Alleen in Italië staat de krant vol van de Euroverkiezingen m Voor God en vaderland in Europa Achtergrond fa fa 5.1 miljoen, fa a fa Bondsrepubliek Duitsland 60.2 miljoen. 5&8% fa fa fa Hervormden houden opnieuw statuut voor SoW tegen WOENSDAG 7 JUNI 1989 DEN HAAG - Europa leeft niet. De kiezers, die volgende week een nieuw Europees parlement moeten benoemen, blijken niet of nauwe lijks geïnteresseerd in de komende stembusslag. Zelfs in ons land, dat altijd erg 'Europa-minded' is geweest, lijkt de belangstelling tot een minimum gedaald. Vier jaar geleden trokken de verkiezingen iets meer dan de helft van de kiezers. Dat zou dit keer nog wel iets minder kunnen zijn. In Nederland valt het nog wel mee, omdat de Europese verkiezings strijd geheel in het teken is komen te staan van de nationale stembus slag van september. Maar veel aandacht voor Europese zaken, laat staan voor de Europese lijsttrekkers, is er dan ook niet. Het draait om Lubbers. Kok, Voorhoeve en Van Mierlo. In landen waar deze extra impuls ontbreekt, is het nog veel slechter gesteld. Alleen in Italië staan de kranten vol over Europa. Maar daar lijkt de interesse erg oppervlakkig. De grote publiciteitsgolf die het project 'Europa 1992' kreeg, heeft nergens geleid heeft tot meer inte resse voor het 'Europese circus'. Ook in Italië lijkt het jaartal '92' hele maal niets te betekenen. Frankrijk Als op 18 juni naar verwachting maar een handvol Franse kiezers naar de Europese stembus gaat is het de vraag of ze weten wat de ware inzet ervan is. Iedereen weet dat het gaat om het 'wegvagen van de gren zen' en dat 'iedereen voortaan kan werken waar hij maar wil'. Maar het debat waarin de ware consequenties van het nieuwe Eu ropa duidelijk aan de orde konden komen is verloren gegaan in het klassieke, Franse partijgekrakeel van de politici en hun strijd om de macht. Met name is in de conserva tieve oppositie het opstellen van de lijst voor de Europese verkiezingen uitgelopen op gecompliceerd elle bogenwerk. Dat resulteerde tenslot te in twee afzonderlijke lijsten. Toch zal geen enkele Fransman het verschil tussen de ene lijst en de andere kunnen opnoemen, even min als hij verschil ziet tussen deze lijsten en bijvoorbeeld de socialisti sche. Wat de aanvoerders van deze drie lijsten gemeen hebben is een opvallend groot enthousiasme voor de dingen die komen gaan zonder dat ze uitleggen waarom ze zo opti- misch zijn. Behalve de communisten en de ultra-rechtse aanhang van Natio- naalfrontleider Jean-Marie le Pen, die ieder op hun manier fel tegen het 'nieuwe Europa' gekant zijn, spelen de andere politieke partijen het spel van de Europese verkiezin gen alsof het om een zuiver binnen landse aangelegenheid zou gaan. De socialistische oud-premier Fabi- us, die op het ogenblik president is van de Assemblee, werd aangewe zen als de lijsttrekker der socialis ten. Oud-president Giscard d'Estaing staat nummer een op de lijst van de rechtse partijen en hij kreeg de steun van oud-premier en Gaullis tenleider Chirac. Van deze rechtse 'coalitie' heeft zich echter een groep LIDSTATEN 1 EUROPESE GEMEENSCHAP aarta irrwonere en Ce Nederland 14.7 miljoen, 50,5% Verenigd Koninkrijk 56.6 milloen. 32j6% Ay Ierland 3.7 miljoen. 47j6% België 10.0 miljoen. 772% van zogenaamde vernieuwers afge splitst, die wordt aangevoerd door de oud-presidente van het Europe se parlement Simone Veil. Volgens een reeks recente opinie onderzoeken geven de lijsten-Fabi- us en -Giscard elkaar niet veel toe: ze behalen steeds weer rond de 28%. Madame Veil en haar aanhang kwa men tot 12%. Terzijde van deze stroom kwam het tegen 'Europa' ge kante Nationaal Front tot 10% en de communisten niet verder van 7%. Uit deze cijfers valt wellicht op te maken dat de meerderheid der Fransen bereid is het avontuur van samenwerking te wagen. Volgens een recent publieks-onder- zoek op een der Franse TV-stations zou 53% 'zich iedere dag meer Euro peaan voelen'. Dat neemt niet weg dat andere onderzoeken wijzen op toenemende angst van heel wat Fransen voor de toekomst. Vooral onder socialistische kiezers neemt deze onzekerheid toe. Een in dit ver band veel gehoorde opmerking over de EG-nieuwe stijl is bijvoor beeld: 'Een Europa voor wie? Voor de multinationals zeker'. Groot-Brittannië de Britten vóór het Sociale Hand vest zoals dat door de Europese Commissie is opgesteld. En is meer dan 70 procent van de bevolking voorstander van grotere Europese eenheid. Als dit opinieonderzoek een juiste graadmeter is geweest van de Europese stemming in Groot-Brittannië, dan ziet het er niet erg gunstig uit voor premier Margaret Thatcher, die de laatste dagen weer heel goed duidelijk maakt wat zij wel en niet wil van de Europese Gemeenschap. De open markt van 1992? Zeker! Een snel en vlot grensverkeer om de handel te bevorderen? Natuurlijk. Maar andere consequenties van het Britse lidmaatschap ziet zij niet zit ten. Bijvoorbeeld het inbrengen van het pond sterling in het Europe se monetaire systeem blijft zij afwij zen. Daarover wordt op het eiland zelf overigens verschillend gedacht. Zelfs in het kabinet zijn er naaste medewerkers die hierover met haar van mening verschillen. Die schikken zich echter naar haar ijzeren wil. Zij laat daarbij geen ruimte laat voor andere Europese ontwikkelingen, die een logisch ge volg zijn van het destijds door Groot-Brittannië gekozen lidmaat schap. Daar is bijvoorbeeld het nu gewonnen verzet van Groot-Brit tannië tegen het streven van Brus sel om elk kind in de Gemeenschap ten minste twee andere Europese talen te laten leren. Volgens de opiniepeiling van Brussel is het aantal Britse voor standers van een meer verenigd West-Europa van 61 procent tot 70 procent gestegen. In de totale Ge meenschap is een gemiddelde van 80 procent gemeten, zodat het ver schil nogal mee lijkt te vallen. In zekere zin blijft Groot-Brittan nië een buitenbeentje. Bij de vorige Europese verkiezingen in 1984 was Groot-Brittannië met een opkomst van 32,5 procent het allerlaagste van de Gemeenschap. Maar het onmbe- STRAATSBURG - Buiten de poor-' ten van het Palais de l'Europe is hij een volstrekte onbekende, maar binnen heeft hij een goede naam als parlementariër opgebouwd. Ir. Leen van der Waal (60) wordt door zijn collega's omschreven als een hardwerkende, kundige en minza me vertegenwoordiger van het re formatorische deel van het Neder landse volk. In de verkiezingscam pagne voor het Europees Parlement zal Van der Waal als enige niet delen in de euforie rond '1992'. De SGP/GPV/RPF-lijsttrekker blijft letterlijk pal staan voor God en Va derland. door Peter de Vries Het merendeel van de 518 euro parlementariërs heeft zich georga niseerd langs de klassieke scheids lijnen van het socialisme, liberalis me en christen-democratie. Van der Waal is geen lid van zo'n fractie. Sa men met veertien andere eenlingen, waaronder de markante Ierse domi nee Ian Paisley, behoort hij tot de groep van de 'niet-ingeschrevenen': vijftien gideonsbendes van eenza me strijders voor eigen idealen. Zelfs onderling maken ze alleen maar afspraken over de verdeling van spreektijden en kamers. Vijf jaar geleden debuteerde de uit Ridderkerk afkomstige Leen Leen van der Waal. (foto gpdi van der Waal in de politiek, toen hij zijn entrée maakte in het Europees Parlement (EP). Het ontbreken van politieke ervaring in Tweede Ka mer heeft de werktuigbouwkundig ingenieur van SGP-origine "nooit als een handicap ervaren: het echte politieke metiér staat in de Tweede Kamer meer op de voorgrond dan hier in het Europees Parlement." Het gaat binnen de Europese Ge meenschap, zegt Van der Waal, meer om "technische betrokken heid bij onderwerpen", waarbij zijn eigen interesse vooral uitgaat naar begrotingskwesties en het vervoer. Daarbij put hij ruimschoots uit de ervaringen die hij in het bedrijfsle ven opdeed, als manager bij Esso Nederland. Die afkomst verraadt zich nog steeds in de zakelijke toon waarop hij praat over het Europees Parlement. Zijn confessionele achtergrond getrouw, geeft Van der Waal altijd acte de présence bij levensbeschou welijke onderwerpen (als geneti sche manipulatie) op de agenda van het EP. Daarnaast is hij een vaste bezoeker van de debatten over 'in stitutionele' kwesties: hoe ver moet de Europese eenwording doorzet ten, en hoeveel macht moeten de Brusselse en Straatsburgse institu ten naar zich toe trekken. Van der Waal toont zich daarbij niet geïmponeerd door het magi sche 1992-project. Maar hij weigert zich te laten indelen bij de (meren deels uit Denen bestaande) anti-Eu- ropese stroming in het parlement: "Wij accepteren de politieke reali teit van Europese verdragen. De Europese eenwording en het ver vallen van de binnengrenzen bie den kansen, die het bedrijfsleven vooral moet benutten. De EG-lan- den moeten ook samenwerken bij grensoverschrijdende zaken, die een lidstaat niet in zijn eentje kan oplossen. Het milieu, de criminali teit, dat zijn bij uitstek europese on derwerpen. Maar wij trekken een Het gebouw van de Europees parlement in Straatsburg. grens als het gaat om de cultuur van een land en om het afstaan van be voegdheden". De combinatie van kleine christe lijke partijen voelt zich "door de re formatie extra betrokken bij de wordingsgeschiedenis van Neder land". De samenwerking van de 12 EG-landen moet niet leiden tot een Europese Politieke Unie, maar dient beperkt te blijven tot een "veel lichtere constructie van sa menwerking tussen souvereine lid staten". Van der Waal zal in de cam pagne als enige niet pleiten voor uit breiding van de macht van zijn ei gen parlement. Van der Waal zegt "niet te willen dramatiseren; Europa wordt geen grijze eenheidscultuur. Maar ik wil wel de vraag stellen wat de voorde len zijn van zo'n europese super staat, zeker in een tijd waarin juist gestreefd wordt naar een maximum aan decentralisatie". "Het gaat ons niet om de folklore, maar om de identiteit van een land: de taal, monarchie, religie, geschie denis, de sociale voorzieningen, het onderwijs, en het kiesstelsel van een land. Dat moeten nationale kwesties blijven. U velt er wellicht een ander normatief oordeel over, maar wij vrezen dat de secularisatie in Nederland versneld zal worden door een proces van schaalvergro ting". i de hagen over Europa groeit. Tijdens een tussentijdse verkiezing in de cember in het Europese kiesdistrict van Hampshire kwam zelfs slechts 14 procent van de kiesgerechtigden opdagen. Dat op zich al belooft niet veel goeds voor de dunne centrum rechtse meerderheid in Straats burg, waar de Britten 81 zetels heb ben. Met 45 zetels hebben de Tories er 13 meer dan Labour. Maar ge sterkt door recente opiniepeilingen hoopt Labour dit verschil op 15 juni sterk terug te brengen. Westduitsland De grote verkiezingsborden staan weer overal in Westduitsland. Met leuzen, die kraak noch smaak heb ben, werven CDU, CSU, SPD, FDP, Groenen en andere partijen voor Europa. Op 18 juni mogen 45 mil joen kiesgrechtigden 81 Westduitse Europarlementariërs kiezen. Of ze het doen is zeer de vraag. Opiniepei lingen hebben uitgewezen dat slechts 43,8 procent van de kiezers wil gaan stemmen voor Europa. Dat is nog 13,8 procent minder dan het dieptepunt van 1984. Na de Europese euforie van de ja ren zestig hebben de Duitsers het geioof in de Europese eenwording verloren. Maar juist die onverschil ligheid baart de grote partijen zor gen. Blijven de vaste kiezers van CDU-CSU, FDP en SPD thuis, dan stijgen de kansen voor de outsiders ★EUROPESE i VERKIEZINGEN (foto GPD) links en rechts van het politieke centrum. Zij kunnen zonder risico voor het politiek overleven uittes ten hoe ze er in de Bondsrepubliek voor staan. Verlies van de 'oude' partijen zal echter grote binnenlandse conse quenties hebben. Vandaar dat de partijstrategen van de grote partijen met enorme financiële en personele inzet een mobiliseringscampagne zijn begonnen: in totaal wordt tegen de honderd miljoen gulden uitgege- problemen die de CDU-CSU met het nieuwe rechts- extremistische fenomeen Schonhu- ber heeft, maken de campagne voor de sociaal-democraten wat gemak kelijker. De SPD heeft de wind mee en slechter dan vier jaar geleden kan de partij niet scoren. De liberale FDP houdt, zoals ge bruikelijk, veel kleine, bescheiden partijbijeenkomsten waarop na tuurlijk hun nog altijd onbetwiste stemmentrekker Hans Dietrich Ge- nscher optreedt. De FDP zal al lang blij zijn als de smaad van vier jaar geleden ongedaan kan worden ge maakt. Toen, net na de overstap van de coalitie met de SPD naar de CDU van Kohl, zakte de partij onder de kiesdrempel van vijf procent. De Groenen zijn zeker van hun zaak, maar ze strijden voor een an der Europa dan de EG. "Wij willen grensoverschrijdende samenwer king op alle gebieden om de natio nale geborneerdheid te overwin nen". Op de Groene plakkaten ui teraard verder zonnebloemen ("Eu ropa heeft Groen nodig"), vrouwen- politiek ("niet zo bescheiden, mada me") en vredespolitiek ("geen ge duld meer"). Italië "Er is geen land binnen de EG dat zo 'Europa minded' is als Italië", zegt Urbano Aletti, een belangrijke effectenhandelaar op de beurs in Milaan. En meneer Aletti heeft ge lijk. Of het nu politici zijn, intellec tuelen, of zakenmensen. Allemaal krijgen ze een weke blik in de ogen als het over 'Europa' gaat. Europa is in Italië verheven ide aal, dat als een vlag wordt meege dragen. Het woord alleen al heeft iets hogers, iets zuivers. Niet voor niks worden bijvoorbeeld de jour naaluitzendingen op het derde net van de radio, steevast in- en uitge leid door de 9de van Beethoven, het beroemde 'Ode an der Freude'. De Ode is het officieuze Europese volkslied. Maar ook onder de gewone bur gers leeft het idee dat Europa iets belangrijks is. De opkomst bij Eu ropese verkiezingen is tot nu toe in elk geval steeds acht tot tien pro cent hoger geweest dan in de andere EG landen. Nu de nieuwe verkiezin gen voor de deur staan, wordt in de Italiaanse media uitbundig gepraat over het belang van een verenigd Europa, en over de voortrekkersrol v^n Italië daarbij. Graag benadrukt men in Italië hoe bijvoorbeeld mevrouw That cher keer op keer het proces van de eenwording van Europa remt. Zij lijkt steeds haar eigen belang voor op te stellen. Ook ontbreekt het niet aan opmerkingen over de Duitsers, die uit zouden zijn op de economi sche suprematie. Italië ziet zichzelf dus graag als de schatbewaarder, en de promotor van de echte Europese idealen. Voor een deel komt dit zelfbeeld van de Italianen voort uit een goed moedig soort provincialisme. Zo iets als: ook wij willen behoren tot het grote geheel. Maar er bestaat in Italië ook een werkelijke traditie van Europese denkers. Het zijn mensen die zich geheel en al heb ben ingezet voor de idealen van een verenigd Europa. Daartoe behoort een van de grondleggers van de Eu ropese gemeenschap, de vorig jaar overleden politicus Altiero Spinelli. Nog steeds hoort hij bij de meest be wonderde en gerespecteerde men sen van Italië. Sinds Italië een paar jaar geleden het op vier na rijkste land van de wereld werd, is er echter een nieuw aspect bijgekomen. Italië, en met name de Italiaanse industrie denkt profijt te kunnen trekken uit het nieuwe Europa, en daarmee een lei derspositie te verwerven op de Eu ropese markt. Niet voor niks kunnen de grote Italiaanse ondernemers haast niet meer wachten tot het moment waar op in 1992 de grenzen opengaan. De lijvige Italiaanse bureaucratie, en talloze nutteloze regeltjes en proce dures die van overheidswege wor den opgelegd, vormen volgens veel industriëlen een obstakel en een rem in de concurrentiestrijd met niet-Italiaanse bedrijven. Daarbij komt nog de schrikbaren de ineffiëntie van de publieke sec tor, zoals telefoons die niet werken, post die niet aankomt, en de douane waar de zaken zich wekenlang op hopen. Veel Italiaanse onderne mers popelen daarom van verlan gen, om dit soort obstakels te kun nen omzeilen, en in '92 hun hoofd kwartieren over te plaatsen naar an dere EG-landen. Veel meer dan 'idealen' en 'pra ten' over een verenigd Europa, is het niet in Italië. Zo is Italië bijvoor beeld sinds jaar en dag het land dat altijd als laatste de EG-richtlijnen doorvoert. Een voorbeeld hiervan is de percentages giftige stoffen die zijn toegestaan in het drinkwater. In 1980 werd daarover een EG-richt- lijn vastgelegd. In 1989 sjoemelt de Italiaanse regering nog steeds met de percentages, die hier per wetsde- creet tien keer hoger zijn dan wat de EG als 'maximaal toelaatbare giftig heids-graad' voorschrijft. Dit bericht kwam tot stand met me dewerking van Louis Burgers, Rudolph Bakker (Parijs), Hayc Thomas (Lon den), Hans Hoogcndijk (Bonn) en Mar- jon van Royen (Rome). Het wil maar niet vlotten met de komst van een 'werkorde' of 'statuut' dat als aanzet moet dienen voor het Samen op Weg- proces van hervormden en gere formeerden. Opnieuw is het de hervormde wederhelft die op de rem trapt. Het hervormd syno- debestuur heeft het ontwerp statuut afgewezen; eerst moet er duidelijke overeenstemming komen over de grondlijnen van de toekomstige kerk. Dit blijkt uit een brief die het hervormde synodebestuur naar de gereformeerde tegenhanger en de raad van deputaten (bestuur) van Samen op Weg heeft ge stuurd. De tekst is verspreid on der de hervormde synodeleden, die volgende week bijeenkomen. Tijdens de laatste gecombineerde zitting van beide synodes hielden de hervormden een stemming over het statuut tegen om eerst advies in te winnen. Toen op aandrang van de gere formeerde afgevaardigde ds. P. Schravendeel toch gestemd werd, verwierp de hervormde sy node met een uiterst geringe meerderheid de instelling van een statuut. De gereformeerden waren unaniem voor. Deze gang van zaken was voor de gerefor meerde synode aanleiding om de hervormde broeders en zusters op te roepen het Samen op Weg- proces niet onnodig te vertragen. Op grond van het ingewonnen advies komt het hervormde be stuur tot de slotsom dat een sta tuut dat pas gaandeweg het SoW- proces verder wordt 'ingevuld' aldus de strekking van het voor stel in strijd is met de bestaan de hervormde kerkorde. Qie gaat namelijk uit van een samenhan gend beeld van het kerk-zijn. Wanneer dat beeld er ten aanzien van de herenigde kerk (nog) niet is, kan ook geen richting worden gegeven aan de groei. De hervormden willen daarom eerst overeenstemming bereiken over een aantal principes van het kerk-zijn, zoals de verhouding tussen landelijke kerk en plaatse lijke gemeenten, de kwestie van het lidmaatschap, de ambten, de ambtelijke vergaderingen, de be lijdende functie van de kerk, de tucht en de kwestie bestuur-be- heer. Omdat over verschillende van deze kwesties voorlopig geen overeenstemming mogelijk lijkt, schuift het hervormde synodebe stuur met zijn brief de kerkorde- lijke procedure voor de toekom stige herenigde kerk op de lange baan. Het bestuur heeft er ook be zwaar tegen om naast de twee be staande kerkorden een statuut te erkennen dat voor bepaalde ge meenten wel en voor andere niet geldig is. "Het lijkt ons dat op de ze wijze onnodig een zeer verwarrend geheel van kerkorde- lijke regels ontstaat". Het her vormde synodebestuur wil niet dat de eenheid van de kerk be dreigd wordt door een statuut dat op onderdelen strijdig zou kun nen zijn met de kerkorde. Daar om zouden in een statuut alleen bepalingen opgenomen mogen worden die meteen al voor beide kerken in hun geheel gelding krij gen. 'Geen vooruitgang' "Bar en boos. Er is geen enkele vooruitgang". Zo reageert drs. Gea Zijlstra van het kerkelijk an- ti-discriminatieplatform op het rapport van de hervormde com missie inzake homoseksualiteit. De commissie vraagt kerkeraden terughoudend te zijn met tucht maatregelen tegen homoseksue len. "Ze mogen wel discrimineren, maar moeten het terughoudend doen", smaalt Zijlstra. Het heeft haar nog meer gestoken dat de sy node volgende week dit rapport achter gesloten deuren behan delt. Secretaris-generaal dr. K. Blei verdedigde onlangs deze be slissing door de terwijzen naar de behandeling van het vorige ho mo-rapport 'Verwarring en her kenning' in 1983, waarbij dingen gezegd werden, die erg kwetsend waren. "Die redenering is zo kwetsend voor de betrokkenen. Alsof wij beschermd moeten wor den door het hervormd synode bestuur. Dat kunnen we zelf wel". Zijlstra was gisteren in Drieber gen een van de spreeksters op een werkdag getiteld 'De mantel der liefde' over het wetsontwerp ge lijke behandeling. Daarbij hekel de zij de reacties uit kerkelijke kring op de wetsontwerpen gelij ke behandeling van het kabinet en van de PvdA. Volgens de Gere formeerde Kerken zou er zonder zo'n wet een gunstiger klimaat ontstaan om discriminatie tegen te gaan. Er zou dan een proces van meningsvorming kunnen plaatsvinden. Dat standpunt ver sluiert de belangentegenstellin gen, aldus Zijlstra. Die bedekken ze met de mantel der liefde. "Maar zo'n aanpak helpt niets". Anglicaanse kritiek De anglicaanse synode in Zui delijk Afrika heeft het oordeel van de bisschoppen gevraagd over economische sancties tegen het apartheidsbewind. Het be sluit van de synode betekent vol gens de woordvoerder van de kerk een'gedeeltelijke ondersteu ning van het pleidooi van aarts bisschop Desmond Tutu van Kaapstad voor economische sancties. In het besluit worden twee mo gelijke sancties genoemd: opzeg ging van de luchtvaartverdragen met Zuidafrika en een weigering van buitenlandse banken mee te werken aan een regeling voor de buitenlandse schuld van Zuid afrika. Anglicaanse bisschoppen be horen tot de felste critici van de apartheid, maar hun houding heeft nooit de onvoorwaardelijke steun van de priesters en parochi anen gekregen. De synode wees een oproep tot directe sancties af. Zij voelt meer voor een bezinning op gerichte economische sancties die specifieke behoeften van de Zuidafrikaanse regering direct raken. Tutu toonde zich verheugd over de beslissing. "Het is on denkbaar dat dit enkele jaren ge leden zou zijn gebeurd". 'Oecumene stagneert' De Lutherse Kerk in Denemar ken heeft paus Johannes Paulus II gisteren koel ontvangen. Tij dens een gebedsdienst in Roskil- de mocht de paus niet het woord voeren. Verder hekelde de luther se bisschop van Kopenhagen, Ole Bertelson, de huidige stagnatie in de oecumene. "Er is geen behoefte aan mooie woorden en opgewekte gezichten van kerkleiders. Er is immers sprake van trage communicatie tussen de kerken en van een ge brek aan bereidheid om compro missen te sluiten. Kortom de oe cumene stagneert". Hij bekriti seerde het feit dat dë R.-K. Kerk de veroordeling van de protes tantse leer nooit, heeft herroepen. Tijdens een aansluitende ont moeting met de lutherse bis schoppen wees de paus op het ge meenschappelijk erfgoed van lu theranen en rooms-katholieken, "ondanks de verbittering als ge volg van de kerkscheuring, on danks alle veroordelingen". Met het oog op de eenheid der christe nen "hebben allen gezondigd". Velen zien de veroordeling van Maarten Luther door de R.-K. Kerk als de hindernis voor de oe cumene. Inderdaad hebben die gebeurtenissen en de ban van Lu ther diepe wonden geslagen. Na 450 jaar zijn die nog steeds niet geheeld, zo zei de paus. IV «i Viering trouwbelofte. In de gereformeerde Petrakerk in Den Haag zal deze maand een kerkelij ke viering plaatsvinden van de trouwbelofte van twee vrienden, waarvan de een lid is van de her vormde en de ander van de angli caanse kerk. De kerkeraad vond dat de kerk de twee "in hun kwetsbare positie" niet teleur mocht stellen. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van morgenavond (zeven uur tot half acht) aandacht aan de 'roze zondag', het afscheid van studen tenpastor Herman Wiersinga en Max Havelaar-koffie. Ontvangst via FM 105.7 en kabel FM 88.1. M.inWn,

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2