Beatles maakten historie met B-Day Beatles maakten historie met Centerfold stopt er definitief mee Boudewijn Klap volgt Wibo van de Linde op Legendarische visite aan Nederland 25 jaar geleden Dik Browne (van Snoopy) overleden INGEN HILVERSUM (GPD) - Binnen kort is de benoeming te verwach ten van Boudewijn Klap (47) tot directeur radio en televisie van de AVRO. Klap, momenteel ad junct-directeur televisie en pro grammaleider van de IKON, volgt Wibo van de Linde op, die zich eind vorig jaar als directeur terugtrok. Vandaag buigen on dernemingsraad en directie zich over de voordracht van het alge meen bestuur. Klap heeft in de afgelopen nacht per 1 oktober zijn ontslag ingediend bij de IKON, alvorens voor een vakantie naar Frankrijk te vertrekken. Hij was vanmor gen voor commentaar niet bereik baar. Ook bij de AVRO bewaarde men het stilzwijgen. Met de te verwachten benoeming van Klap komt een einde aan een langduri ge procedure, waarin de AVRO in eerste instantie andere kandida ten polste. Klap heeft vroeger als hoofd jeugdprogramma's bij de AVRO gewerkt, totdat hij vijfjaar geleden vertrok uit onvrede over de komst van Van de Linde. In de afgeiopen maanden werd de di rectie gevoerd door interim- manager De Vicq. LEIDEN De meidengroep Centerfold houdt definitief op te bestaan. Tot dat besluit zijn de twee zangeressen van de groep, Laura Figy en Rowan Moore, gekomen nadat hun collega San dra Noach enkele wekeivgeleden een eind aan haar leven maak te. Volgens Centerfold-manager Beerens hebben Laura en Ro wan geen zin meer om met een nieuwe zangeres weer verder te gaan. Sandra Noach was nog geen jaar bij de groep. Ze nam des tijds de plaats in van Cecilia de la Rie, die muzikaal een andere weg wilde inslaan. Overigens was de belangstelling van zangeressen om bij Cen terfold te komen groot. Bij platenmaatschappij CBS zijn de af gelopen weken spontaan tientallen aanmeldingen binnengeko- Wat Laura Figy en Rowan Moore nu gaan doen, is nog onbe kend. Ook onzeker is nog wat er gebeurt met de nieuwe plaat Whistling at the Wolves, die een dezer dagen zou worden uitge bracht. Pas in het najaar wordt daar een definitief oordeel over geveld. 1 1) Me myself and I - De la Soul 2 5) I want it all - Queen 3 4) If you don't know me by now - Simply Red 4(2) Eternal flamè - The Bangles 5 3) I beg your pardon Kon Kan 6(9) Americanos Holly Johnson 7 (22) No more bolero's Gerard Joling 8(8) Lolly lolly - Wendy and Lisa 9 (16) I'm every woman - Chaka Khan 10 (20) Manchild - Neneh Cherry 11 (27) Express yourself-Ma donna 12 (12) The eve of the war - Jeff Wayne 13 (14) Forever your girl - Paula Abdul 14 (13) El cordobes - BZN 15 (17) My brave face - Pasul McCartney 16 7) Keep on movin' - Soul II Soul 17 6) Wonderful - Patty and Shift 20 (21) That's how i'm living - Toni Scott 21 (24) It's the first time-Lois Lane 22 Marina - Rocco and The Canations 23 (29) Rooms on fire - Stevie Nicks 24 (18) Free - Stevie Wonder 25 (15) The look - Roxette WOENSDAG 7 JUNI 1989 You on my mind - Swing out sister Nineteen forever - Joe Jackson Into temptation Crowded house Little Jackie wants to be a star - Lisa Lisa and Cult Jam Hand on your heart Kylie Minogue Looking for freedom - David Hasselhof Nothin' (that compe res 2u) - The Jacksons Heaven help me - Deon Estus This is your land - Simple Minds Too many broken he arts - Jason Donovan Kokomo - The Beach 37 (35) Good thing - Fine Young Cannibals 38 (28) I'll be there for you - Bon Jovi 39 (33) Funky cold Medina - Tone Loc 40 (36) Turn the world around - Golden Ear ring. AMSTERDAM/HILLEGOM(GPD) - Het is gisteren en van daag 25 jaar geleden dat 'tieners' van toen hun kelen schor schreeuwden op Schiphol om The Beatles te verwelkomen. Vier 'jongens met meisjeshaar' over wie bij menigeen thuis een huiselijke twist ontbrandde. Via de transistors van toen luisterden de thuisblijvers naar de AVRO-radio, die een rechtstreeks verslag van de aankomst uitzond. Joop van Zijl, de hedendaagse Journaal- lezer, sprak over B-Day. Sinds de bevrijding was het ook niet meer zo'n feest geweest in Nederland. Dit keer was het echter niet een feest voor iedereen. Integendeel, voor va ders was het een hel. De Beatles tijdens hun rondvaart door de Amsterdamse grachten. 'Het v sprongen bij bosjes de grachten in', zegt Letty Kosterman er nu, 25 jaar later, o gekkenhuis. Der Dik Browne zelf even als Hagar de Verschrkkelijke (foto NEW YORK (AFP) - In een zie kenhuis in Sarasoota, in de Amerikaanse staat Florida, is zondag de Amerikaanse stripte kenaar Dik Browne aan de ge volgen van kanker overleden, zo is gisteren bekendgemaakt. De geestelijke vader van strips als 'Hagar de Verschrikkelijke' en de hond 'Snoopy' werd 71 jaar. Browne is de"enige stripteke- naar die twee maal de „Reuben" won, de prijs van de Amerikaan se vereniging van stripteke- De tweede Reuben kreeg Browne in 1973 voor zijn be kendste geesteskind, Hagar de Verschrikkelijke. De avonturen van deze vikingheid zijn in der tien talen vertaald en verschij nen dagelijks in 1.800 kranten, verspreid over 58 landen. De liefhebbers van Hagar verliezen hun stripheld trouwens niet door de dood van diens schep per. De produktie van de strip is een jaar geleden overgenomen door de twee zoons van Browne, Chris en Robert. "The Beatles zijn achteraf gezien het begin geweest van de onder mijning van het establishment dat uitmondde in de rellen van 1968 en de vrijheid in de vorm van inspraak van de jeugd van nu," zegt VARA-radio programma maakster Letty Kosterman. Zij was aanwezig bij de Beatle-inva- sie op 5 en 6 juni 1964. Kosterman heeft gelijk. Met het bezoek van The Beatles aan Nederland, nam de 'ongehoorzaamheid' toe. Ou ders klaagden hoofdschuddend over hun kroost tegen de buren en op scholen ging hèt ook al snel mis. Meisjes met Beatlejurken (waarop John, Paul, George en Ringo afgebeeld stonden) werden naar huis gestuurd om zich om te kleden en jongens met voorover- gekamd haar (iedereen had in die tijd nu eenmaal zijn haar, met of zonder hulp van brillantine, 'netjes' achterover gekamd) wer den naar de kapper gestuurd. The Beatles reisden op die vijf de juni van Schiphol naar Hille- gom waar in gebouw Treslong een tv-opname zou plaatsvinden. De VARA zond het programma uit. Herman Stok. de Wessel van Diepen van die tijd, weet nog hoe er toen bij de VARA gedacht werd. "Het bezoek werd als een leuke happening gezien en zeker niet meer dan dat. In elk geval niet als het historische hoogte- punt, zoals het nu wordt omschre ven. Je moet weten dat heel veel van het materiaal dat toen is ge maakt gewoon is weggegooid. Verdwenen in de vuilnisbak." Escape De dag is nu wel historisch, en was het toen al voor Jos Hoog veld. Jos woonde in die tijd tegen over Treslong en hij was erbij: "Het optreden van The Beatles was voor mij een soort escape. Hillegom was in die dagen oer- burgerlijk en mijn ouders katho liek. Wij, kinderen, mochten geen tv kijken. Op school had ik met vrienden de weddenschap afge sloten dat ik de handtekeningen van de vier wel even zou verzame len. Voordat de dranghekken werden geplaatst, ben ik het ge bouw binnengeslopen en heb mij verstopt in de ketelkast in de kel der. Daar heb ik anderhalf uur ge zeten. Toen ik muziekhoorde, ben ik naar boven gelopen. Daar kwam ik Willeke Alberti en Rudi Carrell tegen. Die handtekenin gen had ik dus al. Later tekenden ook Paul McCartney en Jimmy Nicol, de invaller van Ringo Starr. Op deze foto (hij laat het 25 jaar oude souvenir zien). Opeens werd ik in mijn kraag gevat en door VARA-man Adri van Oirschot uit het gebouw gezet." Die avond speelden The Beatles in een veilinghal in Blokker. Her man Stok: "Dat was live. In Tre slong speelden ze playback. Maar maakte het eigenlijk wat uit? In die tijd waren The Beatles hele maal niet zo goed. Het waren een paar opgeschoten jongens die ge noten van hun succes. Pas later bleek uit hun muziek hoe briljant 'ze waren, maar dat bleek toen nog helemaal niet." Stok had tijdens het bezoek niet het idee dat de vier uit Liver pool genoten. "Het was voor hen in die tijd overal hetzelfde. Inter view, tv-optreden en een live-op- treden. Wat ze wel leuk vonden was de rondvaart door de Amster damse grachten, de volgende dag. Ze zagen toen iets van het land waar ze waren. Dat was voor hun een happening." En een happe ning werd het. Letty Kosterman: "Ook daar van maakte de VARA een tv-pro- gramma. Ik heb daar aan meege werkt. Een gekkenhuis was het in Amsterdam. De mensen spron gen bij bosjes de grachten in". Caransa Journalist Henk van Gelder, die samen met Lucas Ligtenberg een boekje schreef over het bezoek van The Beatles in Nederland, heeft bijna iedereen gesproken die toen bij het bezoek betrokken was. Bijvoorbeeld de zakenman Maurits Caransa, de toenmalige eigenaar van Het Doelen Hotel waar The Beatles overnachtten. Caransa ging met hen op stap. Hij vertelt in het boek: "Op een gege ven moment stonden we op een brug (in de hoerenbuurt - FvG) en toen vroegen ze zo'n juffrouw of ze mee wou, maar die zei nee! Kun je je voorstellen? Veertien-, vijftienjarige meisjes deden er een moord voor om hun kamers binnen te komen, maar er wou geen hoer met ze mee. Er werden opmerkingen gemaakt over hun lange haar, dat ze er niet uitza gen." Niet alleen de hoeren zagen weinig brood in The Beatles. Ook Willem Duys wilde ze niet. De AVRO-man organiseerde in die tijd jaarlijks het Grand Gala du Disque. In 1963 werd hem The Beatles aangeboden voor weinig geld (f 1500,- plus reiskosten). Duys wilde ze niet hebben, want hij "zag hun zang gewoon niet zit ten". Een paar dagen voor het ga la, dat 12 oktober plaatsvond, had Duys spijt. Te laat. The Beatles hadden inmiddels hun eerste gouden plaat ontvangen en wil den voor nog geen f 150.000,' naar Nederland komen. Met behulp van 150 kilo explo sieven werd begin van deze week een hotel in Las Palmas op de Canarische Eilanden opge blazen. Het Dunamar Hotel moest worden afgebroken om dat het gelegen is in het be schermde duingebied tussen Las Palmas en Maspalomas. Dit duingebied wordt beschouwd als een internationaal natuur monument. (foto AP) Alcoholverbod Vanaf vrijdag is het in bepaalde delen van de binnenstad van Am sterdam verboden op straat alco holhoudende dranken te nutti gen. Ook iedereen die dan aange broken flessen en blikjes met een alcoholhoudende drank bij zich heeft is strafbaar. Het verbod geldt niet voor de terrassen. De gemeente en politie van Amsterdam hopen op deze ma nier de overlast door drankge bruik in de binnenstad tegen te gaan. Het verbod zal gelden in een gebied dat wordt begrensd door het Stationsplein, Damrak, Dam, 'Damstraat, Oude Doelen straat, Oude Hoogstraat, Nieuwe hoogstraat, St. Antoniebree- Super-eredoctor Pater Theodore M. Hesburgh, die sinds 1982 het wereldrecord ere doctoraten bezit, heeft een nog grotere voorsprong op de concur rentie genomen. De afgelopen maand nam hij vier eredoctoraten in ontvangst, waarmee hij zijn to taal op 118 bracht. Hesburgh (71), lid van de reli gieuze congregatie van het H Kruis, was van 1952 tot 1987 hoofd van de universiteit in Notre Dame in de staat Indiana. Hij heeft vele bestuursfuncties ver vuld. Zo was hij onder meer voor zitter van de Internationale Fede ratie van Katholieke Universitei ten. Hij is nu nog voorzitter van de Rockefeller Foundation. In 1982 ontving Hesburgh zijn 90ste eredoctoraat. Daarmee ver drong hij oud-president Herbert Hoover uit het Guinness Book of Records. - De 11-jarige Tony Aliegena uit Costa Mesa in de Amerikaanse staat Californië is maandag met een Cessna 210 Turboprop vliegtuigje vertrokken voor goodwill-vlucht die hem onder meer naar de Sovjetunie brengt. De vlucht strekt zich uit o 19.000 mijl en Tony wordt op die luchtreis vergezeld door zijn ouders en een Russische corre- pondentievriend. (foto MAG HST /£TSJ£ /M££& Z/JN De JEUGD VERGOOIT ONS CULTUREEL. ERFDEEL ZIJ LAAT ZICH DAGELIJKS BOMBARDEREN MET GEWELD OP DE TV... WORDT BEHEERST

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22