Van Aert maakt naam in Giro s™s;tv Mats Wilander geeft niet thuis h m Olij slager dicht bij eigen record horden Denen delen met Engeland Huybens kiest Leiden Klimtijdrit bevestigiiig van onvermoede kwaliteiten ex-Brabander Brazilië boos op PSV MET HET OOG OP OORT izD-'-rr JiüMultiRent DONDERDAG 8 JUNI 1989 SPORT PAGINA 19 Pas afgesneden in Parijs PARIJS (GPD) Zelfs op'zijn' Roland Garros, waar hij vijf keer in de finale stond en drie hoofdprijzen incasseerde, moest Mats Wilander niet thuis geven. Een onverstoorbare levende muur die bijna geen fouten maakte (Andrej Tsjesnokov) hield de poort naar de halve finales stevig ge sloten, waarmee de sportieve lijdensweg van de 24-jarige Zweed in Parijs gewoon werd vervolgd. Negen dagen lang kon titelverdedi- titel te grijpen. „Motivatie is hier ger Wilander de schijn ophouden nooit een probleem en ik voelde me dat hij de open Franse tenniskam- gelijk goed toen ik het complex pioenschappen zou aangrijpen zijn vormcrisis weer enigszins te bo ven te komen. Maar na tegen achter eenvolgens Carbonell, Perez, Maar in zijn hart moet Wilander Camporese en Duncan als enige het ergste hebben gevreesd. Zelfs kwartfinalist geen set te hebben af- tegen spelers die normaal gespro ken zijn schoenen nog niet mogen vastmaken stapelde de in 1988 zo Tsjesnokov, Wi- onaantastbare allrounder nederlaag de vierde plaats op de wereldrang- Open de lijst gezakte Scandinaviër: 6-4, 6-0, 7-5. Het duel riep onmiddellijk herin neringen op aan 1986, toen Moskoviet verantwoordelijk werd, ging het snel bergafwaarts. Waar de onttroonde Lendl een nieu we drijfveer had en uit was op eer toen de herstel, daar miste de melancholie- «ft KERKRADE (ANP) - Marjan Olijslager heeft zich gisteravond bij internationale atletiekwedstrijden in Kerkrade voorlopig onder de beste 100 meter horden loopsters van dit seizoen geschaard. De vrije val van de Zweedse tennisser Mats Wilander vervolgdë zich bij de Franse titelstrijd. o AFP) ke Zweed de extra inspiratie Wilanders snelste aftocht op zijn positie te continueren. Roland Garros. Met haarzuiver bij de Davis Cup-finale schaaktennis („ik was vandaag nog tegen Westduitsland (verlies tegen beter, agressiever") gunde Steeb en Becker) en op de open Tsjesnokov de Zweedse favoriet Australische, waar Krishnan in de destijds evenmin een set in de derde tweede ronde te sterk was, ging het ronde. Verder bereikte Wilander opvallend mis. Sindsdien is de neer- i de Avenue de la Porte d'Auteuil waartse spiraal geenszins van rich ting veranderd, ondanks het inscha- trainer (Joe Breedlove) en het overschakelen op ander racket. Daarmee denkt ieder jaar minstens de halve finales, tot Tsjesnokov gisteren andermaal kelen zijn illusies verstoorde. De Rus verraste ook zichzelf Wilander met zijn oerdegelijke, ge- Wilander beter te kunnen s duldige tennis vanaf de achterlijn en volleren op Wimbledon, eigen als Borg of Vilas in hun beste dagen, lijk zijn enige doel nog dit s „Wat ik ook probeerde, het liet hem allemaal koud, terwijl alles wat hij deed meteen succes opleverde", sprak de verliezer de waarheid. Tsjesnokov, die aankondigde deel 150.000 gulden al) naar de nabestaanden ramp-slachtoffers zich zelfs niet van de wijs brengen voorwonu u,i nei auei russen toen Wilander in de derrie snelreeks Tsjesnokov - de eerste Russische in 1972 - en Michael Chang. Na zijn Haïti, bleek andermaal dat bizarre in de pers nog steeds niet uitge- partijen Chang op het frele lijf ge werkte knock-out ten koste van schreven zijn. Tijdens een waar fou- Ivan Lendl schaarde de zeventien- tenfestival - beide kemphanen ston- jarige Amerikaan zich gisteren ook den liefst tien keer hun servicebeurt bij de beste vier in Parijs. af - verspeelde de jonge gods- Tegen één van de ongeplaatste dienstige reuzendoder twee match kwartfinalisten, Ronald Agenor uit points, kreeg vervolgens in de tie break van de vierde spelreeks set- point tegen, maar slaagde er op het winderige, druilerige court central alsnog in te zegevieren. De door een buikspierblessure gekwelde Agenor moest Chang na vier sets fe liciteren: 6-4, 2-6, 6-4, 7-6 (8-6). JEROEN TE NUIJL De Nederlandse recordhoudster, die heeft aangekondigd aan haar laatste seizoen op topniveau te zijn begonnen, had afgelopen weekein de in Zürich bij de strijd om de Eu ropese beker voor landskampioe nen met 13,03 al laten zien in goede vorm te verkeren. Woensdagavond was de atlete uit Capelle aan den IJssel weer sneller. In de serie kwam Olijslager, in een voortreffe lijk ritme en fel lopend uit 13,00 se conden. Een tijd, die in het stadion werd aangekondigd als de beste Europe se van dit jaar. Dat bleek een vergis sing want de Roemeense Mihaela Pogaceanu was vorige week in haar land reeds tot 12,81 seconden geko men. In de finale, die laat op de avond bij een voor atletiek bepaald niet ideale temperatuur van rond de tien graden werd verwerkt, kwam Olijslager zelfs tot 12,94. Zij bleef daarmee slechts eentien- de seconde verwijderd van haar na tionale record, dat zij vorig jaar au gustus bij de Ivo van Damme Me morial in Brussel op 12,84 seconden bracht. Cléudia Zackziewicz, de Westduitse die in Seoul het brons op de horden sprint veroverde, was geen partij voor de Nederlandse. Zackziewicz kwam uit op 13,22 se conden. Tijdens de wedstrijden werden de loopsters gesteund door een rugwind van 0,62 meter per seonde. Chang Wilanders eliminatie maakte één ding.duidelijk? de finale op Roland rïijn prijzTngeM"óngevee'; parros zondae wordt fe zoveelste fp makpn botsing van twee spelstijlen. Een de trein- aanva^er (Becker of Edberg) zal 4.34.j verdediger, die i de derde spelreeks met 5-3 voor kwam en drie setpoints op rij kreeg. Motivatie „Ik had er nog alle vertrouwen in, het leek net of de wedstrijd op nieuw begon. Maar hij ving het fan tastisch op, ik deed eigenlijk niet echt mee. Natuurlijk ben ik teleur gesteld. Anders zou ik niet eerlijk zijn tegenover mezelf'. Waarschijn lijk tegen beter weten in had Wilan der zich een goede kans gegeven om in de Franse hoofdstad zijn vierde KOPENHAGEN (Rtr) - Een vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen Denemarken en Enge land is gisteren in Kopenhagen in gelijkspel geëindigd. Barcelo- halve finalist sinds Alex Metreveli LEIDEN Basketballer Erik Huybens heeft gisteren eindelijk de knoop doorgehakt en na een maand wikken en wegen, waarbij de Leiderdorper aanbiedingen kreeg van BVO Alphen, Voor burg en Luba Leiden, gekozen voor het komend seizoen in de promotiedivisie debuterende Lei den. Vorige week kondigden Pe ter Kemp (Voorburg) en Peter ter Haak (US) al hun komst naar Lei den aan. De overschrijvingster mijn sluit maandag. Leiden heeft Utrecht-center Philip Schaftenaar (214cm) niet kunnen overhalen. Schaftenaar laat werk en studie voorgaan. Lei- den-manager Hans Halvemaan zou nog graag een lange man strikken, maar weet dat het aan bod schaars is en de tijd kort. Oranje heeft gisteren zijn eer ste wedstrijd bij het internationa le toernooi in de Griekse hoofd stad Athene met groot verschil verloren van het gastland. Na bij rust al tegen een achterstand van zestien punten te hebben aange keken, liep het verschil uiteinde lijk op tot 23 punten: 82-59. Oranje, dat zich voorbereidt op de strijd om de Europese titel, hield de Europese kampioenen bij tot de negende minuut. Toen had de formatie van bondscoach Harrewijn nog een voorsprong: 16-17. Daarna was er echter nau welijks meer sprake van een wed strijd. Onder leiding van Galis waren de Grieken oppermachtig. Topscorer aan Nederland zijde was Vrind met elf punten. Bij de gastheren kwam Galis tot 31 pun ten. Vandaag speelt Nederland te gen Italië dat woensdag een team van Amerikaanse spelers in Grie kenland met 106-83 (38-53) ver sloeg. Griekenland - Nederland 82-59 (45-29). Scorers: Nederland: Bott- se 4, Emanuels 9, De Waard 0, Van Rootselaar 7, Franke 7, Van Poel geest 9, Houben 1, Hageman 5, Vrind 11, Dam 4, Kuipers 2. Grie kenland: Galis 31. MONTE GENEROSO (GPD) - Alles wat Claude Criquie- lion doet, doet Jos van Aert ook. De 'morele wereldkam pioen' is Van Aerts kopman én leermeester, en, zeg zelf, er zijn slechteren om het vak van beroepsrenner bij te leren. Van Aert is dan wel 26, in het profpeloton komt hij pas kij ken; sinds 1 augustus vorig jaar. Over de streep, Dus had Criquielion hem gisteren in de 18e etappe van de Giro d'Italia, een klimtijdrit over 10,7 km, meege nomen ter verkenning van de Zwit serse puist bij Mendrisio, had hij Van Aert geadviseerd welke spits Gary Lineker opende in de snellingen er moesten worden gere- 26e minuut de score voor de gasten, oud-Feyenoorder Lars Elstrup zorgde in de 56e minuut voor en thousiasme bij de 18.400 toeschou den, en had hij tijdens de lunch e stevige biefstuk voor hen beiden la ten bakken. Toen luttele uren later, in een c door de gelijkmaker achter de dergelopen badkamer van de hemel Engelse doelman Shilton te schie ten. Voor Shilton was de wedstrijd zijn 109e als international, een re cord voor Engeland. De doelman deelde sinds zaterdag de eerste (de lucht blijft van streek boven de Giro), het klassement van de dag werd opgemaakt, bleek Van Aert i kwart minuut sneller te hebben gereden dan zijn Waalse mentor. plaats op die eeuwige ranglijst met Scoorde hij, met zijn 1.32 min achter trimclubje, Zwitersland verloor'gisteravond rangschikking oor eigen publiek in groep 7 van heen naar 'stek' 24. iet WK-kwalificatietoernooi met 0- wie de moeite nam naar de klas van Tsjechoslowakije. Skuhravy seringen van Van Aert te kijken, coorde in de 22ste minuut. De kon constateren, dat hij tonnen aan 'witsers zijn door die nederlaag zo jaarsalarissen achter zich had gela- goed als uitgeschakeld, de Tsjechen ten: Argentin (8 ton), Lejarreta (5' I---1 - ton), Fignon (1 miljoen), Criquielion (6 ton), Anderson (5 ton), Fondriest (8 ton). Hoeveel Van Aert over dit jaar aan inkomsten-belasting moet opgeven, is niet bekend, maar voor veel meer dan een minimumcon tract zal hij zijn diensten niet heb ben aangeboden. Wonderen be staan dus nog, op wielen. Huistra tekent bij ENSCHEDE (GPD) - Pieter Huis tra heeft de knoop doorgehakt en speelt ook het volgend seizoen nog Bekend bij FC Twente. De international zet te na een lange bedenktijd zijn handtekening onder een eenjarig contract en vulde daarmee de optie uuii(_u w die FC Twente op hem had. Dat kring? Maar opeens in de mooie, maar natte natuur van Monte Generoso: „Ik goed gereden? Man, ik heb de hele tijd pijn in m'n maag gehad van die biefstuk, en de versnellingen kon ik ook amper rondkrijgen. Maar ja, ik luister naar den Kriek". Van Aert voelt zelf nog niet aan wat hij kan en niet kan. „Ik zit ook pas een jaar of zes of de fiets, en eigenlijk pas vier jaar een beetje serieus. We hadden thuis met m'n vader een varkensfokkerij en tuinderij in een maatschap. De hele week werken, en daarna was het meer stappen dan aan sport doen. Ja, hoe kom je er dan toch toe: een amateurlicentie, sponsor (Sauna Diana, red.), paar internationale wedstrij- Peter Winnen den, en dan ineens bellen ze je of je soms prof wilt worden". Van Aert had vorig jaar als gastrenner in de Ronde van Joego slavië kennelijk nogal indruk ge maakt op de wielerbazen in België. Hij won er de 'koninginnerit', en kreeg een telefoontje van de 'mana ger' van de Hitachi-ploeg, De Meu- lenaere. Co-sponsor Bosal zocht nog een Nederlandse renner voor nationale Proftour. Luc Suykerbuyk was een 'bekende Nederlander' in vergelijking met Jos van Aert; wie kende de ex-Rijs- bergenaar, buiten de eigen familie- l begin betekent dat de eerder door PSV van een weiücht begeerde aanvaller volgend jaar Derde in de GP Wallonië, en nu iljoen gul- z,jn eerste Giro meteen de op een r een bui- 'beste' Nederlander. Hij verbaast zichzelf nog het meest over. minder dan den kan vertrekken tenlandse club. RIO DE JANEIRO (ANP) PSV-aanvaller Romario zal niet worden geselecteerd voor het Braziliaanse elftal, dat zich moet zien te kwalifi ceren voor de eindronde van het toernooi om de wereldtitel in Italië. De Braziliaanse voetbalbond (CBF) heeft dat besluit genomen, nadat op nieuw een telex uit Eindhoven is binnengekomen waarin Romario geen toestemming wordt gegeven mee te doen aan het oefenduel tegen Portugal en het toernooi om de Copa America. PSV, dat momenteel in Mexico verblijft, is van mening dat Romario momenteel rust nodig heeft. Hij zou wel de kwalificatiewedstrijden van Brazilië mogen spelen. De CFB kon billijken, dat Romario donder dag niet tegen Portugal zou mogen worden ingezet, maar acht de vriendschappelijke duels om de Copa America wel van grote importan tie als voorbereiding. CFB-bestuurslid Calamino wees woensdag zelfs met een beschuldi gend vingertje naar PSV. Volgens hem heeft de weigerachtige houding van de Einhovense club te maken met koude-oorlogvoering. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat PSV het Braziliaanse elftal on der druk wil zetten en het ons met het oog op het WK moeilijk wil ma ken. Tenslotte horen de ploegen van Nederland en Brazilië tot de favo rieten in Italië." Ontdekkingsreis „Ik had het contract al getekend, toen ik nog met De Kimpe (de ploegleider, red.) moest kennisma ken", zegt Van Aert, die al gauw zijn draai in het profpeloton bleek te kunnen vinden. „Die rustige aan loop, gevolgd door die harde fina les, die liggen me beter dan dat ge vlieg vanuit het vertrek bij de ama teurs. Ik was er daar dikwijls na 10 km al vanaf gepierd". Omdat het Waalse klassieker- werk hem bleek te liggen, kreeg hij bij Hitachi meteen een selectie voor zijn eerste Giro. „Een ontdekking- inmiddels reis, heb ik het genoemd. Ik wist dat over de Belgische grens, nabij ik redelijk omhoog kon, maar de Hoogstraten woonachtige Van Aert vraagtekens overheersten". Van maar. Ook hij behoeft nog een leer- Aert geeft toe heel slecht te kunnen proces. En als hij dan in dat 'stage dalen. „In een groep gaat het nóg, jaar', in zijn eerste grote rittenkoers, dan rijdt er iemandvoor je. Maar in meteen op iedereens vizier prikt, de tijdrit naar Riccione heb ik in de dan is 'Kuifje' al een goed eind op afdalinkjes een boel tijd verspeeld, weg. omdat ik me niet door de bochten „In mijn binnenste had ik de stille durfde laten vallen". hoop bij de eerste 30 te kunnen ein- Kwestie van ervaring, denkt de digen, nu kijk ik, met de zware slot- (foto AP) Meersel Dreef, net ritten nog voor de boeg, zelfs al naar de eerste twintig. Ik had ook graag een keer die witte trui van beste neO'prof gedragen, maar die Rus sen zitten me voor". Marktwaarde Jos van Aert hierna ook nog naar de Tour? „Dat zou natuurlijk het mooi ste zijn. Maar ik weet niet of ik er verstandig aan doe. Lichamelijk kan ik het denk ik wel aan, ik voel me eerder sterker worden naar het eind van deze ronde, dan verzwak ken. Maar of men dan niet ineens te veel van me gaat verwachten...?" Hij doelt op zijn met sprongen ge stegen marktwaarde. In de buurt van de 'helden', die hij gisteren klopte, komt hij vanzelfsprekend nog niet, maar naar zijn hand wordt door velen gedongen. Wat moet hij hebben? Ondër anderen Post heeft een vis uitgegboid. „Concreet is er nog niemand gekomen, maar in het peloton wordt heel wat afgepraat. Als ik de Tour doe, wil ik die net zo ontspannen kunnen verkennen als nu de Giro. Maar misschien blijf ik gewoon bij Hitachi, als dat besluit met sponsoring door te gaan". Van Aert was gisteren een cen traalpunt in het gesprek over de rit naar Monte Generoso. Elfde, ruim voor roze trui-drager Laurent Fig non, die bepaald niet had geimpo- neerd in de klimtijdrit: 17e, op 1.10 van de steeds scherpere Andy Hampsten. „Ik haat dit weer", riep hij, toen hij uit de 'wasstraat' was opgedoken. „Het is mijn gevaarlijk ste tegenstander". Voordeel „Daarom had ik zo graag met hem op de Gavia willen duelleren", ver dedigde Hampsten, „ik heb me mijn hele winterse voorbereiding op dat soort duels afgestemd. Zon der die Gavia-rit is Fignon simpel in het voordeel". Hampsten werd derde, achter Luis Herrera, die zijn tweede Giro- etappe won, en de Sovjet Ivan Ivan- ov. Herrera trippelde de 10,7 km af in een milde bui, Ivanov voelde nog de stralen van de zon. Het was voor het eerst, dat de Sovjet aan de op pervlakte trad, in Italië; in de Vuelta had hij zelfs zo verrast, dat hij de be dekte 'complimenten' van Delgado kreeg, maar hier vindt men hem pas rond de 75e plaats terug. Voor Erik Breukink was er één plaats winst: hij passerde de zware Giovannetti en staat nu zevende, op 4.14 van Fignon. Breukink opende sterk, maar voelde in het tweede deel van de race zijn bandjes strem men in de overvloedige regen. Op Fignon ben ik ingelopen, maar een echte aanval zit er met zoveel tijds verschil, vrees ik, toch niet meer PETER OUWERKERK ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease 071-317436 VtMIgingen t«: Voorschoten, Oegstgeei i. Alphen e/d Rijn. Elly van Hulst voor wie Cornelia Bürki als tegenstandster was toege zegd, moest het zonder de concur rentie van de Zwitserse die zich we gens een blessure had afgemeld, doen. De Europese- en wereldkam pioene indoor op de 3000 meter, be hoefde zich, gehuld in een maillot tegen de kou, niet echt in te span nen. Zij won in 4.15,73 en sleepte Marjan Freriks (4.18,68) en Carlien Harms (4.20,06) naar nieuwe per soonlijke records. Hans Koeleman werd ook niet echt tot het uiterste gedwongen. De nationale recordhouder op de 3000 meter steeple chase won de drie ki lometer in 8.02,52. Robin van Hel den, die Nederland in Seoul op de 800 meter vertegenwoordigde, moest kort na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten waar hij studeert, nog zijn meerdere erkennen in Ton Baltus, die de race over twee baan- ronden won in 1.49,49, Van Helden finishte in 0,16 seconde later. Bekerwinst voor Real en Napoli NAPELS (RTR) Napoli heeft gis teren voor 60.000 toeschouwers de eerste wedstrijd tegen Sampdoria in de finale van het toernooi om de Italiaanse beker met 1-0 gewonnen. Voor de gastheren scoorde libero Renica na tien minuten spelen in de tweede helft. Het tweede duel, in Genua, wordt 28 juni gespeeld. Real Madrid heeft gisteren de eer ste stap gezet naar de dubbel, het veroveren van zowel de landstitel als de nationale beker. De 'Konink lijke' versloeg in de eerste halve fi nale-wedstrijd stadgenoot Atletico met 2-0. In de tweede koppeling bleef Coruna in de eigen huis Real Valladolid net de baas: 1-0. Schaakzege Ehlvest ROTTERDAM (ANP) De Sovjet schaker Ehlvest heeft gisteren zijn afgebroken partij uit de tweede ron de van het internationale schaak toernooi in Rotterdam gewonnen. De Joegoslaaf Ljubojevic gaf zon der verder spelen op. Ehlvest had per ongeluk als afgegeven zet opge geven Tf2-a2, de - voor zwart gezien - spiegelzet van Tc7-h7, wat de Sov jetrus bedoeld had. Hoewel de op gegeven zet eigenlijk illegaal was accepteerden scheidsrechter Gijs- sen en Ljubojevic toch de gang van zaken omdat duidelijk was wat Ehl vest van plan was. ADVERTENTIE VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-3100 01 Zonder tanden MONTE GENEROSO - Alan Pei- per, de Australische 'knecht' uit de ploeg-Post, maakt geen deel meer uit van het Giro-peloton. Peiper ver loor een paar dagen geleden, tijdens de koers, een deel van zijn gebit. Toen hij terug reed om het op te pak ken, hadden volgauto's het kapot ge reden. Peiper: „En vanaf dat moment heb ik amper nog vast voedsel kun nen eten. Dat is funest voor een ren ner, die door regen en sneeuw moet rijden. Ik heb geen weerstand meer. Het was beter ermee te stoppen." DONDERDAG 12.00-16.00 Did 1: ARD-Sport extra: Open Franse Tenniskampioenschappen, halve finales vrouwenenkelspel. 12.00-17.15 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschappen en wielrennen (Ronde van Italië). 13.55-14.15 BBC 2: Cricket: Engeland- Australië. 14.00-19.00 BRT 2: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 14.50-15.15 BBC 1: Cricket: Engeland- Australië. 15.15-16,50 BBC 2: Cricket: Engeland- Australië. 16.10-17.55 TV 5: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 17.00-19.15 BBC 2: Cricket: Engeland- Australië. 18.00-19.30 TV 5: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 19.00-19.30 SKY: Motor Sport News. 19 30-20.00 SKY. Surfen: vanuit Hawaii. 20,00-22,00 SKY: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport 22.00-23.00 SKY: Atletiek: Europese clubkampioenschappen mannen in Bel- 22.55-23.25 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschappen. 23.00-00.00 SKY: Indy Cart Races: vanuit 23.05-23.35 Did 1: ARD-Sport extra: Open Franse Tenniskampioenschappen. 00.00-01.00 SKY: Australian Rules Foot ball. VRIJDAG 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: Engeland- Australië. 12.00-17.15 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschappen en wielrennen (Ronde van Italië). 12.00-17.45 Did 2: Die Sport-Reportage: Open Franse Tenniskampioenschappen. 14,00-18.45 BRT 2: Tennis: Open Franse Kampioenschappen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19