'God wilde dat ik zou winnen' 'Zelfs de beren blijven binnen' Joesoepov met Karpov op kop SPO™TV Oranje dicht bij zege Michael Chang zorgt met uitschakeling Lendl voor sensatie De Romijii blijft bij Willem II Franker verlengt contract tennisbond met diie jaar DINSDAG 6 JUNI 1989 SPORT PAGINA 17 Roche over aftasting Giro-etappe: TRENTE (GPD) „Zelfs de beren blijven binnen", zegt Stephen Roche, „en ook skiwedstrijden worden afgelast als het sneeuwt. Waarom zouden ze ons, wielrenners, er dan wel doorheen jagen? Of moeten er soms eerst doden val len"? Beneden in Trente was het twintig graden, en bakte iedereen bruin in de milde zomerzon. Maar boven op pas sen als de Gavia lag de sneeuw zo hoog, dat de koerswielen onherroepelijk zouden zijn vastgelopen in een post-winter- se depressie. Etappe 16 van de 72e Giro d'Italia zal nooit een winnaar krijgen, want Trente-San Caterina Valfurva was gisteren slechts per telefoonlijn te overbruggen. 'Afgelast', liet organi sator Vincenzo Torriani in alle vroegte de ploegleiders weten. En rit 17 van vandaag zou met ongeveer de helft worden ingekort; in plaats van 223 slechts 139 km, met start in Sondrio. De Dolomieten hadden zich afgesloten voor alle soorten van verkeer. Zondagavond was Torriani nog vol trots komen vertellen, dat de Gavia ook deze Giro weer de 'Cima Coppi' (hoogste berg) zou zijn. Een aankomstrechter en tijdwaarnemer hadden de 2621 meter hoge duivels berg in vrijwel perfecte staat aange troffen. De koninginnerit bleef op haar troon. Maar toen er 's nachts een pak sneeuw viel. de ploeg van de RAI-tv niet eens bij de top kon geraken, en er bij daglicht gevaar voor lawines en grondverschuivin gen bleek te bestaan, was de beslis sing snel herroepen. Anti-vries Taferelen als vorig jaar, toen Van der Velde de- dreigende bevriezing met alcohol moest bestrijden en Breukink over meer antivries in het bloed beschikte dan Hampsten - dat ROTTERDAM (ANP) - Alle commotie rond de terugtrek king van Robert Hübner heeft niet kunnen verhinderen, dat Anatoli Karpov bij het vijfde wereldbekertoernooi schaken in Rotterdam aan de leiding gaat. Vooralsnog samen met zijn landgenoot Arthur Joesoe pov, maar insiders vragen zich af of dat nog lang het geval zal zijn. werk op zondag, maar de Durone, de Carlo Magno, de Tonale en de Gavia hadden de Giro maandag nog echt op zijn kop kunnen zetten. Ze ker met inzinkingen als die van Breukink nog vers in het geheugen. Outsider Stephen Roche, win naar in 1987, had evenwel niets dan lof voor het hanteren van het ra- deerpotlood. „De kou van zaterdag was niet zo erg als vorig jaar op de Gavia, nee. Maar je bent te laat met je spijtbetuiging als je aan iemands graf staat. Vorig jaar hebben ze Bob WARMOND - Een groene mat van een meter of dert ig. Twee heren in onberispelijk tenue rollen Roil (Amerikaan van 7 Eleven, red.) )es na^r de overkant, naar een klein wit balletje. Zodra de kaasjes op zijnschuifelen ze rustig met elektrostimulatie moeten bij- ziïde- "Maar bowls is zeker geen sport brengen. Is het dat waarop de we- sportcentrum Dekker De ziekmelding van Hübner was het gesprek van de dag. De organi satie was er erg ongelukkig mee. De late afmelding van Boris Spasski had het deelnemersaantal al met één verminderd. Nu Hübner ook is afgevallen zijn er nog zestien Een ideaal getal, het speelschema uitgaat tien. Dat heeft tot gevolg dat Karpov zette met zwart Seirawan in de Nieuw-indische opening (de z.g. Züricher variant) met de van hem bekende middelen onder druk. De Amerikaan had zich wellicht kunnen redden als hij op de 30ste zet niet zijn dame naar de rand van het bord had gebracht. Karpov ant woordde met een offer, waar Sei rawan niet op in kon gaan. Het alter natief was echter niet veel beter. De oud-wereldkampioen offerde rustig door. Dit keer een kwaliteitsoffer, waardoor dame en loper een vernie tigende aanval konden inzetten op de witte stelling. Kort na de tijdcon- trole gaf Seirawan op. De enige, die Karpov vooralsnog bij kon houden, was Joesoepov. De massieve Rus speelde, eveneens met zwart, tegen Ljubojevic een partij met veel interessante ontwik- het niet. dat kelingen. waarbij hij steeds een tik keltje in het voordeel was. In tijd- elke nood vergiste Ljubojevic zich, Hij ronde twee schakers vrij zijn. Ver- speelde Tdl. Met Tgl had hij velender is echter de onevenredig- schijnlijk alle dreigingen het hoofd reld zit te wachten"? aantal kaas- ar de andere oude mannen", betoogt Philip van der Kwast (foto), directuer van het Warmond. Daar wordt binnenkort voor wie deze oeroude Engelse sport wil spelen de,gi heid tussen wit en zwart. Zo zal bij voorbeeld Karpov acht keer met wit en zes keer met zwart spelen. Zoals bekend is dat bij schaken een niet anzienlijk voordeel. Anderen kunnen bieden. Hij zou er zelfs twee plus-pionnen aan hebben overgehouden. Maar nu e loper uitgerol± Dekker is daarmee het eerste centrum in de Randstad waar dat mogelijk is. Tot nu toe wordt de zoals Nigel Short hebben zes keer soort schrijnende toestanden wilde heeft gekeken van vandaag, reke- men koste wat kost voorkomen. nin'g heeft gehouden met de toe zie er ook vertrekt, wij rijden komst. Renners zijn toch geen bees- niet had de ploegleider vJ Wielrennen in dit soort omstan- sPor£ bijna alleen in het zuiden van ons land beoefend. Komende zondag wordt een demonstratie gegeven digheden is volgens Roche nergens ™ond. Daarbij aanwezig is Herman Westendorp, de eerste en tot nu toe enige kampioen van Nederland, goed voor. „Voor de wedstrijd niet, Pelikaan uit Tilburg. voor de renners niet, voor de organi- "e£ ls de bedoeling dat de komende maanden op drie middagen satie, de pers, de sponsors, voor het mond. publiek niet. Als renner kun je sta ken, maar dat moet je doen aan de start. Als je eenmaal bent gestart moet je ook bereid zijn te finishen. Maar wat heeft het voor zin, als er vijftig man afstapt, tien wegens be- vriezings-verschijnselen naar een ziekenhuis moeten worden ge bracht, vijf verongelukken en twin tig hartstikke verkouden raken"? „De renners moeten de organisa toren dankbaar zijn, dat ze verder War- wit en acht keer zwart. Een onge- tisch zag de laatste op de 30ste zet de lukkige situatie. Het gevolg Hübners afwezigheid was, da de week bowls kan worden gespeeld in War- wel Sax als Timman met een extra a6 kon (foto Loek Zuyderduin) vrije dag werden opgescheept. PETER OUWERKERK ATHENE (ANP) - Het Neder lands baskebalteam heeft giste ren een oefenwedstrijd tegen Eu ropees kampioen Griekenland met 108-110 verloren: Bij rust leidden de Grieken met 61-56. Beste man aan Nederlandse kant was Okke te Velde, die 34 punten maakte. In verdedigend opzicht viel Jos Kuipers op. Bij Griekenland speelde ster speler Niki Galis alleen de eerste helft mee. Nederland moest het stellen zonder spelmaker Ray- mond Bottse, die licht gebles seerd is. In het sportpaleis van Pi raeus bleek Nederland zeer goed opgewassen tegen de thuisploeg, die als een van de kandidaten voor de Europese titel geldt. Twee minuten voor het einde had de ploeg van trainer Ruud Harre wijn nog een voorsprong van 108- 102. Op het laatste moment bogen de Grieken de negatieve score 5 trui, Cyrille Guimard, al dreigend aan de wandelgangen toever trouwd. Torriani c.s. gingen vrijwel direct akkoord. Er werd gerept van een 'revanche' van Laurent Fignon op de Giro van 1984, toen de Stelvio werd geschrapt ten faveure van toenmalige roze trui Francesco Mo- ser. Maar ooggetuigen wisten wel beter. „Er konden geen auto's over, laat staan coureurs. Het was onver antwoordelijk". Het was de tweede keer, dat een Giro-rit volledig werd geschrapt. In 1969 gebeurde het ook al met een etappe vanuit Trente, naar de Mar- molada. Zes andere keren moest er teokenPNog0°^erIL,mene(Laren PARIJ s (GPD) - Michael Chang is voor niets of niemand meer bang. Het iele jongetje, dat ners hét recht in eigen hand, en vorig jaar op het court central van Roland Garros nog trillend als een riet tegenover John stapten zij tijdelijk van de fiets. McEnroe stond en na drie sets kansloos verloor, spotte gisteren in Parijs met alle wetten Zoals vorig jaar op de Stelvio, daags der logica. Hoewel elke spier hem pijn deed tijdens één van de meest sensationele tennis- van de Gavia 6 g gevechten uit de historie, verkrampte de zeventienjarige Taiwanese Amerikaan niet. Dat De algemene mening was, dat de overkwam juist Ivan Lendl, die getart, geprovoceerd, weggehoond en zwaar teleurgesteld de piste verliet waarop hij onoverwinnelijk leek. Het oefenduel werd gespeeld in het kader van de voorbereiding op de Europese titelstrijd, die op 20 juni in Zagreb begint. Neder land opent het toernooi tegen Spanje. Nederland zet de voorbe reiding deze week voort met een wedstrijd tegen een Amerikaans collegeteam. Eind deze week volgt dan nog een vierlandentoer- nooi met Griekenland, Italië en het collegeteam. Griekenland - Nederland 110- 108 (61-56). Scorers Nederland: Te Velde 34, Van Poelgeest 16, Kui pers en Van Rootselaar ieder 13, De Waard 10, Vrind 9, Franke 6, Dam 4, Emanuels 3. organisatoren correct en vooral standig hebben gehandeld met het annuleren van anderhalve rit. Lei der Fignon: „Drie dagen achtereen De 16.500 toeschouwe zig bij de Meerdere limieten gegaan. Kijk kink, kijk naar Herrera' s, live aan- 41 minuten al te veel, een vierde durende slijtageslag, evenals mil- hebben opgebroken, joenen tv-kijkers zullen hun ogen ?rhun niet hebben kunnen geloven toen match point nota bene vlak achter Breu- Michael Chang zich uiteindelijk het servicevak klaarstond om de bal huilend van geluk achterover op het af te maken gravel liet vallen. Fysiek uitgeput die anderen zijn wil oplegt, was compleet. Tot overmaat van ramp sloeg de ontredderde Lendl ten slot- dubbele fout, toen Chang op Alternatief Breukink: „Het komt r uit: het is een extra mogelijkheid tot ontkoombare genadeklap te ont- herstel. Alleen vind ik het gek, dat vangen: 4-6, 4-6, 6-3, 6-3, 6-3. Ivan ze geen alternatieve route hebben Lendl, volgens de computer 's we- gevonden. Het is vragen oi lijkheden als je in deze tijd jaar over 2600 meter gaat De rit van als de 'rit va men vrijdag en zaterdag nóg twee Terwijl de zoon van een Taiwane- voorstelbaar staaltje se vader en Amerikaanse moeder, zijn vaste begeleider op tennistour- nee en gisteren meermalen letter lijk naar adem happend, zijn be traande gezicht groef, stapte Iv van bewust wat laat me nu eerst naar het hotel. Dus i ik wil slapen". Michael Chang bewees gisteren in korte tijd veel geleerd te hebben, zowel fysiek als mentaal. Waar hij als junior vaak het ontbijt oversloeg en zich voedde met hamburgers en patat, daar houdt hij er nu goede eet- en drinkgewoonten op na. „Ook tijdens de wedstrijden neem ik te rn handdoek be- genwoordig veel vocht tot me", al- Lendl met een dus Chang, die nog een officiële reld beste tennisser en drievoudig strak gezicht schijnbaar onbewo- waarschuwing wegens tijdrekken het titelhouder in de Franse hoofdstad, werd volmaakt afgebluft door een gisteren stond te boek getructe tennistiener zonder een n de waarheid'. Er ko- greintje respect. „God heeft me er doorheen gehol- gen de baan af. God had de gebeden kreeg toen hij gedurende een game morgen een klim- pen, Hij wilde kennelijk dat ik 2 1 epiloog tegen het 1 n", stamelde de net als Andre baas bleef sneuvelde Lendl al in dé Agassi diep gelovige Chang na zijn stunt. De gelukkige afloop was ech- WIELRENNEN - Herman Frison ter vooral aan Ivan Lendl te danken, Michael Chang verhoord en water dronk, hoorde de koele Tsjech brommen. Toch droeg hij zijn pijnlijke neder laag - voor het eerst sinds 1982, toen Het spelen van vijfsetters op Grand- Mats Wilander hem na vijf sets de Slamtoernooien gaat de jongste ten- Goed gezelschap de Amerikaanse Davis vierde rónde op Roland Garros - als Cup-historie trouwens toch goed af. Vorig jaar tijdens de US Open klop- heeft zondag een profkoers c Betekom (Bel) gewonnen.. die zichzelf in de vierde set geheel uit zijn toch al wat stokkende ritme Jos Lammertink eindgide als twee- haalde. De Tsjechoslo waak protes- de op 15 seconden. Pirard (15) i Schurer (16) kwa nuut binnen. Van der Velde praat binnenkort met ploegleider HOOGEVEEN (GPD) - Johan van der Velde en TVM hebben in Hoogenveen besloten om vol gende week dinsdag in aanwe zigheid van ploegleider Cees Priem verder te praten. Het overleg tussen beide partijen duurde gisteren ruim vier uur. Van der Velde liet zich daarin bijstaan door 'vertrouwensman' Rini Wagtmans. Rini Wagtmans toonde zich na de bijeenkomst optimistisch. „Johan blijft bij de wielerploeg, het gesprek was voor TVM zeer verhelderend. De ontmoeting volgende week met Priem is niet meer doorslaggevend, we wisselen dan nog wat van ge dachten. Dat is alles". TVM hield zich bij monde van pr-man Rien Dokman op de vlakte over de toekomst van Van der Velde bij de vierde Ne derlandse wielerformatie. Dok man: „Afgesproken is dat we, behalve het communique, waar in staat dat we verder praten met Priem, niets naar buiten brengen. Het verbaast me dat Wagtmans dit nu zegt. Van der Velde blijft in elk geval tot vol gende week dinsdag in de ziek tewet, zo vermoed ik. Daarna teerde fel en langdurig tegen 'uit' gegeven bal, kreeg 1 prompt een strafpunt v« Richard Ings en kwam met 5-2 ach- snelheid maken. Of hij ter. Chang, die tijdens Lendls tirade genie is? Dan moetje eerst toch even het toilet bezocht, maakte de paar Grand-Slamtoernooien set keurig uit en sleepte er zodoen de volkomen onverwacht nog een verlenging uit. Overleven „Alle lof voor Michael. Zo spelen met kramp is bijna onmogelijk en onder die omstandigheden is het de wereld met één toernooizege te hij zowel Jonas Svensson (ook ondanks kramp) en Tim Wilkison na een hopeloos lijkende achter stand. De nummer negentien nog niets vergeleken bij werken van zijn favoriete artiest Al- volgen. De steeds onzeker phons Mucha te bekijken. kwartfinalist schiedenis 1 strijd, had 1 Lendl verkeerde wel Het wat 2 wordende Lendl miste vrijwel elke f re-hand en moest zijn jonge oppo nent een 2-0-voorsprong toestaan. Op dat moment leek zware kramp de illusies van de zich al steeds moeizamer voortbewegende Chang echter wreed te verstoren. Lendl stellen. „Voor hem kwam terug, maar de alom als fitste speler van het profcircuit geprezen Oosteuropeaan verzuimde schro melijk de arme Chang uit zijn lijden te verlossen. Hoewel elke beweging hem hoor baar pijn deed, scoorde de pupil van de Spaanse ex-topper Jose Higue- ras, speciaal ingehuurd voor de graveltoernooien, het ene na het an dere onmogelijke punt. Zelfs een brutale onderhandse durfde bang was dat de kramp me defini tief zou vellen") leverde succes op: de vernedering van Ivan de Ver schrikkelijke, meestal zelf de mar ,(San Francisco) achter zijn was wat dat betreft gisteren in goed gezelschap aan de Avenue de la Por te d'Auteuil. Want ook zijn kwartfinale-tegen- niet een paar partijen", aldus stander, Ronald Agenor uit Haiti, de kunstliefhebber, die in Parijs nu versloeg alsnog de Spanjaard Sergi alle tijd heeft om de geexposeerde Bruguera na de eerste twee sets te hebben verloren en precies dezelf de geslaagde ontsnappingspoging Hoewel het Chang, de jongste ondernam Andrej Tsjesnokov de 101-jarige ge- zijn duel met Agassi-bedwinger Jim de open Franse titel- Courier. De Rus treedt nu aan tegen lang Mats Wilander, die weinig moeite olhield", kon hij zich de situatie had met de Amerikaan Lawson Duncan: 7-5, 6-3, 6-2. Met Agenor, het toch Tsjesnokov en Jay Berger behoren moeilijk te bepalen wat te doen. Met overigens voor het eerst sinds 1974 niet fitte tegenstander - heb je drie ongeplaatste spelers tot de bes- klpine combinatie hoofd, waardoor de Rus een pion op winnen. Nogueiras - Short was een spel van vergissingen. Short werd in een bogo-indische opening bevangen door een zinsbe goocheling. Hij zag zijn loper op e8 voor een toren aan en bouwde daar een aardige combinatie omheen. Uiteraard klopte de uitkomst niet en kon de Brit na 21 zetten hoofd schuddend opgeven. Bij Salov - Hjartarson - een dame indiër - veroverde wit het centrum om daarna via enkele kleine combi naties zijn positie te versterken. Op de 55ste zet viel de beslissing. De overige twee partijen eindigden in remise. Bij Nunn - Van der Wiel leek het langs de h-lijn te gaan spannen, maar een ruil loste alles op. De par tij tussen de zieke Vaganjan en Ehl- vest had weinig om het lijf: remise in 15 zetten. LEIDEN - Hennie de Romijn (21) verlengt zijn verblijf bij Willem II met een jaar. De Leidse voetballer tekent morgen een semi-profcon- tract bij de eredivisieclub, nadat hij gisteravond in een gesprek met de clubleiding al tot overeenstemming kwam. De ex-Roodenburger rondt bin nenkort zijn studie aan het CIOS af en wil daarna verhuizen naar Til burg. Bij Willem II blijft hij ook vol gend seizoen werkzaam als trainer van enkele jeugdteams. De Romijn hoefde niet lang na te denken over de nieuwe aanbieding van zijn club. "Ik heb het naar mijn zin. In de slotfase van de competitie stond ik steeds in de basis, dat biedt dus perspectieven voor het volgen de seizoen. Trainer Piet de Visser liet trouwens al eerder blijken dat hij na mijn eerste jaar verder wilde met me". Komend seizoen krijgt de links buiten gezelschap en misschien concurrentie van een oude clubge noot, Ron de Roode. "Het is natuur lijk schitterend dat Ron erbij komt. Ik heb begrepen dat hij is aange trokken voor de rechterflank, dus een directe concurrent hoeft-ie niet te zijn. Het zou mooi zijn als we sa men als ex-Roo(ïenburgers een ba sisplaats af konden dwingen". Michael Chang, de jongste kwartfinalist in de geschiedenis van de open Franse tenniskampioenschappen, moest zich in allerlei bochten wringen om Ivan Lendl te bedwingen. (fotoANP) die datum gaat de directeur sportief de basis, op districtsn PARIJS (GPD) - De Nederlandse nomen, tot ongeveer een miljoen nietje strekken omdatjk tennisbond vierde zijn negentigste gulden. Ten minste, wanneer Fran- J verjaardag op Roland Garros giste- ker zijn zin krijgt. Voorlopig blijft ren „onderkoeld", zoals voorzitter de bovenlaag ressorteren onder de den tellende KNLTB, Ruurd de Boer het uitdrukte. Het bondsparaplu (een aparte Stichting uitbundige vlagvertoon wilde de Toptennis lijkt definitief Wassenaarder liever bew het eeuwfeest, hij keek liever voor- De Boer zaak is „snel in te spelen op dan achteruit. In dat kader paste veranderde situaties". ven toekennen aan spelers, die zon der bondssteun voor internationale werken binnen de 660.000 le- uitschieters zorgen. In '88 kregen Nicole Jagerman, Michiel Schapers en Mark Koevermans een dergelij ke gratificatie. Verder wil de tennis- Bovendien blijft hij als Davit w baan), waarbij het volgens praeses Cup-coach actief. Van 21 tot en met bond behalve grote internationale 23 juli treedt Nederland tegen Indonesië 1 Best c ook de contractverlenging met Tot 1 oktober van dit jaar houdt de wereldgroep met de beste Stanley Franker (43), sinds oktober Franker, die hernieuwde belang- 1986 directeur sportief binnen de stelling van de Oostenrijkse tennis- KNLTB. De Amsterdammer zette bond afkapte, zich vooral bezig met cadeau in Parijs zijn handtekening onder de begeleiding van Paul Dogger. De Boer. Michiel Schapers zal driejarige verbintenis, zeventienjarige Amsterdammer met een optie voor nog twee jaar. Als de bond eind dit jaar een vertegenwoordiger in het jeugd- meerjaren-beleidsplan presenteert, toernooi op Roland Garros jeugdtoernooien straks ook ficieel ATP-evenement organiseren naast Rotterdam en het Melkhuisje. ereld. „Pro- Of de bond in dat kader bijvoor- perfect verjaardags- beeld denkt aan het 'adopteren' van zijn", aldus De Ede of Rosmalen wilde De Boer be- estigen noch ontkennen. Het tennisbestuur is nog steeds i: elk ge val de eerste enkelpartij spelen, I - gisteren als enige nationale der kiest Franker uit Nijssen, Koe- onderhandeling met de gemeente 1 Haarhuis. Hilve Laatstgenoemde is de belangrijk- tie (voormalig gens zijn eerste partij tegen de Zuid- ste kandidaat voor de jaarlijkse bo- waarbij ook de afrikaan Ferreira (5-7, 6-0, 6-1). Na die de KNLTB jaarlijks zal blij- bond betrokken zijn. 1 geschikte loca- ?mbad Crailoo), biljart- DINSDAG 0-17.15 Did 1: ARD-Sporl extra: Open Franse Tenniskampioenschappen (kwartfinales). 12;00-14.00 Ned 3: Studio Sport: Open Franse tenniskampioenschappen en wiel- jnnen (Ronde van Italië). 4 00-19.00 BRT 2: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 15.00-17 15 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschapen en wiel- ien (Ronde van Italië). 15.40-16.00 BBC 2: Under Sail: zeilmaga- 19.00-20.00 SKY: What a Week: week overzicht. 20.00-21.45 Super: Super Sports Night: 20.00-22.00 SKY: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 21.00-21.30 BBC 2: On the Line, serie t sportrandverschijnselen. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 SKY Golf: British Masters Toernooi in Woburn. 22.00-00.00 Super: NBA Basketball: Amerikaans prof-basketbal. 22.30-23.00 Did 3: Heilige Kuh: auto-re portage. 22.55-23.25 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschappen 23.00-23.30 Did 3 Sport-Platz: portret n Hans Lóring, FC Köln. 23.00-00.00 SKY: Autosport: Formule I Grand Prix in de Verenigde Staten. 23.10-23.40 Did 1: ARD-Sport extra: sa menvattingen van de Open Franse Ten niskampioenschappen. 00.00-01.00 SKY: Boksen: EK voor ama- WOENSDAG 11.00-15.45 Did 2: Die Sport-Reportage: Open Franse Tenniskampioenschappen. 12.00-17.15 Ned 3: Studio Sport: Open Franse Tenniskampioenschappen en he) Open Franse

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17