-Amerika niet gedood wegens vak 1999. 12?5 DONDERDAG 8 JUNI 1989 ROTTERDAM (ANP) Het ministerie van verkeer en wa terstaat moet het Rotterdamse graanbedrijf Granaria 9,6 miljoen gulden schadevergoeding betalen, zo luidt het bin dende advies van een onafhankelijke commissie onder lei ding van de jurist Van Wessem, Het bedrag is aanzienlijk la ger dan de 60 miljoen die Granaria had geëist, maar veel ho ger dan de 5 ton die minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) dacht kwijt te zijn. Granaria is teleurgesteld, de schip- persbonden vinden dat het bedrijf veel te veel heeft gehad en het mi nisterie wilde vanmorgen nog geen commentaar geven. Granaria had recht op een schadevergoeding na dat het bedrijf in overleg met minis ter Smit-Kroes besloot geen ver voer met eigen schepen meer uit te voeren ondanks de vergunning daarvoor. Dat besluit viel nadat Granaria maanden lang het doelwit van boze binnenschippers was geweest. Die waren furieus dat het bedrijf zijn la ding, graan en veevoer, niet meer via de schippersbeurzen aanbood, maar duwboten charterde. Voor het bedrijf betekende dat een forse kos tenbesparing, maar de schippers za gen het als broodroof. Ze vreesden dat andere bedrijven het voorbeeld van Granaria zouden volgen. De schippers verloren een proce dure bij de Centrale Raad van Be roep voor het Bedrijfsleven in Den Haag en gingen toen in april en mei tot onder meer blokkades over. Po- litieboten met ME aan boord moes ten konvooien van Granaria bege leiden. Uiteindelijk werd er een compromis gesloten - het akkoord van Gorcum - waarbij Granaria weer via de beurs zou werken maar in ruil daarvoor een schadevergoe ding van het rijk zou krijgen. De directie van Granaria wilde vanmorgen alleen kwijt dat ze diep teleurgesteld is over de schadever goeding. Het ministerie van verkeer en waterstaat 'bestudeert' volgens een woordvoerster op dit moment de uitspraak en wil verder al even min commentaar geven. Een woordvoerder van de schippers- bond ASV noemde het bedrag veel te hoog en ging daarmee iets verder dan de ONS, die sprak van 'een heel Ook de de woordvoerder van de ASV sluit nieuwe acties in de bin nenvaart niet uit. „Ik hoop het niet. Maar dit kan natuurlijk absoluut niet door de beugel." Volgens hem hadden de binnenschippers eventu eel nog vrede kunnen hebben met een half miljoen, hoewel ze liever hadden gezien dat Granaria hele maal niets kreeg. i de Leidse schouwburg: uitholling sociale zekerheid ongedaan maken. (va r verslaggevers) Zuid-Holland neemt 5000 ton afval terug DEN HAAG (ANP) De provincie Zuid-Holland zal de 5000 ton huis houdelijk afval terugnemen die de ringen" Afvalverwerking Rijnmond (AVR) Dat 2 vorig jaar van de provincie tijdens Flevoland tijdelijk mocht opslaan komst stortplaats bij Lelystad. LEIDEN De PvdA zal zich bij deelname aan een nieuwe regering inzetten voor nivellering van de in komens. „We kunnen de uitholling van de sociale zekerheid door CDA en WD in de afgelopen zeven jaar niet in een keer ongedaan maken. We zullen stapje voor stapje de in komensverschillen verkleinen. En De provincie dat begint bij volledig herstel van de koppeling tussen lonen en uitke- partijleider Kok gisteren 1 Euro-verkiezingsbijeen- 1 de PvdA in Leiden. Hij zette zich scherp af tegen de verdere het defensiebudget van de lidstaten ter beschikking te stellen voor ont wikkelingssamenwerking, met na me ten behoeve van het milieu. Het is daarnaast onze inzet dat de Ne derlandse defensie-uitgaven niet stijgen, maar naar beneden gaan". Er zijn volgens Kok reële per spectieven op succesvolle onder handelingen die een breuk met de huidige wapenwedloop zullen bete kenen. „Nederland kan bijdragen aan deze historische stap en Neder land kan er onderdeel van uitma- UTRECHT (ANP) - Het afzuigen van overtollig vet via een slang door een snede in de huid is niet zonder gevaar. Deze waarschuwing over de zogenoemde liposuctie staat in Graadmeter, het blad van de Ge zondheidsraad. Aanleiding is de in de Verenigde Staten snel om zich heengrijpende vetzuigrage. Naar schatting 250.000 mensen ondergaan daar dit jaar deze in greep. Het gaat vooral om vrouwen. Ze betalen zelf de kosten van tussen de 1500 en 4000 dollar. Volgens de Gezondheidsraad zijn de afgelopen jaren in de VS minstens elf doden gevallen tengevolge van de ingreep. Complicaties die zich kunnen voor doen zijn infectie, het optreden van bloedproppen en stukjes vet die in de bloedbaan verzeild raken en in hart, longen of hersenen grote scha de kunnen aanrichten. In de VS staan de organisaties van plastische chirurgen en die van cosmetische chirurgen wat dit be treft lijnrecht tegenover elkaar. Vol gens de Gezondheidsraad kan elke chirurg zich er laten omdopen tot cosmetisch chirurg. Bovendien is het mogelijk om een certificaat als liposuctionist te krijgen door aan een driedaagse cursus deel te ne men. „De bijeenkomst blijft be perkt tot toekijken", aldus Graad meter. Veel liposuctionisten maken zich volgens het blad schuldig aan mis leidende reclame via advertenties met slanke modellen in badpak. u°i„ Maar de patiënte wordt lang niet al- tijd mooier, aangezien de huid zich vaak niet aan de nieuwe situatie aanpast en plooien en rimpels gaat 1 belangrijke bied. Duitsland, m; heeft in dat succes 1 rol gespeeld". Voor Kok reden om nog scherp uit te halen naar de 'zig-zag- vertonen" lijn' die het kabinet-Lubbers vlak voor de NAVO-top volgde ten aan- zien van de kernwapens yópr de vettransplantatie. Daarbij wordt c korte afstand: „Minister Bolkestein gewenst vet in bij voorbeeld dijen of defensie mocht eerst ferm ko men melden dat Nederland, in na volging van de Verenigde Staten er Groot-Brittannië, vóór modernise- tegen onderhandelen De provincie Flevoland stelde aantasting dinsdag dat Zuid-Holland zijn r de laagste inko- die volgens de PvdA onder vel voor 1 ju- andere zit opgesloten in het door het kabinet gepresenteerde Milieu ken". Zijn Belgische geestverwant Vervolgens bleek dat vrijwel heel staat. Dat kan het opsporen Frank van den Broecke, voorzitter Westeuropa zich achter Westduits- - van de Vlaamse socialisten, bena- land opstelde. Nederland zat in de drukte dat het aan de geluiden uit verkeerde hoek en werd massaal buik weggezogen en bij dezelfde v elders, vooral in de borsten, ingespoten. Het vet kan gaan ook afsterven (necro se), waardoor littekenweefsel ont- borstkanker ernstig bemoeilijken omdat er op de tast of op een foto moeilijk onderscheid te maken is tussen necrose en een tumor. Plastisch chirurg Efting Dijkstra uit het Haagse Westeinde Zieken huis noemt daarengeten de liposuc- tiebehandeling zeer veilig en met weinig risico's. Vetafzuiging is in Nederland sinds een jaar of vijf een standaardprocedure. De meeste plastisch chirurgen passen de me thode toe en veelal wordt deze ook vergoed, aldus Efting Dijkstra. Het transplanteren van vetweefsel naar een ander deel van het lichaam komt in ons land veel minder vaak voor. Voor zover de plastisch chi rurg bekend zijn er in Nederland geen ernstige complicaties zoals in de Verenigde Staten bij vetaf zuiging opgetreden. Schipholtoren heeft brand goed doorstaan SCHIPHOL (GPD) - De bij de bouw door brand geteisterde ver keerstoren op de luchthaven Schip hol hoeft niet te worden afgebro ken. Ook een gedeeltelijke sloop is niet nodit, zo blijkt uit een tech nisch onderzoek. De experts zijn tot de conlusie ge komen, dat zowel de staalopbouw van het werkplatform op 60 meter hoogte, waar de brand als gevolg van laswerkzaamheden is ontstaan, als de betonnen schacht van de op dit moment ruim 80 meter hoge to ren, de vlammen goed hebben door staan. Op sommige plaatsen is het beton weliswaar aangetast, maar deze plekken kunnen zonder gevol gen voor de toekomst worden her steld. De vertraging kan onder meer door het inzetten van extra bouw vakkers worden ingelopen, waar door de ingebruikstelling van de verkeerstoren (maart 1991) niet in gevaar komt. Over de kosten is nog niets bekend. mei moest ophalen e li. Dat was ook de voorwaarde de tijdelijke opslag. Die datum beleidsplan, wordt door Zuid-Holland evenwel Kok greep de niet gehaald. Eerder maakte de AVR bekend het afval zelfs niet eerder dan in 1992 te kunnen ophalen, hetgeen zal zich Flevoland noopte tot de sommatie maken dinsdag. ontwape ningsperspectieven aan om zich sterk te maken voor lagere defensie uitgaven in Nederland. „De PvdA ;n nieuwe regering sterk r een gezamenlijke in spanning in de EG om 5 procent van Europa te danken is dat de ontwa pening sinds de laatste NAVO-top in een stroomversnelling is geraakt. „Bush heeft naar Europa moeten luisteren op drie punten, waarover WD-fractievoorzitter een halfjaar geleden nog niet te pra ten viel: nisering gesteld tot na 1992, de modernise ring is onderwerp lingen en er ligt een voorstel ontwapening op conventioneel Voor de ONS is het nu van belang wat Granaria met het geld gaat doen. Als het bedrijf dat gebruikt voor het eigen vervoer dan is er sprake van gesubsidieerd eigen ver voer en zijn nieuwe acties niet uitge sloten. Hulporganisaties Acht Nederlandse hulp-organisa ties willen hun geldinzamelingsac ties gaan coördineren, zodat bij rampen voortaan met één gironum mer kan worden volstaan. Het be lang daarvan is in het afgelopen 'rampenjaar' duidelijk gebleken, al dus Artsen Zonder Grenzen giste ren bij de presentatie van het jaar verslag. AZG doen ook het Rode Kruis, Unicef, Novib, Mensen in Nood, Stichting Oecumenische Hulp, Terre des Hommes en Tear- fund. Bitter Voorhoeve heeft gisteren gezegd dat het CDA besluit over de moder- bezig is met een bewuste beschadi- de Lance-raket is uit- gingsactie in de richting van de libe ralen. Vooral CDA-leider Lubbers onderhande- maakt zich schuldig aan onjuiste en tendentieuze kritiek op de WD, al dus een bittere Voorhoeve in Lely stad. De uitlatingen van Lubbers dat de WD zich 'diskwalificeert als se rieuze deelnemer aan het gesprek over de problemen waar we in de komende jaren voor staan', noemde Voorhoeve 'geen oefening in be scheidenheid'. Voorhoeve ziet in de aanval een koerswending van het CDA in de richting van een kabinet met socialisten. de kritiek Canon E70 Video 8 Camcorder Auto-pilot voor alle funkties (incl. wit balans eT autofocus), CCD sensor voor nog scherper beeld. 6x motor zoom, sluitertijd Vwoo sec., lichtsterk objectief met macro. J£Wr- 22 WD 'te beschadigen, boos te i ken en tot een tegenaanval te provo ceren, om zo de weg te effenen naar samenwerking van CDA en PvdA'. Hij riep in herinnering dat Lubbers vorige week de socialisten al 'omarmde' op het punt van de kop peling en de euthanasie. „De omar ming was zelfs zo overdreven, dat de heer Kok hem met een wat ont steld gezicht weer van zich afduw de". AMSTERDAM (ANP) - Joumalis- ten die in Latijns-Amerika zijn om gekomen, zoals onlangs camera man Lagrouw in El Salvador, zijn in de meeste gevallen niet gedood we gens hun beroep. Ze zijn het slacht offer geworden van een algerpeen patroon van geweld. Daarom moet er op de landen waar zich dergelijke zaken voordoen door een interna tionaal netwerk politieke en econo mische druk worden uitgeoefend om gewelddadig optreden tegen journalisten in de toekomst te voor komen. De Internationale Federatie van 1 Lubbers de Journalisten (IFJ) doet deze aanbe veling in het rapport 'Journalistiek in de dodenvallei' dat gisteren is ge presenteerd in het kantoor van de Nederlandse Vereniging voor Jour nalisten (NVJ) in Amsterdam. Het rapport is uitgebracht naar aanlei ding van de dood van een aantal journalisten, onder wie de Neder landse cameraman Cornel La grouw. Een IFJ-commissie onder leiding van NVJ-bestuurslid Bakker be- Raad voor IGnderbescherming bezint zich op recente golf van kritiek Botshol Minister Braks (landbouw) heeft een installatie in werking gesteld die fosfaten verwijderd uit het in- laatwater dat uit de W^ver in de Botshol stroomt. Voor het behoud van dit in Abcoude gelegen natuur- gebied is ook een waterbeheer- verontruste" Ödtos°°bódén "begin AMSTERDAM - De Kinderbe scherming. De afgelopen maanden maakte dit woord bij talloze ouders heftige reacties los en spoelde er een golf van kritiek over deze over heidsinstantie, die onder meer tot taak heeft de kinderrechter te advi seren bij echtscheidingszaken of uithuisplaatsing van een kind. De raden kregen het zwaar te verduren. een hulpverlener, een belangenbe- het idee dat ze niet serieus worden hartiger. Ze komen bedrogen uit als behandeld, dat er over hun hoofd en deze een maatregel neemt die leed dat van de kinderen heen wordt be- binnen het gezin veroorzaakt, zoals slist. Ze menen dat niet het belang wanneer een kind in een pleeggezin van ouders en kinderen meetelt, wordt geplaatst. De hulp versus maar de opvatting van de maat- rechtsdiscussie, noemt de directeur schappelijk werker van de raad. in Haarlem het. „Het beeld dat nu Dat er wel eens fouten worden ge- bestaat doet de Kinderbescherming maakt, staat volgens Doek buiten de Raad voor de Kinderbescher- taak verlicht worden voor ouders ming in Amsterdam is van mening die die taak om een of andere reden moeten werken, dat veel onvrede ook kan worden niet aankunnen. „Er zijn echter veel weggenomen door inzicht te geven te weinig van dat soort voorzienin- gen", constateert Groen. Ze meent dat de politiek daar meer oog voor moet hebben. zocht in april, drie weken na de fata le schietpartij waarbij Lagrouw om kwam, El Salvador en ook Peru. In totaal werden zes gevallen onder zocht. Wat uit het onderzoek voorname lijk naar voren kwam, was de zwak ke positie waarin journalisten in La- tijnsamerikaanse landen verkeren. De IFJ is dan' ook van mening dat er een internationaal fonds zou moe ten komen dat voor juridische bij stand zorgt in onderzoeken naar ge welddadige acties. Het fonds moet daarnaast humanitaire hulp geven aan de slachtoffers en hun families. Verder wil de IFJ dat er een inter nationaal netwerk in het leven wordt geroepen dat aanvallen op journalisten onderzoekt. Door mid del van een internationale campag ne moeten de werkomstandigheden en opleiding van journalisten die in Latijns-Amerika werkzaam zijn worden verbeterd. De Nederlandse overheid heeft het belang van een internationaal netwerk reeds onderkend. Minister Brinkman heeft een ton gegeven om een eerste aanzet te kunnen fi nancieren en heeft de NVJ meer bij dragen in de toekomst in het voor uitzicht gesteld. Volgens IFJ-voorzitter Doornaert laten de direct verantwoordelijken - werkgevers van journalisten, auto riteiten in Latijnsamerikaanse lan den en de journalistenorganisaties zelf - het nu nog te veel afweten waar het gaat om het garanderen van de veiligheid van de mensen die onder moeilijke omstandigheden maart tweeduizend klachten de Kinderbescherming aan het 1 nisterie van justitie aan. door Sandra Nieweg/ANP De tijd is nu rijp voor bezinning, meent de Raad voor de Kinderbe- recht scherming in Haarlem. Onder het rechter motto 'kinderbescherming in bewe- kritiek personen^ heeft "de lev<f .™or8en een aantal sPre' singsplan opgesteld. De kosten het project bedragen ruim één mil joen gulden. Zo'n 25 jaar geleden groeiden er veel waterplanten en bevolkte een grote variatie aan vis sen, vogels en andere dieren de Botshol. Door te veel fosfaten nam de algengroei sterk toe. Cocaifievangst De Amsterdamse politie heeft giste ren een cocaïnevangst gedaan van 110 kilo, met een straatwaarde van 26,3 miljoen gulden. Met de aanhou ding van z politie tev Zuidamerikaans coacïnekartel op gerold. Naast de cocaïne nam de po litie ook een vuurwapen en handels- geld in beslag. Een deel van de par tij drugs werd op verschillende adressen in de wijk Zuid-Oost ge vonden. Anti-apartheid Het Haagse college van burgemees ter en wethouders heeft bij voor baat al besloten geen geld voor een onderwijsproject in de Transvaal- buurt aan te zullen nemen van de Bernard van Leer Foundation. Deze organisatie heeft een bedrijf in Zuidafrika. Volgens een woord voerster van de Van Leer Founda tion bestaan er nog helemaal geen plannen om geld aan genoemd on- geen recht. Het is ook niet in het be lang van de minderjarige, het zal zich keren tegen de kinderen. Ge volg is namelijk een afnemend ge loof in en een beroep op de Kinder- kijf. „Het vervelende van die fouten is dat zij mensen existentieel, in hun diepste gevoelens raken. Daarom vereist het van een raad een hoge mate van zorgvuldigheid. In kers een kritische een bijdrage a een themdag. De bedoeling is om dilemma's binnen de Kinderbe- klachten horen scherming in kaart te brengen er oplossingen aan te dragen, aldus di recteur Vissers van de Raad voor de ten vaak Kinderbescherming in Haarlem. „We hebben weinig te verbergen. Ik ben overtuigd van de goede wil wat terechte klachten bij zitten. bescherming. Meer kinderen zullen aantal gevallen komt de Raad daar in een knelsituatie blijven zitten", niet aan toe. Dat komt omdat hij vreest Vissers. niet is toegerust zoals hij zou moe- rni=»iiwc ten z^n toe6erust- Dat heeft te ma- iN leis nieuws ken met aantallen medewerkers en Eén van de sprekers vrijdag is de kwaliteit". Amsterdamse hoogleraar jeugd- Om de kwaliteit te verbeteren ad- plaatsvervangend kinder- viseert Doek om naast de maat- Den Haag Doek. Op de schappelijk werkers ook andere aaraan de raden blootstaan deskundigen zoals pedagogen en reageert Doek in eerste instantie la- psychologen toe te voegen aan de coniek. „Er is niets nieuws onder de staf van een raad. Juist omdat het Het is niet voor het eerst dat we vaak om ingrijpende beslissingen de Kinderbe- voor zowel ouders als kinderen bij scherming". voorbeeld bij een uithuisplaatsing Volgens Doek hebben de klach- gaat, mag een raad niet alleen varen emotionele achter- op het kompas van een maatschap- grond en hij betwijfelt of een groot pelijk werker, vindt Doek. deel ervan reëel is. „Er zullen wel „Ik vind het een normale en mini- 1 inzet en betrokkenheid - 1 de r ik houd het ook v medewerkers. Het is wrang dat juist dat er heel wat klachten bij zijn die deze gemotiveerde mensen veel kri- weliswaar vanuit de belevenis tiek te verduren krijgen", vindt Vis sers. Volgens hem is de kritiek ont- lijk zijn, staan door mondige ouders die me nen dat er te snel conclusies worden getrokken. „Het type werk brengt Doek. misschien heel begrijpe- liggen in de sfeer van de verongelijkte partij die ongelijk heeft gekregen", aldus male kwaliteitseis dat een advies mogelijk richting kinderrechter niet eerder de deur van de raad üitgaat dan na dat er tenminste een psycholoog •wat er gebeurt bij de raden. „En dat is niet alleen negatief'. Ze wil vrijdag proberen het beeld over de uithuisplaatsing te corrigeren. De negatieve sfeer komt, zo denkt Groen, omdat bij een uithuisplaat sing duidelijk wordt wat de macht zouden een actiever beleid van de overheid, dus van een raad, ten toe moeten kan zijn. In feite krijg je door de raad voorgeschoteld dat je niet in staat bent je kinderen goed op te voeden of te verzorgen en dat kwetst. Daar staat echter tegenover dat de raad slechts ingrijpt in crisis situaties, wanneer het kind direct in het nauw komt. „Als ouders inzicht hebben in de problemen komen ze niet bij de raad terecht", aldus Groen. Volgens haar is slechts een derde van de maatregelen die de raad in Amsterdam neemt een uit huisplaatsing. Zij zet ook enige kanttekeningen bij die maatregel. „Wij realiseren ons ook wel de negatieve effecten daarvan, want wat doen we: We ha len een kind bij zijn ouders weg eh vervolgens vragen we die ouders vooral gemotiveerd te zijn voor de hulpverlening. Dat zijn dus tegen gestelde zaken. Ook al zijn het vaak maar tijdelijke uithuisplaatsingen". Groen vraagt zich ook af of Wat betreft de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van Cornel Lagrouw, blijft de IFJ-com missie bij haar oorspronkelijke con clusie. Lagrouw werd niet gedood ring van El Salvador ove beurtenis heeft gegeven doende. ADVERTENTIE ook met zich ontevreden partij nogal wat als de overheid ingrijpt een gezinssituatie". Cruciaal is volgens hem dat er bij ming. De cliënten schappelijk werker v altijd een Doek is ervan overtuigd dat een Het is ook deel van de klachten verklaarbaar is uit de gebrekkige kwaliteit van on derzoek en advisering door de Kin derbescherming. Daarmee raakt hij de kern van de discussie. Veel men sen blijken een ontevreden gevoel de maat- te hebben na met een raad in aanra- n raad als king te zijn gekomen. Ze hebben 1 te pas is gekomen. Je moeten de aantal gevallen niet ook het belang van het kind over het hoofd wordt gezien. Soms willen vooral jonge kinderen niet weg bij hun ouders en worden ze toch bij een pleeggezin ondergebracht. Ook gaat de ene raad vaker over tot uithuisplaatsing dan de andere. „Inschattingsver- schillen", meent Groen. Een alternatief voor de uithuis plaatsing zou volgens haar zijn kin deren te plaatsen in dagvoorzienin gen waar zij worden opgevangen. Zo kan een deel van de opvoedings- de zorgvuldigheid 1 de besluitvorming overtuigen. Dan moet je je bij die besluitvorming niet alleen baseren op de mening van één maatschappelijk werker maar ook van anderen, zodat je kunt zeggen: Kijk eens, we hebben alles heel serieus overwogen. Zo krijgen mensen het idee dat ze volwaardig behandeld worden." Dat neemt dan ook meteen een deel van de heer sende onvrede weg, denkt Doek. Beleidsmedewerkster Groen van Hoera geslaagd!!! Een feestelijke slagroomtaart Royaal gevuld en opgemaakt met verse vruchten en slagroom. Goed voor ruim 12 personen. LCEEIEEMi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3