Van weldoener tot boosdoener Monumentale boerderij mag weg mÊmÊÊm Buurthuis woedend over aanleg wijkweg g Ben V: voorzichtiger met openingen Nieuwe uitgave Warenar met tegenzin geslikt door politiek VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. V RDÉ ELSTRÖÖ K j INFORMATIELIJN j Leidsch Dagblad: 071-161400 j Alphens Dagblad: 01720-93961; PAGINA 16 IrK.H.HUI.HJfaeMI DONDERDAG 8 JUNI 1989 De ontgoocheling van een PZ-raadslid uit de wijk Hoge Rijndijk- oost Raad van State geeft bewoner Wannondse Zijldijk gelijk WARMOND - De Warmondse agra riër J.J. van Schie mag ook het laatste deel van zijn oude monu mentale boerderij aan de Zijldijk 7 slopen. De Raad van State heeft een beschikking van de minister van Welzijn Volksgezondheid en Cul tuur vernietigd. Hierin werd een vergunning geweigerd voor het af breken van het gedeelte met het platte dak waarin zich gevelstenen uit 1930 bevinden. De rest van de boerderij mocht wel worden afge broken, zodat Van Schie daar een nieuwe bedrijfswoning heeft kun nen neerzetten. Van Schie ging in beroep tegen de beschikking van de minister, omdat hij met de beslissing weinig op schoot. Keuken, badkamer en toilet ontbreken in dit tussenstuk nu de rest van de boerderij is afgebroken. "Bovendien zou je het grootste deel van de dag geen zon in het nieuwe huis hebben en zouden de bewo ners last hebben van de aange bouwde stal en het slechte uit zicht", voert Van Schie aan. Vol gens hem is dit stuk van de boerde rij net zo bouwvallig als de rest en daarom ongeschikt voor bewoning. De Raad van State heeft de be- mond. Volgens de Raad :a «2.j ZOETERWOUDE - "Eigen lijk ben ik nog steeds van mening dat er redenen zijn om de Oranjelaan in zijn to taliteit af te sluiten", zegt Ton Ringersma (36), raadslid van Progressief Zoeterwou- de (PZ). "Want we pakken nu wel de avondspits aan maar er is ook een ochtend spits". door Wim Koevoet Ringersma diende enkele weken State worden gesloopt. Het geleden het unaniem gesteunde (foto's wim Dijkman) voorstel in om de Zoeterwoudse Oranjelaan met een paal in de ver- keerssluis af te grendelen voor ge motoriseerd verkeer. Hij beoogde hiermee de woonwijk Hoge Rijn dijk-oost, waar 2300 Zoeterwoude- naren wonen, te bevrijden van de enorme verkeersstroom van en naar het industrieterrein de Grote Pol der. Met een speciaal voor burge meester Houdijk meegebrachte paal gaf Ringersma aan dat het hem De beheerder van de portefeuille openbare werken mocht niet langer treuzelen. Ringersma, zelf woonachtig in de Hoge Rijndijk-oost, dacht met deze PZ-actie zijn wijkgenoten een groot plezier te doen. "Iedereen bleef maar vragen: waar blijven die palen Maar tot zijn stomme verbazing werden er 182 handtekeningen te gen de afsluiting van de wijk ingeza meld, stapte wijkgenoot JJT.M. Dingjan en zijn inderhaast gefor meerde actiegroep naar de Raad van State om de verkeersmaatrege len ongedaan te maken en werd Ringersma's PZ-collega A. Kolff- Haantjes aangeklaagd omdat zij haar lach niet kon inhouden toen de actiegroep met alternatieven kwam. Dat het voorstel inmiddels tot op 4. ,v i 12 JUfltll 'j Oranjelaari gj afgesloten OP WERKDAGEN m 15 Ofl IHIS? Xi j§ 00 tüJSi' Progressief Zoeterwoude-raadslid T. Ringersma bij het bord aar gin van de Oranjelaan dat de verkeersmaatregelen aankondigt: lijk moet de Oranjelaan in zijn totaliteit dicht". (foto Eiien keningen ze nu nog zou ophalen. Mij is steeds minder duidelijk wie de actiegroep nu precies vertegen woordigt. Dingjan zei tegen de Staatsraad weliswaar dat hij de be woners vertegenwoordigde maar ik heb begrepen dat de actiegroep vlak voor de zitting van de Raad van State briefjes heeft verspreid in de wijk met de mededeling wat ze te- het bot was uitgekleed, deed niets af ëen de Staatsraad zou gaan zeggen. Wie het daar niet mee eens was, moest contact opnemen met de ac tiegroep". "Ik denk dat er behalve de actie groep ook een zwijgende meerder heid is en die heeft de beste actie groep die ze zich kan wensen, name lijk de gemeenteraad. Ik ben er niet op uit om de actiegroep en de ge meenteraad tegenover elkaar te plaatsen maar ik verzet me tegen de De radicale afsluiting, zoals Rin- de monumentale gersma die zich had voorgesteld, is namelijk met algehele instemming de gemeenteraad omgezet in tijdelijke afsluiting, alleen op State Schie zelf heeft steeds aangegeven schikking van de minister vernie- gingen gemeente en provincie zij de restauratie niet te kunnen beta- werkdagen, tussen 1530 en 18.00 tigd, omdat deze niet voldoende akkoord met de afbraak van het ge- len. uur. Maandag zullen de palen voor zorgvuldig is voorbereid. De minis- hele pand. Inmiddels staat het oude gedeelte het eerst uit het wegdek van de Om- ter heeft vooral gekeken naar de oe boerderij of een gedeelte ervan er n°6 steeds. Van Schie wacht op medijksweg en de verkeerssluis suggestie die de actiegroep wekt wens van Van Schie om op de be- was wellicht te redden geweest met een sloopvergunning: "Monumen- Van de Oranjelaan steken. In okto- dat zij de enige is die heeft nage- wuste plek een bedrijfswoning te subsidies. Van Schie heeft in 1983 tenzorg zou die moeten afgeven, ber volgt een evaluatie van de ver- dacht. Ik heb ook niets tegen de ac- bouwen. Hierbij heeft hij te weinig gekeken of hij het stalgedeelte van maar is tot nu toe in gebreke geble- keersmaatregelen. tiegroep, al vind ik het vreemd dat gelet op de hoge kosten van de res- de WOning kon restaureren. De ven". Hoe het nu verder moet, weet Dingjan mij nog nooit heeft bena- tauratie. 'De minister heeft het be- Rijksdienst voor de Monumenten- de Warmonder niet precies. Een ttt- naar derd. Het schorsingsverzoek van de lang van het behoud van het monu- zorg heeft toen een vergunning ver- woordvoerster van Monumenten- *V inndar actievoerders is afgewezen. Ik vind ment niet goed tegen het belang van leend, maar vermeldde dat Van zorg zegt dat de beschikking na de Ringersma zegt wel te hebben voor- niet dat zij nu verliezers zijn en ik de de agrariër afgewogen', heet dat. Schie voor het toekennen van een beslissing van de Raad van State te- zien dat er protesten zouden komen winnaar. Ik vind de afwijzing wel Een ander belangrijk punt van kri- eventuele subsidie rekening moest rugkomt bij Monumentenzorg die tegen een algehele afsluiting van de het beste voor de wijk", tiek is het feit dat de minister in de houden met onvoldoende rijksmid- een sloopvergunning moet afgeven, wijk. "Die 182 handtekeningen wa- De tegen de verkeersmaatregelen beschikking niet heeft aangegeven delen. Ook van de gemeente viel Hoe lang dat gaat duren kan ze'niet ren ook daartegen gericht. Maar de gekante bewoners verwijten Rin- waarom hij is afgeweken van de in- weinig te verwachten, omdat War- zeggen. "Daar staat een termijn van actiegroep heeft haar acties doorge- gersma, in wie zij de aanstichter gewonnen adviezen _van Gedepu- mond het pand niet hoog op de mo- zes maanden v teerde Staten e iBenW Gedepu- War- numentenlijst heeft geplaatst. Van het i ik denk dat trokken naar het verzachte besluit, hun vermeende verkeersleed 1 dit geval wel sneller kan". Ik ben benieuwd hoe veel handte- geen oog te hebben voor de belan- 'Komst graafmachine is een complete overval' VOORSCHOTEN - Het bestuur van buurthuis Bloemenwijk- "nuieueii /Boschgeest in Voorschoten is bestuur is met van plan werk- woedend omdat er bisteren lOOS toe te kljken wanneer de weê «1 wordt aangelegd. Er zijn pamfletten plotseling een graafmachine op gemaakt het grasveld voor het buurthuis aan de Douw van der Kraplaan is verschenen om een weg aan de bezwaren komen. Ze worden verspreid in de buurt en opgeplakt. De pam fletten waren eerder gemaakt, om- te leggen naar de achtergelegen dat het bestuur al vermoedde hoe villa's. Twee weken geleden heeft het be stuur een brief geschreven aan de gemeente waarin ze haar bezwaren de zaken zouden liggen. Vanavond zullen medewerkers van het buurt huis van zich laten horen tijdens de onderwijs en welzijn, het onderwerp aan de orde tegen de weg op een rijtje heeft zet. "Nu staat de graafmachine plot seling voor de deur. Er is sprake van een complete overval", zegt be stuurslid M. van der Peet die haar boosheid niet onder stoelen of ban ken steekt. Buurtbewoners Wethouder J. Visser (PvdA/PPR) vindt niet dat hij wie dan ook heeft overvallen. De bestuurder memo reert dat hij in de openbare aprilver- gadering van zijn raadscommissie openbare werken heeft gezegd dat "binnen enkele weken" met de aan leg van de nieuwe weg zou worden het bestuur begonnen. Volgens Visser is de weg gen van de automobilisten uit de wijk. Ringersma is in de discussie door de 'Blij-dat-ik-rij-bewoners' neergezet als een fervent fietser met steile milieu-opvattingen. Het raadslid blijkt echter niet eens over een tweewieler te beschikken en rijdt net zo hard mee in de dagelijk se optocht van blik, van en naar zijn werk in Den 'Haag. Hij wijst er voorts op dat de verkeersmaatrege len "raadsbreed" worden gesteund. Het is automobilist Ringersma al die tijd te doen geweest "om het stopzetten van het woon-werkver- keer door een woonwijk", bena drukt hij. En niet om het 'automobi- listje plagen', al betoogt hij wel dat het autogebruik in het algemeen te rug moet. Het raadslid vindt niet dat hij de toegankelijkheid van het in dustrieterrein aantast en daarmee economische belangen. "Natuurlijk moet het industrie terrein goed bezet blijven maar dat staat los van de vraag hoe de werk nemers naar hun werk moeten gaan. Ik vind dat het de eigen ver antwoordelijkheid van de 'indus triëlen' zelf is dat ze geen overlast voor woongebieden veroorzaken. Ik zou tegen ze willen zeggen: ge draag je als een dame of heer in het verkeer. En als je in file's moet staan omdat er zo veel auto's zijn, dan doe je dat maar. Het enige alternatief is een ander vervoermiddel. Het via woonwijken ontlopen van file's is geen alternatief'. "Bewoners die door de verkeers maatregelen opgesloten raken in hun eigen wijk? Daar geloof ik vol strekt niet in", zegt hij. "De afslui ting in de avondspits heeft vrijwel geen gevolgen voor de buurt. Er zijn buurtbewoners die zeggen dat ze nu tussen half vier en zes uur niet meer via de Ommedijkseweg op de Hoge Rijndijk kunnen komen maar ik kan me niet voorstellen dat er veel mensen zijn die dat willen. Iedereen gaat namelijk over de Oranjelaan. En die gaat vanaf maandag twee-en- een-half uur per werkdag dicht. Ik vind dat een heel geringe vrijheids beperking. We praten ook alleen maar over de autogebruikers, maar kijk ook eens naar de positieve kan ten voor iedereen die in de laatste middaguren niet weg hoeft. Die krijgen weer een leefbare wijk". De actiegroep denkt daarentegen dat de duizenden werknemers van het industrieterrein hun automo biel in de woonwijk zullen achterla ten als ze niet meer door de woon wijk mogen rijden. Het laatste stuk je lopen ze dan maar. Ringersma: "Als dat echt de spuigaten zou uitlo pen dan moeten we naar een ver gunningensysteem toe. Een blauwe zone bij voorbeeld, met ontheffin gen voor de bewoners". Ringersma zegt "goed te kunnen leven met de tijdelijke afsluiting", ondanks dat hij eigenlijk meer wil. "Dit is een 'next best oplossing'. Je moet ook de geschiedenis in de ga ten houden. De wijk wordt al sinds het begin van de jaren zeventig als doorgang naar het industrieterrein gebruikt. In die tijd is het industrie terrein pok toegezegd dat het later goed zou worden ontsloten via rijksweg 11. waarvan de aanleg met een paar jaar is vertraagd". "Maar aanvankelijk waren de problemen nog niet zo groot omdat autorijden door de oliecrisis niet zo interessant was. De laatste jaren is het autoverkeer explosief gegroeid. Burgemeester Houdijk stribbelde eerst zo tegen omdat hij er mee in de maag zit - en de raad moet daar ook rekening mee houden - dat hij de toezegging niet gestand kan doen en in plaats daarvan de wijk moet afsluiten". "Maar die afsluiting is al veel va ker aan de orde geweest. Dat het er nu pas van komt, is omdat de werk nemers van het industrieterrein al tijd het voordeel van de twijfel is ge gund. Die zouden zich wel netjes in het verkeer gaan gedragen. Ten on rechte. De verkeerssluis in de Oran jelaan is vernietigend geëvalueerd. Het ding helpt niets: het remt niet af en het verkeer gaat er massaal in de verboden richting door. Toen het koeriersbedrijf DHL nog op het in dustrieterrein zat, was het levensge vaarlijk om hier rond te lopen! Te genwoordig staat er een file tot aan de sluis, ik kan niet eens bij mijn ei gen huis komen". Volgens Ringersma kan het met de evaluatie in oktober alle kanten op. De protesterende wijkbewoners zullen nieuwe pogingen in het werk stellen om de verkeersmaatregelen ongedaan te maken maar Ringers ma houdt evengoed rekening met de mogelijkheid dat een meerder heid alsnog de totale afsluiting van de wijk zal bepleiten. "Eén ding hoop ik wel en dat is dat de discus sie zakelijk blijft en dat de emoties, die al onmiskenbaar de discussie zijn binnengeslopen, niet belangrij ker worden dan de feiten". INBRAAK - In een bloemenzaak aan de Voorschotense Schoolstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Een kassa met 1.300 gulden en een telmachine werden weggenomen. De inbrekers sloegen een ruit in de voordeur ka pot en kwamén zo het pand binnen. van Bloemwijk/Boschgeest keren gewoon in het bestemmingsplan zich tegen de weg, omdat daardoor opgenomen en kan hij niet aan de strook grasveld van 30 bij 11 meter lengte tussen de jeu de bou- lesbaan en het buurthuis zal ver dwijnen. "Kinderen en bejaarden patio-bungalows moeten die drukke weg oversteken wethouder nog en kinderen hebben geen plek het buurthuis short cut, zoals hij de weg noemt, te verschuiven. "Dan zit ik tegen de VOORSCHOTEN - Burgemeester het einde wethouders van Zelf heeft de Voorschoten zullen voortaan kritischer omgaan met erwogen om aan verzoeken uit de burgerij om betrokken te worden bij de Douw van der 'memorabele gebeurtenissen in de particuliere sfeer', te spelen", verklaart Van der Kraplaan een Keerlus aan te bren- 'Dit geldt nog eens in het bijzonder voor die gevallen Peet. Daarnaast zal het buurthuis gen maar de bewoners kwamen waarbij een beroep wordt gedaan op de burgemees- geen buitenactiviteiten meer kun- hiertegen "terecht" in het geweer. ter nen organiseren. Van der Peet Visser: "De weg is nodig omdat Dit antwoordt het college op kritische vragen van de noemt de weg slechts in het belang het daar anders een doodlopende WD-fractie over de opening van het tenniscomplex de bungalowbewoners. "Jan boel en men moet omrijden om in Adegeest. CDA-wethouder L.L. Marselis i de hoek het centrum van het dorp te kunnen P^ex enkele we^en geleden komen". met de pet wordt a gedrukt", constateert ze bitter. t de officiële opening door burgemeester P. Cannegieter opnieuw hebben geopend. Volgens het college heeft Marselis gehan deld op verzoek van een bestuurslid van de organise rende stichting. Om de relatieve betekenis van zijn woorden te onderstrepen zou de wethouder in zijn toe spraak de uitdrukking 'voor zover nog nodig' hebben gebruikt. Het college wil geen oordeel uitspreken over de ge beurtenissen. Het kan ook evenmin zeggen welk be leid ten aanzien van uitnodigingen wordt gevoerd. Ge zien de 'grote verscheidenheid' zouden bestuurder moeilijk algemene beleidslijnen kunnen uitstippelen. Nieuwe pauwen voor De Paauw WASSENAAR - Onder toeziend oog van een derde pauw heeft het pau wenechtpaar van het Wassenaarse raadhuis De Paauw vier eieren ge legd. Een van de vier eieren is uitgekomen, de andere drie eieren wor den door de gemeente nauwlettend in de gaten gehouden. Deze mede delingen werden gisteravond met instemming begroet door de raads commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. De ontwik kelingen lijken een eind te maken aan jarenlange affaires met weglo pende en verdrinkende pauwen, regelmatig gevolgd door genereuze schenkingen. WASSENAAR - Mokkend is de Wassenaarse raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken gisteravond akkoord gegaan met een nieuwe uitgave voor het cultureel-centrum Warenar. Nadat de verbouwing van het centrum geen 3,4 maar 4,2 miljoen kostte, vorig jaar een ton extra nodig was om de gaten in de exploitatie te dichten en anderhalve ton om een onhandige zuil tussen bar en foyer te slopen, is nu 23.350 gulden nodig. Voor dat geld kan een stenen berging worden gebouwd voor de spul len die nu nog in de gang naar de parochiekerk staan. De beheerder kan dan vries- en koelkasten in dat gangetje plaatsen zodat hij de 13 vier kante meter grote keuken beter kan gebruiken. Volgens wethouder Cocheret de la Morinière was de gemeente er nooit van uit gegaan dat er ook maaltijden bereid zouden worden in de keuken van het voorma lige Jeroenhuis. Nu dat wel gebeurt en er steeds meer dranken en con sumpties worden omgezet blijkt het erg krap tussen het aanrecht, de koel- en vrieskasten en een werkblad. Hoewel ook CDA-raadslid Overdevest en PvdA-raadslid Van Noort akkoord konden gaan, vroegen ze zich af of de operatie werkelijk nodig is. Van Noort, zelf afkomstig uit de bouwwereld, had met de beheerder gesproken en geconstateerd dat er alternatieven zijn. Volgens de wet houder zijn er 'brede contacten' geweest, maar gaat hij opnieuw bij de beheerder langs. Ter plaatse worden de mogelijkheden dan op een rij tje gezet. Uit het jaarverslag van Warenar zou overigens blijken dat het exploitatieresultaat vorig jaar een stijgende lijn vertoonde. Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' i Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een qereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOK' is niet onbeperkt beschikbaar. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16