Het gedreun, geslinger, gebons, verhit u Duits heimwee naar Oost-Pruisen De hachelijke paringsdans van twee botsende culturen Degelijk werk van een beroepsfietser INFORMATIEF DONDERDAG 8 JUNI 1 Toen de Vietnamveteraan William Broyles vijfjaar geleden terugkeer de naar zijn oude slagveld, trof hij een vreemd tafereel aan: Vietname- zen swingend op 'bom in the USA', de ode van Bruce Springsteen aan de verguisde Vietnamveteranen. Broyles werd zelfs onthaald op kre ten als 'Hoera voor Amerika'. Ame rika mag dan de militaire slag verlo ren hebben, zo concludeerde Broy les, in de revanche zullen de VS als nog zegevieren: "Onze kleren, onze taal, onze films en onze muziek onze leefwijze bezitten een veel grotere macht dan onze bommen". Die anecdote vormt het uitgangs punt voor 'Videoavond in Kath- mandu', de fascinerende bundel reisverhalen die Pico Iyer, een Brit se schrijver van Indiase afkomst die werkzaam is bij het Amerikaanse weekblad Time, na twee jaar reizen door Azië heeft geschreven. Een in trigerend verslag, zeker omdat het westen zich door de eigen cultuur crisis steeds meer is gaan richten op het oosten. Ex oriente lux (het licht komt uit het oosten) Is een gezegde dat we soms letterlijk lijken te ne- Rambo slecht? Waarom zouden Aziaten ('de Chinezen maken vrienden bij niets van ons mogen overnemen, wijze van methode om geld te ma- Natuurlijk, voor ons als toerist is het ken') Nepal ('geestelijke uitrus- leuk wanneer die onbedorven oos- tingsstukjes vormden de grootste terse sprookjeswereld in een vitrine koopjes in de stad') of Japan ('het van culturele onaantastbaarheid land van de rijzende yen'), steeds blijft staan, zodat we elk gewenst ziet Iyer met verwondering en bé- moment een kijkje kunnen komen wondering hoe het oosten zich on- nemen. "Maar ligt er geen hachelijk danks zijn schijnbare overgave aan soort arrogantie in de opvatting dat de bevolking van de ontwikkelings landen gelukkiger zou zijn zonder de televisies en motorfietsen waar wij zelf zo slecht buiten kunnen? Geld mag dan misschien niet geluk kig maken, armoede doet dat ook niet", aldus Iyer. Tegenpolen Het proces dat hij steeds weer te genkwam, is dat van tegenpolen die elkaar aantrekken en afstoten: "De Paringsdans Maar tegelijkertijd is het balance ren op het slappe koord. Zo schrijft Iyer over China: "In de praktijk was de hachelijke paringsdans echter beladen met al de onzekerheden van een jonge vrouw die zich uit voerig laat fêteren en mee uit ne- ondertusen maar hoopt dat i de vertrouwdheid met lijden, maar wat meisje gaan zonder zich te compro. de oosterhng van het Westen aan- mitteren? Wat moest het doen als trekkelijk vindt is precies het tegen- haar vrijer ns het hoofd ver. gestelde: het feit dat de westerling loor? En wat te doen het meisje j ondanks alles haar hart verloor?". Iyer's beroemde Brits-Indische Bart Aardema moet zich zo onder hand een liesbreuk hebben gefietst. Niettemin heeft hij toch nog tijd ge had alweer twee fietsboeken te schrijven: 'Fietsen in de Pyrenee ën', en 'Fietsen langs de Noordzee'. Aardema, beroepsfietser, scoort vooral met dat tweede werkje. Origineel idee om van Cap Gris- Nez in Frankrijk (waar hij vindt dat de Noordzee begint en daar is wat voor te zeggen) naar Skagen in De nemarken (waar de Noordzee over gaat in het Skagerak) te fietsen. Ori gineel omdat veel fietsers (zelfs Aar dema, blijkt uit de tekst) de mening zijn toegedaan dat er langs de Noordzeekust weinig te beleven valt. Dijken, polders en kaarsrechte wegen, dat is wel zo ongeveer het beeld, dat bij de meeste fietsers op- doemt als de Noordzeekust ter spra- schien dat hij dat beter had kunnen ke komt. In 'Fietsen langs de overlaten aan de tekenaars i deel van de route van zuid naar noord wordt beschreven en een ander deel van noord naar zuid wekt verwarring en ik had graag willen weten waar Aardema bij het uitzetten van de tocht onderweg goed of niet goed heeft gegeten. 'Fietsen in de Pyreneeën' zit net zo degelijk in elkaar als eerstge noemd boekje. Gortdroog maar staand als een huis. Ik ken zelf nau welijks een mooier fietsgebied dan de Spaanse kant van de Pyreneeën en gelukkig laat Aardema zich op dit gebied niet onbetuigd. Uiteraard komen ook de be roemdste Pyreneeëntoppen (zoals daar zijn de Aubisque, de Tourma- let en de Peyresourde) uitgebreid aan bod. Aardema smijt in zijn tekst met stijgingspercentages die van ki lometer tot kilometer variëren. Mis- Noordzee' rekent Aardema genade loos af met dat vooroordeel, al is ook hij over het deel door de Kenne- mer en Noordhollandse duinen het meest enthousiast. grafiekjes. Net als in 'Fietsen langs de Noordzeekust' fietst Aardema ook de ene keer van oost naar west en de andere keer weer van west Het beste van Aardema's boekje °os''E.en aaneen®e,sloten route toekomst heeft is van alle ontberingen. Na een tijd je gaat elk wat meer op de ander lij- coifega Kipling heeft ooit gezegd: ontmoette, en dat na het ruige leven ken en wat minder op de persoon "TTact ïc oact anri n>oct ;c o«ri Bangkok tenslotte weer was terug Bangkok als smeltkroes van culturen: oosterse rituelen tegen een achter grond van westerse kantoorflats. (foto ap> i wat minder op de persoon "East is east and west is west and de ander op zoek is. De the twain shall never meet". Iyer i j lijkt bijna niemand zich te realiseren dat dat omgekeerd eigen lijk ook zo is. Rambo heeft Azië stormenderhand veroverd en in «««.at uit uc ucun Iran maken de mullahs zich zorgen en kralen gehulde asceet op ^et meisje Ead dat hij i over de Michael-Jacksonelubs die e v oeten te veranderen, terwijl gegaan haar geboortedorp. New Yorker stelt de plaatselijke be- minder uitgesproken. Zijn conclu- "En dan besefte ik telkens weer dat anderen er nooit terug kon kerên". SJAAK SMAKMAN ongetwijfeld de nauwkeurige be schrijving van de route, die de.fiet- ser in 16 etappes van Cap Gris-Nez uoioAr» naar skagen moet brengen (maar dan moet hij wel doorfietsen). De schrijver geeft niet alleen een erna in hoofdroute maar komt ook nog met een alternatieve route aandragen. Opnieuw tot in de puntjes beschre- Twee puntjes van kritiek: het feit de 25 beschreven trajecten i licht wat overzichtelijker geweest. Beide boekjes kennen een handig formaat (passen in de achterzak van een fietsshirt) en hebben een vocht- vrije kaft. ROB VAN DEN DOBBEL STEEN Bart Aardema: Fietsen langs de Noordzee (f21,50) en Fietsen in de Py- (f 24.90). Uitgeverij Kosmos. ver de Michael-Jacksonclubs die illegaal in Teheran zijn opgericht. De videocassette verspreiden de westerse cultuur sneller en indringender dan iemand zich ooit heeft kunnen voorstellen. De schrijver Arthur Koestier stel de al een kwart eeuw geleden pessi mistisch dat de wereld op weg is eenvormige, gemechani- de landsman uit Nepal zijn buiten- de floppydisc lan^f vereerders frustreert door Uerse r,,lt„„r zlch te ontpoppen als een handels- Levi s en een Madon- Tshirt". In zijn boek beschrijft hij zijn rei zen naar onder meer Bali, Tibet, Nepal, China, Thailand, Birma en Japan. Steeds opnieuw verbaast hij Schrijvers niet dolenthousiast over de trein seerde, stereotiepe massacultuur niet een scherpe opmerkingsgave die gelijk staat aan culturele zelf moord. De Nederlandse hoogleraar haarscherp op papier te zetten. Op kreeg het vermogen zijn waarneming De brave Potgieter (1808-1875) springt het hart op in het lichaam, communicatiewetenschappen Ha melink schroomt niet cultureel imperialisme Bali ziet hij de constante invasie 'duizeling in het hoofd' de term door de 'Aussies' en andere toeris- nauwdheid om het hart'. De Leidse buiten adem. Hebt gij daarbij ver- de mond ten. Hij kan hij het niet met zichzelf literator Kneppelhout (1814-1885) zuimd vóór uw vertrek uw laatstg samengesteld ter gelegenheid eens worden'of het paradijs nu ver- verging het niet veel beter. Hij beschikkingen te regelen of deel te het 150-jarig spoorwegjubileum. De schudden de hersenen in het hoofd. Het zweet breekt u uit, gij geraakt bloemlezing met Nederlandse trein- verhalen en -gedichten vanaf 1829, Iyer is veel genuanceerder. Hij loren was, of alleen maar had ingele- maakte in Engeland kennis met de geeft toe dat de Eerste Wereld de verd, ooi* kon worden herwon- sneltrein, een hier destijds nog - Derde Wereld veel schade toege bracht in het streven naar macht, China bezette Tibet, Afghanistan is platgewalst door Sovjettanks hij 's nachts i niet voor de toeristen opgevoerd dansfeest bijwoont, vindt hij de 'on verstoorbare, taaie integriteit' ny, bekend fenomeen, en berichtte wachtkamer verontrustend Vietnam werd vernietigd door de ket Indonesische paradijsje terug, als volgt: aa_ "Dp pppstpn rnprfipn 7irh pn haHHpn lo i die angstaanjagende ervaring, die hem 'dol van hoofdpijn en ge radbraakt over al de leden' maakte, de life assurance compa- titel verwijst r u de tabellen in iedere Jan van Nijlen. het i gedicht De geesten roerden zich en hadden zelfs hun aangespoelde bezoekers uit den vreemde overleefd". Dat element keert steeds terug in iaai de verhalen over de overige landen oosters noch authentiek die Iyer bezoekt. Of het Amerikanen. Om maar te zwijgen over de toeristen, schrijft hij, 'die in drommen neerstrijken op een of an der authentiek oosters dorpje totdat r twee dingen zeker zijn: het oog vallen, en waagt gij het naar buiten te zien, dan siddert gij, want gij schiet over een viaduct als door de lucht en ontdekt een haven met schepen in de verte omlaag. Van ganse steden is het gevoel als van geperst tegen de voorwerpen die een klap in het aangezicht'. i de treinen die Geen wonder dat halverwege de ontmoet, maakt alle gesprek negentiende onmogelijk. Het gedribbel, het ge- Maar, vraagt hij zich af, is dat dan Thailand ('de kathedraal van seks dreun, het geslinger, het gebons, drugs en rock and roll'), China verhit u. Bij een onverantwoordlij - i verontwaardigende gang zestig tot zeventig mijlen In tegenstelling tot Potgieter en Kneppelhout ging het Hildebrand met de Nederlandse Spoorwegen allemaal nog lang niet snel genoeg. Met de hem eigen ironie merkte hij in 1839 op: 'Men is bezig in mijn va derland spoorwegen aan te leggen. Het heeft lang geduurd eer men er toe komen kon. De plannen varen bij ons te lande nog altijd met de trekschuit'. De spoorwegen brachten andere, medici ernstig zorgen baarde. Dit minder ironisch aangelegde gees- - - ten echter tot geestdriftig gebrul, gestamp en triomfantelijk trompet teren: 'Gegroet, o grondverslinder, schattenkweker, Lichtplenger, volkverbinder, jukverbreker, Ge groet, reusachtig stoomgevaart!' Zo luiden de eerste regels van Jan van Beers' De Stoomwagen uit 1859. Ook Nicolaas Beets zette in 1876 de vaart erin: 'Stomen, stomen, sto men! Vliegen langs de baan! Die wil zitten dromen, Mag met paar den gaan. Moffen, Polen, Russen, Zie ik in een week; Zeil jij onder tussen Heen en weer naar Sneek'. Kedoeng-kedoeng 'hersendolheid' Schrijvers keken in de afgelopen het bot. 'Hoe ireeël zijn liefde, lust en haat wanneer men deinend het traject verlaat en naar de laatste halte zich voelt glijden'. De trein die rechtstreeks leidt tot de dood is een metafoor die een gru welijke realiteit werd met de depor taties in de tweede wereldoorlog. Brieven van Etty Hillesum en Phi lip Mechanicus uit Westerbork, het kamp dat in 1943 voor beiden het vertrekpunt naar het vernietigings kamp Auschwitz was, zijn opgeno men in de bloemlezing. Nuchtere teksten die de lezer die ze tot zich laat doordringen, verkillen tot op ofwel 'delirium furiosum', een door de snelheid middel veroorzaakt verschijnsel, de Nieuwe Uitgaven Non fiction Proza 'Als vlinders in de nacht'. Een nieuwe ro- 'Cary Grant, een dubbelleven'. Biografie man van Sidney Sheldon. Uitg. De Boe- door Chrales Higham en Roy Moseley kerij, f 32,50. van de Hollywood-acteur. Uitg. Center- 'De stenen van Florence'. Een i boek. deel uit de reeks 'Schrijvers over de we- 'Ondergoed' en 'Shirts'. De eerste twee reld' van uitgeverij Spectrum. Een kleur- deeltjes uit een vierdelige serie Mannen- rijk, geestig geschreven verhaal over Flo- mode van uitgeverij Cantecleer. Prijs per rence van de hand van Mary McCarthy, deel f29.90. Prijs f29,90. 'Zwangerschapsboek voor aanstaande 'Handleiding tot overspel'. Een roman ouders'. Informatie over groei van de ba- van Carol Clewlow met een ironische by, voeding, drinken, geneesmiddelen, kijk op het verschijnsel overspel en de di- alcohol, ongemakken, zwangerschaps- lemma's waar vrouwen voor komen te gymnastiek, plaats van bevallling, vrijen, staan: kiest men voor de spanning van de kruisvereniging, kraamzorg enzovoorts, overspelige relatie of laat men de solida- Een uitgave van de Nationale Kruisvere- riteit met de 'andere vrouw' zwaarder niging voor de prijs van f 2,50. Te bestel- wegen? Uitg. Veen, f 29,90. len door een briefkaart te sturen naar de 'De hoofdrol'. Een roman van actrice Nationale Kruisvereniging, Postbus 100, Joan Collins, die kijkt achter de scher- 3980 CC Bunnik. men van de tele visie-wereld. Uitg. Unie- 'Het raadsel van de begeerte'en andere boek, f 29,90. erotica. Een speelse verhandeling over 'Het vaandel van goud'. Een histori- jaloezie, begeerte, verleiding, erotiek en sche roman van Pamela Kaufman die liefdesverdriet van F. Gonzalez-Crussi. zich afspeelt in de middeleeuwen. Uitg. Uitg. Meulenhoff, f 39,50. Unieboek, f 34,90. 'Einstein, Gertrude Stein, Wittgen- 'Zij die weet'. Een roman van Linda stein'John Broekman. Een overzicht Lay Shuler over de intrigerende wereld van de meest recente ontwikkelingen in- van de Amerikaanse indianen in de 13e de natuurwetenschappen die het gezicht eeuw. Uitg. Unieboek, f 39,90. van de wereld van morgen zullen bepa- 'De laatste zomer'. Roman van de Rus- len^Uitg. Contact, f 45,-. sische schrijver Boris Pasternak (bekend van 'Dokter Zjivago') over de zonnige maanden vlak voor de Eerste Wereldoor log. Verkrijgbaar bij de Hema-filialen, prijs f3,75 in de maand juni, daarna f5,75. 'Landleven'. Roman van de Italiaanse schrijver Giovanni Verga. Uitg. Goos- sens, f 17,50. 'Soemeh'. Debuutroman van de Neder- boek, f 17,50. landse schrijfster Lilian Tesselaar. Een 'Ik huilde niet toen vader stierf, Iris fantasy-verhaal over vier mensen die hun Galey. Het verhaal van een incest-slacht- land Iberon hebben verlaten om elders i: Gegroet, reusachtig stoomgevaartl anderhalve eeuw niet vaak maar wel vaak uit de trein, en ze hadden ook oren aan hun hoofd. In 1935 schreef Simon Vestdijk een ge dicht waarin het gemoedelijke ke doeng-kedoeng van ouderwetse treinreizen in het metrum door klinkt, en dat bovendien het ty- pisch-Hollandse beeld oproept van uitgestrekte groene weiden, geome- trisch-strak doorsneden door rechte sloten: 'Het maanlicht mikt zijn kartels en zijn krassen Over een vluchtig wentelende sloot, Of drijft spoel- vormig als een zil'vren boot Die snel versplintert, - wat nog 't rus tigst was een Oogwenk eerder, gaat weldra als een streep Van kabbels op een verre zijtak scheep, Of springt met ons mee door de klein ste plassen'. Dat de trein een rijke voedingsbron is voor literaire metaforen, ligt voor de hand. De naturalisten van eind vorige en begin deze eeuw zagen een reis met de trein als zinnebeel dig voor het levenslot van de mens: meegevoerd door machtiger krach ten dan hijzelf, onvermijdelijk, zon der eigen stuur of rem, overgele verd aan zijn lot. Dit beeld komt steeds met variaties terug. A. Maija publiceerde in 1955 'Tra ject', een gedicht waarin de sleur van het menselijk leven op één lijn gesteld wordt met 'de dagelijkse na men van de stations op vastgestelde tijden, men leest ze en voelt dan vaag het oude zeer dat men zich uit die sleur eens wou bevrijden'. éren. Geschreven door H.R.Maturana en F.J.Varela. Uitg. Contact, f39,90. 'Onze vrijheid moet bevochten wor den'. De eerste verzameling teksten van Oliver Tambo, de voorzitter van het Afri kaans Nationaal Congres. Uitg. Unie offer. Uitg. Servire, f29,- Leven als je kind moet sterven', Peter een blijvende herinnering. Marie José de Koog vertelt in dagboekvorm over de dood van haar 20-jarige zoon. Uitg. Kok, f 12,9 'Europese de wereld hun innerlijke kracht i sen. Uitg. Altamira. 'De man achterin'. Portretten en mini aturen van Eelke de Jong. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, f 29,90. 'Dagen als gras'. Nieuwe roman van Marijke Höweler over het "spannings- Gravin haalt jeugdherinneringen op in bestseller Hedy D'Ancona. Mensen en andere minderheden in het veld tussen drooom en krampachtig Europa van morgen. Uitg. Veen, f22,50. lisme". Uitg. Arbeiderspers. Boeken over doe-het-zelf, seks en politieke verwikkelingen hebben op de Westduitse lijst van meest verkochte boeken plaats moeten maken voor de ongewone herinne- hoffs, vluchtten onder zware ontbe- toen door de westerse geallieerden ringen in westelijke richting. Van bezette zone van Duitsland, heeft De beslotenheid van een trein- coupé, het afgesloten zijn van de buitenwereld is voor de schrijvers van thrillers en detectives een dank baar thema. Je hoeft maar te den ken aan Agatha Christies 'Moord in de Orient-Express', waarin maar één ding duidelijk is: de dader be vindt zich in de trein. Opwindend Hedwig, de hoofdpersoon uit Fre- derik van Eeden's 'Koele Meren des Doods', uit 1900, vond de erotische gevaren van een treinreis in haar hart wel opwindend, zo blijkt uit het door Hansen opgenomen fragment. In haar dubbelhartige naïviteit vraagt zij de conducteur waarom hij haar van een opdringerige heer af helpt: 'Doch in haar was een twee de, een andere, die wel wist of ver moedde, dat dit iets bijzonders en iets ergs betekende. Niet liet haar rust de gedachte wat er gebeurd zou zijn, en wat er voor bijzonders aan haar was, dat zij dit teweeg kon brengen bij een vreemd, rijk reizi ger'. Merkwaardig dat de samensteller wel dit citaat geeft, maar geen ge deelte van Hedwigs helse terugreis per trein uit Engeland, wanneer zij geestelijk volkomen van de kaart is en in haar koffertje haar dode baby meevoert. Haar onwetendheid is dan wel grondig afgestraft. Wel opgenomen is een masturba tiescène op het ritme van de trein uit Kees Ouwens' roman 'De een zaamheid door genot' (1987). Het is maar goed dat Potgieter daar nog niets van vermoedde. Evenmin als van voetbalvandalen, die de hoofd rol spelen in een gedicht van Driek van Wissen uit 1982. Het is te fraai en eigentijds om het niet in z'n ge heel te citeren, en verkondigt een moraal waar de feestvierende spoorwegen blij mee zullen zijn: Des zondags in de trein kan onver hoopt een horde voetbalfans U bruusk ver hen hebben de meesten hun ge boortegrond nimmer terugggezien. gravin Dönhoff gelukkiger herinne ringen te boek gesteld over haar In de nacht nadat de Dönhoffs in jonge jaren op het landgoed voor de 'Het leven als leerschool', Portret van 'Esprit de corps'. Een Emanuel Boekman 1889-1940. Samen- van der Pijl over een drama stelling en redactie Hans van Duiken en dententijd dat na 20 jaar weer tot leven Tony Jansen. Het is vijftig jaar geleden komt. Uitg. De Harmonie, f29,90. dat Emanuel Boekman promoveerde op de dissertatie 'Overheid en kunst in Ne- Misdaad derland', waarin de bemoeienis van de overheid met de kunsrt ovir de eers'te Bloedgeld maal wordt aangetoond. Reden voor een Francis, wiens verhalen zich altijd afspe- herdruk van de dissertatie en een portret len in de wereld van jockeys en paarden, van de schrijver. Uitg. Van Gennep, Uitg. Arbeiderspers. f 34.50. 'Dynamiet'. Een thriller van Elmore 'Infiltraties', Sovjetagenten in de CIA. Leonard. Uitg. Unieboek, f 24,90. Geschreven door W.R.Corson, S.B.Tren- to en J.J.Trento. Een gedetailleerde blik Jeugdboeken achter de schermen van de westerse in lichtingendiensten en de wijze waarop zij zich trachten te wapenen tegen Sovjet- 'Het hoofdpijnmysterie'. Henk Barnard, infiltraties. Uitg. De Haan, f 39,90. Waar komt de hoofdpijn en misselijkheid 'Nederland in delen', Een regionale -.ondaan die heerst in het dorp van geografie. Standaardwerk over de regio- Tjeerd en Arjen? Het spoor leidt ingen van een 79-jarige gravin uit januari 1945 hun landgoed waren Tweede Wereldoorlog. Sinds het het verdwenen Oost-Pruisen. De populariteit van het boek 'Kinderja ren in verloren land' duidt op een voortdurend cultureel heimwee naar het landelijke Duitse gebieds deel dat in de Tweede Wereldoorlog Nieuwe thriller van Dick verloren êing en, sindsdien opge deeld is tussen Polen en de Sovjetu- ontvlucht, staken Sovjetsoldaten boek eind vorig jaar het kasteel in brand. Een paar jaar kwam, zijn later vielen de wallen rond het land- exemplaren goed ten prooi aan een aantal ladin gen dynamiet. Het gebied waar de inkels dan 170.000 verkocht. Gravin Dönhoff geeft, samen met kanselier Helmut Schmidt, het ters. Een groot aantal foto's uit die tijd verhogen de authenticiteit van het boek. De gravin blijft zeer verknocht aan haar verdwenen geboorte grond, maar ze is niet bitter over het verlies ervan. In haar visie werd Oost-Pruisen het slachtoffer van de fjei tuig, met boksbeugels en leren langharigen, werkschuw en onge- r door elkander wel met bier ge doopt. Gravin Marion Dönhoff biedt e uit het westen nor maal niet naar toe kunnen. Ongeveer 12 miljoen Duitsers 6.000 hectare grote landgoed haar familie sinds het begin van de ting honderden jaren lang naoorlogse democratische Duitse ge toonaangevende aristocraten in een naoorlogse samenleving die met name rust op een sterke mid denklasse. Als mede-oprichter van Die Zeit in 1946 en uitgever van het die verzwolgen werden bij de bezet- blad sinds 1972 heeft zij een groot Oost-Europa door de Sov- aantal prijzen gekregen voor haar boeken en opstellen over binnen- en buitenlandse onderwerpen. In haar nieuwste boek schrijft zij de uiterste noordoostelijke uitloper Bondsrepubliek. Maar de gebeurte- ongecompliceerd over rijtochten te land met aandacht tuinderij. Uitg. Unieboek, f24,90. verleden. Rijk geillu- 'De fantastische avonturen van Wou- breed pu- ter Toeval', Jórn-Peter Dirx met tekenin gen van The Tjong Khing. De fantasti- sche avonturen van een stel kinderen en paar 'zuchtsokken'. Uitg. La Rivière met Duitse keizers. nale geografie voor heden streerd en bestemd bliek. Uitg. Unieboek, f 1£ Uitgever M en P brengt een nieuwe se rie uit onder de titel 'De fijne keuken', met deeltjes over schelp- en schaaldie ren, koken met knoflook, gefrituurde lekkernijen en overschotels. Prijs per boekje f 14,90. Tevens bij M en P verschenen: 'Shake 11' (over mixen zonder alcohol, f 14,90) en 'Doe meer met vers sap' (f 9,90). van Duitssprekend Europa. Het be vatte een aantal weelderige land goederen van de aristocratie, i blijven een traumatisch hoofdstuk vormen, en schimmige herinneringen aan het leven in oude en Voorhoeve, f 22,50. Poëzie In 1945 werd Oost-Pruisen onder fen. Westduitse boekwinkels aantref- de voet gelopen door Sovjetlegers Q -j toen die oprukten naar het hart van vJiaZlge weiuen het instortende Derde Rijk Zesentwintig jaar nadat zij een 'Echolood'. Gedichten van Clyde Lo A Adolf Hitler., Ongeveer 1,4 miljoen schril verslag had geschreven c Njoe. Uitg. Kwadraat, f 15,-. Oostpruisen, onder wie de Dón- de vlucht van haar familie naar de paard door grazige Pruisische den en koele donkere bossen. Zij vertelt hoe zij aan huis Frans leerde van privé-leraren, over excentrieke verwanten en beroemde weekend- gasten als keizerin Auguste Vikto- ria, de vrouw van keizer Wilhelm. Centraal thema van het boek is een liefdevol beleven van de natuur - het vlakke Pruisische landschap van velden, meren en bossen, met hete zomers en sneeuwrijke win- oorlogsmisdaden van haar eigen jassen volk. Zij heeft dan ook totaal geen slaat stoelen stuk, gaat in de banken sympathie voor rechtse groepen krassen ballingen die nog steeds de verloren gegane gebiedsdelen in het oosten als hun eigendom opeisen. De demagogie op jaarlijkse 'con gressen van verdrevenen' leidt met terugkerende regelmaat tot paniek u bij de socialistische buurlanden van sloopt de Bondsrepubliek. "Maar herove- de halte ring is geen doel. Miljoenen mensen loopt, kunnen niet opnieuw verdreven hangt worden", zegt zij. "Trouwens, nu wij een tijdperk van pragmatisme tussen oost en west binnentreden zijn deze grenzen misschien niet meer zo belangrijk, zodat mensen die er echt naar snakken terug te ke ren, gewoon naar hun grond terug kunnen gaan' het leer ruwweg wordt af gestroopt, en plundert ook Uw koffers en Uw tassen. En als de trein, tot het karkas ge- <an bestemming binnen- een stel bebloede voetbal dassen de conducteur vakkundig opge- knoopt. kaartje hun geboorte- vermijdt het uitschot en reist eerste WIL LAMBERT INGE VAN DER BLINK Gravin Marion Dönhoff: Kinderja- 'Bestijg de trein nooit zonder uw va ren in verloren land (Kindzeit in Ost- lies met dromen'. Bloemlezing uit Ne- preussen), uitgeverij Contact, f24,90 derlandse treinverhalcn en-gedichten (Nederlandse uitgave verschijnt dit vanaf 1829. Samenstelling en inleiding najaar). W. Hansen. Uitg. De Bezige Bij, f 25,00.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25