'Dit is wel iets anders dan stomweg geld overmaken' Weer overlast nachtelijk werk op het Levendaal acliel in vrije tijd Kamer van Koophandel informeert over Europa Taxi Kerkhof mag geen garage maken in loods aan Rijndijk WOENSDAG 7 JUNI 1989 Reiden LEIDEN - Het nieuwe onderko men van taxibedrijf Kerkhof aan de Rijndijk in Leiden mag van de gemeente niet als gara gebedrijf worden gebruikt. Daarvoor is de loods niet ge schikt. Bovendien heeft direc teur Koot van het taxibedrijf geèn hinderwetvergunning. Eri volgens de afdeling milieu van de gemeent# krijgt hij die ver- gunning trouwens nooit omdat een garagebedrijf op die plek in strijd is met het bestemmings plan Stevenshof. Overigens is het taxibedrijf wel van plan het gehele bedrijf (kantoor, centrale en auto's) over te brengen van de Voorschoterweg in Valken burg naar de Rijndijk in Leiden. Volgens bedrijfsleider E. Hirsch- feld van Kerkhof is nog onduidelijk op welke termijn dat precies hele maal is afgerond. "Het is niet de be doeling dat er een garagebedrijf komt. Het is vooral stallingsruimte voor de taxi's die tot voor kort steeds langs de weg in Valkenburg stonden. Kleine werkzaamheden als olie bijvullen, lampen verwisse len e.d. doen we natuurlijk zelf, maar de grote werkzaamheden wor den elders verricht". Volgens het hoofd van de afde ling milieu van de gemeente, de heer G. in 't Veld, is geconstateerd dat in de houten loods wèl repara tiewerkzaamheden aan auto's wer den uitgevoerd: "We zullen de di rectie van het bedrijf schrijven dat dat niet mag. We zullen dat ook in de gaten houden. Bij herhaling zal door de gemeente worden opgetre den". De brandweer heeft eveneens poolshoogte genomen bij het be drijf en acht de ruimte geheel onge schikt als garagebedrijf. "Als het als garagebedrijf moet gaan functione ren moet er veel veranderen. Er moet bij voorbeeld een vloeistof dichte vloer komen, brandwerende platen worden aangebracht en brandblusapparatuur worden aan geschaft", aldus een woordvoerder van dé brandweer. Wat de gemeente betreft mag er in de loods dus helemaal niets gebeu ren. Er mogen alleen auto's worden gestald. "Dat er taxi's geparkeerd staan, daartegen kunnen we als ge meente weinig doen, ook als buurt bewoners zeggen er last van te heb ben. Het stallen van taxi's is niet hinderwetplichtig", aldus In 't Veld. Inmiddels is er wel een schrif telijke klacht gekomen over de ves tiging van het taxibedrijf in Ste venshof. De klacht betreft onder meer lawaai van af- en aanrijdende auto's, Bedrijfsleider Hirschfeld heeft de laatste tijd geen klachten meer ge hoord: "In het begin was het aan de Rijndijk druk met graafwerkzaam heden en zandwagens. Er moest worden gegraven, onder meer door de PTT. Daarvan heeft een aantal mensen wellicht hinder ondervon den, maar dat is nu voorbij". Het taxibedrijf Kerkhof was deze week eerder in het nieuws omdat de politie drie taxi's van de weg heeft geplukt. Volgens Hirschfeld was er eigenlijk weinig aan de hand: "In verband met de verhuizing hebben we het druk gehad. De taxi's wor den altijd in mei/juni gekeurd. De taxi's die door de politie van de weg zijn gehaald, waren nog maar een paar dagen uit de keuring". De taxi's van Kerkhof zijn niet be paald auto's van recente datum. De jongste auto stamt uit 1981. In no vember kondigde directeur Koot aan dat hij nieuwe wagens had be steld, maar die zyn er een half jaar later nog steeds niet. Volgens be drijfsleider Hirschfeld zijn er in middels tal van aanbiedingen van andere autobedrijven gekomen die eveneens taxi's willen leveren. Daardoor is een beslissing nog even uitgesteld. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN - Een onduidelijke af spraak tussen de politie en de ge meente is er de oorzaak van dat de politie afgelopen nacht voor de tweede keer in een paar dagen tijd een eind heeft gemaakt aan werk zaamheden op het Levendaal door de firma Reflectielijnen C. van Vel- sen uit Bodegraven. Het bedrijf heeft hiervoor de be nodigde vergunningen, maar de ge meente was volgens gemeentelijk hoofd bestratingen F. Iestra verge ten de verkeerspolitie over het nachtelijk werk in te lichten. Van daar dat de surveillance van de poli tie na vele telefoontjes van omwo nenden over overlast, het werk liet stil leggen. Medewerkers waren met hoge-drukspuiten bezig de ou de belijnen weg te halen, wat met de nodige herrie gepaard ging. De firma was in de nacht van zon dag op maandag ook op het Leven daal aan het werk geweest, de buurt eveneens veel hinder dervond. Het bedrijf stflde dat er voor het werk toestemming en ont heffing was, maar desondanks leg de de politie het werk stil. Iestra spreekt van een communi catiestoornis. "Bij het onderhoud aan het wegdek van het Levendaal is met de verkeerspolitie besproken hoe de overlast voor het verkeer zo veel mogelijk kan worden beperkt. Een aantal werkzaamheden, zo is af gesproken, wordt daarom 's nachts gedaan. Wij zouden de verkeerspo litie alleen nog de precieze datum doorgeven, zodat die de surveillan cedienst kon inlichten dat er op het Levendaal zou worden gewerkt. En dat is niet gebeurd". Iestra zegt dat'de Levendaal-be woners 's nachts geen hinder meer zullen ondervinden omdat het werk nu overdag zal worden afgemaakt. "Hier heb ik mijn buik van vol. Het moet dan nu maar overdag gebeu ren, compleet met overlast voor het verkeer en eventuele omleidingen". Conflict Het stedelijk vrouwen overleg (SVO) houdt donderdag 8 juni een studiemid dag over conflicthantering. Tijdens deze studiemiddag wordt gebruikgemaakt van de videoband 'Vrouw en Conflict'. Wik de Jong begeleidt de middag. De bijeen komst wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Bree- straat 117 en begint om 14.00 uur. Be langstellende vrouwen kunnen contact opnemen met Charlotte Driessen, tel. 254892 of Wik de Jong. tel. 174224. Werkbezoek D66 Een delegatie van kandidaten van D66 voor het Europees parlement en D66- Tweede Kamerleden brengt morgen, donderdag 8 juni, een bezoek aan de Leidse regio. In het gezelschap bevinden zich onder anderen D66-Eurolijsttrekker Jan Willem Bertens en Hans van Mierlo. De delegatie wordt 's ochtends om 10.00 uur ontvangen door burgemeester Brug- geman op het gemeentehuis van Leider dorp. Vervolgens brengen de D66'ers om 11.00 uur een bezoek aan het RIO. De delegatie sluit haar rondgang in deze regio 's avonds af met een verkiezingsbij eenkomst in Antonius clubhuis aan de Lange Mare in Leiden. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Kanoën De directie sport en recreatie van de ge meente Leiden houdet samen met Greco Jongejans doevakanties een cursus ba sisinstructie kanovaren. De cursus be staat uit vier lessen van één uur. De les sen worden gehouden op 13, 20, 21 en 29 juni bij het Valkenburgse meer en kos ten in totaal 45 gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de directie sport en recreatie tussen 08.00 en 09.00 uur bij Aad van der Luit of Elly Wulms, tel. 315601. Penningenkabinet De tentoonstelling 'Schepen met Geld' in het Rijksmuseum koninklijk penningen kabinet is verlengd tot 1 oktober 1989. Dit is gebeurd naar aanleiding van het uitkomen van een boekje over de handel van de Verenigde Oostindische Com pagnie op Azië. De expositie geeft een overzicht van de wijze waarop de VOC geldtransposten naar Azië verzorgde. Middelpunt van de tentoonstelling vor men tientallen baren zilver en gouden dukaten en andere kostbaarheden, af komstig uit de warkken van gezonken VOC-schepen. Viswedstrijd Uitslag van de viswedstrijd van de visver eniging Hengelsport in de Damse Rijn: 1 Th Blansjaar 10 stuks, 4435 gram; 2. H. Boelee 14 stuks. 3850 gram; 3. H. van Amsterdam 11 stuks, 3590 gram; 4. W. Verhoeff 10 stuks. 2700 gram; 5. A. Beij 7 stuks. 2435 gram. PvdA Piet Dankert, Europees lijsttrekker voor de PvdA, PvdA-voorzitter Marjanne Sint en Tweede-Kamervoorzitter Dick Dol man brengen zaterdag 10 juni vanaf 10.00 uur een bezoek aan Leiden. De PvdA-prominenten worden rond die tijd ontvangen op de hoek van 't Gangetje en de Breestraat. LEIDEN - Acht Leidenaars ver trekken komende zomer naar Juigalpa in Nicaragua om er mi nimaal vier weken te helpen bij de bouw van een personeelsver- blijf voor het regionale zieken huis aldaar. De Leidenaars ma ken deel uit van een 27 koppen tellende 'bouwbrigade', bijeen gebracht door de Stedenband die Den Haag en Leiden samen hebben met Juigalpa. door Simone van Driel De groep wil het personeelsonder- komen in ongeveer drie maanden tijd met zoveel mogelijk hulp van de plaatselijke bevolking uit de grond stampen. "Ontwikkelingssamen werking in plaats van ontwikke lingswerk", zeggen Maarten van 't Zelfde, Hans van der Stok en Wil lem Fles, drie van de acht Leide naars, over die aanpak. De bouw van het personeelsver- blijf is het eerste gezamenlijke 'NAVO kan met veel minder wapens toe' LEIDEN - De NAVO heeft veel min der strijdkrachten en kernwapens nodig dan zij nu heeft. Dat stelt drs. R. de Wijk in zijn proefschrift 'Flexi bility in Response?' waarmee hij 14 juni aan de Leidse universiteit pro moveert. Volgens De Wijk kan het bondgenootschap zijn kernwapens met ten minste 3500 verminderen, hoeft de Lance-raket niet te worden gemoderniseerd en kan het aantal strategische kernwapens veel ver der teruggebracht dan de nu voor gestelde halvering. Voorwaarde is wel, aldus de pro movendus, dat de NAVO afziet van haar huidige strategie van 'flexible response'. Daarbij streeft het bond genootschap ernaar om bij elke mo gelijk dreiging een 'aangepast ant woord' te geven. De Wijk, die in zijn proefschrift een alternatieve defen siestrategie schetst, denkt dat de NAVO kan volstaan met een 'terug houdende' defensie en een minima le nucleaire afschrikking. Volgens hem ondermijnt de huidige NAVO- strategie in crisistijd trouwens de twee belangrijkste doelstellingen van de alliantie: oorlogsvoorko- ming en een snelle beëindiging van een eventueel conflict met eeh mi nimum aan geweld. De Wijk toont in zijn proefschrift voojts aan dat met behulp van openbare bronnen geheime defen sieplannen kunnen worden gere construeerd. .Op die manier kunnen ook buitenstaanders inzicht krijgen in de wijze waarop de NAVO in oor logstijd conventionele en nucleaire strijdkrachten denkt in te zetten. bouwproject van de Juigalpa-ste- denbandorganisaties in Leiden en Den Haag. Eerder al realiseerde Den Haag in die plaats een kleuter school en een buurthuis. In Nicara gua is een groot tekort aan vakmen sen, want "veel bouwvakkers zitten in het leger". Gebouwd moet er daarentegen veel. Zo is er volgens Van 't Zelfde ook veel behoefte aan woningen. Door de samenwerking met de plaatselijke bevolking kan de brigade (technische) kennis overdragen. Die samenwerking is mede goed mogelijk doordat de Ni caraguaanse manier van bouwen wordt gehanteerd. Het personeelsverblijf is bestemd voor artsen die tijdelijk vanuit Managua naar Juigalpa afreizen en die nu een fatsoenlijke slaapplaats moeten ontberen. Artsen uit de stad komen naar het platteland omdat er van die beroepsgroep ook al te wei nig zijn. Van 't Zelfde noemt een aantal van één op 20.000 mensen. In Nederland ligt die verhouding één op vijfhonderd. Volgens Van der Stok zijn de artsen die er wel zijn bovendien te weinig gespeciali seerd. Fles: "Terwijl het niet zoals hier in Nederland om een hoestje of een koutje gaat, maar ook om afge schoten benen en zo". Zichtbaar Fles besloot zich voor dit vrijwilli- gersproject aan te melden omdat hij zich betrokken voelt bij Nicaragua. "Dit is wel heel iets anders dan stomweg geld overmaken". Geen voorwaarde om mee te kunnen maar wel mooi meegenomen: hij is metselaar en timmerman van be roep. Van der Stok, kersvers inge nieur, vertoefde al eens in dat land in verband met zijn afstudeerpro ject en wilde er graag naar terug. Van 't Zelfde is actief betrokken bij de Stedenband en voelt voor deze manier van ontwikkelingshulp on der meer veel omdat het resultaat ervan direct zichtbaar is. "Met geld sturen moet je altijd maar afwach ten wat ervan terechtkomt". De eerste groep bouwers vertrekt op 20 juni, Van 't Zelfde reist op 4 ju li als eerste Leidenaar af. Fles en Van der Stok gaan in augustus. Ze weten zich behalve in het gezel schap van plaatsgenoten, ook om ringd door vooral Hagenaars en Amsterdammers. "Het zijn mensen met allemaal verschillende achter gronden", v/eet Fles. "Studenten, werklozen, noem maar op. De mees ten maar niet allen hebben bouwer- varing, en dat hoeft ook niet. Het gaat ook om graaf- en spitwerk. En goedwillendheid is de meest be langrijke motivatie, denk ik". Juigalpa heeft de afgelopen tien jaar geen last gehad van acties van de contra-revolutionairen, die met steun van de Verenigde Staten strij den tegen de Sandinistische rege ring. Wat dat betreft is het drietal dan ook niet bang om naar het door de oorlog verscheurde land te ver trekken. Van der Stok: "De rege ring probeert buitenlanders zoveel mogelijk te beschermen. Mochten er contra's worden gesignaleerd, dan wordt zo'n gebied afgesloten". Oudste man (2) Ligt op de begraafplaats Rhijnhof in Leiden de oudste Nederlander aller tijden begraven? Vorige week berichten wij in deze ru briek al over die mogelijkheid. De Dordtse Jean Michael Reyskens stond toen volop in de belangstel ling omdat hij met zijn 111 jaar en 19 dagen leider zou zijn van het eeuwlingenklassement. Het aan voerderschap van opa Reyskens kwam evenwel op losse schroe ven te staan omdat uit een in scriptie op een grafsteen op de be graafplaats Rhijnhof bleek dat al daar éne Prins begraven ligt, ge boren in 1815 en overleden in 1930. Die moet dus 114 jaar ge worden zijn en derhalve opa Reyskens als langst levende heb ben overtroffen. Een speurtocht door geboor ten- en overlijdensaktes in het ge meente-archief kon vorige week nog geen opheldering verschaf fen over Neerlands oudste. Om dat wij de titelhouder niet ten on rechte op stang willen jagen, zochten wij deze week verder naar wie werkelijk de aanvoerder is van het klassement alleroud- sten: Reyskens of Prins. "Daar sta ik van te kijken", rea geert de heer Gravekamp van de begraafplaats Rhijnhof 'op onze mededeling dat er mogelijk een 114-jarige begraven ligt op zijn begraafplaats. "Dat zou ik toch moeten weten", redeneert de op zichter van Rhijnhof. Hij gaat desalnietemin op onderzoek uit. De inscriptie in de grafsteen blijkt, hoewel vaag, voor maar één uitleg vatbaar. Het verschil tussen de data van geboorte en overlijden bedraagt 114 jaren, en geen jaartje minder. Gravekamp is zo vriendelijk voor ons het grote inschrijfboek te openen waarin de begrafenis sen op Rhijnhof van dag tot dag zijn bijgeschreven. Daaruit blijkt dat op 13 februari 1930 het stoffe lijk overschot van 'Gisberta Jo hanna Prins in het familiegraf is bijgezet. Als leeftijd van de over ledene meldt het inschrijfboek 84 jaar. Een hele leeftijd, daar niet van, maar onvoldoende om opa Reyskens van de troon te stoten. Om zekerheid te krijgen over de leeftijd van Gisberta Johanna Prins gaan we terug naar het ge meente-archief waar de heer Pel- le ons zeer ter wille is. Nu het tijd stip van overlijden en begraven vast staat is het niet zo moeilijk de geboortedatum te achterhalen. Mevrouw Prins is in 1845 te Rot terdam geboren zo blijkt uit een potloodaantekening in het over- lijdensregister. Pelle neemt aan dat die aantekening juist is, te meer daar die klopt met de aante kening in het inschrijfboek van Rhijnhof. Onze hoop op een nieuwe re cordhoudster, nou ja nieuw, bin nen de Leidse grenzen is nü wel definitief vervlogen. Toch zitten we nog een beetje in ons maag met de inscriptie in de grafsteen. Gravekamp houdt het er op dat die inscriptie fout is. "Dat komt wel vaker voor", weet hij. "De steenhouwer maakt immers ook weieens een foutje. Er staan wel meer grafstenen op de begraaf plaats waarvan de inscripties niet kloppen. Vaak leidt dat tot zoveel getouwtrek tussen familie en de steenhouwer dat men het er op een gegeven moment maar by laat zitten". Criminele kunst De kunst ligt op straat, zeggen sommige mensen. Met andere woorden: je hoeft niet altijd in de musea of bij de gediplomeerde kunstenaar te zijn om kunst te kunnen aanschouwen. Een plek waar we het zeker niet verwach ten is het cellencomplex van de gemeentepolitie Leiden. Toch worden op deze plek heel wat kunstwerken geproduceerd. De celdeuren zijn namelijk uitge voerd met een royaal bemeten schoolbord waarop arrestanten, om de tijd te doden of om zich af te reageren, naar hartelust hun te kenkunst kunnen botvieren. Daartoe wordt hun op verzoek een doosje kleurkrijt verschaft. Achterliggende bedoeling van dit initiatief was dat gekras en ge- klieder, zoals in de cellen van het oude bureau gewoon was, achter wege zouden blijven. Dat de po- De vrijwilligers zijn naar eigen zeg gen overigens behoorlijk voorbe reid op hun reis. Films, medische en economische voorlichting, cursus sen Spaans en metselen hebben ze voorgeschoteld gekregen. Concert De deelnemers moeten zelf hun reis- en verblijfkosten betalen, maar die zijn ook voor mensen met wei nig geld te behappen, meent Van der Stok, die zichzelf als voorbeeld neemt. Dat verblijf gebeurt bij gast gezinnen, iets wat de reis er voor de drie nog aantrekkelijker op maakt. Fles: "Je leert op die manier het Ni caraguaanse leven en de mensen kennen, je eet wat zij eten,.draait ei genlijk mee in het huishouden". De eerste groep vertrekt op de zelfde dag (20 juni) dat in het Corso theater in Den Haag een benefiet concert wordt gehouden om nog meer geld voor het project in te za melen. Medewerking verlenen on der anderen Golden Earring-drum- Twee van de 200 afl)eeldingen op c waarop menig galeriehouder jaloers ging om de cel te vrijwaren van graffiti een eerste stap zou zijn op weg naar een getraliede kunstga lerie, had eigenlijk niemand dur ven denken. Velen hebben dan ook al voor de celdeuren staan te dringen om de aldaar geëxposeer de kunst te kunnen aanschou- Politievoorlichter Dick Grave- land legt de fraaiste tekeningen sinds de opening van het het poli tiebureau, in april 1987, vast op de gevoelige plaat. Als door de arres tantenbewakers weer eens een fraai kunstwerk is ontdekt krijgt hij een seintje en wordt het foto toestel in gereedheid gebracht. "De arrestanten zijn vaak heel verbaasd over de belangstelling in politiecellen aangebrachte schc ou zijn. voor hun tekenkunst", vertelt Graveland. De oogst van ruim twee jaar be staat uit enkele honderden foto's van de meest uiteenlopende af beeldingen. Stripfiguren, komi sche, religieus of erotisch getinte prenten wisselen elkaar af op de 21 celdeuren. Een wisselende ex positie waarop menig galeriehou der jaloers zou zijn. Natuurlijk wordt er ook het een en ander ge schreven. Leuzen gericht tegen de Leidse hermandad of rechter lijke macht, maar ook vriendelij ke woorden voor de arrestanten- bewakers of aanhankelijkheids betuigingen aan popsterren (his royal badness borden. Een wisselende expositie (foto links Wim van Noort) Politievoorlichter Graveland heeft het idee opgevat om ter ge legenheid van het vijfjarig be staan van het politiebureau aan de Langegracht de criminele kunst te bundelen in een boekje. Niet alleen om te laten zien over welke creativiteit menige arres tant beschikt maar ook omdat dit weer een ander licht werpt op de crimineel. "Ik zelf ben vaak zeer verrast als ik weet wat mensen op hun kerfstok hebben, moord en doodslag soms, en dat ze dan tot het maken van heel mooie teke ningen in staat zijn. Eén keer heb ben we iemand gehad, die een paar uur langer wilde blijven, al leen om zijn tekening af te ma ken". Medewerldiig Leidenaars bouwproject Nicaragua Hans van der Stok, Maarten van 't Zelfde en Willem Fles vlnrreizen deze zomer af naar Juigalpa in Nicaragua om te helpen bij een bouwproject voor het regionale ziekenhuis. "Er is daar een groot tekort aan vakmensen". (foto Wim Dijkman) mer Cesar Zuiderwijk, The Nits- project is al binnen en het eventuele Mensen die geïnteresseerd zijn in toetsenman Robert-Jan Stips en tekort wordt volgens Van 't Zelfde het project of de stedenband kun- Gruppo Sportivo-zanger Hans Van- afgedekt. "Nee, we leveren geen nen contact opnemen met de Haag denburg. Het meeste geld voor het half gebouw af als het geld op se Stichting Invulling Stedenband, 20.000 tot 30.000 gulden kostende mocht zijn". telefoon 070-630688. LEIDEN - Bij de Kamer van Koop handel komt een speciaal informa tiecentrum voor het bedrijfsleven over de integratie in Europa. De Eu ropese Commissie heeft besloten zes informatiecentra in Nederland op te richten. By de Leidse Kamer komt een van de centra, waaraan al le Zuidhollandse Kamers van Koophandel samenwerken. Vorig jaar begonnen enkele cen tra op experimentele basis. Vorige week besloot de Europese Commis sie de centra een vastere vorm te ge ven. Bij de centra is alle informatie over Europa te krijgen. Via het cen trum kan het bedrijfsleven gebruik maken van de uitgebreide Europe se informatiebronnen. Bij de Kamer van Koophandel wordt een paar ambtenaren perma nent aangesteld voor het centrum. Bovendien komt er een roulerende staf, bestaande uit personeel van de afdelingen Handelsvoorlichtingen van de Zuidhollandse Kamers van Koophandel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15