'Minimumloon is nog altijd te hoog' Turkse inflatie jaagt Özal en geldpers op Marinewerf zoekt toekomst in milieu OESO in rapport over economie: Omstreden splij tstoff abrïek Wackersdorf van de baan De Koning: geen aparte rol overheid bii arbeidsbureaus Groep verpleegkundigen dreigt met hongerstaking WOENSDAG 7 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG/PARIJS (GPD/ANP) Het minimumloon in Nederland van bijna 2.000 gul den bruto per maand is te hoog in vergelijking met andere landen en dan met name de Ver enigde Staten. De Nederlandse regering moet de afstand tussen het minimumloon en het gemiddelde inkomen vergroten. Dat zou de vooruitzichten van langdurig werklozen op een baan verbeteren. BONN (DPA/ANP) - De bouw van de zeer omstreden fabriek voor de opwerking van splijtstof uit kern centrales in het Beierse Wackers- dorf is definitief van de baan. Het Siemens-concern wil op de plaats van de opwerkingsfabriek een fa briek voor de produktie van zonne cellen bouwen. Het Westduitse kabinet besloot gisteren op verzoek van de elektrici teitsbedrijven om de gebruikte splijtstof te laten opwerken in Frankrijk en mogelijk Groot-Brit- tannië. De bouwwerkzaamheden in Wackersdorf werden vorige week al stopgezet. De Westduitse regering heeft toegezegd mogelijkheden te onderzoeken voor vervangende werkgelegenheid in het betreffende gebied. De splijtstdf uit Westduitse kern centrales wordt nu ook al in Frank rijk opgewerkt, maar daaraan had een einde moeten komen met de voltooiing van de fabriek in Wac kersdorf. Het contract met de Fran sen loopt in 1999 af. Nu zullen de splijtstofstaven zeker nog tot het jaar 2015 naar een fabriek in het Franse La Hague gaan. Het contract dat het energiecon cern VEBA in apfril sloot met de Franse fabriek betekende de nek slag voor de fabriek in Wackersdorf. Het belangrijkste argument van het concern was dat opwerking in Frankrijk veel goedkoper zou zijn dan in Wackersdorf. Minister van milieuzaken Klaus Töpfer en de Franse minister van industrie Ro ger Fauraux ondertekenden giste ren een gezamenlijke verklaring waarin zij hun fiat geven aan de SPOORWEGMUSEUM VERNIEUWD Dit stelt de Organisatie voor Econo- welvaart in sterke mate afhankelijk mische Samenwerking en Ontwik- is van wat er in de wereld gebeurt, keling (OESO) in haar vandaag ver- Toch krijgt het kabinet-Lubbers en schenen jaarlijkse economische be- in het bijzonder minister Ruding (fi- schouwing van Nederland. nanciën) een pluim op de hoed, om- De OESO, organisatie van 24 wes- dat het sinds 1982 een strak finan- terse industrielanden, wijst erop cieel beleid heeft gevoerd dat heeft dat een klein land als Nederland bijgedragen aan de bloei van het be- met zijn open economie voor zijn drijfsleven. Van alle industrielan- ROTTERDAM (ANP) - Minister De de arbeidsbureaus bestemd Koning (sociale zaken) wijst een mogelijk compromis van de hand, waarbij de overheid in opdracht van de Tweede Kamer een beperkte aanwijzingsbevoegdheid zou krij gen over de besteding van het geld van de arbeidsbureaus nieuwe stijl. Met name in de PvdA is de ge dachte geopperd dat de Tweede Ka mer medezeggenschap zou krijgen over 10 tot 15 procent van het bud get van 1,9 mifiard gulden, dat voor In lezing in Rotterdam nister vanochtend een oplossing langs die lijn van de hand, om zijn voorstel voor een getripartiseerde Par^at- da* veelte groot arbeidsvoorzieningspolitiek haal- baar te maken. Hij denkt dat "een beetje boven geschiktheid" van de politiek "ver woestend" kan uitpakken in een landelijk bestuur, waarin overheid, snoeid werkgevers en vakbeweging juist dus het rapport, naast elkaar gaan opereren. Het is Het ministerie van economische essentieel dat die drie partijen "tot zaken ziet in het raPPort van de 0E' elkaar veroordeeld" zijn en dat "in so een "aansporing om op de ïnge- alle omstandigheden" gelijkaardig- slagen weg voort te gaan". De analy- heid gewaarborgd blijft, zo meent se van de Nederlandse economie en den is de stijging van de lonen en van de prijzen in Nederland het laagst geweest. Om de Nederlandse economie, die het in 1988 boven verwachting goed deed, nog meer te laten groei en, mogen de lonen nog steeds niet te veel stijgen. De regering moet daarom als compensatie de komen de jaren de belasting en de premies voor de volksverzekeringen verder verlagen. Werkloosheid beschouwt de OE SO als een van de twee ernstige pro blemen die ingebakken zijn in de Nederlandse samenleving. De Ne derlandse overheid heeft dat pro bleem te laat onderkend en moet langdurig werklozen beter scholen en hen eventueel door kortingen op uitkeringen dwingen cursussen te volgen, zoals in Zweden gebeurt. Het andere ernstige probleem is volgens de OESO het overheidsap- te duur De zogenoemde collectieve las tendruk bedraagt 55 procent en dat is evenveel als in 1983. In vergelij king met andere OESO-landen heeft Nederland maar weinig ge- de overheidsuitgaven, al- Economie kort Schut Het verpakkingsbedrijf Koninklij ke Schut, waarvan de Floraco ma chinefabriek in Lisse staat, heeft de winst vorig jaar met 35 procent ver groot tot 1,7 miljoen gulden. Dat staat in het jaarverslag, waarin ver der wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 2 gulden tot 2,40 gulden per aandeel. De omzet daal de vorig jaar licht van 164,7 miljoen gulden tot 163,5 miljoen, maar het bedrijfsresultaat steeg van 3,7 mil joen gulden tot 4,2 miljoen. CNV L.G.L.M. (Loek) Poell (52) is giste ren gekozen tot voorzitter van de CNV-ambtenarencentrale CCOOP. Hij volgt per 1 oktober Ton de Jong op, die met vut gaat. Poell was al ge kozen tot voorzitter van de CFO, met 83.000 leden de grootste bond binnen de centrale. Verder maken deel uit van de CCOOP de onder- wijsvakbonden PCO en KOV, de vervoersbond CNV, de politiebond ACP en de ACOM (militairen). Werkloosheid De werkloosheid in de Europese Gemeenschap blijft afnemen. Vol gens de jongste cijfers van het Euro pees Bureau voor Statistiek was 9,3 procent van de Europese beroeps bevolking eind april werkloos. Eind maart was 9,4 procent. Sinds no vember vorig jaar is het werkloos heidscijfer elke maand met 0,1 pro cent gedaald. De werkloosheid in Nederland was eind april onveran derd 10,1 procent. Westduitsland De Bondsrepubliek Duitsland heeft in april voor het recordbedrag van 43,6 miljard mark aan goederen ge ïmporteerd, 29 procent meer dan een jaar ervoor. De export had een waarde van 53,5 miljard mark, 23 procent meer dan in april vorig jaar en 3,1 procent minder dan in maart, toen de export op een record kwam. Daardoor ontstond er in april een overschot op de handelsbalans van 9,9 miljard mark. KLM-banen »y de KLM zijn tussen maart 1988 n maart 1989 ruim 1300 nieuwe werknemers in dienst getreden. De ze enorme toename van de werkge legenheid bij de nationale lucht vaartmaatschappij is te danken aan de explosieve groei van de lucht vaart in Europa. De groei van de werkgelegenheid vond vooral in Nederland plaats. Eind maart 1988 telde de KLM 22.257 werknemers, exclusief de dochtermaatschappij en. Op 31 maart van dit jaar werkten 23.599 mensen bij de KLM. de minister. Bij een beperkte aanwijzingsbe voegdheid - bij voorbeeld dat er geld moet worden gestoken in de meest onbemiddelbare groepen werklozen, zoals migranten - zullen de partijen in het bestuur "vlucht gedrag" gaan vertonen, zo voorspel de de bewindsman. De Tweede Kamer zal morgen een beslissing nemen over de vraag of het wetsontwerp arbeidsvoorzie ning nieuwe stijl nog zal worden be handeld of pas aan de orde komt totdat er een nieuw kabinet zit. De kamer wil over dit hoofdpunt een gedegen afweging maken. WD en PvdA zijn er vooralsnog niet van overtuigd dat het voorstel, zoals re cent aangepast, als niet-controver- sieel nog kan worden behandeld, opdat het op 1 januari 1990 kan in gaan. Tweespalt OPEC over olieproduktie WENEN (AP) - De dertien minis ters van de OPEC hebben gisteren in Wenen nog steeds geen overeen stemming bereikt over een nieuw produktie- en prijsakkoord voor de tweede helft van dit jaar. In beslo ten vergaderingen werd druk on derhandeld om tot een vergelijk te komen, nadat het formele beraad een dag eerder was verdaagd. De ministers zijn het erover eens dat er meer olie geproduceerd moet worden, maar zijn niet eensgezind over de omvang van een produktie- verhoging noch over de verdeling van die extra produktie. Sommigen willen de produktie verhogen van 18,5 tot 21 miljoen vaten per dag, maar anderen willen niet verder gaan dan 19,5 miljoen vaten. Het In ternationale Bureau voor Energie (IEA) maakte bekend dat de OPEC- landen hun gezamenlijke produktie in mei hebben opgevoerd tot 21 mik joen vaten per dag. de aanbevelingen voor toekomstig beleid kan het ministerie onder schrijven. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) is het in gro te lijnen eens met de OESO: "Het is bepaald triest te moeten constate ren dat bij eèn meevallende econo mische groei van de afgelopen jaren de overheid er nog steeds niet in is geslaagd het tekort sterker te redu- UTRECHT - Mr. Pieter van Vollen hoven heeft gisteren het vernieuwde spoorwegmuseum in Utrecht ge opend. De ingrijpende verbouwing, die negen maanden heeft geduurd, heeft vijf miljoen gulden gekost. De directie mikt op aanzienlijk meer bezoekers dan in het verleden het ge val was. In 1991 verwacht zij ruim 200.000 bezoekers te ontvangen. Vo rig jaar waren dat er 120.000. De helft van de kosten van de verbou wing is betaald door de Nederland- rende 1,5 miljoen zoekt het museum nog een geldschieter. (foto anp> De Schelde voorziet ontwapening DEN HAAG (GPD) - Een groep van 25 verpleegkundigen is van plan een hongerstaking te beginnen als de bemiddeling van oud-staatssecretaris Van der Reyden in het conflict rond de cao voor het ziekenhuiswe zen niets oplevert. Na drie maanden tevergeefs actie voe ren voor 5 procent loonsverbete ring is bij veel verpleegkundi gen "grote verbittering ont staan". Dit heeft CFO-bestuurder Di- nie Eerland bekendgemaakt. "Ik ben ervan overtuigd dat minstens 25 verpleegkundigen in hongerstaking zullen gaan", aldus Eerland, die niet bekend wilde maken in welke instelling de bewuste verpleegkundigen werkzaam zijn. Zij benadrukte veel begrip op te kunnen bren gen voor een hongerstaking van verpleegkundigen: "Na zeven jaar van botte bezuinigingen grijpen deze mensen naar het ui terste middel". De bemiddelingspoging van Van der Reyden is vertraagd we gens persoonlijke omstandighe den van de oud-staatssecretaris. Omstreeks 15 juni zou een eer ste gesprek tussen de partijen in het cao-conflict plaatsvinden. Dit gesprek is minstens een week uitgesteld. Ondanks de voortdurende ac ties in de gezondheidszorg zit het cao-conflict nog steeds muurvast. De bonden AbvaKa bo en CFO en de actiegroep WIO eisen 5 procent loonsver hoging voor verpleegkundigen, terwijl minister De Koning (so ciale zaken) blijft vasthouden aan een maximale loonruimte van 0,75 procent. De actievoerende verpleeg kundigen voelen zich volgens WlO-woordvoerder Adèle Beerling gesteund door de re cente forse loonsverhogingen in de Westduitse verpleging, die in sommige gevallen oplopen tot tien procent van het salaris. Het Westduitse akkoord tussen vak bonden en werkgevers kwam tot stand na maandenlange con flicten, stakingen en betogin gen. "Het succes van de West duitse verpleegkundigen, die evenveel verdienen als hun Ne- derlanderse collega's, geeft ons hoop", aldus Beerling. VLISSINGEN (ANP/GPD) - In haar streven minder afhankelijk te worden van opdrachten van de rijksoverheid zoekt de marine scheepswerf De Schelde te Vlissin- gen naar nieuwe activiteiten, waar bij vooral gedacht wordt aan milieu technologie; bijvoorbeeld verbran ding van afval en verwerking van slib. Dit zei de voorzitter van de direc tie van de industriële onderneming, drs A. de Smit, gisteren in een toe lichting op het jaarverslag. De scheepsnieuwbouw, marine-or ders, waren vorig jaar nog goed voor 30 procent van de omzet. Hoewel vermindering van aantallen sche pen in de internationale ontwape ningsbesprekingen nog niet aan de orde is geweest, wordt hier toch re kening gehouden met een mogelij ke teruggang. De nieuwe activitei ten moeten zorgen voor "vervan gende omzet". De Schelde heeft overigens nog tot 1995 werk aan de M-fregatten voor de Koninklijke Marine. De on derneming is via consortia verwik keld in een concurrentieslag met de Westduitsers over 12 fregatten die in Australië gebouwd zullen wor den. De Smit dicht De Schelde hier bij zeer grote kansen toe en ver wacht dat in juli de knoop wordt doorgehakt. Voor de Nederlandse industrie zou de order voor anderhalf tot twee miljard gulden aan opdrachten kunnen opleveren. Voor De Schel de betekent het vooral werk aan de tekentafel, omdat de fregatten voortdurend aangepast worden aan de nieuwste stand van de techniek. Gezien de plannen met betrek king tot elektriciteitscentrales is De Schelde hoopvol gestemd over op drachten in de ketelbouw, die vorig jaar nog goed was voor 28 procent van de omzet. Het budget voor onderzoek en ontwikkeling wordt dit jaar verdub beld van 6 tot 12 miljoen gulden. Sa men met Hoogovens probeert De Schelde hoogwaardige keramische verbindingen te vervaardigen en in combinatie met AKZO wordt on derzoek verricht naar een nieuw materiaal dat uit kunststof vezels en metaal bestaat. De Schelde heeft een samenwer kingsovereenkomst gesloten met de Rijksuniversiteit Leiden en de Technische Universiteit Delft voor de bouw van een installatie waar mee giftige gechloreerde koolwa terstoffen onschadelijk kunnen worden gemaakt. Het proces lijkt een veelbelovend alternatief te zijn voor de verbranding van deze afval stoffen op zee, waaraan in 1994 een eind moet komen. De Schelde heeft wereldwijd de rechten op deze me thode. Na een bijna voltooide reorgani satie, die vermindering van 540 ar beidsplaatsen inhoudt (uiteindelijk zullen ongeveer vijftig mensen aan gewezen zijn op een socile uitke ring), blikt De Schelde tevreden te rug op de resultaten. De Schelde maakte vorig jaar een nettowinst van f 17,9 miljoen, waarvan f 4 mil joen wordt afgedragen aan de Staat en de provincie Zeeland. Die af drachten vloeien nog voorbuit het RSV-verleden van de scheepswerf. ISTANBUL - Het Turkse pond, kort na de Tweede Wereldoorlog nog sterker dan de dollar, zakte dit voorjaar tot een-tweeduizendste van de Amerikaanse munt. Met een inflatie van 60 tot 75 procent per jaar, waartegen premier Özal mach teloos lijkt, werd vorig jaar de in voering van een biljet van 20.000 Turksen ponden (22 gulden) nodig. Dit voorjaar werden biljetten van 50.000 pond aangemaakt, maar hier over is een rel ontstaan, niet op eco nomische maar op het nationalisti sche vlak. door Frans van Hasselt Het biljet is in het groen uitge voerd, hetgeen tot gevolg heeft dat ook de Turkse vlag, die men op een zijde kan zien wapperen, deze tint heeft meegekregen. Dit nu druist, volgens critici, in tegen de grond wet waarvan artikel 3 een precieze beschrijving geeft van de kleuren van de vlag (wit op rood). De kwes tie is des te pikanter omdat het om streden groen de kleur is van de is lam, die ook dit land onmiskenbaar in de opmars is. Hoe het zij, het onconstitutionele biljet circuleert reeds op zeer grote schaal, en komende zomer zal er een van 100.000 pond volgen, hopelijk zonder vlag. Volgens de economen liggen de ware problemen elders. Premier Turgut özal: stemmen verlies. (toto AP) De geldaanmaak is nog nooit in de Turkse geschiedenis zo sterk toege nomen als dit jaar. De bankbiljet- tenpers draait nu al bijna 40 procent sneller dan eind vorig jaar en er is een totaalomloop van bijna 6 bil joen Turkse pond bereikt. En het einde is nog lang niet in zicht. De grote sommen geld die voor dit en het volgend jaar door de regering zijn beloofd aan de wer kers in staatsdienst en aan de boe ren, moeten ergens vandaan ko men. De buitenlandse en vooral ook de binnenlandse staatsschuld (nu 30 biljoen Turkse pond) hebben in regeringsogen hun limiet bereikt. Loonsverhoging Vorige maand heeft premier özal na wekenlange onderhandelingen en een dramatische laatste nacht een belangrijke concessie gedaan aan 600.000 arbeiders in de staatsbedrij- Zij krijgen voor dit jaar maar kelijk wordt gesteld van de inflatie cijfers over 1989 en '90. Daarbij dient vermeld, dat ze ondanks de waardevermindering van de munt al zestien maanden geen loonsver hoging hadden gehad en er sinds de militaire staatsgreep van 1980 min stens 50 procent op achteruit waren Aangezien ook de stakingsmoge lijkheden door de grondwet van 1982 op allerlei aan banden waren gelegd, moesten vakbonden zoeken naar andere wegen om hun onge noegen te uiten. In honderden kwa men ontevreden werknemers blootsvoets op het werk, bij duizen den marcheerden ze naar de medi sche dienst om zich arbeidsonge schikt te laten verklaren. Spectaculair werkte ook het zich massaal kaal laten scheren. In het oosten van het land vroegen 1500 spoorwegarbeiders echtscheiding aan omdat ze hun gezinnen niet meer konden onderhouden. Ook kreeg özal steeds buikriemen toe gestuurd, omdat die toch niet meer strakker konden worden aange trokken. Diens beweringen dat de Turken "steeds rijker" werden, dat er "steeds meer tv-antennes ver schenen, tot op de armzaligste hut ten" en dat nu "alles te krijgen was in Turkije", klonken holler en hol ler. In werkelijkheid werden de eco nomische verschillen tussen een kleine bovenlaag (van misschien 10 procent) en de rest van het volk steeds groter. De loonsverhogingsoperatie van vorige maand komt de regering op circa 3,5 biljoen pond te staan. Ook de boeren is voor deze zomer een flinke stijging van de subsidies be loofd, waarvan het totaalcijfer 1 bil joen Turkse pond zal overschrijden. Er komt nog een tweede biljoen bij voor aanmerkelijk royaler kunst- mestsubsidies. Daarmee jaagt de re gering wel de Wereldbank tegen zich in het harnas, die tegenstander is van landbouwsubsidies en nu dreigt, haar eigen leningen aan Ankara in te houden. Tot overmaat van ramp is Turkije getroffen door een droogte die maakt dat er een tekort zal zijn aan bijna alle produkten waarvan het land vanouds in eigen behoefte, voorzag, tot linzen toe. Er zal dus ge ïmporteerd moeten worden, bij klimmende graanprijzen. De geste- Verkiezingen Politiek gezien is het Özals pro bleem, dat zijn kolossale verlies bij de lokale verkiezingen van maart - zijn Moederlandpartij behield nog slechts 22 procent en kwam op de derde plaats - geweten werd aan de slopende inflatie. Met de loonsver hogingen, en vooral met de agrari sche subsidies, wil hij de kiezers weer terugwinnen. In het bijzonder de boeren dreigen en bloc over te lo pen naar zijn rechtse rivaal, oud- premier Demirel, wiens Partij van het Juiste Pad de Moederlandpartij in maart voorbij streefde. Demirel trekt door het hele land en wekt de indruk dat hij al eerste minister is. özal van zijn kant, die in het parlement over een behaaglijke meerderheid beschikt, betoogt dat hij daarmee tot 1992 mag en kan door regeren. De gunsten aan arbei ders en boeren wekken echter de in druk dat hij toch rekening houdt met verkiezingen op korte termijn. Deze zouden dan wèl de nieuwe in flatie, die het gevolg zal zijn van de geldaanmaak, voor moeten zijn. Demirel heeft al gezegd dat Özal met een pollepel zal terugnemen, wat hij nu met een lepel geeft. En de premier heeft over het probleem van de inflatie onlangs verzucht, dat dit ter oplossing moet worden voor gelegd aan Allah. Vandaar de groe ne bankbiljetten? overeenkomst tussen VEBA en Co- gema. Westduitsland wil nu het Europe se centrum voor produktie van plu- toniumhoudende brandstofele menten worden. Dit plan is opgeno men in de overeenkomst: plutoni um uit Franse fabrieken zal in West duitsland worden verwerkt tot zo geheten MX-brandstof. Dat wil zeg gen dat aan de plutonium uranium- oxide wordt toegevoegd, waardoor een nieuwe brandstof ontstaat. De Siemensfabriek voor zonne cellen gaat naar schatting meer dan 100 miljoen D-mark kosten en zal werk bieden aan 440 mensen. De Westduitse energiebedrijven zullen ruim 1 miljard mark steken in ver vangende arbeidsplaatsen. Akkoord over koffieproduktie staat op springen LONDEN (IPS) - Het internationa le koffie-akkoord dreigt niet ver lengd te worden en daardoor kun nen de koffieprijzen enorm kelde ren. De Middenamerikaanse en Mexicaanse koffieproducenten wil len voor verlenging eerst de garan tie dat hun marktaandeel toeneemt. Hiermee zetten ze gisteren de toon van de laatste ronde in de onderhan delingen, die maandag in Londen van start is gegaan. Mexico en Midden-Amerika vin den dat ze recht hebben vergroting van hun quota, omdat ze koffie van hoge kwaliteit produceren, 'arabi- ca', die de laatste jaren steeds meer in trek is gekomen bij de consumen ten in de rijke landen. De twee grootste koffieproducen ten, Colombia en Brazilië, zijn tegen herverdeling van de quota. Samen zijn deze landen goed voor vijftig procent van het aanbod van koffie op de wereldmarkt. De Verenigde Staten, Japan en de Europese Ge meenschap zijn het eens met de Middenamerikaanse landen en Mexico. Ook zij willen dat de quota voor de arabica-producenten stij gen ten koste van de robusta-produ- centen, die vooral Afrikaanse lan den en Brazilië. Sinds het mislukken van het kof- fie-overleg in april is er koortsachtig overlegd over bijleggen van de con flicten tussen de producentenlan- den. Nu ze er niet in geslaagd zijn een lijn te vinden, is de kans op ver lenging van het akkoord uiterst klein, menen waarnemers in Lon den. Het afschaffen van het akkoord zou volgens een recente schatting van de Wereldbank zal tot een forse prijsdaling leiden. 0,94 dollar per ki lo tot slechts 0,62 dollar. EXPORT (ANP) - Het bedrijfsleven heeft in het eerste kwartaal van 1989 voor 56,5 miljard gulden aan goede ren uitgevoerd. Dat is zestien pro cent meer dan in dat kwartaal in 1988. De invoer van goederen is in deze periode met veertien procent gestegen tot een waarde van 53,3 miljard gulden. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft dat be kend gemaakt. Zeer sterk groeide de uitvoer naar Spanje, de Verenig de Staten en het Verenigd Konink rijk. Kamer wil zitting over boterfraude DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat minister Braks (landbouw) op basis van vrijwilligheid de boeken van de Nederlandse zuivelfabrikan- ten gaat controleren. Zo moet vast gesteld worden of de bedrijven bij de EG ten onrechte boter ter op koop hebben aangeboden die vol gens een ander procédé was ge maakt dan waarvoor de Gemeen schap subsidie geeft. Bovendien moet Braks de zuivel- fabrikanten in een openbare hoor zitting gaan horen. Een kamermeer derheid steunde vandaag dit voor stel van het PvdA-Kamerlid Van der Vaart in de kamercommissie voor landbouw. Het CDA-kamerlid De Leeuw vond de actie van de PvdA overdreven, omdat Braks de Kamer reeds heeft toegezegd op vrijwillige basis bij de zuivelfabri- kanten informatie te gaan vragen. Bij de hele zaak gaat het om boter die gemaakt is volgens het zoge noemde NlZO-procédé, die niet door de EG wordt erkend. Neder landse zuivelfabrikanten zouden boter gemaakt volgens dit procédé aan de EG ter opkoop hebben aan geboden. Op deze manier zou men de Gemeenschap voor miljarden guldens hebben opgelicht. De zaak is aangebracht door PvdA-Europar- lementariér Dankert, die echter geen harde bewijzen zegt te hebben. PvdA wil werk maken met 'winst' werkloosheidsplan DEN HAAG (GPD) - Het kabinet verdient 18 miljoen gulden op het plan om langdurig werklozen aan werk te helpen via loonkostensub sidies en werkervaringsplaatsen. Dit heeft de PvdA berekend in een schriftelijke reactie op het wets voorstel van minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Het kabinet is van plan voor het realiseren van de plannen 470 mil joen gulden uit te trekken. De PvdA heeft uitgerekend, dat daarmee 488 miljoen gulden wordt bespaard aan sociale uitkeringen. De PvdA vindt dat de overgebleven uitkeringsgel- den moeten worden gebruikt voor gemeentelijke arbejdspools. Bo vendien denkt de PvdA aan de in richting van speciale werkplaatsen voor die groep langdurig werklozen die door de arbeidsbureaus als niet plaatsbaar is aangemerkt. In deze werkplaatsen kunnen de werklozen dan werkervaring opdoen, waar door ze dan misschien wel plaats baar zyn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7