m 'Als ik toestel van SLM zie krijg ik al pijn in m'n buik Passagiers verwachtten rustige landing Verbeek zet vraagtekens bij verenigd Europa jamo sw-2 Boosheid en verslagenheid bij Suiïnamers in Amsterdam DC - 8 VERONGELUKT 'Feministische theologie vormt satanische verleiding AMSTERDAM Voor en in het gebouw van de Surinaam se Luchtvaart Maatschappij SLM aan de Weteringschans in Amsterdam deed het gisteravond even denken aan klein Paramaribo. In groten getale, alle rangen en standen, en dwars door alle etnische groeperingen heen, zochten fami lieleden, vrienden en kennissen van de slachtoffers van de vliegramp bij Paramaribo troost in eikaars nabijheid. door Leonie van Bladel Er heerst een sfeer van verslagen heid en verbijstering. Het SLM-per- soneel doet stilletjes zijn werk. De namen op de lijsten met overlede nen worden voortdurend veran derd. Vrouwen huilen. Een Suri naamse merkt op: "Er was vaak ver traging. Je denkt altijd wel zo iets, maar je denkt God is met me". Er wordt schande van gesproken dat Suriname met tweedehands vlieg tuigen vliegt. "Het is een wonder dat het met eerder is gebeurd". deviezen voor wapens". Een werk nemer van de SLM vindt het tijd worden om zich te weren: "U denkt toch niet dat de Rijksluchtvaart dienst een toestel laat opstijgen als het niet in orde is". Er wordt weinig geloof gehecht aan zijn woorden. "Die zwarte doos zal wel naar de Memre Boekoe kazerne gaan, en Terwijl aan de ene balie Surinamers daar zeggen ze dat hij beschadigd is. zekerheid willen hebben over de en- We zullen de waarheid nooit horen, kele familieleden die het hebben nooit", overleefd, worden iets verderop de Zenuwachtig Een Surinaamse, begeleid door haar Nederlandse buurman, zit ze nuwachtig in een hoekje. Haar man heeft het overleefd. In het Acade misch Ziekenhuis in Paramaribo no^ 6lssen- geven ze hem zestig procent kans. ingeschreven die naar Pa ramaribo worden vervoerd om de identificatie van de slachtoffers te verrichten. Het ongeloof over de oorzaak van de rarnp wordt intussen hardop ge uit. "Mevrouw, uw huis is beter ver licht dan die landingsbaan op Zand erij. Als ik dat geel van de SLM zie krijg ik al diarree. Dat toestel maakt trainer van de FC Bijlmer, ziet er be de raarste geluiden. Fouten kunnen rustend uit. "Steve had zoveel plan- gebeuren, maar dit is niet accepta- nen, en net een droomcontract ge- bel. Een onderhoudsbeurt bij de kregen met Roda JC. Het was een KLM is ze te duur, maar er zijn wel leuke jongen. Sportief en be schaafd. We zullen hem in ere hou den. Hij is een voorbeeld voor de jeugd in de Bijlmer". In de neergestorte DC 8, die de droeg van de Surinaamse we reldkampioen zwemmen op de 100 meter Anthony Nesty, zat heel wat Surinaams talent, zowel op voetbal als op cultureel gebied. Enkele van de omgekomen voet ballers van Surinaamse origine zijn in Nederland geboren, en gingen het eerst naar 'Swietie Sranan'. Ze waren opgetogen, en wilden de andere kant waartoe ze voetbalveld. Dat gold ook voor de Kawina- bassadeur Ramkisoor stilletjes bin nen. Ook de in Surinaamse kring geliefde dominee Dielingen kijkt waar hij vertroosting kan bieden. Een vrouw praat hardop voor zich uit: "Echt waar, ik dacht dat Surina me zulke rampen bespaard zouden blijven. We hebben al niets meer". De behoefte om dit leed met elkaar te delen is groot. Om half een wordt het buiten het SLM-gebouw wat stiller, maar binnen wil men het al lerlaatste detail weten. Om een uur Nederlandse tijd zijn er berichten dat de zwarte doos is gevonden, maar naar de echte oor zaak van de ramp blijft het voorals- SLM-directeur Lachmising vertelt tijdens t tver het ongeval met de DC-8 persconferentie gisteravond in Amsterdam het laatste BRAZILIË PARAMARIBO - Het lijkt alsof de piloot van het verongelukte SLM- vliegtuig geprobeerd heeft het toe stel op het laatste moment grond te zetten op de twintig haalden de stad niet en in het Academisch Ziekenhuis overleden er nog eens drie. De ber de gers praten na over het kleine jonge- 11e bos- tje» dat ongedeerd uit de chaos de weinige plekken waar in Surina me in de vrije natuur gezwommen kan worden. Er i: weg. Een vleugel ligt over de weg kwam lopen e heen, de rest van de brokstukken kwispelend uit de resten van het ba- ligt her en der verspreid in het bos, gageruim klauterde .^Arbeiders SLM kan dat niet. Er zijn •'twee vliegtuigen, waarvan er voor een revisiebeurt in geen Surinamer die niet snel Luxemburg aan de grond staat. De nagaat of er familie of bekenden neergestorte DC-8 had zo'n revisie tien meter van de weg. Een het bauxietbedrijf Suralco probe- groep van honderd militairen, brandweerlieden en douaniers legt i de slachtoffers i met zwaar materieel de cockpit zich, dat om te keren waar de piloten nog moeten zitten. Getuigen hen zegt: Het enige wat -j 4 t»/t i De eerste ministers en president Machteloos Shankar arriveren uit de stad. le de lichamen lange rijen Een we kunnen doen is zo netjes moge lijk opruimen". En dat gebeurt. het hondje dat met het ongelukkige vliegtuig den. En dan blijkt weer hoe klein de bevolking is en hoe goed men el kaar kent. Paramaribo realiseert nicht, een huisarts, een directeur van een bekend bedrijf, een hoge ambtenaar omgekomen zijn. band 'De Draver boys' met kwam in één klap om het leven. De dichter Ronald Sion, die voor het Multi Etnische Podium voor het eerst naar Nederland was gekomen, werd gisteravond betreurd door de organisator van dat evenement. Komen en gaan De telefoon gaat zonder ophouden. Het blijft een komen en gaan van Surinamers. Voor het SLM-gebouw staan de auto's kris kras gepar keerd. De Amsterdamse politie laat het toe. Rond de klok van tien uur worden broodjes aangeboden. Het personeel is rustig en dienstbaar. Om elf uur komt de Surinaamse am- de oceaan laten Zorgvuldig worden persoonlijke dereen huilt. Men wijst elkaar op de staat zijn op het bezittingen bij elkaar geraapt. Ie- dereen is hevig geëmotioneerd Zichtbaar wat familiebezoek had moeten worden, i'dat de paVs'agïe"rTzïeh fen geslaagde zakenreis een vakan- worden. Eerst op de SLM natuur- beurt net gehad. Anderen maken zich kwaad over de manier waarop de informatie over de vliegramp wordt vrijgege ven. Officieel krijgt niemand iets te horen. SLM-directeur Atta Mungra mag de verzamelde pers met be traande ogen melden dat alleen pre sident Shankar informatie mag ver schaffen. En de president ging na terugkeer van Zanderij in vergade- 'mnpt "Hg met de regering, die na afloop lijk, die verweten wordt te vliegen met afgeschreven toestellen en be de bevolking condoleerde nationale rouw afkondig de. Maar wie de ramp heeft £jlL,uuacu 13 uai faooagicio z.iv.n T d wrakstukkpn lipppn mei aigescnreven toestellen en oe- rT J &S& ™°_rbf„re£.'?? ,f,e" M jaarde piloten. "De d.rectie moet op w°rd n'et bekendgemaakt. door zakjes met 'Hollandse' snoepjes, beschadigde sigaren, Schiphol- shoppingtassen. Twee uur na de ramp zijn er nog Marie Annet van Grunsven Een voetballer stierf terwijl hij be zig was zijn shirt aan te trekken. Vreemd genoeg zijn sommige licha- door chaotische reportages intact gebleven. Andere zijn slaggevers die hun ogen niet gelo- reclameboodschappen uitzenden of niets aan de hand is. Maar een ar een schakelen de stations over op stemmige muziek, afgewisseld onherkenbaar verminkt. Middenin de rommel ligt een voetbal. Brand weerlieden blussen wat na als ei brokstukken beginnen te roken. op Zanderij zijn aangeko men. De bevolking wordt gevraagd alleen contact op te nemen met het door de politie ingerichte c regelmatig met de SLM reist. Het journalisten imago van de 'National Carrier' was vermoed dat de inzittenden de al niet best omdat er bijna wekelijks slachtoffers hebben gezien. "Heeft berichten over vertragingen in het vliegschema worden omgeroepen. Grotere maatschappijen lossen pro blemen achter de schermen op en zetten bij pech een ander toestel in. •die gezien? onbekende naam wordt genoemd. "We weten niet wie we gezien heb ben", is het antwoord, "maar ieder een die daar nu nog is, is dood". De meeste gewonden zijn naar de trum en niet het voorbeeld stad gebracht met particuliere auto busjes die bij het vliegveld op klan ten stonden te wachten de plaats van het onheil verslaggevers te volgen. Iedereen in Suriname weet waar het toestel is snel op neergestort, vlakbij het populaire Vijf recreatie-oord Colakreek. Eén van De Jamo subwoofer-oplossinq. muziekweerqave die weinis praai s ruimte kost GRONINGEN - PPR-lid Herman Verbeek is lijsttrekker van de Re genboog-fractie, waarin PPR, CPN en PSP samenwerken bij de Euro verkiezingen. Verbeek is 53 jaar en is sinds 1977 politiek in touw. In dat jaar werd hij voorzitter van de PPR, in 1981 werd hij in die functie her kozen en in 1984 maakte hij de over stap naar het Europees Parlement, waar hij na 2,5 jaar zijn zetel opgaf voor Nel van Dijk van de CPN. door Wim Bisschop Verbeek is ook bij de komende EP- verkiezingen niet zeker van een per manente zetel. Als de Regenboog fractie 1 of 2 zetels haalt, zal hij maar een halve periode Europarlementa riër zijn, omdat in het eerste geval de CPN-afgevaardigde hem opvolgt en bij 2 zetels zal de PSP afgevaar digde ook een halve periode zitting nemen, terwijl de CPN dan de rit uitzit. Herman Verbeek. pastor actief was geweest met jon gerengroepen. Sinds zijn zetel in het EP vult hij het grootste deel van zijn tijd met politiek, maar daar naast schrijft hij veel. Boek Dit voorjaar is een boek van hem verschenen 'In Boeren Handen', waarin hij een pleidooi voert voor een agrarisch beleid waarbij boeren hogere prijzen krijgen voor hun produkten en niet genoodzaakt zijn om roofbouw te plegen op hun grond of hun dieren. De lijsttrekker van de Regen boogfractie heeft grote bedenkin gen bij de Europese integratie. De vrije markt wordt naar zijn oordeel een gevecht van allen tegen allen. De versnelde groei waar de voor standers veel nadruk op leggen, maakt i EUROPESE iaar zijn mening het risico economische stagnatie, die veel groter in omvang kan worden de^stad"Groningen'^rènlang'Vls dan tot dusver 8edacht- sterke VERKIEZINGEN -X- groei staat naar zijn oordeel ook haaks op herstel van het milieu. Hoewel Verbeek een generalist is, bemoeit hij zich intensief met agra rische zaken. Naast zijn werk als parlementariër legt hij vele kilome ters af om spreekbeurten te houden en in boerenkringen is hij een alom bekend tegenstander van het beleid van minister Braks. Hij vindt dat Braks zich laat meesleuren door de profeten voor de vrije markt. Priester-schrijver Het werk op al die spreekbeurten, waar hij zijn opvattingen uitdraagt, is voor Verbeek, een priester-schrij ver-politicus, vaak interessanter dan het Europees Parlement, dat geen bevoegdheden heeft. Boven dien houdt hij als rooms-katholiek priester een deel van zijn kerkelijke werk aan, want in een stil moment wenkt op in de verte nog het per spectief van een meelevende paro chie. Hij heeft wel een boodschap, maar geen politieke machtsambi ties. Een hard punt voor zijn fractie, die zeer gereserveerd staat tegen over de 'Euro-euforie', is dat minis ters een mandaat van de Tweede Kamer moeten hebben als ze op Eu ropees niveau besluiten moeten ne men. Zolang het Europees Parle ment de bewindslieden niet kan corrigeren, moeten de nationale parlementen volgens hem de be voegdheid hebben om aan te geven hoever een minister in Europees verband kan gaan. Subwoofersysteem voor betere geluidsweergave! Een baskast, de subwoofer, ergens in de kamer, en 2 kleine (slechts 20 cm hoog) boxjes op de boekenplank of aan de muur geven u meet luisferplezier Nu met gratis muurbeugels. e»v«upiuiiK ui uuu ue wuut geven SePprij§&95; De feministische theologie is de grote bedreiging voor de kerk. "De bevrijdingstheologie is een verbastering van het evangelie, de feministische theologie is er een overtreffen de trap van, een regelrechte aanval op God". Dit schrijft de invloedrijke algemeen secreta ris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, ir. J. van der Graaf, in 'de Waarheids vriend' van deze week. "De feministische theologie richt de aanval rechtstreeks op God, in die zin dat het Godsbeeld, waarin God Zich in de Schriften Zélf openbaart, bestormd wordt". God openbaart zich in de bijbel als mannelijk, als Vader, zo schrijft Van der Graaf in het bondsorgaan. Hij verwijst naar de uitspraak van Christus: 'Wie Mij heeft gezien, heeft de Vader ge zien'. Dat Godsbeeld moet er nu aan geloven. De feministische theologie meent dat God ook best als moe der mag worden voorgesteld. Ter wijl de mensen naar of in Gods beeld zijn geschapen, modelleren we intussen zelf God naar óns beeld en ónze gelijkenis. "Hier is sprake van een omkering van waarden, hier is sprake van een satanische verleiding". Een kerk die zich in de naam van een vrouw-god aandient, be lijdt een heidense God en is niet dan i meer de 'kerk des Heeren', de kerk van de God en Vader van on ze Heere Jezus Christus, de kerk waarvan Christus het Hoofd en i wij de leden zijn". ;n eenmaal op dat spoor geen houden meer aan, meent Van der Graaf. Hij ver wijst naar vermeend seksistisch taalgebruik, niet alleen in kerk en theologie maar ook in de bijbel. Het zal wel niet lang meer duren en er komt een vrouwenbijbel, waarin alle aanduidingen voor God in vrouwelijke vorm zijn ge steld. Het zal (nog) moeilijker in de kerk worden als steeds meer ambtelijke posten door vrouwen zullen worden bezet en boven dien feministisch zullen worden ingekleurd. Tot slot waarschuwt hij tegen het gevaar dat men van de weer omstuit gaat afdingen op de rechtvaardige plaats die de vrouw volgens de bijbel in kerk en ge meente inneemt, en op de hoge plaats, die zij juist in de haar van God geschonken gaven heeft. Zulk reactiedenken zien we, als we ons niet vergissen, ook opdui ken, zo schrijft Van der Graaf. De Gereformeerde Bond, die ongeveer een kwart van de meele vende hervormden omvat, heeft in de studie 'Man en vrouw in bij bels perspectief van 1985 zich nogmaals tegen de vrouw in het ambt uitgesproken. De belissing van de hervormde synode in de jaren vijftig om de vrouw in het ambt toe te laten, is volgens de Bond onbijbels geweest. 'Afwijzing geen ramp' "De afwijzing door het her vormd synodebestuur van het statuut voor Samen op Weg is geen ramp. We gaan gewoon wat anders proberen. Iedereen was wel even aangeslagen, maar met z'n allen krabbelen we weer over eind. Ik ben te pragmatisch om lang bij ellende te blijven stil staan". Zo reageert de praeses van de Gereformeerde synode, ds. E. Overeem, op het afwijzend be sluit van het hervormd synodebe stuur ten aanzien van het statuut als aanzet voor een een kerkorde van de herenigde kerk. Volgens het hervormd bestuur moet er eerst overeenstemming over de grondlijnen van de toekomstige kerk zijn voordat zo'n statuut kan worden aanvaard. De synodebestuurders van bei de kerken en de raad van deputa- ten (bestuur) van het Samen op Weg-proces hebben inmiddels besloten dat de kerkordecommis sies van beide kerken achter ge sloten deuren de grondlijnen van een nieuwe kerkorde moeten trachten vast te stellen. "Sommi gen zeggen 'dat lukt nooit', maar zo pessismistisch ben ik niet", al dus Overeem. De hervormde kerkorde is bij dat overleg het uitgangspunt, ter wijl de gereformeerde kerkorde materiaal aanlevert. Ook moet worden gekeken naar wat in het Samen op Weg-proces inmiddels op dit terrein is bereikt. Voor deze oplossing ("niet het ei van Colum bus") is echter wel de toestem ming van beide synodes nodig, al dus de gereformeerde synode- praeses. Vorig jaar typeerde Overeem de stand van zaken in het Samen op Weg-proces reeds als een mid- life-crisis. Pastorale werkers Het aantal pastorale werk(st)ers in de parochies van het bisdom Den Bosch mag de komende ja ren niet groeien. Sommige vaca tures kunnen daarom pas worden ingevuld, als elders een plaats wordt ingeleverd. Pastorale werk (st)ers moeten vooral op bovenpa- rochieel niveau werken. Dat is een van de hoofdpunten van het beleidsplan 'Bouwen rond de Hoeksteen', dat bisschop J. G. ter Schure van Den Bosch gisteren heeft gepresenteerd. Een te groot aantal (niet-gewijde) pas torale werkers zou het evenwicht tussen gewijde en niet-gewijde bedienaren verstoren. Het gewij de ambt van de priester is en blijft uitgangspunt voor de opbouw van het pastoraat. Bovendien is een betaalde diaken of pastoraal werk(st)er pas financieel moge lijk bij 21.000 gelovigen, aldus de redenering. Voorzitter P. Denneman van de Vereniging van Pastoraal Wer kenden (VPW) vindt dat het bis dom uitgaat van de "kromme re denering" dat pastoraal werken den en priesters eikaars concur renten zijn. Het denkt kennelijk dat pastoraal werkers "een run op de sacramenten" willen doen, al dus Denneman in een reactie. Bij de VPW zijn bijna 300 van de ongeveer 700 priesters, di akens en pastoraal werk(st)ers in het bisdom aangesloten. Denne man, pastor in een Tilburgse pa rochie, is niet verbaasd over het voornemen van bisschop Ter Schure en zijn staf. Sinds novem ber vorig jaar is geen aanvraag voor een pastoraal werk(st)er ge honoreerd, ook al is het geld be schikbaar. Het bisdombestuur creëert volgens Denneman "heel bewust" een tekort aan gekwalifi ceerde theologen in de parochies "in de hoop dat het aantal pries terroepingen toeneemt". Kirchentag. De Kirchentag in de BRD heeft zich ontwikkeld tot een "doelbewuste protes tantse beweging voor de burger rechten", zo sprak voorzitter Hel mut Simon gisteren bij de ope ning van de tweejaarlijkse mani festatie in West-Berlijn. Varder zei hij blij te zijn dat de contacten tussen de Kirchentag-bewegin- gen in de beide Duitslanden zijn versterkt, maar "we mogen niet terugvallen in groot-Duitse dro men". Ongeveer tweeduizend van de kleine 150.000 bezoekers komen uit de DDR. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Genemuiden (toezegging) H. Westerhout Goedereede, te Rijk- Rijsenhout H. W. van Veldhuizen, kand. Gorinchem; bedankt voor Leerdam drs. W. P. van der Hoe ven Amerongen; toegelaten tot de evangeliebediening N. C. Veld huis, Zwanenveld 23-28, 6538 NW Nijmegen; toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar J. G. van Boogaard, Burgemeester Patijnlaan 138, 3705CJ Zeist, me vr. E. Hagen, Lammermarkt 53a, 2312CM Leiden, mevr. F. Hemri- ca, Begijnhof 5b, 1012 WS Am sterdam, W. T. Hoekstra, 11 No- vemberlaan 50a, 1040 Brussel (België), J. B. Kamp, Sluiterweg 2, 8075BC Elspeet, E. van der Meer, Marconistraat 176, 1223 BZ Hilversum. H. G. Schuurman, Spaarne 17, 8032 AC Zwolle. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Hoogeveen mevr. drs. G. Rol pastoraal medewerker al daar; aangenomen naar Voor schoten B. Ledegang Renkum en Heelsum.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2