linichtingsplan Valkenburgse Meer blijft uit Staatsbosbeheer in Noordwijk dupe van 'pure vernielzucht' Celstraf voor Katwijker voor vervaardigen en afsteken 'strikerbom' 'Waardigheid niét aangetast door vondst van skèletdelen' Bussen nooit langer dan halve minuut voor rood PAGINA 16 DINSDAG 6 JUNI 1989 NOORDWIJK Onbegrijpelijk en onvoorstelbaar. Zo noemt op zichter W. Miedema van Staatsbosbeheer in Noordwijk het. Voor de derde keer dit jaar hebben vandalen enorme vernielingen aan gericht bij het informatiecentrum van Staatsbosbeheer aan de Duindamseslag in Noordwijk. DEN HAAG/KATWIJK Voor de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof was het duidelijk. De 22-jarige Katwijker was de hoofd dader. Hij had niet alleen de 'strikerbom' vervaardigd, maar die ook nog eens in een telefooncel op de hoek van de Secretaris Varkevisser- straat tot ontploffing gebracht. Daarom moest de straf (twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf, een proeftijd van twee jaar en het betalen van een schadevergoeding van 500 gulden aan de PTT) die de rechtbank hem eerder oplegde worden bevestigd, was zijn mening. Bovendien werd ook in een nabijge legen schaftkeet van Staatsbosbe heer flink huisgehouden. Kozijn Onder meer sloegen de daders een vitrine in het informatiecen trum in elkaar en werd een diapro- werden met bijlen uit de muur weg- jector met een bijl vernield. De dia's geslagen en deuren vernield. De werden over de grond gesmeten. schade wordt door medewerkers i Staatsbosbeheer voorlopig ge schat op ongeveer 10.000 gulden. De Een 'meevaller' voor Staatsbosbe heer was dat de vandalen de overige vitrines in het informatiecentrum vernielingen die werden gepleegd ongemoeid lieten. "Nu kunnen 1 in de nacht van zaterdag op zondag elk geval als de schade is hersteld werden ontdekt door trimmers die de rondleidingen weer laten door vervolgens de Noordwijkse politie gaan", zegt de opzichter van Staats- waarschuwden. Van de daders ont brak echter elk spoor. "Als er nu iets van waarde te vin den zou zijn. maar dat is beslist niet het geval. Alleen een oude radio. Het is dan ook pure vernielzucht, waar ik £een woorden voor heb. Tegen de hoogte van die straf was de Katwijker in hoger beroep ge gaan. Vrienden die hem behulp zaam waren geweest bij het tot ont branding brengen van de 'striker- bom' kregen een voorwaardelijke straf celstraf van twee maanden en een boete van 750 gulden. De advo caat van de Katwijker vond dat zijn cliënt voor eenzelfde veroordeling gen kon voldoen, maar de telefoon- de telefooncel zelf te mogen repare ren, ging de PTT daar niet op in. Dat hij zijn deel van de schadevergoe ding nog niet had betaald, nam het gerechtshof hem nogal kwalijk. La ter bleek dat de Katwijker daar niet zo veel aan kon doen. Hij had de PTT enkele keren gevraagd op wel- hij aan zijn verplichtin gen", merkt Miedema op. Ook deu- vige luiken bosbeheer. De bijlen vandalen de vernielingen hebben aangericht, waren afkomstig uit het schaftlokaal van Staatsbosbeheer. Derde keer De vandalen sloegen dit weekeinde voor de derde keer toe. "Na de laatste vernielingen hebben we ste- Opzichter W. Miedema met twee stukken van een vernield kozijn. Een collega van hem is al bezig met de herstel werkzaamheden aan de schaftkeet van Staatsbosbeheer. tfqto wim Dijkman) aanmerking komt. Het tot ontploffing brengen van een 'strikerbom'. Het speelde zich allemaal enkele dagen voor de jaar wisseling in 1985. De Katwijker ver vaardigde het projectiel van een plastic buisje waarop een deksel was geplakt. In de buis zat kruit van 'strikers', in de deksel een 'striker' dienst beantwoordde die vraag niet. De advocaat van de man tilde nogal zwaar aan het feit dat de pro cureur-generaal zijn cliënt het over treden van de Vuurwapenwet ver weet. En daarop ook zijn strafmaat baseerde. Hij noemde het tot ont ploffing brengen van het projectiel i uit de hand gelopen grap'. "De die als lont diende. De knal die de jongens beseften niet welke uitwer- de i lisme tegen te gaan, je kunt uitein- neel van Staatsbosbeheer ter hand jaar aj x i aange bracht, maar ook die zijn weggesla gen", aldus een teleurgestelde Mie- binnen werd flinke schade aange- dema. "Het is zo zinloos. Op die ma- richt. nier is het niet mogelijk om vanda- delijk niet elk weekeinde op de loer genomen. "Dat kost ongeveer drie gaan liggen". dagen en in die tijd moet je toch weer belangrijke zaken laten lig- Het opknappen van beide ge- gen", merkt de opzichter op. Op- bouwtjes is inmiddels door perso- merkelijk vindt Miedema dat het dit r de derde keer raak is bij Staatsbosbeheer. "In vorige ja ren werd er wel eens een ruit inge gooid of andere schade aangericht, maar zo bar als dit jaar hebben we nog nooit meegemaakt". bom veroorzaakte was geweldig. Van de telefooncel bleef niets over. De PTT schatte de schade op 2500 gulden. Schadevergoeding Hoewel de verdachte had gevraagd Van Herwaarden wil zo lang mogelijk zand blijven winnen "king de bom zou hebben. Ze zijn daar zelf ook van geschrokken. Maar de 'strikerbom' was zeker niet bedoeld om als vuurwapen te die nen. En kan ook niet als zodanig worden uitgelegd. Buskruit, een lont en vuurwerk vallen niet onder de Vuurwapenwet. En daar praten we hier toch over". De advocaat dfong dan ook sterk bij het ge rechtshof aan om eenzelfde straf maat als de anderen in deze zaak. Desnoods met een alternatieve straf of een hoge boete die in termijnen kan worden betaald. Het hof doet 19 juni uitspraak. VALKENBURG Tussen de provincie Zuid-Holland en de kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom is na acht maanden onderhandelen nog altijd geen overeenstem ming bereikt over de inrichting van het Valkenburgs Meer. De provincie verwachtte rond de jaarwisseling een akkoord, waarna direct dit jaar met de inrichting van het recreatiege bied aan de Ommedijkseweg kon worden begonnen. De smalspoorstichting zou dan ook aan de slag gaan. i overeenkomst te sluiten, ij zijn daarvan wel mooi de a der Ham, pen de Smalspoor stichting en van de Stichting Natio- blijven, ter- naai Smalspoormuseum, snel mogelijk voor de recre- De smalspoorstichting, die nu ge bruikt maakt van het smalspoornet de Katwijkse Duinen, wil bij het Op wat voor termijn wel een ak koord wordt gesloten, is nog vol strekt onduidelijk. Van Herwaar- dupe", meent P. den wil zo lang mogelijk zand blij- ningmeester ven winnen voor de produktie daar nog zeker tot 19' wijl de provincie zo delen van het gebied anten uit met name Leiden wil in richten. De grote plas is eigendom van de fabriek. Bij de kleine plas - Valkenburgs Meer een nieuwe baan voorheen eigendom van Rijkswa- aanleggen. Ook in de jaren dat er terstaat zou dit jaar al een surf- nog zand wordt gewonnen, zou die strand en een groot parkeerterrein baan al langs de Wassenaarse Wete- komen. De Ommedijkseweg moet ring moeten lopen. Tevens komt e ontsluiting bied fungeren. "De provincie en Van Herwaar den nemen er blijkbaar de tijd voor de zijde van de Omjnédijk- seweg een museum, een werkplaats en een station voor het smalspoor. Naast het huidige parkeerterrein daad voor gezorgd dat" beenderen alsnog op de bestemde plaats zijn gekomen, in een speciale put op de Oosterbegraafplaats. "Door een misverstand is één aannemer niet dezelfde opdracht gegeven", zo verklaren B en W dat kinderen uiteindelijk toch nog stof felijke resten aantroffen. Het colle ge ontkent tegenover Harmes bij het ruimen van de begraafplaats overhaast te werk te zijn gegaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vondst van skeletdelen, in maart dit jaar op een bouwterrein aan de Castellumstraat in Alphen, heeft volgens burgemeester en wethou ders niet de waardigheid aangetast ten opzichte van de overledenen en nabestaanden. B en W antwoorden dit aan het raadslid G. Harmes (So- cialistiese Partij), die hierover vra gen had gesteld nadat spelende kin deren op de bouwplaats onder meer schedels waren tegengekomen. Het college stelt zich op het stand punt dat de ruiming van de vroege re begraafplaats aan de Castellum straat zorgvuldig is geschied. De ■grond kon op een gegeven moment echter niet dieper worden afgegra ven, omdat anders een aantal bo men zou sneuvelen, waarvan de ge meenteraad had geëist dat die zou den blijven staan. Daardoor werd rekening gehouden met de moge lijkheid dat later altijd nog weer stoffelijke resten konden worden aangetroffen. Aannemers is voorge schreven hoe ze in dat geval moes ten handelen. Zij hebben er inder- Dieven houden hond met halt voer koest ALKEMADE - In een woning aan de Watergang in Oude Wetering is vanmorgen vroeg ingebroken waar bij geld en sieraden van nog onbe kende waarde zijn ontvreemd. De bewoners waren niet thuis. De in het huis aanwezige hond werd met een bak voer koest gehouden. De daders kwamen binnen door het forceren van een raam aan de voor kant van de woning. GEWOND - Een 35-jarige Bodegra ver heeft vanmorgen een hersen schudding opgelopen toen hij met zijn auto tegen een boom botste. De man reed met zijn wagen op het Vossehol toen hij om nog onver klaarbare reden van de weg raakte en tegen een boom tot stilstand kwam. Subsidie De plannen voor het smalspoor werden in oktober van het vorig jaar gepresenteerd en vergen een inves tering van ruim twee miljoen gul den. De stichting, provincie en het bedrijfsleven moeten dat geld op ta fel leggen. "Zelf hebben we al het nodige in kas. Onlangs heeft het Prins Bernhardfonds een subsidie van 50.000 gulden toegezegd. De provincie komt echter nog steeds niet over de brug. Een bijdrage uit het provinciaal werkgelegenheids- fonds is afgewezen", merkt Van der Ham teleurgesteld op. Volgens de penningmeester zou het redelijk zijn wanneer de provin cie tien procent van de kosten voor haar rekening neemt. "Met dat be drag en het geld dat we nu al heb ben, kunnen we dan aan de slag. De provincie heeft er tenslotte ook be lang bij dat we ons aan het Valken burgs Meer vestigen, omdat ze daar mee een toeristische attractie in huis halen. Het recreatiegebied wordt dan ook op niet-zomerse da gen gebruikt". Zonder meteen van 'handje-klap' té willen spreken, meent Van der Ham dat de provinciale subsidie ook een voorwaarde is om het smal spoor in de duinen af te stoten. Op de maquette het te bouwen Smalspoormuseum bij het Valkenburgs Meer, met daarbij e ca-voorziening. Op de voorgrond het beginpunt van de spoorlijn. t werkplaats en hore- "Provincie en natuurbeschermers Valkenburgs Meer. Dit jaar loopt We kunnen beslist niet volgend jaar willen ons uit de Katwijkse duinen hebben. Daar valt met ons best over af. We verwachten dat te praten-, maar dan moet er wel een nieuw vijf jaar alternatief zijn in de vorm van het kunnen sluiten v contract met Staatsbosbeheer al verhuizen 'olgens enkele overeenkomst rijden. Dat kunnen wi het duinspoor. cieel niet veroorloven", Tonnen boete makreelvissers DEN HAAG/KATWIJK - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren zeven makreelvissers uit verschillende kustplaatsen in hoger beroep veroordeeld tot in de tonnen lopende boetes. Dit omdat ze in 1986 meer makreel hebben gevangen dan was toe gestaan en ze hadden opgege ven. De boetes zijn gedeeltelijk voorwaardelijk en een stuk la ger dan de eis van de procureur- generaal, die twee weken gele den hoge en onvoorwaardelijke boetes had geëist met een totaal bedrag van 2,8 miljoen gulden. De Katwijkse onderneming 'Parlevliet en Van der Plas' kreeg voor de schepen die zijn ondergebracht in de rederij Vi- kingbank een boete van 280.000 gulden opgelegd waarvan 210.000 gulden voorwaardelijk. Dezelfde onderneming werd voor de schepen in de rederij Sa menwerking veroordeeld tot een boete van 110.000 gulden waarvan 82.000 voorwaardelijk. Het - Katwijkse/IJmuidense bedrijf Kennemerland kreeg voor zijn rederij Kennemerland 210.000 gulden boete, waarvan 157.000 gulden voorwaardelijk en voor zijn rederij Wiron 90.000 gulden waarvan 67.000 voor waardelijk. W. Kwakkëlstein uit Vlaardingen kreeg een boete van 15.000 gulden opgelegd, waarvan 11.000 gulden voor waardelijk. LISSESE 100 JAAR LIS SE Mevrouw J.P. van der Meij-Van den Boomen uit Lisse werd gisteren 100 jaar. Burgemeester G.J. van der Kroft zocht de jarige gistermorgen op in het bejaardenhuis Berkhout in Lisse. Bij die gelegenheid week haar vriend J. van Graaven geen moment van haar zijde. Mevrouw Van den Boomen is geboren in Gouda, werkte een tijd in Rotterdam maar verhuis de naar Lisse na haar huwelijk met Van der Meij, die in de bol- lensector werkzaam was. Negen jaar geleden verhuisde ze naar Berkhout. Vier van haar vijf kinderen zijn nog in leven. <foto Holvast) NZH betaalt Noordwijk 20 mille voor systeem NOORDWIJK - De vervoers maatschappij NZH en de ge meente Noordwijk onderteke nen vanmiddag een uniek ver keerslichten-contract. Tegen betaling van 20.000 gulden ga randeert de gemeente Noord wijk de NZH dat de bussen op de Beeklaan de komende tien jaar nooit langer dan 30 secon den hoeven te wachten voor het stoplicht bij de Boekersloot- laan. Het is de eerste keer dat de bus maatschappij een dergelijke over eenkomst aangaat met een gemeen te. De verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Beeklaan/Boeker- slootlaan is uitgerust met een zoge heten Vecom-installatie. Dit is een verbetering van het Vetag-systeem waarbij zenders in een bus de ver keerslichten beïnvloeden. Bussen uit verschillende richtingen kun nen het verkeerslicht op groen doen springen. De NZH heeft 20.000 gulden mee betaald aan de Vetag-installatie op het kruispunt. Bussen die over de Beeklaan van en naar zee rijden, krijgen voorrang. In het contract dat de beide partijen hebben onder tekend, wordt gegarandeerd dat de bussen de komende tien jaar maxi maal 30 seconden hoeven te wach ten. In 80 procent van de gevallen mag de bus binnen 15 seconden zijn rit voortzetten. Het is volgens een woordvoerder van de NZH min of meer toevallig dat het eerste contract in Noordwijk wordt afgesloten. Overigens zijn er nog geen onderhandelingen met an dere gemeenten om ook daar de snelle doorgang van de bus contrac tueel te regelen. De NZH maakt gebruik van een nieuwe regeling. Door het steeds drukkere verkeer is de noodzaak steeds groter om de busen voorrang te geven. Gemeenten hebben in veel gevallen geen geld om de ver keerslichteninstallaties uit te rusten met een Vecom-installatie. Bus maatschappijen 'mogen' sinds kort meebetalen aan verkeersinfrastruc- turele maatregelen. DINSDAG 6 JUNI Alphen avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. Boskoop avond-wandelvierdaagse, ver trek vanaf het Gouweplein, tussen woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. lezing drs. R. van Maanen, over het gebruik van fiscale ar chieven voor stamboomonder zoek, aanvang 20.00 uur in het gemeente-archief, ingang Vliet- panden. uitvoering van 'Dolce di Sposa', door Muziektheater Lak, aanvang 21.00 uur in de parkeergarage van het Lak-Theater. Cleve* nngaplaats. plex Haasbroek, Nieuwe Weg, start tussen 18.30 en 19.30 uur. WOENSDAG 7 JUNI Alphen spreekuur voor 50-plussers i avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. informatieavond Steva, aan vang 20.00 uur. Boskoop avond-wandelvierdaagse, ver trek vanaf het Gouweplein tussen 18.30 en 19.00 uur. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur bij de Soefitempel. Leiden laatste vergadering werkgroep uitkeringsgerechtigden FNV-Lei- den, aanvang 13.30 uur bij wijk- om 18.00 uur bij de kantine w VTL. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. uitvoering van: 'Dolce di Spo sa', door Muziektheater Lak, aan vang 21.00 uur in de parkeergara- Leiderdorp presentatie project van kleuter en onderbouw 'Kabouterkist', om 12.30 uur in het Milieu Educatief Centrum, park De Houtkamp, Van Diepeningenlaan. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 avond-wandelvierdaagse, start 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. orgelconcert in de Oudshoorn- se kerk, aanvang 20.15 uur. balletuitvoering leerlingen Ex pressie 70, aanvang 20.00 uur, Parktheater. lustrumuitvoering Alphens mannenkoor en Con Brio, aan vang 20.00 uur in de bovenzaal Parkrestaurant Avifauna. Boskoop avond-wandelvierdaagse,, ver rek vanaf het Gouweplein tussen 18.30 en 19.00 uur. Koudekerk kermis in het Hofstedepark, met balonnenwedstrijd, vanaf Leiden lunchconcert John Filmore op flamenco-gitaar, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. studiemiddag Stedelijk Vrou wen Overleg, over conflicthante- Welziin. Breestraat 1

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16