Ook rellen en doden andere steden China Chinese leger nog midden in moderniseringsproces Soldaten in Peking schieten weer lukraak Foley nieuwe voorzitter Huis van Afgevaardigden Solidariteit wijst idee coalitie van de hand Bush zoekt met Bhutto oplossing voor Afghanistan en kernwapens WOENSDAG 7 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - De leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden hebben gisteren de Demo craat Tom Foley gekozen tot voor zitter van het Huis. Hij volgt Jim Wright op, die vorige week aftrad omd^t hij de ethische regels van het Huis zou hebben geschonden door Henk Dam uit elkaar gegroeid, dat er sprake is leen de bittere sfeer in het Huis van verbeteren, nan zal zijn, tot compro- bereide president Bush makkelijk zaken kan doen. HONGKONG (GPD/AP/ANP)- Troepen van het Chinese Volksleger hebben vannacht en vanmorgen opnieuw in het wilde weg op passanten in de straten van Peking geschoten. De schotenwisselingen werden dit keer gemeld uit de buurt van de wijken waar veel buiten landers wonen. Slachtoffers zouden er niet zijn gevallen. Wel worden gevechten en doden gemeld uit andere steden van China. i soort loopgravenoorlog, Dat komt in de eerste plaats door maa het weinig onpartijdige optreden met van Wright zelf. Maar de Repub keinen zijn in de aanval gegaan en hebben de laatste maanden, onder leiding van Afgevaardigde Newt Gingrich, met succes een aantal i het Huis van Af gevaardigden van onethisch hande len beschuldigd. Onder hen bevond zich Wright, die onder meer werd beschuldigd De spanning in Peking is toegeno men omdat eenheden van het 28ste en 38ste leger om de hoofdstad lig gen die aan de kant van de studen ten zouden staan. Vooral ten oosten van Peking, op de weg naar de ha venstad Tianjin, zouden grote con centraties troepen liggen. Intussen blijven China's leiders op de achtergrond. Radio-Peking zei vanochtend dat premier Li Peng een toespraak over de economie heeft gehouden, maar Li zélf was niet te horen. De radio liet ook door schemeren dat de conservatieven aan de winnende hand zijn in de machtsstrijd binnen de tegen'de ongewapende burgerbe volking. tegen de gebeurtenissen Een van China's belangrijkste derland. De actie valt Er waren twee kandidaten voor-het voorzitterschap: Foley, de fractie leider van de Democraten, en Bob top-Democraten Mitchell, zijn Republikeinse colle ga. Maar, omdat de Democraten een meerderheid van 259 tegen 175 ze tels in het Huis van Afgevaardigden hebben, stond Foley's overwinning al van tevoren vast. Daarom kon Foley, zelfs voor hij .v«w 0 hun deuren te sluiten uit protest officieel was gekozen, al spreken den. Met Foley hebben de Demo- lenteerde als bescheiden Foley ge- hoogste functionaris zou optreden, zijn hoop dat zijn voorzitter- Voor de Democratische partij is Foley als voorzitter zeker een aan winst. Wright was, juist door zijn partijdige optreden, scherpe tong en dubieuze ethiek, niet erg geliefd in het land. Hij kwam bovendien niet goed over op de tv. Foley het ten onrechte niet opgeven daarentegen ronduit geliefd. De dent i i inkomsten, en van het profite- Amerikaanse pers is altijd uitge- banden met rijke zakenlie- sproken positief over de even geta- de hiërarchie. Als de presi de vice-president iets ter v hun tische partij. In een verklaring werd bijgewoond ter nagedachtenis vanmorgen steun betuigd aan Qiao de mensen die het slachtoffer zijn havik die lid is van het po- geworden van de gewelddadighe den in China. De bijeenkomst was georganiseerd door de universitaire gemeenschap. Morgenavond is er in Amsterdam een landelijke demonstratie van so- i zijn geschoven. Maar anderen lidariteit met het Chinese volk. De geloven dat het een routineuze demonstratie begint om 18.30 uur steunbetuiging betreft, omdat Qiao op de Dam en wordt georganiseerd Shi verantwoordelijk is voor de door studenten- en jongerenorgani- dissidenten, de natuurkundige een identiek protest in Hongkong. Fang Lizhi, heeft zijn toevlucht ge zocht in de Amerikaanse ambassa- een petitie overhandigen bij de Chi de in Peking. Dat heeft de woord- nese ambassade in Den Haag waar voerder van het Witte Huis, Fitzwa- in wordt geprotesteerd tegen het ter, gisteren bekendgemaakt. Fang ontketende geweld in Peking. Lizhi. verblijft "voor zijn eigen vei ligheid" sinds maandag op de am bassade, aldus de woordvoerder. Hij heeft niet om politiek asiel in de Verenigde Staten verzocht. Ongeveer acht- a negenhonderd mensen hebben gistermiddag in Groningen een rouwbijeenkomst met schap "een sfeer van verzoening e craten een voorzitter, die bijna i nature geneigd is zich onpartijdig op te stellen. Hij staat bekend als voorzichtig, diplomatiek en een w samenwerking tussen de twee par- Vanmiddag zouden demonstranten tijen" zal bewerkstelligen. Dat sloeg op de huidige scheuring wendbaar zoeker tussen de twee partijen. Onder het dereen aanvaardbare compromis, voorzitterschap van Wright zijn De mocraten en Republikeinen zo vei In het Amerikaanse politieke be stel is de voorzitter van het Huis van Op grond van die kwaliteiten mag Afgevaardigden een buitengewoon kend werd door zijn vergeefse gooi worden verwacht dat Foley niet al- belangrijk man. Hij is zelfs nummer naar het presidentschap. Het is nog niet zeker wie Foley zal opvolgen als fractieleider van de Democraten in het Huis. Een van degenen wiens naam het meest wordt genoemd is Afgevaardigde Richard Gephardt, die vorig jaar be- litburo. Sommige 1 den hieruit af dat de 64-jarige Qiao Shi de opvolger wordt of is van par tijleider Zhao Ziyang, die om zijn steun aan de studenten aan de kant saties. Een aantal Chinese stichtin gen in ons' land heeft de eigenaars van Chinese restaurants opgeroe pen vandaag tussen 12.00 en 17.00 Onderzoekers: hiv-virus leidt meestal tot aids openbare orde. Naarmate de spanning in de hoofdstad stijgt, neemt de exodus van buitenlanders grote vormen aan. Enkele landen (onder meer Australië, Groot-Brittannië) heb ben zelfs Boeings 747 gehuurd om hun landgenoten uit de stad weg te halen. De Nederlanders die willen vertrekken, gaan op eigen houtje. Uit tal van provinciehoofdsteden worden rellen en demonstraties ge meld. Een verslaggever van een plaatselijke krant in Chengdu (Sichuan) meldde dat er in zijn MONTREAL (Rtr) - De laatste ge- woonplaats zeker driehonderd do- gevens van een langdurig onder den zouden zijn gevallen bij drie da- zoek naar de ziekte aids versterkt de gen van gevechten tussen demon- theorie dat alle met het hiv-virus be- stranten en het leger. Zowel Deng smette mensen vroeg of laat aan Xiaoping als de Chinese president aids zullen overlijden. Dit heeft de Yang Shangkun zijn afkomstig uit Amerikaanse functionaris van het Chengdu. ministerie van volksgezondheid Verder blijft het dagelijks leven Rutherford gisteren op de vijfde verlamd in China's grootste stad, aids-conferentie in Montreal ver- Shanghai. Demonstranten bezetten klaard daar nog steeds de belangrijkste Tien jaar nadat zij werden besmet kruispunten. In Lanzhou in het met het aids-virus heeft 54 procent noordwesten zouden bij gevechten van een groep van 6700 homoseksu- enige tientallen mensen zijn omge- e]e en biseksuele mannen die on- komen. Ook is het onrustig in Nan- derwerp zijn van het onderzoek, de jing en Wuhan in het midden van z,ekte gekregen. Degenen die nog het land, in Shenyang (noordoos- geen ajds hebben, vertonen wel al ten) en Changsha (zuiden). Het ge- lemaal symptomen van het dodelij- weld heeft inmiddels ook de zuide- ke Acquired Immune Deficiency lijke stad Kanton (Guangzhou) be- Syndrome, dat de weerstand van reikt. Daar houden zo n dnedui- het lichaam aantast, aldus Ruther- zend studenten vijf belangrijke ford. bruggen bezet. Geruchten van mas- Hij zei dat 'enkele' mannen die sale troepenverplaatsingen in en acht jaar of langer geleden zijn be- rond deze tegenover Hongkong ge- smet in het geheel geen symptomen legen stad. hebben de voor vandaag vertonen. Deze mannen blijven on aangekondigde massale demon- der observatie om uit te vinden of straties extra gewicht verleend. het mogelijk is aan de ziekte te ont- Naar verwachting zullen vandaag komen in Hongkong zeker meer dan een Meestal is het risico aids te krij- miljoen mensen hun werk neerleg- gen de eerste jaren na besmetting gen om deel te nemen aan de massa- met het virus kiein, maar wordt het tan en de bestrijding le demonstratieve bijeenkomsten in met de tijd steeds groter. Een jaar in drugs, de vijf grote parken van de stad. De na de besmetting is de kans ziek te - - inwoners van de kroonkolonie die worden nihil. Na vier jaar is er vier over zeven jaar aan China wordt te- pr0cent kans en na negen jaar 43 ruggeven, willen zo protesteren te- prGcent kans aids te ontwikkelen, gen het geweld m Peking en de an- Rutherford wees erop dat toedie- dere steden. ning van medicijn AZT en ande- De twaalf landen van de Europe- re behandelingen invloed kunnen se Gemeenschap hebben gisteren hebben op de ontwikkeling hun krachtige veroordeling uitge- ziekte. President Bush (links) luisterde gisteren, toespraak op het Witte Huis. aankomst van de Pakistaanse premier Bhutto (rechts) r WARSCHAU (AP) - De Poolse rege ring heeft gisteren opnieuw de hoop geuit dat er een coalitie kan worden gevormd met het vakverbond Soli dariteit, dat de gedeeltelijk vrije parlementsverkiezingen van zon dag met een overweldigende meer derheid heeft gewonnen. Solidari teit liet echter weten weinig te voe len voor een dergelijke coalitie. Het bood de communisten wel aan dat zij alle 299 zetels konden bezetten waarover overeenstemming was be reikt in het ronde-tafelakkoord. Regeringswoordvoerder Rykowski zei dat een coalitie drin gend gewenst was. "Alleen kunnen we de hervormingen niet doorvoe ren. We hebben elkaar nodig". Maandagavond had partijwoord- voerder Bisztyga al aangedrongen Op een 'grote coalitie'. Welke vorm een dergelijke coalitie zou moeten aannemen, was niet duidelijk. Rykowski merkte op dat daarover gepraat zou moeten worden als het nieuwe parlement op 18 juni is beë digd. Dan zullen wellicht 35 zetels leeg blijven, omdat hoge partij- en regeringsfunctionarissen als pre mier Rakowski niet de vereiste 50 procent van de stemmen hebben gekregen, ook al hadden ze geen te genkandidaat. Hoewel officiële cijfers gisteren nog niet voorhanden waren heeft Solidariteit volgens voorlopige tel lingen in de eerste ronde 92 van de 100 Senaatzetels bemachtigd terwijl i de Sejm, de de opposi- WASHINGTON (AP) - De Ameri- hadden gesproken c kaanse president Bush en de Pakis- van zestig gevechtsvliegtuigen taanse premier Benazir Bhutto heb- het type F-16 aan Pakistan, n ben in hun besprekingen vooral geen definitief besluit ovi aandacht besteed aan de burgeroor- kwestie gedurende het bezoek werd omvat 465 miljoen dollar •ing ning van Overeenkomsten vuw W van nanciële steun aan Pakistan op het "J® dat gebied van huisvesting, verdoven- deze de middelen en onderwijs. De steun tie zijn toegewezen, 160 zetels in de avond gemeld. Ongeveer duizend wacht werden gesleept. Voor de ze- tels die nog niet vergeven zijn] wordt zondag 18 juni een tweede kamp opgericht ronde gehouden, met de mogelijk heid dat zij alsnog in handen zullen komen van de kandidaten van Soli- Geremek weten dat de regering wat hen betreft ook die zetels mag be zetten, zolang dat in overeenstem ming is met de grondwet. Grond wetsdeskundigen hebben inmid-' dels geopperd om de staatsraad een decreet te laten uitvaardigen op grond waarvan bij de tweede ronde opnieuw gestemd zal kunnen wor den over de nationale lijst, waarbij de 35 kandidaten gekozen zullen zijn, ongeacht hun stemmentotaal. Een coalitie achtten Onyszkie- wicz en Geremek voorlopig uitge sloten omdat alle kandidaten van Solidariteit de verkiezingen in zijn gegaan met een verklaring dat ze oppositie zouden gaan voeren. Sa menwerking in het parlement slo ten de twee echter niet uit als dat ten goede zou komen aan de hervor mingen in het land. Sovjet-tv spreekt van 100 doden in Oezbekistan MOSKOU (UPI/AP) - Bi) gevech ten tussen de Turkse minderheid en Oezbeken in de Centraalaziatische Sovjetrepubliek Oezbekistan zijn ongeveer honderd doden gevallen. Dit heeft de Sovjet-televisie gister- Turken zijn uit het gebied geëvacu eerd en er is een vluchtelingen- Eerder had de partijleider van Oe zbekistan, Rafik Nisjanov, gezegd dat er 50 doden waren gevallen. Het oan 8 rfSeringskandidaten ble- aantal gewonden wordt geschat op 299 zetels in de Sejm voorbe- --- Afghanistan, de behoeften verwacht, van de Pakistaanse strijdkrachten, het nucleair programma van Pakis Aids werd p sproken over het besluit van de Chi nese machthebbers om de weken- een ziekte erkend in de Verenigde lange demonstraties voor meer de- Staten, maar het ministerie van mocratie in Peking in bloed te smo- volksgezondheid in San Francisco ren. De twaalf waarschuwde^ dat begon al in 1978 met het verzamelen sproken deze beslissing het aanzien van Chi- Van bloedmonsters bij een groep men tot na in de EG ernstig kon schaden. In mannen, als onderdeel van een stu- een in Madrid uitgegeven verkla- die van de ziekte hepatitis. Pas en- ring deden zij een beroep op de Chi- kele jaren later begon het departe- nese autoriteiten om een einde te ment zich zorgen te maken over de maken aan het gebruik van geweld verspreiding van aids. Een studie van de bloedmonsters leverde het bewijs dat de ziekte in de jaren '70 al in de VS voorkwam. De Pakistaanse premier, die van daag haar eerste officiële bezoek aan Washington afrondt, zou nog een toespraak houden tot e« naire zitting van het Congres en een ande- ontmoeting hebben met leden van ten de commissie voor buitenlandse be de trekkingen van de Senaat. Verder stonden ontmoetingen op het pro- Bush zei over het nucleaire vraag de handel stuk dat Bhutto hem de verzekering had gegeven dat het Pakistaanse kernprogramma vreedzame doel einden dient. Bush zei verder dat hij waardering had voor Bhutto's in- ple- spanningen om een einde te maken een aan de opiumproduktie in haar van land. Bhutto verklaarde in een inter view met de Washington Post dat zij openhartig met Bush en CIA- deel uit v gramma pend ovei I. uuiiai C11 maakt h°uden- Maar hoewel die kandida- uiteebreidTulDDro- ten dus niet allemaal een stemmen- 2,28 miljard dolta? lo- meerderheid hebben gekregen, liet ;aar Solidariteit bij monde van woord- J voerder Onyszkiewicz en adviseur 1981 officieel als gramma met minister van defensie directeur Webster had gesproken Cheney en vice-president Quayle. r de nucleaire kwestie en hen de In zijn afscheidsrede merkte verzekering had gegeven dat Pakis- Bush op dat hij met Bhutto had ge- tan niet van plan is kernwapens te r "methoden om te ko- ontwikkelen. Zij zei dat zij de steun politieke oplossing i Afghanistan" een vervanging va het "onwettige regime in Kabul". Bush had verzocht met betrek king tot een beoogd regionaal ver drag tegen het houden van kern- Hij zei dat de VS en Pakistan "het proeven, 'een kennelijke verwijzing de volledig eens zijn" over de koers van het beleid met betrekking tot de Afghaanse crisis. Een functionaris van het Witte India. Na een lunchbijeenkomst op het ministerie van buitenlandse zaken Bhutto en minister James Huis zei dat Bush en Bhutto tevens Baker getuige van de onderteke- Greenpeace: 50 kernwapens en 10 kernreactoren op zeebodem WASHINGTON (AP) - Door scheepsongelukken van de Sovjetunie en de VS sinds de Tweede Wereldoorlog rusten er nu zeker 50 kernwa pens en tien kernreactoren op de zeebodem. Dat is de conclusie van een onderzoeksrapport dat gisteren werd vrijgegeven door de milieu organisatie Greenpeace. Zo'n 43 nucleaire wapensystemen en zes kernreactors behoren toe aan de Sovjetunie, en vermoedelijk liggen die cijfers veel hoger, omdat zo weinig bekend is over de geheime operaties van de Sovjet-marine, aldus Arkin, een expert die met Greenpeace samenwerkte bij de op stelling van het rapport. "Tussen 1975 en 1985 kende de Sovjetunie volgens de Amerikaanse marine meer dan 200 ernstige duikbootongelukken", aldus een samen vatting van het rapport. Hoewel het rapport meer gedetailleerde infor matie gaf over de incidenten waarbij Amerikaanse schepen waren be trokken, reserveerde Greenpeace zijn scherpste kritiek voor de Sov jetunie. Arkin zei dat hij van plan was een Russische versie van het rap port te overhandigen aan de Sovjet-ambassade in Washington. De etnische rellen begonnen op 23 mei na een uit de hand gelopen marktruzie over de prijs van aard beien. Leden van de Oezbeekse meerderheid, Tadzjieken en Khirgi- ziërs enerzijds en leden van de Turkse Mescheti-minderheid an derzijds, raakten slaags. De rellen zijn de ergste sinds de onlusten tus sen Armeense en Azerb^jdzjanen in de Azerbcydzjaanse stad Soemgait in februari vorig jaar, waarbij zeker 32 doden vielen. Tussen 150.000 en 200.000 Mescheten, die in het zuidwesten van Georgië woonden bij de grens met Turkije, werden in 1944 door Sovjetleider Stalin bijeengedreven en over een afstand van meer dan 2500 naar Centragl-Azië gedepor teerd. Zij behoorden tot tientallen nationale minderheden die Stalin onder dwang liet verhuizen nadat hij hen had beschuldigd van echte of vermeende samenwerking met nazi-Duitsland en va' andere mis daden. Condoleren De Nederlandse regering zal de Iraanse regering niet condoleren met de dood van Khomeini. Kho meini was geestelijk leider, maar geen officieel staatshoofd, reden om het condoléanceregister niet te tekenen, aldus de rijksvoorlichting- dienst. Marcos De vroegere Filipijnse president Marcos (71) heeft gisteren een ope ratie moeten ondergaan in het St. Francis Medisch Centrum op Hawaii, waar hij al enige weken ver blijft. Een woordvoerster van het ziekenhuis wilde niet zeggen waar aan Marcos werd geopereerd. Belfast De binnenstad van de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren opge schrikt door een krachtige bomex plosie. Een nog in aanbouw zijnd handelscenrum werd bijna volledig verwoest. Slachtoffers vielen er niet. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) had vooraf een telefonische waarschuwing gegeven, waardoor de politie tijd genoeg had om het bouwterrein te ontruimen. Etiopië De mislukte staatsgreep die drie weken geleden in Etiopië plaats had, heeft het leven gekost aan 30 officieren, onder wie veertien gene raals. Daarnaast werden 176 officie ren gearresteerd. Van hen bekleed den 24 de hoogste rang. Dit heeft de Etiopische president, Mengistu Haile Mariam verklaard. DEN HAAG Westerse militaire deskundigen hebben verbaasd het optreden van het Volksbevrijdings leger in Peking gevolgd. Ook uit mi litair oogpunt is overdreven hard opgetreden. Soldaten gingen de on gewapende burgers te lijf alsof zij een vijandelijk leger moesten be vechten. door Hans de Bruijn Zij zouden zijn uitgerust met zware mitrailleurs en met speciale muni tie die is geschikt om pantsers te doorboren. Het Chinese leger is dui delijk militair noch politiek inge steld op een dergelijke vorm van or- de-handhaving. Het prestige van de soldaat in het agrarische China was altijd al laag. Met een drastische hervorming, waarmee in 1978 werd begonnen, wilde het leiderschap tegelijk be zuinigen en het leger een meer vol waardige plaats in de Chinese sa menleving geven. Onder Mao Zedong telde het le ger nog ruim 4,5 miljoen soldaten, nu zijn het er nog 3,2 miljoen. Daar mee is het Chinese leger na dat van de Sovjetunie het grootste ter we reld. De defensieuitgaven bedragen volgens de officiële cijfers 13 mil jard gulden. Dat is maar iets meer dan het Nederlandse leger en die cijfers moeten dan ook met een kor reltje zout worden genomen. De sol daten vormen overigens geen grote kostenpost: de soldij bedraagt maar 12 yuan (zeven gulden) per maand. De hervormingen waren echter noodzakelijk omdat de defensieuit gaven in 1978 nog 20 procent van het bruto nationaal produkt uit maakten. Nu zou dat nog maar 5 procent zijn. Maar ook wilde men het leger aanpassen aan hedendaag se militaire eisen. Mao was voorstander van een massaal volksleger, zodat een even tuele vijand na het oversteken van de Chinese grens "zou verdrinken in een zee van mensen". Het Volks leger bestond in die tijd voor meer dan 80 procent uit gewone infante- riesoldaten. Deng liet het Volksbevrijdingsle ger omvormen tot een goeddeels ge mechaniseerde en zeer mobiele krijgsmacht, met grote aantallen pantserwagens* tanks en artillerie. Ook zee- en luchtmacht werden, zij het traag, de twintigste eeuw bin- nengeloodsd. Die hervorming betekende een enorme inkrimping van de troepen macht. Ruim één miljoen militairen verloren hun baan. Er werden mil jarden uitgetrokken om hen aan nieuw werk en huisvesting te hel pen. Enkele honderdduizenden sol daten werden in andere onderdelen geplaatst. Commandanten werden gekozen, omdat zij goede militairen waren en niet meer vanwege hun capacitei- Chinese troepen houden te lunchpauze. De elf militaire districten werden teruggebracht tot zeven, waarvan die van Peking, Shenyang en Can ton de belangrijkste zijn. Er werden ten als partijleden. Ook de rol ook drie 'fronten' ingesteld: met de de zogenaamde 'politieke Sovjetunie, met Mongolië en met de 'zeezijde' en aartsvijand Taiwan. De hervorming leidde tot het ont slag van tal van commandanten van de oude generatie. Er kwamen nieu we, jongere en beter opgeleide offi- In 1984 werden die bij elke eenheid zijn gestationeerd, werd teruggedron gen. Zij zorgen voor de ideologische vorming van de soldaten, waaraan tot voor kort driekwart van de tijd gen voor officieren ingevoerd, die werd besteed. Nu is dat nog r tijdens de Culturele Revolutie afgeschaft. procent. Op de soldaten die vorige week Peking binnentrokken, lijkt die indoctrinatie zijn uitwerking echter niet te hebben gemist. Van de 3,2 miljoen soldaten zijn 1,3 mihoen dienstplichtig. De diensttijd is in de landmacht en bij de mariniers drie jaar, bij de lucht macht vier jaar en bij de marine vijf jaar. De dienstplicht bestaat pas vrij kort. Ondanks de verminderingen aan personeel werd het steeds moei lijker op aan goed opgeleide solda ten te komen. Het leger is niet meer zo in trek als enkele decennia gele den. Toen stuurden ouders hun zonen naar het leger om een behoorlijk vak te leren dat hen goed van pas zou komen. Nu houden zij hun kin deren liever op de boerderij (China is voor 80 procent agrarisch) om te helpen bij de produktie voor de vrije markt. De modernisering van de Chinese strijdkrachten is nog lang niet vol tooid. De reorganisatie van de leger korpsen is pas ten dele uitgevoerd. Slechts drie van de beoogde 22 le gerkorpsen hebben hun volledige bezetting en uitrusting. Ook het ma terieel van het Volksbevrijdingsle ger is nog niet erg van deze tijd. En kele jaren geleden is begonnen met de introductie van een nieuwe tank, maar het overgrote deel van de pantservoertuigen is meer dan twintig jaar oud. De Chinese luchtmacht (470.000 man) bestaat vrijwel volledig uit na gebouwde Russische gevechts vliegtuigen met technologie uit de jaren '50. De nieuwste J-8 is afgeleid van de Russische Mig-23. De H-6 bommenwerper is een kopie van de 35 jaar oude Tupolev-16. De marine (300.000 man) telt 115 oude onderzeeboten en 53 kleinere oppervlakteschepen. De Chinezen hebben twee atoomonderzeeboten met totaal 12 kernraketten. Er zou den plannen bestaan voor de bouw (met steun van de VS) van een vlieg- dekschip. China is ook een kern macht. Het heeft twee gigantische strategische kernraketten (de CSS- 4) met een bereik van 15.000 kilome ter, vier CSS-3's met een bereik van 7000 kilometer, en 110 raketten voor de middellange-afstand. De meeste van die wapens zijn vijftien jaar oud. De wapenindustrie heeft jaren lang achtergelopen bij die in het Westen. Het overgrote deel van de Chinese wapens is dan ook gekocht of gekopieerd. Pas de laatste jaren begint China in grote aantallen ei gen wapens te maken en te exporte ren. In 1988 was China met een wa penexport van 3,5 miljard gulden de vijfde wapenexporteur ter wereld. De meeste van die wapens vinden - direct of via Noordkorea - hun weg naar de derde wereld of het Midden- Oosten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5