Verkeersopstoppingen in de lucht baren EG zorgen MEELOPEN RENAULT INTRODUCEERT DE RENAULT 19. KRACHT MET KARAKTER. Zuivelsector vreest terugloop van export Biotechnologie KLEUR BEKENNEN Profiel autoband moet dieper BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE DINSDAG 6 JUNI 1989 Lezers Schrijven Leiden; Elam BV, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 - 71704. Nootdwijk; Roskam, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719 -12472. 5-ld AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse zuivelsector maakt zich zor gen over de toekomst van de uitvoer van zuivelproducten. Het terug schroeven van de melkproduktie sinds de invoering van de superhef fing brengt de positie van Neder land als zuivelexporteur in gevaar. Dat staat i: verschenen Zuivelland' i ganisaties v< velindustrie. vreest ook de afbouw restituties (subsidies het in het vanmorgen rapport 'Nederland m de gezamenlijke or- i de Nederlandse zui- De zuivelindustrie de EG- export buiten de EG), die tot op heden de afzet van de zuivelprodukten op de wereldmarkt steunen. De melkaanvoer is sinds 1984 met bijna 20 procent, ofwel 2 miljard li ter geslonken. Voor een deel is die klap opgevangen door dure aan koop van melk uit het buitenland en door minder melk te bestemmen voor veevoer. De zuivelbedrijven willen meer melk produceren, want de afzetmarkten voor hoogwaardi ge produkten zijn volgens de zuivel sector aanwezig. Door de snelle afbraak van resti tuties - tussen 1987 en 1989 daalde het gemiddelde niveau van 67 naar 46 procent - hebben de Europese zuivelexporteurs moeite om in prijs op te boksen tegen concurrentie uit andere zuivelexporterende landen op de wereldmarkt. Volgens het rapport treft die ontwikkeling Ne derland het zwaarst. De exportpolitiek van de EG zorgt er volgens de verenigde zui velsector voor dat het aanbod van produkten op de wereldmarkt te rugloopt. Aangezien de vraag licht stijgt, heeft dat prijsstijgingen tot gevolg, waarvan vooral de Verenig de Staten, Australië en Nieuw-Zee- land profiteren. Van de politiek in Den Haag en Brussel vraagt de Ne derlandse zuivel de nodige rugge steun om de vooraanstaande zuivel- positie in de wereld te kunnen handhaven. Overigens lijkt er op het eerste ge zicht weinig reden tot klagen. De waarde van de Nederlandse zuivel- export steeg vorig jaar tot het re cord van 11,5 miljard gulden. Dat is een forse stijging ten opzichte van 1987, toen er voor ruim 1,3 miljard gulden aan zuivelprodukten werd verkocht. De oorzaak van de stij ging ligt overigens vooral in een toe name van de prijzen. Kaas steeg 4,5 procent, boter 3,6, mager melkpoe der 14,8, vol melkpoeder 7,9 en con- sumptiemelk 6,5. Van de Nederlandse melkplas van 11,5 miljard kilogram wordt 3,5 miljard in eigen land afgezet. Ruw weg 4 miljard gaat naar EG-landen en de andere 4 miljard wordt afgezet op de wereldmarkt. De Nederland se zuivel neemt bijna eenderde van vooY haar rekening van de 35 mil jard gulden aan voedings- en genot middelen, die door Nederland wordt uitgevoerd. "Transgenetische modificatie van dieren moet geleid worden door het verantwoordelijkheidsgevoel en de thische normen van de uitvoerende onderzoeker en door overkoepelen de wetgeving", aldus prof. De Boer in deze krant van 27 mei in het arti kel 'Moeder Natuur heeft een nieu we minnaar gevonden'. In deze reactie op dat artikel wil ik vooral twee dingen duidelijk ma ken. Ten eerste dat het verantwoor delijkheidsgevoel en ethische nor men van uitvoerende onderzoekers juist in geen geval leidend mogen zijn voor wat betreft de toelaatbaar heid van genenmanipulatie bij die ren en ten tweede dat als Moeder Natuur al een nieuwe minnaar be hoeft (en dat doet ze), ze in het geval van de biotechnologie een ver krachter van het onzuiverste soort in huis heeft gehaald. Verantwoordelijkheidsgevoel op zich biedt geen enkele garantie voor het verkrijgen van juiste handelin gen en daarbij horende gewenste re sultaten. Mag ik in dit verband nog even wijzen op*de subtitel van het artikel: 'Leidse hoogleraar De Boer ziet voordeel in manipuleren genen- koe'. De Boer is dan ook directeur van het bedrijf Genfarm in Leiden dat de genetische manipulatie com mercieel exploiteert.Een duidelijke aanwijzing voor de ethische nor men van De Boer is de volgende op merking van hem: "Doet Nederland het niet (transgenese), dan zullen landen als de Verenigde Staten en Engeland ons snel voorbij streven". Ethische normen van uitvoerende onderzoekers blijken dan ook net zo snel aan verandering onderhevig te zijn, als hun wetenschappelijke in zichten en de zich daarbij aandie nende mogelijkheden tot geldver- dienen. Derhalve moeten we weten schappelijke onderzoekers zeker niet zelf laten bepalen wat zij zoal uitvoeren met Moeder Natuur in wier welzijn wij allen immers be lang hebben. Wie is Moeder Natuur en waarom is biotechnologie een verkrachting van haar, waaruit slechts mismaak te kinderen zullen worden geboren of met andere woorden waaruit slechts ongewenste resultaten zul len voortkomen? Het spreken over 'Moeder' Natuur duidt mijns in ziens aan, dat er een besef is van on derlinge verbondenheid, van een heid. Ook in deze krant van 30 mei wordt gesproken over de aarde als één le vend organisme, waarvan wij allen integrerende delen zijn. Alom in die natuur een eensgezind streven naar samenwerking, evenwicht, harmo nie, met als gevolg geen statische toestand maar een eindeloze reeks acties en reacties, verstoringen, waarna automatisch tegenkrachten om de harmonie te herstellen. Biotechnologie maakt net als een verkrachter gebruik van het lichaam van een ander, zonder acht te slaan op de verstoring die dit te weegbrengt in het daarin werkzame bewustzijn. De vermeende voorde len die biotechnologie levert in de methoden om ziekten bij mens, plant en dier te voorkomen, zullen dan ook nadelen blijken te zijn, om dat Moeder Natuur in haar herstel lende werk opnieuw belemmerd wordt, waarna forsere pogingen (heftiger ziekten, grotere rampen) om de harmonie te herstellen, over ons afgeroepen zullen worden. Laten we daarom afzien van dit ge knoei waar noch wij (voedsel zat) noch de koeien en andere dieren of planten, noch de arme landen (zwaardere concurrentie) maar al leen de zogenaamde minnaars van Moeder Natuur als de boer voordeel bij hebben. Ja, Moeder Natuur heeft nieuwe minnaars nodig. Willem Rijksen Fuikhoven 7 Noordwijk (door de redactie ingekort) Er is weer onderscheid. Voortaan kunt u kiezen tussen een gewone middenklasser en het nieuwe feno meen Renault 19. Een karakter-auto van het zuiverste ras. De Renault 19 onderscheidt zich door z'n kracht. Voor wie een gewone middenklasser gewend is, is de Renault 19 een absolute openbaring. De 5 verschillende basismotoren, waaronder de gloed nieuwe 1.4 liter Energy (80 pk) en de 1.9 liter diesel motor (65 pk), zorgen elk voor een acceleratie, trekkracht en dynamiek van ongewone klasse. Het brandstofverbruik van alle (overigens zeer stille) motoren is daarbij opvallend bescheiden. De Renault 19 biedt immers zeer forse binnenruimte in lengte, breedte en hoogte. Met de uiterst riante stoelen hebben de ontwerpers zichzelf weer eens overtroffen. Smaakvolle bekleding, uitstekende ventilatie en sublieme vering maken het kom fort kompleet. De Renault 19 onderscheidt zich gek genoeg óók door z'n prijs, die veel lager is dan u op grond van z'n kwaliteiten zou verwachten. Hij is al verkrijg baar v.a. f. 22.550,- (inkl. BTW, excl. afleverings- kosten). Alle 20 uitvoeringen hebben standaard een 5-versnellingsbak. Misschien denkt u erover een middenklasser te kopen. Maak beslist een proefrit in de Renault 19. Dan merkt u dat er wel degelijk onderscheid bestaat. RENAULT GEEFT JE LEVEN KLEUR LUXEMBURG (GPD) - De EG-landen gaan nauwer samenwerken bij het zoeken van op lossingen voor de 'verkeersopstoppingen' in het Europese luchtruim. De overbelasting van het luchtruim bedreigt de veiligheid en de groei van het vliegverkeer. De ministers van verkeer van de twaalf werden het er gisteren in Luxemburg over eens dat de lucht verkeersleidingsorganisatie Euro control een hoofdrol moet spelen bij het zoeken van oplossingen voor dit probleem. Het aantal vliegtuigen en daar mee het aantal 'vliegbewegingen' neemt hand over hand toe. Het Eu ropese luchtruim is overvol, vooral in de drukke vakantieperiodes. Zonder maatregelen is binnen en kele jaren al sprake van oververza diging. Via de bestaande voorzieningen van Eurocontrol, zoals een data bank, hoopt men sneller te kunnen voorspellen hoe het vliegverkeer zich zal voltrekken, zodat maatrege len genomen kunnen worden om de vliegbewegingen soepeler te laten verlopen. OF De EG-landen namen ook een richtlijn aan waarin regels worden gesteld voor computer-reserve ringssystemen in de internationale luchtvaart. Zo wil men garanderen dat de consument zo goed mogelijk wordt voorgelicht over de beste en voordeligste verbindingen. Er is een waslijst met normen voor deze reserveringssystemen op gesteld. Zo moeten zij alle mogelij ke verbindingen en tarieven ver melden, en mogen gegevens van de ene maatschappij niet door het sys teem van een andere worden gewei gerd. Ook moeten de vertrek- en aan komsttijden van de concurrentie juist worden weergegeven, en mag niet een bepaalde reismogelijkheid (van de eigen luchtvaartmaatschap pij) worden benadrukt, ten nadele van andere. Voorts moet elke lucht vaartmaatschappij van elk Euro pees reserveringssysteem lid kun nen worden. Collega-kamerleden kijken toe, terwijl CDA'er Eversdijk een paling door zijn handen laat glibberen. De Vaste Kamercommissie voor visserij bracht gisteren een bezoek aan een visteeltbedrijf in Veenendaal. (foto anp» De Renault 19 onderscheidt zich zeker ook door z'n karakter. Uiterlijk door z'n stevige, robuuste en tegelijk eigenzinnige verschijning en van binnen door z'n buitengewone gastvrijheid. LUXEMBURG (GPD) - Autobanden zullen vanaf ljanuari 1992 een minimale profieldiepte moeten hebben van 1,6 mm.ue nu nog in Ne derland geldende norm van 1 millimeter zal dus moeten worden opge trokken. Dat hebben de ministers van verkeer van de EG maandag in Luxemburg beslist. Alleen België en Luxemburg kennen nu al een verplichte profiel diepte van 1,6 mm. In de rest van de EG geldt een diepte van 1 millime ter. Hiermee hopen de EG-lidstaten de verkeersveiligheid te verbete ren. Rijden op banden met een te ondiep profiel vergroot het slipgevaar op een nat wegdek. Minister Neelie Smit-Kroes zei overigens de Nederlandse norm van 1 millimeter uit het oogpunt van de verkeersveiligheid voldoende te vin den. "Maar het kan nooit kwaad er een schepje bovenop te doen". De extra-kosten die de eerdere vervanging van autobanden voor de consu ment met zich meebrengt noemde zij aanvaardbaar. Groot-Brittannie en Denemarken stemden tegen het voorstel. De Britse minister Paul Channon zei dat niemand kan bewijzen dat 1 milli meter profieldiepte de verkeersveiligheid in gedrang brengt. Boven dien zal deze maatregel de Europese consumenten samen 1,1 miljard gulden per jaar extra gaan kosten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6