LEIDSCH DAGBLAD Troepen onderling slaags Hysterie bij begrafenis Khomeini LEIDSCH DAGBLAD Communistische partij stelt grote coalitie met bond Solidariteit voor Chinese leger verdeeld over optreden tegen demonstranten Fusie ziekenfondsen in Den Haag van de baan Fout justitie: uitstel grote ontuehtzaak Bankschuld Evenhuis BON JA' WIL KN AB0NNEMENT °P °E KRANT V0°R MN EIGEN STW VAN NEDERLAND DINSDAG 6 JUN11989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38951 Prijs fl. 1,25 WARSCHAU (GPD/AP) - De Communistische Partij in Polen heeft een 'grote coalitie' voorge steld met de vrije vakbond Solidari teit die in de parlementsverkiezin gen een verpletterende overwin ning behaalde. Daarmee ligt de weg open voor een machtsdeling die tot nu toe uniek zou zijn in een Oost blokland. Over het voorstel van Jaruzelski zijn nog geen details bekend, maar de kans bestaat dat een aantal mi nistersposten aan Solidariteit wordt aangeboden. De vrije vakbond heeft de idee van een coalitie met de partij in het verleden steeds van de hand gewezen. De Solidariteit-voorspelling van de einduitslag van deze eerste ge deeltelijk vrije verkiezingen in so- cialistisch Oost-Europa, geeft aan dat de opgekomen kiezers (ruim 62 pet) de communistische partij (PZ- PR) een genadeloos pak slaag heb ben gegeven. Dat blijkt duidelijk uit de progno se voor de zogenaamde nationale lijst. Daarop prijkten 35 prominen ten van PZPR en daaraan gelieerde partijen, zoals premier Rakowski en minister van binnenlandse zaken generaal Kiszczak. Zij slaagden er in de eerste ronde niet in om hun ze tel in de Sejm, de Tweede Kamer, veilig te stellen. Volgens de voorlopige cijfers, door Solidariteit vergaard op basis van informatie van de Solidariteits- vertrouwensmannen in de meer dan 22.000 stembureaus, winnen de 'kandidaten van Lech Walesa' alle 161 zetels die de oppositie kon beha len in de Sejm. Bij de volledig vrije verkiezingen voor de nieuwe Senaat, wist de overgrote meerderheid van de Soli- dariteit-kandidaten al meteen een zetel te veroveren. Solidariteit- woordvoerder Onysckiewicz ver wachtte gisteravond laat dat moge lijk 7 kandidaten op 18 juni een tweede poging moeten wagen, om dat zij onder de 50% bleven. Maar hun stemmenvoorsprong op de an dere kandidaten was zo groot, dat het er naar uitziet dat Solidariteit al le 100 zetels in de Senaat zal bezet ten. PEKING (Rtr/AFP/UPI) - In de Chinese hoofdstad wordt gevreesd dat er binnenkort een bloedige strijd zal oplaaien tussen onderdelen van het leger. Er bestaat grote onenigheid over de wijze waarop tegen de protes ten van de bevolking wordt getreden. Ook de uitroepen van de staat van beleg en het gebruik van geweld staat bloot aan openlijke kritiek. Uit vrees voor een massaal bloed vergieten hebben de ambassadeurs de 12 EG-lidstaten Europeanen vandaag opgeroepen China zal snel mogelijk te verlaten. Onder de be volking van Peking en andere ste den is de hamsterwoede in volle he vigheid losgebarsten uit angst voor voedselgebrek. In welingelichte Chinese kringen is vernomen dat verschillende le gereenheden zijn samengegaan om tegen het korps op te trekken dat het bloedbad in Peking aanrichtte. Die legereenheden zouden het 27ste legerkorps dat zich op het Tianan men Plein heeft samengetrokken opgedragen hebben de wapens neer te leggen. Westerse waarnemers zeggen dat ïgeveer 8 kilome ter van het Tiananmen Plein, ge vochten is. Omwonenden zeiden de hele nacht mitrailleurvuur en ex plosies te hebben gehoord. In het zuiden van de hoofdstad zouden gevechten zijn uitgebroken waarbij zeker 30 legervoertuigen uitgebrand achterbleven. Ook wer den gevechten tussen militaire een heden gemeld bij het militaire vlieg veld Nanyuan. De militaire commissie onder voorzitterschap van Deng Xiaoping zou inmiddels de controle over het leger zijn kwijtgeraakt. Aangenomen wordt dat troepen van het 38ste legerkorps, die onge lukkig zijn met het uitroepen i verschillende militaire eenheden al staat van beleg op 20 mei, strijden slaags zijn geraakt in Peking. Een diplomaat meldde dat er bij het Een legerofficier instrueerde gisteravond laat een groep soldaten achter een tank in Peking. Vanochtend werden in de straten van de Chinese hoofd stad door demonstranten weer tankblokkades neergezet. (foto ap) DEN HAAG (ANP) De fusie tus- gelijke zorg voor een zo laag moge- sen de Haagse ziekenfondsen Azivo lijke prijs te bieden". Medici heb- en Haaglanden is van de baan. Azi- ben daar minder belang dan patiën- vo heeft Haaglanden laten weten ten. Azivo hoopt nu in haar eentje niet meer in samenwerking te gelo- op de oude voet verder te gaan. ven omdat ze geen duidelijk ant woord heeft gekregen op haar eisen. Algemeen directeur Zijderlaan Kernpunt van de geschillen is dat van de Haaglanden zegt dat zijn Azivo een bestuur van uitsluitend fonds helemaal nog niet heeft gerea- verzekerden wil. Bij Haaglanden geerd op de eisen van Azivo. Het zitten ook artsen en apothekers in standpunt van Azivo dat een be- het bestuur. Dat is niet ongebruike- stuur uitsluitend uit verzekerden lijk, maar Azivo vindt dat niet lo- moet bestaan slaat volgens Zijder- Boycotactie tegen Chinese schepen Joop v.d. Ende wordt bij TV-10 programmaleider HILVERSUM (GPD) - Joop van den Ende treedt af als algemeen di recteur van het commerciële satel lietstation TV-10. Hij wordt in okto ber programmaleider van deze nieuwe zender. Wie de nieuwe alge meen directeur van TV-10 wordt is nog niet bekend. „De benoeming is in principe rond de besprekingen zijn in de TEHERAN (AP) - Totaal buiten zin- eindfase aldus de woordvoerder nen geraakte Iraniërs hebben zich van Van den Ende. De belangstel- vandaag tijdens de begrafenis- ling van de reclamewereld voor TV- plechtigheid van de overleden aya- 10 is overweldigend. Nu al is een be- tollah Khomeini op de open doods laan nergens op. „Straks is iedere ROTTERDAM (GPD) Uit protest Nederlander immers ziekenfonds- tegen het brute optreden van het verzekerde. Bovendien zitten hun Chinese leger in Peking is vanoch- eigen voorzitter en secretaris in het tend in de Rotterdamse haven het bestuur en dat zijn ook geen zieken- lossen van twee Chinese schepen fondspatiënten". stilgelegd. De ochtendploegen bij Hij is niet erg teleurgesteld over Quick Dispatch en Müller-Thomp- de stap van Azivo. „Als directeur son besloten tot de boycot, "omdat moét ik er om lachen. Azivo heeft het net iets te ver gaat wat daar ge- zoveel problemen dat ik geen direc- beurt", aldus een havenwerker. Zij teur toewens dat hij ze moet oplos- waren gisteravond door Amnesty sen". International benaderd met het ver met het 27ste leger onder leiding van Yang Baibing, die trouw is aan zijn broer, president Yang Shang- kun. Het 38ste legerkorps zou nauwe banden hebben met minister van defensie Qin Jiwei en de secretaris generaal van de communistische partij Zhao Ziyang. Beiden zouden zich hebben verzet tegen het ge bruik van troepen om de demon strerende studenten tot de orde te roepen. De grote hoeveelheden zwaar mi litair materieel in Peking wijzen op de vrees in conservatieve kring voor een aanval door andere legereenhe den. „Dit is veel te veel voor het on derdrukken van burgers. Het is veel geschikter om de strijd aan te gaan met andere legers". Twee betrouwbare kranten in Hongkong berichtten vandaag eveneens over onderlinge gevech ten alsmede over een toenemend aantal deserties uit het Volksleger. Volgens de Wen Wei Po en de Ta Kung Po zouden artillerieduels zijn uitgevochten in het westen en zui den van de hoofdstad. De Chinese regering maakte van daag bekend dat bij het bloedbad van zaterdag bijna 300 mensen om kortstondige het leven zijn gekomen, voor het halve dag, die merendeel militairen. Kabinetswoordvoerder Yuan Mu tv-uitzending dat er 7.000 i dergelijk protest te hou- Het gaat protestactie volgens FNV-bestuurder Rosen- möller vooral een symbolische waarde heeft: "Wat in Peking is ge- gewonden zijn. Naar schatting 400 beurd, heeft iedereen tot woede en militairen worden nog vermist. Er verontwaardiging gestemd. Tanks zijn volgens hem niet meer dan 23 ïiljoen gulden schrijvingen voor reclame binnen. Dat is 10 miljoen gulden meer dan in de oorspronkelijke opzet was ge raamd", zo zegt de woordvoerder. Regen kist gestort en de lijkwade afgerukt en in stukken gescheurd, in een po ging een relikwie te bemachtigen. Daarbij is het lichaam van de imam op de grond gevallen. Het lichaam werd snel in een am bulance gelegd, opnieuw omwik keld, en in een gereedstaande heli kopter gelegd, waarin zich ook Kho meini's zoon Ahmad bevond. De he likopter vloog daarna met de stoffe lijk resten aan boord naar het huis van Khomeini in de wijk Jamaran in het noorden van Teheran. opliep tot 40 graden, zijn acht men- Khomeini zal worden begraven de hele bevolking sen om het leven gekomen en 500 op de Baheshte Zahra-begraaf- geveer 6 mihoen gewond geraakt. plaats, 35 kilometer ten zuiden van Ook Khomeini's zoon Ahmad Teheran, waar ook een aantal Ira- werd vandaag onder de voet gelo- pen, en hij werd over de hoofden men tijdens de Islamitische Revolu- van de menigte doorgegeven naar tie, alsmede vele duizenden slacht- een ambulance aan de rand van het offers van de Golfoorlog, plein. Volgens de Iraanse pers is vrijwel Teheran, on- samenge stroomd om Khomeini de laatste te bewijzen. Bovendien zijn uit begraven ligt die zijn omgeko- het hele land mensen naar Teheran gereisd om de begrafenis bij te wo- Veel bewolking en perioden met regen, mogelijk onweer. Minimumtempera tuur omstreeks 8 graden. Middagtem- pcratuur ongeveer 14 graden. Matige wind uit uiteenlopende richtingen, kracht 3 tot 4. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst nog enkele buien stelling, die dinsdag had moeten koel, geleidelijk meer zon en mid- plaatsvinden uitte stellen omdat de dagtemperatuur oplopend tot ruim 20 lijkwagen muurvast zat nigte van miljoenen rouwenden. De islam eist dat overledenen voor zonsondergang worden begraven, maar dit is door de situatie op het plein voor Mosalla Moskee in het noorden van Teheran onmogelijk. Tientallen mensen zijn onder de laag voet gelopen; ofschoon er veel men sen het plein werden afgedragen, is niet duidelijk of zij waren overle den. of alleen flauwgevallen in de hitte. Gisteren, toen de temperatuur graden in het weekeinde. Woensdag 7 juni zon op: 05.22 uur. zon onder: 21.56 uur; maan op: 08.46 uur, maan onder: 00.49 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.18 en 18.51 i water: 02.11 en 14.57 uur. 24 PAGINA'S ROTTERDAM (GPD) - Na een boottocht van 30 dagen arri veerden gisteren 16 Indische oli fanten uit Burma in de Rotter damse haven. Zes dieren werden direct vervoerd naar Ouwehand Dierenpark in Rhenen. Eén moe- derohfant met kind ging naar het Amersfoortse dierenpark. Vijf dieren gaan naar Enge land, twee naar Nieuw-Zeeland en ééntje is bestemd voor de Oostberlijnse dierentuin. De olifanten komen uit het oer woud waar ze werden ingezet bij het verslepen van tropisch hardhout. Omdat de vraag naar dit soort hout is afgenomen, zijn minder olifanten nodig. De Bur- maanse overheid was daarom bereid mee te werken aan fok- programma's in Europese die rentuinen. Bedoeling is om in Europa een eigen olifantenbe stand op te zetten. Op de foto: douanier Mar greet Koops, die de bijzondere lading controleert. (foto anp> Politie ontdekt in park holbewoner HOORN (GPD) De politie in Hoorn ontdekte de afgelopen nacht tijdens een patrouille in het park een Vietnamees die bleek te wonen in een soort hol, schuin achter de tribune van de lokale voetbalvereni ging Hollandia. De man verraadde zijn posi tie door opkringelende rook. Hij was omstreeks 5 uur in de ochtend bezig boven een kampvuur een kip te braden, die hij had gevangen in het na bijgelegen hertenkamp. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en wordt ge zocht door de procureur-gene raal in Amsterdam. De man zou er meer dan 3 maanden hebben gehuisd. ARNHEM (ANP) - De 55-jarige ex- directeur van de Zettense inrichtin gen moet na een fout van justitie op vrije voeten worden gesteld. De man uit Ubbergen zat in voorlopige hechtenis in het huis van bewaring in Zwolle omdat hij ervan wordt verdacht op grote schaal ontucht te hebben gepleegd met jongens en meisjes die in zijn inrichting verble- De ex-directeur had vandaag voor de Arnhemse rechtbank moe ten verschijnen. Maar omdat op de dagvaarding de gestempelde op- roepdatum ontbrak, verldaarde de rechtbank de dagvaarding nietig. Omdat op hetzelfde moment de maximale termijn dat iemand in voorlopige hechtenis mag zitten (102 dagen) verliep, moest de recht bank de ex-directeur op vrije voe- ten stellen. Raadsverkiezing uitgesteld door herindelingsplan DEN HAAG - Het ministerie va© binnenlandse zaken wil de gemeen teraadsverkiezingen in gemeenten die worden heringedeeld uitstellen van volgend jaar maart naar sep tember 1990. Binnenlandse zaken heeft een wetsvoorstel in voorberei ding, dat het mogelijk moet maken dat de zittende raadsleden in deze gemeenten aanblijven tot de verkie zingen voor het bestuur van de nieuwe, heringedeelde gemeenten. In deze regio gaat het om de plaat sen Koudekerk, Hazerswoude, Ter Aar. Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. De zittingsduur van de raadsle den kan via 'het noodwetje' met maximaal een jaar worden ver lengd. Het hangt van de politiek af of de verkiezingen voor de gemeen teraad inderdaad worden uitge steld. De herindeling is nog niet de finitief. De beslissing is uitgesteld in verband met de val van het kabi net. Als streefdatum om de herinde ling toch te laten doorgaan, wordt nu 1 januari 1991 genoemd. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Schoolverzuim harder aangepakt DEN HAAG (GPD) - Er komt een verbod om kinderen voor een vakantie voortijdig van school te halen of later te laten beginnen. Op het ministerie van onderwijs is een wet in voorbereiding, die waarschijnlijk het komen de najaar het parlement wordt aangeboden. Ongeoorloofd verzuim voor en na de schoolvakanties neemt volgens de leerplichtambtenaren hand over hand toe. De schoolleiding mag onder be paalde voorwaarden leerlingen 10 dagen buitengewoon verlof toestaan. In het wetsvoorstel wordt dit aantal teruggebracht tot 3. Er zijn schoolleidingen die er zonder meer vanuit gaan dat ouders ge wichtige redenen hebben om buiten de schoolvakantie op vakantie te gaan. Andere scholen houden strikt de hand aan de regels. ASSEN (ANP/GPD) - Staatssecre taris Evenhuis (economische zaken) moet overmorgen in Assen voor de rechtbank komen wegens een beta lingsachterstand van meer dan 40.000 gulden op zijn hypotheek. De Bondsspaarbank eist onmiddellijke aflossing van de lening van 300.000 gulden die de bewindsman vorig jaar februari bij de bank afsloot. In juli en november stuurde de Bondsspaarbank de in Meppel wo nende staatssecretaris vergeefs aan maningen. Eind januari van dit jaar volgde een persoonlijk gesprek tus sen Evenhuis en de bank, dat even min resultaat had. Begin maart zond de Bondsspaarbank Evenhuis een brief waarin deze gesommeerd werd het achterstallige bedrag van bijna 43.000 gulden te betalen. Toen de staatssecretaris weer niet reageerde, zegde de Bondsspaar bank op 14 maart de lening op en vorderde de totale hypotheek terug. Doch ook nu bleef betaling uit. Daarop stapte de bank naar de rech ter. De WD-staatssecretaris reageer de gisteren met de mededeling dat hij een aanbod heeft gedaan aan de Bondsspaarbank voor aflossing van het hele bedrag. De bank heeft daar volgens hem nog niet op gerea geerd. De bewindsman zei verder dat hij het bedrag niet voor zichzelf nodig had, maar voor iemand die hij wilde helpen. Een door emotie uitgeputte man wordt door mede-rouwenden boven de hoofden uitgetild en naar een gereedstaande ambulance getransporteerd. Tientallen anderen werden onder de voet gelopen tijdens de begrafenis- bijlens'toelopen* plechtigheid van Khomeini. (fo*- De begrafenis was om zeven uur 's ochtends (half zes 's ochtens Ne derlandse tijd) begonnen, toen le den van de Revolutionaire Garde het lichaam van de overleden leider uit de gekoelde glazen kist haalden, waarin het 24 uur had opgebaard ge legen op het plein. Vervolgens werd het stoffelijk overschot in de Iraan se vlag gewikkeld en op de grond gelegd. De rouwdienst van een half uur werd geleid door ayatollah Moham- mad-Reza Golpaygani, een van de oudste ayatollah's die als meer ge matigd geldt en vaak kritiek heeft gehad op het beleid van Khomeini. Vervolgens werd het lichaam in een houten kist gelegd, en door de Re volutionaire Garde in een witte vrachtwagen gelegd. De brandweer spoot de totaal in extase geraakte rouwende menigte nat om hen enigszins af te koelen, en om te voorkomen dat er nog meer slachtoffers zouden vallen. Ongeveer 2 miljoen mensen had den een nachtwake gehouden; som migen krabden hun gezicht tot strooiden hun kleren. 'Aids-lijder' bijt agenten en NS'er op het Leidse station (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 230Q VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1