TAD LEIDEN 'Sociale veiligheid plan Mabon is onvoldoende' Bureau Zijaanzicht bepleit wijzigingen Snackboot Wiljo moet weg uit de Zijlhaven 'Leiden heeft nog veel geld nodig voor aanpak van kleine criminaliteit' Fietsvierdaagse van Swifttoer 'Slecht wonen weinig invloed op de behoefte aan recreatie' Betrapt s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 JUNI 1989 plaatsgehad. De Stationsweg is volgens Anne- voorbeeld LEIDEN/WAGENINGEN tt v r-T i i nuiweu mutfi uvei'BieKeii. vuuraiuij - Het bureau Zijaanzicht Uit het postkantoor hebben de afgelo- Wagenmgen keurt de plan nen voor het stationsgebied van de projectontwikkelaars MAB en Amro af. Volgens het bureau voldoen die ideeën niet aar de eisen van sociale veiligheid. Ook het inmiddels door alle partijen verkozen plan van project ontwikkelaar Mabon vol doet niet aan alle eisen. Maar de onderzoekers kunnen er wel mee akkoord gaan in dien er een paar wijzigingen worden aangebracht. Een ander bezwaar tegen de tun- ;1 is dat die vol zal staan met pila- n om de perrons te dragen. "Daar- pen jaren nogal wat ongevallen door wordt het onoverzichtelijk, het station in Almere is daar Lodder momenteel meltje. "Er loopt geen duidelijke wandelroute. Om de weg maken tectes stelt Annemarie Lodder. De grote afstand van bus naar sta- liger te tion oppert Zijaanzicht als belang- illen de landschapsarchi- rijkste bezwaar tegen het plan van Zijnaanzicht dat de bus- MAB. "Ook doet deze projectont- stations dichter bij het NS-station wikkelaar niets aan het verkeer komen te liggen. Zij stellen aan beide zijden van het station, op de verkeerstunnel die onder het beterd" Stationsplein is gepland, bussta- Het plan vj tions te maken, één voor de stads-, en één voor de streekbussen. "Verder is het een goed idee rlangs het station, de verkeers- ligheid wordt daarmee niet ver- Mabon mag zich de sympathie van het Wage- ningse bureau verheugen. Wel plaatsen de onderzoeksters daar ook een avondwinkel op het Sta- nog enkele kanttekeningen bij. "De tionsplein te vestigen", meent Lod- bustunnel onder de spoordijk gaat Zijaanzicht maakte deze conclusies vanmiddag bekend tijdens een bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal. Verder bracht het bureau plannen naar voren voor de verbetering van de toegangswegen naar het station, der. Prijs De plannen van Zijaanzicht voor het veiliger maken van de aanloop routes naar het stationsgebied ma ken deel uit van een groter onder- zeker ook door fietsers gebruikt worden. Het is daarom beter die daar maar meteen voor in te richten. Fietspaden en busbanen kunnen dan worden gescheiden door een glazen wand". DEN HAAG/LEIDEN - De emoties laaiden hoog op. Zo hoog, dat gedaagde W.C. Ver schoor een pil moest slikken om zichzelf in toom te hou den. De reden: Verschoor moet met zijn snack- annex woonboot Wiljo de Zijlhaven in Leiden verlaten, omdat de gemeente bouwplannen voor het gebied heeft. Verschoor weigert dat, omdat Leiden hem geen definitieve andere ligplaats toekent. Daarom stapte de gemeente naar de rechter om Verschoor via een kort geding te dwingen de ha ven te verlaten. Inmiddels ligt Verschoor al zes jaar in de haven. Met mondelinge toestemming van de provincie. Destijds was daarover al het nodi ge geharrewar. De gemeente dacht dat het water aan de provin cie toebehoorde en de provincie dacht aan Leiden. Maar toen de gemeente bouwplannen voor het gebied ontwikkelde kwam zij er achter dat het nu omstreden ge deelte toch van haar was. Wel wat aan de late kant, vond de rechter. Hij liet al doorscheme ren dat Verschoor niet van de ene op de andere dag kan worden weggestuurd. De Leidenaar heeft, zeker nu hij al zo lang in de haven heeft mogen liggen, rech- Kort geding gemeente tegen eigenaar ten waar niet omheen kan worden gegaan. Mr. R. Lever, advocaat van de gemeente, vertelde dat het aan vankelijk de bedoeling was om de haven op 1 mei al af te sluiten met een damwand. De haven moet worden uitgebaggerd en het slib één tot anderhalf jaar op de land tong opgeslagen. Daarna kan het worden afgevoerd. Juist naast die bagger heeft de gemeente Ver schoor een tijdelijke ligplaats voor één of anderhalf jaar aange boden. De Leidenaar denkt er niet over om die te accepteren. Pas als er een definitieve plek uit de bus komt valt er met hem te praten. Of er iets zal worden gevonden is nog maar de vraag. De woon- annex snackboot van Verschoor heeft een lengte van ruim 40 me ter. Dat soort plaatsen liggen in Leiden niet voor het oprapen, ver telde een meegekomen ambte naar. Er is gezocht en er zal ook verder worden gezocht naar een blijvende plaats, maar zekerheid of die wordt gevonden wordt niet gegeven. Om zo'n plek te kunnen bemachtigen is medewerking van derden nodig en met hen is nog geen overleg gevoerd. Leidenaar De advocaat van de gemeente stelde dat er haast is geboden. Rond de haven is dit jaar al een begin gemaakt met het bouwen van huizen. Eind volgend jaar is de landtong aan de beurt. Het gaat om huurwoningen. Indien de bouwwerkzaamheden niet op tijd starten, dan loopt de gemeen te de kans het contingent huizen kwijt te raken. Verschoor liet weten dat hij best weg wil. Maar alleen tegen die conditie dat hij een definitieve plek krijgt. Een plaats die alleen de gemeente Leiden hem kan be zorgen. "Ik mag naast die vervuil de grond afmeren voor een jaar. En dan moet ik weg. Maar dat wil ik helemaal niet. Leidenaar wil ik blijven en dat beslis ik en nie mand anders. Ook niet de ge meente". De Leidenaar verweet de ge meente 'a-sociaal gedrag'. "Zon der mij te informeren heeft ze er een bord neergezet met wat er al lemaal te gebeuren staat. Maar ik heb toch ook mijn rechten? Ik wil inwoner van Leiden blijven en er niet zo maar worden uitgegooid. Weetje, ik ben best bereid om een jaartje naast die slib te gaan lig gen, maar dan wel met de belofte dat er na die tijd een vaste plaats Verschoor bestreed met klem de suggestie die werd gedaan dat hij illegaal plaats zou hebben ge nomen in de haven. Met nadruk zei hij dat de provincie hem mon delinge toestemming had gege ven er te mogen liggen. De ambte naar zei dat de gemeente zelfs be reid is Verschoor aan een woning te helpen als hij dan wel zijn schip naar buiten Leiden loodst. "Het is zeker niet de bedoeling van de ge meente om Verschoor uit de stad te verwijderen. We geven hem al le medewerking. Maar er moet nu iets gebeuren want alles is klaar om met de werkzaamheden te be ginnen". Twee anderen die eveneens in de haven lagen, van wie een zoon van Verschoor, besloten weg te gaan toen de gemeente een kort geding tegen hen aanspande. Al leen Verschoor was hiertoe niet bereid. De rechtbank doet 13 juni uit spraak. het bijzonder de Stationsweg, de zoek van het bureau uit Wagen Schipholweg en de Houtlaan. door Willem Spierdijk Meest ingrijpend zijn de plannen voor de omgeving van het Diaco- nessenhuis en de toegang van de Leidse Hout. Zijaanzicht stelt voor om bij de ingang van de Leidsé Hout drie blokken met elk 16 wo ningen te bouwen. Dat moet gebeu ren op een gedeelte van de Hout laan, die daarvoor wordt omgebo gen. Het bureau denkt dat door de bouw van woningen in deze omge ving 'informeel toezicht' tot stand komt, waardoor het gebied veiliger wordt. De toegang tot de Leidse Hout moet volgens de onderzoeksters, ir. T. Hajonides, ir. G. Krijnen en ir. A. Lodder, worden verruimd. Zij stel len voor om de Dieperpoellaan door te trekken, waardoor die recht naar de ingang van de Leidse Hout komt spoor te lopen. De plannen voor de Houtlaan en omgeving kosten ongeveer 1,6 mil joen gulden. Daar staat 1,2 miljoen gulden aan opbrengsten van de wo ningbouw tegenover. "Dat betekent dat de gemeente zelf vier ton in dit plan moet investeren; voor een zo forse ingeep is dat niet zo gek", denkt Annemarie Lodder van het onderzoeksbureau. gen. Vorig jaar won Leiden de 'Bui ten Gewoon Veilig' prijs voor de ge meente die het meest doet aan het bevorderen .van de veiligheid op straat. Het gewonnen geldbedrag besteedde de gemeente aan het on derzoek van Zijaanzicht. Vorig jaar hielden de onderzoek sters een enquête onder de bezoe kers van het stationsgebied. De re sultaten daarvan werden al enkele maanden geleden bekendgemaakt. Uit het onderzoek bleek dat ééen op de drie mensen zich onveilig voelt in het stationsgebied. Behalve een onderzoek naar het veiligheidsgevoel in het stationsge bied en de voorstellen om de aan looproutes veiliger te maken, be oordeelde Zijaanzicht ook de plan nen zoals die door de drie project ontwikkelaars MAB, Mabon en Am ro bij de gemeente Leiden zijn inge diend. Grootste bezwaar tegen het plan van de Amro is volgens Annemarie Lodder dat er eigenlijk geen station Reizigers komen direct vanaf het grote tunnel van 80 bij meter, waar onder meer winkels zijn gepland en het busstation. Lod- 'der: "Het is niet duidelijk waar het station begint en waar het ophoudt. Ik denk dat de mensen dat als on prettig ervaren. Het is beter als je weet waar het terrein van de NS be gint, waar ook de bewaking door de NS plaatsheeft". Verder denkt de Wageningse landschapsarchitecte dat treinreizi gers het niet prettig vinden meteen vanaf het spoor in een regionaal winkelcentrum terecht te komen. "Een neveneffect van het ontbre ken van een stationshal kan zijn dat er mensen het perron opgaan die er niets te zoeken hebben. Het gen van functies lossing. Ik vraag Schipholweg De onderzoeksters denken verder de Schipholweg veiliger te maken door het aanbrengen van gekleurde stalen bogen over het fietspad en trottoir. Deze constructies zouden op een afstand van 30 meter van el kaar moeten staan. In de bogen Catharijne is een voorbeeld wordt gele verlichting aangebracht, het te ver is gegaan' "De verlichting op de Schipholweg is op de autoweg gericht en boven dien oranje van kleur. Daardoor on- staat een 'snelweg-idee' en voelen mensen zich daar niet prettig", meent Annemarie Lodder. De bogen moeten volgens Zijaan zicht worden aangebracht aan de zijde van de spoordijk. Annemarie Lodder zegt dat wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) zich al positief heeft uitgelaten over dit on derdeel van het plan voor de Schip holweg. Verder stelt het bureau voor om nog tussen het fietspad en de kanto ren langs de spoordijk (waarvan de meeste overigens nog moeten wor- den gebouwd) een ventweg aan te leggen. Daardoor willen de onder zoeksters voorkomen dat het auto- LEIDEN - Zowel de gemeente de winkelsluitingswet een dergelij- als het rijk moeten meer geld ke nachtwinkel niet toestaat. De be- beschikbaar stellen voor de be- doelingis dat door de aanwezigheid strijding van kleine criminali- ™y™tnka0^ttwmkeI meer pubhek telt. Een nieuw college zou ten pDe gemeente zal een beroe„ mmste een bedrag van enkele op de staatssecretaris van ec tonnen moeten reserveren voor sche zaken om in het kader de uitvoering van een criminali- bestrijding teitsplan. Dat vindt W. van der uitzondering te maken Eshof, gemeentelijk coördina- nachtwinkel. Van der Eshof zelf is tor een werkgroep die voorstel- "iet erg hoopvol gestemd^over^het len ontwikkelt voor de bestrij- ding van criminaliteit den. Het college heeft gisteren project: "Ik denk dat de kans op r alisering erg klein is". Vermoedelijk nog dit jaar worden op een viertal plaatsen in de stad (Breestraat, Haarlemmerstraat, 't anti- Gangetje en Pelikaanstraat) praat- criminaliteitsplan vastgesteld dat palen geplaatst waardoor het pu- o'n 150.000 gulden kost. Het beno- bliek de politie, brandweer of EHD gemeentebegroting 'omdat betaald en momenteel wordt onder- genlijk geen budget voor beschik- zocht hoe zij er uit moeten komen te baar was' zegt Van der Eshof. Hij denkt dat er meer nodig criminaliteit te bestrijden Dan zou bijvoorbeeld de oprich ting van een stadswacht of een ge meentelijke beveiligingsdienst en de aanstelling van meer huismees- middel ters kunnen worden. Voorwaarde is dat de praatpa- de len vandalisme-bestendig zijn. Dit jaar wordt ook de verlichting in vijftien stegen tussen Haarlem merstraat en Breestraat aangepakt. De donkere stegen moeten door betere verlichting i flatcomplexen overwogen veilige doorgang worden. De kos- het project bedragen 40.000 LEIDEN - De bekende rokende cowboy op de reclamezuil aan de Plesmanlaan is gisteren gestopt met roken. Niet de 'tunnel' voorgoed, tot leedwezen van de actievoerderende anti-rokers die de levensgrote reclame al jaren een doorn in het wordt door Amro genoemd als op- oog is. De cowboy is gisteren reepje voor reepje afgebroken om te worden vervangen door een nieuwe poster van dat af. Hoog fabrikant Philip Morris. Verschil met de vorige afbeelding zal zijn dat de nieuwe poster voorzien wordt van een waarschuwende tekst die zegt dat roken de gezondheid schaadt en dat je er longkanker van kunt krijgen. (foto Wim Dijkman) De gemeente is van plan haast te gulden, maken met de uitvoering van het - - criminaliteitsplan hoewel veel on derdelen nog nader uitgewerkt w moeten worden. De veelbesproken Hiërïoor*mqet"hêraanty Ook is voor dit jaar een bedrag 100.000 gulden uitgetrokken zogeheten brandgang-pro- LEIDEN - De Leidse toervereni- ging Swifttoer houdt van maandag 12 tot en met vrijdag 16 juni een avondfietsvierdaagse. De start is telkens bij het clubhuis van de toer- vereniging aan de Roomburgerweg in het stadspark de Bult. Belang stellenden kunnen zich maandag en dinsdag inschrijven in het clubhuis van 18.30 tot 19.30 uur. De inschrij- vingskosten bedragen vier gulden voor mensen tot 16 jaar en vijf gul den vooi De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 15 en 30 kilometer. De genen die de fietsvierdaagse uitrij den, krijgen een herinneringsme- daille. Meer inlichtingen over de avondfietsvierdaagse zijn verkrijg baar bij J. Hoogenboom, tel: 071- LEIDEN - Slechte woonomstandig- zegt Staats. Dit verschijnsel is vol heden zijn nauwelijks van invloed gens hem te verklaren omdat open- op de 'behoefte van stadsbewoners luchtrecreatie vooral nachtwinkel op de Beestenmarkt is braken in woningen verminderen, bijvoorbeeld uiterst onzeker omdat Het project voorziet in betere ver- lichting in brandgangen en verbete ring van het hang- en sluitwerk van de woningen. De wijk waar het pro ject wordt uitgevoerd, moet nog worden uitgezocht. Ten slotte onderzoekt de gemeen te hoe bevordert kan worden dat de verdiepingen boven de winkels in vol- bijvoorbeeld de Haarlemmerstraat weer bewoond gaan worden. Meer bewoning betekent de open lucht te recreëren, compensatie voor het dagelijkse le- op straat e betere sociale c geacht hoe dat er uitziet. buiten gaan, blij- neemt, op zoek te gaan afwisseling, ze ontvluchten iets", aldus Staats. Stadsbewoners bezoeken gemid- sportieve prestatie komt deld één maal per week een recrea- de meeste mensen op de tieterrein (natuurgebied, duinen of ^i£jiU£jiN yDDrfwT nrccmt „on Ac cr, dammer Die behoefte is net zo groot bij be woners van flatwoningen als bij be- "Wanneer woners van een eengezinswoning ken veel met tuin. Genieten van de natuur blijkt de belangrijkste reden om 'naar buiten' te gaan, het leveren strand). Veertig procent het proefschrift dervraagden vindt zelfs dat hij zijn laatste plaats. Dat blijkt 'Openluchtrecreatie en grootstede lijke omgeving' waarop de Leidse de vrije natuu onderzoeker H. Staats is gepromo- LEIDEN - Een 23-jarige Amster- een 30-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats ■r"e ü^d pas z^lTesteedt'als'hlj' ^^avorjd op heterdaad be- trapt toen zij inbraken i ning aan de Peter van Anrooystraat. veerd. Staats is verbonden aan het de natuur blijken de belangrijkste onderzoekscentrum Ruimtelijke redenen om naar buiten te gaan. het balkon zien klimmen, Ordening en Volkshuisvesting van Staate'ïen praktische conclusie «aar°P fje politie waarschuw de Leidse universiteit. De conclu- die je uit dit onderzoek kan trekken is dat er bij de aanleg van recreatie- a rr,Q" nn parken niet te veel voorzieningen volgens moeten worden getroffen die het re- vergemakkelijken. Je moet niet doodgooien met route- extreme omstandighe- borden en aanwijzingen of aange- klachten zijn over legde wandelroutes. Het motief om te gaan is ook avontu zijn gebaseerd op zoek onder bij na. 600 de vier grote steden, Staats ook van toepassing op gemiddelde Nederlandse stad. "Pas den, wi de buurt of over de buren, neemt de de natuur behoefte toe om buiten te In normale omstandigheden niet zo dat hoe rotter men woont, werk kunnen gaan' hoe vaker men naar buiten gaat", jarige man nog een gevangenisstraf van 58 dagen moet uitzitten en een boete van 600 gulden betalen. Hersenschudding LEIDEN - Een i uit Leider- Sleutelbeen gebroken LEIDEN Ruim 200 wandelaars nemen dit jaar aan de Leidse avondvierdaagse, georganiseerd door de Wan del kring Leiden en omstreken en wandelsportvereniging Zuid-West. De tocht, die begon bij het clubhuis van voet balvereniging VTL, voerde gisteren op de tweede avond onder meer langs de Vliet en Cronesteijn. LEIDEN Een 16-jarig meisje uit to. Die hulp Leiden heeft gisteravond op de ontdekken, is hoek Oude Herengracht/Langeg- De belangrijkste taak racht een gebroken sleutelbeen op- heid is de toegankelijkheid nadat zij met haar brom fiets was geslipt en op het wegdek gebieden te regelen. Het plezier was geklapt. Zij is overgebracht ken kan je beter naar het Diaconessenhuis. overlaten". ontdekking. Mensen beleven dorp van onbekende leeftijd i •r plezier wanneer ze inventief tg termiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtauto op de Lage Rijndijk. Zij is met een hersen- de auto- schudding en een hoofdwond over- i Bollen- gebracht naar het AZL. De vrouw reed met haar fiets naast een andere fietser in de rich ting van de Sumatrastraat. Een plekjes te vrachtwagen, bestuurd door een 26- eer nodig, jarige Leidenaar, haalde het tweetal n de over- in maar zag tijdens die manoeuvre de dat er een tegenligger aankwam. Hij recreatie- week uit naar rechts en reed daarbij ma- tegen het voorwiel van de fiets van zelf de Leiderdorpse aan, die daardoor kwam te vallen. In dit kader meent Staats dat ook een einde moet komen a: routes (Mergellandroute streekroute) die de ANWB pleegt uit te zetten. "Dat soort zaken da teert toch uit de begintijd i niet i ntsluiting van natuur- de STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13