'Bieromzet stuk lager, maar melkverkoop slaat records' Straf tegen Leidse gokker gehandhaafd Veranderde gewoonten sportende studenten Skateboardbaan bij de Kloosterpoort verhuist Wethouder Tesselaar bestuurslid De Beuk 8 J U N1 1989 LEIDEN Burgerlijke Stand REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Kunstkop Laten we eerlijk zijn: wethouder Kuijers is nou niet bepaald het ty pe bestuurder dat van aanpakken weet. Een keurige man, daar niet van. U kent dat type liberaal wel: altijd een ordentelijke scheiding in het haar, een net pak met bij passende stropdas en een flinke biefstuk onder de kin. De beste man gaat over de meest uiteenlo pende zaken als volksgezond heid, kunst, hondepoep en het groen in de stad. Een veelzijdige portefeuille heet dat in politiek jargon. Het zit Kuijers de laatste tijd niet mee. Een meerderheid in de gemeenteraad heeft veel kritiek op het cultuurbeleid. Zo schilder de CDA-leider Walenkamp de cultuurwethouder onlangs af als de belichaming van alles wat fout gaat. Met name met de vervaardi ging van een cultuurnota wilde het maar niet vlotten. Die traag heid zal u niets verbazen als u hoort hoe het gesteld is met de komst van één enkel kunstwerk je. Het zal zo'n drie jaar geleden zijn dat het college van burge meester en wethouders besloot dat er kunstwerk moest komen aan de Hooglandse Kerkgracht. Niet dat er haast bij was. Maar drie jaar later is toch het nodige gepasseerd en bestaat er eigenlijk nog steeds geen duidelijkheid, niet over wie het gaat maken en niet over wat het moet voorstel len. Vooropgesteld de vraag of het beeld überhaupt iets moet voorstellen. Vorig jaar plaatste de gemeente wel een oproep in het beeldende- kunstbulletin dat alle kunste naars in Nederland ontvangen, zo doet gemeente-ambtenaar Van der Lee voor ons uit de doeken. De kunstcommissie van de ge meente, de zogeheten Kommissie Percentageregeling Kunstop drachten, had daarvoor in grote lijnen beschreven wat van het kunstobject wordt verwacht. Kunstenaars werden in de adver tentie uitgenodigd documentatie over recent werk naar de gemeen te te sturen. De commissie selec teert uit het ingezonden materiaal één kunstenaar en adviseert het college van B en W de uitverko rene opdracht te geven een schetsontwerp voor een kunst werk te maken. Als dit schetsont werp in de smaak valt volgt het advies aan B en W een definitieve opdracht te verstrekken en klaar is Kees. Zo zou het behoren te gaan. Maar u begrijpt wel: voordat er ook maar één knoop wordt door gehakt gaat Jan en Alleman zich er mee bemoeien: de commissie zus en de commissie zo, en gaat u maar door. Zo wilde de commis sie stedelijke vormgeving dat de kunstenaar twee vroegere Leidse hoogleraren zou verbeelden (theologen, want dat staat zo aar dig vlak bij de kerk), het college van B en W had een voorkeur voor Gravin Ada (God mag weten wie dat is), de raadscommissie cultuur en de percentagecommis sie wilden een vrije opdracht. Uiteindelijk besloot het college van B en W, in samenspraak met de raadscommissie, dat er op de Hooglandse Kerkgracht in elk ge val een vrouwelijke, historische figuur moet komen dat vervaar digd moet worden door een vrou welijke kunstenaar. Kijk, het hoeft nu niet per se een mond- en voetkunstenares te zijn, maar het college is wel tot de slotsom geko men dat er genoeg heren zijn ge weest die andere heren in brons hebben gegoten en dat nu maar eens een vrouwspersoon op de sokkel moet worden gehesen. We zijn er nog steeds niet, want de Kommissie Percentagerege ling Kunstopdrachten is vervol gens tot de conclusie gekomen dat zich onder de kunstenaars die zich gemeld hebben weliswaar een aantal mensen met grote kwa liteiten bevindt maar dat er toch te weinig dames bij zijn die de op dracht aankunnen. Met andere woorden: de commissie vindt dat er te weinig keus voor ze is. Als het gemeentebestuur nu eens het budget van 60.000 gulden zou ver hogen dan zouden er vast wel meer kunstenaars reageren, dacht men. Zo gedacht, zo gedaan. B en W hebben besloten nog eens 40.000 gulden uit één of ander potje te lichten om het budget op te krik ken naar een ton. Een herhaalde oproep in het beeldende-kunste- naarsblad is daarvan het gevolg. Daarna volgt een hernieuwde se lectieprocedure. Zegt u nu zelf: verbazingwekkend is het toch niet dat Kuijers een kunstkop krijgt van de geschilderde proce dure en aan niets anders meer toe komt? Als u het ons vraagt gaat er nog wel een revisiebeurt van Van der Werf overheen voordat dat beeld je op de Hooglandse Kerkgracht staat. Elles Jaren geleden had de studenten vereniging Minerva nog een zusje dat woonachtig was aan het Ra penburg: de Vereniging van Vrouwelijke Studenten Leiden (WSL). Elles werden ze ge noemd. U begrijpt wel: keurige, kakkineuze meisjes (plooirok, pennyshoes) die u met een gerust hart op de thee had kunnen stu ren bij Margaret Thatcher. U zult ons niet horen zeggen dat er te genwoordig geen keurige meisjes bij de studentenvereniging rond lopen, maar het is toch wat alle maal verwaterd. Onlangs werd de Stichting Ge velsteen WSL opgericht met de bedoeling geld bijeen te vergaren voor een gevelsteen die zou moe ten worden ingemetseld in het voormalige WSL-gebouw aan het Rapenburg 65. Om de herin nering levend te houden zullen we maar zeggen. Daartoe werden alle oud-leden van de WSL aan geschreven, en dat zijn er nogal wat. Zelfs onze koningin is lid ge weest van de vrouwelijke studen tenvereniging. De Stichting Gevelsteen be sloot ook het gemeentebestuur om een subsidie te vragen, maar heeft van het college van B en W nul op het rekest gekregen. Naar verluidt zou het college hebben gedacht dat deze vooraanstaande kaste wel een veertje weg te bla zen heeft en dus ook de benodig de 15.000 gulden bijeen kan bren gen zonder daarbij op de overheid leunen. Zal best zo zijn, maar erg scheutig zijn ze in die kringen LEIDEN - Gehuwd: P.M. Laboyrieen I.H.M. van Laarhoven, P.A. Duk en M.H.G. van Veen, P.L.S. Klemann en S. van den Berg, J.C. Dub- belaar en M.A. van der Zeeuw, J.Z. Bakhtali en B.A.H.M.G. van Benthem, H.A. Cramer en L.J.M. Cornelissens. L H. Janssen en J.M.C. van den Berg, R.S. Sterk en M.W. Lexmond, J.S. Rienksma en L.H. Meyer, R. Huismann en A. Bavelaar. J. de Vos en M-.H. van der Wal, M.J.W. Baan en J.A. Bos. R.G. van Tongeren en G.M.J. Kromhout, J.B. de Jong en K.M. Mentink. W.H.G. Janssen en W.M. Diepen- broek, S. Dijkstra en DJ. den Boef. LEIDEN/DEN HAAG - De Leide- naar die 130.000 gulden had verdui sterd om gokschulden te betalen, is ook in hoger beroep veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De man had zich geld toegeëigend van de Vereniging van Eigenaren Mozartlaan 101-163 en van zijn schoonvader. Ook was de man bij een ruzie zijn vrouw naar de keel ge vlogen. De Leidenaar (40) was in hoger beroep gegaan omdat hij de straf die door de rechtbank was uitgespro ken, te hoog vond. Het gerechtshof heeft de straf echter gehandhaafd. T entoonstelling Minerva ontsluiert' Ook het Links-Leidenraadslid J. Laurier meent dat in dit soort zaken de grootst mogelijke openheid moet worden betracht om de schijn van belangenverstrengeling te ver mijden. Hij was, evenals andere le den van de gemeenteraad, niet op de hoogte van de dubbelfunctie van de PvdA-wethouder. LEIDEN in het Leidse Gemeen tearchief is van 27 juni tot en met 12 juli de tentoonstelling 'Minerva ont sluiert' te zien. Aanleiding voor de expositie is het 35ste lustrum van de studentenvereniging. Tijdens de tentoonstelling zijn gebruiksvoor werpen van Minerva te zien zoals linten, zegels, zilver en prenten. De expositie is geopend 'op dins dag tot en met vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur in het Gemeentearchief aan de Vliet. LEIDEN - "Tegen sluitings tijd zat de kantine vroeger vaak nog vol met drinkende studenten, die je vervolgens het gebouw uit moest zetten. Maar de bieromzet is de laatste jaren dramatisch ge kelderd, terwijl we records breken wat betreft de ver koop van melk", zegt K.J. Nuis, hoofd lichamelijke vorming en sport bij de Leidse universiteit. Na stortvloed aan klachten uit de buurt LEIDEN De omstreden skate boardbaan bij de Kloosterpoort verdwijnt, als alles meezit over twee weken, naar de plek van de voormalige kinderboerderij aan de Ir. Driessenstraat. Omwonen den, buurtvereniging Pancras- Oost en de gemeente zijn het er over eens dat het apparaat op zijn huidige plek voor vooral de direct omwonenden teveel overlast ver oorzaakt en dat wat dat betreft van een mislukt experiment spra ke is. Tot verplaatsing werd gister avond besloten in de vergadering van de projectgroep Pancras- Oost. De skateboardbaan hoeft de wijk van de bewoners beslist niet uit, zo werd duidelijk, omdat die in een grote behoefte blijkt te voorzien. De buurtvereniging wil wel dat er in de wijk een kleine tweede skateboardbaan komt waar dan de kleinere kinderen in de buurt gebruik van kunnen maken. Die worden volgens omwonenden namelijk door de oudere jeugd, die van heinde en ver op de 'mini- ramp' afkomt, van de huidige baan afgeschopt als zij er gebruik van willen maken. Mogelijk komt die tweede baan ook in de Ir. Driessenstraat. De dertien bewoners van het studentenhuis aan de Hooigracht 12 zwaaiden gisteravond tijdens de vergadering met een concept bezwaarschrift omdat zij van het lawaai van de skateboardbaan en meer nog de skaters zelf stapeldol worden. Michel Capel somde na mens hen de bezwaren op: beledi gingen aan het adres van buurtbe woners, vernielingen, de baan wordt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gebruikt, overlast van brommers en radio's en de aan wezigheid van soms wel veertig skaters tegelijk. Ook universitair Kinderdagverblijf Kattekop aan de Hooigracht kampt met soort gelijke problemen. Omdat slechts twee kinderen gelijktijdig van de baan gebruik kunnen maken, verdrijft de rest de wachttijd met vervelend ge drag, stelde hij. Bovendien is er met zo'n duo-speeltuig van een volwaardige speelvoorziening voor 'de' jeugd in de wijk geen sprake. Voorts nemen de bewo ners het de gemeente kwalijk dat de baan er van de één op de ande re dag stond zonder dat daarover vooraf overleg was gepleegd. De omwonenden stelden het Katoenpark als alternatieve plek voor de baan voor, maar volgens de buurtvereniging is het vanwe ge het verkeer voor kleinere kin deren te gevaarlijk om daar naar toe te gaan. Leo Meijer van de ge meentelijke directie stadsbeheer zegde toe de mogelijkheden voor verplaatsing zo snel mogelijk te onderzoeken en sprak de ver wachting uit dat de omwonenden binnen twee weken van de over last zijn verlost. Bij verplaatsing is het overigens nog wel de vraag of de randverschijnselen dan ook achterwege blijven. Verbazingwekkend is het niet dat cultuurwethouder Kuijers een kunstkop krijgt van de procedures op zijn afdeling. Het oprichten van één enkel kunstwerkje aan de Hooglandse Kerkgracht duurt al jaren. doorgaans niet als er een steentje bijgedragen moet worden. Dat in metselen lukt wel, denken wij. Maar gevreesd moet worden dat het een heel klein steentje zal worden. Organisatiebureau PvdA-bolwerk Meindert van der Kaaij LEIDEN - PvdA-wethouder D. Tesselaar is bestuurslid van het organisatiebureau De Beuk dat bij de gemeente Leiden een ver andering van de ambtelijke cul tuur moet bewerkstelligen. Tes selaar, die vanmorgen niet be reikbaar was om commentaar te geven, is een van de vele PvdA'ers die bestuurslid is van De Beuk. Volgens PvdA-wet houder P. Bordewijk, verant woordelijk voor het project, is er geen enkel bezwaar tegen de dubbelfunctie van Tesselaar. De Beuk is ooit opgericht door Mar cel van Dam, André van der Louw en Tom Pauka. De laatste is de hui dige directeur. De doelstelling van De Beuk was PvdA'ers trainen in het omgaan met de media. In de loop der jaren is dat veranderd en werd De Beuk een stichting die ac tief is op vele terreinen. Maar het houdt zich ook nog steeds bezig met trainingen van PvdA-politici. Zo is onder anderen de Leidse PvdA- wethouder H. van Dongen op een cursus van De Beuk geweest. Vol gens een voomalig bestuurslid is het adviesbureau op dit moment een onafhankelijke instelling. "Maar de statuten zijn natuurlijk een uittreksel van wat de PvdA voorstaat". Volgens het voormalige bestuurs lid maakt De Beuk er zelf geen en kel geheim van dat het voortkomt uit de PvdA. Maar tijdens de pre sentatie van het project door wet houder Bordewijk en tijdens dis cussies met de gemeenteraad werd daarover met geen woord gerept. Bordewijk: "Ik ben zelf met De Beuk gekomen na contacten met Groningen, waar een dergelijk pro ject is gehouden. Dick (wethouder Tesselaar, red.) heeft toen zelf nog gezegd dat hij bestuurslid was en gevraagd of dat wel zuiver was. Maar het leek ons onzinnig om De Beuk om deze reden niet te nemen". Overigens is wethouder Zunder- op van Groningen, met wie Borde wijk contacten heeft gehad over de keus van het bureau, ook bestuurs lid van De Beuk. Maar volgens Bor dewijk is hij pas lid van het bestuur geworden nadat het project in Gro ningen was afgerond. De PvdA- wethouder zegt verder dat er van de connecties met de PvdA geen ge vaar uitgaat. "Het komt uit de PvdA-sfeer, maar daar merk je ver der niets van". D66-fractievoorzitter P. Langen- berg zal vanavond in de commissie vergadering voor financiën vragen stellen over de kwestie. Hij meent dat het gebruikelijk is dat bij dit soort opdrachten - het project vergt over twee jaar een investering van 370.000 gulden - meer offertes wor den gevraagd. "Dat is in dit geval niet gebeurd. En dat vind ik jam mer, maar ik heb verder geen twij fels over De Beuk", aldus Langen- berg, die wel wil weten hoe een en ander precies in elkaar zit. Die dalende bierverkoop is zeker niet veroorzaakt doordat er de laatste jaren minder studenten zijn gaan sporten. Het aantal dat in bezit is van een sportkaart en gebruikt maakt van de sportfaciliteiten aan de Wassenaarseweg is stabiel geble ven: ongeveer 6000. Wel zijn er ver anderingen gekomen in de soort sporten en vooral het gedrag na de sportieve prestaties. Nuis is dit jaar 30 jaar in die func tie werkzaam en gaat dit jaar in sep tember met vut. Hij heeft in die ja ren heel veranderingen meege maakt. Maar de andere sporthou- ding is toch wel een van de opval lendste. "We merken hier dus heel goed dat de studiedruk is toegeno men. Studenten kiezen steeds meer voor vrijblijvende sporten zoals conditietraining", aldus Nuis. Dat is volgens hem in de eerste plaats niet zo verplichtend zoals voetbal, dat elk weekeinde moet worden gespeeld. "Nu zie je studen ten drie tot vier weken niet, want dan zitten ze voor tentamens te blokken. Daarna verschijnen ze meer keren in de week". In de twee de plaats gaan de studenten mee in de maatschappelijke verandering waar ook steeds meer mensen zijn gaan joggen en gaan fietsen. Zoals al gezegd, gaat de student nu tegenwoordig vaker na het spor ten meteen naar huis. Nog steeds passeren in hoogtijdagen zo'n 1000 studenten de poorten van het com plex. "Maar met het nablijven is het afgelopen. De vrijblijvende uren - bij voorbeeld rond etenstijd - wor den' heel druk bezocht. Daarna zijn ze snel vertrokken". Denkfout Een ander verwijt dat ook nu nog bereid zijn 'doe-het-zelf karweitjes' op te knappen bij mensen die geen vakmen sen kunnen betalen. De Klussenbank, die inmiddels ongeveer zes jaar bestaat, heeft al bijna 1000 klussen uitgevoerd bij mensen in Leiden en omgeving. Het werk dat de vrijwilligers doen bestaat voornamelijk uit schilderen, behangen, tuinonderhoud en hulp bij kleine verhui zingen. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de Klussenbank, Uiterstegracht 140, tel. 071-123985. Landschapschilderen K&O besteedt de komende zomer tijdens een vierdaagse cursus aandacht aan hei leren tekenen en schilderen van land schappen. De cursus, die wordt gegeven door Rob Schouten, heeft plaats in de open lucht. Belangstellenden kunnen nu opgeven bij K&O, Oude Vest 45. De cur sus wordt gehouden op 17 tot en met 20 juli, telkens van 10.00 tot 15.00 uur. universitaire studie is erg eenzijdig en dat geldt ook voor voor het werk dat ze later gaan doen. Vandaar dat hier een poging wordt gedaan om ze in beweging te krijgen en te hou den. We leren ze 'life-time' bewe ging", zegt Nuis. In de tijd dat sportfaciliteiten on der het bezuinigingsvuur van mi nister Deetman lagen, was een van de argumenten van Nuis dat sport goed voor de studieresultaten is. Hij pleitte destijds voor een onderzoek. "Ja, dat is er nooit gekomen. Er wa ren ook toen wel wat onderzoekjes bekend, maar daarvan kon je de we tenschappelijkheid betwisten. Ze zijn niet serieus of breed genoeg op gezet om een verband duidelijk te maken tussen spieromvang en stu dieresultaten. Er is wel eens iets ge daan met parallelklassen waarbij de één wel sport kreeg en de ander niet. Het bleek dat er geen negatieve gevolgen waren door het feit dat de sportende klassen lessen misten". Willem Ruys Na zijn afstuderen als docent licha melijke oefening heeft hij onder meer op het cruiseschip Willem Ruys gevaren. Drie jaar lang ver maakte hij de passagiers met spelle tjes. Na les gegeven te hebben op een lyceum in Bandung kwam hij in 1959 in Leiden terecht. "Eigenlijk werd ik aangetrokken om een lang gekoesterde wens van de universi teit in vervulling te doen gaan: de komst van een heus sportcentrum". Dat centrum is er wel gekomen maar niet zo snel als was verwacht, want pas in 1968 gingen daarvoor de eerste palen de grond in. Na de Tweede Wereldoorlog werden poli tici zich ervan bewust dat de stu dent niet alleen in intellectueel op zicht moest worden ontwikkeld. In 1950 kwam er een programma dat de gaten die de studentenverenigin gen op sportgebied lieten vallen, moest opvullen. "Op het moment dat ik begon was er al een aardig programma", weet Nuis zich te herinneren. "We had den een rooster met ongeveer 18 zaaltjes die we in de stad op de on rendabele uren huurden. Dat was wel primitief. Het had aan de andere kant ook zo zijn charmes". De start van de nieuwbouw had overigens nog de nodige voeten in de aarde. "De plannen waren al lang gereed, maar het draaide om de fi nanciën. Het was natuurlijk geen onderwijs of onderzoek en dat heeft op een universiteit toch altijd voor rang. Het werd voortdurend ver schoven in de tijd". De opening van het sportcentrum in 1970 zorgde voor nogal wat sche ve ogen bij de Leidse bevolking. In Leiden was er immers op 'gebied van sporthallen nog bijna niets. "Wat de studenten in die jaren kre gen werd gezien als pure luxe. Van de slechte situatie hadden mensen echter nooit gehoord. Elke middel bare school had in Leiden haar ei gen zaal. maar de universiteit met toen 8000 a 9000 studenten mocht helemaal niets hebben". Hoofd lichamelijke vorming en sport bij de Leidse universiteit K.J. Nuis gaat in september met vut. wordt gehoord en waarover Nuis zich boos kan maken, is dat studen ten goedkoop kunnen sporten. Voor honderd gulden kan een sportkaart met tenniszegel worden aangeschaft, waarmee alle sporten kunnen worden beoefend. Een wer kende jongere daarentegen moet voor een lidmaatschap van een voetbalvereniging zo'n tweehon derd gulden op tafel moet leggen. "Het is een denkfout om die twee met elkaar te vergelijken", stelt Nuis. "Je moet dit zien als een on derwijsinstelling en niet vergelij ken met een sportvereniging. Op de middelbare school krijg je gymnas tiek en dat wordt op de universiteit voortgezet. Bij studenten wordt al leen een appèl gedaan op hun eigen verantwoordelijkheid en het is aan gepast aan de behoefte, maar het is wel degelijk een onderdeel van het onderwijs". "Naast de intellectuele komt ook de lichamelijke ontwikkeling. Een Kwaliteitssociëteit De Kamer van Koophandel houdt 13 juni een bijeenkomst van de kwaliteitssicië- teit Rijnland. Tijdens deze bijeenkomst kunnen ondernemers kennis en ervaring uitwisselen over kwaliteitszorg. Drie des kundigen van de Nederlandse Vereni ging voor Mangement, Leersystemen Nederland en de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) houden een voor dracht. De vergadering begint om 14.00 uur. Belangstellenden kunnen een aan meldingsformulier opvragen bij de Ka mer van Kophandel, tel. 071-250500. Klussenbank De Klussenbank zoekt vrijwilligers die

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17