Vuilstortplaats bij Valkenburgs Meer Inzetbaarheid Orion - vliegtuigen moet omhoog Belasting in strijd tegen poep Bejaarde (72) snorfietser overleden 'Subtropisch zwembad tegen overlast jongeren' Aanhouding na klopjacht van zes uur PAGINA 18 DONDERDAG 8 JUNI 1989 Aanpassing plan voor inrichting als recreatiegebied VALKENBURG/WASSENAAR - De provincie Zuid-Holland wil in en rond het Valken burgs Meer enkele grote stortplaatsen inrichten, die later een recreatieve bestemming krij gen Het meer moet voor de zandwinning verder worden uitgediept, waarna 'ongerijpte' bagger in het meer wordt gestort. Tussen de Hogeboomseweg in Wassenaar en het Valken burgs Meer wil dc provincie verder een grootschalige stortplaats van 25 hectare voor bouw- en sloopafval aanleggen. Wanneer de voorstellen van gede puteerde staten worden uitgevoerd, betekent dat een drastische aanpas sing van het plan om het Valken burgs Meer binnen enkele jaren in te richten als een groot recreatiege bied. "De provincie moet echter op korte termijn plaatsen vinden voor de stort van bagger, grof-huisvuil, vliegas, afvalslakken en verontrei nigde grond. Daarbij hebben we ge zocht naar lokaties waar de stort plaatsen later als recreatiegebied kunnen worden ingericht", ver klaart voorlichtster E. Gunzing de keus voor het Valkenburgs Meer. In de Ommedijkse Polder tussen Valkenburg, Leiden en Wassenaar liggen nu al twee zandwinplassen. In de grootste plas mag de kalk zandsteenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom nog tot ten minste 1996. en mogelijk nog langer, zand winnen. In de tussenliggende perio de zou de provincie stap voor stap het terrein als recreatiegebied gaan inrichten, te beginnen bij de kleine plas aan de Ommedijkseweg. In dat gebied moeten een surf- en zonne- strand, een smalspoormuseum, een smalspoorbaan, een horecavoorzie- ning en een groot parkeerterrein ko- De provincie meent dat de zandwinning de komende jaren ver der kan worden uitgebreid zonder dat de huidige recreatie gevaar loopt. Het meer zou dieper kunnen worden gemaakt, waarna later in de plas zogeheten ongerijpte bagger wordt gestort. Deze 'verse' bagger uit binnenwateren wordt dan met schepen via de Oude Rijn aange voerd. Tussen de Oude Rijn en de bodem van het meer wordt een persleiding aangelegd. De provinci ale ambtenaren, die meer lokaties hebben onderzocht, concluderen dat het Valkenburgs Meer 'zeer wel bruikbaar is voor het bergen van on gerijpte bagger'. Volgens de provincie woord voer ster hoeft het storten van de bagger geen bedreiging te vormen voor het zwem- en surfwater. Net als bij het storten van bagger in het Braasem- mermeer zal het waterloopkundig laboratorium een onderzoek instel len naar de situatie in Valkenburg. Juist omdat de bagger diep wordt gestort, wordt niet verwacht dat het water aan de oppervlakte wordt ver vuild. Stortplaats Daarnaast wil de provincie na 1995 ook een grote afvalstortplaats in de nabijheid van het meer realiseren. De heuvels met huisvuil kunnen la ter worden betrokken bij het recrea tiegebied. Dat het landschap met weilanden zo drastisch wordt ver anderd, is volgens de provincie geen belemmering voor de plan nen: "Gelet op de aanwezige duinen kunnen de heuvels juist een verster king van het landschap betekenen". De provincie grijpt de aanwezig heid van de huisvuilstort van de ge meente Wassenaar aan de Hoge boomseweg aan om te pleiten voor uitbreiding van de stort. Dit in rela tie tot de recreatieve ontwikkelin gen rond de zandwinputten in de Ommedijksepolder. Het gebied heeft een agrarische bestemming en moet als 'groene buffer' dienen tussen Leiden en Wassenaar. De ge meente heeft geen concrete plan nen om het gebied te veranderen. Gedacht wordt aan een beperkte stort voor een specifieke afvalstof. Wanneer ook de Ommedijksepol der bij de ontwikkelingen wordt be trokken is een grootschalige stort plaats mogelijk. Gedeputeerde Sta ten geven de voorkeur aan een grootschalige stort tussen de Hoge boomseweg en het Valkenburgs Meer. Slechts wanneer er zeer ern stige milieubezwaren tegen deze De belt in Wassenaar moet met 25 hectare richting Valkenburgs Meer rechtsbovenworden uitgebreid voor de stort van bouw- en sloopafval. <foto Wim Dijkman) stortplaats zijn, is de provincie be reid deze lokatie te heroverwegen. Op middellange termijn, tussen 1995 en 2005, zou de stortplaats in gebruik moeten worden genomen. In de Ommedijkse polder is 80 hec tare beschikbaar, maar voorlopig wordt gedacht aan 25 hectare. Ongelukkig "We zijn daar niet gelukkig mee. Een uitbreiding van de huidige stortplaats met 25 hectare is gigan tisch. Uit verkeers- en recreatief oogpunt gezien is het beter met de stortplaats op de huidige voet ver der te gaan, dan de belt uit te brei den", zo reageert voorlichter Is- sendonk van de gemeente Wasse naar op de plannen. Volgens hem zal het enorme pro blemen geven wanneer een stroom van vrachtwagens via de Hoge boomseweg naar de stortplaats rijdt. "In feite is die weg een recrea tief fietspad. Daar kan je echt niet meer autoverkeer toestaan. We wil len ook al zoveel mogelijk het sluip- verkeer van de parallelweg langs de snelweg weren. Een enorme vuil- stort doorkruist deze ontwikkeling. Ook de ontwikkeling van het meer als recreatief gebied wordt geblok keerd. Mensen gaan echt niet meer naar het meer wanneer ze uitkijken op en in de stank van een enorme vuilnisbelt zitten". Burgemeester C. Sinke van Val kenburg is nog niet op de hoogte van de vuilstortplannen. Wel heeft hij kennis genomen van het voor stel voor de baggerstort. Een stand punt is nog niet ingenomen. Sinke wil het plan noch goed- noch afkeu ren. "Niemand is blij wanneer er in zijn gemeente een baggerstort komt, maar de provincie moet toch ergens met dat spul heen. De moge lijkheid om bagger in het Valken burgs Meer te storten moeten we nog onderzoeken". ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente Alphen wil het hondepoep- probleem in de gemeente aanpak ken en overweegt daarvoor een ver hoging van de hondenbelasting. De dienst openbare werken heeft in een nota over dit probleem een aan tal suggesties gedaan om de honde- poep in de stad terug te dringen. Een van de mogelijkheden is het uitbrengen van een nieuwe honden- kaart waarop staat aangegeven waar honden mogen worden uitge laten en waar een aanlijngebod van kracht is. Ook wordt bekeken of er nieuwe plekken kunnen worden aangewezen waar Alphenaren hun de honden kunnen uitlaten, zoals uitlaatweiden en bermen aan de rand van woonwijken. Een andere mogelijkheid is het aanstellen van een speciale milieu- wachter voor het toezicht op de na leving van de regels. Een bijko mend voordeel van zo'n functiona ris is dat hij ook kan worden belast met de controle op vandalisme en het milieu in het algemeen. De gemeente wil ook bekijken hoe de ervaringen zijn in gemeen ten waar hondenbezitters verplicht zijn een schepje bij zich te hebben om de poep op te r PvdA-defensiespecia]ist Henk Vos stelt voorwaarde aan staatssecretaris Van Houwelingen DEN HAAG Het voortbe staan van het marinevliegveld in Valkenburg is niet in het ge ding. De functie blijft ongewij zigd. Het punt waar alles om draait is, dat de inzetbaarheid van de 13 Orion-gevechtvlieg- tuigen hoger moet zijn dan waarvan nu sprake is. door Jan Westerlaken Met die woorden reageert PvdA-de fensiespecialist Henk Vos op het rapport van Maynard International Management Consultants in Breda. Maynard komt tot de conclusie d. er een nieuwe organisatiestructuur moet worden opgezet voor de on derhoudsdienst van het vliegveld Dit leidt tot een herschikken van het personeelsbestand. De vaste ka mercommissie voor defensie buigt zich op 21 juni over het standpunt dat Maynard verkondigt. Henk Vos noemt de conclusies hard. Het kamerlid: "Staatssecreta ris Van Houwelingen mag dan wel zeggen dat dit bewust is gedaan om de mensen tc laten schrikken. Maar ik zeg op mijn beurt dat het effect dan helemaal weg is. Het wil er bij mij niet in dat Maynard de situatie overdrijft om de mensen williger te maken. Maynard heeft precies ge schreven wat er aan de hand is: het duidelijk belichten van wat eraan schort op het vliegveld. De staatsse- cretaris interpreteert dat verkeerd". Want wat doet Van Houwelin gen? Hij betrekt het personeel van het vliegveld in Valkenburg bij de organisatie. Henk Vos: "Maynard zegt hele positieve dingen over het personeel. Geeft het zelfs een pluim. De mensen hebben hun goe de wil getoond, zijn altijd gemoti veerd. Maar de liefde kan niet van één kant blijven komen. Tegenover die gemotiveerdheid van het perso neel moet wel een goede organisatie staan". Afschuiven Juist daar mankeert het aan, merkt Maynard in zijn rapport op. Het PvdA-kamerlid benadrukt dat de staatssecretaris van defensie en nie mand anders verantwoordelijk is voor de organisatie op het vliegveld. "Wat Van Houwelingen nu doet is een zwaktebod. Maynard heeft in zijn onderzoek het personeel er he lemaal niet bijgehaald. De staatsse cretaris probeert op die manier de verantwoordelijkheid voor de orga nisatie van zich af te schuiven. En dat is nou net iets wat hij fiiet moet doen". Een groot vraagteken zet Vos bij het feit waarom het zo lang heeft ge vraag wat er allemaal is misgegaan en wat er nu moet gebeuren. Na tuurlijk, er zijn dingen fout gegaan, maar er is best nog wat te repareren. Alleen, ik heb dat al eens gezegd, waarom heeft het drie jaar geduurd voor er een reactie kwam op dat wat de Rekenkamer heeft geconsta teerd. Als je hét mij recht op de man af vraagt, dan vind ik dat Maynard tenminste twee jaar geleden al op dracht had moeten krijgen om de organisatie op Valkenburg te on derzoeken". Bezuinigen en de inzetbaarheid van de 13 Orions. Die inzetbaarheid van de vliegtuigen zou hierdoor in het gedrang kunnen komen. Henk Vos: "De goede wil van het perso neel heeft ertoe bijgedragen dat de Orions inzetbaar waren. Ik durf daarom te zeggen maak gebruik van die motivatie en steek die in een verbeterde organisatie. Dat leidt on getwijfeld tot een verbeterde inzet baarheid van de vliegtuigen. De jon gens zijn bereid om de 100 met zo hard mogelijk te lopen. Maar als de leiding tien centimeter water op de baan laat staan, dan lukt dat niet". HILLEGOM - De 72-jarige J. Beu- tick uit Hillegom is gistermorgen bezweken aan de verwondingen die hij maandagmiddag had opgelopen bij een ongeval op de Weerestein- straat in zijn woonplaats. De man werd op straat aangetroffen naast zijn snorfiets. In kritieke toestand werd hij opgenomen in het Spaar- neziekenhuis in Heemstede, waar hij gisteren overleed. Het is de poli tie nog altijd volstrekt onduidelijk of de man ergens tegenaan is gere den of dat hij ortiver gereden is door een auto. Getuigen hebben zich niet gemeld. Grote bouwplannen in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER (ANP) - Er komt een onderzoek naar de mo gelijkheid om ten westen van Hoofddorp 12.000 nieuwe wonin gen te bouwen. Dat hebben burge meester en wethouders van de ge meente Haarlemmermeer gister middag meegedeeld. De grootscheepse woningbouw plannen worden onderzocht op ini tiatiefvan de rijksoverheid. In over leg met de provincie Noord-Hol land en Haarlemmermeer heeft het Rijk laten weten dat er na 1995 in de poldergemeente volop moet wor den doorgebouwd. Haarlemmermeer is op dit mo ment al groeigemeente. Tot 1995 worden er 10.000 nieuwe woningen gebouwd rond Hoofddorp. De ge meente wil dat bij de studie naar de nieuwbouwmogelijkheid ook het gebied bij het dorp Nieuw Vennep wordt betrokken. De nieuwe wo ningen zouden ook zijn bestemd op Schiphol werken. De Orion 301 op Vliegkamp Valkenburg. duurd alvorens Maynard werd inge schakeld om een onderzoek naar de organisatie op het vliegkamp te doen. "Al in 1986 liet de Rekenka mer weten dat daar eens naar moest worden gekeken. Bijna drie jaar heeft het geduurd voor dit rapport op tafel lag. Ik zou wel eens willen weten wat daar achter zit en zal er zeker naar informeren. Het is best mogelijk dat defensie eerst naar het vliegkamp De Kooy in Den Helder heeft willen kijken waar eveneens een reorganisatie heeft plaatsgehad. Dat is een goede reden, maar het blijkt nergens uit. Indien dit niet zo is, tja, dan heb je drie jaar laten schieten. Ik vind dat raar. Zoiets kost alleen maar geld". Vos haalt aan dat er voldoende is aangetoond dat er iets aan de orga nisatie in Valkenburg moet worden gedaan. "De staatssecretaris is dat niet alleen verplicht tegenover de Tweede Kamer, maar ook tegen over het personeel van het vlieg veld. Zowel tegenover de mensen die uiteindelijk blijven als tegen over hen die weggaan. Iedereen heeft recht om te weten welke per spectieven zij hebben". Het PvdA-kamerlid houdt goed in de gaten welke invloed de overleg organen op de reorganisatie van het vliegveld Valkenburg hebben. Vos: "De grote baas, defensie, heeft geen kans gezien om een goede organisa tie op poten te zetten. Maar zij heeft wel de beschikking over personeel dat van goede wil is. Het is niet al leen een kwestie van fatsoen als je die mensen bij het overleg betrekt. Ik ben van mening dat zij een betere kijk op de hele zaak hebben dan de leiding". De klacht die in Valkenburg wordt gehoord is dat het vliegkamp geen eigen budget heeft. Alles wordt in Den Haag bestierd. Henk Vos: "Kijk, dat is een zaak waar we zeker met elkaar over moeten pra ten. Laten we de voor- en nadelen daarvan maar eens op een rijtjé zet ten. Als blijkt dat een eigen budget ertoe bijdraagt dat Valkenburg op timaal zijn diensten kan verlenen, dan is het zonder meer de moeite waard daarover te praten. Nu is een wijziging van de organisatiestruc tuur aan de orde, dus moet er nu óok over worden gesproken. Zeker met de gedachte in het achterhoofd dat de leiding van het vliegveld met enige nadruk om een eigen budget heeft gevraagd om beter te kunnen functioneren. Wat mij betreft valt daar zeker over van gedachten te wisselen. Ik voeg er wel direct aan toe dat de zaak controleerbaar moet blijven. Tenslotte zijn het belasting gelden waarmee wordt gewerkt. In dat kader heb ik als kamerlid ook mijn verantwoordelijkheid". Reorganisatie Vos heeft dan nog wel geen lijnen uitgezet hoe de nieuwe organisatie op Valkenburg er uit moet zien, toch heeft hij zijn ideeën daarover. Het kamerlid: "We moeten kijken naar welke taken er moeten worden uitgevoerd en vervolgens bepalen hoeveel mensen je daarvoor nodig hebt. En welk niveau zij moeten hebben. Ik ben, wat dit betreft, wat afwachtend, omdat de staatssecre taris heeft aangekondigd nog deze maand met een voorstel tot reorga nisatie op tafel te komen. Eigenlijk verwacht ik daarover vóór 21 juni te kunnen beschikken. Dan kun je tenminste met elkaar praten over de ALKEMADE - De bouw van een subtropisch zwem bad is wellicht een oplos sing voor de problemen die worden veroorzaakt door een groepje jongeren bij de sporthal De Tweesprong in Roelofarendsveen. Dankzij die attractie zouden ze zich niet langer op straat hoeven op te houden. WD-wet- houder L. Beelen zei dat tij dens de vergadering van de commissie welzijn naar aanleiding van opmerkin gen van het burgerlid L. Castelein. Volgens Caste- lein veroorzaken de jonge ren, zowel binnen als bui ten de sporthal moeilijkhe den. Buiten verhinderen ze anderen de toegang en in de kantine roepen ze weer stand op bij de sporters die na afloop van hun wedstrij den nog wat willen drin ken. "De beheerder van de kantine is bereid om de jon gelui te gedogen, maar dat valt slecht bij de sporters", aldus Castelein. Volgens wethouder Beelen is spra ke van een oud probleem. "Bij de vorige kantinebe heerder gaf het ook proble men". Het samenscholen buiten heeft de gemeente trachten te voorkomen door het plaatsen van een bordje met de tekst 'Verbo den toegang voor onbe voegden' op het plein voor de sporthal. Dat heeft ech ter geen succes gehad. De overlast verplaatste zich naar de openbare weg. Volgens WD-raadslid A. van de Bogaard die vlak bij de sporthal woont, valt het buiten allemaal wel mee. "Wat er binnen gebeurt, daar heb ik geen zicht op". Hij stelde Castelein voor om het probleem eens aan de orde te stellen binnen het overkoepelend orgaan van de Alkemadese vereni gingen, de SJA, waarvan Castelein voorzitter is. Castelein ziet daar even wel weinig in: "Deze jonge ren sluiten zich moeilijk aan bij een vereniging". Hij betwijfelt of het beschik ken over een eigen onder komen voor deze jeugd nu wel de juiste oplossing is. Beelen zegde toe nog eens in de commissie sport en jeugdbedrijf, dat De Tweesprong beheert, aan te orde te stellen welke oplos sing voor de problemen kan worden bedacht. Supporters wèl in de prijzen, voetballers niet ZEIST - Ondanks de steun van de 'luidruchtigste en leukste' aanhang is het team van De Schakel uit Leimuiden er gister middag niet in geslaagd om de finale te bereiken van het Ne derlands kampioenschap voet bal voor basisscholen. Op de velden van het KNVB-sportcen- trum in Zeist kwam de ploeg in de strijd van de afdelingskam pioenen niet verder dan de der de plaats in de poule. De 42 sup porters van De Schakel vielen wèl in de prijzen. Zij ontvingen vijfhonderd gulden omdat zij de beste aanhang vormden. LISSE/SASSENHEIM - Na een klopjacht van zes uur in Sassen- heim en Lisse zijn vanmorgen uit eindelijk drie Haarlemmers aange houden die worden verdacht van enkele inbraken in Haarlem, dief stal van een auto en doorrijden na een aanrijding. Bij de klopjacht heeft de speurhond 'Viccie' een pro minente rol gespeeld. Vannacht om half drie reed een auto enigszins merkwaardig door Lisse. Bij de Parklaan in Sassen- heim wist de Lissese politie de auto tot stilstand te brengen. De wagen was aan de voorzijde zwaar bescha digd als gevolg een recente aanrij ding. De drie inzittenden hingen een onsamenhangend verhaal op. Nog voordat de politie de drie kon aanhouden, zetten zij het op een lo pen. De twee agenten raakten al spoedig het spoor bijster omdat de verdachten ieder een andere kant op gingen. De assistentie van andere korp sen werd ingeroepen, waarna de wijk in Sassenheim werd afgeslo ten. De speurhond leidde de agen ten naar de eerste verdachte, een 19- jarige Haarlemmer, die op het dak van een bedrijf aan de Abelborst van Leeuwenlaan werd aangetrof fen. Een uur later werd de tweede man gezien. De hond drong de man, een 17-jarige Haarlemmer, in het nauw waarna hij werd aangehou den. De derde man bleef spoorloos, waarna de klopjacht werd afgebla zen. Rond half zeven werd hij echter op de Heereweg bij Lisse gezien op een gestolen nets. De man vluchtte lopend de bollenvelden bij Dever in. Opnieuw werd een zoekactie ge start, maar de hond raakte al snel het spoor bijster. Na anderhalf uur staakte de politie de zoektocht. De klopjacht door twaalf agenten uit de bollenstreek en Haarlem had ook de aandacht van omwonenden getrokken. Een van hen belde om half negen de politie omdat hij een 'verdachte man' aan de Vennestraat had gezien. Deze 19-jarige Haarlem mer bleek inderdaad de derde ver dachte te zijn. Hij werd op straat aangehouden. De drie mannen zijn inmiddels overgedragen aan de Haarlemse politie, die een nader on derzoek instelt naar de autodiefstal, de aanrijding en inbraken waarvan de buit in de auto werd aangetrof fen. zomerschildercursus in Ex pressie 70, tot 16.00 uur. avond-wandelvierdaagse, start 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. orgelconcert in de Oudshoorn- se kerk. aanvang 20.15 uur. balletuitvoering leerlingen Ex- 70, aanvang 20.00 uur, pressie Parkthe lustrumuitvoering Alphens mannenkoor en Con Brio, aan vang 20.00- uur in de bovenzaal Boskoop avond-wandelvierdaagse, ver trek vanaf het Gouweplein tussen 18.30 en 19.00 uur. Koudekerk kermis in het Hofstedepark, met balonnenwedstrijd, vanaf 16.00 uur. Leiden avondwandelvierdaagse, start 18.00 uur bij kantine van w VTL. uitvoering van 'Oolce di Sposa', door Muziektheater Lak, aanvang 21.00 uur in de parkeergarage van het Lak-Theater, Cleve- ringaplaats. verkiezingsbijeenkomst met kamerleden van 066 in het Anto- nius Clubhuis aan de Mare, met Hans van Mierlo e.a., aanvang CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30-14.15 uur en 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 9 JUNI Alphen balletuitvoering door leerlingen Expressie 70, aanvang 20.00 uur Koudekerk kermis in het Hofstedepark met optreden 'Die Waldbrückner Musi- kanten', van 19.30 tot 22.30 uur. Leiden parkeergarage Lak-Theater Cleveringaplaats. Muziektheater LAK 'Oolce di sposa', Aanvang 21.00 uur. Woubrugge officiële opening verzorgings huis Woudsoord, om 15.00 uur. kanaalweg, aanvang 09.30 i maai-en hooidag IVN, Spijker boor aan de Compierkade, van 09.30-15.30 uur. Tricia The Boogies in het Kasteel, aanvang 21.00 uur. activiteitenmarkt Rehoboth- school, schoolplein Immanuèl- mavo, aanvang 09.30 uur. dag van het kind, scholenge meenschap Bospark van 14.00 tot 18.00 uur. voorjaarsconcert Rijnlandse Orkestvereniging in De Bron, aan vang 20.15 uur. Leidse Schouwburg, ballet school Lucette Bletz 'Een reis om de wereld', aanvang 19.30 uur. Bodegraven majoretten solistenwedstrijd, de Sporthoeve, Vromade 1, aan vang 10.00 uur. The Funhouse in jongerencen trum Stek aan de Dorpsstraat, aanvang 21.00 uur. Koudekerk kermis in het Hofstedepark met poppenkast, langslaapwedstrij- den en vuurwerk. Leiden Sint en Dick Dolman PvdA bren gen een bezoek aan Leiden, aan komst 10.00 uur op de hoek van 't Gangetje en de Breestraat. Inok Paek en Keith Howard ge ven een uitvoering van moderne Volkenkunde Steenstraat. Groenoordhallen vlooien- parkeergarage LAK-theater Cleveringaplaats, Muziektheater LAK met "Dolce di sposa', aan vang 21.00 uur. Droomfabriek, Concert Buzz Buzz en de Strippenkaarten, aan vang 23.30 uur. Sterrenwacht, milieu bijen- markt met demonstratie van oude ambachten. 10.00 tot 16.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18