'Ik kan niet in mijn verleden leven' 'Kennismaking met vreemde taal moet speelser' achtergrond Johnny Rotten heet weer gewoon John Lydon Prijs voor scholieren Noordwijk Bloedbad China Kamperen voor lichamelijk gehandicapten EEN UURTJE W PER DAG! ^25^ DONDERDAG 8 JUNI 1989 °AGINA 13 PAGINA VOOR JONGEREN Telefoon 071 144941, toestel 242 UTRECHT - Leerlingen in het eerste jaar van het voort gezet onderwijs zouden op een speelsere manier kennis moeten maken met de moder ne vreemde talen. Nu wordt in de klas veel te veel aan dacht besteed aan de gram matica, en komt het prakti sche spraakgebruik daardoor nogal eens in het gedrang. Drs. E. G. Jacobs-Hessing, die onlangs in Utrecht is ge promoveerd op haar onder zoek naar experimenteel les materiaal in het voortgezet onderwijs voor het vak Frans, vindt het hoog tijd dat scho lieren op een andere manier met vreemde talen vertrouwd worden gemaakt. door Xandra Feije In haar scriptie 'Leerlingverschil- len en onderwijsaanbod' maakt de onderzoekster zich sterk voor het gebruik van lesmateriaal dat zoveel mogelijk is aangepast aan de praktijk. Met name brugklas sers zouden volgens haar een vreemde taal sneller leren, als haar advies werd opgevolgd. De onderzoekster, werkzaam op het Pedagogisch Didactisch Instituut voor de Leraarsoplei ding van de Utrechtse universi teit, heeft zich met name gecon centreerd op het vak Frans omdat leerlingen daarvan vaak veel min der voorkennis hebben dan van de Engelse taal. Niet vreemd "Ze vinden het Frans dan ook dikwijls een moeilijke taal. Met Engels hebben leerlingen door gaans veel minder problemen. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, op de radio en de televisie hoor je n;et anders. Veel popsongs heb ben een Engelse tekst. Als ze deze taal gaan leren, hebben ze dan ook spelenderwijs al een behoor lijke voorkennis opgebouwd". Bij het Frans ligt dat anders. Als leerlingen in het begin te veel worden geconfronteerd met Onderzoekster Jacobs-Hessing rekent af met grammaticale aanpak 'woordjes stampen' ontgaat hun al snel het plezier van het leren van een vreemde taal. Dat is jam mer, want volgens de onderzoek ster is succes bij de toepassing van een taal allerminst verzekerd als een leerling goed woordjes uit het hoofd kan leren. Anders ge zegd: een leerling die in staat is een rijtje woorden op te dreunen kan in Frankrijk best met de mond vol tanden staan. De moderne vreemde talen vor men voor leerlingen in het voort gezet onderwijs nog steeds een struikelblok. Alleen de taaibe gaafden draaien er hun hand niet voor om. Dat gaat in de toekomst veranderen. Na 1990 moet iedere leerling in het voortgezet onder wijs een tweede moderne vreem de taal in zijn pakket kiezen. In het taalonderwijs zoals dat nu wordt gegeven, gaan de lera ren en leraressen uit van zoge noemde taalsystemen. Het mo derne taalonderwijs zoekt veel meer aansluiting bij de communi catieve stroming. Deze stroming houdt meer rekening met de be hoefte van iemand die een vreem de taal gebruikt. Je hoeft bijvoor beeld niet alle woorden te weten om je toch verstaanbaar te kun nen maken, is de gedachte. Experiment Het ministerie van onderwijs en wetenschappen vroeg in 1982 de Stichting Leerplanontwikkeling (SLO) experimenteel lesmateri aal voor vreemde talen samen te stellen, bestemd voor leerlingen met verschillende taaibegaafdhe den. Nieuwsberichten die op de Franse radio en televisie zijn uit gezonden, behoren tot de luister- vaardigheidsoefeningen. De onderzoekster: "Door be kende woorden tussen nog onbe kende woordjes te plaatsen, kun- staan". nen leerlingen uit het zinsver band toch opmaken waarover het gaat. Op deze manier kun je leer lingen een strategische kennis bijbrengen. Dat is heel belangrijk en geldt ook voor het spreken. Want al spreek je een vreemde taal goed, op sommige momenten moet je jezelf toch met behulp van trucjes in een gesprek kun nen redden". Het is volgens haar heel belang rijk dat op school leerlingen veel bezig zijn met vreemde talen, er dus écht mee werken. In de ge- spreksvaardigheidsoefeningen moeten scholieren in het Frans de weg vragen en iets over zichzelf vertellen. "Dat zijn twee heel praktische zaken die je in het bui tenland goed van pas kunnen ko men", aldus mevrouw Jacobs- Hessing. De klassikale resultaten die met het experimentele lesmateri aal zijn behaald, noemt zij heel bevredigend. In individuele vraaggesprekken met leerlingen kwam de onderzoekster tot de conclusie dat leerlingen het op deze manier heel leuk vinden om dat ze meteen iets met het geleer- (foto GPD) de kunnen doen. De scholieren vonden de toetsen doorgaans moeilijk als bleek dat ze weinig voorkennis hadden. "Ik pleit er dan ook voor dat ta lenonderwijs in de eerste jaren is gericht op het 'je leren redden'. Op zo'n manier kun je snel de drempelvrees om te praten weg nemen. De verfijning komt later wel", meent Jacobs. Uit haar on derzoek blijkt dat de mate waarin leerlingen sommige algemene vaardigheden hebben ontwik keld, van invloed is op het al dan niet snel leren van een taal. "Faalangst kan de scholier bij voorbeeld ernstig belemmeren. Overigens is gebleken dat faal angst weinig of geen invloed heeft op de resultaten. Daarnaast is voorkennis belangrijk om snel te leren en is het vermogen om te structureren evenzo van belang", aldus mevrouw Jacobs-Hessing. "Zo moet je bij een luistervaar digheidstoets simultaan kunnen handelen. Je moet tegelijk luiste ren, lezen en beslissen. En de ma te waarin leerlingen hierin zijn bedreven, is vaak een sleutel tot succes". NOORDWIJK Vijf leerlingen van de Willibrord-mavo in Noordwijk hebben een prijs gewonnen in de wedstrijd van de Europese Schooldag 1989. Leerlingen van basisscholen en scholen voor het voortgezet onder wijs in heel Nederland hebben werkstukken gemaakt met als thema 'De Geschiedenis van de rechten van de mens en de derde verkiezing van het Europese Parlement'. De stukken zijn beoordeeld door een jury waarin onder anderen Dr. Mansholt, Hedy d'Ancona en Jan Cremer zitting hadden. De prijzen worden zaterdag 10 juni uitgereikt door oud EG-commissaris Sicco Mansholt tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Shaffy-theater in Amsterdam. Drie leerlingen, Angelique van der Plas, Sander Plug en Jacco van der Ploeg komen voor een reis in aanmerking. In de categorie 10- tot 13- jarigen behaalden Esther Bos en Michel Langeveld een prijs. (foto wim Dijkman) AMSTERDAM - Johnny Lydon alias Johnny Rotten was als zan ger van The Sex Pistols ooit het boegbeeld van de Britse punkbe weging. Het vleselijke symbool van al wat verderfelijk en slecht Ondertussen bestaat ook de groep Public Image Ltd, afgekort PiL, die Rotten na het uiteenval len van de Pistols oprichtte al weer elf jaar. Als enige is Lydon van de oorspronkelijke formatie is overgebleven. door Peter Bruyn Hij stelt zich voor als 'Lydon', de naam 'Rotten' is begraven op het moment dat The Sex Pistols ter ziele gingen. Trouwens, er is meer aan hem veranderd. Praten over het nieuwe PiL-album '9' doet Ly don met de allure van de succes volle zakenman. De vlegelachtige zanger van weleer gaat nu onbe rispelijk gekleed. Hij heeft zich in een keurig net pak gestoken. Ly don wenst nu serieus te worden genomen, niet langer te worden gezien als de pias. Dat is wat an deren van hem gemaakt hebben, meent hij. "Ik ben hier om zinni ge dingen te zeggen, niet om de dronken idioot uit te hangen". Het meest recente produkt van PiL heeft volgens Lydon alles te maken met sociale structuren, met de wisselwerking tussen mensen. Met de manier waarop mensen zich gedragen ten opzich te van elkaar. Het nummer 'Hap py' gaat over iemand die overdui delijk gelukkig is. En 'Disappoin ted' over iemand die ongelukkig is omdat zijn vrienden hem in de steek laten. In 'Same old Story' wordt de klassenstrijd en de ar moede in Groot Brittannië aan de kaak gesteld. Ironie "En dan is er ook nog 'Worry', een ironische song. Want ik zing datje je geen zorgen hoeft te maken, terwijl daar natuurlijk verdomd veel reden toe is. De wereld om ons heen wordt in razendsnelle vaart de vernieling in geholpen. Het is ironie, geen cynisme. Cy nisme is een goedkope vorm van humor waaraan ik niet doe. Mis schien dat ik op mijn achttiende wel eens cynisch was, maar ik hoop van harte dat ik daar boven uit ben gegroeid". Lydon grijpt naar een sigaret, zoekt verstrooid naar lucifers, probeert een intellectueel gezicht te trekken en vervolgt: "Ik heb ironie altijd kunnen waarderen. Op school was ik al onder de in druk van het werk van Shake speare, die in mijn ogen op een schitterende manier ironisch was. Ik denk dat je dingen ook veel duidelijker kunt maken door het ene te zeggen, terwijl je het andere bedoelt. Maar je kunt niet altijd ironisch zijn, je kunt niet van je hele leven één ironische verklaring maken". Het nieuwe PiL album is een pure popplaat, qua liedjes en ar rangementen inwisselbaar voor veel hitparadepop. Alleen Ly- dons stemgeluid snijdt er van ouds doorheen. Kan het ironi- scher? "Er is natuurlijk niets op tegen om toegankelijk te zijn. Ik vind ook datje de mensen niet mag be lazeren. Dat als je een plaat te koop aanbiedt je ook het beste van jezelf in zo'n plaat moet stop pen. Veel te veel popplaten die te genwoordig op de markt komen zijn ontzettend cynisch. Neem nu die acidhouse. Dat is de meest cy nische troep die er is. Het preten deert een vorm van jeugdcultuur te zijn, maar er komt geen jeugd aan te pas. Het wordt door oude ren bedacht, gemaakt en ver kocht. De enige relatie met de jeugd is, dat van de jongeren wordt verwacht dat ze ervoor be talen en ernaar luisteren". Deze oudere jongere wijst dan de beschuldigende vinger in de richting van de tegenwoordige jeugd. Lydon heeft voor hen wei nig goede woorden over. Ze vin den niet anders dan de rotzooi die bij herhaling op de markt wordt gegooid, vindt hij. "Ze nemen geen enkel initiatief meer. Ze zijn zo mat en inschikkelijk gewor den, dat ze met zich laten sollen. En dat is waartegen de punk zich verzette. Wij schiepen onze eigen muziek. En dat doe ik nog steeds. Ik maak mijn eigen muziek, om dat niemand anders dat voor mij doet. En wat bepaalde dingen be treft ben ik nog net zo kwaad als toen. Ik maak me kwaad over her senloze muziek. Maar ook over el ke vorm van wreedheid". Persoonlijk vindt Lydon dat PiL veel revolutionairder werk biedt dan destijds The Sex Pistols. Laat iedereen trouwens goed begrijpen dat alleen het he den van belang is, wat ooit was telt voor hem amper meer. "Ik kan niet in mijn verleden leven. Als mijn verleden als een obsta kel wordt gezien, ligt dat aan de luisteraar en niet aan mij. Iemand als Ringo Starr heeft niet bepaald zijn best gedaan om van zijn Beatle-imago af te komen, en dus is hij een soort stripfiguur gewor den. Hij doet tegenwoordig stem men in kinderprogramma's voor de BBC. En dat is over het alge meen het soort baantje waar ho peloos werkloze acteurs in te recht komen". De gewelddadige ontruiming van het Plein van de Hemelse Vrede in Peking door het Chine se leger afgelopen weekeinde heeft een maalstroom van ge beurtenissen op gang gebracht waarvan de uitkomst voorlopig nog heel moeilijk lijkt te voor spellen. Berichten over elkaar bestrijdende legerkorpsen, massaal in opstand gekomen bevolkingsgroepen en elkaar de macht betwistende leiders van de communistische partij ma ken in elk geval duidelijk dat het op het ogenblik een chaos is in China, en in het bijzonder in Peking. Het begon allemaal half april met het overlijden van Hu Yao- bang, een voormalige partijlei der die vanwege zijn hervor mingsideeën in het recente ver leden aan de kant was gescho ven. De studenten grepen zijn overlijden aan om te demon streren voor meer democratie en bezetten daartoe het Plein van de Hemelse Vrede in het centrum van Peking. Aanvankelijk grepen de auto riteiten niet in, alhoewel de de monstraties een steeds groot schaliger karakter kregen en ook veel burgers zich aansloten bij de studenten die onder er barmelijke omstandigheden (brandende zon, geen sanitair, slechte voeding) hun tenten op het plein neerzetten. Half mei gingen duizenden studenten in hongerstaking, wat de steun en sympathie vanuit de bevolking alleen maar vergrootte. Op 20 mei vonden de autori teiten het kennelijk welletjes en werd de noodtoestand uitge roepen. Het werd de Chinezen onder meer verboden contact te hebben met buitenlanders, en in het bijzonder met buitenlandse journalisten. Veel trokken de studenten en andere inwoners van Peking zich daar niet van aan. De stroom berichten over de situatie op en rond het Plein van de Hemelse Vrede hield on verminderd aan. Volgens waarnemers woedde ondertussen een felle strijd in de top van de communistische partij tussen voor- en tegen standers van de harde lijn. De gematigde Zhao Ziyang zou uit eindelijk het onderspit hebben gedolven tegen premier Li Peng en 'sterke man' Deng Xiaoping die de studenten keihard zou den willen aanpakken. Nadat enorme volksmassa's het opruk ken van legeronderdelen naar het plein tot tweemaal toe had den weten te voorkomen, draai de de confrontatie tussen bevol king en leger het afgelopen weekeinde dus uit op een bloed bad. Ongewapende burgers en studenten werden neergemaaid door in tanks oprukkende solda ten. Het precieze aantal doden en gewonden is nog niet bekend, maar volgens waarnemers moet het om duizendtallen gaan. In middels zijn in veel plaatsen in China rellen losgebarsten en schijnen legeronderdelen met elkaar slaags te zijn geraakt. Kortom, de chaos is compleet. En wat de uitkomst van de hui dige ontwikkelingen ook zal zijn, het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede zal als een inktzwarte bladzijde in de geschiedenis van China worden bijgeschreven. BERT PAAUW LEIDEN - Wie de Leidse Christe lijke Kampeer Vereniging (LCKV) niet kent, moet eens mee gaan met één van de vele zomer vakantiekampen die deze vereni ging elk jaar organiseert. Al sinds de oprichting, in 1920, organiseert de vereninging kampen in bin nen- en buitenland. Bij het 60-ja- rig jubileum in 1980, zijn daar ook twee kampen voor lichamelijk ge handicapte jongeren bij geko men. Jaarlijks worden nu zo'n veertig kampen georganiseerd voor jongeren in de leeftijd van 8 tot 25 jaar in verschillende na tuurgebieden in Nederland, Bel gië en Luxemburg. Sanja Kesbeke en Evert Schreuder zijn beiden vrijwilli gers van de LCKV. "De opzet van onze kampen is de jongeren een vakantie te bieden in de natuur", aldus Sanja. "De kampen voor de valide jongeren bleken vanaf het begin een groot succes. Bij de vie ring van ons 60-jarig jubileum ontstond het idee om ook een kamp voor gehandicapte jonge ren te organiseren een we zijn toen begonnen met een kamp voor jongeren van 13 tot 18 jaar en een kamp voor ouderen van 18 tot 24". Dit jaar zijn er twee kampen op Terschelling. "Dat belooft weer een dolle pret te worden", aldus Evert Schreuder. "We vertrekken met een bus en een rolstoelbus vanuit Leiden richting Harlingen. Een veerboot brengt ons uitein delijk naar Terschelling waar we een week kamperen, midden in de bossen". De jongeren die met zo'n kamp meegaan zijn licht tot zeer zwaar gehandicapt. Sanja: "Geestelijk kunnen ze echter een heel eind meekomen, zodat ze heel veel samen kunnen doen". Er zijn verschillende dag tochtjes gepland naar het dorp, waar we onder andere een vosse- jacht houden en een keer gezellig gaan winkelen, en naar een disco theek", aldus Evert. "Daarnaast worden er allerlei activiteiten ge- organiseert zoals speurtochten, een spooktocht, waterspelen en andere sporten. Mocht het slecht weer worden, dan hebben we al tijd nog een grote tent tot onze be- spelletjes schikking kunnen doen". Op het kampterrein staan ver der een keukentent, een voor- raadtent en negen slaaptenten, a zowel begeleiders als deel- op kampeerbedden sla pen. Ook staat op het terrein een verzorgingstent. Er zijn toiletten, douches en er is een wasgelegen heid. Daarnaast zijn er speciale voorzieningen voor gehandicap ten, zoals warmwaterborden en een po-stoel. "Het enige waaraan het ons nu nog onbreekt is een goede arts", aldus Evert. "De man die vorig jaar meeging is nu in Ke nia, dus op hem kunnen we geen beroep doen". Het kamp wordt gehouden in de week van 22 tot en met 29 juli 1989. Voor het gehandicapten-jongeren kamp kunnen zich nog deelnemers opgeven. De kosten voor een week kamperen op Terschelling bedragen 227 gulden, inclusief verblijf, alle maaltijden en verzekering. Voor de genen die de volledige kampprijs niet kunnen betalen, bestaat de mo gelijkheid subsidie aan te vragen bij het Bcatrixfonds. Inlichtingen hier over, en aanmelding bij Evert Schreuder, telefoon: 071-211583. Lekker wat bijverdienen in de vakantie én alle andere leuke dingen doen die bij die vakantie horen1 Dat is het grote voordeel van een vakantiekrantenwijk. Geen hele (ÏÜfS* dagen binnen zitten terwijl buiten iedereen lekker in de zon zit. Nee, een uurtje per dag werken én i lekker in de zon. Ben ie minimaal Y 15 jaar en denk je dat dit iets voor jou is? Vul dan de bon in en stuur deze op Wij laten daarna zo snel mogelijk van ons horen. K Naam Adres: Pc./Plaats: Tel.nr.- Beschikbaar van tot Geb. datum Opsturen naar: Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad, Ant woordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13