9Voorlopig breiden we nog verder 'Technische staat van Orions prima' VOL NEST TROMPETZWANEN Pool voor herhuisvesting huurders Nieuwe buslijn Katwijk-Amsterdam 5Ruimtevaartcentrum Estec zit Katwijk dwars Massaal in actie tegen stank WOENSDAG 7 JUNI 1989 Nieuwe vestiging Fasson in Alphen kost twintig miljoen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is net een hoedendoos, maar dan wel een hele dure", omschrijft directeur N. van Seggelen het nieuwe gebouw van Fasson op het Alphense industrieterrein Molenwetering, Aan de langwerpige fabriek aan de H.A. Lorentzweg hangt dan ook een prijskaartje van twintig miljoen gulden. Staatssecretaris mevrouw Y. van Rooy (buitenlandse handel) verricht morgen de officiële openingshandeling. Na de opening heeft Van Seggelen voorlopig geen tijd om rustig aan te doen, want Fasson denkt nu al aan uitbreiding. "December dit jaar wordt eenzelf de hal achter deze fabriek gezet", legt Van Seggelen (42) uit. "Dat verklaart ook de vorm van het huidige gebouw. De fabriek is zo ontworpen dat aan alle kanten moeiteloos stukken kunnen wor den aangeschoven zonder de pro- duktie stil te hoeven leggen". Die uitbreiding gaat zo'n 15 miljoen kosten. "Maar", zo verzekert Van Seggelen, "Amerikanen investe ren heus niet als ze geen geld te rug verwachten". door Letty Stam Fasson, dochter van het Ameri kaanse Avery, is gespecialiseerd in het maken van zelfklevende film in alle kleuren van de regen boog en in elke gewenste hoeveel heid. Stripings voor auto's, beeld merken op treinen, vliegtuigen en vrachtwagens zijn de meeste ge bruikte toepassingen van de film. De fluorescerend oranje strepen op de wagens van de rijkspolitie bijvoorbeeld zijn door Fasson ge maakt. En zo zijn de bonte schil deringen op laadruimten van vrachtwagens niet met een pen seel opgebracht, maar bestaan ze uit een laagje film van Fasson. Als het goed is tenminste. "Want we gruwelen natuurlijk van geschil derde vrachtauto's",.aldus de di recteur. Het bedrijf werd in 1935 opge richt door de Amerikaan R. Avery. Dat jaar begon hij in zijn garage met het maken en verko pen van zelfklevende prijsstic- kers. Toen eten nouveauté, nu niet meer weg te denken in onze maat schappij. De naam 'Fasson' is een verbastering van het Engelse 'fast on', waarin de woorden 'snel' en 'vastmaken' zijn samengetrok ken. Inmiddels heeft het bedrijf zich wereldwijd gevestigd. Het Eurcpese hoofdkantoor staat in Leiden. In Hazerswoude en in Al phen staan de produktiebedrij- ven waar de films worden ge maakt. Visitekaartje De Engelstalige termen vliegen tijdens het gesprek over tafel. Soms heeft Van Seggelen moeite om de juiste benaming in het Ne derlands te vinden. Volgens zijn visitekaartje is hij ook geen direc teur maar 'plant-manager'. "Dat hoort er nu eenmaal bij als je bij een Amerikaans bedrijf werkt", zegt hij haast verontschuldigend. Momenteel biedt de fabriek werk aan 37 mensen. Eind van het jaar zijn dat er vijftig, 32 perso neelsleden die direct bij de pro- duktie zijn betrokken en 18 men sen die 'erom heen lopen' zoals Van Seggelen het uitdrukt. Be doeling is dat de fabriek in ver schillende fasen wordt uitgebreid tot vier hallen. Met vooruitziende blik heeft Fasson dan ook 3,5 hec tares bedrijfsgrond aangekocht en heeft het bij de gemeente Al phen een optie op nog eens 6,5 hectare. Voor deze nieuwe industrie was Alphen als vestigingsplaats een bewuste keus. "Ons hoofd kantoor zit in Leiden", verklaart Van Seggelen. "De andere pro- duktie-lijn is gevestigd in Hazers woude. Omdat we binnen de re gio wilden blijven, beperken we ons tot de omgeving binnen een bepaalde straal van Leiden. De Haarlemmermeer ligt al te ver uit de slinger". Het Hazerswoudse bedrijf maakt hetzelfde produkt als haar Alphense zuster. "Met dit ver schil dat zij in grotere hoeveelhe den produceren", aldus de direc teur. "Hazerswoude levert zo'n 100 miljoen vierkante meter per jaar af tegen de 2,5 miljoen vier kante meter die hier wordt ge maakt. Alphen legt zich toe op speciale leveringen". Groei Het merendeel van de produktie, zo'n 85 procent, wordt binnen Eu ropa afgezet. De Beneluxlanden zijn goed voor 10 procent. De res terende 5 procent wordt ver scheept naar hoog geïndustriali seerde landen in het Verre Oos ten. Fasson bevindt zich op een markt waar de bomen voorlopig de hemel in groeien. "Jaarlijks is er een stijging van tien a vijftien procent", vertelt Van Seggelen. "In vier jaar tijd betekent dat een verdubbeling van de groei. Van daar ook die uitbreidingsplan nen". De directeur weigert zich echter uit te laten over de omzet van het hedrijf. "Ik reken in vier kante meters, niet in dollars. We zijn tenslotte een produktiebe- drijf Eén van de belangrijkste ken merken van de Alphense vesti ging is volgens Van Seggelen de 'schoonheid' van het bedrijf. De fabriek is gebouwd naar de laatste ontwikkelingen op het ge bied van milieuwetgeving. Fas son produceert niet alleen schoon, maar ook netjes. "We pro duceren in stofvrije ruimten", licht de directeur toe. "Of beter, stofarm. Stofvrij bestaat natuur lijk niet. We proberen hier een cultuur te kweken dat de werkne mers de vloer schoon houden. Want als ze er hier een zwij nestal van maken, blijft er van die stof- arme produktiewijze niets over". Het laatste kwartaal van 1989 moet de fabriek voor honderd procent operationeel zijn, zeven dagen in de week de klok rond. "We zijn nu nog steeds bezig met het aantrekken van personeel dat we binnen het bedrijf opleiden", vertelt Van Seggelen. "Aanvan kelijk hadden we wat moeite met het vinden van mensen. We wil den LTS'ers en bij voorbaat jon ge, omdat we graag met een jonge ploeg werken. Die mensen zijn er wel. natuurlijk niet bij bos- Fasson kreeg 'hulp' van onver wachte zijde. Een aantal NKF- werknemers uit Waddinxveen had geen trek om met hun bedrijf in de toekomst mee te verhuizen naar Delft. "We zijn wat mensen betreft nu aardig rond", aldus de directeur. "Voorlopig althans, want we zijn tot halverwege de ja ren negentig bezig met het uit breiden van de fabriek". Slotnacht poëzie in Parktheater ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense Literair Café houdt zater dagavond de jaarlijkse Slotnacht Poëzie in de grote zaal van het Parktheater. Daar doen dichters uit het hele land aan mee. Dankzij een extra gemeentelijke garantiesubsidie is het programma dit jaar groter van opzet dan de vori ge jaren. Twintig dichters, perfor mers, muzikanten en twee bands betreden het podium van het Parktheater. De presentatie is in handen van Sylvia Hubers en Luuk van Zutphen. Voor de tussenacts zijn twee bands gecontracteerd: de percussieformatie Klapband en De Ideale Schoonzonen. Het programma is als volgt: 20.30 uur Frank Friends; 20.40 Rudof de Vries; 20.50 Gerrit de Boer; 21.00 Nino V.; 21.10 E.J. Harmensz; 21.20 Petra Kottman; 21.30 De Ideale Schoonzonen; 22.10 André Stek; 22.20 Caroline Kolenbrander; 22.30 Wim van Til; 22.40 Magumbo; 23.00 Liesbeth Sonneveld; 23.10 Adriaan Bontebal; 23.20 De Ideale Schoon zonen; 24.00 Mamadou Janeh; 00.10 Erik Lindner; 00.20 J.A. de Wit; 00.30 Rudy Korsten; 00.40 Walter Joris; 01.00 New Beat Poets; 01.20 Arie van der Vaart; 01.30 Luuk van Zutphen. Grote vangst politie ALPHEN AAN DEN RIJN - Een verkeerscontrole, gisteren van 10.00 tot 15.30 uur langs de Prins Bern- hardlaan en de President Kennedy- laan in Alphen, heeft tot een opmer kelijke oogst geleid. De politie schreef 39 bekeuringen uit voor het niet dragen van veiligheidsgordels. Zes auto's bleken niet APK-ge- keurd en acht vertoonden techni sche gebreken. VALKENBURG De kwaliteit en de inzetbaarheid van de Orion- vliegtuigen heeft nooit en te nimmer ter discussie gestaan binnen het marinevliegkamp Valkenburg. Met die stellige bewering stel de de commandant van het kamp, kapitein ter zee J. Vorenkamp, gistermiddag de leden van de Katwijkse commissie algemeen be stuurlijke zaken gerust. Die waren op de basis uitgenodigd dienst. "Als je dat als buitenstaan- om het een en ander te vernemen der leest, denk dat het hier een gi- van hem over de veiligheid van de gantische puinhoop is. Het is door vliegtuigen, na een landelijke publi- het onderzoeksbureau pittig ge- citeitsgolf over de inefficiënte orga- schreven om een 'schrikeffect' bij nisatie van de onderhoudsdienst. de leiding teweeg te brengen". Vorenkamp werd niet moe te be- De organisatie is volgens Voren- weren dat de technische kwaliteit kamp zelfs tè goed, maar absoluut en inzetbaarheid van de Orions niet doelmatig en verschrikkelijk niets te wensen overlaten. Omwo- kostbaar. "Er is een overkill aan nenden van het vliegveld hoeven, kwaliteit. Een auto die 10.000 km net als voorheen, geen minuut wak ker te liggen, beloofde hij. Pro- beurt, bleem is dat de Orions zoveel tech nische apparatuur aan boord heb- heeft gereden geef je een goede je kunt ook steeds ruilmoto'r in stoppen. Maar dat niet efficiënt", zo trachtte hij de storing in die appara- problematiek duidelijk te maken. inzetbaarheid van het vliegtuig zelf, ping hiervan met ruim 100 man. Er aldus Vorenkamp. werken er nu 430, terwijl het vlieg- Het 'publicitaire drama' over de kamp totaal 1.150 mensen in dienst onderhoudsdienst schreef hij toe heeft. Vorenkamp acht gedwongen aan de eenzijdige en onkundige in- ontslagen 'uitermate onwaarschijn- terpretatie van een uitgelekte sa- lijk'. De inkrimping geschiedt door menvatting van een rapport over de natuurlijke afvloeiing en beëindi- verkeerde organisatie van die ging van dienstplicht. Buitenlanders op dievenpad in strandpaviljoen NOORDWIJK - Een 36-jarige Duitser en een 22-jarige Fransman zijn vannacht aangehouden bij een inbraak in een strandpaviljoen op de Duindamseslag in Noordwijk. Omdat al eerder bij de strandtent was ingebroken, had de eigenaar een alarminstallatie aangebracht. Rond middernacht werd zo de poli tie gewaarschuwd die de twee vreemdelingen ter plaatse kon aan houden. Beiden hadden hun rugzak helemaal volgepropt met gevulde koeken, ingevroren kroketten en frikandellen, blikjes frisdrank en bier en andere versnaperingen. Het duo is op het bureau ingesloten in afwachting van een onderzoek door de vreemdelingendienst. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense WD-wethouder G. van As wil op korte termijn overleg ple gen met de woningbouwverenigin gen WVA en St. Jozef om te bekij ken hoe de doorstroming van huur ders in,Alphen het best kan worden geregeld. Van As denkt daarbij aan het houden van een enquête, aan de hand waarvan vraag en aanbod op elkaar kunnen worden afgestemd. "We moeten met elkaar om de tafel gaan zitten en beleid maken", zo merkte Van As gisteravond op in de commissie ruimtelijke ordening. Volgens Van As zijn er te weinig gegevens over de wensen van huur ders met betrekking tot grotere of juist kleinere woningen: "Alleen door de mensen daar naar te vragen, kunnen we daar duidelijkheid over krijgen. Er moet een soort herhuis- vestingspool komen". Van As kwam met zijn voorstel tijdens de bespreking van de nota gemeentelijk ouderenbeleid. Daar bij wees hij in algemene zin op het peilen van de woonbehoeften, waarbij hij vooral dacht aan oude- Volgens D. van der Veen, ad junct-directeur van de dienst open bare werken, wordt overigens al zo veel mogelijk rekening gehouden met de wensen van ouderen. Zo wordt door St. Jozef aanpasbaar ge bouwd in de nieuwe wijk Kerk en Zanen. Hetzelfde gebeurt met de woningen die momenteel worden neergezet aan de Concertweg. De nota ouderenbeleid komt morgenavond nog uitgebreid aan de orde tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuurlij ke zaken in het oude raadhuis aan het Burgemeester Visserpark. 'Stropers' van struiken betrapt ALPHEN AAN DEN RIJN - Een boomkweker uit Hazerswoude wordt beschuldigd van stroperij on der verzwarende omstandigheden. De man werd gistermiddag met drie werknemers in Alphen betrapt bij het illegaal stekken van zeldzame struiken. Uit de aangifte van de ge meentelijke dienst openbare wer ken blijkt het te gaan om de Coti- nus, ofwel de pruikenboom. Daar van staan er ongeveer veertig in Al phen. De boomkweker is ondeskundig te werk gegaan, waardoor voor ver moedelijk enkele duizenden gul dens aan schade is aangericht. Be woners uit de omgeving waar de mannen bezig hadden de politie ge waarschuwd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het weer moet na tuurlijk wat beter zijn, maar verder is dit dè tijd om een bezoek aan Avifauna te brengen. Bij na elke dag komt er nieuw, jong leven bij. Het afgelopen weekeinde kwamen zeven trompet zwaantjes uit hun ei. Nor maal is dat ongeveer vier eieren worden uitge broed. De trompetzwaan, genoemd naar het geluid dat de dieren produceren, is afkomstig uit Noor- damerika. Ooit werd deze zwaan met uitsterving be dreigd, maar door de kweek in dierenparken zijn er inmiddels genoeg. De trompetzwaan is dan ook weer van de be schermde lijst afgevoerd. Andere jonge beziens waardigheden i na zijn een oude ooievai die nog wel i v.vnAvifau- twee weken se verblijft. Verder zijn er grote wilde zwanen met jongen, terwijl ook nog pelikanen moeten uitko- Het aantal schoolreisjes naar het Alphense vogel park is dankzij een recla me-campagne verdub beld. (foto Ben de Bruyn) KATWIJK - Het ruim tevaartcentrum Estec zit de gemeente Katwijk onnodig dwars door de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg voor de wijk Rijnsoever naar de provinciale SI tegen te houden. Dat is de mening van het raadslid D. de Mooij (CDA). Het argument dat door langsrijdend verkeer meet apparatuur bij Estec nade lig wordt beïnvloed, vindt hij bepaald niet indruk wekkend. De Mooij kwam gister middag met zijn kritiek tij dens tijdens een vergade ring van de raadscommis sie voor algemeen bestuur lijke zaken. De aanleg van een nieuwe ontsluiting be hoort volgens de CDA'er tot de mogelijkheden en kan tegemoet komen aan de klachten van omwonen den van de Biltlaan over verkeerslawaai. "Wij moeten ook water in de wijn doen ten aanzien van de plannen voor de aanleg van het Space Cen tre bij Estec", zo bracht De Mooij de coulante mede werking van het Katwijker" gemeentebestuur onder de aandacht. "Zij mogen alles. maar alsiwij wat doen kan het niet. Zelfs niet als het gaat om het aanleggen van openbare verlichting. Bo vendien komt de meeste verkeersoverlast over zo'n nieuwe ontsluitingsweg juist van medewerkers van Estec zelf. En over de zoge naamde hinder van trillin gen: er worden bij Estec momenteel enorme palen de grond in geheid...". C. Oskam (SGP) ging niet zo ver in zijn kritiek, maar bleef eveneens volhouden dat de aanleg van een nieu we ontsluitingsweg langs Estec bijzonder v/enselijk is. "Katwijk is nog volop bezig met een inhaalma noeuvre als het gaat om het aantal autobezitters. Ik ver wacht dat er alleen nog maar meer auto's bij zullen komen". Oskam hield daar naast een pleidooi richting politie om incidentele la waaischoppers op en rond de Biltlaan, maar ook el ders in Katwijk, aan te pak ken. Hij doelde vooral op de bestuurders van brom fietsen en motorfietsen. J.H. ten Hove (RPF) ver wacht in de toekomst min der verkeer over de Bilt laan als de westelijke ont sluiting via Hartweg en Schorpioen gaat functione ren. Hij deed het verzoek om de weg De Krom beter te stroomlijnen, dat wil zeg gen de obstakels die het doorrijden verhinderen, weg te nemen. Er moet in zijn ogen haast worden ge maakt met de beveiliging van het kruispunt Rijnsoe- ver-Biltlaan. J. van Leeuwen (CDA) plaatste een kritische noot bij de suggestie van de dienst gemeentewerken om een rotonde aan te leg gen op de kruising Rijnsoe- ver-Biltlaan. Afremmend en optrekkend verkeer ge ven ook extra lawaai, zo merkte hij op. KATWIJK De Noordwijkse on derneming Beuk Touringcars kan rekenen op medewerking van de Katwijker gemeenteraad voor zijn te starten openbare vervoersdienst van Katwijk naar Schiphol en Am sterdam. De leden van de commis sie algemeen bestuurlijke zaken gingen gisteren unaniem akkoord met een verzoek van Beuk om Kat wijkse halteplaatsen voor het open baar vervoer voor deze nieuwe dienst te mogen gebruiken. Welke haltes Beuk gaat gebrui ken, is nog niet bekend. Het gaat al leen om een principe-uitspraak van het gemeentebestuur, omdat de route en de dienstregeling nog in ontwerp zijn. De bestaande halte plaatsen, die worden gebruikt door de NZH, zijn in eigendom en beheer van de gemeente. J. van Leeuwen (CDA) deed de suggestie om een bepaalde plaats in Katwijk aan te wijzen als opstap plaats voor de nieuwe vervoers dienst, bijvoorbeeld de parkeer plaats bij de Noordduinen. Mensen die naar Schiphol reizen, kunnen daar hun fiets of auto neerzetten om door te reizen met de bus. Overlast van auto's en fietsers bij allerlei be staande bushaltes wordt dan voor komen. Burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman beloofde dit met Beuk te zullen bespreken. Ook het college wil niet dat bij bepaalde bushaltes een opeenhoping van fietsers en auto's ontstaat. D. de Mooij (CDA) sprak er zijn verwondering over uit, dat de NZH niet het voortouw heeft genomen door zo'n dienst naar Amsterdam in exploitatie te nemen. "Beuk heeft de zaak goed overwogen, hij ziet een gat in de markt. Vreemd dat de NZH daar niet in is gestapt", zei hij. De rijksverkeersinspectie wil Beuk opdragen de lijn minimaal een half jaar te exploiteren. Daarna wordt bekeken of de lijn voldoende rendabel is om voort te zetten. Kat wijk stelt aan' Beuk de voorwaarde dat de haltebordjes aan bestaande palen worden bevestigd en dat het stoppen bij de haltes niet leidt tot conflicten met NZH-bussen. Bo vendien wil het college snel inzicht krijgen in de routes door de ge meente, waarbij enige inspraak wel kom is. ALKEMADE - Rijpwetering komt massaal in het geweer tegen de stankoverlast die wordt veroorzaakt door de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Buitenweg. Bewoners van die, inmiddels tot Stinkweg omgetoverde straat hebben deze week tijdens een actievergadering besloten de gemeente en het Hoogheemraadschap van Rijnland te dwingen dusdanige voorzieningen te treffen, dat de onaanvaardbare hinder tot het verleden gaat behoren. Om te beginnen is een brief met het verzoek om maatregelen ge stuurd naar de verantwoordelijke instanties. Daarin spreken de bewo ners hun vrees uit voor de naderende zomer. Het stankprobleem speelt al jaren. De rioolwaterzuiveringsinstalla tie is veel te klein. Het wachten is op de bouw van een nieuwe in Nieu we Wetering. De Aktiegroep Buitenweg vraagt duidelijkheid over de termijn waarop die is gerealiseerd. WOENSDAG 7 JUNI Alohen avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. Boskoop avond-wandelvierdaagse, trek vanaf het Gouweplein tus 18.30 en 19.00 u informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. uitvoering van Dolce di Spo- sa'. door Muziektheater Lak, aan vang 21.00 uur in de parkeergara ge van het Lak-Theater, Cleve- 18.00 uur bi) de Rijnstreekhal. orgelconcert in de Oudshoorn- se kerk, aanvang 20.15 uur. balletuitvoering leerlingen Ex pressie 70, aanvang 20.00 uur, Parktheater. lustrumuitvoering Alphens mannenkoor en Con Brio. aan vang 20.00 uur m de bovenzaal Parkrestaurant Avifauna. Boskoop het Hofstedepark, balönnenwedstrijd, vanaf Leiden lunchconcert John Filmore op flamenco-gitaar, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. studiemiddag Stedelijk Vrou wen Overleg, over conflicthante ring met vertoning van de video band 'Vrouw en Conflict', aanvang 14.00 uur in het gebouw Stichting Welzijn, Breestraat 117. avondwandelvi 18.00 uur bij kantine uitvoering van 'Dolce di Sposa door Muziektheater Lak, aanvang 21.00 uur in de parkeergarage Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest Zoeterwoude voetbalwedstrijd Meerburg te gen Veronica Artiestenteam, t.g.v. afscheid van trainer Hans Ruiten berg, aanvang 20.00 uur op het kunstgrasveld van Meerburg, VRIJDAG 9 JUNI Alphen balletuitvoering door leerlingen Expressie 70, aanvang 20.00 uur in het Parktheater. Koudekerk kermis in het Hofstedepark met optreden 'Die Waldbrückner Musi- kanten', van 19.30 tot 22.30 uur. Leiden voorstelling: 'Dolce di Sposa'. door Muziektheater LAK, aanvang 21.00 uur in de parkeergarage van het Lak-theater, Cleve- ringaplaats. Woubrugge officiële opening verzorgings huis Woudsoord, om 15.00 uur. ZATERDAG 10 JUNI Alphen sporsorcross Avanti 'kinderen crossen voor kinderen', aanvang 9.30 uur, Westkanaalweg. maai- en hooidag IVN, Spijker boor, Compierkade, van 9.30 tot 15.30 uur. activiteitenmarkt Rehoboth- school, vanaf 9.30 uur, op het schoolplein van de Immanuël- Dag van het Kind, scholenge meenschap Bospark, van 14.00 tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16