Drankjes voor warme dagen Haring tot september 'nieuw' Oltmans moet in korte tijd nieuw team maken Frisse salades kunnen altijd Hooikist in eigentijds jasje Ossobuco van te voren te bereiden Oegstgeester bondscoach vrouwenhockeyteam Atleten aangekleed door nieuwe sponsor KNAU 'Superstadion Vitesse komt er' Jong Oranje in de fout tegen YS Unique Giants trekt zich terug Eerste zege voor Paul Kooijman WOENSDAG 7 JUNI 1989 Warmte maakt dorstig. Maar niet alle drankjes zijneven goed om de dorst mee te lessen. Laat ik voorop stellen dat ik het volkomen eens ben met iedereen die zegt dat koel, helder water het allerbeste is. Gewoon water uit de kraan kunnen we in Nederland gelukkig nog steeds zonder bezwaar drinken. Dat mineraalwater zoveel beter zou zijn voor de gezondheid geldt alleen in landen waar kraanwater en drinkwater niet hetzelfde is. Maar een mens leeft niet op water alleen... door Martin van Huystee Niet in alle warme landen vinden ze dat koud drinken het beste is. De kokendhete, mierzoete muntthee uit Marokko heeft als belangrijk ef fect dat je er flink van gaat transpi reren. Daar koelt het lijf lekker van af. Het zoet geeft een voldaan gevoel en dat is prettig. Heel veel drankjes die de dorst lessen zijn nogal zoet. Ze bevatten koolhydraten. Frisdan- ken bijvoorbeeld en vruchtesap pen. Ook wijn en bier bevatten veel koolhydraten. Gedeeltelijk in de vorm van alcohol, en gedeeltelijk in de vorm van suikers. Van frisdrank wordt meestal de dorstlessende werking aangepre zen. Misschien zijn er inderdaad drankjes die ons het gevoel geven dat ze de dorst beter stillen dan wa ter. Toch denk ik dat dat suggestie is. De stoffen die in de fabriek aan gewoon water worden toegevoegd om er frisdrank van te maken, zijn ten dele wel goed voor ons, maar we kunnen ze voordeliger op een ande- Vruchtesap echter is minstens zo lekker als frisdrank. Het is boven dien puur natuur. En wie dat wil kan het met water verdunnen. Drui- vesap waar wijn van is gemaakt drinken we niet voor de echte dorst, ook al is een koel glas witte wijn heel verfrissend op een warme dag. De mens ging destijds wijn maken omdat het drinkwater dat hem tér beschikking stond van niet te beste kwaliteit was. Om diezelfde reden werd het bier uitgevonden. Maar met het 'neveneffect' dat de alcohol oplevert moet je in de warmte goed oppassen^ wij als fris, vooral in combinatie met zoet. Longdrinks En we kennen een oud spreek woord: 'bitter in de mond maakt het hart gezond'. Italianen ontdekten dat zuur, zoet en bitter bij elkaar in een drankje erg verfrissend is, ook al is het 35 graden in de schaduw. Daarom zijn veel Italiaanse aperitie ven min of meer bitter. Laten we met die gedachte eens wat long drinks voor warme dagen maken. Schud een borrelglas Campari en een borrelglas grapefruitsap met ijs. Verdun dit met de frisdrank bitter lemon. Of schud een borrelglas Punt e Mes en een half borrelglas Cointreau met ijs. Verdun dit met sinaasappelsap en schenk er mous serende wijn bij. Of schud een bor relglas Cynar (dat is van artisjokken gemaakt) en een half borrelglas gin met lis. Verdun dit met tonic. Sangria uit Spanje heeft niet dat bittere. Laat schijfjes sinaasappel en citroen met wat suiker en een scheutje cognac of likeur een uurtje trekken met rode wijn. Doe er ijs blokjes in en verdun het drankje desgewenst met spuitwater, mous serende wijn of cider. Bowl maken we van allerlei vruchten met witte wijn. Aardbei en, frambozen, kersen, perziken, ananas, peren, druiven, sinaasap pels zijn allemaal geschikt. Ook hier kan na het trekken nog een belle tjeswijn of spuitwater aan worden toegevoegd. Wie geen alcohol wil, kan appelsap in plaats van wijn ge bruiken. Heet Wie liefst iets heets drinkt kan eens een warme punch proberen. Hot Toddy: laat citroenschillen, een le pel honing en twee kruidnagels 5 minuten in kokend water trekken. Zeef dit en vermeng het met warme ruim. Gin Mint: doe een borrelglas gin en een takje munt in een groot glas. Breng water aan de kook met citroensap en suiker en schenk dit bij de gin. Gewone, versgezette thee is ook uitstekend tegen de dorst. Leg eventueel een schijfje citroen in de kopjes, zoals ze in Italië doen. Of maak er ijsthee van. Los voldoende suiker in de hete thee op en voeg er wat citroensap aan toe. Laat de thee in de koelkast goed koud worden en voeg er nog een ijsblokje aan toe. Dat salades altijd overal mogen en kunnen, beseffen vooral de Fran sen. Bij warm weer is echter vooral de 'salade composée' een must. 'Composée' betekent feitelijk niets anders dan het verwerken van ver schillende groenten tot een koel - zelfs dorstlessend - geheel. Heel be kend is de Salade Nicoise. Deze ty pische lunchschotel wordt gemaakt met groene sla, partjes ei en tomaat, uienringen, zwarte olijfjes en stuk jes tonijn. Een romige vinaigrette (opgeklopte dressing van olie, azijn en mosterd) mag er zeker niet aan ontbreken. In het wat killere Franse Noorden heerst de 'Salade de Riz', oftewel koude rijstsalade. Drooggekookte witte rijst wordt vermengd met fijn gesnipperde peterselie, hele kleine stukjes ui, paprika en sliertjes ge bakken kipfilet. Het geheel wordt rijkelijk overgoten met wijnazijn, en vervolgens in de koelkast koud gezet. Perfect bij de barbecue. In Nederland weten we echter al even creatief met rauwkost om te gaan. Een gemengde eikebladsala- de doet aan smaak en frisheid zeker niet voor de 'Nicoise' onder. Benodigdheden voor vier perso nen: 100 gram eikebladsla, 50 gram veldsla, 50 gram ijsbergsla, 50 gram rode witlof, 50 gram kropsla. Maak de slasoorten schoon, was ze en droog ze in slacentrifuge of thee doek. Maak een dressing van 4 eet lepels notenolie, 2 eetlepels mais- olie, 6 eetlepels witte wijn, sap van een halve citroen, 1 eetlepel fijnge knipte bieslook, zout, en 1 eetlepel geplette roze of groene peperkor rels. Deze salade smaakt uitstekend bij alle soorten vlees, maar ook vis komt ermee tot z'n recht. Water is de beste dorstlesser die ook verkoeling brengen op Zuivere zuivel tot slot. Melk, kar- heid zuur geworden koemelk door- nemelk en drinkyoghurt zijn heer- heen roerde. In de warmte van de lijke dorstbestrijders. Kent u kou- zomerse Aziatische steppe ging dat mis? Dat dronk Djenghis Khan al! gisten en ontstond er en verfris- Hij maakte het van paardemelk, send, schuimig alcoholhoudend waar hij de helft van die hoeveel- drankje. De Duitse pannenfabrikant SUS jn de 'gaarbox'. De pannen heeft het hooikistprincipe heront- worden geïmporteerd door de firma dekt, waarbij het eigentijdse pro- Cronim in Bennekom (08389-17565). dukt piepschuim, in een zeer zware persing, als isolatiemantel dient. U Zij kosten als set compleet 182 gul- kookt dan de aardappelen vijf mi- den (16 cm pan). Een 18 cm set is nuten. draait de pit uit en zet de pan twee tientjes duurder. haring geproefd? Zo niet, dan is er nog geen man over boord, want het haringseizoen duurt tot september. Tot die tijd mag de Hollandse nieuwe of maatjesharing de titel nieuw dra gen. door Ineke Volkers Haring is de populairste vissoort van Nederland. Gemiddeld eten we er ruim drie kilo per jaar van. Het tijdstip waarop de vissers hun net ten voor de eerste vangst mogen uit gooien wordt bepaald aan de hand van metingen van de hoeveelheid dierlijk plankton in zee. Daarmee voedt de baring zich. Maatjesharing geldt als de fijnste kwaliteit haring. Het vetgehalte van de haring die op de voedselgronden is aangekomen loopt in een paar weken tijd enorm op. In de visserij en handel wordt de haring afhankelijk van het stadium waarin hij in de jaarcyclus verkeert in vijf soorten ingedeeld: Kuitzieke haring (met rijpe hom of kuit), lege of ijle haring (de hom of kuit is al afgezet), de maatjesha ring (eigenlijk maagdekensharing, omdat de kuit of hom bij deze ha ring nog niet ontwikkeld is), de vól le maatjes (de hom of kuit gaat zich ontwikkelen) en de volle haring (met goed ontwikkelde hom of kuit). Haring is na drie tot zeven jaar ge slachtsrijp en kan vijftien jaar oud worden. Nieuwe haring is driejarig, heeft een vetgehalte van meer dan 18 procent, is mals en heeft een zilte smaak. Een haring met direct na de vangst worden gekaakt. Dat bete kent dat de vis wordt ontdaan van kieuwen, hart en een deel van het darmkanaal met de maag. De maag aanhangsels blijven zitten en de daarin voorkomende enzymen ma ken het uitgebloede vlees mals en smakelijk. Met toevoeging van een beetje zout worden de maatjes daar na weggezet om in hun pekel te rij pen. Deze licht gezouten haring 'wordt direct ingevroren. Dat is noodzakelijk om de haringaaltjes of -wormen te doden die in de verse vis kunnen zitten. Soms wordt haring na het bin nenhalen ingevroren zonder verde re bewerking en pas aan land be werkt. Omdat de vis dan niet leeg- bloedt maar afsterft, blijft het vlees veel roder van kleur. De kwaliteit van schoongemaak te vis is door de consument moeilijk te beoordelen. Waar men op kan let ten is of de geur van vis fris is en of het visvlees veerkrachtig is, dat de ogen bol en helder zijn en dat de pu pillen donker zijn. Bedorven vis is te herkennen aan een doorschij nend grijsachtige huid, een witach tige pupil en een ingezakte oogbal. Het visvlees is week en de geur lijkt op die van ammoniak. Verse vis is zeer kort houdbaar, in de koelkast maximaal een a twee dagen. Het zelf invriezen van vis wordt afgeraden, omdat vis vaak al ingevroren is geweest. Alleen zeer (zelf gevangen) is in te vrie- Vis is evenals vlees een bron van dierlijk eiwit en B-vitamines. Het bevat iets minder ijzer dan vlees, maar is daarentegen een goede bron van jodium. Vis bevat ook minder vet dan vlees. Over de belasting met zware me talen (ondermeer kwik) hoeft men zich geen zorgen te maken als men net vaker dan een a twee keer in de week vis eet. het Ossobuco, (kalfsschenkel) een gerecht uit de Milanese keuken. (foto gpd Het merendeel van het Ne derlandse kalfsvlees gaat naar Italië. Daar wordt vrij wel alles van het kalf ge bruikt; van de kop tot de po ten. (Voor de ossobuco). Thomas Garofalo, kok en eigenaar van het Rotter damse restaurant Bella Ita- liëis een expert in het ma ken van ossobuco. "Van oorsprong komt het uit de Milanese keuken. We laten de kalfsschenkel door de slager zagen in dikke stuk ken van een half pond. Zo'n schenkel is helemaal niet bijzonder. Daarom mag hij ook niet zoveel kosten. Maar de bereidingswijze maakt hem bijzonder. Ik wentel ze door de bloem en bak ze dan aan weerszijden in de pan tot de schijven een bruin korstje hebben. Dan doe ik ze in een slee of een braadpan in de oven. Ik be dek de ossobuco met gesne den verse groente: bleeksel derij, worteltjes, uien, zout, peper, oregano, tomaten en wat champignons. Dan zet ik het geheel onder wat vocht: witte wijn en water. Later komen er nog dop erwtjes en peterselie bij. Ik laat alles zo een paar uur trekken tot de helft van het vocht is verdampt. Het vlees moet net losraken van het bot", legt Thomas uit. Volgens hem is ossobuco een ideaal gerecht om van tevoren te bereiden. "Je hoeft er eigenlijk verder geen groente bij te serveren omdat de saus ook al een rijk groentegarnituur is. Ik serveer er het liefst risotto of pasta met wat parme zaanse kaas bij en een frisse insalata mista", be sluit hii. Wie het vlees van de schenkel heeft gegeten, schept vervolgens met een lepeltje het merg uit de pijp. AMSTELVEEN (GPD) Roelant Oltmans volgt als bondscoach van het Nederlands vrouwen-hoc keyteam Gijs van Heumen op, die acht jaar met ongekend succes het bewind voerde over de nationa le ploeg. Het contract loopt tot en met het Europees kampioenschap in '91 met een optie tot de Olym pische Spelen in Barcelona. Op korte termijn zal er nog een assistent worden benoemd. Een eis van de 34-jarige Oegstgeester, die dwingend was om hem definitief over de streep te trekken. Zijn voor ganger werkte altijd alleen. Oltmans - ooit actief bij LMHC - heeft gisteravond het bestuur van Bloemendaal over zijn vertrek inge licht. De technisch leider had nog een verbintenis van een jaar met de jaar geleden voerde hij eerst het viervoudig landskampioen bij de middels mannen. In zijn overeenkomst had den naai hij echter laten opnemen dat hij weg zou mogen wanneer er een aan bieding van de hockeybond kwam. De club is inmiddels op enkele de- achtereenvolgende Europa Cup- 5U- ren prestige van het team, dat onder de leiding van Van Heumen alle inter- gedegradeerde Lei- de hoofdklasse om vervol gens Bloemendaal vier landstitels „Het zou fout zijn sen mij als een soort verlosser zien", luidt Oltmans' nuchtere reactie. „Natuurlijk ligt er een grote druk op op rij en een nationaal zaalkam- mijn schouders. Dat ben ik me ter- pioenschap te bezorgen. Op drie dege bewust. Van Heumen heeft al- tail-afspraken na akkoord met zijn toernooien sleepte hij met zijn team gouden (in Terrassa), een zilve ren (in Bloemendaal) en een bron zen medaille (in Mühlheim) weg. Met de vrouwen van Amsterdam vroegtijdige afscheid. Op welke datum Oltmans offi cieel bij de nationale vrouwen-equi pe aan de slag gaat, staat nog open. In principe zal dat zijn na de Cham- werd hij twee keer landskampioen, pions Trophy, die begin september Het onverwacht snelle ontslag in Frankfurt wordt afgewerkt. De van Gijs van Heumen in april bracht oefenmeester, die de afgelopen drie Oltmans direct in beeld bij de bond, seizoenen ook als trainer actief was voornamelijk vanwege zijn kwali- Amsterdam, zal teiten als opbouw-werker. En dat bij dat toernooi wel aanwezig zijn. Ook zal hij acte de presence geven op het WK van Jong Oranje in juli in het Canadese Ottawa. Wens tijdperk is voor het Nederlands vrouwen-elftal inmiddels aangebro ken. Na de Olympische Spelen in Seoul, waar tot teleurstelling van velen genoegen moest worden ge- Zo goed als de nieuwe spoorleider nomen met een bronzen plak, be- ook nog weinig wil zeggen behaald die behalen vielen. Het zou niet van rea liteitszin getuigen om dat te willen evenaren. Aan de andere kant durf ik best mijn nek uit te steken. Ik denk dat iedereen die bij het vrou- wenhockey betrokken is, weet dat er kei- en keihard gewerkt moet worden om weer aan de top te ko men. Het niveau is - zeker in de Ne derlandse competitie - niet best. Vandaar ook dat er een assistent moet komen. Dat was een van mijn belangrijkste voorwaarden. Daar zijn we al mee bezig. Namen kan ik i dit stadium nog niet heeft de KNHB de reerd van e tionals. dat hun carrière. Oltmans moet in korte groot aantal interna- tijd een nieuwe ploeg opbouwen, hem de ideale leider En tegelijkertijd trachten het verlo- coaches van de hoofdklasse", Als voornaamste drijfveer NIEUWEGEIN (GPD) - De Ko- Amerikaanse moederbedrijf e ninklijke Nederlandse Atletiek geen brood in zag. Unie hoeft zich geen zorgen ken over de aankledin ;ionale ploegen. De I r jaar zullen de atleten t afvaardiging al i outfit had gestoken. Enkele jaren geleden jaar zouden evalueren. Daar zijn v Met het aantrekken van Oltmans ëindigden liefst elf internationals veranderingen, die hij voorstaat. „Ik heb daar wel een beeld ik wil eerst praten met alle i het nenhockey (voorlopig) de rug toe te keren en te kiezen voor de vrouwen noemt Oltmans de drang naar het zoeken van nieuwe moge lijkheden. „In de hoofdklasse bij de mannen heb ik alles al meege maakt. Ik was toe aan iets anders. Ik heb gezocht naar wegen om toch bij deze sport betrokken te blijven. Een deel van het werk als bondscoach ken ik niet. In deze functie moet je De Unie verlengde tevens de werken met duidelijke doelen. Pie- maken over de aankleding van de overeenkomst met Tarvo, dat zich ken op een EK, WK en Olympische nationale ploegen. De komende de afgelopen drie jaar op de recrea- Spelen vraagt een andere invulling leten en atletes tiesport richtte. De verbintenis met van een coach. En dat lijkt me heel (in het oranje) worden gekleed door de meelfabriek geldt opnieuw voor aantrekkelijk. Ik weet dat er vaak New Balance. De KNAU sloot giste- driejaar. De KNAU praat de ko- denigrerend over het vrouwenhoc- ren in Nieuwegein en contract tot mende maanden met Raak, de key wordt gesproken. Een deel van en met 1993 met de importeur van sponsor voor de topsport, over ver- die kritiek is misschien terecht. De het merk, die begin dit seizoen bij lenging van het contract. Voorzitter laatste topduels tussen HGC en de Europese- en wereldkampioen- Wim de Beer: „In de overeenkomst, Amsterdam stonden allesbehalve schappen indoor de Nederlandse die in principe voor vier jaar geldt, op een hoog niveau. Het is mijn taak s vastgelegd dat we de zaak na twee had de bond ook al contacten met deze firma, niet tot eei dat beeld samen met de andere hoofdklasse-trainers weg te nemen i te zorgen dat er weer een interes- druk mee bezig. Ik heb goede het kwam toen hoop dat de samenwerking wordt santé competitie komt" akkoord omdat het voortgezet". AD HEESBEEN ARNHEM (GPD) Louter opti mistische klanken rolden er gister middag over tafel tijdens de pers conferentie over de bouw van super stadion Eurodrome in Arnhem. Alle sprekers volgende dezelfde lijn: 'Niets staat de bouw van Eurodrome (dat nog een andere naam zal krij gen als de hoofdsponsor bekend is) meer in de weg'. Gelders gedeputeerde O. Feitsma liep vooraan: „Vandaag kunnen we afrekenen met een aantal mythes. We kunnen aan de slag; het stadion kan worden gebouwd. Het is niet al leen voor de sport, maar ook voor de cultuur van groot belang". De ont wikkelaar en architect van het mul tifunctionele stadion (26.000 zit plaatsen), de Westduitser J. Wund van Open Air Industriebau uit Friedrichshafen: „We zijn niet al tijd serieus genomen, maar van daag is het dan zover. Afgelopen vrijdag heb ik een ondertekend con tract ontvangen van Leasure Mana gement International. Zij willen de bedrijfsvoering en de exploitatie in handen nemen voor een periode van twintig jaar". Op de foto (ANP) kijken Vitesse- voorzitter Aalbers, initiatiefnemer Schmitz en architect Wund naar de maquette. Volgens de architect is de finan ciering van het project helemaal rond, een andere reden om volgens zijn opvatting optimistisch gestemd te zijn. De investeringen voor de bouw van het immense complex be dragen 85 miljoen gulden, exclusief vijf miljoen gulden voor de infra structuur. Het rijk komt over de brug met een investeringssubsidie van 7,5 miljoen gulden en de provin cie Gelderland stelt drie miljoen ter beschikking. De gemeente Arnhem dekt jaarlijks één miljoen van de ex ploitatielasten af en krijgt daar voor per jaar tien dagen de beschik king over het stadion voor eigen ge bruik. Wund zelf zal ongeveer twintig miljoen gulden in het nieuwe Vites- se-stadion steken. Resteert een nog te financieren bedrag van ruim vijftig miljoen gulden dat via een bankga rantie moet worden verkregen. Het superstadion wordt volgens de planning halverwege 1991 ge opend. TOULON (ANP) - Jong Oranje is na de kleine nederlaag (0-1) tegen de Verenigde Staten zo goed als kans loos voor de eindzege in het acht- landentoernooi in Toulon. De ploeg van trainer Jan Rab heeft in twee wedstrijden slechts één punt ver overd (1-1 tegen het tweede Franse team) en moet morgen met zeer rui me cijfers van het eerste Franse elf tal winnen om nog in aanmerking te komen voor een ereplaats. De nederlaag tegen de Amerika nen was onverdiend en onnodig. Viscaal, Vurens en Laamers misten enkele riante kansen. Het doelpunt van de aantrekkeljke wedstrijd kwam tot stand in de 34e minuut, na een foutieve terugspeelbal van Laamers. De Amerikaanse spits Wynalda accepteerde het cadeautje dankbaar. Voor Vroomans en Hees- en is het toernooi al afgelopen; bei den zijn uitgeschakeld wegens flin ke enkelblessures. ALMERE (GPD) - Tophonkbal in Almere in een prachtig nieuw sta dion is een ballon gebleken, die de finitief is doorgeprikt. De financiële problemen van de club zijn voor het bestuur van Unique Giants'24 de belangrijkste reden geweest om het hoofdklasseteam uit de competitie terug te trekken. Voor secretaris Van Eijk was het nog steeds niet be schikbaar zijn van het nieuwe veld de druppel, die de bekende deed overlopen. Het vertrek van Unique Giants'24 uit de competitie heeft niet alleen gevolgen voor de lopende competi tie maar ook voor volgend seizoen. Via een verscherpte promotie- de gradatieregeling wil de KNBSB het aantal teams uit de hoofdklasse te rugbrengen tot acht teams. LEIDEN - De Leidse wielrenner Paul Kooijman heeft zijn eerste ze ge bij de liefhebbers binnen. On danks tegenslag, een val toen hij op de solotoer was, won hij de sprint van de kopgroep in de Ronde van Bleiswijk. Herman de Jong uit Zoe- terwoude werd vierde. Frank van Veenendaal greep naast de zege in de Diamant van het Noorden. Vijf kilometer voor de eindstreep ontsnapte de Sassenhei- mer met de Zweed Anderson en de Spapjaard Polvaroso uit het pelo ton. In de sprint moest Van Veenen daal genoegen nemen met een der de plaats. PARIJS Roland Garros Mannen enkelspel kwartfinale: Edberg (Zwe) - Mancini (Arg.) 6-1. 6-3. 7-6 (7-5). Vrouwen enkelspel: kwartfinales: Graf (BRD.1) - Martinez (Spa) 6-0.6-4, Sanchez (Spa. 7) No- votna (Tsj) 6-2. 6-2. Mannen dubbelspel kwartfinales: Bahrami/Wi- nogradski (Ira/Fra) - Motta/Willenborg (Bra/VSt) 4-6. 6-1. 6-1. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Goles/lvanisevic (Joe) - Cohen/Carbonell (Zwi/Spa) 7-6 (7-5), 6-4. Ronde van Italië Zeventiende etappe: 1. Anderson (Aus) 137 km 3.44.25 (tijdsvergoeding tien seconden), 2. Bugno (Ita) op vier seconden (tijdsvergoeding ze ven seconden). 3. Argentin (Ita) z.t., (tijdsvergoe ding drie seconden), 4. Fondriest (Ita) z.t., 5. J5r- mann (Zwi) op zes seconden, 6. Martinello (Ita) op 15 seconden, 7. Joho (Zwi), 8. Di Basco (Ita), 9. Ci- mino (Ita). 10. Gambirasio (Ita), 11. Fidanza (Ita), 12. Hoste (Bel), 13. Allochio (Ita). 14. Bruschi (Ita), 15. Zadrobilek (Oos). Klasseringen overige Neder landers: 18. Schalkers, 22. Luyckx, 27. Arntz, (41. Fignon (Fra). 43. Van Poppel, 49. Lammerts, 50. Siemons, 68. Kleinsman. 73. Talen. 81. Dekker. 85. Winnen. 101. Van Aert, 116. Lubberding, 121. Breukink allen in dezelfde tijd als Martinello. 159. en laatste Biella (Ita) op 7-.01. Algemeen klassement: 1Fignon (Fra) 73.52.19. 2. Giuppono (Ita) op 1.50, 3. Hampsten (VSt) op 2.31, 4. Chioccioli (Ita) op 2.51. 5. Zimmermann (Zwi) op 3.30.6. Giovanetti (Ita) op 3.43,7. Roche (Ier) op 4.01,8. Breukink (Ned) op 5.00.9. Conti (Ita) op 5.25,10. Lejarreta (Spa) op 5.33,11. Cri- quielion (Bel) op 5.46,12. Anderson op 7.40.13. Fondnest op 7.57,14. Schepers (Bel) op 8.26.15. Vona (Ita) op 8.27, ...19. Herrera (Col) op 9.08. Klasseringen overige Nederlanders: 25 Winnen op 15.54,26. Van Aert op 16.29,67. Schalkers op 56.18,72. Lubberding 1.01.14, Luyckx op 1.07.31, 105. Kleinsman op 1.31.29, 115. Siemons op 1.45.13, 123. Talen op 1.58.29, 127. Arntz op 2.03.30,146. Dekker op 2.36.49.149. Van Poppel op 2.42.28, 151. Lammerts op 2.46.51, 159. en laatste Gambirasio 3.09.17. ROTTERDAM wereldbeker Vierde ronde: Karpov (Sov) - Timman (Ned) 1- 0. Short (Eng) - Seirawan (VSt) 1 -0. Ehlvest (Sov) - Nogueiras (Cub) 0-1Van der Wiel (Ned) - Liuboje- vic (Joe) 1/2-1/2, Hjartarson (Ijs) Nunn (Eng) 0- 1. Sax (Hon) - Salov (Sov) 0-1. De partij Joesoe- pov (Sov) - Vaganjan (Sov) werd uitgesteld tot 11 juni als gevolg van ziekte van Vaganjan. Portisch (Hon) en Sokolov (Sov) waren vrij Stand 1. Kar pov 31/2 pnt uit 4 partijen. 2. Salov 3 uit 4.3. Joe- soepov 21/2 uit 3,4. Nunn 21/2 uit 4,5. Nogueiras 2 uit 3. 6. Short 2 uit 4. 7. Vaganian 1 1/2 uit 3. 8'. l.10. 1 uit Ballesteros komt naar open NK golf DEN HAAG (ANP) - Het toernooi om het open golfkampioenschap van Nederland kan bogen op een topattractie. Dat is de Spanjaard Se- veriano Ballesteros. Hij maakt deel uit van het deelnemersveld van het toernooi, dat van 26 tot 30 juli op de Kennemer Golf en Countyclub wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19